WfötMsi iliir DE GRACIEUSE, In de Koffiefaaal Optars Vrijwill® Verfcoojii, llit de hand te koop MENGELWERK. Vervolg der Advertentiëh. H. BRUMMELKAMP, 179 Haarlemmerstraat 183, Leiden, WARMOND. GEÏLLUSTREERDE AGLAJA, zuivere Preanger-Koffie, VERKOU W STOKHUYZEK, JALSE.VT1LASUS, Friczeuvecii. Ontwcrp-Genieentebegrooting voor 189G. Aan het sectie verslag en de beantwoording van B. en Ws. is nog het volgende ontleend wat de uitgaven betreft: Volgn. 107. Belooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters. I-Iet wordt noodig geacht, dat de politie agenten meer Zondagsrust krijgen, ook om do gelegenheid te hebben ter kerk te kun nen gaan. Esn lid meent dat men des Zondags met minder to:zicht zal kunnen volstaan. Een ander lid zag hun vrije dagen gaarne op Zondag vallen. Men vraagt of er, om hun vrye dagen te bezorgen, geen plaatsvervangers kunnen go steld worden. Mededeeling geschiedt dat het optreden van do controleurs eene goede uitwerking heeft. Antw. van B. cn Ws.: Aan verzoeken van do politiedienaren, om des Zondags ter kerk te mogen gaan of hunne godsdienstplichten waar te nemen, welke echter tot dusver noch by den burgemeester, noch ty den commis saris van politie zyn ingekomen, zal worden voldaan, voor zoover zy hiertoe niet in do gelegenheid ztfn in hun vrijen tyd. Alleen kwamen die verzoeken in voor den doop van kinderen en voor de heilige com munie voor de Roomsch-Katboliekon, in welke gevallen de verzoeken steeds werden inge willigd. Mocht de Gemeenteraad besluiten aan de politiedienaren meer Zondagsrust toe te ken nen, dan zoude, met het oog op den dienst, zooals deze thans is geregeld, voor de aan stelling van 8 a 10 agenten benoodigd wezen eene uitgave van ƒ5000 a ƒ0000. Uit den aard der zaak is er op Zondagen meer toezicht noodig dan op werkdagen, ook met het oog op scholen en andere gebouwen, die alsdan moer bewaking vereischen, terwijl het stelsel van aanstelling van hulpagenten, die alleen des Zondags dienst doen, verwer pelijk wordt geacht. Volgn. 111. Onderhoud der brandspuiten. Een lid verklaart dat de brandweer een zeer gunstige verandering heeft ondergaan; dat deze tegenwoordig uitstekend werkt, en een woord van erkentelijkheid over de goede inrichting op zijn plaats is. Antw. van B. cn TPs.Met genoegen namen B. en Ws. van deze verklaring kennis; ook naar hunne overtuiging geeft de inrichting Ier brandweer tot redenen van tevredenheid aanleiding. Volgn. 112. Belooningen en premiën aan de brandspuitliedon en beambten. Een lid vraagt of het volloende is 15 cents per uur aan de spuitgasten te betalen, omdat som migen meer verdienen. Waarom is by spuit N°. 3 oen buitonge- wono brandmeester? Antw. van B. cn Ws.: Zij achten eene beloumng van ƒ0.15 voldoende; klachten dienaangaande zjjn dan ook niet ingekomen en tegen die belooning is steoJs een voldoond aantal spuitgasten beschikbaar. De buitengowone brandmeester van spuit N°. 3 is een beambte van hot H.-G. Weoshuis. Volgn113. Kosten der Schutterij. - De door oen Schuttersraad ingediende begrooting voor 1896 bedraagt in ontvangst ƒ9531 en daarby is de jaarwedde van den eersten luitenant'kwartiermeester, evenals het vorige jaar, uitgetrokken op 500, terwijl by do behandeling van de bogrooting voor het vorig jaar die jaarwedde op bet vroeger bedrag van 300 is gehandhaafd. Eveuals de Commissie van financiën, in wier handen deze bogrooting is gestold, vinden B. on Ws. geen termen op het ten vorigen .jare genomen besluit terug te komen, en stellen daarom voor do jaarwedde op ƒ300 vast te stellen en do bogrooting voorloopig go9d te keuren tot oen bedrag in ontvangst en uitgaaf van 9334. De toelage uit de gomeentekas znl moeten bedragen ƒ9009 en het artikol, voorloipig uitgetrokken op ƒ8696, met ƒ313 moeten worden verhoogd. Volgn. 120. Kosten, voortvloeiende uit het nemen van maatregelon ten behoeve van den oponbaren gezondheidstoestand. Een lid vraagt wat de oorziak is, dat men niet meer hoort van het onbewoonbaar ver klaren van huizen: waarom aan de vastge stelde verordening geen uitvoering wordt gegoven? Hy is van oordeel, dat de veror dening niet goed werkt en zou haar herzien willen hebben, en wenscht, dat het rapport der deskundigen, die volgens de verordening de al of niet bewoonbaarheid moeten onder zoeken, voor do leden ter visie zal gelegd worden. Een ander keurt het noodig, dat het rapport ter visio zal gelegd worden voor de Commissie van Fabricage. Antwvan B. cn 1 Vs.: Op dit oogenblik is in behandeling het door de Commissie, bedoeld in art. 1 der Verordening van 5 April 1S94 (Gom.blad No. 2), uitgebracht rapport in zake de perceelen in de Slagers-, Daniël- on Sanderspoorten, waarvan de eigenaren zyn uitgenoodigd de voorgeschreven verbeteringen aan te brengen. Ho:zeer nu na de onbewoonbaar-verklaring van do Papegaaispoort geene daartoe strek kende voorstellen ten aanzien van andere perceelen zyn ingediend, wordt toch her haaldelijk verbotering in bestaande woningen op aandrang van het Gemeentebestuur aan- gobracht, waardoor eene onbewoonbaar-ver klaring kan worden voorkomen. Do Verordening werkt alzoo in vele op- ichten eenigormate preventief. By de voorstellen tot onbewoon'oaarver- klaring wordt htt advies der bovenbedoeldo Commissie ter inzage van de leden in d i Leeskamer nodergelegd. Vclgn. 122. Kosten voor de middelbare scholen. Een lid meent dat de oprichting van een H.B.-school voor jongens met 3-j.irigen cursus zoude voorzien in eene behoefte Daardoor zou de bestaande met 5 jarigen cursus van overbevolking vry worden. Men vraagt hoe het Dagelyksch Bestuur hierover denkt. Ook zag men gaarne aangeschaft een werk tuig tot het voortbrengen van electriciteit. Men vraagt, of de H. B.-school voor Meisjes voor Lellen niet een duur artikel is, in aan merking gononi3a dat.ieder m.isje, na aftrek van alle tegemoetkoming, aan de gemeente 135 gulden kost, een zeer belangrijk geschenk. Haar bestaan maakt het tot stand komen van particuliere meisjesscholen onmogelijk. Veel leerlingen zouden meer kunnen be talen. Een lid spreekt den wensch uit om even redig schoolgeld te heffen. Antw. van B. en T7s.Het komt B. en Ws. voor, dat geen aanleiding bestaat tot de op richting van eene Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus over te gaan, nu indertyd aan de Jongensschool 2de klasse eene hoogere afdeeling is toegevoegd, waarin, behalve de drie vreemde talen, de Algemeene Geschiodonis en de Wiskunde worden onderwezen, met het doel om in de behoeften aan zoodanig onderwijs te voorzien, als in den regel met eene Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus wordt beoogd. Met het werktuig tot het voortbrengen van electriciteit wordt vermoedëlyk bedoeld eene electrische installatie, daar aan do Hoogere Burgerschool voor Jongens vele werktuigen tot het voortbrengen van electriciteit (galva nische elementen, electriseer-machines) voor handen z(jn. Het komt B. en Ws. voor dat zoodanige installatie niet op de Hoogere Burgerschool thuisbehoort, omdat deze inrich ting niet bestemd is voor het geven van vakonderwijs. Bij de oprichting der Hoogere Burgerschool voor Meisjes is de dringende behoefte aan zoodanige inrichting erkend en B. en Ws. zijn overtuigd dat sedert die behoefte niet is ver- minderd. Zy zien ook niet in waarom het bestaan van particuliere inrichtingen van onderwijs ten gevolge van de H. Burgerschool onmo gelijk zoude wezen, wanneer een voldoend aantal ingezetenen de voorkeur mocht geven aan eene bijzondere inrichting van onderwijs. Zoolang het lot van het in overweging zynde wetsontwerp tot subsidiëering van de gemeentelijke Hoogere Burgerscholen voor Meisjes niet beslist is, achten B. en Ws. eene verhooging van schoolgeld of eene invoering van evenredig schoolgeld voorbarig. Volgn. 121. Jaarwedden der onderwijzers (Lager Onderwijs). Naar aanleiding der via.ig 6f het plan be staat om een gymnastiek onderwijzer af te danken, wat niet wenschelyk geacht wordt, antwoorden B. on Ws. dat het voornemen door lien in de Memorie van Toelichting is aangekondigd, een der onderwijzers in de gymnastiek, overbodig geworden t n gevolge van de nieuwe verordening, op wachtgeld te stellen. By den post ad 21,400 voor verpleging van arme krankzinnigen werd gevraagd of do krankzinnigen, die op „Veldwijk" verpleegd worden, daar zullen kunnen blyven als het gesticht op „Endegeest" in gebruik wordt genomen, wanneer zulks door de betrekkingen verzocht wordt. B. en Ws. antwoorden hierop dat daarom trent nog geeno regeling getroffen is. Het aantal verpleegden bedraagt thans: 44 te Delft a ƒ300, 1 te 's-Hertogenbosch a ƒ250, 2 te Veldwijk by Ermeloo a 270, 12 te C'oudewater a 250, 1 te Coudewater a 270, 1 te Vucht a 270, 4 te Loosduinen a 270, 3 te Loosduinen a ƒ300,1 te Haarlem a 330 en 1 to 's Heeren Loo a 320, te zsmen 70 verpleegden, kostende ƒ20,160. Met inbegrip van de vervoerkosten, inleg- gelden en in verband met de uitgaven over 1894 21,387.27'/^, is voor 1896 ƒ21,400 uitgetrokken. Een lid gaf in overweging om de toelage aan de eigenaars van den Schouwburg tot dusverre jaarlijks uitgetrokken ad f 1500 dit jaar met 100 te verminderen. Wat deze opmerking betreft, meenen B. en Ws. te kunnen verwijzen naar de j tariyks omtrent dien post gevoerde discussiën. Gelyk men weet, werden voorstellen van gelijk soortige strekking dan steeds afgestemd. De sectie-vergaderingen, waarin de ontwerp- begrooting werd onderzocht, werden bijge woond door de volgende heeren: lste sectie: dr. M. C. Dekhuyzen, wet houdervoorzitter; P. L. C. DriesseD, financiën, dr. A. W. Kroon, fabricage; dr. E. F. Van Dissel, P. Zillesen en W. Pera, rapporteur. 2de sectie: H. C. Juta, wethouder-voor zitter; W. F. Verhey van Wyk, financiën; J. J. Hasselbach, fabricage; N. Stadhouder, dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom en J. A. Van Hamel, rapporteur. 3de sectie: A. L. De Sturler, wethouder voorzitter, fabricage; mr. H. L. Drucker, finan ciën; dr. T. Zaaijer, A. E. Van Kempen, dr. M. J. De Goeje, P. J. Van Hoeken, dr. P. J. Kaiser en dr. A. Van Rhijn, rapporteur. Alle sectie-vergaderingen werden bovendien bijgewoond door den burgemeester, mr. F.Was. Waar is dc gauwdief? Ho© ili den sneltrein redde. Uit het Engelsch van T. A. CONDUIT. In 1870 was ik telegraafbeambte te Park- hurst, in Colorado, en in diezelfde stad woonde ook mijn meisje, Kate Marsh. Over een half jaar zouden wy gaan trouwen; ik zou dan in rang zyn opgeklommen en 'dus ook meer salaris hebben. Op een goeden dag echter was ik zeer verwonderd van het hoofdkantoor een aan schrijving te krijgen mij naar de halte te Mayfield te begeven. Het was slechts een tijdelijke verplaatsing, daar de tegenwoordige titularis door ziekte verhinderd was zyn werkzaamheden waar te nemen; maar toch voolde ik ray in myn eer gekrenkt een post te moeten waarnemen van zooveel minder belang dan dien ik nu vervulde. Reclameeren wilde ik echter niet en zoo verliet ik den volgenden dag dus Parkhurst met den trein van twaalven. Even voordat de locomotief zich in beweging zette, kwam Kate hot perron op om mij goedendag te zeggen. Aan haar gezicht zag ik dadeiyk dat er iets niet in orde was. Ze vertelde my dan ook, dat zy slechtb tyding had van haar moeder, die juist by konnissen logeerde: zy was plotseling ongesteld geworden en nu wilde Kate zoo spoedig mogeiyk naar haar gaan om haar te kunnen oppassen. Zy wilde gaan met den sneltrein, die om 12:6 's nachts Parkhurst verliet. Na een half uur zou zo dan mijn huisje voorbijsnellen, en ik Z9ide haar aan een raampje te gaan zitten en met haar zikdoek te wuiven. Ik zou dan trachten haar te zien. Natuurlyk zeide ik dit maar voor de grap, want i£ begreep dat hot onmo gelijk was haar in de nachteiyke duisternis te onderscheiden. Myn huisje stond een eindje van de rails. Wat zag ze er aardig uit, terwyl ze daar zoo by het portier stond, haar gezichtje opge heven om my nog een3 vaarwel te zeggen. Toon de trein zich in beweging zette, gaf ze my een klein pakje in de hand. „Alvast voor uw vorjaardag," zeide zy. Even later deed ik het open. Het bovatte oen sierlyken grosnzyien foulard. Zij had er een brie/je in gelegd, waarin zy schreef dat ze hoopte dat ik dit nu eens zou dragen en het niet wegleggen zooals ik gewoonlyk deed, zeggondo dat hot veel te mooi was voor dagelyksch gebruik. Ik deed het dadeiyk om den hals en genoot van het heorlyko, warme gevoel. Het was een gure, regenachtige dag; do beginnende winter liet zich reeds terdege gevoelen. Ik werd afgezet aan de halte en verdiepte my dadeiyk in do werkzaamheden, verbonden aan myn nieuwen post. Het huisje zag or zeer gezellig uit; klaarbiykolyk was zyn eige naar in goeden doon. Een helder vuurtje brandde in den kleinen haard en het kamertje zag er keurig onderhouden uit. Ik voelde my er dadelijk geheel thuis. Er was heel weinig te doen; meer dan vyftien treinen per dag passeerden er niet, zoodat ik heelwat vryen tyd had. Kato had my van alles meegegeven, zoo dat ik tegen halftien besloot wat te gaan eten. Eerst toen begon ik te gevoelen dat ik dien dag sinds twaalf uren nog niets ge nuttigd had. Ik wilde ook een kopje thee zetten, doch bemerkte tot myn spyt dat de koperen ketel ledig was. Op korten afstand stroomde de rivier en ik besloot voor een keer maar eens even te ontsnappen. Eigenlyk bestond er geen gevaar, want wat zou er in myn korte afwezigheid kunnen gebeuren l In galop liep ik naar het water; myn voetstappen verzonken onhoorbaar in het vochtige, zachte gras. Ik wilde juist den ketel in het water laten zinken, toen ik stemmen hoorde. Op den grond gehurkt, luisterde ik aandachtig. „Alles is in orde, Jack heeft de signalen veranderd; alles wat we dus te doen hebben, is den sneltrein te bestormen." Myn hart bonsde hoorbaar bij het vernemen dezer woorJen, want ik begreep maar al t) goed hun beteekenis. Het was do bende van den Rooden Jack, met wie ik te doen had. Ze wilden natuurlyk den sneltrein bestormen, omdat er steeds veel geld mede vervoerd werd. Nog geen drie maanden geleden had deze b9nde oen trein aangevallen en een week te voren hadden zy zelfs de reizigers niet gespaard. In koelen bloede hadden zy hen neergeschoten. Het hoofd der politie had zyn bureau te Wilton, vier mylen van myn halt verwyderd. Als ik nu slechts onbemerkt het huisje kon bereiken on hem per telegraaf waarschuwen Voorzichtig kroop ik op myu knieën door het gras, doch plotseling voelde ik my van achteren aangegrepen. Toen ik weer bykwam, lag ik aan de voeten gebonden in myn eigen vertrek. De schurk, die my had neergeslagen en vervoerd, stond op den uitkyk. Ik keek op de klok, in vyf en twintig minuten zou de trein stilstaan voor de halte, als het signaal niet binnen dien tyd werd veranderd. Ik zag het helderrood schynen en do kleur, die het werkeiyk moest zyn, was groen. En Kat: reisde in dien trein; dat was voor mij nog de verschrikkelijkste gedachte. Opeens schoot hot my te binnen dat ik mij ongemerkt moest zien te verleggen naar het vuur, wellicht kon ik dan de touwen om myn voeten doorbranden. Ik voelde de hitte ondraagljjk worden. Er werd van de naastbij- zynde plaats getelegrapheerd en de schurk ging dadelyk naar het toestel om te antwoorden. Nu was myn oogenblik gekomen. Ik stond op en Goddank, de touwen waren doorgebrand. Met een sprong had ik de pook gegrepen en had ik er hom een hevigen slag op het hoofd mede toegebracht. Hy slaakte een soort van ondoraardsch gebrul en stortte toen beweging loos tor aarde. Een seconde later telegrafeerde ik naar Wilton: „Hulp; roode Jack houdt sneltrein op." Ik vloog naar het signaaltoestel, maar tevergeefs was myn rukken en trekken, het was met yzerstork touw vastgesnoerd. Geen voetstap hoorde ik, gsen geluid ver brak de kalmte van den nacht. Behouden bereikte ik den voet der signaallichten. E9n steile yzeren trap voard® naar een klein plat form, een twintig voet boven den grond. In do verte hoorde ik den trein reeds, in minder dan geen tyd zou die hier zyn! Plotseling hoorde ik eenig gekraak achter my en om ziende zag ik twee boeventronies, op de ladder. Ik nam rayn revolver en schoot elk een kogel door het hoofd. Ik hoorde de zware lichamen naar beneden tuimelen. Aan do wanhoop ten prooi, stond ik nu weder op het platform, de oogen gericht op het helle roode scbynsel. Als ik dat niet kon veranderen, zou do trein hier stoppen en zou de geheele bende op de schatten losstormen. Als een bliksemstraal schoot het my te binnen: „de groene foulard!" Met myn revol ver sloeg ik het roode glas stuk en het volgend oogenblik scheen een prachtig groen licht naar buiten. Ik had den foulard in de ledige holte gestopt, in plaats van het glas. Geen twee minuten later snelde de trein met donderend geraas voorby. Maar nu was ook myn kracht ten einde en bewusteloos zeeg ik op het platform neder. Flauw hoorde ik nog luid praten en vloeken, toen verdween alles om my heen en was ik buiten kennis. Een vreeselyke brandlucht bracht my weder tot myzelf. Ik begreep dat de ellendelingen het huisje en den signaalpaal in brand hadden gestoken. De gloed werd ondraaglyk; aan den rand van het platform kon ik niet komen door de opstygende hitte. Ik had oen gevoel alsof ik levend ver brandde, en ik hoorde hoe zy myn uitvaart begeleidden met helsche kreten en woeste sprongen. bed. Zij weende van vreugde, toen zo merkte dat ik haar herkende. In liet voorjaar trouwden wy en nogaltyd ben ik er trotsch op den sneltrein en het leven van myn lieve vrouw te hebben gered. gevestigd te 's-Gravenhage, verstrekt Gelden op 1ste Hypotheek en verkoopt Pandbrieven van 1000, ƒ500, 100 en ƒ50. Inlichtingen ten kantore der Bank en bij de Leidsche Bankvereeniging H. F. C. GERLINGS. 138 13 J. HOOFT GRAAFLAND. De Directie J. A. VANERPERS ROYAARDS. Ivoels- en Banketbakker, levert aan Winkeliers, tegen uiterst billyke pryzen, tot bovengenoemd vak behoorende Artikelen. Pryscouranten worden op aanvrage franco verzonden. 2270 10 een Winkelhuis in de Weipoort onder Zoeterwoude, met Hooiberg, Schuren en open Erf, waarin sinds 30 jaren eene zaak in Lynkoek, Mesting en Kruidenierswaren is gedreven (voor uitbreiding vatbaar), benevens drie Arbeiderswoningen, die te zamen verhuurd zyn voor 2.20 p/w., daaraan verheeld. Te zamen groot 7 aren, 81 centiaren. Dadel||k te aanvaarden. 7279 14 Te bevragen ten kantore van Notaris KERSTENS, te Leiden, Hooigracht 77. TE KOOP: een HUIS met TUIN naby het Raadhuis aldaar. Te bevragen by Notaris FRIJLINCK, te Warmond. 7194 6 prijs per 3 maanden (6 nummers) 1.37 is het beste en meest practische Dames- Modetijdschrift, zoowel voor modes als voor handwerken. Eik nummer bevat een groot Supplement met knip patronen. Dij aSle solide Boekhandelaars wor den bestellingen aangenomen. Leiden. A. W. SIJTHOFF. brandt men dagelijks op Duitsc'na wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons H2.\ Cents» NIEUWE RIJN 47. cc.*M>ELr/fc Veertien dagen later ontwaakte ik voor het eerst by myn bewustzyn. Ik lag in het hospitaal te Wilton on Kate zat naast myn 2827 20 Gedeponeerd Fabriekmea35 VERKRIJGBAAR BIJ jBeuzemaker& Co., 15. V1SCUMARKT 13.. in het Notarishuis, te Leiden, by opbod en afslag op Zaterdagen 2 en 9 November 1S95, dos avonds te 7 uren, ten overstaan van L. J. C. A. GORDON, Notaris te Leiden, van Drie WOONHUIZEN onder ééne bekapping met SCHUUR en grooton TUIN, te Leiden, aan den Morschsingel, Nos. 9, 8 en 7, te zamen groot 6 aren, 34 centiaren, bevattende No. 9 Gang, Voor- en Achterkamor met Stookplaats, Keuken en Zolder met Bedstede, en de Nos. 8 en 7 elk Voorkamer met Stookplaats en Bedstede, Achterhuis, Keuken en Zolder. Het perceel is wegens zijne grootte en gunstige ligging aan het water en in de onmlddcliyke nabijheid van het station van de Hollandsche en Staats spoorwegen zeer geschikt voor Bouw terrein. 7230 27 Te bezichtigendaags vóór en op de dagen van veiling en afslag van 10 tot 2 ureq en te aanvaarden by de betaling der kooppennin gen op 1 December 1895 of zooveel eerder als de kooppenningen betaald zullen zyn.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6