Bezoek aan ccuc Suikerfabriek. "Wanneer men met een personentrein van Haarlem naar Amsterdam rijdt, is het eerste en veelal eenige tusschenstation, waar de trein ophoudt, dat van Halfweg, waar onze opmerk zaamheid, als we uit de raampjes rechts z'igd, getrokken wordt door een huis van ééne verdieping, waar in den gevel een hardsteenen gedenktafel gemetseld is, welko aan hen, die het nog niet weten mochten, vertelt dat „dit huis is verrold" en daaronder jaartal en datum 18 -i 50. Het zou nu van dit huis en van dien blauwen steen vry aanmatigend zyn, zoo ze veronderstelden dat het. gezelschap, dat gisteren omstreeks één uur uit den trein stapte, do reis van Leiden derwaarts alleen lijk ondernomen had om zich te vergewissen dat, omstreeks den tyd, dat de helft van het tegenwoordige menschdoui nog niet geboren was, in ons waterland reeds huizen verrold werden en dat wat later in Amerika, zy het ook op grooter schaal, gedaan werd, in zekeren zin slechts een slaafsch navolgen was. Het gezelschap dan, dat zichzelf uit den trein loste, bestond uit nog niet één vol dozijn leden van het departement Leiden der Nedorlandüche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, en zou gebruik raakon van de welwillend gegeven toestemming der directie van de Beetwortelsuikerfabriek te Houtrijk en Polanen, om die inrichting ia oogonschouw te nemen. Het front van de fabriek, de oude huizinge „Zwanenburgh", zou niet doen vermoeden dat de nieuwste ontdekkingen op het gebiod van natuur- en scheikunde, alsook die der werktuigkunde, hier toepassing vinden. De in Oud Hollandschen stijl opgetrokken gevel, geflankeerd door ijzeren toegangshekken, waarop de door zwanen bewaakte burcht voorkomt, verbergt gedeeltelijk het fabrieks gebouw, waarin het kookt en sist en borrelt en gonst en dreunt, alles en in vereoniging met elkaar om duizenden kilogrammen suiker te maken. Ontvangen en rondgeleid door den directeur en mede-eigenaar der fabriek, don heer Van Rossum, en den scheikundige, den heer Bruning, maakten we eerst oeno wandeling over het uitgestrekte terrein. Een vloot van allerlei vaartuigen lag aan den wal om beet wortels te lossen. "Welk eene levendigheid dit teweegbrengt kan men nagaan als men weet dat in bet afgeloopen jaar, als we ons niet vergissen, 1G5 millioen KG. beetwortelen aan de fabriek verwerkt werden. Met kruiwagens worden de bitten aangereden en op kolossaio hoopen gestapeld. Zoodra het werksoizoen, de campagne, is afgeloopen, wordt door de directie hot land afgereisd om mot land bouwers contracten voor den bouw der bieten af te sluiten en worden daarop alsdan voor schotten verstrekt; by de levering wordt de aangeboden party op het suikergehalte onder zocht en overeenkomstig hot gevonden resul taat afgerekend. Het suikergehalte van de beetwortels bedraagt gemoenlyk van 12 tot 14 pet. Zfln do bieten eenmaal op hot terroin ge reden, dan worden ze niet meer met handen aangeraakt dan alleen om in greppels, die om en in het terrein gegraven z(jn, gewor pen te worden. In deze greppels wordt het condensatie water dor stoommachines geleid. Door hot verval van den bodem bezit dit water genoeg stroomsnelheid om de daarin geworpen beetwortels mede te voeren en ae eenigszins verhoogde tomporatuur van het water bevordert de voorloopigo afspoeling van modder en klei. In het fabrieksgebouw komen in een reser voir in don grond do aangespoelde bieten samen en worden van daar door een grooten Ijzeren tonmolen naar oen bovengelegen lokaal gevoerd, waar ze nog eens tor dege gewas- BClien en afgespoeld worden en door eon Jacobsladdor, als van eon baggermolen, weder eeno voroieping hooger gebracht, waar de bieten dan machinaal in lange, dunne, smalle reepen gosnedon worden. Do smaak van deze gewasschen en gesneden bieten is gepronon ceerd zoat met een eenigszins bitteren na smaak. Keelpijn en hoeschheid zfln veelal het govolg van het nuttigen dezer aardvrucht. Het snyisel wordt nu in diflusio-ketels ge laden, waarin onder toevoeging van water of oene zwakko stroopoplossing door stoom- toelaat do temporatuur verhoogd wordt en als 't ware do bieten staan te trekken. Is do vloeistof, die nu verkregen wordt, gonoog geconcontreor' of liever zyn do zouten, in de bieten aanwezig, daaruit opgelost, dan worden er ketels geopend. Dj vloeistof wordt verzameld en het residu de pulp© go- droogd, om als veevoeder to worden verkocht. De vloeistof als oon zeer dunne stroop wordt door pompen naar de hoogste verdieping op gevoerd, alwaar zy in meetbakken wordt afgetapt. Alios, onder controle van ambte naren voor don accijns, wordt gometen en door middel van den areometer de dichtheid bepaald. Overeenkomstig de door dozo amb tenaren gevonden waarde aan suikergehalte wordt voor de schatkist do accijns geheven. Terwijl nu deze ambtenaren zitten na te rekenen hoevoel soldaten van dien te ont vangen accijns kunnen onderhouden worden, wordt hetgoen weldra votings- en genot middelen ook voor de andere landskinderen zijn zal, naar groote ijzeren bakken, van 2700 liter inhoud, gevoerd en daar met stoom gekookt: aan don bovenwand van deze bakkea zion we ijzeren, in do vloeistof hangende, manden bovestigd, waarin kalksteen, ongeveer 80 KG. per ketel, met de stroop meekookt. Deze kalksteen is vooraf door gloeiing in don kalkoven van het koolzuur bevrijd, welk gas we zoo aanstonds weer aantreffen. Alle orga nische stoffen en vreemde zouten tocb, die zich in de suikerstroop bevinden, verbinden zich met de kalk in deze carbonatieketels. Van uit deze ketels komt do stroop na voldoende koking in andere dergelijke ketels van ongeveer den dubbelen inhoud, dus 5000 liter, en wordt het door gloeiing vrijgemaakte koolzuurgas in deze gesloten ketels gebracht, waarbij do kalk met de opgeloste zouten zich met het koolzuur verbindt en als koolzure kalk op den bodem der ketels wordt afgezet; terwijl dus schijnbaar vergeefsche arbeid ver richt werd, heeft inderdaad de kalk in de tijdelijke scheiding zich andere relatiën ge zocht, die aan de goede verstandhouding met ht t koolzuur ten slotte geen hinderpa'en in den wog gelegd hebben. Integendeel, do als brei uit de ketels verzamelde koolzure kalk heeft door de opneming van verschillende zouten meer dere handelswaarde als meststof voor sommige bouwlanden verkregen, vooral daar, waar veel gebonden stikstof in den bodom aangetroffen wordt. Onze suikerstroop is voor de suiker winning van vreemde stoffen nagenoeg bevrijd. Nagenoeg: want als we het proces volgen en we verwijlen een oogenblik bij de filters, waar de vlooistof door verticale ramen en zakken gefiltreerd wordt, dan zijn wo dat bfl het schoonmaken der filters nog geheele plakken kalk op hst filtreerdoek zfln achtergebleven, terwijl de vloeistof in helderheid heeft ge wonnen. Om de geklaarde en gefiltreerde vloeistof te verdichten, wordt ze naar de verdampings toestellen gepompt Naast elkaar staan vier zulke grooto toestellen, waarin achtereenvol gons bjj verminderde temperatuur, (aanvanko- lyk 100° C., daar dezelfde stoom by opvolging in do andere toestollen komt), door middel van pompen, die do lucht in do vaten ver dunnen, waardoor op minder dan 100° C. koking ontslaat en verdamping plaats heeft, do oplossing hoe langer hoe meer geconcen treerd wordt. Hierna volgt eene tweede filtrage en blee king door middel van zwaveligzuur (S02), waardoor de nog aanwezige organische stoffen ontkleurd worden. Dit laatsto proces is eerst sedert korten tyd toegepast. De massa komt ten slotte in een reuzen-vocuumpan van 282 HL. inhoud. Door stoomverwarming en lucht- verdunning alweder wordt de stroop verdicht en kristalliseert ten slotte tot suiker. Tegen het eind van dez9 o;eratie worden telkens door middel van eene kraan, sonde genaamd, boringen in de stroopmassa gedaan. Deze sonde bestaat uit een massief koperen staaf, die door verpakking hermetisch in den wand van het vat is aangebracht. Op de bovenzijde der sonde is eene gleuf ingelaten, die, daar de staaf tot in do stroop komt, daarmede ge vuld wordt. Trekt men nu de sonde naar zich toe en draait men haar een halven slag om, dan kan men do stroop op een glasplaat op vangen. Aan de wyze, waarop do vloeistof zich cp het glas verspreidt of daarop kristal- l.seort, ziet men hoe lang de verdamping nog moet duren. Van uit de vacuumpan wordt in een lager gelogen vertrek de warme suikermassa in vierkante prismatische yzeren bussen of kan nen opgevangen. Deze bussen worden op een wagengestel bovestigd, dan met wagen en al op een basculo gewogen en door handig om draaien bovon een luik geledigd. Kleeft do massa te veel in do kan, dan geen noodl een caoutchouc-slang, verbondon aan oen vacuumpan, wordt op een zich in den bodem bevindende opening geplaatst en door luchtdruk wordt het ledigen bovorderd. Uitgestort in een kelder-vertrek, komt do suikor terecht in contrifugaal-droogmachinos. In deze zoer snol draaiende turbinen wordt da suiker van de aanklevende stroop bevrjjd en dan zoo goed als droog door Jacobsladders naar een andoren zolder vervoerd, waar door wagentjes de suiker op een hoop gestort wordt. Deze borgen suiker zouden bataljons bewaarschoolkinderen doen watortanden; ons maakton zo ziek en wee om het hart. Door houten trechters worat de suiker in zakken afgetapt; alle zakken op de bascule tot 101 KG. on een schep toe gewogen (waarvan 1 KG. voor den zak komt) en deze in ry en gelid gesteld, om, als ze verkocht is, te worden vervoerd naar de suikerraffinaderij. Komt de suiker daar uit, dan is hit den besten scheikundige niet gegeven te zoggen of do oorsprong van de suiker riet dan wol biet was. Sommige huismoeders z(jn op dit punt vr(j wat meer mans. Hoevelo pompen van allerlei soort posi tieve zoowel als negatieve we aantroffen, is niot to zeggon. Stoomketels 7 of S, allen met flink stoom op. Dit is dan ook wel noodig, want koken en uitdampen is hier alles. Een aardige controle op de stokers troffen we hier aan. In oen groote kast staan evenveel koperen keteltjes als er groote stoomketels zyn: het gas, dat door de hooge stoomschoor steenen afgevoerd wordt, passeert, natuuriyk, voor oen miniem deel, deze koperen cylinders en van hieruit wordt hot koolzuur gehalte van eiken vuurgang bepaald. Is dit boven de 8 pet., dan krygt de stoker, daar koolzuur het product van verbranding is, voor elk pet. meer, premie. Den meer besproken kalkoven brachten we nog oon bezoek on wo passeerden tevens de pomp voor het duinwater. Dit heeft namelyk geen kracht genoeg om met de gewenschte snelheid overal door de fabriek te gaan en daarom is er een pomp, die dit spociaal doet. Hoe enorm hot verbruik van duinwater is, berekene maar elke cyferaar. 't Is maar 1,400,000 liter per otmaal; gelukkig voor Amsterdam, dat de campagne eerst met den herfst begint en vóór den winter is afgeloo pen. Was het verbruik 's zomers zoo enorm, dan was 't waarschyniyk dat men in de hoofdstad op óén hoog dikwyls ook zonder water zat. Wordt er beweerd dat met het in de open lucht liggen der bieten het suikergehalte met eiken dag 1 pet. achteruitgaat, zoo erg is het wel niet, maar 't is toch van belang den voorraad zoo snel mogelyk te verwerken. Daarom staat met uitzondering van Zondag morgen tot Zondag avond de fabriek nooit stil en werkt men met twee ploegen, die dan des Zondags omwisselen. Is dus de campagne 13 of 14 weken, dan zou zy voor don gewonen werkgever by elf uren werkdag meer dan het dubbele tellen. De loonen zyn dan ook evenredig hooger dan in eene andere industrie, ook mot het oog op den nachtdienst. Alle met bescheidenheid gedane vragen werden door onze vri:-ndeiyke geleiders met do meeste voorkomendheid beantwoord; de onvolledigheid van dit relaas komt dan ook geheel voor rekening van den Leiden, 24 October 1895. Ex. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur/ Yoor eenigen tyd las ik in Uw blad een overgenomen bericht uit het „Nieuws van den Dag", omtrent Israels' beroemd portret van Tborbecke, waarin vermeld werd, dat ln do Latynsche opgave op de lyst vermoedelyk twee fouten staan: „Natus 15 Jan. 1798", ofschoon Thorbeckes geboortedag overal als 14 Januari bekend is, en vorder „minister regis factus Ao. 1848", hoewel Thorbeckes eerste ministerschap dagteekent van 1 No vember 1S49. Verder werd gevraagd of iemand voor deze afwijkende dagteekeningen ook een reden weet op to geven. Als eenig antwoord beb ik slechts gelezen het beweren van een inzender, die vermei :t dat Tborbecke op 14 Jan. is geboren, maar diens geboortefeest in huiselyken kring den 15den werd herdacht. Naar aanleiding van bovenstaande wensch ik een vraag te doen over het opschrift op het nieuwe vaandel der 3 October Vereeniging, wat ook wel niet als iets onbetoekenends zal zyn veronachtzaamd. Zal ook over vijftig jaar gevraagd worden: wat beteekent het jaartal 1885 op het vaandel? 'k Heb hier voor my liggen hot verslag over bot eerste voreeriigingsjaar, uitgebracht door het bestuur in de algemeeno vergadering van 8 December 18S6, waarin o. a. staat: „Zoo.ils aan do leden bekend is, die de „vergadering van 13 Mei 18S6 hebben byge- „woond, op wolken datum onze Voreeniging „werd opgericht", enz. Da 3 October-Veroeniging is dus opgericht 13 Mei 1S86! £)o etrste feestviering had plaats 4 October (3 October viel op Zondag) van datzelfde jaar. Wat beteekent nu het jaartal 1885? Weet iemand daarop een antwoord te geven? U, Wy.iheer de Redacteur, dankende voor de plaatsing: Uw Dr. L. O e in e ïi o- d IV i a w De 16-jarige to Haarlem, die ten nadeele van zyne patroons, commission- nairs in effecten aldaar, een bedrag van onge veer 1200 had verduisterd, is door de Haar lemsche rochtbank veroordeeld tot eene ge vangenisstraf voor den tyd van twee jaren. Dg stranding der „Thasos". Ten vervolge op het elders in dit nomraer voor komende bericht meldt do correspondent van de „Tel." op Terschelling nog, dato 25 Oct. Hedennacht stranddo in de buitengronden van Terschelling de Duitsche stoomboet „Tha sos", kapt. Malingdorf, met stukgoederen van Bremen naar Antwerpen. Door do vuurpylen, die op de gestrande boot worden afgestoken, werd de kustwacht met het onheil in kennis gesteld, die het ge val onmiddellyk rapporteerde. De reddingboot van West-Terschelling werd zoo spoedig nao gelyk naar de plaats der stranding vervoerd on oogenblikkeiyk daar by hevige branding in zoe gebracht. Na een half uur in zee ge weest te zyn, keerde ze terug, daar men bemerkte dat de sleepboot „Assistent" en vele visschersvaartuigen by het gestrande vaartuig lagen en hulp verleenden. By opkomenden vloed werd de „Thasos" vlot, maar by verder stoom6n zat ze spoedig weer aan den grond. Zoodra echter de „As sistent" haar op sleeptouw nam en in vlot water bracht, zakte plotseling het achterste gedeelte in de diepte. Toen nu do beman ning met eigen boot het vaartuig wilde ver laten, raakten de talies onklaar, ging de boot overzy en viel de gansche bemanning (met passagiers), uit 27 personen bestaande, in zee, doch ze werden, behalve twee passagiers en één der bemanning, die jammeriyk verdron ken, door de schippers W. Zeiders, A. De Beer en C. Kuiper gered en hier behouden aangebracht. De nachttrein van Koburg naar Meiningen heeft by Harras een kudde scha pen overreden. Meer dan 80 dieren werden gedood. In het kinderziekenhuis Trous seau te Parys is Woensdag brand uitgebro ken in de zaal der roodvonklyders. Dank zy der flinkheid van de verplegers, gelukte het de 55 kleine zieken in dokens gewikkeld uit do braniende zaal over te brengen naar een gymnastiekzaal in de nabyheid. Onder de be volking der wyk, waar de ouders der zieken van het Trousseau hospitaal wonen, heerschte een groote paniek. Slechts met groote moeite konden de menschen, die aan de officiëele verklaring, dat allen gered waren, geen geloof sloegen, tot kalmte gebracht worden. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren den modelmaker F. W. Vrijdag en zyne 66 jarige moeder, wonende te Schie dam, veroordeeld: den eerste tot 2 jaren, de tweede tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens het vervaardigen en het uitgeven van valsche munt. Door den kantonrechter te Schiedam is de gezagvoerder van het schip „De Maas", wegens het gelyktydig vervoer van ontstekingsmiddelen en dynamiet, be stemd voor do bewaarplaats te Rozenburg, veroordeeld tot 50 boete. Donderdag zou te Amsterdam het huwelyk voltrokken worden tusschen een jonge weduwe daar ter stede en een landgenoot, te Parys gevestigd. Een woning was aldaar gehuurd, de noo'ige meubelen waren van Amsterdam derwaarts gezonden en Woensdag had de bruid haar aanstaande het kapitaaltje, dat zy bezat, toevertrouwd. Dondc-rdag was alles gereed voor de plechtig heid, doch wie er kwam: de bruidegom niet, en tot nog toe is by niet verschenen en heeft men hem niet teruggevonden. {RU.) Naar het s chjjnt, hebben de sigarenmakers te Amsterdam hun voornaam- sten eisch betreffende het invoeren van bondsfabrieken laten vallen. Hierdoor is het mogelyk geworden de onderhandelingen weder te openen. Ten huize van zyn vader werd te Boombergum G. De B. door den brigadier der marechaussee te Drachten in hechtenis genomen, verdacht van valschheid in geschrifte. De B. was mede eigenaar en fungeerend directeur der zuivelfabriek te Kooten. De fabriek ging achteruit en om haar in stand te houden, gebruikte hy geene eerlyke middelen. Hy vervalschto nl. de briefjes van den melk weger, zoodat de leveranciers minder uitbe taald kregen dan zu aan melk geleverd hadden. De boeren bemerkten dit, De B. beloofde beter schap en de boeren namen hierin genoegen. De justitie kwam er echter achter en deze gelastte De B.'s arrestatie. By de Zeeburgersluis onder Diemen is gevonden een pakje] inhoudende het lijkje van een kind, vermoedelyk een iaar oud. Op den overweg tusschen Veen- wouden en Buitenpost is een persoon van omstroeks achttien jaren door den van Gro ningen komenden trein overreden. De dood volgde onmiddellyk. Ondanks de waarschuwing van den wachter, had by getracht, met een kruiwagen op 't uitorst oogenblik den overweg nog te passeeren. Den landbouwer W. v. G., een zoer geacht man te Overberg, onder Ame- rongen, overkwam een ernstig ongeluk. Torwyl hy zich in de schuur op den balk wilde begeven en zich by het beklimmen van een vaststaande ladder aan een touw vast- hi ld, brak dit, waardoor v. G. naar beneden stortto en hot dyboen brak. Dr. Teunissen, van Veenendaal, verleende heelkundige hulp. Do toestand van don lyder is gunstig. Te Leeuwarden hebben onder scheidene slagers den pry's van het rund- vleesch met 10 cents per KG. verlaagd. Donderdagavond woedde op Tossel een geducht onweder. De bliksem sloeg in do boerenhofstede van Hartog; deze is geheel afgebrand. In den afgeloopen nacht, onge veer te twee uren is te 's Gravenhage op de lyn der H.-IJz.-Sp.-My. de leoiling-'machinist Bungeling van do rangeermachine gevallen. Hy was onmiddellyk dood. Academie-nieuws. Leiden: Geslaagd zyn: voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer H. A. Bicker Caarten; voor het candidaats-examen in de rechtswetenschap de heer J. C. Vlaanderen; voor het doctoraal-examen inde wis- en natuurkunde de heer E. Van Ever- dingen Jr. Utrecht: Tot semi arts bevorderdde heer K. E. L, Westen. Tot arts bovorderd: dr. H. "W. F. G. Wol tering en docts. P. Bierens do Haan. Tot tandmoester bevorderd: de heer Ch. F. Kleine. lJEIDEtt, 26 October. De uitslag der door het bestuur der Stedelyke Werkinrichting alhier gehouden aanbesteding is als volgtaardappelen, J. Nieu- wenhuyzen O.C330/100; gort, J. C. v. Gy'n 0.099%00; cichorei, id. 0.1750/IOO; groene erwten, J. P. Fontein 0.12; capucyner erw ten, id. 0.1285/,,,,,; bruine boonen, id. 0.13; peper, id. ƒ0.34; koffie, id. ƒ1.34; rfist, id. 0 0Soo/,oostroop, W. B. v. Andel 0.1350/IOO; groenten, W. F. K. Buyteweg 0.0395/100; rundvleesch, K. Reyneveld 0.59; rundvet, id. 0.46; kropbrood, Leidsche Broodfabriek O.OSs%00; roggebrood, id. 0.05°5/IOOzoete melk, M. v. Nood 0.05s9/ioo en karnemelk, J. Vlasman O.Olso/100, alles per kilogram. Heden in den namiddag ontvingen wy per Engelsche mail de Bataviasche bladen van 25 en 26 Sept., alsmede de „Deli-Crt." alleen van 25 September. Gisteren hield de Nieuwkoopsche IJsclu hare gewone jaarlyksche vergadering. Aan de orde was in de eerste plaats de periodieke driejaarlyksche aftreding van het bestuur. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen: als voorzitter de heer C. Van der Ben, als vice-president de heer J. Geluk, als penning meester de heer A J. Van Rye en als com missarissen de heeren A. Meyer en J. Slootjes. De andere bestuursleden werden herkozon, nl. de heer W. Van den Bwsch als secretaris, de heer C. Bongenaar als 2de secretaris en verder de heeren G. Bodegraven, G. De Graaf, A. Koole en H. J. Egberts als commissarissen. Bovendien werd besloten in het aanstaande winterseizoen geene fe stelijkheden te organi- seeren, doch de in kas zynde gelden door werkloozen te laten verdienen met het onder houden der ijsbanen te Nieuwkoop. De Nieuwkoopsche zangvereeniging Ami- citia", is by gebrek aan deelneming ontbonden. Door „De Volksbanier," orgaan voor de leden van den NeJ. R. K. Volksbond (hoofd redacteur W. C. J. Passtoors) wordt het denk beeld geopperd, om, by gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Wilhelmina, eene vol- doende som bijeen te breDgen, die dienen kan als stamkapitaal voor een nationaal pensioen fonds voor werklieden. Het door ons aan een ander blad ont leende bericht, dat prof. Van 't Hoff te Am sterdam is teruggekeerd, is onjuist. De hoog leeraar bevindt zich nog steeds te Weesen, in Zwitserland. By koninklyk besluit is de heer R. C. Kroesen, oud vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indië, op zyn verzoek, wegens gezondheidsredenen, eervol ontslagen als lid van het college van curatoren der Indische Instelling te Delft, onder dankbetuiging voor de door ham in di9 betrekking bewezen diensten, en is de heer S. C. H. Nederburgb, oud-lid van den Raad van Nederlandsch Indië, benoemd tot lid van voormeld college. Gesteld op pensioen de kapitein C. J. P. Kaub, van het 3ie reg. veld-artil., op zyne aanvrage,'' krachtens art. 42 1 b der wet van 28 Aug. 1851, het bedrag van het pen sioen bepaald op 1560 's jaars en hem, ge rekend van den dag, waarop zyn pensioen ingaat, de rang verleend van majoor. Benoemd by het wapen der art., by het 3de reg. vesting-art., tot kapitein, de eerste luit.-ad. J. W. Verff, van het 3de reg. veld- art.; tot eersten luit. de tweede luit. H. H. O. Kloppenburg, van het 4de reg. vesting art. Het stoomschip Conrad" van Amster dam naar Batavia, passeerde 25 Oct. Kaap Rocca; do „Java", van Batavia naar Amster dam, passeerde 26 Oct. Perim; de „Smeroe" van Batavia n. Rotterdam, passeerde 25 Oct. Gibraltar. X£usland en Oliina. Van officiëele z.ijde wordt te Londen ver zekerd dat aan het ministerie van buitenland- sche zaken niets bekend is over hetgeen do correspondent van de „Times" te Hongkong mededeelt betreffende het tractaat, dat tus schen Rusland en China is gesloten. Volgens de „Times" zou tusschen Rusland en China een tractaat gesloten zyn, waarby den Russen bijzondere voordeelen worden toegestaan, vooral wat betreft het gebruik van de Chineesche haven Port Arthur, ten behoeve van de voltooiing van den spoorweg, dien de Russische regeering door Siberië bezig is aan te leggen. Aan Rusland zou het recht verleend zyn, om een spoorweglyn aan te leggen naar Port-Arthur, in aansluiting by den Siberischen spoorweg, terwyi tevens aan Rusland bijzon dere handelsvoordeelen zouden zyn toegestaan. De Engelsche bladen protesteeren reeds tegen dit tractaat. Die bladen houden de Rus sisch Chineesche overeenkomst, zooals de „Times" haar mededeelt, voor volstrekt onaan- nemeiyk. Zy zou Engeland dwingon tusschen beide te komen. Da bladen gelooven dat Duitschland en do Vereenigde Staten, die er evenzeer belang by hebben, er ook tegen zou den opkomen. Na de verzekering der Engelsche regeering, dat haar van een dergoiyke over eenkomst niets lekend is, kan men zich er toe bepalen, de mededeeling van den „Times"- correspondent voorloopig voor kennisgeving aan te nemen. BUITENLAND. Fraukrijk. In de Fransche Kamer is de interpellatie benandeld van den socialistischen afgevaar digde Jaurès over de werkstaking te Carmaux. De heer Jaurès hield eene lange redevoering, waarin hy beweerde dat de regeering te kort was geschoten in de plichten, welke ten op zichte van doze werkstaking op haar rusten. De socialistische afgevaardigde gaf een uit voerig overzicht van de geheele geschiedenis der werkstaking, beweerde dat op den heer Resseguisr, den directeur der glasfabrieken, ten gevolge van zyne otiverzoenlyke houding jegens de werklieden, in de eerste plaats de verantwoordelijkheid rustte voor den stryd en betoogde, dat ook de prefect by dit geschil zich niet onpartydig heeft gedragen. In de zitting van gisteren vervolgde do heer Jaurès zyne redevoering en herhaalde zyne aanvallen tegen den prefoct en de regeering op zeer heftig3 wyze. De afgevaar digde besloot zyne rede met het voorstellen eener motie, waarby de Kamer verklaarde dat het belang van alle burgers eischt eene oplossing van het geschil te Carmaux op zoodanige wyze, dat daardoor de rust en do billijkheid worden gehandhaafd. Daarom stelde de heer Jaurès voor, dat deze twist tusschen de werkgevers en de werklieden zou worden uitgemaakt door een scheidsgerecht en ver zocht hy den president Brisson dit voorstel te ondersteunen. De heer Brisson antwoordde, dat hy geen bezwaar heeft tot ondersteuning van het vo*

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2