Ontwerp-Gcmeentefoegrooting voor 1S9G. Aan liet sectie verslag en de beantwoording van B. en Ws. is nog het volgende ontleend wat de uitgaven betrefc: Volgn. 89. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen. Een lid spreekt met lof over don toestand van de wandelplaatsen en plantsoenen, terwyl een ander lid toch een aanmerking moest maken over banken op de singels en gelezen heeft van beschadiging der plantsoenen. Een lid vraagt of de boomon aan de ééne zyde van den Stationsweg niet verplaatst kunnen worden. Antw. van B. en Ws.; Ook naar ons oor deel verkeoren de wandelplaatsen en plant soenen in uitmuntenden staat en strekken zy inderdaad tot sieraad der gemeente. Op do banken der singels zal worden gelet, voor zooverre zy aan herstolling behoefte hebbon. Tegen beschadiging van de plantsoenen wordt zooveel doenlyk gewaakt, zoowel door de politie als door de zoogenaamde plantsoen- wacht, waardoor echter, uit den aard der zaak, niGt alle beschadiging kan worden voorkomen. Verplaatsing van de boomen aan den Stationsweg schynt niet wel mogelijk; overigens zien B. en Ws. niet in op grond waarvan verplaatsing noodig zoude wezen. Volgn. 90. Onderhoud van bruggen en overzetveren. Men klaagde er over, dat de Karnemelksbrug by regenachtig weder soms onbegaanbaar is. Er wordt gevraagd welke beweegbare en vaste bruggen bij dit artikel bedoeld worden. Antw. van B. en Ws.: Do Karnemelksbrug heeft ceno groote tonrondte. Nu wordt by nat weder het hout glad. Allo bruggen vorderen van tyd tot tyd herstellingen; bepaalde bruggen worden by dit artikel niet bodoeld. Volgn. 91. Onderhoud van pompen en rio len. Een lid vraagt of wij hier vooreerst de laatste buitengewone uitgaaf hebben. Een ander verzocht te weten, hoe lang het gele den is, dat het riool in de Papengracht her steld is. Een derde merkt op dat in den laat- sten tijd in vele groote steden de riolen van cement gemaakt worden, terwijl men het hier nog veel mot metselwerk doet. Nog wordt het door eon onkel lid goed geacht om hor- stollingen aan riolen aan te besteden. Anlw. van B. en Ws.: Er behoort op te worden gerekend dat nog meermalen gelden zullen moeten worden aangevraagd voor buitengewone herstellingen aan riolen. liet riool in de Papengracht heeft sedert de laatste 40 jaren geen belangrijke ver nieuwingen ondergaan. Cementen riolen bestaan hier ter stede byv. Stationsweg, Steenstraat tot Mare (Binnenvestgracht), 4de Binnenvestgracht. Bij gehcele vernieuwing, wanneer de riolen niet van te grooto afmetingen zyn, verdienen cementen riolen overweging. Aanbesteding van herstellingen aan riolen is ondoenlijk, omdat men het werk vooraf niet bezion kan en het dan ook beter is dat do gemeente zelve de risico op zich neemt. Volgn. 92. Onderhoud van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere watorworken. Een lid spreekt over de uitmaling teKatwyk en of dit wel op verzoek van Leiden gebeurd is. Een lid ziet geen nut in het spuien, als niet veel water wordt iDgolaten. Een lid verklaart, dat als het spuien wordt nagelaten, de stank op het Rapenburg zeer verergert. Antw. van B. en Ws.: De uitmaling te Kat wijk heeft in den loop van dit jaar, zooals altijd, herhaalde malen plaats gehad en wol steeds door Rijnland ten behoeve van den boezem zonder aanvrage van het Gomeente- bestuur, zijnde zoodanige aanvrage dit jaar niet gedaan. Volgn. 96. Kosten voor hot verstrekken van en aanleg voor duinwater ad f 4400. a. Een lid heeft met gonoegen opgemerkt, dat het aantal contracten is toegenomen. (5 pet.) b. Een ander vraagt, waarom de SCO, wegons levoring van duinwater aan onver- mogenden, op de begrooting van het vorige jaar uitgetrokken, kan vervallen. c. Kunnen de fl00 voor de levering van duinwater aan de openbare scholen niet ge bracht worden by de kosten voor het ondor- wijs? of zoo hier bezwaar tegon bestaat, alsdan bij de Artt. 132, 139 en wellicht nog lij andore artikelen, te verwijzen naar Art. 96. Antio. van B. en Ws.: a. Met kracht wordt door ons aangedrongen op het verschaffen van goed drink- en werkwater in voldoende mato krachtens art. 20 der Verordening op hot bouwen en slooptn van 11 Juli jl. Er waren op 4 October jl., voor zooverre ons lekend, nog 918 bewoond© huizen, d. i. ongeveer een tiende van hst goheele aantal, dij niet aan de duinwaterleiding zyn aange sloten of waar niet van gemeentewege duin water verstrekt werd. b. De post van f 850 is vervallen op grond dat daaraan geen behoeft© blijkt to bestaan, aangozien ge©n bewijzen ter bekoming van gratis-duinwater zijn aangevraagd. Overigens zyn de kosten voor aar.leg en verstrekking van duinwater in po«rt«n en sloppon in het vorig jaar betaald uit den post „Kosten, voort vloeiende uit het nomen van maatregelon ton behoeve van den openbaren gezondheidstoe stand," terwijl do ter zak® met do Duinwater- Maatschappij gesloten contracten met hot einde van dit jaar zjjn opgezegd, en wordt den eigenaren van do perceelen, niet voorzien van oen middel van voorziening in goed drink- en wTerkwater, in voldoende mate, aangezegd daarin te voorzien. c. Het zou velerlei bezwaar opleveren, de kosten van duinwater voor de verschillende onderwys inrichtingen van dit artikel naar de verschillende betrekkelijke artikelen der be grooting over te brengen, omdat het aantal mandaten belangrijk zou worden vermeerderd. Ter voorkoming van meerderen omslag in de administratie is het gewenscht in de be staande inrichting geen verandering te bren gen. Overigens kan uit de Rekening voldoende blyken welk bedrag voor de verschillende instellingen wegens gebruik van duinwater benoodigd is. Is het verdor niet omslachtig en onnoodig by elk Volgnommer nog eens to verwijzen naar alle andere, die op dezelfde inrichting of tak van dienst betrekking hebben? Bij het bestudeeren van de Memorie van Toelichting tot de Concept-begrooting vindt men toch immers de gewenschto inlichtingen. Vermits blijkens schrijven van deLeidscbe Duinwater Maatschappij van 24 Augustus jl., medegedeeld in de Raadszitting van 3 Sep tember d. a. v., do prys van het aan de ver schillende gemeente-instellingen geleverd duin water bij metercontracten zal worden berekend naar het in 1892 vastgesteld tarief, kan dit artikel met f 500 worden verminderd. Volgn. 97. Gemeente-reiniging ad f 3840. Men vraagt hoe de nieuwe regeling werkt en of het waar is, dat veel vuil eerst opge haald, daarna weder in het water geworpen wordt. Moet Van Ulden, de pachter, by kleine verbouwing, het puin weghalen? Streng toezicht wordt noodig geoordeeld of Van Ulden zich aan de regeling houdt. Antw. van B. en Ws.; Over het algemeen kan worden verklaard dat de nieuwe regeling van hot reinhouden der gemeente bevredigend werkt, terwyl zoo scherp mogelyk op de stipte nakoming van de voorwaarden der verpachting wordt toegezien en de boete bepalingen op overtreding herhaaldelyk wor den toepast. Do pachters zjjn krachtens de voorwaarden van verpachting verplicht te zorgen dat op de eerste aanzegging van de verpachters alle puin, komend© van den bouw of verbouw van huizen, worde weggevoerd, derhalve ook by kleine verbouwingen. Volgn. 98. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelyke. a. Een lid acht het noodig, dat men by iedere onderneming kan zien hoe groot de kosten zyn. Golyk by het duinwator staan ook by de Tclephoon alle posten by elkaar, terwyl toch sommige verbindingen ten dienst© zijn van het brandwezen en moesten dus onder de onkosten daarvan opgenomon zyn; zoo ook met die voor de vleeschkeuring. b. Men vraagt waarom het zoolang geduurd heeft eer met do restauratie van het kruithuis werd begonnen, en ook wat de bestemming van het opgeknapte gebouw is. Antw. van B. en Ws.a. Zij verwyzen wat deze opmerking betreft naar het door hen aangevoerde by Volgn. 96. b. Als regel geldt dat er niet moer werk zaamheden gelyktydig worden aanbesteed dan door Fabricage gecontroleerd kunnen worden. Bovendien moesten voordat tot de her stelling kon worden overgegaan onderzoekin gen worden ingesteld aangaande den oor- spronkelyken vorm van het gebouwtje. Do bestemming van lmt kruithuisje is nog niet bepaald. TWEEDE K.-131 ER. De behandeling der Indische begrooting en der wyziging van het Indische Tarief werd voortgezet. Het eerst kwam, na het algemeen debat, aan de orde: Hoofdstuk II (uitgaven in Nod.- Indië.) By art. 4 wees de heer Bool op de min dere wenscheiykheid om don algemeenen secretaris te benoemen tot lid van den Raad van Indiö. De Minister antwoordde dat de algemeene secretaris juist door zyne algemeene kennis de aangewezen man is voor lid van den Raad van Indië. By art. 5 maakto de heer Bool bezwaar tegen de z. i. te hooge bezoldiging van de hoofdcommiezen ter algomeene secretarie. De Minister antwoordde dat die hooge be zoldiging altyd bestaan ho9ft, omdat do eischon hooger waren. By de 2de afdeeling vroeg de heer Van Limburg Stinm of een met don inlander geiyk gestelde, die tot het christendom over gaat, geiyk moet gesteld worden met den Europeaan. Voorts betoogde hy, dat by over gang van Hindoes tot het christendom het hun moet worden toegelaten de vrouwen, die zy hadden vóór hunne bekeering, te behouden. De Minister zeide dat hy' nu nog niet op die vraag kon antwoorden, daar die eerst te pas komt by de regeling van den rechtstoe stand van de inlandsche christenen. Hy zou de opmerkingen overwegen. De heer Van Gennep wees er op, dat als men zulke zaken gaat regelen, men ook de gevolgen er van zal moeten regelen. Nu wordt de zaak geregeld door het Mahomedaansche recht. De heer Heemskerk drong aan op spoedige regeling te dier zake en op het maken van overgangsbepalingen. De Minister antwoordde dat de regeling zal plaats hebbon, zoodra de zaak ryp is. By art. 13 drong de heer Van Limburg Stirum aan op billyker regeling van de tarie ven voor inlandsche getuigen in strafzaken. Personeole Belasting. De minister van financiën heeft by de Tweede Kamer eene nota ingezonden ter beantwoording van het verslag der commissie van rapporteurs. Ten aanzien van het denkbeeld van een overgangsmaatregel, om gemeenten, die op centen heffen op do personeele belasting, te vrywaren voor moeilykheid, welke het gevolg kan zfin van wyziging der bedragen, waarover de opcenten worden geheven, zegt de Minister, dat de tyd van indiening van zoodanigen wettelyken maatregel komt, zoodra de nieuwe regeling der personeele belasting is tot stand gebracht. Dan ook zal de Regeering beter dan voor dien tyd kunnen aanwyzen van waar het geld vóór den overgangsmaatregel komt, uit besparing door conversie, dan wel op andere wyze. Het bedrag, dat in 't geheel noodig zal zyn, zal ook na vaststelling der wet niet dadeiyk met juistheid zy'n te ramen. Wat de grond slagen betreft, naar welke, en de wyze, waarop de vergoedingen zullen worden berekend en uitgekeerd, doet de Minister opmerken dat de wet slechts de grondslagen der berekening kan aanwyzen en niet voor iedere gemeente het bedrag der vergoeding behoeft te no jmen. Hieruit volgt dat zonder bezwaar de wet kan worden vastgesteld vóórdat de aanslagen in iedere gemeente bekend zyn. De wet, die de regeling maakt, kan den Minister opdragen voorloopige uitkeeringen in termynen te doen, zoodra ten aanzien van eene gemeente ge bleken is dat tot uitkeering aanleiding be staat. De Minister meent dus dat eene rege ling als door hem in zy'no memorie van ant woord aangegeven, zonder bezwaar kan worden tot stand gebracht. In een afzonderlijk stuk zyn do wyzigingen aangegeven, in het oorspronkeiyke wetsont werp aangebracht. Gemengd Nieuws. Men deelt ons uit Zoeterwoude mede dat gisternamiddag door den heer W. F. S. langs den Hoogen Rynaijk, naby „Meerburg", gevonden is in een sloot het lykje van een pasgeboren kind. Het was in een doek gewikkeld en van het vrouwelijk geslacht. Uit Noord wjjk aan Zee wordt aan „De Holl." gemeld dat eene bende van een dertig baldaadigen aldaar Zondag avond een straat opgebroken heeft en daarna de ruiten ingeworpen by den heer Op't Hoet, predikant by do Gereformeerde gemeente. De politie kon er niets tegen doen. Voor de Afdeeling van den Raad van Stato voor do geschillen van bestuur werd igisteren de behandeling voortgezet van het beroep der gezameniyke buskruitmakers van Noord-Holland, Utrecht en Zeeland tegen do weigering door B. on Ws. van Nieuwer-Amstel tot het verleonon van vergunning voor do oprichting van een fabriek van salpeterzuur tot vervaardiging van rookzwak buskruit. Mr. J. G. Kruimel, burgemeester van Ouder- Amstel, in do gelegenheid gesteld om te antwoorden op de toelichting van hot beroep door mr. H. Goeman Borgesius, ontwikkelde nader de bezwaren en wees er op hoozeer de gemoederen van alle omwonenden verontrust zyn geworden, toen de oprichting der govreesde fabriek ter sprake kwam. Do indiening van requesten by colleges, waar dit volgens mr. Borgesius niet behoorde te geschieden, was, botoogae spreker, begry- pelyk en bewees tevons hoezeer men onge rust was by de gedachte, dat do gevraagde fabriek zou worden opgericht. Voorts laakt® gemachtigde het zeer, dat over het algemeen, en ook hier, met de oprichting van inrich tingen wordt aangevangen en voortgegaan, wanneer de vereischto vergunning er nog niet is. De door den provincialen hoofdingenieur aangegevon voorwaarden besprekende, achtte hy daarin geen waarborg gelegen tegen het gevreesde gevaar; hy bestreed ook de meening, dat vorvoer van salpeterzuur gevaariyker is dan het fabriceeren daarvan. Bovendien was z. i. thans niet meer geldig de in 1892 ver leende koninklijke bewilliging, waarby de plaatsen werden aangewezen voor de oprich ting van inrichtingen als de ondorhavige. Op grond, dat het gevreesde gevaar wol degelyk bestaat en elders beter en geschikter gelegenheid voor de gevraagde inrichting te vinden is dan op de daarvoor nu gewenschte plaats, drong mr. Kruimel aan op handhaving der beslissing van B. en Ws. van Nieuwer- Amstel. Met een daartoe strekkend advies zou de Afdeeling naar sprekers meening een grooten dienst bewyzen aan de tegenwoordige Regeering. Mr. Goeman Borgesius hield vol dat de aanvoer van salpeterzuur uit hot buitenland gevaarlyker zou wezen dan de fabricatie hier te lando; dat de tegenparty in gebrek© ge bleven is het gevreesd© gevaar te bewyzen; dat de voorgenomon voorzorgsmaatregelen voldoende zullen zyn en dat in elk geval de bezwaren, als gericht tegen de nitroglycerine- fabriek, welke reeds krachtens vergunning van den minister van oorlog bestaat, niet tot weigering van de thans gevraagde salpeter- zuurfabriek mogen leid®n. Btido sprekers, zoomede de directour, de heer Bredius, gaven daarna nog uitvoerige inlichtingen op tot hen vanwege de Afdeeling gerichte vragen. De koninklyke beslissing zal later worden medegedeeld. In het Haagsche Bosch isgis- ternacht naby het pad, dat de Laan van Nieuw Oost-Indië met den Leidschen straatweg ver bindt, een man door vyf kerels op de meest gruweiyke wyze mishandeld. De man is door voorbygangers gevonden en naar het Zieken- 'huis ter verpleging overgebracht. HD.) Eene v o r t e g e n w o o r d i g i n g uit de ontevreden exposanten ter Wereldtentoon stelling heeft gistermorgen gehoor gekregen by den burgemeester van Amsterdam als eere-voorzitter van hot Uitvoerend Comité, om hem de grieven dier exposanton voor te leggen. De burgemeester ontving de deputatie zeer welwillend; het resultaat van het onder houd wordt voorloopig nog niet bekend ge maakt. Een Amsterdamsche werksta- kende aiamantsnyder, de 20-jarige H. v. T., heeft bij Schellingwoude een poging tot zelf moord beproefd, die evenwel veryöëld werd. Onder politiegeleide werd hij naar Amsterdam getransporteerd. Gisternacht ontstond er brand in de schuur van den landbouwer Van Olst onder Ressen, by Bemmel (Betuwe). De schuur en twee hooibergen werden een prooi der vlammen. Tevens verbrandden 2 der besto paarden en 8 kalveren. De woning van den heer Van Olst bleef gespaard. Hedenmorgen is by Terschelling een stoomboot gestrand, waarvan de naam nog niet bekend is. Een sleepboot met schuiten en de reddingsboot is naar de strandingsplaats vertrokken. Hoezeer eene werkstaking, welke een tamelyk lang verloop heeft, eene bloeiende industrie in eene stad in gevaar kan brengen, blykt wel uit hetgeen men ons mededeelt omtrent de gevolgen van de strike der sigaren makers te Amsterdam, zegt do „H. Crt." De hetr Justus Van Maurik, die eene nieuwe fabriek in do Spuistraat liet bouwen, heeft den verderen voortbouw voor een half jaar uitgesteld. De heeren E. Goulmy Baar, wier gebouw te koop staat, verplaatsen hunne industrie naar Maastricht; de heeren Van Os Co. verhuizen naar Deventer De firma's Gebrs. Jacooson Co. en B. Bergman Carels houden op te bestaan. Nog andere bedroevende feiten zyn naar aanleiding d6r staking voor de tot nu toe zoo welvarende sigaren-industrie in Amsterdam te constateeren. Niot dan met eenige aarzeling maken wy melding van het volgende geval, dat zich naar aanleiding van gerezen geschillen tussch9n het gemeentebestuur van Neuvic- Entier (Frankryk) en den onderwyzer van dat plaatsje heeft voorgedaan. Immers, ook ten onzent- is het niet overal rozengeur en mane- schyn tusschen burgemeesters en onderwyzers; en het Fransche voorbeeld mocht eens na volging vindon! De raad zette den onderwyzer af als ge meente-secretaris. Waarom blykt niet; laat hot byv. geweest zyn, omdat de vervulling zyner onderwijzerstaak onder de plichten, die zfin secretariaat hem oplegde, te lyden had. De onderwyzer, hierover verbolgen, sluit den burgemeester met zyn nieuwen secretaris in do raadzaal op. Twee en een half uur hebben zo daar ge zeten. Roepen, smeeken, dreigen niets hielp. Eindelyk, om tien uren 's avonds, komt de veldwachter voorby en hoort de jammerklach ten dor hoogste autoriteiten weerklinken door de stille dorpsstraat. Bevrfiding. Maar nu sluit de onderwyzer het raadhuis achter hen dicht. En aangezien hy de eenige bezitter van den sleutel is, zoo is den bur- gemoester de toegang tot zyn gemeentehuis ontzegd. Wat moet ik doen? heeft de ongelukkige aan minister Poincaré geseind. Men wacht met ongeduld 's ministers antwoord. (AT. B. C.) Do toestand te Carmaux is voor de werkstakers niet bemoedigend. De direc teur der glasblaz9ry Rességuier buigt niet voor de dwingelandy der ambachtsvereeni- gingen en weigert de elders gehuurde werk lieden, wier arbeid voldoet, weder weg te zenden wanneer de werkstakenden goed vinden terug te keeren. Door de werkstaking, zegt hy, is het debiet der glasblazery zóó ver minderd, dat van een weder aanleggen aller vuren vooreerst niets zou kunnen komen. Ook is de wijnoogst, hoe voortrcffelyk de hoe danigheid wezen moge, dit jaar niet 'over vloedig, zoodat de vraag naar flesschen toch reeds geringer is dan anders. Kortom: het is te voorzien, dat vijf- of zeshonderd glas blazers voorgoed hunne broodwinning kwyt zullen zyn. En dat alles om eene werkstaking, die ontstond wegens het ontslaan van ean paar werklieden, die goedvonden zonder verlof van hun werk weg te blyven om vergade ringen bij te wonen, enz. Voor weinige jaren was te Carmaux by hooge loonen nooit gebrek aan werk; elke werkman had zyn huisje en tuintje. Toen kwamen de socialistische op ruiers, en nu heerschen er gebrek en ellende. De gemeenteraad van Rouaan heeft geweigerd de werkstakers van Carmaux met geld te steunen, bfina eenstemmig verklarende: „Om de waarheid te zeggen, betreuren wy allen de ellende, door dergelyke arbeidsstakingen onder de werklieden veroorzaaktmaar tevens kunnen wy de gedachte niet van ons weren, dat het dikwerf van henzelven af hangt, die te vermyden. Sloegen zy uitsluitend acht op hunne waarachtige belangen; wilden zy doof blyven voor de aanblazingen tot geweld van een handvol onruststokers, aio steeds op alles uit zyn, wat hun eerzucht kan dienen, zy zouden do toevlucht niet behoeven te nemen tot toelagen of openbare inschry vingen." Gister voormiddag loste te Leipzig de ontslagen politie agent Ziegenbalg op de Koningsplaats vyf revolverschoten op den directeur van politie Brettschneider. Eén schot trof. Ziegenbalg is gevangengenomen. Een nieuw geval vanspionnage wordt uit Krakau gemeld. De politie aldaar betrapte tweo werklieden, terwyl zy een koffer met zeer gewichtige militaire kaarten en documenten wildon verzenden naar Rus land, aan het adres van een voortvluchtig workman, die zich daar ophoudt. Onder buitengewone omstandig heden heeft te Parys een spoorwegongeluk plaats gehad, dat nog betrekkelyk goed is afgeloopen. De sneltrein van Granville, die om 3.55 aan het station Monlparnasse moet aankomen, had onderweg vertraging gehad, en daarom reed de machinist met groote vaart. By het station gekomen, was het hem niet mogelyk den trein tot stilstand te bren gen; de locomotief verbryzelde de stootblok- ken als-lucifershoutjes, baande zich een weg door «en muur van 1.20 meter dikte en kwam op liet stationsplein terecht, te midden van hotel-omnibussen en tramwagons. Daar slo9g zy om en lag te blazen en te sissen, terwyl de wielen in de lucht draaiden. Het was een tooneel van ontzettende verwarring; de ver schrikte paarden sloegen op hol en iedereen vluchtte hals over kop, uit vrees dat do locomotief zou springen. De machinist en de stoker waren tydig van de machine gesprongen, maar een oude krantenverkoopster werd onder het gevaarte verpletterd. De 120 reizigers in den trein kwamen met den schrik vry; gelukkig dat de muur voor den schok bezweken was, want indien de locomotief was teruggesprongen, zouden de wagens in elkaar geschoven zyn, en dan ware de ramp niet te overzien ge weest. Nu bleven de acht wagens op do rails staan, doordat de koppeling afbrak. De machinist, een degelyk, ervaren man, kon alleen verklaren dat de rem weigerde en dat hy tevergeefs trachtte de machine achter waarts te doen werken; hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren, was hem een raadsel. KOLONIËN. BATAVIA, 2124 September. (jVederkndsclic matlT). Uit Makassar wordt van 24 Sept. aan het „Bat. Nieuwsblad" geseind: Een oproer is in Timor Delhy uitgebroken onder de inlandsche bevolking. De opstande lingen hebben do Portugeesche soldaten ge heel verslagen. Drie posthouders zyn gedood. De secretaris, die naar Batoe Gedeh vluchtte, viel in handen der oproerlingen en word wreed aardig afgemaakt. Batoe Gedeh is geheel verwoest. Geholpen door organg Djenillo, vluchten velen naar ons gebied in Atapoepoe. De Gouverneur bevindt zich in het binnen land met eene kleine militaire macht en is niet by machte het oproer te dempen. Hulp is telegraphisch aangevraagd. Genoemd blad teekent hierby het volgende aan: In het noordoostelyk deel van het eiland Timor, het gedeelte, dat in het bezit is der Portugeezen, ziet het er zeer ongunstig uit. Dat de Portugeezen er meer dan drie eeuwen gevestigd zyn, schynt ook al geen waarborg voor hen op te leveren. Te Dilly of Delhy, de zetel van den Gouver neur, is, biykbaar gedurende diens afwezigheid, eon oproer uitgebroken, dat ernstige gevolgen kan hebben. Hot is niet de eerste maal, dat de bevolking op Timor zich tegen het Portugeesch gezag verzet. Integendeel, het kwam menigvuldig voor, en vond oen zyner oorzaken in d9 aan houdende twisten tusschen de inlandsche hoofden onderling, die eene haast absolute onafhankelykheid genieten. De Portugees Da Castro zeide: „Hy, die dezo bezittingen van naby bestu deert en dit volk leert kennen, kan niet na laten den staf te breken over het protectoraat, dat wy sedert drie eeuwen uitoefenen, zonder in staat te zyn geweest het volk aan do barbaarschheid te ontrukken." Thans echter is het opro:r uitgebroken in de landschappen, die onder onmiddellyk be stuur staan der Portugeesche administratie; het zyn Del by, Batoegedeh en Manatoetoe, en men moet het er dus voor houden, dat andere redeneD aan het gebeurde ten grond slag liggen. Voor ons zal het voorgevallene ongetwyfeld zonder politieke beteekenis blyven. De „Java-Bode" zegt aangaande het ge beurde op Timor Delhy: Batoegedeh ligt dicht by ons gebied, waar van Djeniloe met Atapoepoe het eerste staatje is, on een heel eind van Delhy. De opstand heeft blykbaar een ernstig karakter. Hulp voor de Portugeezen kan het eerst van Macao komen. Volgens het onlaDgs met ons land over Timor gesloten grenstractaat moet Por tugal, wanneer het Timor Delhy wil kwyt zyn, dit eerst aan ons aanbieden. Op 24 Sept. zullen de genietroepen van Malang te Soerabaia scheep gaan. Zoodra dezen op Lombok zfin aangekomen, zal volgens de „Soer. Crt." het 2de bat. zich gereed houden voor do komst naar Java. Daarmede vervalt te Lombok hot kolonelscommando, thans ge voerd door kolonel Schneider. Uit Serang wordt dd. 20 dezer geschreven: Hedenmorgen zeven uren had voor het front der troapen, daartoe opgesteld op het exercitie- terrein, do plechtige uitreiking plaats van de Militaire "Willemsorde 4de klasse aan den luite nant H. J. De Jong. De militaire commandan hield een toespraak, die op d6 soldaten Yeel indruk maakte.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2