N°. 10340 Woensdag S3 October. A0. 1895 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 22 October. PRIJS DEZER COURAITT: Yoor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN" Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Officieel© Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van de autoriteiten, ambte naren en ingezetenen der gemeente, dat de heer Commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland het voornemen heeft deze gemeente op I&ozïderdag, dem 24sécm ©cüobeir aansï., te bezoeken en dat aan hen, die wenschen mochten Zyn Hoog Edelgestr. te spreken, daartoe op het Raadhuis, 's middags te twaalf uren, de gelegenheid zal worden gegeven. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 22 Oct. 1896. F. WAS. Burgemeester en Wethouders van Lis se brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Vrijdag, 25 Ootober a. s., gelegenheid zal worden gegeven tob kosteloozo inenting en heri enting van hen, die zich daartoe des voormiddags op de gowone spreekuren bij éón der geneeskundigen aanmelden. Boor de Besturen van de Oudendijksche- en Veeuder-Polders, onder do gemeente Woubruggo, zal op 5 en 0 November a. s. de gewone Herfat- of Najaarsschouw worden gedreven over do tochten en slooten, dammen en duikers, dijken en aanhoorig- hedon, en nummerpalen; terwijl de schouw over de kaden, waterkceringon en waterwerken aan de West zijde der Wondwateriog met de gemoento-sckouw zal worden gedreven op Maandag 11 Novembers, e. Krachtens art. 9 der Verordening van 11 Januari 1894 kan aan derde onderwijzers en onderwijzeressen, indien zij niet in het bezit zijn van den hoofdonderwijzersrang en den leeftijd van dertig jaren bereikt hebben, zoodra zij tien jaren in dienst der gemeente of elders zijn werkzaam geweest, door den gemeen teraad, op voorstel van Burg. en Weths., ecne verhooging van f 50 worden toegestaan en andermaal op vijf-en-dertigjarigen leeftijd en met vijftien dienstjaren eene gelijke verhooging omtrent welke verhoogingen het advies der Plaatselijke Schoolcommissie wordt inge wonnen. B. en Ws. geven den gemeenteraad alsnu in overweging, overeenkomstig het advies der Plaatselijke Schoolcommissie, dat in de Lees kamer ter inzage van de loden is neder- gelegd, de navolgende verhoogingen als boven bedoeld toe te kennen, ingaande 1 Januari 1896, als aan: H. M. Klaver, derden onder wijzer aan de school 4de kl. N°. 2, f 100; mej. M. A. P. Montagne, onderwijzeres aan de Meisjesschool 1ste kl., ƒ100; mej. B. A. Greeve, 3de onderwijzeres aan de Meisjes school 2do kl., ƒ100; mej. M. M. Yryhoff, 3de onderwijzeres aan de school 3de kl. N°. 3, f 100; H. N. Ten Holt, 3den onderwijzer aan de school 4de kl. N°. 1, 50; en aan mej. M. M. Duyverman, 3de onderwijzeres aan de school 3de kl. N°. 2, f 50, te zamen uit makende een bedrag van ƒ500. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over de eerste lijst van reclames tegen hot primitief kohier der plaatselijke directe be lasting voor 1895. Zjj stellen voor, overeenkomstig hun advies af te wijzen de reclames van: Wed. H. Yer- voortZaalberg, J. Colpa, H. Van Weeren, Ch. Verhoog, Wed. L. M. Bernard, A. Koolloos, A. H. Jacobs, K. A. Blommendaal, P. Pieters, G. Jongsma, J. Yan Weeren, H. Bouter, H. v. d. Zeeuw, C. P. F. Court, J. Bey, A. C. M. v. Noort, P. v. Brussel, P. L. Hoeman, J. Yan Oosten, J. Driesens, P. Van Beek, D. Meyer, J. C. Van Hartrop, A. H. C. Zaalberg, S. A. G. Zaalberg, W. Segaar, E. Prins, J. P. Creyghton, J. P. Sasse, Th. Segaar, C. N. Wannee, E. Krijn, H. J. Bik, A. F. Hopman, J. M. C. Bommezijn, W. Mathol De Jong, W. F. A. Uckor, C. F. Bader, W. F. Wijting, G. Wolters, B. Yermey, J. H. Wijnbeek, I. Kalkhoven, J. C. Hoogeveen, A. Regeling, W. J. Brugman, J. J. Vreeburg, A. Hazelhorst, Wed. A. A. Owel, C. A. Kres, C. Christiaanse, J. C. P. Steenbauer, G. Esseling, F. Del Sasso, C. J. A. N. Yan de Gent, J. F. Boekhoud, J. W. Van Harteveld, W. J. Yan Harteveld, G. Pel, W. A. Elshof, H. Brummelkamp, P. v. d. Kolk, J. H. Oldenburg en D.Jacobs; te verminderen de aanslagen van: W. F. Van Wijk met 30, J. J. F. De Haas met 7.50, W. F. Pauw met 3.39, Wed. A. Mizee met 2.25, P. J. Van den Hook met ƒ9, R. De Wilde Rzn. met ƒ13.50, C. Wijn- nobel met 13.80, B. A. Van Ulden met ƒ30, A. Gerike met 1.50, P. H. Pont met 7 50, L. J. Elenbaas met 14.25, A. Ruyg- rok met ƒ54, G. J. J. Van Izenburg met ƒ10.80, W. L. Christiaanse met 50 40, Wed. J. H. EichmanJansen met ƒ30, W. F. Kai ser met 58.80, P. Schouten met 3.75, F. Kranoveld met ƒ.6.75, H. O. Müller met 2.25, J. Verbeek met 1.44, W. J. Batist met f 2.19, H. J. Smit mot 6.09, F. W. Kissing met ƒ1.50, M. H. Van Nieuwhof met 1 38, J. De la Court met 2.88, Wed. J. J. La Lau met f 1.44, P. Engelbregt met 6.90, J. J. Zindel met 6.75 en P. Planjer met 13.50, en te roieeren de aanslagen vanL. J. Sleyser, S. Riebeek, Wed. F. F. Rauwenhoff, J. C. Rauwenhoff, Wed. H. J. Carlier, W. Van den Broek en A. Hartevelt. De Commissie van Financiën heeft geene bedenkingen tegen de begrooting van de Stads bank van Leening voor 1896 en stelt voor die goed te keuren, in ontvangst en uitgaaf ad ƒ11,010, waarbij op een door de gemeente kas te dekken nadeelig slot der exploitatie ad f 230 is gerekend. Ook in verband met het bij de behan deling van de begrooting in de sectiën be sprokene aangaande de verwarming en de ventilatie van de Raadszaal, is door de Com missie van Fabricage een onderzoek ingesteld in hoeverre daarin verbetering zoude kunnen worden aangebracht. Daaruit is gebleken dat do toestand kan- worden verbeterd door de versche lucht verwarmd in het vertrek te doen komen en in het plafond een rooster te maken boven de gaskroon voor verwijdering van de bedorven lucht. De kosten voor een en ander worden ge raamd op 120. B. en Ws. geven den Raad in overweging tot de uitvoering van dit werk te besluiten, zullende te zijner tyd een voorstel worden ingediend tot verhooging, zooveel noodig, van het betrekkelijk artikel der begrooting. De bekende heer B. Yan der Kaa, oud- élëve van het Blinden instituut te Amsterdam, zal Dinsdag a. s. in de Doopsgezinde kerk alhier weer een orgelbespeling komen houden. De jaarvergadering der Yereeniging van Nederlandsche Patroons „Boaz" in het „Pavil joen Yondelspark" te Amsterdam werd bijge woond door een groot aantal patroons uit alle oorden des lands, alsmede door vele autoriteiten, en geopend door den voorzitter, den heer A. E. Yan Kempen, uit Leiden, met eene belangrijke rede over „Verzekering van den Werkman tegen werkeloosheid buiten eigen schuld". De Commissie voor een Yolkskredietbank werd gecontinueerd. Baron Van der Borch van Verwolde werd benoemd tot medewerker aan het Maandblad der Yereeniging. Door dien de heer J. J. Yan Hoeken, van Oegst- geest, zitting in het hoofdbestuur had geno men, werd tot plaatsvervangend bestuurslid gekozen de heer J. H. De Waal Malefijt, burgemeester van Westbroek. De aftredende bestuursleden werden herkozen met nagenoeg algemeene stemmen. Een referaat door den heer Dingemanse uit Utrecht, over „Landpacht", bracht, ovenals het onderwerp van het bestuur, „Pensionnee- ring van den Werkman", veel tot helderheid, en de besluiten, dienaangaande genomen, kun nen zeer veel tot het welslagen daarvan doen medewerken. Op een door do vergadering gezonden telegram aan H. M. de Koningin- Regentes, werd een hoogst aangenaam tele gram van antwoord van H. M. ontvangen. De volgende jaarvergadering zal plaats heb ben in Den Haag. WJj ontvingen heden van de „Haagsche Boekhandel- en Uitgevers Maatschappij" den eersten jaargang van den „Nederlandschen Muziekkalender", waarvan de pr^js bedraagt 50 cents. Dit is een onmisbaar boekwerk voor muziekliefhebbers en voor hen, die zich veel in de muzikale wereld bewegen. Men vindt er velerlei inlichtingen, geboortedagen, acht portretten goed gelijkende en waarvan drie op groot formaat van kunstenaars en bovendien nog eenige nieuwe composiliën. Het geheel is goed uitgevoerd en van e?n fraai omslag voorzien. Toevallig viel ons oog op de levensbe schrijving van Joh. Wagenaar. Daaromtrent vinden we: „Ha 1885 schreef Wagenaar hoofdzakelijk orkestwerkenvoorts liederen en kleine koren en ook eenige humoristische werkjes over solo, koor en piano. Deze hadden hun ontstaan te danken aan een kunstenaarsclub, die o. a. ten doel had eens in de twee jaren eene uitvoering te geven, welke een geheel humoristisch karakter droeg. Het voornaamste van de voor deze club gecomponeerde werkjes is: Bde Schip breuk." Gerust mag beweerd worden dat, zoo 't mogelyk ware dit dol vermakelijk, schaterlachwekkend onzinnig, gedicht van den Schoolmeester in andere talen over te brengen, om zoodoende deze muzikale grap in 't buitenland uit te voeren, Wagenaar eene Europee8che bekendheid zou erlangen, 't Is niet elk toonzetter gegeven een derge lijk werk met muziek te illustreeren op de voorbeeldige wijze, waarop Wagenaar dit deed; daartoe behoort e9n eigenaardig, een lang niet alledaagsch talent. Wie bij het hooron van deze cantate de bijzonder groote gaven van Wagenaar niet erkent en tevens van 'fc begin tot het einde niet allerhartelijkst lacht, is iemand, die schik heeft in niets en in niemand." Musici moeten zich dezen kalender bepaald aanschaffen I Door den Raad der gemeente Zoeter- woude is nog niet besloten tot bet laten maken van een Nortonpomp aan den Hoogen Rijndijk. De groote vraag is of de grond goed water zal opleveren. Yolg^ns opgave van den heer Ponsioen te Alfen zouden de kosten f 282 ongeveer bedragen. Beroepen is bij de Ned.-Herv. gem. te Berkenwoudo de heer J. C. Yoorduyn, cand. te Leiderdorp; te Schoonhoven ds. W. Klercq, te Koudekerk. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.- Herv. gem. te Aalsmeer door ds. H. J. De Zwart, te Ouderkerk aan den Amstel. De heer IJ. A. Mastenbroek Jz., onder wijzer aaD ^eene Christelijke school te Amster dam, heeft d9 benoeming tot onderwijzer aan de Christelijke school te Aalsmeer togen 1 Januari 1896 aangenomen. Yoor de commissie te 's Qravenhage is gisteren met goed gevolg het examen als onderwijzer afgelegd door den heer A. Soete- man, van Noordwijk-Binnen, leerling der Rijksnormaallessen te Katwijk. Te Bodegrave overleed gisteren de heer G. De Jager, oud hoofd eener openb. school A. Gedurende zijne 40-jarige ambtsvervulling onderscheidde hij zich door een grooten ijver en nauwgezet plichtsbesef. Hij was een man van hart en va., karakter. Yoor de aanstaande najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn o. a. de volgende onderwerpen ter behandeling aangewezen, als: lo. Subsidie aanvrage voor eene Ambachts- teekenschool te Maassluis. Gedep. Staten stellen voor een jaarlykach subsidie van 100 te verleenen, in te gaan met 1896. 2o. Een ontwerp-besluit tot vaststelling van regelen omtrent de terugbetaling van het by besluit van 20 Nov. 1894 aan de Rotterdam- sche Trammaatscbappy toegezegd renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen voor den aanleg van een stoomtramweg ter verbinding van de Hoeksche Waard met Rotterdam. Uit de toelichting van Ged. Staten blykt dat boven de vroeger door de Maatschappy be oogde richting langs den dyk van de Oost en West-Zomerlanden van Heinenoord door de kom van Godschalkoord, de voorkeur is ge geven aan een ietwat zuidelyker richting, waardoor de onderneming aan de verschil lende doelen van do Hoeksche Waard het meest ten goede komt. De aanlegkosten ondergaan geen verandering. In het ontwerp-besluit is voorgesteld, dat de exploitatiekosten zullen worden vastgesteld, berekend volgens regels, door de Reg. na overleg met Ged. Staten te stellen. De Staten kunnen het v o;schot opvorder- baar vorklaron ingeval van nLt-naleving van één of meer der voorwaarden, wyi het ter stond opvorderbaar is by staking van do exploitatie, by verkoop of overdracht van de lijn en bij naasting door het Ryk, worden- e in dit laatste geval het voorschot alleen can invorderbaar, indien de Staat zich in dat geval niet geheel in de plaats der Maatschappy stelt. Door verplichte staking der exploitatie wordt het voorschot mede opvorderbaar. Door de te stellen voorwaarden msenen G. S. dat het Provinciaal belang betrokken by goeden aanleg en goede exploitatie van de lyn, on by de terugbetaling van het rente loos voorschot verzekerd is. 3o. de adressen/'strekkende om het visschen met de zegen te verbieden. Op grond van eon reeds vroeger overgelegd rapport van den wetenschappeiyken adviseur in visscheryzaken, dr. Hoek, die ampel uiteengezet heeft waarom de zegen als vischtuig niet verboden moet worden, vonden Ged. Staten geen termen tot voorstellen tot wyziging van het provinciaal reglement op de jacht en visschery in den verlangden zin over te gaan. 4o. Adres van de wed. D. Yan Donk, in leven kantonnier in dienst der provincie, om pensioen, met het voorstel van Ged. Staten om een weduwe-pensioen van ƒ104 'sjaars te verleenen. Yoorts brengen Ged. Staten by de vergade ring in: verzoeken om provinciaal subsidie voor wegverbetering in den polder Berkol; idem in de kosten van vervanging der houten beschoeiing langs de haven te Maassluis, door oen basaltmuur; adres der Commissie van Toezicht op de Ryksproefvelden in Zuid-Hol land om een jaarlijksch subsidie; voorstel van Ged. Staten tot het aangaan eener geldleening ter voldoening van liGt provinciaal subsidie aan het krankzinnigengesticht op „Endegeest"; een ontwerp-besluit tot herziening der bepa lingen en voorschriften voor her onderhoud der zee- en rivierwaterkeerende dyken, welke in het Gemeen Waterstaatsbelang van het eiland Yoorne en Putten bestaan en moeten worden onderhouden; voorstellen tot wy'ziging of vaststelling van polderreglemontenadres van het hoofdbestuur der Dierenbescherming betreffende het bezigen van honden als trek dieren, met adhaesie adressen der afd. Dordrecht en Leiden; adres van het hoofdbestuur der Holl. Maatsch. van Landbouw om subsidie voor de in 1897 ter viering van het 50-jarig bestaan te 's Gravenhage te houden Nationale Landbouwtentoonstelling en het adres van mr. W. Dolk c. s. om subsidie voor een zee haven te Scheveningen. Gisteren had te Haarlem do algemeene vergadering der Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur plaat6, onder voorzitter schap van den heer J. II. Krelage. Yan de 25 afdeolingen, die deze Yereeniging thans telt, waren er 23 vertegenwoordigd. Do vereeniging telt thans 42 donateurs, 1482 gewone leden en 82 lid leerlingen, totaal 1606 leden, tegen 1565 in Maart van dit jaar. feuilleton. Ecu Loiidenschc Anarcliistciigescliiedenis. 12) Juffrouw Driver stilde haar honger met allerlei wonderlijke lekkernijen en Ellen zat naar haar te kijken met stralende oogen. Nadat zij eindelijk haar maal geëindigd had, zeide zij alles met een enkel drupje te willen doorspoelen, waarop Ellen voor haar moeder wat cognac bestelde; zelf wilde z(j niets ge bruiken. Met den trein van 1.10 gingen zij weer naar Londen terug, Ellen nam de kaartjes en dwong haar moeder in een eerste- klasse-coupó te stappen. „Als ik denk dat ik gisteren nog in de gevangenis zat," zeide juffrouw Driver, „als die oude heer zijn belofte nu maar houdt, dan is er nog wat voor my te verdienen," liet zij èr op volgen. „Welke oude heer?" „Heb ik u dat nog niet gezegd? Austice heet by." „Toch niet: John Austice uit Grosvenor Gardens?" „Dezelfde; kent gij hem?" „Alleen van aanzien; maar wat kunt u met hem te maken hebben?" „Hij schynt zeer veel belang te stellen in een vrouw, die daar is"; zy wees met haar hoofd in de richting van Woking. „Zjj is uit zijn land en in alle opzichten een dame. Hjj zegt dat zjj nooit iets misdreven heeft, maar er zijn er daar velen, die ook zoo rede neeren. Ik heb heelwat met die vrouw afgepraat; zij vertelde mij alles van haar zaak en hoe die was behandeld geworden. Toen die oude heer nu hoorde dat ik ont slagen zou worden (door do dame hoorde hij het natuurlijk), schreef hy een brief aan den directeur, met het verzoek aan my, dadelijk naar Grosvenor Gardens te willen komen, om hem een en ander van haar te vertellen. Hy wil in Amerika lezingen gaan houden over de slechte inrichting der Engelsche gevangenissen; ik ga mede met hem om als getuige te kunnen dienennu, ik mag hopen dat hy mij maar niet in het publiek laat optreden; ik zou er niet veel van terecht brengen. Wat dat uitstapje naar de overzyde van den Oceaan betreft, daar ben ik wel voor te vinden." „Wanneer denkt ge hem te bezoeken?" „Yan avond nog; ik boud er van het ijzer te smeden terwyi het heet is; eerst wil ik echter wat van toilet veranderen; zóó kan ik voor een fatsoenlyk mensch niet ver schijnen. Weet gy een winkel, waar ik goed koop en netjes iete kan krijgen „Ja, moeder, maar ik weet iets beters; kom eerst mede naar huis, dan kunt ge myn beste kloeren ter leen krygen; die zullen u heel goed passen en ik zal u naar den heer Austice vergezellen; het geeft beteren indruk, wanneer ge met uw dochter komt. Hy kan dan meteen zien dat ge niet geheel verlaten op de wereld zyt." „Aangenomen; die cognac heeft my goed gedaan; van morgen, toen ik de gevangenis deur achter my hoorde dichtslaan, wenschte ik maar liever begraven te zyn, en nu voel ik my bepaald opgewekt. Aan het Waterloo Station zullen wy nog eens wat gebruiken; daar gaan we toch heen, nietwaar?" „Ja, moeder, maar drink nu niet meer; gy zyt het geheel afgewend en het zou u kwaad kunnen doen; over een paar dagen zyt ge dat weer te boven; nu, wees maar niet boos, zóó meen ik het niet; drink maar zooveel cognac als ge wilt." In een rytuig reden zy naar Lambeth Road, nadat juffrouw Driver eerst nog een glaasje cognac had gebruikt. „Hier in de buurt wonen immers de oude- lui?" vroeg zy, toea zy het station verlieten. „Ja, in die straat; ik wil toch niet hopen dat gy hen gaat opzoeken na wat ze van u gezegd hebben?" „Juist daarom, maar eerst moet ik netjes gekleed zyn. „Hebt ge de „Pali Mall Gazette" of de „Globe," juffrouw?" zal ik vragen als ik in den winkel kom, en dan wissel ik een sovereign als een groote dame; dat zal zyn uitwerking niet missen, hè?" Ellen hielp haar moeder van kleedoren verwisselen en na haar mandje op een veilige plaats te hebben geborgen, verklaarde zy zich bereid mede te gaan naar den heer Austice. De twee vrouwen namen een cab naar Grosvenor Gardens; juffrouw Driver merkte op, dat haar dochter buitengewoon stil was onderweg. „Dat komt, omdat ik zoo ongelukkig ben," en Ellen drukte haar moeder de hand. „Ja, ja, dat begryp ik," antwoordde juffrouw Driver. VIII. Een bezoek aan Grosvenor Gardens. De livreiknecht van No. 97 Grosvenor Gardens antwoordde dat de heer Austice onmogelyk bezoek kon ontvangen. Eindelyk echter, na lang aanhouden van juffrouw Driver, bewilligde hy er in haar naam te gaan zeggen. Terwyi de beide vrouwen in de vestibule wachtten, merkte juffrouw Driver op, dat men zich heel goed kon verbeelden in Bedlam te zyn. Doordringende kreten boreikten hun oor, alsof ze iemand afgeperst worden door hevige pyn. „Hoort gy het?" vroeg de moeder angstig. „Er wordt „moord, moord 1" geroepen. En „twintig, twintig, dat vervloekte getal." „Zeker iemand, die boven zyn bier is; die ryke lui kyken maar al te dikwyls te diep in het glaasje, en zy hebben gelyk ook I" Ellen hoorde niet eens wat haar moeder zeide; met bleek, vertrokken gelaat luisterde zy naar de angstkreten, die uit een open deur schenen te komen op de eerste ver dieping. Al klonk de stem nu ook woest en rauw, voor Ellen had die een bekenden klank. De knecht kwam terug. „Wilt gy my volgen naar boven, maar wilt ge zoo zacht mogelyk loopen, want er is een zieke in huist" „Die ten minste leven genoeg maakt," ant woordde juffrouw Driver met een knipoogje. De knecht knikte haar toe en lachte. „Hy heeft van nacht een trap van een paard tegen het hoofd gekregen en nu yit hy voortdurend; hy is de verloofde van juffrouw Austice." Toen zy voorby de half openstaande dour gingen, bleef Ellen worktuigiyk even staan. Een joDge dame kwam juist op de gang. Haar oogen waren rood van het weenon; ondanks het door tranen gezwollen gelaat, kon men duidelyk zien dat zy buitengewoon schoon was. Ellen keek vorschend naar binnen in do ziekokamer en zag op een kussen het bleeks gelaat van John Kirwan rusten. Eer zy van haar schrik was bekomen, had h6t mooie meisje de deur reeds weder gesloten. Nieuws gierig had zy Ellen aangekeken. „Hot is juffrouw Driver," had de knecht gezegd; de heer AuBtice wilde haar spreken." „O ja." Mabel ging onwillekeurig wat ach teruit, een beweging, die niet onopgemerkt bleef door Ellen. „Zoo, een eindje op zyde gaan voor myn - moeder," mompelde zy tusochon do tanden, terwyi zy de breeds trap beklom; „ik zal u eens iets geven, waarvoor ge met meer reden kunt terugdeinzen, u en uw verloofde en uw heele familie." De heer Austice ontving de beide vrouwen vriendeiyk. „Ik ben heel blij, dat ge zoo gauw gekomen zyt," begon hy; „laat my u golukwenschon met de vorkregen vryheid! Maar het is my nu byna onmogelyk met u over de bowu. te zaak te spreken; zooais mijn knecht u heeft medegedeeld, hebben we oen zieke in huis, een zekeren heer Kirwan, die gisteren door mijn rytuig ie overreden." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1