N°. 10937 Zaterdag 19 October. A0. 1895 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Feuilleton. Ecu Londensclie AuarchistengcscMcdenis. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijk© Nommors 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedero regel meer f 0.17 Grootero letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Yoor het incasseeren bulten de stad Leiden, 18 October. Gisteren herdacht de heer J. W. P. Licht don dag, waarop hij vóór 25 jaren in betrek king trad by mr. J. A. F. Coebergh, notaris alhier, welke dag niet onopgemerkt voor hem voorbijging. In het met groen bezette kan toor werden hem als herinnering aan dien dag aangebodendoor z'jn patroon een prachtig schrijfbureau en door het personeel een mak kelijke stoel; terwyi hy met het geheele kantoorpersoneel door den patroon aan een diner werd genoodigd. Verder ontving de jubilaris zoowel van-cliënten van het kantoor als van kennissen veTe bewijzen van belang stelling. Voorzeker zullen velen met ons deze feestviering met genoegen vernemen. De by het 4de regiment infanterie nieuw benoemde 2de luitenants zyn ingedeeld als volgt: de 2de luit. Van Eorselen by de 3de comp. 3de bataljon te Haarlem; Gysberti Hodenpyl by de 1ste compagnie 1ste bataljon te Delft; - terwyl de 2do luit'.-kwartier- meester Verbrugh is ingedeeld by het 4de bataljon, alhier in garnizoen. Morgenochtend om elf uren zal op het Schuttersveld alhier de plechtige eedsaflegging plaats hebben van de by genoemd regiment infanterie nieuw benoemde 2de luitenants. Voor de akte lager onderwys yzn ge slaagd mej. P. "W. De Vries en de heer M. De Carpentier "Wildervanck, van Leiden. Te Dordrecht is geslaagd by het examen in de vrye- en orde oefeningen in de gym nastiek de hoer J. Christiaanse, van Leiden. By de te Amsterdam door het departe ment van koloniën gehouden aanbesteding was minste inschrijver voor do levering van 700 vel voeringleder de firma J. Van der Meer, te Leiden, voor f 707. De „Zuid-Hollandsche IJsvereeniging" zal Zaterdag-middag te 's-Hage in het „Zuid- Hollandsch Koffiehuis" de algemeono vergade ring houden. Wanneer men op buiteniandsche bad plaatsen komt, is steeds een der eerste in- koopen een boekje, waarin men alles vindt beschreven, wat op het „Kurort" betrekking heeft, als de geneeskrachtige eigenschappen van het bronwater, de temperatuur, de wan delingen, de uitstapjes enz. De badplaats Haarlem wenscht ook in dit opzicht niet by haar zusteren achter te blyven. Door dr. C. E. Daniels, geneesheer te Amsterdam, is naraelyk een boekje go- schreven, dat uitgegeven is door de Maat schappij tot Exploitatie van Staalwater- bronnen. Men vindt daarin uitvoerig beschreven, door welke voortreffelijke eigenschappen het staal- water zich kenmerkt en de gunstige oordeel vellingen, door tal van binnen- en buiten iandsche geleerden daarover uitgesproken. Tal van fraaie plaatjes met gezichten van Haarlem en Omstreken sieren het aardige boekje op. In de laatst gehouden vergadering van den Raad der gemeente Schoonhoven werd bosloten, voor de te bouwen gasfabriek oen leening aan te gaan van ƒ80,000, tegen 31/-, pet., met de Maatschappij van Gemeente krediet te Amsterdam. Naar het „Hbl." verneemt, is in eene bui tengewone raadsvergadering te Alkmaar de gemeente ontvanger aldaar in zyne betrekking geschorst. Aan B. en Ws. is een verder onder zoek der boeken en kas opgedragen. De heer G. G. Vonk is voorloopig met de waarneming dier betrekking belast. De lieeren Gaicbart, directeur, en J. Scbotel, ingonicur van de Rotterdamsche Tramweg-maatschappij, hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan het eiland Ooltgens- plaat en met invloedrijke personen in ver schillende. gemeenten geconfereerd over den aanleg van een stoomtramweg van Ouddorp naar Ooltgensplaat. Gisteren, Donderdag, zyn de Commissaris der Koningin in Limburg, zyn particulier secretaris en de rijksarchivaris uit Maastricht te Roermond aangekomen, ten einde verder de rijksarchieven uit to zoeken. Dezer dagen werd door „De West-Indiër" medegedeeld met hoeveel ingenomenheid te Suriname het bericht is ontvangen, dat de aan de beide ommegaande rechters door den Gouverneur verleende toelage by kon. besluit tot de helft is verminderd. Te Paramaribo loopt hot gerucht, dat jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck nu als ge volg daarvan per tolegram aan de Regeering zyn ontslag als gouverneur van Suriname heeft aangevraagd. De Historische Galerij, afkomstig van „Arti", te Amsterdam, is gisteren in haar ge heel het eigendom geworden van een Haagsch kunstliefhebber. De naam van den kooper mag op dit oogenblik nog niet bekend ge maakt worden. Het stoomschip „Admiral" arriveerde 15 Oct. van Hamburg c-n Amsterdam te Tanga; de „Prinses Amalia" vertrok 16 Oct. van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Mario" arriveerde 15 Oct. van Arasterdam te Batavia; do „Amsterdam" is 15 Oct. van Rotterdam te Nieuw York aangekomen de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 17 Oct. van Genua; de „Werkendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 17 Oct. Wight; de „Zaandam" arriveerde 16 Oct. van Amsterdam te Nieuw York. By Koninklyk besluit is verleend, met ingang van 1 November a. s., aan A. C. Groene- veldt Hz., op zyn verzoek, eervol ontslag als burgemeester van Brandwijk. Aan B. Tb. A. Westerouen van Meeteren, met ingang van 1 Nov. a. s., op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Zandvoort. Met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd tot commies der telegraphie 4de kl. H. C. S. Wanting, thans telegrafist. Benoemd tot commies ter directie der be lastingen te Leeuwarden, do heer H. Masman, tydelyk die betrekking waarnemende. TWËËDË KAMER. Het debat over de Landbouwschool teWa- geningen wordt voortgezet. De heer Viruly Verbrugge ziet geen kans om in een repliek den minister te overtuigen van de noodzakelijkheid eener zelfstandige Tuinbouwschool, den vorigen dag door hem verdedigd. Er moge geen juiste definilie zijn te geven van tuinbouw, in de praktyk kent men zeer goöd het onderscheid tusschen land bouw en tuinbouw. Terecht zeide de minis ter, dat te Wageningen een landbouw-atmos- feer heerscht, maar deze wil spr. niet nog met een tuinbouw-atmosfeer aanvullen. De minister heeft duidelijk: uiteengezet, dat de tuinbouw te Wageningen zal worden onder geschikt aan den landbouw, wat juist een hoofdbezwaar is van spreker. De heer Cremer meent het best de be slissing over zyn bedenkingen omtrent de Indische afdeeling te kunnen overlaten aan de toekomst, die hem wel geiyk zal geven. Hy houdt zyn meening vol, dat pas van do school gekomen jongelieden van 17 a 18 jaar niet geschikt zyn om in Indië opzicht te hou den over oudere planters. Ook spreker wenscht wetenschappelijke voorbereiding voor hen, die in Indië den landbouw willen uitoefenen, maar degelijk en practisch onderwys, dat aan de Landbouw school voor Indische behoeften niet te geven is. Veel beter is het dan nog algemeen ont wikkelde jongelui, dan die, welke aan de Indische afdeeling zyn gevormd en meenen zullen de wijsheid reeds in pacht te hebben. Da minister van Binnenl. Zaken wyst er nog op, dat, ten aanzien van de Indische afdeeling, hy feitelijk ondergeschikt is aan de inzichten van den minister van koloniën, die de gelden daarvoor op de Indische Begrooting moet brengen. Hy houdt vol, dat van do onderge schiktheid van den directeur der eene afdeeling aan dien van de andere geen sprake zal zyn en zet uitvoerig het belang uiteen voor Indië om daarheen jongelieden te zenden, die hier voor hun werkkring op landbouwgebied aldaar zyn voorbereid. De minister van Koloniën voegt hierby nog eenigo beschouwingen ter bestrijding van het betoog des heeren Cromer. Het algemeen debat wordt gesloten. Gelyk gemeld, is op art. I. een amendement voorgesteld door den heer Viruly Verhrugge, om de Kamer te doen verklaren dat zy een zelfstand ige Rijkslandbouwschool wenscht, zonder administratieve banden met de Ryks landbouwschool. De heer Viruly licht dit amendement nader toe. Het beslist niets omtrent de plaats, waar de Tuinbouwschool zal zyn gevestigd, daar spr. de beslissing daaromtrent aan de Regee- ring overlaat. Do minister van Binnenlandsche Zaken con stateert dat bet amendement voor vestiging van eene 6chool elders dezelfde cijfers aan neemt als de Regeering voorstelt door vesti ging te Wageningen. Met dezelfde sommen als de Regeering vraagt is echter het systeem- Viruly niet uit te voeren. De minister stolt het verband der Land- en Tuinbouwscholen op grond van de ncodige sommen voor per soneel en leermiddelen nogmaals in 't licht. Zonder verband zal mon, de tuinbouwschool te Wageningen vestigende, afhankelijk zyn van de goedgunstigheid van den directeur der Landbouwschool. Het amendement is opbouwend voor het stelsel Viruly, dat echter in stryd is met hst stelsel der Regeering. En als de Kamer zou verlangen, dat de Regeering haar wel over wogen plan prys gaf op het hoofdpunt, dan zou dit voor de Regeering een daad zyn, die zy moeilijk kan aanvaarden. Do minister althans wil in het stelsel-Viruly noch bouw heer, noch bouwmeester zyn. De heer Viruly meent dat de minister zich wel bij aanneming van het amendement daarbjj zou kunnen neerleggen. De heer Viruly betoogt, dat de cyfers er voor dit jaar minder toe doen, maar dat 't beginsel door het amend, wordt uitgemaakt, en hoopt dat de Minister by 't gering verschil van gevoelen niet zal weigeren het besluit der Kamer uit te voeren als 't amendement wordt aangenomen, tevens mededeelende, dat de commissie van rapportèurs verdeeld is over het amendement. De Minister houdt vol, dat de finantiëele gevolgen van het stelsel-Viruly veel zwaarder zullen zyn dan hij aanneming van het stelsel der Regeering. Wordt het stelsel der Regeering niet aangenomen, dan blijkt, dat op dit punt gemeen overleg niet mogelijk is en hy niet tot de uitvoering van het amendement zal medewerken. Het amendement Viruly wordt verworpen met 58 tegen 10 stemmen. Vóór stemden de heeren Pynacker Hordijk, Cremer, Veegens, Kerdijk, Heemskerk, Viruly, Van Borselen, Van Alphen, v. d. Bergh en Seret. Het wetsontwerp wordt hierna aangenomen met 55 tegen 14 stemmen. Tegen de heeren Travaglino, Cremer, Van Delden, Truyen, Michiels, De Ram, Heemskerk, v. d. Kun, Bahlmann, v. Alphen, v. d. Schrieck, v. d. Bergh, Seret en Hintze. Aan de orde is het wetsontwerp tot be krachtiging van den onderhandschen verkoop van A. J. M. Mulder, te 's-Gravenhage, van een strookje spoorweggrond aan het Stations plein van den Staatsspoorweg aldaar. Dit wetsontwerp wordt aangenomen. De heer Van Limburg Stirum heeft een interpellatie aangevraagd aan den minister van Waterstaat omtrent den dy nam ietopslag op het eiland Rozenburg. De Kamer is hierop verdaagd tot heden namiddag te halftwee. Personeele belasting. Blijkens het eindverslag over dit ontwerp is de Commissie van Rapporteurs van oordeel, dat de openbare behandeling voldoende is voorbereid. Een der leden heeft zich met dit besluit niet kunnen vereenigen, daar z. i. eerst nadere inlichtingen noodig zijn: lo. waarom de Minister meent dat gelyktydige invoering van de nieuwe personeele belasting en van een herziene regeling der gemeente-financiën niet mogelyk is; 2o. indien zulks niet mogelyk is, waarom dan de overgangsmaatregel ten behoeve der gemeenten niet kan worden ingediend vóór de openbare behandeling van het Personeel 3o. wanneer de Minister meent dat die overgangsmaatregel zal moeten worden in- g woerd, welk bedrag voor het leooglo doel nooiig zal zyn; naar welken maatstaf er naar welke grondslagen do vtrdeeling dier som zal plaats vinden, en in hoeverre het Ryk zal kunüen bepalen hoeveel vergoeding aan elke gemeente toekomt; waar zoolang de personeele belasting nog ni.t in haai ge heel is toegepast, do gemeenten niet kunnen weten, hoeveel zeker aantal opcenten zal op brengen. De meerderheid der commissie kan zich met dit standpunt niet vereenigen, uief alleen omdat zy voor e n nader overleg van de com missie met den Minister omtrent de ger.o jmde punten geon voldoende reden aanwezig acht, maar ook omdat zy, tot zoodanig overleg overgaande, zou teslissen, dat het wetsont werp voorshands niet aan de orde zal worden gesteld. Zy meent d9 beslissing omtrent het tijdstip der openbare behandeling aan de Kamer zelve te moeten overlaten. Zy zou het echter op prijs stellen, indien de Minister vóór de openbare beraadslaging schriftelijk aan de Kamer eenige nadere inlichtingen wilde ver strekken omtrent de grondslagen, naar welke en de wijze, waarop by de toepassing van den bovenbedoelden overgangsmaatregel, de vergoedingen aan de gemeenten zullen worden berekend en uitgekeerd. Wijziging Oorlogsbcgrooting 189$. Bij de begrooting van het Departement van Oorlog voor het dienstjaar 1895 is voor tijdelijke pensioenen toegestaan oen bedrag van f 50,000. Het blijkt dat gemeld bedrag ontoereikend is voor de voldoening van de reeds toege kende tijdelijke pensioenen en het laat zich aanzien, dat het toegestaan bedrag met om streeks f 32,000 zal worden overschreden, Het komt den minister van oorlog regel matig voor het te kort komende, door ver hooging van het toegestaan bedrag, by do wet aan te vullen. Het bedönkeiyk stygen van het cyfer voor tijdelijke pensioenen heeft den minister er toe geleid aan den geneeskun digen inspecteur der Landmacht op te dragen in overleg met de autoriteiten der landmacht na te gaan aan welke oorzaken moet worden toegeschreven, dat in de laatste jaren veel meer militairen uithoofde van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken moeten wor den gopensionneerd dan vroeger het geval was. Gemengd Nieuws. Alles kost een dubbeltje. Tegen een dubbeltje per persoon zal, te beginnen met 1 November a. s., de heer M. Poot, kastelein en stalhouder te Zoetcrmeer, go- durende het winterseizoen, met een daarvoor wèl ingericht rytuig, zooveel mogelyk naar de aan het station ZoetermeerZegwaard stoppende treinen rijden, hetwelk voorzeker voor het roizend publiek zeer welkom zal zyn, aangezien het station minstons 15 minuten van die dorpen gelegen is. Op de paardenmarkt van 17 October 1895 te Hoofddorp waren aange- 7) „Juist op lijd," zeide zjj, den sleutel in 't slot stekend, „om halfzes begint de ver gadering." In zichzelf vloekend, volgde Kirwan het mois-ja door een lango, flauw verlichte gang, oen steile donkere trap af, die in een kelder uitkwam. Een der hoeken van het lage, donkere gewelf was verlicht door een nacht pitje. Er waren geen meubelen, behalve een kolossale, ouderwetsclie Normandische kast, die tegen den muur tegenover den ingang stond. Het rook er vuns en het was er klam koud. „Een mooi hol, om my in te breDgen," bromde John. Ellen gaf geen antwoord, ging naar de kast, opende deze en sloeg vier maal tegen het paneel tegen den muur. Onmiddellijk sprong dit paneel terug en werd er een verlicht vertrek zichtbaar. Een roodgebaarde man gluurde door de opening en nadat er nog een paneel was losgemaakt, wenkte hy het tweetal binnen te komen met een: Welkom, kameraden 1" Voorgegaan door Ellen, stapte Kirwan door de kast naar binnen. „Geef mij die tascb, broeder," zeide de man met den rooden baard. „Dat is het dynamiet, nietwaar, spotvogel? „Ja, veertig bommen." De kamer was zóó vol rook, dat het John eerst onmogelijk was iets te onderscheiden. Twee lampen, üalf onzichtbaar door den dik ken, blauwen damp, hingen van de zoldering af. Eindelijk, na herhaaldelijk zijn tranende oogen uitgeveegd te hebben, zag hy dat by zich in een langwerpig vertrek bevond, in het midden waarvan een tafel stond, waarom heen een aantal mannen met weerzinwek kende gezichten gezeten waren. In den eenen hoek lagen hoog opgestapeld oud ijzer, ver roeste sloten en gebroken sleutels, terwyl in den anderen een dronken individu lag. Kirwan herkende in hem zyn kennis van den vorigen avond. Op de tafel stonden ver scheidene glazen retorten en chemische apparaten. Overal langs den muur stonden op een witten grond, in tloedroode letters, verschillende motto's geschreven, alsNi Dieu ni Haitre, Dood aan de Kapitalisten, Lang leve Koning Dynamiet, Brood of Lood. Verder waren de muren versierd met prenten, ge knipt uit oude illustraties van het geheele vasteland. Er was een afbeelding van de terechtstelling van Emile Henry te Parys en een van Caserio onder de guillotine te Lyon. E9n groot portret van Ravachol had de eere plaats tusschen twee kleinere van Vaillant en Heunier. Een silhouet van Lhérot, den kellner, die het arrest van Ravachol bewerk stelligde, hing boven de tafel en daaronder was mot vette letters geschreven: „Veroor deeld ter dood." Kirwan voelde hoe een onaangenaam, kil- koud gevoel hem bekroop onder het lezen dezer vreeselyke woorden. Werktuiglyk keerde hy terug naar de kast, waardoor hy wa3 binnengekomen, om zoodoende veilig c'e straat te bereiken. Haar de roodharige deur wachter had het paneel reeds weder kunstig dicht gemaakt; hy zag niets dan zware yzeren platen, daarenboven nog verzekerd met wich tige bouten. „Wees welkom, kameraad," zeide een oude man, van zyn zitplaats aan de tafel oprijzend. „Onze zuster heeft ons reeds van u verteld; wy danken u voor uwe medewerking; neem plaats aan onze tafel." Ivirwan koos de wyste party en gehoor zaamde; voorzichtig nam hy plaats op den wankelenden stool, die hem werd aangeboden. De man, die aan het hoofd der tafel zat, was een lange, imposante figuur; de lange gryze baard en het haar, van het voorhoofd gestreken, gaven hem een eerwaardig voor komen. De roodharige dorpelwachter niet medegerekend, waren er vyf mannen byeen. Hoewel de anarchisten in hun vergaderingen geen hoofd erkennen, genoot deze oude Pool, Azacki geheeten, toch de eervolle onder scheiding, dat men het meest naar zyn raad luisterde. Naast hem zat een man met een gladgeschoren gezicht; men zou hem ge houden hebben voor een kellner, uit een der Parysche café's van den Boulevard. Aan zyn rechterhand had een man van middelbaren Ieef- tyd plaats genomeD, met een joviaal uiterlyk, en die zichzelf gedurig inschonk uit een flesch absinth, welke vóór hem stond. Een jongeling met een lykachtige gelaatskleur was naast hem gezeten. Tusschen dit groenachtig-bleek personage en Ellen Driver zat een tenger bocheltje van niet te bepalen laeftyd. Klaarbiykelyk had Kirwans binnentreden den bultenaar in een redevoering gestoord, want zoodra de nieuwaangekomenen hun plaats hadden ingenomen, stond by op en zeide: „Zooals ik daareven opmerkte, kunnen wy omstreeks Kerstmis het meest uitrichton met plumpuddings, doozen met bonbons, manden wyn en muis-jes-rookvleeschdaar kunnen wy dan do landedellieden, predikanten en rechtsgeleerden mede begiftigen en ver giftigen. We hebben strychnine genoeg om vijftig van die pakjes klaar te maken. Wy schry ven er dan by„Van tante Jans," ot van „Ellen uit dankbaarheid," enz. „Een uitstekend idee," zeide de oude man, die aan het hoofd der tafel gezeten was; „maar hoe komen wy aan al die puddings, manden wyn en al die andere heerlyke zaken, die ge daar opnoemt?" „Dat zal ik wel op my nemen," ant woordde de bult, „indien ge my ten minste toestaat er de kas voor aan te spreken." „Toegestemd!" riepen allen in koor. „En nu iets omtrent het dynamiet," zeide de man met den blauwen bril. Door eon for tuintje hebben wy nu honderd patronen by elkaar. Elke bom we kunnen er in het geheel twintig van krygen is bestemd voor een kapitalist-uitzuiger, waarvan de lijst reeds is opgemaakt. Aan publieke gebouwen verspillen we geen dynamiet meer; dat spelletje dient slechts om de architecten te vorryken. Neen, twintig bommen in twintig huizen van rykaard3, gevoegd bij een Kerstmisuitdeeiing van de cadeautjes van „tante Jans" en de „dankbare Ellen," zal een aardig effect maken. Eindeiyk zal men dan toch wel eens gaan inzien, dat, in spyt van knoet, galg en guillotine, wy, anarchisten, toch voort gaan met de tirannen te beoorlogen. Want oen oorlog is het, een strijd op leven en dood; het dynamiet en de strychnine zijn onze wapenen I" Een hevige hoestbui, evon overdreven als gefingeerd, deed den spreker zyn bombastische rede even staken en van dat oogenblik maakte Ellen gebruik om te zeggen: „Eén naam kunt gy van de lyst schrappen, want vyf patronen eiscb ik voor myn parti culier eigendom. Schud uw hoofd maar niet, ik zal tóch myn zin hebben; al gooi ik alles zoo ongebruikt in de Theems, want ik heb het eerlyk verdiend en kan er dus mede doen wat ik wil. Ik denk den gouverneur der ge vangenis van Woking eens een kleine attentie te zenden over een paar dagen." „Zeker een familie quaostie," merkte do oude Pool Azacki op. „De goede zaak gaat echter vóór particuliere belangen." „Laat haar die patronen maar behouden," zeide de absinth-drinker; „zooals zy zegt, heeft zy ze eerlyk verdiend." „Maar wien moeten wy dan van do iyst schrappen; de heole bende is al even ver dorven." Hot is vandaag de achttiende, schrap dan nummer achttien door," opperde de rood harige. „Algemeen aangenomen?" „Ja, ja." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1