Beurs van Amsterdam. drag voor een maand geschorst was door den directeur en zich daarover wilde wreken. Van zijn anarchistische neigingen rept de tIndép. beige" niet. De toestand van den gewonde is, ondanks het zware bloedverlies, bevredigend. De 84 jarige liberale leider Frëre Orban is zeer ziek; zijn toestand is hopeloos. Dnitsohland* De Berlynsche correspondent der „Daily Chron." schrijft: Er bestaat tegenwoordig in Duitschland eene luidruchtige politieke school, die verklaart dat de tijd is gekomen, dat Duitschland eene wereldmacht moet worden. Meer dan één ijverig voorstander van koloni satie heeft reeds het oog geworpen op de Kaapkolonie. De Boeren, zoo meenen zij, zou den de Duitschers bijstaan. In Engeland kan men natuurlijk daarover slechts glimlachen. Andere plannen der Duitschers zijn practischer, bij 7. in Oost-Azië. De Engelschen moeten er op zijn voorbereid de Duitschers in ieder deel der wereld te ontmoeten. Aan beide zijden moet veel worden in acht genomen, opdat de wedstrijd vreedzaam blyve. Misschien zijn evenwel de Engelschen niet de eersten, met wie Duitschland in strijd raakt op zijn nieuwe avonturiers-loopbaan. De 100ste verjaardag van koning Fried- rich "Wilhelm IV is te Berlyn plechtig her dacht. De academie van kunsten liet op het standbeeld van den koniDg een reusachtigen lauwerkrans leggen; zes compagnieën oud strijders trokken met vaandels en muziek naar het standbeeld, waar toespraken werden gehouden. Op voorstel van veldmaarschalk graaf Waldersee heeft keizer Wilhelm bevolen, dat twee forten gebouwd moeten worden tusschen Otterndorff en Altenbruch. De batterijen van Cuxhaven worden onvoldoende geacht om alleen den ingang van het Kaiser-WIlhelm- kanaal te verdedigen. Groot-BrltaanlS» Sir Charles Dilke heeft te Londen gesproken over de positie van Engeland en Frankryk in Egypte. Hij deed uitkomen dat er geen officiéél geschil tusschen Engeland, Frankrijk en Egypte bestaat, en er dus van een scheids gerecht goen sprake kan zijn. De bezetting van Egypte achtte spreker voor Engeland een bron van zwakheid. Engeland heeft geen bijzondere belangen in Egypte; daarom moet het land door de Engel schen ontruimd worden. „Zoolang wij een sterke vloot hebben, zullen wjj niets winnen door ons in Egypte te handhaven", zeide Sir Charles Dilke. Cuba. Drie vereenigde benden van Cubaansche opstandelingen zijn te Linderos-Meneses ver slagen door de Spaansche troepen, die eenige gekwetsten hadden. De rebellen lieten vele dooden en gewonden op het slagveld achter. Het eerste werk van de opstandelingen op Cuba was, de telegraafdraden te vernielen, om de communicatie tusschen de verschillende garnizoensplaatsen te verbreken. In hot begin liet maarschalk Campos de lijnen herstellen door zijne soldaten, maar daar zij spoedig daarna toch weer vernield waren, heeft de maarschalk besloten de telegraaf te land op te geven, en in plaats daarvan een onderzeeschen kabel te leggen langs de zuidkust, van Cien- fugos en tusschengelegen plaatsen naarMan- zanillo, in aansluiting aan den reeds bestaanden kabel van Santiago naar Havana. Met do uitvoering van het werk is dezelfde Maat schappij belast, die den laatstgenoemden kabel exploiteert. De conditie is, dat het werk uiterlijk 1 Januari gereed moet zijn. Zuid-Afrika. De „Süd-Afrikanische Zeitung", van Kaap stad, zegt: Het kan nu eenmaal niet geloochend wor den, dat de politiek van Engeland en Duitsch land steeds meer uiteenloopt, en dat meer in het bijzonder Zuid-Afrika oen grooten stoot daaraan heeft gegeven. Duitschland heeft, zooals een zijner meest invloedrijke bladen zich onlangs zeer treffend uitdrukte, slechts één vriend, slechts één wezenlijken steun in Zuid-Afrika de Z.-A. Republiek. De onma tige woede der Britsch-koloniale persorganen over de toenadering van Duitschland en de Z.-A. Republiek is eene bevestiging dier vriend schap. Geen oplossing van het Duitsch-Engel- sche conflict zou bevredigend kunnen wezen, indien niet gelijktijdig eene oplossing van het Duitsch-Transvaalsche vraagstuk werd gevon den. Lang genoeg zijn Duitsche stemmen dienaangaande uit Zuid Afrika naar het moe derland overgezonden; het antwoord, dat thans terugklinkt, bewijst dat men ons daarginds nu verstaan heeft. Tot ons leedwezen vernemen wtf het overlijden van den heer Marlinus Cronjé, in de woning zijner bloedverwanten in Proes- straat. De overledene, een veelbelovend jonge ling, was een paar maanden geleden van Amsterdam naar hier gekomen, ten einde eene betrekking in het departement van telegraphie te aanvaarden, maar werd op het ziekbed ge worpen door eene zware koude, waarbij zich later koorts voegde, met bovengenoemd nood lottig gevolg. De begrafenis had Zaterdag middag, 14 Sept., te 4 uren, plaats, waarbij een groot aantal bloedverwanten, medeambte naren en bekenden aanwezig, waren. De kist was bedekt met keurige bloemkransen. Onder hen, die den overledene de laatste eer bewezen, bevonden zich de heeren Tosen, De la Rey, H. F. Cooper (wd. directeur van het tele graafkantoor), Lansdorp, Marais, Grimbeek, Griffin, Juhber, Clark "Wadley en meer an deren. Volksst Er is rjjk goudkwarts gevonden op de plaats „"Weigevonden", wijk Zwagershoek, district Waterberg. Aan de „Press" werd 14 September het navolgende van Lorenzo Marques geseind „Actieve voorbereidselen worden gedurende den nacht getroffen. Blokhuizen werden bezet en een cordon van voorposten geplaatst. Do zeesoldaten zijn gereed te landen. Het gerucht is in omloop, dat al de voorposten aangevallen zijn. De stoomsleper „Fox" is gehuurd en zal binnenkort depeches vervoeren naar Senhor Ennes, te Inhambane. Er is geen teeken van schrik en bezigheid wordt als gewoonlijk gedaan. Er is geen oorlogsschip van vreemde mogendheden hier en do Por- tugeesche schepen kunnen niet vooruit wegens gebrek aan kolen. Het volgende is het ver haal van een inboorling over de recente schermutselingen tusschen de Portugeezen en de inboorlingenEen afdeeling Portugeesche soldaten, ten volle gewapend, ging over de grens met presenten, verondersteld te zijn voor Gungunhana, toen zij een impi van Shangaans ontmoetten, die hen op de vlucht joeg. Een patrouille werd toen onmiddellijk te hulp gezonden, maar deze werd door de Mahazulies aangevallen en vergelijkende bij het getal der gewonden, moeten ze een erge nederlaag gehad hebben. Een ander storie, ook van een inboorling, zegt: Gurrganhana doodde 150 Portugeezen. Een soldaat, wiens arm afgesneden was, werd teruggezonden naar de Portugeezen, met de boodschap, dat een ieder, die het waagde over de grens te komen, hetzelfde lot zal ondergaan. West-Afrika, Sir Francis Scott, de commandant der Engelsche troepen aan de Goudkust, is te Londen aangekomen. De heer Scott deelde mede dat den 27sten September namons de Britsche regeering een ultimatum is gezonden aan den koning van Komassie, waarin dezen vorst de eisch wordt gesteld, dat hij het protectoraat der Engel schen zal erkennen en genoegen zal nemen met de aanstelling van een Engelschen com missaris als resident. Als uiterste termijn voor het antwoord van den neger-vorst is de 31ste October gesteld. Indien vóór dien tijd geen bevredigend antwoord is ontvangen, zal waarschijnlijk eene expeditie naar Komassie gezonden worden. Corea, Volgens berichten, te Yokohama uit Seoul ontvangen, is het lijk gevonden van de koningin, die bij het jongste oproer werd ver moord. Naar het heet, is de koningin door Japansche Soshi vermoord. De Japansche minister Kimura heeft bevel gegeven, dat de moordenaars ten strengste moeten worden gestraft, indien het blykt, dat de moord werkelyk door Japanners is gepleegd. De Congo-Staat. Naar men weet, zou de Belgische kapitein Jan Gele den 6den November, aan boord van de „Leopoldville", naar den Congo-staat vertrekken, ten einde het commando te aan vaarden over de expeditie, welke bestemd is om den opstand aan den Boven-Kassai te bedwingen. Volgens de „Indópendance beige" zal dit voornemen niet ten uitvoer worden gebracht. Kapitein Van Gele zal voorloopig in België blijven. De heer Le Marinel is nu door den gouverneur van den Congo Staat benoemd tot bevelhebber van de troepen, die tegen de oproerige inboorlingen in Luluaburg zullen worden uitgezonden. Telegrammen* LONDEN, 16 October. De heer Philipp Currie, de Engelsche gezant te Konstanti- nopel, heeft heden den minister van buiten- landsche zaken een telegram gezonden, waarin wordt medegedeeld dat de Turksche minis ter van buitenlandsche zaken zijn goedkeu ring heeft gehecht aan het voorstel tot her vorming van den tegenwoordigen toestand in Armenië, hetwelk den llden Mei door de Fransche, Engelsche en Russische gezan ten is ingediend. Men wacht nu alleen nog op de bekrachtiging van deze voorstellen door den sultan. Blijkens eene mededeeling van den secre taris van Lord Salisbury is hedenavond nog een tweede telegram uit Konstantinopel van goeder hand ontvangen. In dit telegram wordt gemeld, dat do Armenische quaestie nu fei telijk als geregeld kan worden beschouwd. [De Sultan van Turkije zou dus het door de drie mogendheden voorgestelde hervor mingsplan voor Armenië goedgekeurd hebben en daarmede is de Armenische quaestie opge lost op het papier althans. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de echt Turksche politiek van talmen en uitstellen nu op de invoering der hervorming zal worden toegepast, terwijl de ontevredenheid der Mahomedanen een voortdurend dreigend gevaar blijft.] Marktberichten, Delft, 17 October. Granen in vaste stemming met wat betere pnjzen. "Witte Tarwe ƒ5.25 a f 6.65, Boodo ƒ5.50 a ƒ6. Rogge ƒ3.75 a ƒ4.20. Zomergerat 2.90 a 3.35* Chevalier- 3.90 a 4.75. Haver f 1.90 a ƒ2.80. Blauwe Erwten 4.90 a ƒ6.50. Eruineboonen 9.a ƒ10. Paardenboonen ƒ4.90 a ƒ5.20. Duivenboonen ƒ6.65 a 5.85. Koolzaad 5.80 a ƒ6.80. Zomer-Kool- zaad a Kanariezaad ƒ7.a ƒ8.—, Hennepzaad 7.25 a ƒ8.alles per HL. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 6.5° C. 43.7° Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 6° C. 42.8 F.; 's middags om 12 uren 10.5° C. 50.9° F.; 's namiddags 4 uren 9.5° C. 49.1° F. De uitvaart vau dr. W. H. D. Suringar. Hedenmiddag werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter faarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen dr. Willem Hendrik Dominicus Suringar, oud-rector van het stedelijk gymnasium alhier, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en der Pruisische Kroon orde. Op den doodenakker werd de lijkstoet, be staande uit den rouwwagen en zes volg- rijtuigen, opgewacht door eene talrijke schare, w. o. vele hoogleeraren der letterkundige faculteit, oud- en tegenwoordige leden van het college van curatoren van het gymnasium, de tegenwoordige rector daarvan en docenten, alsmede andere personen, die aan takken van onderwijs verbonden zijn, vrienden en zij, die den overledene meer van nabij gekend heb ben, zoowel van hier als die voor deze gelegen heid van elders naar hier waren overgekomen. Zeven kransen dekten de lijkkist, waarvan er drie aan den rouwwagen waren bevestigd geweest en vier door de bedienaren der Leidsche Begrafenis-onderneming daarachter in den stoet van het sterfhuis waren meege dragen. Ze waren even zoovele zichtbare bewijzen van wat voor den „geliefden vadei" werd gevoeld en eene uiting der „achting" en „dankbaarheid" voor den doode. Toen de kist in den familiegrafkelder was neergelaten, trad prof. dr. J. Verdam uit den breeden kring naar voren, om eenige woorden van waardeering te wijden aan de nagedach tenis van den maD, die zonder doodsstrijd, zacht en kalm, op ziju 90sten vefjaardag van ons was heengegaan. Hij schetste wat de overledene is geweest voor de zijnen, voor zijne hem voorgegane echtgenoote, met wie hü 60 jaren 's werelds lief en leed heeft gedeeld, voor zijne zoons, voor zijne eenige dochter, die hem tot aan zijne laatste stonde heeft verpleegd; voor allen, die zijn hulp en steun inriepen, zoowel toen hij met ijver en toewijding eerst de betrek king van praeceptor, daarna van prorector en eindelijk van rector vervulde, als toen hij, na zijn eervol ontslag, zijn welverdienden rusttijd met letterkundigen arbeid bleef door brengen. In het openbare, maatschappelijk o levon trad Suringar zelden op den voorgrond, maar des te meer was hij werkzaam in zijne studeer kamer. Daar kon men hem steeds vinden en ook toen een hem overvallen doofheid hem zich aan den gezelligen kring had doen onttrekken, hield hij zich niet minder onledig met het opsporen van zeldzame boaken, het navorschen van wetenschappelijke werken, waarvan de vruchten, tot zelfs in zijn lioogen ouderdom, niet uitbleven: Tot die werkzaamheid werd hij niet ge dreven uit eigen belang, ni9t om roem te behalen, maar uit zucht tot de waarheid. Zijn naam is dan ook met eere bekend in het vaderland niet alleen, maar tevens ver daarbuiten, en zal dit ook steeds blijven. Na zijn wel volbrachte levenstaak ruste hij thans zacht! Bloemen werden vervolgens in het graf gestrooid, waarna oen der beide aanwezige zoons (do anderen bevinden zich in verre streken in het buitenland), die, hoewel een fabriek te Delft beheerende, zijn vader in diens laatste levensjaren toch eiken dag kwam be zoeken, den vorigen spreker in do eerste plaats en daarna ook allen namens de geheele familie hartelijk dank zeide voor de onder vonden sympathie. Diepen indruk maakte doze plechtigheid, vooral ook toen die zoon met zooveel aan doening eenige laatste woorden van afscheid tot zijn nu in het graf rustenden vader zei ven richtte. TWEEDE HANER. De heer Viruly Vcrbrugge heeft op het bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde ont werp tot wijziging en verhooging van het Vde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1895 een amendement voorgesteld, waarvan de be doeling alleen is de Kamer te doen verklaren dat zij eeno zelfstandige Rijkstuinbouwschool, zonder administratieve banden met de Rjjks- landbouwschool, wenscht in het leven te roepen. In de plaats van vestiging der Rijks tuinbouwschool blijft de Regeering door dit amendement volkomen vrij. In het bedrag der aangevraagde geldsommen wordt geen verandering gebracht. De heer Heemskerk gaf, niet dan noodge drongen, zijn stem aan uitbreiding der openbare scholen, zij het ook een landbouwschool. Maar in ieder geval behoort de zaak een goeden wettelijken grondslag te hebben. En dat is hier met het regeeringsvoorstel niet het geval. De wet op het middelbaar onderwijs eischt wel dat aan de Landbouwschool onder wijs in tuinbouw wordt gegeven; maar niet dat er een afzonderlijke Tuinbouwschool moet zijn. Het voorstel berust dus niet op de wet. Nu kan men wel daarover heenstappen, maar men zij voorzichtig, want deze minister schijnt eene neiging te bezitten om het onderwijs uit le breiden buiten de wettelijke regeling. Over deze zaak dient niet beslist to worden alvorens de wet gewijzigd zij. Daarbij komt dat als eenmaal die Tuinbouwschool vast zit aan de Landbouwschool, een latere afzonderlijke regeling van het tuinbouw-onderwys veel moeilijker zal zijn. Tegenover de warme ontboezeming ten gunste van de Landbouwschool te Wageningen wees 8pr. er op dat uit een artikel van den heer Honig nu juist niet volgt dat de toe standen to "Wageningen zoo buitengewoon schoon zijn. De heer De Boer wees er op, dat het landbouw-comitó over deze zaak niot ia ge hoord. Hfi kwam op tegen de voorstelling, alsof de Land- en Tuinbouwscholen zouden dienen ter opleiding van kleine landbouwers en tuinders. Htf geloofde het niet, want het zou te duur uitkomen en by hoopte het niet, want zij zouden er meer leeren dan goed is. De school moet dienen tot opleiding van hen, die later by de kleine landbouwers en tuin ders onderricht zullen geven. Zitting van heden. Per Telegraaf.) Het eindverslag is uitgebracht omtrent het wetsontwerp der personeele belasting. De dag der beraadslaging zal nader worden bepaald. By het voortgezet debat over het ontwerp tot reorganisatie van de Landbouwschool te Wageningen, verdedigde de Minister van Bin- nenlandsche Zakende heer Van Houtenuit voerig het ontwerp. Hij betoogde dat het ontwerp geenszins beoogt in te voeren hooger landbouwonderwijs, maar het karakter van middelbaar onderwys wil behouden en wel binnen het kader van de wet van 1863, die overigens den tuinbouw volkomen onder den landbouw rangschikt, zoodat voorafgaande wijziging van de wetgeving onnoodig is. Scherpe onderscheiding tusschen land- en tuin bouw is ook niet aan te geven. De verbinding van onderwijs in land- en tuinbouw aan een polytechnicus heeft groote voordeelen voor het onderwijs en de schatkist. De beschuldi gingen tegen de bestaande Landbouwschool zyn onbewezen en bepaald tegengesproken. De bedoeling is den directeur van de Land bouwschool tot hoofddirecteur te maken, maar dit behoeft niet in een reglement te staan. Spr. verdedigt Wageningen als de zetel der Tuinbouwschool omdat de Landbouwschool er reeds gevestigd is. Ook de Indische afdeeling acht de Minister zeer gewenscht, maar aan do Kamer verblijft de beslissing om daarvoor gelden toe te staan op de Indische begrooting. De Minister beveelt dus het voorstel aan in het algemeen belang van den tuinbouw. De Minister van Koloniën verdedigde de Indische afdeeling aan de Landbouwschool op grond van de gebleken belangstelling in Indië voor leerlingen van de Landbouwschool. Goed onderlegde wetenschappelijke jongelui kunnen den landbouw in Indië van groot nut zyn, daar de Indische landbouw over het algemeen een laag standpunt inneemt. Officiëelo Kenuisgevingen. Burgemeester cn Wellioutlere vaD Leiden; Golot op art. 201 der Algemeeae Politieverordening van den Cden November 1879, waarbij wordt bo- paald, dat ton minste tweemaal in bot jaar, en wel eens in het voor- en eens ia het tiajaar, op kennis geving van Burgemeestor en Wethouders, schoor- steencn on stookplaatsen gereinigd moe-ton worden, noodigen do ingezetenen nit aan de bedoelde reini ging van schoorsieenen en stookplaateen gevolg te geven. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 17 Oct. 1895. E. KIST, Secretaris. 17 October 1895. 6taat$leenlngen. pOt .2% NedCert. Nat. W. Schuld dito dito dito dito dito dito .3* dito Obl. dito 1SS6-92 8% Hongarije, Gondl. 1S31#3 4 Italië, Inschrijving 1862/81 6 Oostenr., Obl. Pap. MoLNov. 5 dito Zilv. Jan.UcH B Polen. Obl. Schatk. 1844 4 Portugal, Obl. 18531884 mat ticket 100 .8 id. Tabakeleening. 4% Rusland, Binncnl, 1894. 4 dito 1889 bij Rothschild Rb. 625 4 dito llopc Co. 183990GR. 625 4 Obl. Leening 1867;69 i' 20 .4 in Goud Leen. 1884 5 Spanje, Pcrp. Schuld BuitenL 4 Turkije, Douano Obl. 1836. dito Geconv. Lecning SorieO Egypte, Obl. Lcening 1876 4 Mexico, Binnenlandsch Brazilië, ObL 18894 Ind. en Fin. Onderneming». Koloniale Bank Aand. N.-I. llnndbk. Aand.. Ned. Handelm. Aand. oproso. ft Spoorwegleoningen. Holl. IJzercn-Spw.-Mjj. Aand. Obl. ditoS% M. t. Expl- v. St. Spw. Aand. Ncd. C'cntr.-Spoorw. ObL 260 3 Italië, Z.-ItaL Spw. ObL A—H 3 Polen. Wara.-Wccncn Aand.. p dito Prior. Oblig. 4 Rnsl0 Balt. Spw.-AamL. Fast. Spw.-Mij. Aand. B Iwang. Dornbr. ObL ZR. 025 4% Weichocl Zit. Aand.. .5 Wladikawkas Obl, Rb. 125 4 Amerika, At ch.Gen.Morg.Bondl 4 dito Obl. 2o Hyp. lott. A ft Central Pacific Aand. Chic k Erie lo Hyp. ObL ft Denver Rio Grande C. v. A. Louisv. Na6hv. Cert. v. Aand. Misa. Kans. Toxaa C. A. Union Pac. C. v. A. Canadian Pacific C. v. A. Oregon Short Linoft Premieleenlngen. Nedcrl., Stad Amatoid. ƒ100 S Stad Rotterdam t Gcmeente-Crcdiot .8 België, Ant. 1S37 2% Hong., Hypotheekbank 4 Hong., Thoiaa,4 Oostenr., Staataleon. 1854 4 dito dito 186*1 ft Rusland, Staatelcening 1364 ft dito dito I860ft Turkije, Leoning 1870 Madrid 1S68 Tranrvalia Expl. Aand. Soutbstandard Cert. 112% 109% lOMlï 12J!i 128 127* 102 03 X 41 121 ProloDgatia 2a Arkansas 1289. - leumbronnen 364. Peru 14X 50J1 LEIDEN, 17 October. Onder voerzitterscbap van dr. H. G. Hagen, van Leiden, had Woensdag te Leeuwar den de jaarljjkscbe algemeene vergaderjog van de „Gustaaf Adolf Vereeniging" plaats, welke door het hoofdbestuur en '27 ltien en afgevaardigden werd bijgewoond. Yor. koora. 9t% 101% ÏOI^J 101J5tf 102,% 84 83% 01% 2G!<fc 90% 6ÜJH 90 9G 100% 104% 64% 26% 103% 45% 74% 68% 78% 139% 110 101 92 92% 54% 154% 99 63% 81% 99% 75% 96% £0% 33% 19 109% J0% 62% 17% 10% 60% 87% Koora bc-dcn 94% 101% 101% 101% 83% 83% 84 94% 26% 91 63% 96% 9öJ 101% 45% 1.38% 64% 98% 63% 07% 80% 32% 18% 108% 16% 61% 17% 14% 00% 36% 112 10*% 106% 33 124 25% -Petro- De vergadering werd geopend met eene rede van den voorzitter en gebed van ds. P. A. J. Jas. Uit het door den secretaris uitgebracht verslag bleek, dat de vereeniging in bloeienden toe stand verkeert en het ledental in enkele plaatsen is vooruitgegaan. De rekening van den penningmeester sluit met een batig saldo van f 14,086.80, waaronder f 1000 van H. M. de Koningin. De feestgave van 600 mark is toegekend aan Ranichau' in Galicië. Als plaats der vol gende vergadering is Nijmegen aangewezen. Door den heer M. A. Perk te Amsterdam, werden nog eenige mededeelingen gedaan betreffende Luxemburg, waarna de verga dering met gebed van ds. B. ter Haar te Nymeg9n, door den voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen, werd gesloten. Door W. Yan Yelde, te Zoeterwoude, is aangenomen de levering voor de openbare scholen en het Raadhuis aldaar van steen kolen ad 68 ets. per mud, cokes ad 52 ets. per mud, turven (lange) ad f 4,47'/2 per 1000 en vuurmakers ad 1.80 per 1000. J. De la Rie, gepensionneerd veldwach ter der gemeente Zoeterwoude en sedert ge- ruimen tyd deurwaarder der plaatselyke be lasting, heeft als zoodanig ontslag gevraagd. Zooals onder het „gomengd nieuws" reeds korteljjk is gemeld, vervoegde zich gisteren bij de bankiersfirma S., in de Spui straat te 's-Gravenhage, een vreemdeling, die een niot onaanzienlijk bedrag op een krediet brief wenschte op te nemen. By aandachtige beschouwing van dit document werd ontdekt dat hierin vermoedelijk vervalsching had plaats gehad. De politie werd telephonisch gewaar schuwd en toen de man, het wachten moede, wilde vertrekken, vond hy in het voorhuis twee rechercheurs. Daar hjj zich niet kon legiti- meeren, werd hy ingerekend. De aangehoudene bleek in het bezit te zijn van nog meerdere dergelijke kredietbrievon gezamenlijk tot een vrij aanzienlek bedrag. De rechtbank te Utrecht heeft heden C. E.,-Jwonende te Nieuwkoop, beklaagd van mishandeling van D. F aldaar, veroordeeld tot een geldboete vau 3, subsidiaii 3 dagen hechtenis. By het gemeentebestuur van Haarlem is ingekomen een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, ten geleide van een door dat college gemaakt ontwerp van wet tot wijziging van do grens tusschen Haarlem en Heemstede, mei de strekking dat een gedeelte van het grondgebied van Heem stede bij dat van Haarlem zal worden gevoegd. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag den 18den Qct. niet plaats hebben. Op Woensdag 23 October a. s., des avonds te halfzeven, zal ten huize van den heer L. Angenent, te Zoeterwoude, op hot dorp, eene vergadering van commissarissen met het bestuur der „Zoeterwoudsche IJsclub" gehou den worden. Te Waddingsveen werd de heer Br. door esn hondenkar overreden. Hy verkeert in zorgwekkenden toestand. Het stoomschip „Bundesrath", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 15 Oct. van Napels; do „Deucalion", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 16 Oct. te Suez; de „General" vertrok 14 Oct. van Delagoa Baai naar Ylissingen en Hamburg; de „Prins Willem IV" vertrok 17 Oct. van Amsterdam naar Suriname; de „Spaarndam" arriveerde 17 Oct. van Nieuw-York te Rotterdam. INGEZONDEN. In het nommer van het Leidsch Dagblad van heden wordt melding gemaakt van het thans te Londen opgevoerde drama in Drury Lane: „Cheos boys, chees!" Dit moet zyn Cheer boys cheerV' Een paar weken geleden woonde ik de opvoeriüg van dit in allen opzichte prachtig gemonteerde stuk bij, waarvan de scbryvors zyn: Sir Augustus Harris, Cecil Raleigh en Henry Hamilton, schrijvers van „The Derby Winner." Voor do opname dezer regelen zeg ik T1 vriendelijk dank. Hoogachtend, Warmond, UEd. Dw. Dr. 17 Oct. 1895. W. Coenb van Senden. CORRESPONDENTIE. Van No. 1 van het Feuilleton zyn geen exemplaren meer voorhanden. Er worden echter overdrukken gemaakt, die later verkrijgbaar zullen worden gesteld. Academie-nieuws. Leiden. Geslaagd is voor het doctoraal examen in de rechtswetenschap de heer N. G. Van Taack Tra Kranen.] Voor het candidaats-exaraen in de Neder- landsche letterkunde de heer L. Schmedding. voor het candidaats-examen in de godge leerdheid de heeren K. F. Sparnaay en R. J. De Stoppelaar; voor het aanvullings- en theoretisch apo thekers-examen de heer F. A.J Dee Jr. Utrecht: Gepromoveerd tot doctor ia de rechtswetenschap de hoer W. Rooaemale Nepveu, geb. te Arasterdam, op „Stellingen." Amsterdam: Aan de gom. universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de rechten, op Stellingen, de heer H. A. H. Bijvoet Jr. geb. te Berchem (N.-B.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 3