Burgerlijke Stand van Leiden, •werd hy op non-act., maar een jaar later weder in actieven dienst gesteld. Eindelek, na in 1S80 andermaal op non activiteit te zyn gesteld, erlangde hy pensioen, in zijn toen- maligen rang van majoor. By koninklijk besluit van 15 dezer z\jn benoemd: tot kantonrechter te Groningen, mr. J. A. Tollegen, thans kantonrechter plaatsvervanger, secretaris van het college van curatoren der Ryks-universiteit, advocaat en procureur aldaar. Met. ingang van 1 Nov. a. s.tot substituut officier van justitie b\j de arr. rechtbank te Alkmaar, mr. A. Maclaine Pont, thans ambte naar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arr. 's Gravenhago, voor de kantons 's-Gravenhage en Delft, ter standplaats 's Gravenhage; tot subst-officier van justitie by de rechtbank te Ti«l, mr. Th. C. Yan Eyk Bfileveld, thans ambtonaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Leeuwarden voor de kantons Harllngen, Bolsward en Sneek, ter standplaats Bolswardtot ambtonaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arr. 's-Gravenhage, voor de kantons 's-Gravenhage en Delft, ter standplaats's-Gra venhage, mr. B. R. Royer, thans ambtenaar van het openbaar ministerio by de kantonge rechten in het arr. Rotterdam voor de kantons Rotterdam No. 2 en Gouda, ter standplaats Rotterdam; tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arr. Leeuwarden voor de kantons Harlingen, Bolsward en Sneek, ter standplaats Bolsward, mr. J. W. E. Yan Harencarspel, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, tevens workzaam by de ambtenaren van hot openbaar minis terie by het kantongerecht aldaar. Met ingang van 1 Nov. a. a. aan mr. E. J. H. M. Van Ryckevorsel, ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arr. Rotterdam, thans voor de kantons Rotterdam No. 1 en Schoonhoven, ter stand plaats Rotterdam, voortaan als rechtsgebied aangewezen het kanton Rotterdam No. 2; aan mr. H. Vaillant, ambt. van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arr. Rotterdam, thans voor de kantons Rotterdam No. 2 en Gouda, tor standplaats Rotterdam, voortaan als rechtsgebiod aangewezen de kantons Rotterdam No. 3 en Gouda. By koninkiyk besluit is vergund aan jhr. "W. A. Baud, oud-consul van Rusland te Batavia, het aannemen der versierselen van ridder 2de klasse der orde van St.-Stanislaus, hem door den Keizer aller Russen geschonken. Aan C. M. Claessen, op zyn verzoek, met ingang van 1 Nov. a. s., eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Breda. Met ingang van 1 Nov. a. s. aan J. J. Schottelink Gz., op zyn verzoek, eervol ontslag vorleend als burgemeester van Nederhorst-den- Berg, met dankbetuiging voor do door hem in die betrekking bewezen diensten. Met ingang van 21 dezer: lo. op pensioen gesteld: a. de kapitein ter zee G. A. Van der Mieden, de kapitein- luit. ter zee W. H. Souman, en de kapitein-luit. tor zee D. A. Mensert, op zyn verzoek, en hun toegekend: onder- scheidmiyk een pensioen van 1S00, f 1276 en 1800 'sjaars, benevens eene verhooging van ieders pensioen ondorscheideniyk ton bedrage van f 1050, 825 on f 600 'sjaars; 2o. bevorderd: tot kapitein ter zoo, de kapi tein-luit. ter zee W. A. Buytendyktot kapitein- luit. ter zee, do luits. ter zee lsto kl. J. Bollaan, C. J. G. De Booy on B. Brutel de la Riviöre; en tot luit. tor zee 1ste kl., de luits. ter zee 2de kl. J. J. Rambonn«t, L. P. De Stoppolaar en G. R. Yan Nauta Lemke. KOLONIËN. BATAVIA, 13-17 September. Uit Kotta-Radja wordt dato 30 Augustus aan het „Bat. Nieuwsblad" geschreven: Over het algemeen hebben w0 geen reden tot klagen. Er hoerscht oen goedo geest onder de Europoanon, en wat de Atjohers aan gaat, daaronder hob ik vroeger ook wel een slechter geest gekend. Niet dat ze heolemaal koest zyn, o noonl Nog pas konden ze de verzoeking niet weerstaan dien historischen wreedaard (ik ben z'n naam gelukkig ver- geton!) na to doen, dio uit zyn vensters op loodgieters schoot, die de goten repareerden. Zoo waren dezer dagen to Biloel eenige inlandscho geniesoldaten aan het werk, om het dak te repareeren, toen zy plotseling onder vuur werden genomen door de ja, vermoedelijk waren het vrienden, doch laat ons maar zeggen vyandon. Deze be- vriendo vyanden dan slaagden er in twee manschappen te verwonden. Ook lusten de Atjehers nog altyd Decauville- rails, ten minste in een kampong van Segli, waar wy dat materiaal opbergen, hebben zy beproefd liet weg to halen. Doch vruchteloos; wy waren er te vlug by en al schietende op de woningen der Chineezen zonder echter iemand te raken kozen ze het bekende pad. Loos alarm was het bericht, dat Nja Mamat Perlak, het beruchte Tamiangsche boofd, weer zou beginnen; de man zit, naar ik hoor, te Rantau Pandjang met meor zorg voor één vrouw dan voor alle Nederlanders by elkaar. A propos van het schieten op onze posten, ondervindt men te Senelop ook nogal eens overlast, anders niet. Op Poeloe-way gaat het, hoor ik, goed vooruit mot de werkzaamheden aan den kolen- steiger. Als hot nu maar met den gezond heidstoestand niet ongunstiger wordt. Op de Oostkust gaat het, wat dat betreft, niet best en gewoonlyk krygou wy hior, wat ze diiiir gehad hebben. Den tegenwoordigen toestand van don Soerabaiaschen raad van justitie schotst de „Soer. Ct." als volgt: De Raad bestaat, golyk bekend is, uit een president en vier leden. De president bevindt zich thans hier. Mr. Hirsch houdt als rechter-commissaris verblijf te Lombok. Mr. Cordes als rechter commissaris te Malang. Mr. Noderburgh is ongesteld en met verlof to Kedirj, en mr. Davelaar ver vangt mr. Smeding als wrd. officier van jus titie. Het parket bestaat uit een officier en een substituut-officier. Mr. Rhemrev is wegens ziekte met verlof naar Europa. Zyn opvolger mr. Gastman is nog niet aangekomen en de substituut officier mr. Smeding is naar Malang vertrokken. Van al deze heeren zijn dus hier ter plaatse de president, de eenige, die zyri gewone functie vervult, en mr. Davelaar, de rechter-commissaris voor faillissementen, die thaDS het parket waarneemt. Do laatste tydingen uit Lombok luiden, zegt het „Soer. Hand.", niet ongunstig. Op Ampenan valt in den laatsten tyd veel be- dryvigheid waar te nemen; er vestigen zich verscheidene Chineezen en Arabieren, waar door groot gebrek aan woningen ontstaat; men gaat nu hier en daar bouwen. De passars worden weder druk bezocht. Met den bouw van het nieuwe kampement op Kapitan gaat hot naar wensch; tal van Sassaks werken daaraan samen mot de gewone koelies. Ge durende de geheele maand Augustus en tot 8 dezer viel daar geen droppel regende hitte is er dan ook bar. Do gezondheidstoestand liet ten gevolge daarvan wel wat te wenschen over, vooral koortsen kwamen veèlvuldig voor. Uit Amsterdam wordt geschreven aan de „Loc.": De kapitein der infanterie R.Mac Leod heeft afgezien van zyn plan om, na ommekomst van zyn tweejarig verlof, vyf jaren detacheering by het Nederlandsche leger aan te vragen en zal te zyner tyd naar Indië terugkeeren. Het behoud van aanspraak op bevorde ring is aan den majoor der infanterie M. "W. C. Van den Brandelor verzekerd gedurende het hem verleend tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte. De „Loc." oppert het denkbeeld eener inschrijving tot den aankoop van het schil- dery „De slag by Samalangan", om het generaal Van der Heyden als geschenk aan te bieden. Uit Boeleleng is 10 dezer aan de „Soer. Crt." getelegrafeerd, dat van Lombok per „Sindoro" werden geëvacueerd twee Euro- peescho onderofficieren en 10 minderen, be nevens vijf Amboine9scho en twee inlandsche minderen, bovendien eenige dwangarbeiders en de Rus Ualigan. Do laatste schynt nu minder tegen het Lomboksche klimaat bestand te zijn dan vroeger. Door den legercommandant is zyno groote tevredenheid betuigd aan de officieren en man schappen van het garnizoensbataljon ter Oost kust, die op 4 en 5 Augustus deelnamen aan den onder bevel van den lsten luit. der inf. J. Adama van Scholtema gemaakten tocht naar Paja ICaloebi, in Tamiang, wegens hunne flinke houding en het door hen by die gele genheid getoonde beleid. Vlak by de woning van den assistent-resi dent. te Toeban is volgons het „Soer. Hand." geketjoed en de huisvrouw door de roorers vermoord. In do onmiddellyke nabyheid van do woning van den wedono van het district Genoe is geketjoed. De geplunderde werd door de roovers mishandeld en daarna nog levend middondoor gesneden. In het Singahanscbe is geketjoed en daarby werd den bewoner van het buis, dat door de roovers geplunderd werd, een arm afgehakt. Behalve deze drie zeer ernstige rooveryen, gepaard met moord of zware mishandeling, hadden or in tien dagen tyds nog twaalf andere ketjoopartyen plaats. En van al die misdaden is geen onkele dor daders ontdekt. Het „Soer. Hand." deelt mode dat de kapiteins dor infanterie Bode en Britt eerst daags het leger met- pensioen zullen verlaten, en dat aan twee kapiteins der infanterie is aangezegd, dat zy binnen acht dagen hun verzoek om pensioen moeten indienen of anders zonder verzoek zullen worden ge- pensionneord. Beide kapiteins hebben niets te hunnen lasto on staan bekend als goede officieren. Er is bepaald dat de aan den militairen commandant van Lombok verleende bevoegd heid, om, ingeval van vorbreking der gemeen schap ter reede Ampenan, eventueel ten behoeve van het ontschepen van aanvullings troepen of het ontschepen van te evacueeren zieke militairen, de ter genoemde reede komende schepen der Koninklyke Paketvaart- maatschappy aan te houden, wordt uitgebreid in dier voege, dat die bevoegdheid op den zelfden voet ook wordt verleend voor de ge vallen, dat met hot cog op de voorhanden zytide debarkements-middelen en de hoeveel heid te lossen gouvemements-goederen, die lossing niet tydig, dat is, niet vóór het ge wone tydstip van vertrek der schepen van genoemde Maatschappy, kan zyn afgeloopen. Uit Soerabaia is 12 dezer aan de „Loc." bericht dat de heer Schrok vermoedeiyk den waarnemend officier van justitie en den rechter-commissaris, mr. Cerdes, naar Malang zal volgen, om nogmaals met den moorde naar zyner echtgenoote en eenige getuigen geconfronteerd to worden. Er wordt volgens het „Soer. Hand." ver teld, dat eenige inlandsche getuigen door den heer S., voordat hy gearresteerd werd, omge kocht zyn geworden en dat zy dit bekend hebben. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Tweo jaar verlof naar Europa wegens ziekte, aan den notaris tevens vendumeester te Kedirie A. J. Wolvekamp. Benoemd: Tot tyd. vervanger van den notaris A. J. Wolvekamp te Kedirio gedurende diens verlof naar Europa, de candidaat notaris E. Wigeri van Edema, thans 3de commies bij hot dep. van financiën. Ontslagen. Op verzoek eervol uit 'slands dienst E. Wigeri van Edema voornoemd. Eervol ontheven: Yan de betrekking van kantoorchef van het postkantoor (4de klasse) te Grisseo. do commies 2de kl. E. 0. Dumas. Hij wordt tevens overgeplaatst naar Soerabaia. Benoemd: Tot kantoorchef 4de kl. te Grissee, do commies 2de kl. aan het hoofdpostkantoor te Soerabaia P. A. Schram. In de residentie Soerabaia. Geplaatst: In de contróle-afdeeling Sidoardjo de controleur 2de kl J. A- Van Blonimestein; iu de contróle-afdeeling Prambon de controleur 2de kl. H. J. Waleson. In do residentie Pasoeroean. Geplaatst: In de contróle-afdeeling Toempang, afd. Malang, do controleur 2de kl. .1. A. A. Van der Ent; in de contróle-afdeeling Toeren, afd. Malang, ter beschikking van den controleur aldaar, de adspirant-controleur J. II. Van Welij. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen: Bevorderd: Tot verificateur 2de kl. E. W. L. Idzardi, thans waarnemend verificateur3dekl.; tot verificateur 3do kl. F. W. Kiehm. thans veri ficateur 4de klmet bepaling dat beiden resp. te Batavia en Belawan (Deligeplaatst blijven. Werkzaam gesteld: Als verificateur 5de kl. B. L. Agerbeek en G. A. Kessing, benoemd ambtenaar bij die middelen. Geplaatst: Te Batavia de verificateur 5de kl. B. L. Agerbeek vd te Ampenan (Bali en Lombok) de verificateur 5de kl. G. A. Kessing vd. Benoemd: Tot opzieuer op een bezoldiging van ƒ100 's maands D. F. Liedennooij, thans klerk bij den ontvanger bij die middelen te Batavia. Bevorderd: Tot hoofdopziener op een bezol diging van ƒ125 's maands E. J. De Bode, thans opziener op een bezoldiging van 75 's maands. Gepl aatst: Te Laboean Hadji (Bali en Lombok) de benoemde opziener D. F. Liedermooij vd. Overgeplaatst: Van Batavia naar Pinjoe (Bali en Lombok) de hoofdopziener E. J. De Bode vd. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Bij het lsto depót-bat. de Juit.-kol. bij het garn.-bat. der Westerafd. van Borneo P. D. W. Wilken; bij het 13do bat. inf. de majoor bij het 14de bat. inf. J. F. F. Van Bloemen Waanders; bij aan komst bij do troepenmacht in Atjeh, t. n. i. majoor der inf. van verlof uit Nederland terugverwacht J. C. P. Mossel; bij aankomst bij de troepenm. in Atjeh t. n. i. majoor der inf. van zijn deta cheering uit Nederland terugverwacht, G. P. M. Van der Noordaa; by het lsto depót-bat, de kap. bij het 3de bat. iuf. K. F. Engelbert van Bevervoorde; bij het 16de bat. iDt'. de kap. bij het gedetacheerde gedeelte van het 4de depót-bat te Fort De Koek P. II. Van der Wedden, bij het gedetacheerde gedeelte van het 4de depót-bat. te Fort De Koek, de kap. bij het 12do bat. inf. geüvaceerd van Atjeh naar Padang H. M. Br. Collot d' Escury; bij het gedetacheerde ge- deolte bij het 4de depót.-bat. te Fort De Koek de kap. bij het 4de depót-bat. to Padang 0. A. L. Marchant. Geplaatst: Bij aankomst iu het commande- mont van Sumatra's Westkust, t n. i. de lstc luit. der inf. van verlof uit Nederland terugverwacht, B- Bangert; bij aankomst bij hot l.-h. lstc bat inf de kap der inf. van verlof uit Nederland terugverwacht, W. Boer. Bevorderd: Bij liet wapen der inf. tot kap. de lste luitenants J. D. H. Jansen (niet verlof iu Nedorlnnd G. Nijpels (gedetacheerd in Nederland), M. v. d. Meer Mohr (idem), A. li. Overman (id.), H. T. Van JJsscldijk (id,), J. M. Van Gogh, A. Kisjes (gedet. iii Nederland), P. Bodemoijer, J. Adama van Sclieltema en P. W. Scheffelnar Klote; met bepaling dat do kap. P. W. Sckaffelaar Klots ook iu zijn nieuwen rang gehandhaafd blijft in zijn tegenwoordige betrekking van adjudant van liet garn.-bat. ter Sumatra's Westkust; tot Isteti luit. do 2de luits. II. Schouten, 11. W. Roebij en H. B. Lamberts. Dopartome t van lYLrine. Overgeplaatst: Van IJr. Ms. fregat Koningin Emma" naar Hr. Ms. pantserschip „Prins Hendrik" als commandant, de kapitein ter zee Al. J. 0. Lucardie; van 11 r. Ms. pantserschip „Prins Hendrik" naar IIr. Ms. fregat „Koningin Emma" als commandant.de kapt. ter zee W. E. Hazenborg; van Hr. Ms. fregat „Koningin Emma" naar Hr. Ms. pantser schip „Prins Hendrik" de luit. ter zoo 1ste kl. C. O. Zegers Kijser; van Hr. Ms. flottielje- vaartuig Bali" naar IIr. Ms. fregat „Koningin Emma'' de luit. ter zee 2de kl. O. II. Van Persijn; van Hr. Ms. fregat „Koningin Emma" nnnr Hr. Ms. ilottieljevaartuig „Bali", de luit. ter zoo 2do kl. J. Tissot van Patot; van Llr. Ms, „Koningin Emma" naar Hr. Ms. flottieljevaartuig „Flores" als oudsto officier, de lcit. ter zee Vde kl. W. II. Van Leschon; van IJ r. Ms. flottielje vaartuig „Flores" naar Hr. Ms. fregat. „Koningin Emma" op folio van luit. ter zeo Isle kl. H. J. Pak van nr. Ms. wachtschip „Borneo" naar Hr. Ms. flottieljevaartuig „Borneo" als commandant, de luit. ter zee lsto kl. W. A. Mouton; van Br. Ms. liottieljevaartuig „Borneo" naar Hr. Ms. wachtschip „Gedeli" de luit. ter zeo lsto kl. A. C. Zeeman. Opgave van passagiers, van Batavia vertrokken por si. „Prins Alexandernaar Europa: Mr. J. L. F. Rhemrev met cclitg. eu 6 kind.; kapt. dor art. C. Nijcnluiis mot echtg. en '2 kind. en kiuderjufl". magazijnmeester lste kl. bij de adm. M. N. Beets met echtg. en 2 kind.; ofi'. van gez. lste kl. dr. W. F. Kocli, 2 zoons van den heer W. De Rijk, gep. kapt. der inf. W. De Beijer met echtg. en 1 kind; W. Vendumeester, J. F. E. Ten Klooster, mej. C. II. L. Van Deventer, do lieer J. C. E. Van Deventer, mevr. C'. A. H. Van Ginkel geb. Dewink; mevr. do wed. H. L Fundter geb. Yerdior; kapt. der iuf. C. F. A. H. Fundter, W. D. J. Van Meeteren Brouwer, T A. De Vries Reijlingh met echtg. en 2 kind.; C. F. Hagenzioker, A. II. Lootz, W. Tholen met echtg. cn 2 kiod., G. L. A. During, H. Van der Weiuo, J. F. Koster, IJr, Ms. militairen, schepelingen en veroordeelden. Gemengd Nieuws. Toen hedenmorgen de melkver- kooper O., van de Varkenmarkt alhier, op zyn gewonen dagelykschen tocht om zyn klanten te bedienen, met wagen en hit op den Rynsburgschen Singel wilde keeren, ge raakte de heele boel, d. w. z. hit, brik, O. en zyn knecht, in de sloot langs het Schutters veld. Met hulp van eenige gedienstigen werd een en ander dra op den Singel in veiligheid gebracht en bleek dat het ongeval nog be trekkelijk goed was afgeloopen. Hedennacht werden de bewoners in de Leidsche Buurt te Oegstgeest gewekt door een uitgebroken brand in de bollenschuur van S. Geven, welke schuur tot den grond is afgebrand. De schuur zelf en een gedeelte van den inhoud is tegen brandschade ver zekerd. De oorzaak is onbekend. De persoon, die het eerst den commandant der brandweer Van der Voet aan den Morschweg heeft ge waarschuwd, was G. N. Van den Ameelen, wien daarvoor, ingevolge de bepalingen der politieverordening, een premie van ƒ2.50 is toegekend. Roodvonk en mazelen heerschen te Valkenburg in die mate, dat de gemeente school voor y3 ontvolkt is. Reeds zyn een paar jonge kinderen overleden, zoo niet aan de ziekte zolve, dan toch aan de gevolgen er van. Men meldt uit Rynsburg: De tulpensoorten, die met de groone veilingen dooreen tot zeer lage pryzen werden ver kocht, zyn met de droge leveringen aardig in prijs vooruitgegaan. Wel zyn er sommige soorten nog zóó laag, dat men ze maar ge- deelteiyk, of ook in 't geheel niot meer op- plant, doch dooreengenomen is de toestand veel verbeterd. Hot planten is in vollen gang en in een veertien dagen zal alles weer aan den bodem zyn toevertrouwd. Krokussen zyn'er wéinig, en daardoor is de prys hoog; tertfyl men vroeger het kleine kweekgoed voor voeder aan het vee gaf, wordt het nu, vooral de zoo genaamde groote, gele soort, zeer gezocht. Met de groententeelt is het daarentegen allertreurigst gesteld: uien, peeën, rapen en de meeste koolsoorten (voor wittekool is er heden vraag) zyn by na onverkoopbaar; een gulden voor een hectoliter uien geeft dit jaar dooreen maar de helft van den kostprys. Het inzouten van bloemkool geeft ook weinig uitzicht, dat de gemaakte kosten zullen gedekt wordenterwijl dat vóór tien en meer jaren een geldwinning was, heeft het in do laatst verloopen jaren groote verliezen opge leverd. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde heden den kleermaker aldaar, die zich in de Vleerstraat schuldig maakte aan poging tot diefstal in den voor de nachtrust bestemden tyd, tot 3 jaren gevan genisstraf. In Den Haag is een vreemdeling aangehouden, die by een bankiershuis geld trachtte te verkrygen op valsche wissels. De aangehoudene, die Fransch spreekt, zegt Engelschman te zyn. Gisterochtend is, naar men aan het „Hbl." mededeelde, eon der voornaamste werkgevers in het diamantvak te Amsterdam met 25 gezellen naar Antwerpen vertrokken, om daar den arbeid te hervatten, wolke door de staking te Amsterdam onmogelyk is ge worden. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan B. H. Bolink, te Enschodee, leerling der Ambachtsavondschool, gedurende twee jaren een toelage van 300 per jaar toege kend, opdat hy zich voor het toeken-onderwys kunne bekwamen. De jongeling had by liet bezoek van H. M. de Koningin op 4 Sept. een sprekend gelykend portret van H. M. vervaardigd on aangeboden. Een 2 5-jarig onderwijzer, zekere E. De J., is te Rotterdam op aanwyzing van een predikant aldaar, die door hem was opgelicht, gearresteerd. Deze onderwyzer, die zonder betrekking en zwervende is, werd reeds een paar malen des nachts in een politiebureau onder dak gebracht. Op de Woensdag te Diemen ge houden veemarkt is een koe razend geworden trots alle moeite, gelukte het niet, het dier in bedwang te houden; het rukte zich van zyn geleiders los en na in dolle vaart door het dorp te zyn gerend, gelukkig zonder schade te veroorzaken, geraakte het eindeiyk in een sloot, waar men het, om ongelukken te voorkomen, heeft afgomaakt. Te Nymogen is een acrobaat van het gezelschap Vleugels, dat tydens de kermis aldaar in de sociëteit „Burgerlust" voorstellingen gaf, op een aanzienlyke hoogte van eeno trapéze gevallen en tusschen de muzikanten terecht gekomen, zonder dat een hunner letsel kreeg. De acrobaat zelf werd ernstig gekneusd, zoodat hy moest worden weggedragen. 't Stond in do courant; 't was een nalatenschap van 30 millioen ongeveer en hy iemand te Stolkwyk zou een der gelukkige erfgenamen zyn. 't Was hem in de herberg voorgelezen zelf lezen kon onze Stolkwyker Diet! En om het nu eens heele- maal in de puntjes te weten, ging eerst hy, daarna zyn vrouw naar eene waarzegster te G., die, o vreugde 1 het verhaal tot in byzonder- heden bevestigde en de verzekering gaf, dat ze welhaast in de millioenen zouden grabbelen, zeker vóór eene maand verschenen was! Later kwam de helderziende uit G. zelve naar Stolkwyk, en, had ze op de beide eerste séances haar diepzinnige adviezen voor een paar onnoozele achterwielen ingeruild, nu zag ze haar profetische gaven met eenmud puikbeste aardappelen beloond! Wie weet wat er nog meer voor haar opzit; dit althans is zeker, dat ze nu al meer van de millioenen geprofiteerd heeft dan de luitjes te Stolkwyk ooit zullen doen. 't Verhaal omtrent de erfenis stond niet eens in de courant, maar was door een grappenmaker van het begin tot het eind verzonnen, en 't was er op aangelegd om den onnoozelen Stolkwyker eens duchtig beet te nemen. De moordaanslag op den heer Rességuier, directeur van de glasblazery te Carmaux, is gelukkig goed afgeloopen. De heer Rességuier kwam met zyn schoonzoon uit de fabriek, toen een man een revolver schot op hem loste; de kogel veroorzaakte slechts een kneuzing, want de kracht werd door de kleederen gebroken. De misdadiger nam de vlucht en wist te ontkomen; ver- mo9delyk is het een werkstaker, wien het hoofd op hol is gebracht door de heftige rede voeringen van Jaurès, Millerand en andere commis-voyageur8 in werkstakingen. Ondanks de dreigende taal van deze heeren en ondanks de manoeuvres van allerlei aard, om de hervatting van den arbeid te verhin deren, wordt er in de fabriek toch weer ge werkt. Dinsdag morgen is de eerste ploeg werklieden, die de heer Rességuier heeft aai- genomen, aan den arbeid gegaan; er wordt nu reeds gewerkt door 200 man en over acht dagen door 400 man. De hervatting van den arbeid heeft een diepen indruk gemaakt op de werkstakers; de socialistische redenaars hadden hun wys gemaakt, dat de aangekondigde openstelling van de fabriek slechts een manoeuvre van den patroon was, maar dat geen der werk lieden er toe zou overgaan. Da orde is geen oogenblik verstoord; alle punten waren trou wens door gendarmen bezet en de prefect was zelfs in uniform aanwezig. Tót welke praktyken de leiders der werk staking hun töavlucht hemen, blykt uit het volgende. Een zekere Charpentier, die een eerste viool speelde onder de werkstakers, is in hechtenis genomen, omdat hy uit de weer- standskas 80 fr. had gegeven aan een glas blazer van buiten, die door den heer Res séguier in dienst genomen was; met dit geld wilde by den man omkoopen, om Car maux te verlaten. De glasblazer tracht de 80 fr. echter by den commissaris van politie en deze liet Charpentier in hechtenis nemen. By een regiment in de omstre ken van Parys verliest een reservist zyn© portemonnaie. Een kameraad vindt die en brengt haar by den kolonel. De kolonel geeft aan den eerlyken vinder eene nachtpermissie. Den anderen dag worden er zes portemon- naies gevonden. De kolonel geoft zes nacht permissies voor de eerlyko vinders, maar acht en veertig uren provoost voor elk der verliezers. Daarna zyn geen portemonnaies meer verloren noch gevonden. van 10 tot en met 16 October. BEVALLEN: W. Guldemond geb. Van Cuilen- burg z. A. Erades geb. v. d Maas d. H. La Rooy geb. Verboeven z. F. M. Groeneveld geb. Schalks d. J. Breyer geb. Vreeswijk z. A. Pakvisch geb. v. d. Wel d. L. JVJes geb. Louw- rier d. S. M. Laucel geb. Bnskens d. M. Van Gent geb. Neutebooin d. A. E. Habraken geb. Werter z. S. Cramer geb. Endstra z. J. Boehmer geb. Steijger d. E. lluytenbeek geb. Robijn z. R. M. \ran Bommel geb. Rijshouwer d. M. I. v. d. Leeden geb. v. d. Heyden d. J. De Kiewit geb. v. d. Beiden d. M. Kasteole geb. Pison z. J. G. Plomp geb. .Steinfort d. Li. Wijkniet gob. Burggraaf z. J. v. Uden geb. Adams z. C. M. Verboog geb. Taverne z. A. Bavelaar1 geb. De Boor d. P. J. Leemans geb. Gijzen z. A. Kort geb. Hartgerink z. M. E. lvapteyn den Boumeester geb. Hu mme d. S. M. Van Weizen geb. Linschooten z. M. J. Kuyper geb. Weytonburg z. C. M. De Koning geb. Wallaart d. N. Van Nood geb. Sinte- maartensdijk d. M. M. Scholte geb. v. Heraert d. GEHUWD: J. FalJaux jm. on J. Van den Hout jd. J. Plu jm. en H. Van Gijzen jd. - W. Klecr jm. en j. Van Stcenwijk jd. W. Van der Linden w. en W. M. Bavelaar jd. P. Van der Bijl jm. en M. E. Florijn jd. OVERLEDEN: M. Broekhuizen d. 65 j. II. H. M. Horst in. 81 j. M. M. Duijvcrman d. 67 j. C. T. Gordijn d. 19 j. J. Van der Plas z. 3 j. E. M. Kluit geb. Hodde w. 76 j. J. F, Van Berkel m. 43 j. D. Bunnig z. 1 j. G. Florijn d. 3 j. P. Schreuder m. 62 j. A. Klooi geb. Van den Bosch v. 39 j. .T. Plu m. 69j. .1. C. Eginond z. 7 m. G. Van der Bent d. 6 j. M. H. H. Susanna d. 63 j. J. M. Trouwee z. 9 m. H. F. Kraaneveld geb. v. d. Woerd d. lovenl. P. lvoijzer geb. Groenendijk v. 71 j. A. M. De Bruyn geb. Mirande v. 5U j. P. Van Dam d. 6 m. C. Van den Berg d. 26 j. L. Moraal z. 40 j. BUITENLAND. Italië. De oorlog tegen Abessinië veroorzaakt in Italië uit een finantiëel oogpunt grooto be zorgdheid. De ministers der schatkist en financiën maken bezwaar, daarvoor groote sommen te bestemmen. Crispi wil wel geen veroverings oorlog, maar acht het toch noodig, de macht van koning Menelek te breken, en hy acht daartoe een zwaar offer onvermydelyk, dat evenwol in de toekomst ryke vruchten zal dragen. Op het oogenblik schynt het nog niet noodig te zyn, versterkingen naar Eritrea te zenden. Maar daar men niet kan weten, hoe de oorlog zal loopen, wil de regeering in staat zyn, dadelyk troepen te kunnen zenden. Te Rome zyn uit Massowah nieuwo berichten van het oorlogstooneel ontvangen. Generaal Baratieri meldt dd. 14 dezer uit Antalo, dat de troepen, die uitgezonden waren om den vyand te achtervolgen, zijn laatste afdeelingen uiteen hebben gedreven en ver volgens naar Antalo zyn teruggekeerd. Ras Margascia is in zuidelyke richting gevlucht. Ras Sebet heeft zich aangesloten by generaal Arimondi en zal zich met dezen naar Antalo begeven, om generaal Baratieri zyne hulde te brengen. Belgia. Een opzienbarende aanslag heeft te Brussel gisteren plaats gehad. De directeur van de stads-wafer-werken, de heer Bocqué, is op straat aangevallen door een ontslagen werk man, den anarchist Sermon. De moordenaar is in hechtenis genomen. De „Indép. beige" bevat uitvoerige bij zonderheden over dezen moordaanslag, die grooto sensatie heeft gemaakt in de stad. De aanslag had plaats op den hoek van de rue Vilain XIV en de avenue Louise; de moor denaar greep den heer Bocqué by de keel en bracht hem met een driekantige vyl, waar aan een scherpe punt geslepen was, eenige steken toe in de zyde en in den pols. De moordenaar werd door eenige werklieden ge grepen, voordat hy zyn slachtoffer kon dooden. De man legde voor den commissaris van politie niet het minste berouw aan den dag; het is een dronkaard, die om zyn slecht ge-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2