N°. 10936 Vrijdag 1® October. A". 1895 (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 17 October. F° euilletoii. Een Londcuschc Anarcliistengeschïedcnis. IEIDSCH DAGBLAD PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlyke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootore letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Ofliciëele KennisgeTingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, late alinea, dor wot van den 2don Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van bot toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, echado of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeeno kennis dat door lion op heden vergunning ia verleend aan D. STOLWIJK en rechtverkrijgenden, tot hot oprichten van eene emcderij in het perceel Oude Singel No. 138. Burgemeester en Wothoudors voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 14 Oct. 1895. E. KIST. 8ecretarin. Aan den gemeenteraad deelenB. en "Ws. mede dat op 16 September jl. plaats heeft gehad de openbare verhuring van verschillende vissche- rijen bij inschrijving en afslag, als: lo. het bevisschen van een gedeelte der Haarlemmertrekvaart van het Tolhek tegen over den Rijnsburger vliet tot aan den acht kanten watermolen; 2o. van de visscherij" in de Boschhuizer- "watering, de Roomburgersloot, de Mare van de Singelbrug tot aan de Kwaakbrug, de Slaag- of Stinksloot, in 4 perceelen; 3o. de visscherij in de Vroonwateren in 5 perceelen, allo voor den tijd van 5 jaron, ingaande 1 Januari 1896 tot uit. Dec. 1900. Ingeschreven werd voor No. 1 door J. C. Spaargaren voor 35 per jaar en W. Begelingen te 's-Gravenhage voor ƒ70. De afmijning geschiedde door W. Begelingen voornoemd voor ƒ86; voor No. 2 werd ingeschreven door J. C Spaargaren voor perceel 1 10, perceel 2 5, perceel 3 10 en perceel 4 10. Do afmijning geschiedde van perceel 1 door Begelingen op 13, perceel 2 door Spaargaren op 12, perceel 3 door Begelingen op 16 en perceel 4 door Spaargaren op 12, in massa door Begelingen op ƒ111. Voor No. 3 (visscherij in de Vroonwateren) werd ingeschreven door J. C. Spaargaren voor 400 in massa en door denzelfden afge mijnd in massa op 850. Tevens deelen B. en "VVs. mode dat de opbrengst van de visscherij in do Haarlem mertrekvaart niet in ontvangst wordt gebracht op de gemeente-begrooting en -rekening, maar op de afzonderlijke rekening van de Haar- lemmertrokvaart, terwijl op de gemeentebe- grooting alleen het nadeelig saldo dier rekening in uitgaaf wordt gebracht. Van de opbrengst der gezamenlijke vissche- rijen zal derhalve, bij aanneming van het voorstel van B. en Ws., tot onderhandsche verhuring, een zeker bedrag moeten worden* aangenomen voor de visscherij in de Haar lemmertrekvaart, hetwelk op 100 kan worden gesteld. Zij geven mitsdien in overweging te beslui ten dat van de opbrengst der visscherijen, ad ƒ1200, een bedrag van ƒ1100 in ontvangst zal worden gebracht op de gemeentebegrooting en -rekening en een bedrag van 100 op de rekening der Haarlemmertrekvaart. Thans bedraagt de huursom van No. 1 47 per jaar, No. 2 1ste perceel 19, 2de perceel 13, 3de perceel 27 en 4de perceel 20, te zamen 79, en van No. 3 1010. De opbrengst van de visscherij brengt alzto te zamon op 1136, terwijl de opbrengst van de laatstgehouden verhuring bedraagt 1047. Met het oog op dezen uitslag van de ver huring hebben B. en Ws. besloten de huur niet te gunnen, ten gevolge waarvan de in schrijvers of mijners van hun bod zijn ont slagen, terwijl het B. en Ws. wenschelyk voorkomt dat do verschillende visscherijen aan denzelfden persoon worden verhuurd. Uit de daarop met den heer J. C. Spaargaren gevoerde onderhandelingen is gebleken dat deze bereid is do drie bovenbedoelde visscherijen te huren voor een bedrag van 1200 per jaar, welk aanbod B. on Ws. voldoende ge rechtvaardigd voorkomt. Zij geven daarom in overweging de drie bovengenoemde visscheryen onder do hand te verhuren aan genoemden heer, voor den tyd van 5 jaren, ingaande 1 Januari 1896 en mitsdien zullende eindigen uit. December 1900 voor de som van 1200 per jaar en verder onder de bestaande voorwaarden. In de gemeenteraadszitting van 26 Sep tember jl. werd besloten dat voor den cursus 1895/96 een candidaat in de scheikunde zal worden aangewezen om den directeur der Hoogore Burgerschool voor Jongens als prac ticum-assistent ter zyde te staan by het geven van de lessen in de scheikunde, tegen eene belooning van 400. Door de Commissie van Toezicht wordt nu voor deze betrekking aanbevolen dr. E. A. Klobbie, assistent aan het Chemisch Labora torium der Universiteit alhier, met welke aan beveling B. en Ws. zich kunnen vereenigen. Na overleg met de Commissie van Fabri cage geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging aan do heeren M. Couvée en N. Couvée tot wederopzeggens vergunning te verleenon tot het leggen van een brug over de Witte-Singel sloot en eene schoeiir.g te plaatsen voor het perceel tuingrond gemerkt Sectie F. No. 41, onder de gemeente Zoeter- woude, tegen betaling van een jaarlykscho recognitie van 3. Naar aanleiding van art. 3 van het Raadsbesluit regelende de heffing van school geld voor de leerlingen der Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwyzers en Onderwy- zeressen geven B. en Ws. in overweging voor de na te noemen leerlingen niet wonende in de gemeente Leiden geheele of gedeeltelijke vrystelling van schoolgeld te verleenen aan M. P. Yan Hooidonk, te Leiderdorp, M. H. C. Yenzelaar, te Voorhout, J. L. Van Leeuwen, te Zoeterwoude, J. Eeftens, te Zoeterwoude, P. C. Den Burger, te Sassenheim, J. Van den Bosch, te Oogstgeest, C. Herrewyn, te Leider dorp, en het schoolgeld vast te stellen voor M. Van Kaathoven, te Zoeterwoude op 8 per kwartaal, voor A. C. Van Velzen, te Zoeterwoude op 6 per kwartaal, voor A. C. Gebhardt, te Zoeterwoude op 4 per kwartaal, voor M. L. C. en C. Schuurman, te Zoeterwoude op ƒ6 per kwartaal, voor M. C. Harteveld, te Zoeterwoude op 6 per kwartaal, voor W. J. Van Nieuwenhuizen, te Voorschoten op ƒ4 per kwartaal en voor G. Torenbeek, to Voorschoten, op 4 per kwartaal. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen de begrooting voor 1896 van de Stedeiyke Werkinrichting en stelt den gemeenteraad voor die goed te keuren, in ont vangst en uitgaaf ten bedrage van 16082.50. Het onderzoek der rekening van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis over 1894 he9ft der commissie ook tot geene aanmerkingen aanleiding gegeven. Zy stelt mitsdien voor die rekening goed to keuren, in ontvangst ad ƒ30657.12, in uitgaaf ad 28257.373, sluitende dus met een batig saldo van ƒ2399.745. De commissie heeft evenmin bedenkingen tegen do door haar onderzochte rekeningen van het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis en het R.-K. Armbestuur, beide over het jaar 1894. Zy stolt dus voor die goed te keuren, de eerste in ontvangst ad 18,462.83 en in uit gaaf ad 17,893.14, met een batig saldo van 569.69 (waarin is begrepen een bedrag van ƒ310 hetwelk voor beleggiog beboort te blyven bestemd en als zoodanig in de rekening van 1895 zal moeten worden verantwoord), de laatste in ontvangst ad ƒ8470.88 en in uit gaaf ad ƒ8396.183, met een batig saldo van 74.G93. Omtrent de in hare handen gestelde be grooting van de dienstdoende Schutterij over het jaar 1896 rapporteert de commissie het volgende In do gemeenteraadsvergadering van 18 October 1894 werd met groote meerderheid van stemmen besloten, bet traktement van den luitenant-kwartiermeester niet te verboogen, maar op hot vroegere cijfer van 300 te be palen. De Schuttersraad stelt thans opnieuw voor, dit traktement op 500 te brengen, doch de argumenten, die voor de verhooging worden aangevoerd, geven de commissie geone aan leiding, den Raad te adviseeren, terug te komen op het ten vorigen jaro genomen besluit. Z(j geven alzoo in overweging art. 6 der uitgaven te verminderen tot 300, in verband daarmede art. 5 der ontvangsten te vermin deren tot 9009 en overigens de begrooting vast te stellen, goiyk ze door den schutters raad is opgemaakt, met een eindcyfer in ont vangst en uitgaaf van ƒ9334. Naar wy reeds meldden, vragen com missarissen der Stodeiyke Gasfabriek aan den gemeenteraad machtiging tot het invoeren van den zoogeDaamden muntgasmeter. Do bedoeling is den verbruiker, die een percoel of een gedeelte daarvan als huurder of eigenaar bewoont, waarvan de jaarlyksche huur niet hooger is dan Hh ƒ250, kosteloos eeno leiding te verschaffen, bestaande uit hoogstens 25 meters yzeren binnenleiding, 1 meter gasslang, 1 kookkorafoor met 1 of 2 branders, 1 eenvoudigen hanger en 1 wand- arm, beide van branders voorzien. Ter controle van het gasverbruik zal dienen een droge 3 lichts-muntgasmeter, waardoor de verbruiker, door het inwerpen van éón of meer 2'/, centsstukken, zal kunnen beschikken over eene zekere hoeveelheid gas, waarvan de prys per M5. wordt bopaald op 6 cents. Deze verhooging van 1 cent per M3. moet de rente en aflossing dekken van het kapi taal, dat in de kostelooze aanbrenging van meter en leiding gestoken wordt, alsmede de siytago der geplaatste toestellen, en is proefondervindeiyk gebleken voldoend en niet te veel te zyn. Wanneer in de toekomst mocht blyken, dat deze wyzo van gaslevering in den smaak valt en dit is byna zeker aan te nemen dan zou, zeggen commissarissen, de mogelyk- heid bestaan, dat uitbreiding van bedryfskapi- taal der gasfabriek noodig werd. Zy meenan den Raad hierop opmerkzaam te moeten maken. Naar aanleiding van dit voorstel deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede dat zy zich daarmede geheel kunnen vereenigen, op grond waarvan zy in overweging geven com missarissen te machtigen tot de invoering van bedoelden muntgasmeter over te gaan. Morgenavond (Vrijdag) zal de heer W. Kes, die, zooals bekend is, tot orkostdirecteur te Glasgow is benoemd en binnenkort die betrekking gaat aanvaarden, voor 't laatst te dezer stede als dirigent van het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, op 't concert der Maatschappij voor Toonkunst, optreden. Een schoon programma zal alsdan ten geliooro worden gebracht, dat ongetwij feld zóór velen, die nog geen lid dier Maat schappij zyn, zal uitlokken zich als zoodanig te laten inschrijven, te meer, daar men uit do in deze week in ons blad geplaatste adver tenties weet, dat het lidmaatschap voor het nog loopendo jaar voor slechts ƒ2.50 ver kregen kan worden (echter onder de verplich ting, dat men voor 't volgende jaar verbonden blUft) en dat het diploma toegang verloont voor het lid met twee dames. Voor do akte van onderwijzer is toege laten de heer J. De Best, te Leiden. Te Dordrecht zyn geslaagd voor de akte vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek de dames C. D. Fortanier, van Zoeterwoude; J. Van den Bosch, van Oegslgeest; M. J. De Roode en J. C. Neeb, van Leiden. De Fransche mail, met berichten uit Batavia tot 20 September, wordt hedenavond alhier verwacht. Eene oproeping voor de vacante betrek king van onderwyzeres aan de openbare lagere school te Benthuizen, op een jaariyksch traktemont van 525, bleef zonder eenig gevolg. Te Valkenburg is gisteren plotseling over leden de heer H. G. Van Leyden, lid van den gemeenteraad en wethouder aldaar. Voor do gemeenten van het 14do Mili tiekanton dezer provincie werd Woensdag te Woubrugge geloot. Bedroeg het aantal lote- lingen voor de gemeente Alkemade, met ruim 4300 zielen, bijzonder veel (50), voor de ge combineerde gemeenten Woubrugge en R(jn- zaterwoudo, met ruim 2500 zielen, namen weinig jongelieden (15) aan do loting deel; 12 voor Woubrugge en 3 voor Rynzaterwoudo. Het vergelijkend onderzoek van de solli citanten naar de betrekking van hoofd der openbare school te Ter-Aar zal in die school plaats hebben op Zaterdag 26 October a. s., des voormiddags om tien uren. Ned.-Herv. Kerk. Drietal te Goudads. Cramer, te Alkmaar, ds. Oorthuys, te Katwijk aan Zee, en ds. Steenbeek, te Weosp. Benoemd is tot directeur der gemeente werken te Vlaardingen, de heer G. N. Ita, te 's Gravenhage. Tot lid van den gemeenteraad van Zierik- see is gekozen mr. J. Lechner met 121 stemmen. Op den heer J. Van Os werden 87 stemmen uitgebracht. Te Haarlem is opgericht eene „Vereeni- ging tot verbetering der huisvesting van min vermogenden"in de eerste plaats stelt zij zich ten doel het doen verdwijnen van „krotten." In de gistermiddag aldaar gehouden raads zitting werd afwyzend beschikt op een adres van de heeren C. J. Van Vassen te Haarlem en J. Korevaar P.Az. te Zoeterwoude, om voor den aanleg van electrische tramlijnen door de gemeente de voorkeur te verkrygen boven mogelijk vóór 15 Februari 1896 in te komen aanvragen om concessie voor trams, met welke beweegkracht dan ook, door de door hen ontworpen straten. Mode werd afge wezen een verzoek van den heer M. Lubcké, ingenieur, te Brussel, om voorloopige con cessie van eene stoomtramlyn door de stad. Aangenomen werd een voorstel van B. en Ws., om ter vervanging van de houten draai brug der gemeente over de Ringvaart van den Haarlemmermoerpolder, by de Fuikvaart, daar ter plaatse eene yzeren draaibrug te doen bouwen met twee doorvaarten en van gelijke afmetingen als do bestaande polderbruggen over do Ringvaart; voor dit werk werd een krediet verloond van ƒ17000. Evenwel werd aangenomen een amendement van don heer J. Leupen, dat do door het polderbestuur in uitzicht gestelde bijdrage in de kosten ad 1/3, worde gebracht op do helft dier kosten. De afdoelingen van de Tweede Kamer der Staten-Goneraal hebben gisteren het onder zoek der Staatsbegrooting voor 1896 ge ëindigd. Men verzekert dat de Kamer na de be handeling van eenige wetsontwerpen, waartoe zy nu is byeengeroepen, tot 12 November a. p op recès zal gaan. Naar do „N. R. C." verneemt, zou hot plan bestaan, om de Indische begrooting na afdoening van de voor do openbare beraad slaging aan de orde gestelde wetsontwerpen in behandeling te nemen, en niet, zooals ge- wooniyk, na het recös, dat de Tweede Kamer in hot najaar neemt. Te 's-Gravenhage is ovorleden de heer W. C. Margadant, gepensionneerd majoor dex infanterie. De overledene, die den ouderdom van 65 jaren bereikte, trad in 1844 in den militairen dienst, word in 1851 benoemd tot 2den en in 1855 tot lsten luitenant. Van 1864 tot 1876 doorliep hy de verschillende kapiteins rangen, tot in laatstgenoemd jaar zijn benoe ming tot majoor volgde. Daarop, ir. 1878, 6) Of met andere woordenhy zou het schit terende hnweiyk moeten opgeven met een rpk Amerikaansch meisje, dat hy in het vooruitzicht daarop alleen naar Londen ge volgd was. En waar zou hy vry zyn van de wraak dier helsche anarchisten, die geen middeleD, hoe gewelddadig ook, ontzagen om hun doel te bereikendie over de geheele wereld hun vertakkingen hadden en die voortdurend in geheim schrift onderling communiceerden En zyn goede oude moeder, wat zou zu misschien van hen te lyden hebben! Met de wanhoop in het hart wandelde John Kirwan, uiteriyk bedaard, den volgenden dag Norwood uit, naar het Low Level Station. Hy droeg zyn Gladstone zoo voorzichtig, alsof die fijn kristal of eieren bevatte. Na eenig zoeken slaagde hy er in een ledige eerste- klasse-coupé te vinden, en daar er geen r.-kken waren aangebracht in het comparti ment, was hy wel genoodzaakt zyn tasch naast zich op de bank te zetten. Zooals Ellen dadeiyk goed had ingezien, had hij het maar het verstandigst gevonden haar in deze eene zaak den zin te geven. Over een maand zou hy getrouwd zyn met Mabel Austice en dus over een groot fortuin te beschikken hebben, wat hem in de gelegen heid zou stellen, een wyde klove te maken tusschen hem en zyn belagers. Torzelfder tyd echter stelde hy zich al de vreeselyke dingen voor, waaraan hy gedurende die vier weken nog was blootgesteld. Om te beginnen: de opdracht, dio hy nu had te volbrengen. Er was genoeg dynamiet in zyn tasch om de geheele straat in de lucht te doen vliegen, had Ellen gezegd, en daarby was het in zeer licht ontbrandbaren staat. Het minste, dat onderweg kon gebeuren, en een koude ril ling voer hem door do leden en onwillekeurig schikte hy wat verder weg van zyn Gladstone. Hy nam zyn zakdoek en veegde zich het koude zweet van het voorhoofd. By West Norwood Station kwamen er zeven footballspelers in zyn coupé; zy keerden terug van oen match en lieten zich met veel drukte en beweging op de banken neervallen. „Is dit uw tasch, mynheer?" vroeg een hunner met vee) praats„wy hebben die plaats noodig." Ruw nam hy ze op en wilde haar op den grond smyten. „Om Godswilbegon John. Maar zich be- heerschend, voegde hy er op kalmen toon by „Waar zal ik het ding bergen? In dit com partiment zyn geen rekken." „Duw het onder de bank." De football- held gaf de tasch esn geduchten trap met zijn voet. Kirwans baren rezen te berge. „Indien ge uw leven lief hebt, doe dat niet I" riep hy doodelyk verschrikt. „Flauwe praatjes, mynheer, waar ge my niet bang mede zult maken. Myn leven! Hebt ga trek in een muilpeer, dan kunt ge ze gratis hier bekomen." Meteen gaf hy een hevigen trap in de richting der tasch. „Kyk zooveel geef ik om u en uw tasch!" Gelukkig zat een beschaafd man tegenover Kirwan, die den trap pareerde en die daardoor onwetend een groot onheil voorkwam. John haastte zich te verklaren dat er zeer kostbaar Venetiaansch glas in was geborgen tot zyn geluk liet het dappere zevental hier omtrent geen twyfel blyken. De rest der reis naar Victoria Station liep in kalmte af. Kwartier vóór vieren stapte Kirwan uit aan het eindstation en daar hy nog tyd over had, wilde hy een kort bezoek aan zyn meisje brengen, dat met haar vader, Sir John Austice, een prachtig huis in Grosvenor Gardens be woonde. Hy riep een cab aan en liet zich naar hot opgegeven adres ryden. Toen zyn vraag, of de familie thuis was, bevestigend was beantwoord, aarzelde hy wiiiir zyn tasch te laten; hy beslooteindeiyk die maar mede naar binnen te nemen en zeide den koetsier op hem te wachten. Mabel, die John had zien uitstappen, kwam naar benedon loopen. „Dag, beate Jackriep zy uit en sloeg de armen om zyn hals. „Voorzichtig, lieveling, voorzichtig," ver maande de ongelukkige minnaar en hield angstig de tasch achter zich. Met de andere, uitgestrekte hand weerde hy Mabel af. „O, John, gy hebt my zeker niet meer lief I" „Ik heb u even lief ale altyd, maar er zit kostbaar Venetiaansch glas in deze tasch en ik was bang dat gy het zoudt breken. Nu ik die heb neergezet, moogt ge my vry kussen." „Reken daar maar niet op, kus gy uw 'akelig oud Venetiaansch glas maar, dat ge zoo ver boven my stelt," zeide Mabel pruilend. „Ik verzeker u, lieve „Tegen my behoeft ge geen lieve woordjes meer te gebruiken! Laat my nu dat moois eens zien; ge weet toch hoeveel ik van zeld zaam glas en porselein houd. Als het werke- iyk mooi is, zal ik u vergeven met een kus eer niet." „Hoor eens, Mabel," en John hield de tasch op armslengte van zich af, „bet is Diet de moeite waard om te zien en daarby heb ik ook den sleutel verloren." Gelukkig had Mabel Austice een zeer on stuimig karakter. „Zoo, nu, houd je glas dan maar vóór je," en zy stampte op den grond van boosheid. „Ik zeg je vaarwel en je glas tevens." Zy draaide zich om en vloog de trap op. John stond in de vestibule en voelde zich wel duizend pond lichter. Het volgend oogenbük reed hy naar Oxford Street. Zyn avonturen op dien gevaarlyken tocht waren echter nog niet geëindigd. Tien minuten voor vyven stapte hy af tegenover Mudie'a boekhandel. Hy gaf den koetsier twee shillings. De koetsier, een man met een gemeen, rood voorkomen en een grauwen stoppel baard, sprong van zyn bok en schreeuwde woedend „".Vat deDk jy wel?" jlk denk dat ik u twee shillings gegeven heb." „Wel drommels, ge zy t my er drie schuldig voor zoo'n vracht." „Ik ben u twee shillings schuldig, geen penng meer, en John keerde zich om. „Ge komt er niet door," schreeuwde de koetsier, „mede naar het bureau, dan zal ik het aangeven! Met een zware tasch rydt niemand van Victoria Station tot Oxford Street voor twee shillings. En dan nog wachten in Grosvenor Gardens!" Hy trok John byna de tasch uit de handen en deze, die begreep welke gevolgen een standje voor hem zou kunnen hebben, zeide: „Nu, maak je maar niet zoo dik; hier hebt ge de verlangde shilling." „God zal jo zegenen, meneertje!" Met deze woorden beklom de koetsier opnieuw zyn hooge zitplaats; „ik wist wel dat gy er maar een grap van maakte." „De grap had voor u al heel slecht kunnen eindigen," dacht John. „Zoo, Jack, zyt go daar?" Een vrouw, in het zwart gekleed en mot een dikke voile voor, sprak hem aan. „Ik wist dat ge komen zoudt; volg my." IV. De geheime Club in Greek Slreet. Na eonige minuten met snelle schreden het net van straten doorkruist te hebben, dat het Sobo district uitmaakt, sloegen de beide wandelaars een klein gangetje in, dat in Greek Street uitkomt, en dat zeer ten onrechte don naam van Spring Gardens draagt. Voor een oogenschynlyk leeg huis hield Ellen stil. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1