LAGERBIER, CONSOLATIE- Parijs of 150.-- T af elbier. J. REGEUR, Telsjï. 162, l Bijl 82. PIANINO. RiiwJadÈaallJs «Je ï3on», BONTS Keulen of ƒ25, 5317 40 Brussel of ƒ15 Amsterdam of G x ƒ10 Beurs van Amsterdam. ADVERTENTIE N. Sta a tsl o terij. HE. Broodbakkers! prima qualiteit ROLPENS, bij L. G. VAN DISSEL, flaarlcmmcrstr. Iioek Scliapcnsteeg No. 1. HIA.JSIO. Zuid-Holland sch 11 Hoofdagent voor Leiden en Omstreken. KOOPT!!! CACAO EARSTEL. PRIJZEN vertrouwen meer verdiende. Het drukke ver keer veroorzaakte dreuningen, het dichte eloc- triscbe kabelnet deed de magneetnaald af wijken en de rook der schoorsteenen maakte de atmosfeer ongeschikt voor waarnemingen. De Deensche kapitein Petersen van de stoomboot „England" is in een restaurant te Geesteroüude, waar hy met een Duitscher over keizer Wilhelm zat te spreken, wegens majes teitsschennis in hechtenis genomen door twee heeren, die zich bekend maakten als inspecteurs der geheime politie. Aan „De Koophandel van Antwerpen" wordt uit Gent geschreven„De werkstaking blijft steeds zeer kalm. "Van alle zijden des lands, en ook uit den vreemde komen hulp gelden toe. De metaalbewerkers van Brussel alleen zonden reeds ongeveer 12 duizend franken. Hier wordt ook een flinke som bijeengebracht, daar zoowel de anti-socialis tische en liberale werklieden geld inzamelen als de socialisten. Het is, geloof ik, de eerste maal dat een sociale toestand zich zoo dui delijk afteekent als het thans het geval is de algeheelheid der werklieden tegen het verbond der patroons. Het is een feit dat niet van beteekenis ontbloot is en dat aan de werkgevers stof tot nadenken zal geven". Twee dames uit Brugge hebben 10,000 franken in eigendom aan de Vlaamsche Aca demie geschonken. Na haar dood zal de rente van het geld dienen tot het helpen verbreiden van Vlaamsche taal en zeden, met name door het bevorderen van de vervaardiging en de uitgaaf van Vlaamsche liederen op gemakke lijke wijzen. Prijsvragen voor zulke liederen zullen alle twee jaar worden uitgeschreven. In België is men nog volstrekt niet gerust over hetgeen in den Congo-staat voorvalt. De Antwerpsche „Hatin" gaat voort met het mededeelen van ongunstige berichten over den opstand in het district Luluaburg. Men verwacht dat de Congo-regeering nu eindelijk zal verklaren, hoe werkelijk de staat van zaken in den Congo-staat is. Italia. Omtrent do overwinning van generaal Baratieri in Tigre wordt nog het volgende De voorhoede der Italiaansche troepen fewam te 8 uren in den avond te Anseba aan. Na het vernemen der tjjding, dat de omtrekking was gelukt en de voorhoede gereed was om den volgenden morgen Kas Mangascia in den rug aan te vallen, brak generaal Baratieri, hoewel zyn troepen in twee dagen 75 KM. hadden afgelegd tegen drie uren in den nacht op uit het kamp tusschen Makalle en Antalo. IIU beschikte over diie bataljons mlandsche, een bataljon Italiaansche troepen en een batterij. Te Schelikot werden de troepen door de geestelijkheid en de inwoners gehuldigd. Men vernam dat Ras Mangascia teruggetrok ken was en besloot Debra Adat, dat op de hoogte van 2500 meter met steile toegangen is gelegen, aan te vallen en te één uur in den middag, rukten een bataljon en een battery vooruit. De 1850 Tigrynon, die de Ras achtergelaten had, sloegen weldra op de vlucht. Aan weerszijden werden 40 man ge dood en gewond. De voornaamste aanvoerder der TigrUnen Cagnasmak Aila Manam is gewond en gevangengenomen. De generaal was den 12den nog te Antalo; men vermoedt dat bU voornemens is op te rukken tegen Ras Olie, die met zijn leger macht bü het Azianghimeer staat, waar hy de troepen van koning Memelik afwacht. De inwoners van de streek, die schandelijk uit geplunderd zijn door de benden van Ras Mangascia, zonden deputaties om de Italianen te verwelkomen en hunne onderwerping aan te bieden. Oostenrijk-Hong.-Monarchle. Gelijk gisteren reeds is gemeld, bevindt keizer Frans Jozef zich met do Hongaarsche ministers te Agram, de hoofdstad van Croatia, ten einde de inwijding by to wonen van de nieuwe gebouwen, welke daar zyn opgericht* na de verwoestingen, die door de aardbeving in het vorige jaar zijn veroorzaakt. De feestvreugde werd door ernstige onge regeldheden verstoord en wel ten gevolge van de verdeeldheid, welke tusschen de ver schillende nationaliteiten aldaar bestaat. Da Slaven en Croaten schikken zich slechts noode onder bot bestuur der Hongaarsche regeering, onder wier tuszicht zy gesteld zijn sedert de opheffing van het district der .militaire grenzen." Op de Soivisthe kerk en het gebouw der Servische gemeente was de Servische vlag geheschen. Da Croaten konden zelfs dat niet velen. Onder leiding van de studenten dor universi teit kwam eene talryke volksmenigte Dinsdag ochtend byeen, sloeg de ruiten .luk en ging niet eer uiteen, voordat de Servische vlaggen Waren verwijderd, -.levens werden door de studenten de Hongaarsche Haggen wegge haald van de eerebogen, welke, ter oere v°an 's keizers bezoek, ïu de stralen waren opge richt. len slotte moesten de gendarmen met de blanke sabel optreden, ora de oproerige menigte uiteen te drpven. Den volgenden dag word eene herhaling der vfiandelyke betoogingen verwacht, zoodat het garnizoeo onder de wapenen is geroepen. Het hoofd der Ser vische Kerk, de patriarch Brankovjtch, heeft onmiddellijk zijne opwachting gemaakt tij den Hongaarschen minister-president, baron Banffy, die met keizer Frans Jozef naar Agram is vertrokken, ten einde te protesteeren tegen deze vyandeljjkheden tegen do Serviërs, die aanspraak maken op dezelfde rechten als de Slaven en de Croaten. Voor keizer Frans Jozef is het zeker zeer onaangenaam, dat deze ongeregeldheden voor vallen tijdens zyn bezoek. Indien de Croaten en de Slaven wilden protesteeren tegen de inlijving der „militaire grenzen" bU Hongarije, waartoe trouwens reeds voor vele jaren is besloten, dan zouden zy wel eene andere ge legenheid hebben kunnen kiezen om lucht te geven aan hun ontevredenheid. Keizer Frans Jozef, die gedurende zyn langdurige regeering steeds heeft gedaan wat in zyn vermogen was, om het evenwicht te bewaren tusschen de talrijke nationaliteiten, die de Oostenryk-Hongaarsche monarchie bevolken, heeft zeker niet verdiend, dat de feesten, te zyner eere te Agram gegeven, door dergelijke manifestaties worden verstoord. Turkye, Ontzaglyke hoeveelheden oorlogsmateriaal zyn in den Kaukasus aangekomen voor het Russische leger aldaar, zegt de correspondent der „Times" te Odessa, en verscheidene regi menten hebben hun kwartieren opgeslagen bij de Turksche grens. .Alles in verband met de Armenische quaestie. Uit Konstantinopel verneemt hetzelfde blad, dat de sultan het ontwerp der mogendheden voor de Armenische hervormingen in beginsel aanneemt, maar dat hy weigert het onmiddel lijk toe te passen, omdat het dan den schijn zou hebben of hU bezweek voor de pressie der buitenlandsche pers. Dit is jammer, zegt de correspondent, want ofschoon de Armeniërs niet tevreden zullen zyn met deze gewijzigde hervormingen, zouden zy, indien het ontwerp spoedig werd aangenomen, door de gezanten overreed kunnen worden er voorloopig ge noegen mede te nemen, in afwachting van iets beters. Vereenigdo Staten. De advocaat-generaal der Vereenigde Staten heeft als antwoord op vragen van vele ge meentebesturen met betrekking tot het recht van Amerikaansche burgers, op openbare ver gaderingen sympathie en ondersteuning te ver- leenen aan de Cubaansche opstandelingen, ver klaard: De organisatie eener militaire macht, om den opstand op Cuba te ondersteunen, is onwettig en moet met alle middelen door de regeering worden tegengegaan en onderdrukt; maar er bestaat geen wet, die Amerikaan- schen burgers kan verhinderen hunne meening over die quaestie uit te spreken, of aan eene dergelijke beweging hun moreelen steun te verbenen. Desniettemin zouden dergelijke demonstratiën tegen eene bevriende mogend heid als Spanje het voor do regeering der Vereenigde Staten veel moeilyker maken, haar besluit, de door tractaten vastgestelde verplich tingen der onzUdigheid trouw na te komen, te handhaven. Telegrammen, AGRAM, 15 October. Gisteren vormde zich een samenscholing voor de Servische kerk; hot volk eischte dat de Servische vlag zou worden weggenomen, maar de politie de menigte met de blanke sabel uiteen. Heden werd, op bevel van de regeering van Croatië, de Servische vlag opnieuw ge heschen op de Servische kathedraal. Dit gaf opnieuw aanleiding tot betoogingeD, en de politie was genoodzaakt, voortdurend tusschen- beide te komen. Om de gemoederen te kalmeeren, heeft de gouverneur last gegeven, naast de Servische vlag ook die van Croatië te hyschen op de Servische kathedraal. Eeuige studenten gingen echter voort en hebben de Servische inrich tingen mot steenen gebombardeerd. ALEKANDRIÉ, 15 October. Te Damiate hebben zich eenige verdachte ziektegevallen voorgedaan. Men vreest dat daar de cholera is uitgebroken. KONSTANTINOPEL, 15 October. Men acht het nu zeer waarschijnlijk, dat de sultan zich zal vereenigen met de hervormings-voorstellen betreffende Armenië, welke door de Engelscke, Fransche en Russische regeeringen zyn verlangd. BRUSSEL, 16 October. (A. II). Nieuwe berichten uit den Congostaat stellen den toe stand als uiterst gevaarlUk voor. Het aantal op roerige inboorlingen wordt op duizend geschat. De opstandelingen hielden een formeele jacht op de Belgische officieren, waarvan er drie ter dood gemarteld en vreesei(jk verminkt werden. Luitenant Cassart bleef drie dagen zonder voedsel in het geboomte verborgen. De regeering van den Congostaat vreest voor uitbreiding van den opstand. LONDEN, 10 October. De „Daily Chronicle" ontvangt uit Konstantinopel het bericht, dat de gezanten van Frankrijk, Rusland en Enge land gisteren aan de Porte de definitieve lezing van het ontwerp voor de invoering van her vormingen in Armenië hebben overhandigd. Indien een bevredigend antwoord niet spoedig ontvangen wordt, zullen de gezanten aan de Forte een ultimatum stellen. De inhoud van het ontwerp ie byna gelijkluidend met dat van 11 Mei. Aan do „Daily News" wordt uit Konstanti nopel gemeld, dat te Akhissar, op honderd twintig mUlen afstand van Konstantinopel, de Mahomedanen den 9den October, op een markt dag, de Armeniërs aanvielen. Vijftig christenen werden gedood, een groot aantal gewond on de markt geplunderd. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 11.5° C. 52.7" Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 10° C. 50 F.; 's middags om 12 uren 10.5° C. 50.9' F's namiddags 4 ureD 9° C. 48.2° F. TWEEDE KALMER. Zitting van heden. Per Telegraaf.) De Kamer wees voor a. s. Vrijdag ver schillende ontwerpen voor afdeelings-onder- zoek aan. Na eene algomeene opmerking van den heer Lohman werd goedgekeurd het voorstel tot invoering van de faillissement swet, waarin, zooals men weet, de gelijkstelling van niet- kooplieden met kooplieden is opgenomen, met 1 September 1896. Daarna werd behandeld de aangevraagde verhooging der begrooting van Binnenlandsche Zaken, strekkende tot reorganisatie van de Rijkslandbouwschool en tot regeling van het tuinbouwonderwUs door verkorting vau den cursus; meer practischo vorming der kweeke- lingen; aansluiting van het onderwijs aan den Indischen landbouw; uitbreiding van het onderwijs in den Kolonialen land- en bosch- bouw en oprichting van een Rtjkstuinbouw- school te Wageningen ter concentratie van het land- en tuinbouw-onderwijs. De heer Viruly Verbrugge begroette met warme ingenomenheid dezen maatregel) tot bevordering van het tuinbouwonderwys, een nationaal belang dat bijzondere zorg ver- eischt tegenover de ontwikkeling van den buitenlandschen tuinbouw. Het belang van den tuinbouw schetsend, wees hy op de bloeiende bollencultuur in Noord-Holland, en op de groote sommen met den tuinbouw verdiend, een en ander ten betooge der noodzakelijkheid van afzonderlijk tuinbouwonderwys. Doch hoezeer de bedoeling der Regeering toejuichende, had spr. groot bezwaar togen de instelling der Rykstuinbouwschool als afdeeling van de Rykslandbouwscbool en voerde hy tal van gronden aan voor eene zelfstandige, vrye Rykstuinbouwschool met aanduiding van het verschil tusschen land- en tuinbouwonderwys, dat ook in het buitenland door geen enkelen band is verbonden. Die band dwingt tot vestiging der school te "Wageningen; maakt den directeur onder geschikt aan den hoofddirecteur der Ryks- landbouwschool; bemoeilykt een goede rege ling van het bestuur en is schadeiyk voor het onderling verkeer der leerlingen, voor spr. even zoovele bezwaren tegen de regeling. Deze nader ontwikkelende, wees hy op do onge schiktheid van "Wageningen voor het demon stratief onderwijs en op het bezwaar, dat de vakschool zal staan onder een paedagoog. Mochten zyn bedenkingen niet worden weg genomen, dan zou spr. der Kamer by amen dement een uitspraak vragen tusschen 's mi nisters stelsel en het zyne. In ieder geval beval by de benoeming aan van een bekwaam en eensgezind personeel. De heer Pynacker Hordijk bestreed ook de samenkoppeling van land- en tuinbouwonder wys; adviseerde tot verandering der 3 jarige hoogere burgerschool te Wageningen in een 5 jarige, maar meent dat het ontwerp voorziet in de dringende behoefte aan speciaal Indisch landbouwonderwys aan de Rykslandbouw- school te Wageningen, te meer daar een ove rigens wenscheiyke vestiging eener landbouw school in Indiö zelf te kostbaar zou zyn. De heer Van Basten Balenburg verdedigde de samenkoppeling van beide vakken te Wage ningen hoofdzakelijk wegens het finantiöele voordeel en de geschiktheid van den grond aldaar voor den tuinbouw. De heer Ka-dijk sluit zich in hoofdzaak aan by de beschouwingen van den heer Viruly, maar dringt aan om te eischen de volbrenging van den 5 jarigen cursus aan de hoogere burgerschool alvorens op de tuinbouwvak- school over te gaan in het belang eener toe komstige algemeens ontwikkeling der tuin- bouwindustrie. Da heer Hesselink van Suchtelen juichte de organisatieplannen zeer toe in het belang van het toekomstige landbouwonderwys. Alleen achtte hy aansluiting van de Tuin- bouwvakschool aan het middelbaar onderwys wenscheiyk. Hy verdedigt Wageningen als de zetelplaats voor de Tuinbouwschool en de bestaande school tegon onware beschul digingen. De heer Zbjlma was voor de regeerings- voordracht. De heer Crcmcr bestreed de organisatie van de Indische afdeeling der Landbouwschool. LEIDEX, 16 October* Naar wy vernemen, zullen de repetitiën van „the Golden Legend", onder leiding van den heer Willem Van Iperen, in de volgende week aanvangen. Heden in den namiddag ontvingen wjj per Nederlandsche mail de Bataviasche bladen van 1317 September. De directeur van het „Ethnographisch Museum" alhier mr. L. Serrurier, heeft weer een viugschift het licht licht doen zien geti teld „Museum of mesthoop?" Hy heeft de in dien titel opgesloten droe vige tegenstelling gekozen omdat ze in drie worden bevat de toekomst van 's Ryks Eth nographisch Museum, waarover te beslissen de beide Kamers der Staten Generaal thans door de Eegeering zyn geroepen. Toen hy in 1893 zyn brochure „Museum of pakhuis?" in het licht4gaf, deed hy de keuze aan de handof een werkelyk, aan do eischen beantwoordend museum, welks aan gewezen plaats is in een groote stad, öf een welingerlcbt pakhuis, een bewaarplaats of archief voor eventueele(i) onderzoekers in de academiestad. Thans is die keus gedaan. De Minister heeft zich voor het eerste plan ver klaard; dit plan is thans by de Kamers inge diend. Het is dunkt den heer Surrurier niet aan te nemen, dat deze minister ooit zal be sluiten, het museum op te richten in eene stad, alwaar het naar zyne overtuiging niet behoort. Wordt deze voordracht alzoo afge stemd, dan gaan wy, aldus eindigt de schrij ver zyne brochure, weder een lange periode van stilstand te gemoet, eene periode van gestadig voortschrijden op den weg, die naar den mesthoop voert. Beroepen is by de Ned.-Herv. gem. te Oosterwierum do heer W. Meindersma, 'cand. te Leiden. Bedankt is voor Wemeldingo door dr. F. J. Los, te Bruchem. Academie-nieuws. Leiden: Aan de Rijksuniversiteit alhier zyn tot heden voor do eerste maal ingeschre ven 144 studenten, verdeeld als volgt: rech ten 61, geneeskunde 32, letteren en wysbe- geerte 19, godgeleerdheid 18 en wis- en natuurkunde 14. Geslaagd is voor bet candidaats examen in de rechtwetenschap de heer P. F. K. Faber; voor het doctoraalexamen in de rechtsweten schap de heer E. H. P. Boschloo. 16 October 1895. SteatefMnfngon. pot Ne<L, Cert. Nat. W. Schuld 2% dito dito dito8 dito dito dito8)4 dito ObL dito 1886:92S% Hongarije, Goudl. 1331)93 4 Italië, Inschrijving 1862/81 6 Oostenr., Obl. Pap. Mci/Nov. 8 dito Zilv, J*n-(JuliS Polen, Obl. Schatk. 1814 4 Portugal, Obl. 18531834 mst tickot S. 100 .8 id. Tabakolccning. 4)4 Rnoland, Binncnl. 1894. 4 dito 1839 bij Rothschild Rb. 625 4 dito Hope8c Co. 18S990GR. 626 4 Obl. Leening 1867,69 J* 20 .4 in Gond Leen. 1884 5 Spanje, Perp, Schuld BnitenL 4 Turkije, Donano Obl. 1886. 4 dito Geconv. Lcening Serie O Egypte, Obl, Locning 1876 4 Mexico, Binncnlandsch8 BraziliG, Obl. 18394 Ind. en Fin. OndérnemlngM. Kolonialo Bank Aand. N.-I. Ilandbk. Aand.. Ned. Handelm. Aand. op reso. Spoorwegleeningen. HolL IJzeren-Spw.-My. Aand. Obl. dito8)4 M. t. Expl. v, St. Spw. Aand. Ned.. Centr.-Spoorw. Obl. f250 3 Italië, Z.-Ital. Spw. Obl. A-H 8 Polen, Wars.-Wccncn Aand.. dito Prior. Oblig. 4 RusL, Balt. Spw.-Aand.. 8 Faot. Spw.-My. Aand. 6 Iwang. Dombr. Obl. ZR. 625 4)4 Weichsel ZR. Aand5 Wladikawkaa Obl. Rb. 125 4 Amerika, Atch-Qen.Morg.Bondfl 4 dito Obl. 2o Hyp. lott. A 8 Central Pacific Aand. Ohio Erie lo Hyp. ObL S Donvei; Rio Grande C. V. A. Louiav. Nasliv. Gert. v. Aand. Miss. Kane. Toxas C. Y. A. Union Pao. C. v. A. Canadian Pacific C. v. A. Oregon Short Line6 Premielcenlngen. Nedoil., Stad Amsterd. /TOD 8 Stad Rotterdam8 Gcmcento-Crcdiöt .8 België, Ant. 1337 2J4 Hong., Hypotheokbank 4 Hong., Theisa4 Oostenr., Staatalocn. 1854 4 dito dito 1860 4 Ruuland, Staatslcening 1364 i dito dito 1S66 Turkije, Leening 1870 Madrid 1863 8 Tran6valia ExpL Aand. Soulhstacdard CerL Prolongatie 2% Arkansas 1290. leumbronnen 380. Peru 5 14%. Vor. koors. 91% 101% 101% 301% 102% £4 8354 «154 94)4 91)4 6954 96% 9g 1C054 10134 6454 95 26% 10354 65% 6s|< 78)4 133)4 110 101J4 92 92 "54 155 99% 63)4 81)4 99% 76J4 96)4 £0)4 »))4 ie?4 108)4 1654 62)4 17)4 1654 60)4 ö7)4 112)4 109)4 107% 103% 105 191)4 127)4 127)4 175 151 63)4 40 129 Koers boden 91% 101% 101% 101% 101% 8-1 81 91% 26% 90% 63% 96% 9 100^ *5% 74% 139 101 W% 151% 99 75 80% 33% 19 109 C2% 17% co% *7% 121% 171% 162 33% 12-1 27% Petro- Door een noodlottig toeval overleed heden te Callantsoog onze Broeder GERARD DIRK ZWAGER, in den ouderdom van 34 jaren. Wed. D. SCHEERDiekzwac.ee. Zoëterwoude, 11 October 1895. 7081 5 Heden overleed, na een smartelijk lyden, in den ouderdom van 33 jaar, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Zoon, Broeder en Zwager JOSEPH NIEUWENBÜRG, nalatende 4 kin deren, te jong om hun verlies te beseffen. Wed. S. NIEUWENBÜRG-Vos. J. NIEUWENBÜRG. M. NIEUWENEURG-Fuaman. M. DE MEY Nieuweneurg. A. PAUW Nieuweneurg. G. NIEUWENBÜRG. Leiden, 16 October 1895. (Levendaal). 7098 13 DANKBETUIGING. By dezen betuig ik myno hartelyken dank aan allen voor de vele bewyzen van belang stelling, gedurende de ziekte en het overlyden van myn innig geliefden Echtgenoot onder vonden. Wed. M. v. BERKEL Overdijk. Leiden, 16 October 1895. De zaak zal op dcnzclfdcn voet worden voortgezet. 7089 10 De Collecteurs der Staatsloterij albier berichten dat de Koten voor de 350ste Kotery van af Vrijdag 18 October e. k. ten hunnen kantoren verkrygbaar zyn. Leiden, 17 October 1895. 7101 7 Eene prachtige, krnlssnarige Pianino, voor oenigo maanden nieuw gekocht, biedt men wegens vertrek naar het buitenland voor ƒ300 ter overneming aan. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 7095. 7 Een flink Jongeling, P. G., wonscht als leerling in het bakkersvak geplaatst te worden. Opgaven van conditiën worden inge wacht franco onder letter Kfo. 484: aan KOOYKE R's Centraal-Advertentie-Bureau, Nieuwe Rijn 16. 7100 8 Van af heden verkrijgbaar; Vleesclilïoiswer, 7092 8 "Wegens plaatsgebrek dadelijk le koop, voor ƒ45O: een uitmuntend onderhouden SalonvJeugel van PLEYEL. Te bevragen by do Firma C. KOOYKEPi, Nieuwe Rijn 16. 7023 6 5989 29 het vanouds gerenommeerde 3211 30 op fusi en gekoMeBd, verkrijgbaar b\j dagelijks verkrijgbaar. - - V>; BEWAART die in plaats van reclameplaatjes zicb m de bussen bevinden. Onderstaande worden uitgereikt 1 November 1895 aan diegenen, die de meeste ingeleverd hebben: 2 vrije reizen en nog voor 6 inzenders 6 reizen W.B. Allo BOX», ook NIETEX, tellen mede.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 3