De Amsterdam sche bladen be vatten ingezonden stukken over de wijze, waarop gisteren in het openbaar de uitloling van certificaten der wereldtentoonstelling geschiedde. De loterij had plaats als volgt: Op een tafel drie bussen: rood, wit en blauw van kleur. In de roode bus 100 plankjes, genummerd 00 tot 99 voor de eenheden en tientallen, in de witte bus 100 plankjes van 00 tot 99 voor de honderd- en duizendtallen; in de blauwe bus 20 plankjes van 00 tot 19 voor de tienduizend- en honderdduizendtallen. Uit deze bussen werd getrokken. "Voor houders van lage nummers, zegt een inzender in het „Hbl.", was do kans dus niet gelijk met die van hooge nummers, gelijk de uitslag bewezen heeft. "Welke kans had nummer 1 in vergelijking met 127385? Was hot voor houders van certificaten niet betor verantwoord geweest een bus met 200,000 nummers te nemen, genummerd 1 tot 200,000? Ia do „Tel." merkt een inzender op, dat de loten als volgt'verkocht zijn, te beginnen met No. 1 en zoo vervolgens, maar dat het aantal verkochte certificaten slechts eenige tienduizenden was en de overigen ingèhouden zijn. Ik behoef zeker nu niet te zeggen, dat de hoogste nummers de meeste kans hadden, want men heeft maar 1/ï0 kans om de 00 uit de blauwe bus to trekken, terwijl er 19- maal meer kans is cijfers te trekken. Bij een nummer van 2 cijfers, bijv. 35, moet er dus zoowel uit de witte als uit de blauwe bus 00 en 00 getrokken worden. Om die 00 te trekken uit de blauwe bus, heeft men weer '/2o kans, maar om die 00 te trekken uit de witte bus, heeft men '/ïoo kans; men lieefc dus 2000 X meer kans, wanneer men een lot met 5 of 6 cijfers heeft. Het was dan ook ongetwijfeld beter ge weest, 200,000 nummers in één bus te doen. Het bewijs is dan ook gegeven, dat de hoogste nummers de beste kans hadden. In het „Hbl." van hedenmorgen daarentegen tracht een ander inzender met de volgende wiskundige berekening duidelijk te maken dat het niet waar is, dat, wanneer in een bus 200,000 nommers gedaan waren, de kans beter zou zijn geweest: Indien in een bus 200,000 nummers worden gedaan, is de kans, dat daaruit een bepaald uummer getrokken wordt, 1200,000. Nu werd met drie bussen gewerkt. Elk getrokken nummer bestaat uit zes cijfers van 00 00 01 tot 20 00 00 toe. De kans, dat uit een dor bussen eon bepaalde cyfer-combinatie getrokken wordt, is voor de beide eerste bus- sen '/mo, voor laatste, waarin slechts 20 nummers voorkomen, J/20. De kans, dat een bepaald getal uit de bus komt, is dus gelijk Vmo Vioo Vio= 2oo ooo" 9^ dezelfde als bij de andere wijze van trekken. Uit d e R i ng v a ar t b ij Am sterdam werd gisteron het lijk van een knaapje op gehaald. Terwijl men op weg was om het lfik naar het lijkonhuisjo te vervoeren, kwam de moeder naar den oploop van menschen kijken, om te weten wat er te doen was, en herkende al spoedig het lyk van haar kind. Begunstigd doorfraai herfstweder hebben te Amsterdam do studenten gisteren hun gewonen jaarlijkschen ontgroenings- ryjool gehouden. In karakter verschilde de rfistoet in zooverre van vorige, dat thans minder oono maskerade dan wel een bloemen- aorso bleek bedoeld te zijn. Onder de file van rijtuigen waren er verscheidene zeer smaak vol versierd. Toch zag men nog do vreemdste caprices, zooals grenadiers, kurassiers, en ook generaal Vetter met eon Lombokschen prins naast zich, de teugels van een vierspan in handen houdend. De stoot maakte een lit, o. a. naar Abkoude. Zondag was het regelingsbe- Btuur der in 1S96 in Cardiff te houden tentoonstelling op Oud-Hollandt te Amsterdam. Dit heeft nog dienzelfden dag mot den heer "Wolff een contract, gesloten, waarbij hij zicht verplicht, tegen overeengekomen voorwaarden, mot zyn Oud-Hollandtsche kapol, de leden in Oud- Hollandtsch kostuum, der tentoonstelling te Cardiff luister by te zetten door de uitvoering van Oud-Hollandtsche muziek. Te Groningen zyn Maandag avond 23 winkels aan do Vischmarkt, Gulden straat en Stoeldraaierstraat electrisch verlicht. Een gasmotor van 25 paardokracht brengt daarvoor 2 dynamo's in beweging. De perceelen zijn voorzien van gloeilampen, meerendeels van 1(3 kaarten en van booglampen van -1 tot 10 ampère. Gisteron had te Nfimegen een brutale diefstal plaats. De kantoorbediende yan de heeren Waltmann Co. had op het postkantoor oen aangeteokenden brief in ont vangst genomen en droog dezen in de hand, toen eensklaps oen kerel op hem toeschoot en hem den brief ontrukte, waarmede hg het op een loopen zette in do richting van Hoes. De bediende achtervolgde hem on niettegen staande zfin geroep „houd den dief!" was er niemand, die den kerel tegenhield. Eindolyk haalde hg hom nabg do Hezelpoort in en greep hem by den kraag, waarop de dief den brief wegwierp. In do gisteren gehouden te- rechtzitting der arrondissemonts-rochtbank te Maastricht werd zekere G. W., daglooner aldaar, verdacht van als gotuige eene valsche verklaring onder eede te hebben afgelegd, gevangengenomen. Een vroesolgk ongeluk is den directeur van don schouwburg to Doornik, den heor Verdier, overkomen. Hg zou gister avond mot zyn troep te Kortrgk spelen, maar aan het station te Doornik werd hy door een locomotief overreden en verpletterd. De boerenarbeider G. S., uit Herten, Limburg, die te Gilzenrath in Pruisen diende en veroordeeld was tot 2 jaar gevan genisstraf wegens zware mishandeling, is uit de gevangenis te Wegberg, Pruisen, ontsm.pt. Hg' wordt tevens verdacht van poging tot moord en zou daarvoor binnenkort terecht moeten staan. Door de marechaussees uit Roermond werd hy Maandag-avond, in de woning zfiner ouders te Herten, aangehouden en gevankelgk naar Roermond gebracht. Op den openbaren weg onder Terband, in de onmiddellyke nabyheid van Heerenveen, heeft gisteravond een brutale aanranding plaats gehad. Een Duisch vischhandelaar, die een bezoek had gebracht aan twee te Terband gevestigde vischhandelaars, werd op de terugreis door don sjouwerman Bartels K., uit Nyehaske, een ongunstig bekend staand persoon, die hem op de heenreis don weg gewezen had, opgewacht en aangegrepen. Onder bedreiging van hem in de sloot te zullen worpen of te doorstoken, cischte K. van den vreemdeling vyf gulden. Deze gaf hem eenig klein geld, met aanbod de rest van do geuischte som in een herberg te zullen betalen. K. was daarmede echter niet tevre den en de tusschenkomst van twee, op het gerucht toegeschoten personen was noodig om den vreemdeling uit de handen van K. to ontzetten. De politie, met het gebeurde in kennis ge steld, hoeft daarop den vreemdeling, dienaar Leeuwarden wenschte te vertrekken, naar het station geleid en tegen K., die zich ergens schuilhield, proces-verbaal opgemaakt. Drie landloopers verlangden eenigen tyd geleden van eon pachter in Oklahama een nachtvorblgf. Deze weigorde, waarop de kerels vuur gaven. Door de deuren en vensters losten zy meer dan honderd schoten. De pachter en zgn beide dochters werden gedood; zgn echtgenoote bekwam zware verwondingen. Een Berlynsch werkman heeft met zgn zuster, haar bruidegom en eenige gehuurde werklieden op aandringen van zyn moeder eon moordaanslag gepleegd op het leven van zyn vader, die van de moeder is gescheiden. Zy schelden aan de woning van den niets kwaads vermoedenden man aan en zoodra deze de deur opende, vielen dn mannen als razenden mot messen op hem aan. De ongelukkige kreeg een aantal wonden, die echter niet levensgevaariyk zijn. Do ontaarde zoon is gevat, de medeplichtigen zyn gevlucht. Te Carmaux schoot gisteravond oen werkstaker met een revolver op den heer Ressegnier, den directeur der glasblazery, waar de werklieden den arbeid staakten. De lieer Ressignier werd licht gewond. De 500-jarige geboortedag van Johannes Güttenberg zal in 1897 te Mainz op luisterrgke wfize worden herdacht. In eene groote katoendrukkery te Glasgow heeft het vuur groote verwoes tingen aangericht; de schade wordt op duizenden pd. st. geschat. En ook menschon- levens zyn te betreuren. Twee meisjes kwamen in de vlammen om, een derdo wordt vermist. In de oude, eerwaardige West- minster-abdy te Londen wordon fhans de noodige installaties aangebracht om haar electrisch te verlichten. Mag men den correspondent van den „Temps" gelooven, dan is het met de veiligheid op Sicilië byzonder slecht gesteld. Dag aan dag komen er berichten van overval len, moordaanslagen, plunderingen, enz. Naar verteld wordt, heeft het ministerie het voor nemen een verbod uit te vaardigen op het dragen van wapenen; dit zou echter alleen ten gevolge hebben, dat de de wet eerbiedi gende burgers aan de genade of ongenade dor misdadigers overgeleverd zoudon worden, tenzy en dat is in Sicilië byna niet moge- lgk - er voldoende politietoezicht is. De Engelsche bladen houden zich nog steeds bezig met de zaak Stokes. De „Pali Mall Gazette" heeft dr. Michaux ge ïnterviewd, den eenigen Europeaan, die in het kamp van kapitein Lothaire was, toen Stokes werd opgehangen. Dr. Michaux zeide dat de krygsraad, die Stokos' ter dood veroordeelde, slechts uit één man bestond: kapitein Lothaire. Een paar Arabieren werden als getuigen ge hoord zy hadden Snider- en Mauser geweren bg zich, die zy volgens hun zoggen van Stokes hadden gekocht. Dr. Michaux deed ul het mogelyke om uitstel van de voltrekking van het vonnis te krygen, maar vruchteloos. Toen kwam hg op de g-edachte, een wetboek na te slaan, om te zien of kapitein Lothaire de bevoegdheid had, een doodvonnis te vol trekken; hg bezat echter geen wetboek, en toen hg er eon aan kapitein Lothaire vroeg, bleek het, dat deze er ook geen had. Toon de dokter den volgenden morgen opstond, hoorde hg dat Stokes reeds dood en begraven was. Over de vraag of Stokes schuldig was, wilde Michaux zich niet uitlaten. Eon ruwo moord is in het Prui sische grensdorp Palanowo gepleegd. Drie Russische grenssoldaten traden de herberg binnen en verlangden wat te drinken. Toen de herbergierstor later wilde sluiten en betaling verlangde, schoten de soldaten haar en de dienstmaagd, dio inmiddels was komen aan- loopen, dood. De jongste dochter der waardin kreeg daarop oen schot in don schouder en eon in het onderiyf; de kleindochter werd geworgd. De moordenaars braken toen de kasten open, roofden wat van hun gading was en poogden het huis in brand te stekeD, hetgeen echter niet gelukte. De schurken zyn reeds door de Russische overheid gevat. De detectives, die belast zgn met het onderzoek in zake den grooten zilverdiefstal te Londen, zgn tot de over tuiging gekomen, dat de dieven hun te glad zyn geweest en dat de buit reeds lang in veiligheid is in het buitenland. De gevangene Bailey, bg wion een paar baren zilver zgn gevonden, laat over zyn medeplichtigen niets los. De Pa ry sclie photograaf Fro- mentin stond gisteren voor het hof van assises terecht wegens het doodschieten van zyn reiziger Antolme. Deze was indertijd door hem ontslagen en had toen een eisch tot een schadevergoeding van 6000 franken ingesteld. Op 13 Juli had in de rechtbank van koop handel een woordenwisseling tusschen de beide mannen plaats. Antolme, een Marseil- laan van herculische gestalte en twistzieken aard, kwam met opgeheven vuist op Fro- mentin af; deze trok zijn revolver en schoot hem morsdood. De beklaagde voerde tot zijne verontschul diging aan, dat hy uit zelfverdediging had geschoten, want Antolme was in staat hem met oen enkelen vuistslag te dooden. De rech ter bracht hem echter onder het oog, dat hy een geheele familie broodeloos had gemaakt. De beklaagde zeide dat hy zyne daad diep betreurde, maar dat hg zich in de opwelling van drift geen rekenschap had gegeven van de gevolgen. Na lange beraadslaging sprak de jury hem vry, maar het hof veroordeelde hem tot 30,000 fr. schadevergoeding aan de familie van den verslagene. Uit St.-Petersburg wordt geseind: Het gerucht gaat, dat de inspecteur van politie Platonoff wegens verduistering van gelden is veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf, ontzetting van alle ambten, vervallen-verklaring van alle rechten en levens lange verbanning naar het gouvernement Towisk. Iets naders over het proces is niet bekend geworden. Een telegram uit Indiö aan het „N. v. d. D." meldt dat het Portugeesche oorlogsschip op zyn weg naar Timor, op het Portugeesche gedeelte waarvan onlangs de bekende ongeregeldheden ontstaan zfin, ge strand is op het rif, bij Kapo Posang eilan den in de straat van Makassar. Het Nederlandsche stoomschip „Gouverneur Generaal Myer" is ter hulp gezonden. Do Armenische gevangenen. Hoe de Armenische gevangenon in ICon- stantinopel door de Turken mishandeld wor den, kan bffjken uit een onderhoud, dat de correspondent van de „Daily Chronicle" ge had heoft met een der slachtoffers van het Turksche fanatisme. De correspondent kwam door een toeval in kennis met een Armeniër, die enkele dagen geleden uit de gevangenis was ontslagen. De man zag er slecht uit, bleek en mager. Toen de correspondent hem dit zeide, was zyn antwoord: „Gy hadt my een paar dagen geleden moeten zien, toen ik pas uit de gevangenis kwam. Nu ben ik veel beter." Hoe lang zyt gy in de gevangenis ge weest? Zeven en dertig dagen. "Waarom werdt gy in hechtenis genomen? De politie was van meening, dat ik iets wist omtrent verdachte personen. Kent gij die menschen? Gelukkig niet, want als ik ze gekend had, zou ik zoker gedwongen zijn geworden, alles van hen te vertellen. Wat bedoelt ge? Men martelde mij, acht en twintig dagen lang, eiken dag, somtyds twee- of driemalen per dagl Vertel my nu eens, dag voor dag, wat er met u gebeurd is. Wel, dat is eene lange geschiedenis; en ik zou dat alles het liefat vergeten. Maar daar gy de moeite genomen hebt hier te komen, zal ik het u vertellon. Toen ik in de gevangenis gebracht werd, was daar een effendi, die my zeide, dat hy wilde weten wie A., B., C. en D. waren. Ik antwoordde dat ik die personen niet kende. Hy schold my voor leugenaar en zeide dat hy wel een middel zou weten te vinden om my aan het spreken te brengen. Toen werd ik een paar trappen afgebracht en in eene kleine cel opgesloten, waar het stikdonker was. De bewaarder droeg een lantaarn. Hoe klein was die cel? De Armeniër wees in een hoek van de kamer een ruimte aan van ongeveer vyf voet in het vierkant. Zoo klein. Do muren waren geheel be dekt met uitstekendo nagels, zoodat ik er zelfs niet tegen kon leunen. Was er geen venster? Neen, alleen een opening van ongeveer drie duim grootte, in de nabyheid van de zoldering, en een noodzakelijke opening in den vloer. Die laatste was steeds geopend en do stank was nu en dan onhoudbaar. Wat gebeurde er, toen gy in die donkere cel werdt gebracht? De bewaarder ging heen en sloot de deur toe; het duurde langen tyd voor hy terug keerde, ten minste het kwam mij zoo voor, door de duisternis. Toen hy de deur weer opende, had hg een pak in zyne hand, dat hy op den grond wierp. Ik hoorde het gekletter van yzer. De man beval my myn kleeren en ook myn hemd uit te doen. Ik deed het. Toen moest ik myne beide handen uitstrekken, met de palmen tegen elkander. Uit het pak haalde hy' een yzeren band met een schroef, en een gat in elk einde. Dien deed hij over mijne polsen en schroefde hem aan, doch niet sterk. Hebt gy' tegenstand geboden? Wat zou dat gegeven hebben? De man zou alleen anderen geroepen hebben om hem te helpen. Toen nam hy een yzeren band van drie duim wydte, met kettingen voorzien, en deed dien om myn middel; dien band schroefde hy" vast aan en beval mij toen te gaan zitten. Op een stoel? Op den grond. Een zetel was er niet in de cel. Toen deed hy my nog een yzeren band om de beenen, onder de knieën, en een er boven, en een houten blok tusschen myne knieën. Die banden schroefde hij zoo vast aan, dat, naar ik dacht, myne beenen zouden breken. En eindelijk deed hy my nog een band van een duim dikte om den hals. De man zat op zijn 'hurken naast mg en vroeg: „Wel, hoe gevoelt gy u? Rahatmi?" Ik stamelde: Aman Aman! (dank uwel!); waarom behandelt gy my zoo? O, zeide hy, dat is nog niets. Ge zult zien, wat er nog gebeurt, als ge ons niet wilt vertellen wie die kerels zyn. Ik zwoer hem, dat ik hen niet kende, maar dat gaf niets. Hy wachtte een beetje en toen begon hy de schroeven aan te draaien, de een na de ander, met korte tusschenpoozen; en hy zeide my telkens, dat ik spreken zou, want hjj zou voortgaan, totdat ik het deed. Ik leed vreeselijke pynen en schreeuwde het uit, maar by ging kalm voort met het aandraaien van de schroeven. Hy rookte er een paar ciga- retten by en ging eindeiyk heen, my alleen in de duisternis achterlatend. Hoe lang bleeft ge in dien toestand? Dat kan ik niet zeggen. Het was me alsof er uren waren voorbygegaan, vóór hy terugkwam. Maar later bedacht ik, dat het niet zoo lang kon wezen, of ik zou dood ge weest zijn. Ik denk, dat hy den effendi ging meedeelen, dat ik niets wilde bekennen. Toen hij terugkwam, was ik zeer zwak. Ik kon zelfs niet spreken, toen hy my opnieuw de vragen stelde. Hy had een kruik water meegebracht en wat brood, twee dunne sneden soldatenbrood. Dat was myn dagelyksch voedsel. Hij gaf my eerst wat water en deed toen de yzoren banden los. Ik kon niet op staan en meende te zullen sterven. Doch het is wonderiyk, wat een mensch verdragen kan. En op die wyze werdt gy mishandeld, acht en twintig dagen achtereen? De man wilde my doen spreken en ik zou alles verteld hebben, als ik ook maar het minste had geweten. Toen kwam een ander, die het eens zou probeeren. En toen werden zy kwaad en sloegen my op het hoofd met stukken yzer, die zy tusschen do vingers hadden. Ik riep maar: „Om Gods wil, slaat my dood en verlost my van deze ellende." Doch dat was hunne bedoeling niet. Zij wilden weten, waar de bedoelde personen waren heengegaan. Ik hoorde dat zy iemand achter de ooren geslagen hadden tot hy dood was. Daarom sloegen zy my op het hoofd. Een anderen keer sloeg een man my met een leeren rism, waarin een stuk lood genaaid was, op do punten der vin gers zoolang, tot het bloed my onder de nagels wegliep. Hoe dikwyls werdt gy uit de cel gehaald Drie- of viermaal werd ik voor den effendi gebracht, die rny vragen stelde. Ik zeide al wat ik wist, doch hy wilde my niet gelooven. Toen riep hy de mannen om my weg te brengen en de schroeven vast aan te draaien. Do effendi wist dus, hoe gy werdt be handeld? Zeker wist hy het. Hy schold my voor styfkop en ezel en zeide, dat hy de waarheid er wel uit zou halen. Hebt gy ook andere gevangenen gezien? Nooit. Dikwyls hoorde ik echter het geluid van slaan en vloeken; doch ik zag niemand dan den effendi en de bewaarders. Gy hebt my meegedeeld, dat gy zeven en dertig dagen in de gevangenis geweest zyt en dat gy gedurende acht en twintig dagelijks gepijnigd werd. "Wat gobeurde er de laatste negen dagen? Niets. Ik bleef den geheelen dag alleen in de donkere cel. De bewaarder, die door myn broeder was omgekocht, vertelde my, dat de effendi mg zou laten gaan, als de wonden en de litteekenen van de pijniging wat genezen waren. Hy gaf my olie om my daarmee te wry ven, en liet nu en dan zyn lantaarn by my achter. Het was geen slecht man ten minste niet zoo slecht als de anderen. De wyze, waarop de Armeniër dit alles mee deelde, toonde dat hy de zuivere waarheid sprak, zegt do correspondent. En nu de ge vangenissen vol Armeniërs zitten, kan dit ver haal een denkbeeld geven van wat er thans in de duisternis van Konstantinopel plaats grypt. KOLONIËN. ^BATAVIA, 13 17 September. Uit Boeleleng wordt dd. 12 September ge meld dat de majoor der infanterie L. T. H. Cranen op Lombok van het paard is gevallen en aan de gevolgen overleden. Dit ongeluk is dubbel pynlyk, wanneer men nagaat dat zyn bevordering tot hoofdofficier pas van den dag te voren dagteekent. Naar het „Soer. Hand." verneemt, levert het onderzoek in de treurige Polomanzaak nog immer nieuwe bewijzen en aanwijzingen op tegen Kassandiredjo's medebeklaagde. De heer Groskamp, administrateur van Kepoenaan en Soemberrowo van de Soera- baiasche Bank- en Handelsvereniging in de afdeeling JLoemadjang, is bezweken aan de gevolgen van een val van zyn paard, tydens een inspectiereis een paar weken geleden geschied. Uit Fekalongan schrijft men aan het „Soer. Hand." dat de heer v. D., eerste ge- employeerde op de onderneming Pagilaran, getracht heeft zich in een aanval van zwaar moedigheid van kant te maken met een revolverschot. De kogel week echter eenigs- zins af en ging door beide oogen van den rampzalige, die thans het gezicht geheel verloren heeft. Zijn toestand is bovendien niet zonder gevaar. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Tndië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Oeparicment. Ontslagon: Eervol uit zijn betrekking de opziener 1ste kl. bij het bosch wezen op Java en Madoera A. A L. btaaifenleil Zijmers. Benoemd: Tot voorzitter van den landraad te Malaug (Passoeroean) de voorzit!er van den landraad te Djoewana (Japara) Mr. Ch. Du Cloux. T ij d e 1 ij k belast.: Met de functie van luiten- gewoon voorzitter van den landraad te Djom'i; ng (Soerabaia) do ambtenaar op wachtgeld Mr. L. G. Brodie, laatst voorzitter van denjlandraad te Bang- kalan. Gesteld: Ter beschikking van den buitenge wonen voorzitter Mr. Brodie voornoemd, voor den duur van de aan dezen gedane opdracht, ten einde met grilliers-werkzaamheden te wordon belast, E. Lewis, laatst ambtenaar ter beschikking van den gewezen buitengewonen voorzitter van den land raad te Djombang, Mr. J. Van Assen. In de residentie Semarang. Overgeplaatst: van de contrüle-afdeeling Geinoeh (Kendall naar de contréle-afdeeling Sa- latiga de controleur 1ste klasse J. J. Meyer; van de contröle-afdeeling Gooboeg (Semarang) naar de contróle-afdeeliDg Gemooh do controleur 2do klasse J. Francois; van de afdeeling Salatiga naar de contróle-afdeeling Goeboeg de adspïrant- controleur J. H. Nieuwenhuys. Ontslagen: Wegens volbrachten diensttijd eervol uit 's lauds dienst, de onderwijzer 1ste kl. D. Harting Pzn. Ontheven: Op verzoek eervol van de tijde lijke waarneming aer betrekking van referendaris bij het depart, van Ond., Eered en Nijv de ambte naar op non-activiteit G. C. Th. d'Arnaud Gerlcens. Ontslagen; Op verzoek eervol uit "s lands dienst, met ingang van 5 Oct. 1895. de assistent resident voor do politie der stad en voorsteden van Batavia K A. Schneider. Benoemd: tot assistent-resident voor de politie te Batavia, de assistent-resident van Tasikmelaja .Thr. II. De Koek; tot assistent-resident van Batang (Fekalongan) de ambtenaar op non-activiteit C. M. Verloop, laatst assistent-resident van Liin- bangan; van Kcboemen (Bagelen) de assistent- resident van Lebak (Bantam) L. Bosch. Departemo t van Uorlog. Verleend: Twee jaar verlof naar Europa wegens ziekte aan den majoor der inf. M. W. C. Van den Brandeler. Ontslagen- Eervol a's militair commandant van de Westeraid Min 1,'orneo, de tot luit. kolonel bevorderde majoor der inf. P D. W. Wilken. Benoemd: Tot mil. commandant van do Westcrafd. van Borneo, de majoor dor inf. D. La Feber. Overgeplaatst: Bij het G. B. van do Oost kust van Sumatra (delachenient. Siak), do 1ste luit. bij het 1ste depot-bataljon II. R. I'. A De Graaf. Overgeplaatst: Van het gedetacheerd ge deelte van liet 4de depotbataljon te Kort De Koek naar bet 2de recrutenbataljoji. de kapitein p. L. N. Vink, bij het lste ïecrutonbataJjoD, de kapi tein bij liet 12de bat. inf. J C Bandoin. BUITENLAND. Frankrjjk. Bij de onthulling van een gedonkteeken to Le Tuy, voor de soldaten uit Opper-Loire, die voor hot vaderland sneuvelden, hielden da gewezen minister president Charles Dupuy en de minister Poincaré redevoeringen. De eerste zeide o. a., met het oog op de hedendaagsche vaderlandloozen, het volgende: „Er zijn sekten geweest, welke het vaderland hebben geloo chend; in onze dagen, onder onzo oogen, stamelen soms enkele door dezen ziekeiyken waanzin aangetasten ik weet niet welke ongezonde ontkenning; maar het volksgewe ten verwerpt hen en wanneer men hun dwingt te zeggen, waar het op staat, durven zy zelfs niet voor hun leerstellingen uitkomen, blozen zy over hunne lasteriogen. Koen, men verloochent het vaderland niet; dat ware vader en moeder verloochenen; dat ware het gansche verleden verloochenen, dat ons aan anderen veibindt, de gemeenschappelyke vreugd en smart, de verwachtingen van allen en een iegelijk; dat ware de schoonste, da grootste, de edelste familie verloochenen, ooit door den tyd en de geschiedenis gewyd; dat ware zyn eigen wieg verloochenen en ont- eoren. Hot is een voorbygaande vlaag van waanzin, aangeblazen door onvruchtbaren, verdorrenden haat, waarop wy moeten ant woorden door verdubbelde liefde tot het vaderland 1" Gisteren werd in het Elysde weer een ministerraad gehouden onder voorzitterschap van president Faure. De heer Hanotaux deelde mede, dat by een telegram had ontvangen van den heer Kanchot, den diplomatieken agent, die generaal Duchesne in Madagascar vergezeld, meldende dat te Antananarivo alles rustig is. Dit ttlegram werd den Eden Oct. uit de hoofdstad en den 13den Oct. uit Port- Louis verzonden. De eerste minister, de ge maal van koningin Kanavolo, wordt voorloopig door militairen bewaakt. Van de 23,652 Faryscbe jongelingen, die dit jaar mllitieplichtig zyn geworden, konden er 338 lezen noch schryven, 287 konden alleen lezen, maar niet schry ven, ter- wyl by 7000 geen onderzoek werd ingesteld naar de vruchten van het onderwys. Het „Journal des Débats" noemt dit resultaat met het oog op de vele moeite, dia Parys zich ter verbetering van het onderwijs geeft, zeer treurig. Duitschlandj De Berly'nsche sterrenwacht zal van do Lirfdenstrasse naar Dahlem overgebracht wor den. Kiet alleen beantwoordde de oude ster renwacht niet me'er aan de eischen des tyds, maar haar plaats was in den loop der tyden zoo ongunstig geworden, dat haar arbeid niet veel

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2