N°. 10931 Zaterdag; 12 October. A°. 1895 §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 October. Femlleton. Met scherpe wapenen. IEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Aan de ingezetenen der gemeente SassenJieim is bij publicatie bekend gemaakt, dat op Zaterdag, 12 October a. s., des namiddags te halfdrie, de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kostelooze inentmg en herinenting van hen, die zich daartoe ton huize van dr. Metz'ar moöten aanmelden. Ter Secretarie der gemeente Sassenluiim is op Vrijdag, 18 October a. s., des voormiddags te lialfelf gelegonbtid ter bekoming van vrijstelling wegens brood o-dienst of als eenige wettige zoon, van de lotelingen lichting 1896. In de gisteravond gehouden vergadering van het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd door mr. H Yos een gunstig rapport uitgebracht namens de commissie, benoemd tot nazien van de boeken en rekeningen der Nutsspaarbank. Dr. H. C. Hesselink bracht verslag uit van de te Amsterdam gehouden algemeene ver gadering. De voorzitter, dr. P. Yan Geer, legde ver antwoording af van zyn mandaat, als lid der finantiéele commissie van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De heer Kutsch Lojenga bracht namens het Departement den heer Van Geer dank voor de wijze, waarop hij zich van de ver vulling van het hem opgedragen mandaat heeft gekweten. Tot leden van de commissie tot nazien van de boeken en rekening van den penning meester van het Departement werden be noemd de heeren J. Wilhelmy Damstó, F. F. W. Heintz, B. Blankenberg en G. H. Kokx- hoorn. Als bestuursleden werden gekozen dr. D. C. Hessehnk en mr. J. P. Dozy. Als leden van de commissie tot wetsher- ziening zijn benoemd uit het bestuur dr. P. Van Geer en mr. Berdenis van Berlecom, en als adviseerend lid mr. J. C. Yan der Lip, secretaris, en uit de leden mr. O. W. Sipkes, D. Hartevelt Jr. en mr. Yon Baumhauer. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter nog mee, dat als sprekers in het Departement zullen optreden op a. s. Don derdag prof. dr. Jan Ten Brink, op 24 Decem ber de heer Paul Fredericq, uit Gent, en in November of December mr. H. Smeenge, namens het hoofdbestuur, die zal spreken over „Droogmaking der Zuiderzee.'' Dinsdag a. s. hoopt de Eerw. zuster Barnabó in het gestioht H. H. Petrus en Paulus aan de Bakkersteeg, alhier, den dag te herdenken, waarop zij vóór vijftig jaren in de orde der Zusters van Liefde is opgenomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft benoemd voor het tijdvak van 10 Oct. tot en met 31 Dec. 1895: tot assistent voor de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden dr. J. Veradiaffelt, en tot idem te Groningen de beer D. Yan Gulik. Opgaaf van het aantal bezoekers der musea en monumenten gedurende het 3de kwartaal 1895. Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage 23,688, Museum Meermanno "Westreonianum te 's Gravenhage 47, Konink lijk Penningkabinet te 's-Gravenhage 369, Rijksmuseum te Amsterdam 166,325, Rijks museum van Oudheden te Leiden 2422, Ryks- Ethnographisch Museum te Leiden 441, Rijks Kabinet van Prenten te Leiden 23, Histori sche zaal in het Prinsenhof te Delft 4525, Gevangenpoort te 's Gravenhage 15 252, Mui- derslot 1440, Ruïne van Brederode 5590, Monu ment te Heiligerlee 2192. Sts.-Ct De aan den Raad der gemeente Sassen beim aangeboden begrooting wijst in ontvangst en in uitgaaf een bedrag aan van f 9887.235. Uit 24 sollicitanten voor de betrekking van gemeente-arbeider te Sassenheim, zijn door B. en Ws. op de voordracht geplaatst: lo. Hendrik Hoogervorst en 2o. Johannes Schrama, arbeiders te Sassenheim. In de gisteren te 's Gravenhage ge houden algemeene vergadering der Geheel onthoudersvereeniging werden de volgende besluiten genomen: lo. Aan c'en minister van oorlog te riebten een eenigermate met redenen omkleed ver zoekschrift, ten einde te verkrijgen het verbod van den verkoop van bedwelmende dranken in de canüne en bij het Ned. leger in het kamp, enz. 2o. Het hoofdbestuur richte zich tot de Synoden van alle protestantsche kerkgenoot schappen met een adres, waarin, onder dank betuiging voor hetgeen reeds gedaan is, verzocht wordt, nogmaals, zoo mogelijk jaarlijks, eene circulaire te doen toekomen aan de predikanten, met verzoek eenige belangstelling te blijven wijden aan de drank- quaestie en ook in het catechetisch onderwjj3 hunne leerlingen niet onkundig te laten van het door den alcohol veroorzaakte kwaad. 3o. Het hoofdbestuur richte zich tot de besturen oer zenciingsfeesten met het verzoek voortaan geen wijn en bier meer te laten verkoopen op hot feestterrein. 4o. Het hoofdbestuur wekke de afdeelingen op, onderling een vereeniging te stichten tot het aanschaffen en doen circuleeren bij de afdeelingen van de noodige platen voorsciop- ticons, ten einde door het vertoonen van lichtbeelden de zaak der drankbestrijding meer aanlokkelijk te maken. By de benoeming tot leden van het hoofd bestuur werden gekozen dr. M. A. Brants, te Zelhem; dr. J. H. Gunning Wz., te Zwolle G. Van Herwaarden en mr. J. M. Hoog, te 's-Gravenbage; dr. A. H. Roose, te Rotterdam en werd gekozen in do vacature-v. d. Wa ds. G. A. Van der Brugghen, te Beetsttrzwaag. De Tweede Kamer der Staten Generaal kwam gisternamiddag te halfvrir in openbare zitting bijeen. Mededeeling werd gedaan van ingekomen wetsontwerpen en van de benoemde rappor teurs over de verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1896. Tot leden der commissie voor de verzoek schriften zijn benoemd de heeren Smeenge, Snaidt, Schaafsma, Van Limburg Stirum en Yan Basten Batenburg. De heer Yan Vlijmen, herbenoemd lid der Kamer, legde in handen des voorzitters de gevorderde eeden af en nam zitting. De voorzitter deelde mede dat de eindver slagen gereed zijn van de ontwerpen tot wij ziging van hoofdstuk Y der begrooting over 1894, betreffende het tarief van in en uit voerrechten in Ned.-Indië en den spoorweg Schagen—Wognum. Besloten werd om voor het geval de afdeelingen heden gereed moch ten komen, a. s. Dinsdag, en zoo niet, dan a. s. Woensdag aan de orde te stellen: het ontwerp tot invoering van de faillissements- wet, verkoop van een stukje spoorweggrond te 's-Gravenhage, enkele conclusion van inlichtingen op adressen, o. a. dat van de coöperatieve broodbakkerij „De Hoop", te 's Gravenhage, en het Koloniaal Verslag over 1895. Daarna is de vergadering gesloten. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn gekozen tot rapporteurs over Hoofdstuk VI (marine) der Staatsbegrooting voor 1896 de heeren Guyot, Bahlmann, Goe- koop, Smit en Lieftinok. Te Delft is een vergadering gehouden van leden der commissie voor net Nationaal mr. Bakkersfonds. Zooals in eene vroeger te Am sterdam gehouden vergadering bleek, heeft dit fonds zijn ontstaan te danken aan een feestgave van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek, directeur de heer Van Marken, te Delft, aan de bakkerij in Nederland. Op voorstel van den heer Van Marken werd besloLn tot de oprichting van een Nationaal Bakkers-vveduwenfonds, en daarvoor als eerste bijdrage te bestemmen de bovenbedoelde feest gave, groot f 10,000. B. en Ws. van Amsterdam brengen ter algemeene kennis, dat de jury, benoemd tot het beooreeelen der kunstwerken en het toekennen der gouden eerepenningen van gemeentewege, uitgeloofd bij gelegenheid der tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters, welke thans aldaar wordt gehouden, die eerepenningen heeft toegewezen aan: Mej. Geo Schwartze te Amsterdamde heeren F. A. Breton te Courrièros (Pas de Calais); P. J. C. Gabriöl te ScbeveningenH. J. Haverman te 's Gravenhage; J. G. Heijberg te Rotterdam Ferd. G. Oldewelt te Amsterdam. De jury was samengesteld uit de heeren Jozef Israels, voorzitter; prof. Aug. Allebó, G. H. Breitner, prof. F. Leenhoff, Jacob Maris, prof. Rud. Stang en prof. N. Van der Waay. In de gisteren te Utrecht gehouden ge meenteraadszitting kwam in eene voordracht tot het verleenen van een subsidie over 1896 aan de voreeniging „de Utrechtsche Huis houdschool." Terwijl enkele leden zich niet daarvoor verklaarden, vond de zaak by vele woordvoerders krachtige verdediging, zoodat na verwerping van een amendement-Dubois, de voordracht gewyzigd overeenkomstig een voorstel Gerlings met 17 tegen 11 stemmen werd aangenomen. Het voorstel der beeren Van Beuningen en Van Bolhuis in zake verbetering van den Leidschen Ryn tusschen Utrecht en Bodegrave is neergelegd ter secretarie, om er op te letten by de behandeling der begrooting. Aan de „Haarl. Ct." ontleenden wy het bericht, dat er een vermetele poging gewaagd is, om het cetera desunt onder de geschiede nis van Gerrit Witse en zyn Klaartje Camera Obscura) te vervangen, dat ongelukkig dit zeer uitvoerig slot wel gedrukt, maar niet in den handel is, en dat twee jonge predikanten afwisselend als de schryver er van worden gedoodverfd. Omtrent bovenstaande verneemt het „Hbi." nader dat het boekje: „Eene vnen- delyke, gemoedeiyke provocatie aan Hildebrand van Gel rus" in Juli is uitgegeven door de firma H. Ten Hoet, te Nymegen. Zeker met de bedoeling om niet ook op zyn beurt „vermetel" to zyn, werd het boekske, dat een flink debiet heeft, door den uitgever noch geadverteerd, noch ter recensie aan dag of weekbladen opgezonden. De „Arnst. Ct." merkt naar aanleiding van hetzelfde bericht op, dat de zaak reeds vro ger door den illustrator van de Camera opgelost is, door het gebruik van een slotvignet, waarop een bruidspaar in de kerk geknield ligt. Ingaande 1 Januari 1896, zal door het Departement van Oorlog, by de aanbesteding voor do garnizoenen, gevraagd worden prys- opgave van spek, met en zonder stempel voor zien van den Nederlandschen Slagershond. Men vraagt twee verschillende soorten spek, omdat het in den laatsten tijd meermalen voorkwam, dat het Amerikaansche spek oneet baar was, en men nu. beproeven wil Hollandsch spek te doen leveren, wanneer het verschil in prys niet te groot is. Volgens de berekening van een ambtenaar van het ministerie zal iedere cent prysver- schil per kilogram ƒ75,000 kosten. De burgemeester van Deventer zal, naar van daar gemeld wordt, eerlang die gemeente verlaten, om zich metterwoon te Roermond te gaan vestigen. (Tel.) Van de instructie-compagnie te Schoon hoven vertrokken jl. Dinsdag 15 korporaals- titulair in den effectieven graad van korporaal naar de verschillende regimenten vesting artillerie, terwyl 5 volontairs werden over geplaatst naar de instructie-battery te Arnhem. In verband hiermede zyn tegen 24 dezer nieuwe volontairs tot in dienst-stellfhg by de instr.-compagnie te Schoonhoven opgeroepen. Het stoomschip „Maasdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, is 10 Oct. "Wight gepasseerd; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 10 Oct. Dungeness; de „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 10 Oct. Sagrès. By koninklyk besluit is vergund: lo. aan Camille Vinet, geboren te Les Bertins do Nieul les-Saintes, in Frankryk, en aan Francis John Robinson, geboren te Appleton, in Engeland, het geven van hooger onderwys aan eene byzondere inrichting van hooger onderwys te Voorschoten; 2o. aan mej. M. B. Bruckwilder, geboren te Dusseldorf, het geven van middelbaar onderwys bier te lande, mits zy overigens aan do daartoe by de wet gestelde eischen voldoe. De met verlof in Europa aanwezige kapitein kwartiermeester van het leger in Nederlandscb-Indië J. B. Koopman, op zyn verzoek, met ingang van 1 Febr. 1896, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gr e m e cl 1ST i e ei w s. Hedenavond, na de inauguratie der nieuwe Lden van het Leidsch Studenten corps in den Schouwburg aan de Oude Vest, zal -een ommegang met muziek, fakkellicht en banieren plaats hebben, waarby de vol gende weg zal worden genomenvan den Schouwburg, de Turfmarkt, Paardensteeg, Kort Rapenburg, Rapenburg, Steenschuur, Hoogewoerd, Watersteeg, Nieuwe R(jn, Koren beurs, Korenbrugsteeg, Breestraat, Kort Rapen burg, Paardensteeg,Haarlemmerstraat, Bakker- steeg, Hooigracht, Watersteeg, Hoogewoerd, Steenschuur, Rapenburg, Breestraat, naar de Sociëteit „Minerva", waar de stoet ontbonden zal worden. Door den gemeente-, tevens onbezoldigdon rijksveldwachter A. Oudshoorn, te Leiderdorp, is aangehouden en ter be schikking van de justitie gesteld de dienst bode A. v. d. B., verdacht van diefstal van een zilveren horloge. Te Woubruggo had 10 dezer eene ringrydery plaats van dames en heeren (gepaard), gezeten in net bespannen twee wielige rytuigen. 14 paren namen aan den wedstryd deel, die werd opgeluisterd door de vrooiyke tonen der muziek van Langer-Aar's Fanfarecorps. Van de heeren werd prys en premie behaald door P. Van der Wel en A. Van Beyeren, van Woubrugge; van de dames door G. Van der Wel, van Woubrugge, en M. Visser, van Ter-Aar. In optocht werd door het dorp gegaan met de muziek voorop. Een oude kennis van de justitie, een „kleermaker," die, behalve de naald, ook met succes inbrekerswerktuigen schijnt te hanteeren, had zich gisteren voor de Haagsch 3 rechtbank te verantwoorden, beklaagd zich in den nacht van 10 op 11 September jl. toe gang te hebben verschaft tot eene woning in de Vleerstraat aldaar en zich tevens te hebben schuldig gemaakt aan po ring tot di f- stal. De vrouw des huizes werd door hot kraken van een deur wakker en zag een man, in wien zy beklaagde bepaald herkent, in haar voorkamer bij een linnenkast et urn, in welker lade ongeveer f 1000 waren De inbreker, zich ontdekt ziende, had geen gelegenheid om iets mee te nemen en vluchtte, achtervolgd door den man des huizes, onder het roepen van „houdt den dief 1" Waarschyn- lyk door het vroege -uur het was ongeveer 5 uren in den morgen was er niemand, die daaraan gevolg gaf. Enkele personen, o;e beklaagde voorby holde, meenden in hem den vluchteling van dien ochtend te herken nen, zoodat de juffrouw, die den inbreker ontdekte, de eenige getuige was, die hem goed had gezien. Van deze gelegenheid maakte beklaagde gebruik om alles te ontkennen. In den be- wusten nacht had hy rustig in bed geleden in zyne woning en had die eerst 's morgens om 9 uren verlaten. Vermelding verdient nog, dat een der sleutels, by beklaagde in beslag genomen, past op het slot der woning in de Vleerstraat, waar werd ingebroken. 93) Een spottend lachje konden zy echter niet altyd bedwingen. Misschien werden de ver halen van de arme Millicent door enkelen geloofd, maar velen wisten wel beter, en, al had zy zich met den stralenkrans ^an een martelares weten te omgeven, toch moest zy ondervinden, dat oudere hoeren haar begonnen te veronachtzamen, terwyl de jongere eer biedig op een afstand bleven. Waarlyk, de vrouwen worden hier op aarde voor haar zonden zeer zwaar gestraft, want welke tri omfen een schoone vrouw by haar eerste optreden ook gevierd moge hebben, welk minder rein genot een volleerde sirene moge hebben gesmaakt, eenmaal komt ook voor haar de tyd, dat zy duurzame, oprechte liefde vraagt. Toch staat het nu eenmaal geschreven, dat voor een onwaardige geen duurzame liefde is weggelegd. De vrouw, die reine liefde be geert, moet een maagdelyk hart bezitten en ;geen verleden achter zich hebben zooals Millicent Chyne. Voor een vrouw met zoo'n verleden bestaat dergelyke toekomst niet. Het was midden in de maand Maart. De korte dag spoedde reeds ten einde, en wel was alles grauw en somber om Jack Meredith heen, toen hy op dat uur door Londens straten reed en eindelyk voor het huis van zyn vader stilhield. Het ontging zyn scherpen blik niet, dat de knecht aan de deur hem half scheen te ver wachten. Een oud hart kan zoo reikhalzend blyven wachten I Jack Meredith begon te ver moeden, dat de oude man al langen tyd dage ïyks had gehoopt hem te zullen zien weder- keeren. De knecht opende voor hem de deur van de studeerkamer en Sir John stond daar by het vuur, maar wat was hy veranderd! De stryd, dien een onverzetteiyke wil voert tegen de gebreken van den ouden dag, moge heel lang worden volgehouden, eindelyk moet de wil, hoe krachtig ook, dat verzet wel op geven. De tand van den tyd blyft knagen en de vesting wordt steeds zwakker. Zelfs het hoofd van Sir John scheen verschrompeld. De pruik sloot niet meer achter aan het hoofd. De kleeren, die al heel lang zeer ruim waren geweest, vertoonden nog eenige lynen, omdat er nog plooien in waren van vroeger. Zy waren oud en wel was dat een veeg teeken het kon den ouden man niet meer schelen hoe hy er uitzag! Vader en zoon drukten elkander de hand en Sir John liep met onvasten tred weer naar zyn ongemakkeiyken stoel toe, giüg zitten en zweeg verlegen. Hy schaamde zich voor de gebreken van zyn leeftyd. Hy scheen zich in een hoek te willen verbergen, om daar ver geten den adem uit te blazen. „Ik ben bly je te zien", sprak hy, terwijl by beide handen gebruikte om zich in zyn stoel wat op te trekken. Er volgde een korte stilte; het vuur begon te verflauwen en stortte zacht krakend in. „Zal ik eens opscheppen, vader?" vroeg Jack. Een onbeduidende vraag, zal de lezer wellicht zeggen; maar de zoon vroeg dat op zóó'n toon van eenvoudige, kinderlyke onder werping, dat een heel boekdeel vol mooie woorden zeker zoo goed den weg niet zou vinden tot het onbuigzame, trotsche hart van den ouden man. „Ja, myn jongen, doe dat." En de laatste jaren werden uitgewischt als slecht schrift op de lei van een kind. Ophelderingen gaven ze elkander niet. Het lag niet in het karakter van die beide mannen elkander ophelderingen te geven, en door de aandoeningen van het oogenblik medegesleept, misschien dingen te zeggen, die zy maar half meenden. Beider inzichten waren hoogstwaar- schynlyk wel eenigszins gewyzigd geworden gedurende den loop der jaren, maar daaraan dachten zy geen van beiden. Zy hadden elkander beter leoren kennen en waardeeren dat was zeker. Dus vroegen zy slechts naar elkanders ge zondheid en spraken daarna over de gebeur tenissen van den dag. Ook schenen zeer alle- daagsche dingen hun byzonder veel belang in te boezemen. Maar bestaat het leven niet hoofdzakeiyk uit kleinigheden Die eenvoudige vraag: „Zal ik eens opscheppen, vader?" bracht die beide mannen weer tot elkander. „Als ik 't wèl heb", begon Sir John weder, „heb jy je kamers opgezegd voordat je Enge land verliet. Is dat niet zoo?" „Ja, vader!" Jack schoof wat naar voren en warmde zyn voeten by het vuur. Hy gevoelde zich zoo heerlyk thuis I „En waar is je bagage dan?" vroeg de oude man verder. „In de club." „Stuur er dan om! Je kamer is heelemaal in orde. Hoe langer jy er gebruik van wilt maken, des te liever is het me, hoor! Je zult volkomen vry zyn en naar goedvinden kunnen komen en gaan, als in je eigen huis!" Jack knikte met een vreemd, gedwoDgen lachje, alsof hy kramp in de beenen had. Misschien kromp hem het hart inéónl „Dank u, heel graag. Zal ik maar bellen?" „Ga je gang." Jack belde; en zy wachtten samen in de toenemende duisternis, zonder een woord te wisselen. Af en toe bewoog Sir John zich; nu eens zyn handeD, die op de leuning van zyn stoel rustten, dan weer zyn voeten, die hy by het vuur warmde; steeds met een ruk en een inspanning, die pyniyk waren om aan te zien. Toen de knecht binnenkwam, was het Jack, die zijn bevelen gaf, en de man luisterde naar hem met een opgetogen gezicht. Nadat hy de deur weer achter zich had gesloten, trok hy zyn vest met een ruk naar beneden, en terwyl by de trap afliep, herhaalde hy tot tweemaal toe by zichzelf „Goddank!" en streek met de hand over zyn vochtige oogen. „En wat heb je al dien tyd uitgevoerd», sinds ik je niet meer zag?" vroeg Sir John op zyn conversatietoon, toen de deur weer dicht was. „Wel, ik ben naar Indië geweest, eenvoudig heen en weer, om Guy 03card er te brengen, die daar op groot wild gaat jagen." Sir John knikte. „Ik mag hem graag", zoide hy„die Oscard is een flinke kerel. Ik houd van zulke men- schen. Hy schreef me vóór zyn vertrek. Het was de brief van een eerlijk man. Zyn vol gend leven is hy van plan alleen „groot wild" te jagen, nietwaar?" Jack lachte en antwoordde: „Dat is nog zoo kwaad niet. Voor zoo'n leven is hy als geknipt. Hy is veel te groot voor onze bedompte straten en benauwde huizen." „En 't buweiyk?" „Ja 't buweiyk." Sir John richtte zich een weinig in zyn stoel op en omvatte zyn knieën met de verschrom pelde handen. „Wil je wel gelooven", sprak by langzaam en tuurde daarby in het vuur, „dat hy meer om dat meisje gaf dan jy, myn jongen?" „Ja", antwoordde Jack, nauw hoorbaar. Sir John keek hem aan zonder een woord te zeggeD. Hy scheen iets te willen vragen. Allerlei vragen speelden hem door het hoofd, die men eigeniyk niet goed doen kon. Jack ontmoette zyn blik. Wel leken die twee mannen in alle opzichten op elkander, al was de een nog in de kracht van zyn leven, terwyl de ander gebukt ging onder den last der jaren. Beider gelaat droeg den stempel van een trots, die zwygend wist door te zetten en nimmer zou buigen. Zy waren typen van de stoutmoedige veroveraars, die vóór acht eeuwen gewapend en geharnast in Engeland voet aan wal zetten. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1