N°. 10928 Woensdag O October- A0. 1895 <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 8 October. "SP euilleton. Met scherpe wapenen. PRIJS DER AD VERTEN TliUrJ" Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseoren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Bnrgemooeter en Wethouders vau Leiden; Gezien de adreseen van P. J. H. VAN DEN BERG ©n P. H. J. YREEBURG, houdende verzoek om ver- gunni'g tot hot houden van varkens voor de slaoht- baDk bestemd, respectievelijk in de perceelen Hoeren- gracht 45 en Le/oodaal 165; Gelet op art. 152 dor Algemeone Politieverordening Van C November 1879; Brengen ter konnis van bolangbebbmden dat op Donderdag, 10 October, dee voormiddags te elf uren, ten Raadliuize, gelegenheid zal worden gegeven tot hot inbrengen van bezwaren to-Lcn dat verzoek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 7 Oct. 1895. E. KIST, Secretarie. I Burgemeester en Wethouders van Leiden; 1 Gezien art.. 8, late alinea, der wet van den 2den I Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, scha le of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op hodoD vergunning is verleend aan P. H. J. VREEBURG en rechtverkrijgenden, tot het oprichten var eene slachterij en rookerij in het perceel Lovendaal No. 165. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, F. WAS, Burgemeester, i 7 Oct. 1895. E. KIST, Secretarie. Naar wy vernemen, zal a. s. Donderdag op het Schuttersveld alhier de Militaire Willemsorde worden uitgereikt aan Verstraten, soldaat van het Indische leger, wegens op Lombok betoonden moed by het redden van den gewonden generaal Van Ham uit het vijandelijk vuur. In een der lokalen van de sociëteit „Amicitia" had gisteravond de constitueerende vergadering plaats van de afdeeling Leiden der „Alliance Franqaise". Zooals men weet, bestaan hier te lande reeds 7 comité's dezer vereeniging, die zich de gemeenschappelijke beoefening der Fransche taal en letterkunde ten doel stellen. Den heeron Van Boneval Faure, Ten Brink, Cbavanes, Dozy, Hesseling 1 en Werkman scheen het wenschelyk toe, dat ook hier ter stodo gelegenheid gegeven werd enkele keeren 's winters van bekende hommes de lettres degelyke conférences te hooren. Zy richtten zich daarom tot dezen en genen met het gevolg dat een 80-tal met hun denkbeeld instemming betoonden. Zy, die hiervan gisteravond byeen kwamen, verleenden aan het genoemde bureau een definitief mandaat en stelden enkele regelen voor de nieuwe vereeniging vast. Zooals uit een advertentie in dit blad blykt, zal de contributie f 3 per jaar bedragen, waarvoor het betrokken lid mot zfin gehoele gezin toegang zal hebben tot allo byeenkomsten. De oprichting der Chr. zangvereeniging in het dorp Woubrugge is verzekerd; er zijn reeds ruim 40 jongens en meisjes tot de vereeniging toegetreden. Als voorzitter of leider der vergaderingen zal de heer De Boer, hoofd der school, fungeeren; als directeur wordt genoemd de bekende musicus de heer H. C. Van Griethuizen, van Alfen. Het getal sollicitanten naar de aanstaande vacante betrekking van Hooft der openbare school te Ter Aar bedraagt 89. Men schryft ons uit Alfen aandenRyn: Eene groote verbetering zal binnenkort in deze gemeente plaats hebben, aangezien do nog steeds 's nachts loopende en door parti culieren uit eigen beurs betaalde kleppermannen worden afgeschaft en vervangen door agenten van politie speciaal belast met den nachtdienst. Het voorstel, daartoe door B. en Ws. gedaan, door verhooging van den daartoe betrekke- lyken post op do begrooting, wordt zeertoe- gejuicht, vooral door de ingezetenen buiten do kom der gemeente, die van nachtelyk politietoezicht geheel verstoken zyn. De commandant der vesting-artillerie, generaal-majoor Moorrees, bezocht heden het pantserfort to IJmuiden. De generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst, vertrok heden van Den Haag naar Utrecht. De Oostenryksche gezant, graaf Okolic- sanyi, is uit Weenen te 's-Gravenhage terug gekomen. De benoeming van den tegenwoordigen Duitschen gezant te Kopenhagen, den heer Von den Brincken, tot gezant te 's-Graven hage, dezer dagen opnieuw vermeld, was reeds in Mei jl. te 's Gravenhage bekend en is toen medegedeeld. De nieuwe gezant is zelfs reeds in het begin van den afgeloopen zomer in Den Haag geweest en toen was bepaald dat hy tegen November zyn post zou aanvaarden. Gisteren reikte generaal majoor Doorman, waarn. gouvernour der reisidentie, het ridder kruis der Militaire Willemsorde 4do kl. uit aan den lsten luit. der inf. van het Indisch leger, thans by de hoogere krygsschool gedetacheerd, J. C Van der Belt. Deze plechtigheid had plaats .op het paradeveld in de Maliebaan, voor het front van den troep en in tegen woordigheid van vele opper- en andere offi cieren. De vader van den jongen ridder, adjudant-onderofficier by de administratie, had het voorrecht dat eerbetoon aan zyn zoon by te wonen en werd door de officieren des wege gecomplimenteerd. In zyne toespraak tot den jongen ridder, herinnerde generaal Doorman dat luitenant Van der Belt gedecoreerd was ter zake van terreinopnemingen op Atjoh in de jaren 1894 en 1895 onder het vuur des vyands herhaalde malen verricht en dat hy ondanks de moeilijk heden, waarmede die verrichtingen gepaard gingen, steeds uitmuntend werk had geleverd. De generaal wenschte verder don jeugdigen officier geluk met de decoratie, met den wensch dat hy dit eereteekon nog lang zou mogen dragen. Zich vervolgens tot het hem omriDgende carré richtende, heeft spreker de troepen gewezen op het voorbeeld van dezen officier en hoopte by, dat het leger by voorkomende gelegenheden zou woten zyn plicht te doen. De Prinses van Wurtemberg is gisteren van het Loo, waar zy geruimen tyd als gast vertoefde, vertrokken. De jongste berichten omtrent den toestand der groothertogin van Saksen-Weimar luiden zeer gunstig. Te Groningen is overleden, op den leeftyd van 77 jaren, de heer G. Van Milligen, ridder der orde van Oranje Nassau, schoolopziener en oud-directeur der Kweekschool voor Onder - wyzers aldaar. Gedep. Staten van Friesland hebben eene beslissing genomen op het adres van vele ingelanden van den Grooten Veenpolder in West Stellingwerf, inhoudende het verzoek om den voorzitter van den polder, den heer Bartolotti Rynders, in overweging te geven zyn ontslag to nemen of wel hem te ontslaan. Gedep. Staten hebben het verzoek afgewezen. Voor de uitvoering van Schumann's „das Paradies und die Peri", door de Haarlemsche afdeeling der Maatschappy van Toonkunst op Woensdag 20 November a. s., zyn de volgende solisten geëngageerd: de dames Johanna Nathan, sopraan, uit Frankfort a/Main; Betsy Hol, mezzo-sopraan, uit Leiden, en Anna Blaauw, alt, uit 's-Gravenhage; alsmede de hoeren Georg Ritter, tenor uit Berlyn, en G. Salzman, bas, uit Haarlem. De auditeur by de Pauselyke Nuntiatuur te 's Gravenhage, mgr. Scapinelli, zal eerst in de volgende maand met verlof de residentie verlaten. De nuntius zal wellicht in de laatste helft dezer maand voor eenige dagen naar Lim burg gaan. In de residentie is aangekomen jhr. mr. Van Eys, benoemd minister-resident te Bu charest. Voor de gewone minister-audiëntie by H. M. de Koningin-Regentes zyn gisteren naar het Loo vertrokken de ministers van marine en van financiën. Het stoomschip „Borneo", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 7 Oct. van Brest; de „Koningin-Regentes", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 Oct. Bevezier; de „Soembing", van Rotterdam naar Java, is 7 Oct. te Aden aangekomen; de „Titan", van Java naar Amsterdam, passeerde 7 October Prawlepoint. By koninklyk besluit zyn benoemd: by het wapen der inf. tot twoeden luit., by het lste reg., de serg. vol. J. A. Pet on J. C. Ryk, beiden van het 4de reg., zoomede de serg. J. C. Duburg, van het 6de en O. Boomsma, van het 4de reg., benevens J. A. H. Abeleven, van het reg. gren. en jagers; by het 2de reg., de serg.-vol. P. G. Sclmtz en H. Lubberts, beiden van het 4do reg., zoomede de serg. A. M. Mol, van het 8ste en P. G. Van Stape- le, van het 3de reg.; by het 3de reg., de serg.-vol. J. L. Schoonhoven, L. T. P. J. La Fors en P. B. Weehuizen, allen van het 4de reg., zoomede de serg. J. A. Maas, van het corps, H. H. Den Ouden, van het 7de en W. Faber, van het lste regiment; by het 4de reg., de serg. vol. J. M. C. Van Borselen en G. H. J. Gysberti Hodenpyi, beiden van het corps; by het 5de reg., de serg.-vol. D. P. Brondgeest, van het 4de reg., zoomede de serg. P. Volbeda, van het lste, en H. L. De Wys, van het 8ste reg.by het 6de reg., de sergeants-volontair A. C. Breebaart en E. W. A. Dhont, beiden van bet 4de reg., zoomede W. G. Van Hoogenhuyze, van het reg. gren. en jagers; by het 7de reg., de serg. K. Spoelstra, van het 5de reg.; by het 8ste reg., de serg.-vol. F. G. B. De Wys en W. Van Ingen Schouten, beiden van het 4de r g., zoomede de serg. R. Vogel, van hot 2de, en F. A. Van Engen, van het 7de reg. Benoemd, by het wapen der artillerie, tot tweeden luit., by het lste reg. vesting-art., de serg.-vol. jhr. W. Roëil en B. J. W. Van Panthaleon baron Van Eek; by het 2de reg. vesting-art., de serg.-vol. C. Ringeling en W. H. E. Vrydag; by het 3de reg. vesting-art., de serg.-vol. H. J. N. Kat; by het 4de reg. vesting art., de serg.-vol. B. T. Paets; allen van het 2de reg. vesting art. Benoemd by het personeel der milit. admin., tot tweeden luit.-kwartierm., by het 2de reg. inf., de serg. D. C. De Witte, van het 3de reg. inf.; by het 3de reg. inf., do serg.,J. Koolhaas Revers, van het 2de reg. inf.; by het 4de reg. inf., de serg. B. J. Verbrugb, van het corps; by het 5de reg. inf., de serg. S Nydam, van het reg. gren. en jagers; by het 6de reg. inf., de serg. S. J. Hommes, van het 2do reg. inf., en J. F. G. Bode, van bet corps; van het 7de reg. inf., de serg. H. J. Scheffer, van het 5de reg. inf.; by het 8ste reg. inf., de serg. N. H. Van Rogge, van liet 3de reg. inf.; by het lste reg. veld-art., de serg. A. J. Uiterwyk, van het 8ste reg. inf.; by het 3de reg. veld art., de serg. C. Wals, van het 4de reg. inf. Benoemd by het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, tot tweeden luit., de serg. E. A. Ebbink, van het 8ste, J. H. A. Van den Vrijhoef, van het 5de, M. De Wilde en S. D. Van der Spek, beiden van het 4de, H. E. Wempe, van het 2de, G. A. Malga, ?an het 6Je, J. F. Van Kroon van het 7de, J. P. Donk en C. H. Eilers, beiden van het 8ste, J. C. L. Engelhart, van het 6de, C. B. Durty van Haeften, van het lste, A. B. W. Schaeffer, van het 7de reg. inf., C. J. Ot, van het reg. gren. en jagers, L. W. F. Ubbens, van bet 6de, W. Haaxman, van het 3de, J. C. A. C. Ryser, van het 6ie reg. inf. Benoemd by het personeel der mil. adm. van het leger in Ned.-Indië, tot tweeden luit.-kwartierm de serg. W. J. H. Van de Poel, van het 5de, J. Kuyper en L. Lingen, beiien van het 4de, W. C. Plet, van hot 2de reg. inf., alsmede H. J. N. J. Schotborgh, van het reg. gren. en jagers. Met ingang van 15 dezer, aan de vrouwelyke commies der telegraphic dtrde kl. H. M. Goud schaal, op haar verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst. Gremengd Nieuws. De firma Wilh. Schüdel en Co. alhier heeft te Bremen op do tentoonstelling voor uitvindingen op hygiënisch gebied de groote gouden medaille ontvangen voor hare gekruide C^ylon-kaneellikeur. De Hooge Raad verwierp gisteren o. a. do cassatieberoepen van: lo. een 17-jari- gen zadelmaker te 's-Gravenhage, tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens valschbeid in geschrift, gepleegd ten einde zich ten nadeele van zyn patroon een huid leder toe te eigenen; 2o. eeD werkman uit Kralingen (thans zonder bekende woonplaats), wegens diefstal van vee uit de weide veroor- de ld tot 1 jaar. In de zaak van den brillantslyper zorrJ. r bekende woonplaats, wegens diefstal van diamanten te Amsterdam veroordeeld tot 6 maanden, concludeerde het O. M. tot verwer ping van het beroep. Uitspraak 4 November. Te Hillegom had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Een moeder had de onvoorzichtigheid haar byna eenjarig kind door een vierjarig meisje te laten ryden met een kinderwagen, welke met het kind le water geraakte, zóó, dat 't kind daaronder kwam te liggen. Door de spoedige hulp van den arbeider G. v. d. Aar werd het kind bewusteloos op het droge gebracht. Het kind kwam later, met toepassing van allerlei middelen, weer tot zichzelf. Cordang, die steeds in beterschap toeneemt na zyn val te Birmingham, heeft zich geheel teruggetrokken uit zyn rywiel- zaak, heeft Maastricht verlaten en woont thans te Amsterdam. Te Loosdrecht zyn de laatst voorgekomen gevallen van mond- en klauw zeer onder de runderen van den veehouder v. Z. geweken verklaard, zoodat deze ziekte thans heeft opgehouden in Nederland te heerschen. Mr. J. baron Van der Feltz heeft aan zyne huurboeren in de Friesche gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde 10 pet. van de huursom kwyt gescholden. De arrondissements-rechtbank te Utrecht, gisteren uitspraak doende in de zaak betreffende den inbraak met diefstal van een aantal voorwerpen van waarde, ten huize van prof. Gallée aldaar, veroordeelde den dader daarvan tot gevangenisstraf van drie jaren. De eisch was tien jaren. Gistermorgen omstreeks halftien zyn te Hattem aan het station van de locaal- spoor door twee marechaussees te paard en twee politie-agenten uit Zwolle aangehouden en gevankeiyk naar Zwolle overgebracht twee liedjeszangers, zich noemende W. A. Millekam, geboren en wononde te Utrecht, en H. Souring, geboren en wonende te Rotterdam, die ver dacht worden Zondag-avond uit het koetshuis van den heer A. E. Buisman aan den Spoolde- berg, gemeente Zwollerkorspel, eenige goederen ontvreemd te hebben. Een kranige redding! Onze wak kere strandbewoners op Terschelling hebben Zaterdag weder een proefje van onversaagd heid gegeven, dat bewondering wekt. Men schryft aan het „Hbl." daaromtrent het volgende: Met ontredderd stuurtoestel, gebroken kiel en vernielde verschansing zette Zaterdag 5 Oct. de Engelsche schoener „Lily", kapitein Kenneth Douglas, van Dingwall in Schotland, met eene lading tarwe van Koningsbergen naar Great Yarmouth, het onder volztil op het strand aan. Zoowel van den vuurtoren als van het strand werd het gevaar ontdekt en direct werd aan den schipper van de red dingsboot te Oosterend door de plaatselyke reddingscommissie order gegeven om zich klaar te maken om in zee te gaan. 't Was 88) Misschien was zy in den grond toch niet zoo slecht! Weinig menschon zyn werkelyk slecht; wy noemen ze slecht, omdat ze ons niet voldoan en wy ze niet begrypen! Hot kan niet anders of Millicent wist welk gevaar zy liep, en toch ging zy haar gang. Zy wist zeker reeds lang, dat zy Jack Meredith werkelyk liefhad en dat zy een hoog en gevaarlyk spel speelde met het geluk van heel haar volgend leven; zy wist dat tal van jonge meisjes om haar heen hetzelfde deden en blozende moeten wy daar nog aan toevoegen: zelfs enkele getrouwde vrouwen; zy scheen gedacht te hebben, dat zy dit zou kunnen doen ongestoord en ongestraft 1 Den treurigen afloop weet zy nu onlogisch en onnadenkend aan haar ongelukkig gesternte! Wezenloos staarde zy naar de deur, die achter de drie mannen was dichtgevallen, één oud man en twee jongeremisschien ge voelde zy op dit oogenblik, dat die wezens wel blind en weerloos zyn en aan een zyden draadje te leider., maar dat zoo'n draadje ieder oogenblik kan breken 1 Zij dacht niet aan Guy Oscard. Hem had zy nooit liefgehad. Met hem had zy gespeeld, zooals met die anderen, en door zyn eenvoud, bovenal door zyn onkreukbare eeriykheid, was hy haar te knap geweest. Zooals zy eenmaal was, besefte zy op dit oogenblik niet den geiieelen omvang van de ramp, die haar trof. Dat gewicht drukte nog weinig op haar schouderseerst later, wanneer haar schoonheid verwelkt zou zyn; wanneer er jaren zouden komen, die geen vreugde brengen aan de ongehuwde vrouw van middel baren leeftyd, zou zy gevoelen, welken last zy haar geheele leven zou hebben te dragen. Op dit oogenblik bestormden haar duizenden andere gedachten, zooals men dat by haar kon veronderstellen. Hoe zou ze de wereld om den tuin leiden? De gasten dienden te worden afgezegd; de trouwplechtigheid zou niet door gaan; ook daarvan diende kennis gegevende presenten moesten worden teruggezonden! En de wereld, haar wereld, die zou in haar vuist lachen! Dat was verschrikkeiykl XLH. Ben bechte vriendschap. De man zal boeten voor de droomen, die den knaap mieleidden. „Waar ga je heen?" vroeg Meredith, toen ze op straat waren. „Naar huis." Zy liepen samen een paar schreden voort. „Mag ik met je meegaan?" vervolgde Meredith. „Natuuriykik heb je veel te vertellen." Zy wenkten een huurkoetsier en, vreemd genoeg, gedurende den ganschen rit naar Russell Square, zaten ze naast elkander zonder een woord te spreken. Die twee mannen hadden maanden lang samen gewerkt, en mannen, die gezameniyk dagelyks een taak verrichten, leeren dat te doen zonder daarby veel van gedachten te wisselen. Wanneer twee menscben elkanders inzichten goed kennen, wisselen zy minder van gedachten. Deze twee hadden buitengewoon veel samen doorleefd, ieder voor zich wist wat de ander in de ge geven omstandigheden zou denken of doen; ook nu wist de een, wat er in den ander omging. Het huis in Russell Square, het stille huis in den hoek, waar geen rytuigen passeeren, was verlicht en er was bewegiDg in op te merken, toen het rytuig er voor stilhield. De oude knecht stond aan de deur met een vor- welkomqnden glimlach en een bijna onmerk- baren geur van brandewyn. De bagage was al behoorlyk opzy gezet en Jozef bad zich naar de kamers van mynheer Meredith be geven. Guy Oscard leidde zyn vriend naar de rookkamer, achter in het huisdezelfde kamer, waarin de excentrieke Oscard had gezeten, om zyn beroemd werk te schryven; de kamer, waar Victor Durnovo voor het eerst van zün Simiacine-plan had gesproken met den zin van een historicus. De beide overlevenden van het oorspron- keiyke trio traden het vertrek binnen en sloten de deur achter zich dicht. „Wat voor ons een tragedie is, moet voor de wereld wel veel van een comedie hebben dat gebeurt wel meer", merkte Jack Meredith bedaard aaD. Oscard bromde ieta by zichzelf en zocht zyn pyp. „Als wy zoo iet* van een ander hoorden, zouden wy er wel harteiyk om lachen", ging Meredith voort. Oscard knikte, stak zyn pyp op en sprak geen woord. „Kom", riep Jack Meredith opeens uit, ter- wyi hy zich in zyn stoel achterover wierp, „het is een malle geschiedenis, anders niet!" Hij lachte byna onmerkbaar en sloeg intus- schen zyn vriend angstig en opmerkzaam gade. „Het treft hem dieper dan my", dacht hy by zichzelf. „Die arme, goede kerel!" Zelf beheersching was by Meredith een tweede natuur geworden; hy had dit leeren beschouwen als een maatschappeiyken plicht en zoo was het nu ook natuuriyk in hem, dat hy minder dacht aan zichzelf dan aan de eischen van het oogenblik. Tucht is in de maatschappy van niet minder belang dan in het leger. Zy is een groote macht, die den mensch leert zyn eigen leven gering te schatten, als het belang van velen op het spel staat. Oscard lachte ook; maar die lach klonk kort en vreemd. „Wat een plotselinge ommekeer 1" merkte Meredith weer aan; „en dat alles gebeurde, omdat jy daar zoo binnenkwam, op een ge geven oogenblik by toeval." „Neen, niet by toeval", verbeterde Oscard, die eindelyk den mond opende. „Ik werd er gebracht en in de kamer geduwd." „Door wien?" „Door je vader." Jack Meredith sprong opstreek zich lang zaam met de hand over het gelaat, schrander en fijn als zyn geest, en keek toen een poos nadenkend voor zich uit. „De oude heer?"hernam hy langzaam, „groote de oude heer?" Weer dacht by eenige oogenblikken na. „Vertel me hoe dat gebeurd ia", zeide hy daarop kortaf. Oscard vertelde hem nu alles, vry onsamen hangend, nu en dan een rookwolk uitblazende. Hy deed er zyn best niet toe er een geregeld verhaal van te maken, maar somde eenvoudig de feiten op, zooals ze zich hadden voorgedaan. Hoogstwaarschynlyk doorzag hy die eene daad niet, die voor Jack Meredith helder was als de dag. „Is het er zóó mee gesteld?" merkte Jack Meredith aan, toen het verhaal geëindigd was „dat goneest een mensch van alle verwaand heid. Ik geloof, dat ik myn portie nu wel beet heb. Misschien is het heel gezond voor me, eens te bemerken, dat ik by lange zoo knap niet ben, als ik me verbeeldde dat er heelwat knappere lui zyn dan ik en onder anderen myn vader - een man van negen en zeventig jaar! Het ergste van het geval is, dat hy al dien tyd gelyk had en ik steke blind was Hy wreef zich de fijne, bruine handen en sloeg een blik op zyn vriend met een glimlach, waarin heelwat minder jeugdige overmoed lag dan in vroegere dagen. De lach verdween geheel, toen hy Guy Oscard goed aankeek. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1