N°. 10926. fleze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 5 October. F euilleton. Met scherpe wapenen. DMBLAD. PRIJS-DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. j Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.172. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Ecrsle Blad. R Ollloiftole KennisceTingen. Burgemeester en Wethouders van Woubrugge Biongen bij publicatie ter openbare kennis van do belanghebbende lotelingen, lichting 189G, dat de getuigscliriflen wegens broederdienst of als te zijn eer.ige wettige zoon ter Gemeente-Sccretario wor den opgemaakt op Maandag 18 November a s., 'a voormiddags van 9—11 uren. Den lotelingen wordt tevens herinnerd nog op den dag der loting hunne redenen van vrijstelling aan den Militie- Commissaris bekend te maken. Aan de ingezetenen der gemeente Sassenh.eim is bij publicatie bekend gemaakt, dat gedurende de a.s. wintermaanden weder berhalings onderwijs zal worden gegeven. Zij, die van dit onderwijs ge bruik wenschen te maken, moeten zich op Dinsdag 8 October a s., des avonds tusschen 6 en 7 uren, aanmelden bij het hoofd der openbare lagere school, deu heer J. Beunier. De loting voor de Nationale Militie zal voorde ■gemeente Wassenaar worden gehouden aan den Leidschendam op Vrijdag 18 October a.s., 's voor- r^middags te halfelf. Het aantal lotingen bedraagt 43. De loting voor de Nationale Militio. lichting 1896, zal voor do gemeente Zoetermeer gehouden worden tc Stomp wijk aan den Leidschendam, op Vrijdag 18 October a.s., des voormiddags te 11J/4 uren. Op Woensdag 20 November, des voor- middags van 10 tot 12 uren, kunnen ter secretarie der gemeente de getuigschriften worden aange vraagd wegens broederdienst of als te zijn eenige wettige zoon. - De banier van de ,,3-October-Vereeniging" is thans in de kunstzaal van het Stedelyk Museum opgesteld. Morgen en een paar vol gende dagen is deze aldaar voor het publiek te bezichtigen, te gelijk met de 3 October- tentoonstelling. De door de banier op den gedenkdag tijdens don optocht ondergane waterdoop heeft, gelyk bij onderzoek gebleken mo t zijn, geen invloed op baar gehad, zoowel wat de stof, waarvan zij is vervaardigd, als wat de kleuren betreft, hetgeen zeker wel het meest afdoende bewijs is voor de deugdelijkheid der materialen, welke voor de banier zijn gebezigd. Naar wij verder vernemen, zijn reeds door de Polytechnische School te Delft photogra- pbieën van de banier gevraagd, wegens de I artistieke waarde, welke haar wordt toege kend, o. a. ook om het handkunstnaaldwerk, dat er op is toegepast, welke oude kunst langzamerhand weer meer in zwang begint te komen. Tot hoofd der Gereformeerde School aan de Hooigracht alhier is in de plaats van den heer G. Mulder, die de betrekking van chef de bureau aan de fabriek der heeren Van Kempen en Zn., te Voorschoten, heeft aanvaard, be noemd de heer J. Schaap, hoofd der Chr. school to Koog-Zaandyk. In de gisteravond in hot Nutsgebouw gehouden gewone maandelljksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde werd in plaats van prof. dr. Jan Ten Brink tot voorzitter gekozen prof. dr. P. J Blok. Tot leden eener commissie van wetsher ziening, ingevolge het voorstel van mr. J. A. Levy, werden benoemd mr. J. A. Levy, te Amsterdammr. J. Heemskerk Az., te 's-Gra- venhage; mr. dr. H. E. Moltzer, ie Utrecht; dr. J. W. Muller en prof. mr. S. J. Fockema Andrem, beiden te Leiden. Aan de Koninklyke Nederlandsche Grof smederij alhier is opgedragen de levering van zuiverkisten en buisleidingen voor de gas fabriek te Delft, voor de som van 10,650, waarvoor op 23 September het laagst was ingeschreven door de heeren Rogier-Nerinck- Ricbtor, te Bergen-op-Zoom, voor 9495. Do aanbesteding voor hetnieuwo post en telegraafkantoor alhier zal einde dezer maand plaats hebben. De raming is ƒ30,000. 's Ryks Ethnographisch Museum heeft van den heer J. Leyds, te Pretoria, de vol gende voorwerpen, herkomstig van de inboor lingen der Zuid-Afrikaanscbe Republiek, ten geschenke ontvangen: 2 armringen, 1 tabaks- PÜP, 2 wandelstokken, 1 kaarsrlragertjo, 2 wichelsteenen, 1 tabakzak. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. De burgemeester der gemeente Wasse naar, die zich den 6don November e. k. met zijn gezin aldaar zal vestigen, zal dien dag feestelyk worden ingehaald. Ter bestryding van de daaraan verbonden kosten is door de ingezetenen een som van ruim ƒ1200 bijeengebracht. De rekening der gemeente Wassenaar, over het dienstjaar 1894, is door Gedepu teerde Staten dezer provincie goedgekeurd in ontvang op 25843. D5'/2, in uitgaaf op 25611.941/2, dus met een batig saldo van 231.61. De begrooting van het 2de bataljon rus tende schutterij in dit gewest, voor 1896, is door den Raad der gemeente Wassenaar voor- loopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 241. Door de afdeeling Wassenaar der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is aan den Raad der gemeente Wassenaar het ver zoek gericht, om verlaging van het tarief voor liet gebruik der mestputten aan de haven dier gemeente. By koninklijk besluit van 30 September jl. (Stsbl. 167), opgenomen in de „Staatscou rant" van 5 dezer, is op de voordracht van den minister van binnenlandsche zaken, tot 1 Januari 1896 geschorst een besluit van den Raad der gemeente Boskoop, i. d. 12 Sept. 1895, tot benoeming van een tydeiyken wet houder. ""De schorsing geschiedt uit overweging, dat het wonscheiyk is om, hangende het onder zoek naar de wettigheid van dat besluit, hut in werking treden daarvan te beletten. De heer P. Kuylman, predikant te Bunnik, heeft voor het beroep naar Benthuizen bedankt. Op het telephoonkantoor te Sassenheim werden gedurende de maand September 1895 behandeld 139 telegrammen, waarvan ver zonden 66 en ontvangen 73. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. gem. A. te Bunschoten door den heer W. B. Renkema, te Rynsburg. Uit Warmond wordt ons geschreven: Ons zangkoor voerde voor het eerst de „Missa in honorem St.-Mathiae", van den heer C. A. Bonten, te Leiden, in zyn geheel uit (11. Maandag op den verjaardag van onzen eerw. pastoor, werd deze Mis, doch toen zonder Credo, gezongen). Laat my beginnen met te zeggen, dat de componist sedert hy zijn eerste Mis compo neerde (nu een jaar geleden) met reuzen schreden is vooruitgegaan op den weg der kunst. Nog nooit heb ik van de jongere meesters een Mis gehoord, die het in gods dienstig gevoel en in breedte van opvatting van deze won. Het ligt niet op myn weg om voêt voor voet de geheele compositie na te gaan. Even wel over het geheel heeft de lieer Bonten (de Mis is meerendeels 4- en soms 3 stemmig) met zyn noten gewoekerd. Wilt gy juweeltjes, neemt dan in de Gloria het „Laudamus te", „Bonedicimus te", „Adoramus te", „Gloriüca- mus te", het „Qui tollis", enz., in het „Credo Deum de Deo" enz., „Et Incarnatus" enz., „Et in Spiritum Sanctum", enz. terwijl „Sanc- tus" en Agnus Dei" elkander den zegepalm betwisten. Inderdaad een meesterwerk. Vervolgens een woord van lof voor het Warmondsche zangkoor, dat heden dit nieuwe toonwerk uitstekend en zeer geïnspireerd ten gehoore bracht. Ten sloïte de hartgrondige wensch, dat de heer Bonten nog langen tyd aan het hoofd van ons koor moge staan. Zeer zeker zal hy ons dan met nog menige compositie van zyn hand verrykon. (Tijd.) Prinses Pauline van Wurtemberg, gast van de Koninginnen sedert eene maand, verlaat Maandag a.s. het Loo om naar Stuttgart terug te keeren. Tot secretaris der vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam, ter vervanging van mr. J. L. Gunning, ia benoemd mr. G. Vissering, die met 1 dezer zyne betrekking heeft aanvaard. Dr. P. J. Mulder, vro9ger kerkeiyk hoog leeraar aan do gemeentelyke universiteit te Amsterdam, heeft het beroep naar de Waalsche gemeente te Haarlem aangenomen. Men herinnert zich de gespannen verhou ding tusschen ingelanden en den voorzitter van den Grooten Veenpolder in West6teiling- wtrf (Fr.) Eene commissie is by den Commis saris der Koningin op audiëntie geweest, om aan te dringen op het ontslag van den voor zitter en met het verzoek eene commissie van enquête te benoemen. In eene vergadering van ingelanden is thans met algemeene stemmen eeno motie aangenomen, waarin de ingelanden zich zeer ingenomen betoonen met deze daad der commissie en haar verder allen steun beloven. De spanning wordt steeds grooter. De hervormdo predikant B. Marchand, uit Rondeboscb, by Kaapstad, die voor de regeering der Kaapkolonie naar Europa is gezonden om eene studie te maken van de arbeiders koloniën en de arbeidswetgeving, is uit Beriyn vertrokken en zal na een bezoek aan Hessen en Wostfalen ook naar Nederland komen. Het college van brandmeesters te Schoen hoven is met 1 Oct. gezamenlijk afgetreden. Zooals reods vroeger werd gemeld, stelde dit college ingrypendo veranderingen in het brand- wezen voor, welke B. en Ws., met het oog op den minder bloeienden finantiëelen toestand der gemeente, meenden niet te mogen invoeren. Op grond van heden ontvangen berich ten kan worden medegedeeld, dat de onge steldheid van H. K. H. de Groothertogin van Saksen, Prinses Sophie der Nederlanden, een gunstig verloop blyft houden, zoodat, wan neer geene complicatiën intreden en de noo- ge slaap de zieke kracht blyft geven, met gegronde hoop op herstel kan gerekend worden. Omtrent het oprichten van militaire abat toirs schryft men nader aan de „Haarl.Ct.": De proeftyd zal niet loopen over een jaar, maar over twee maanden, en zoo de proef voldoet, zal reeds 1 Januari 1896 tot do algo meene invoering worden overgegaan. Er zul len dan opgericht worden acht abattoirs, die zoovele centra zullen vormen, waaruit de kleine garnizoenen van vleesch worden voor zien. Niet alleen met den inkoop, maar met de geheele regeling is de heer M. Van Zanten te Dordrecht belast. Naar gemeld wordt, is er bij de Regeering een wetsvoorstel in voorbereiding tot invoe ring van een Midden-Europeeschen tyd. Naar de „Tel." verneemt, berust het regeeringsontwerp betreffende Kamers van Arbeid in hoofdzaak op de volgeDde beginselen lo. Waar de behoefte daaraan gebleken is, kan by Koninklyk Besluit voor één of meer gemeenten een Kamer van Arbeid worden opgericht. 2o. De Kamer van Arbeid heeft ten doel: a. Belangen van patroons en werklieden te bevorderen, door het verzamelen van inlich tingen over arbeidszaken. b. Aan ryk, provincie en gemeenten over belangen van arbeid van advies te dienen. c. Eindeiyk het voorkomen en beëindigen van geschillen en het bevorderen van uit spraak tusschen partyen, die zy niet heeft kunnen verzoenen. Leden kunnen zyn Nederlanders, mannen of vrouwen, tevens ingezetenen, 30 jaren oud en gedurende eenigen tyd werkzaam als patroons of werklieden. Kiezers zün mannen of vrouwen, ingeze tenen, Nederlanders, 25 jaar oud en gedu rende aekeren tyd werkzaam in het bedryf, dat zy vertegenwoordigen. De ter beëindiging van geschillon te be noemen Yerzoeningsraad bestaat uit een gelyk getal van patroons en werklieden. De wer king is geheel facultatief. Do Yerzoeningsraad deelt aan partyen schrifteiyk advies mede. De zittingen worden met gesloten deuren gehouden. Het Museum van Kunstnyverheid te Haarlem werd gedurende de maanden Au gustus en September door 1934 personen bezocht. De tentoonstelling van Japansche kunstpro ducten en teekeningen, die thans in genoemd Museum gehouden wordt, zal weder worden aangevuld met eene collectie producten der Perzische nyverheid, waaronder zich bevinden tapyten, keramische werken, dryf- en cise leerwerk, borduursels, lakwerk, boekbanden, enz, enz.; deze beide verzamelingen, zoover- schillend van aard, zullen zeker voor de beoefenaars van kunst-ambachten van groot belang zyn. Door de commissie werd ten opzichte der aan het Haarlemscbe Museum verbonden School voor Kunstnijverheid door het toelaten van hospitanten een nieuwe maatregel inge voerd. Voor de verschillende afdeelingon der aan de school onderwezen kunst-ambachten, als decoratieschilder, houtbeeldhouwer, gra veur en stempelsnyder, alsook yoor de af deeling der kunstindustriëele teekenaars, kun nen thans onder zeer gunstige voorwaarden voor drie of meer maanden leerlingen worden opgenomen. Yoor hen, die reeds practisch werkzaam zyn en nog eenigen tyd aan hunne artistieke op leiding wenschen te besteden, zyn de win termaanden, waarin de werkzaamheden veelal niet over-druk zyn, als aangewezen om de school te bezoeken. Zy kunnen gedurendediea tyd als hospitant worden ingeschreven en van dag- en avondcursus gebruik maken, waar door doze leerlingen, daar ze reeds met do praktyk vertrouwd zyn, en voornamelyk met de vakken, dio daarmede in direct verband staan, worden bezig gehouden en goede vorde ringen maken. Nadere inlichtingen kunnen by den direc teur der School voor Kunstnyverheid worden ingewonnen. Uit de boekory van het Museum van Kunstnyverheid werden gedurende de maand September 144 boek- en plaatwerken gratis naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. Aanstaanden Maandag, den 7den dezer, zal door den generaal-majoor Doorman, waar nemend gouverneur der residentie, de Militaire Willemsorde worden uitgereikt aan den lstun luitenant van het O.-I leger J. C Van den Belt, thans gedetacheerd aan de Hoogere Krygsschool te 's-Gravenhage. De troepen van het garnizoen zullen daartoe te 12 uren in bet Malieveld zyn opgesteld. De in de residentie aanwezige ridders der M. W.-O. worden uitgenoodigd de plechtigheid bij to wonen. De troepon zullen worden gecommandeerd door den kolonel jhr. Laman Trip, comman dant van het regiment grenadiers en jagers. Het bestuur van het Hoogheemraadschap van Dellland heeft gisteren do werken tor verdediging van het strand in oogenscbouw genomen. Men rekent dat dc muur deze maand gereed komt. Ook de voltooiing der hoofden is reeds ver gevorderd, maar hangt veel af van het weder. Aan de Vrye Universiteit te Amsterdam zijn dit jaar 21 studenten ingeschreven. Er zyn thans in het geheel 94 studenten, nl. 14 literatoren, 14 juristen en 66 theologen. 86) Oscard trad vooruit. Nauwelyks was hy over den drempel, of Sir John sloeg de deur hard achter hom dicht en liep wegl XLI. A trols. De mannen dienen de vrouw knie lende; staan ze eenmaal op, dan loopen ze weg. Guy Oscard bleef een oogenblik bij de deur staan. Hy hoorde die achter zich toeslaan en deed nog een paar stappen vooruit. Jack Meredith en Millicent stonden samen by den haard. De tafel lag vol papier en touw door elkander en daartusschen stonden eenige geschenken voor het huwelyk. Millicent8 meoi gezicht was wit als marmer geworden. Zy keek van Meredith naar Oscard en er sprak ontsteltenis uit haar blik. Yoor het eerst in haar leven was zy in de warl Het kwam ook zoo onverwacht! „Oh hl" riep zy uit, en dat was alles. Hierop volgde een diepe stilte, alsof er een onweer in de atmosfeer broeide. Te midden van die stilte hoorde men hot rytuig weg, ryden, waarin Sir John gezeten was. Dat alles duurde slechts een korten tyd- maar lang genoeg, om voor de beide mannen een licht te doen opgaan. Het was alsof het gemoed van het meisje voor hen werd ont sluierd en al haar gedachten open en bloot voor hen laffen. Op hetzelfde oogenblik zagen beiden alles helder in; beiden keerden in gedachte terug tot hun eersto ontmoeting, en gingen de schakels na van de keten, die hen van dat oogenblik af tot het tegenwoor dige leidde. Zy wisten het nu; en Millicent voelde, dat het zoo was. „Gaat u morgen trouwen?" vroeg Guy Oscard haar stoutweg. Nooit was hy er de man naar geweest, van wien men toegevend heid kon verwachten ten koste van recht en billykheid. Altyd had hy met mannen omge gaan en van hen de nauwgezetheid en goede trouw geëischt, die hy op zyn beurt schonk. Hy wist niet, dat de vrouwen anders waren dat nauwgezetheid haar sterke punt niet is! Millicent gaf geen antwoord. Zy keek naar Meredith, als verwachtte zy, dat deze het voor haar zou doen; maar Meredith keek naar Oscard, en zyn anders niets zeggende oogen schitterden nu van de liefde en bewondering, die hy zoo lang reeds aan dien eenvoudigen man had geschonken, zyn mindere naar het verstand. „Gaat u morgen trouwen?" vroeg Oscard nog eens, met een kalmte, die haar schrik aanjoeg. „Ja", antwoordde zy, nauw hoorbaar. Zy wist dat zy haar gedrag best zou kunnen verklaren. Zy zou het hun ieder afzonderiyk ook best verklaard hebben, maar aan beiden tegelyk, dat was moeilyk 1 Zy had een grooten voorraad goedklinkende argumenten, verkla ringen en geldige verontschuldigingen, maar welke zou zy nu kiezen? Geen van die alle konden voor beide gelegenheden dienst doen. Die mannen namen het dieper, ernstiger en eenvoudiger op dan zy. Bovendien was zy als verlamd door een gevoel, dat geheel nieuw voor haar was; het verschrikkeiyke gevoel, dat zy iets had verlorenhaar sterkste, haar eenige wapen haar schoonheid. Het was alsof zy niet mooi meer was. Dat deed er hier ten minste nu niets toe. Er is een tyd, die, even zeker als de dood, eenmaal opdaagt in het leven van iedere mooie vrouw, een tyd, waarin zy opeens ondervindt hoe nietig schoonheid eigeniyk toch is; zoo machteloos, nutteloos, o, zoo nietig! Millicent Chyne maakte even een smeekend gebaar, dat Meredith koud achteruit deed treden. De liefde voor Oscard, die zyn hart ver vulde, verrichtte wonderen in hem. Had zy iemand anders dan Guy Oscard verongtlykt, dit smeekende gebaar, zoo liefdevol, zoo teer, zoo vol berouw, kon haar hebben gered. Maar zy had het hart van Oscard gebroken; want gebroken was het, dat wi3ten beiden, en daarom trad Jack Meredith achteruit, alsof haar aan raking hem zou kunnen bezoedelen. Zyn ondiepe, gewaande liefde voor haar was onder dien eersten slag bezweken Haar schoon heid was op dit oogenblik voor hem niet meer dan de schoonheid van een schildery. „O, Jack!" bracht zy met moeite uit; en als er een andere vrouw in de kamer goweest was, zy zou terstond gevoeld hebben, dat Millicent hem liefhad met een liefde, die men slechts ééns in zyn leven kan koesteren. Maar de man voelt zoo scherp niet in dergeiyke zakenhy leest verkeerd of in het geheel niet. „Het is niets dan misverstand", hernam zy, naar adem hygende en van den een naar den ander kykende. „Een ellendig misverstand", vulde Meredith aan, mot een wreeden lach, die haar deed inéénkrimpen. „Mynheor Oscard heeft me zeker verkeerd begrepen", ging het meisje voort, zich met een stortvloed van woorden tot Meredith wendende om Oscard bekommerde zy zich geen oogen blik. „Misschien ben ik wat kinderachtig ge weest; of eenvoudig onwetenden blind; maar hoe kon ik weten, dat het hem ernst was met wat hy zoide?" „Bovendien heeft hy hier niets te maken; hy hoeft niet hier te komen om my yalsch te beschuldigen! Daar heeft hy geea recht toe; dat is wreed van hem; hy is geen gentleman! Hy kan niets bewyzen; hy kan niet zoggen, dat ik hem ooit ernstig deed gevoelen en iets dat ik hem ooit myn hand beloofde of zoo iets." Nu wendde zy zich tot Oscard, die daar nog altyd stond, onboweeglyk, als een boom. Hy leek zoo groot; zou hy nimmer van de plek te krygen zyn? „Aan zoo iets denkt hy niet", bracht Jack zoetsappig in het midden, terwyi hy naar zyn vriend keek. „Ik zou zeggen, dat hier geen sprake be hoeft te zyn van bewyzen", zei Oscard be daard, met een stem, die heel anders klonk dan gewoonlyk. „Wy staan hier niet voor een rechtbank, waarvoor de dames tegen woordig zulke zaken wel eens brengen. Als dat zoo was, dan kon ik u vragen myn brieven te toonen. Deze zouden geen twyfel achter laten omtrent myn bedoeling." „Van my bezit u ook oen kleine bydrage voor uw verzameling", viel hier Jack Meredith in. „Het moet wel interessant go weest zyn, die brieven met elkander te ver- geiyken, als ze misschien wel eens met dezelft mail aankwamen en hetzelfde postmerk ver toonden." „Ik heb ze nooit met elkander vergeleken", riep hot meisje uit, op uitdagenden toon. „Ze waren niet te vergelykon." Zy zeide dit schaamteloos en kwetste daar door Meredith in plaats van Oscard, voor wien die beleediging bestemd was. „Vergeleken of niet vergeleken", antwoordde Jack Meredith snel, met de gevatheid van een goed schermer, die een slag pareert, „dat doet er niet toe, maar één ding staat vast, dat u met ons beiden tegelyk geëngageerd zyt geweest. U hebt ons beiden weggestuurd om fortuin te maken en daarmedo uw liefde te - koopen. Er blyft ons niet anders over dan te gelooven, dat de meest biedende de gelukkige man zou geweest zyn. Ongelukkig werden wy compagnons, en gedreven door uw betooverendo macht maakten wy for tuin; maar wy deelden gelyk op. Zoo stonden we gelyk wat onze aanspraak op den prys betrof. Het is een interessante geschiedenis een vermakeiykel Nu is het aan u, om te handelen. Wy wachten uw verdere instructies vol gespannen verwachting af." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1