-Uitgaven J. VM DER STOK. Doukersteeg. Goederenvervoer van de 3-Oetober-Etalages. dor Badinrichting GoolMi ba snelste ÊBleÉBnlieltt voor Be verzenilng van Goefleren. HEDENAVOND OPENING N°. 10923. I)oii<Iei'da<>: 3 October. A0. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. BLANKENBERG Co., JIV LOSSING: Wed. W. VAN DER W1LK, nette Zit- en Slaapkamer met Pension. Stoomtram LeidenVoorschotenVeur (Leidschen- dam)VoorburgDen Haag. Tarief voor Bestelgoed Bestelgoedoron worden aangenomen in liet Sigarenmagazijn van den lieer J. C. VAN 'T ÜÖOFT, Brccstraat 106. eo62 40 ROLLANÖEÏ Co., Zee-Assurantiën. 1490 9 Jb. BUSSiNK's DEVENTERKOEK. C. ROODENBURG Jzn., Decnsch. - Noorsch. De prijs der geélaleerde HORLOGES is van al' heden tot en mei 3 October Deze Horloges zijn van de beste qualileit, wat er in dal artikel in den handel is, en loopen dertig uur. Elk eventueel niet juist loopend Horloge wordt teruggenomen, TARIEF BADHUIS TE LEIDEN, IDSCH DAGBLAD B PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden1.10. Eranco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTLËN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedore regel meer 0.17Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Wtct Nieuws van den Dag heeft al meer malen een ornslig protest doen weerklinken tegen de overdrijving, waarmede de 8 p o r t wordt beoefend. Thans schrijft het blad o. a. „Niet tegen de sport gaat de strijd, maar tegen hare overdrijving; niet tegen het wiel, maar tegen zijne alleenheerschappij. Er wordt geklaagd, dat de carrière onzer jongelieden go- vaar loopt door hunne voreering van het rijwiel, de fetis van het laatst der negentiende eeuw, en tevens valt het feit te coustateeren dat de sport het bestaan bedreigt van de gymnastiek." Dit betreurt Het N. v. d. D. „Toegestemd moet worden, dat de sport op de gymnastiek éénen voorsprong heeft: zij wordt beoefend in do vrije lucht, terwijl men in den regel binnens huis gymnastiseert. Maar daar staat tegenover, dat roeien, schieten, wielrijden, dat zelfs zwem men niet het geheele lichaam in werking stelt, terwijl de gymnastiek het lichaam harmo nisch oefent. De spieren, wier werkzaamheid ons dagelfjksch leven r iet eischt, zet zij aan het werk. Geen enkel gewricht laat zij ongebogen, geen onzer scharnieren laat zij gelegenheid tot roesten, geen spierbundel laat zy in rust. Zoo herstelt zij het verstoorde evenwicht en zij doet dit zonder geweld. Geen ruwheid, geen schokken, geen jagön, geen arbeid, waarop het menscbeiyk lichaam niet is ingericht. Zy schrydt bedaard voort, van het lichte tot het zwaardere, van het gemakkeiyke tot het moeiiyke, van het eenvoudige tot het samen gestelde." „Men gloeit, zoo eindigt het blad, voor do sport met een ijver, als gold het een nieuw geloof. Eene waarschuwing tegen do onzinnig heden, ook in don zachtsten vorm, prikkelt de yveraars, als had men iets heiligs aangetast. Het wordt meor dan tyd, dat de geneeskundige faculteit hare stem doe hooren en medewerke aan de herstelling in eore van de gymnastiek, die in deze dagen als meer goeds, dat wree- deiyk wordt achteruitgezet vernederd wordt tot eene plaats beneden haren wettigen rang." Door Evolutie wordt het zeer betreurd dat mevrouw Le Grand-Goudschaal, com mies der telegraphie en resideerende te Zwolle, togen 15 October haar ontslag heeft aange vraagd. Het blad gelooft, dat de Nederlandsc'-e vrouwenbeweging voor het oogenblik al geen gevoeliger slag kon krygen en zy karakteriseert den door mevrouw Le Grand gedanen stap als onbogrypbaar en onvergeefbaar, als volgt „Onbogrypbaar, wijl Mevr. L. G. G., alvo rens zich in het begin van 1894 te wenden tot het publiek, kende de hoegrootheid der opoffe ring, welke haar zou opleggen e9n weder in- dienst-treding, een opoffering trouwens niet grooter dan die, waaraan dageiyks zich hebben te onderwerpen en dit ook zonder morren doen hondorden vrouwen van marine-officieren en duizenden van minder in raog zijnde zee lieden wist dat het Departement v. W., H. en N. zich kantte tegen haar begeeren en in geen geval zou overgaan tot een haar aan stellen in dezelfde plaats waar ook haar echtgenoot stond. „Onvergeefbaar, wyi van het oogenblik af dit Mevr. L. G. G. de quaestie bracht cp openbaar terrein, deze niet meer was haar zaak, maar der vrouwen zaak; door deze te offeren aan haar individueele neigingen, heeft zy gesanctioneerd de meeningen der de vrou wen-emancipatie vyandig gezinden, den vyand prijs gegeven een vesting, welker verdediging zy ongevraagd op zich had genomen, vooraf wetende dat zy niet in het bezit was van de voor zoo grootsch een taak noodige factoren: moed, opoffering, volharding. De soldatenstand noemt zoo iets verraad en straft het met den kogel. „Mevr. L. G. G.'s straf zal bestaan in be wierooking, verheerlyking van personen, die met den minister v. d. Sleyden uitroepen: „Ü9 vrouw behoort by haar manl" doch uit wier monden nog nooit is gehoord een protest tegen het in het huweiyk verbinden van twee menschen, waarvan men vooraf weet dat hun positie medebrengt, dat zy niet by elkander kunnen of mogen verbiy- ven van wie nog nooit i6 opgegaan een kreet van afschuw, wanneer zy daar zagen verplaatsen naar Atjeh of Lombok gehuwde mannen, manneD, wier respectieve weder helften gepersuadeerd waren te wonen in Batavia, Semarang of Europa. „"Wat wy in mevr. L. G.-G. wraken, is niet, dat haar echtgenoot haar hooger is dan do zaak van de vrouw ambtenaar, wel dat zy heel Nederland in opstand bracht, ten einde zich recht te verschaffen, om, nadat haar dit was geworden, het verre van zich te slingeren. Wat wij in haar wraken, is, dat zy zich heeft opgeworpen als pionierster, zonder ten volle te besc-ffen de verantwoor delijkheid, die op zoo eene ru3t. Aan li6t pal- staan der voorhoede toch het behoud van heel het leger I" Onder het opschrift „Oorzaak en Gevolg" lezen wy in de Nieuwe Delflschc Courant: Byna overal en altyd waar en wanneer men hoort spreken over het sociale vraag stuk, wordt van de sociale crisis, welke wy te doorleven hebben, gezegd, dat zy in hoofd zaak, zoo niet geheel en al, berust op roaat- schappeiyke wanverhoudingen, bloot stoffe- lyke gronden. Wy kunnen dit niet geheel en al ontkennen. Er zy'n in verloop van tyd door veranderde wyze van handel en industrie nieuwe wegen geopend en oude gesloten. De toepassing van machinerieën deed veel kwaad aan den werkman. Maar is daarmee alles gezegd? Wy gelooven het niet. Wy voor ons meenen dat de sociale crisis even goed en meer nog is een moreele crisis. Het is niet altyd het brood, dat den werk man ontbreekt. Let hierby vooral eens op het feit, dat byv. de groote werkstakingen juist altyd voorkomen in de industriëele centra, in de groote steden, waarheen juist do werk man van het platteland nog altyd heen trekt, omdat daar nog werk te vinden is. Klinkt dat niet ongerijmd? By het volgen van het verloop van zulk een werkstaking ziet men toch in den regel, dat het loon nog zoo laag niet is, en dat in elk geval een goed geordend gezin het met zulk een loon nog wel doen kan, totdat tyd en wyle de gelogenheid om meer te verdienen wat gun stiger wordt. Gewooniyk echter is het weer het oude liedje: panem et circenses, brood en spelen, en ontbreekt het den werkman meer aan deugd dan aan brood. Wie het in zyn macht had om de ver slaafdheid aan zekere noodzakelyk genoemde uitgaven te beteugelen en in het gezin van den werkman den geest van nederigheid, ondergeschiktheid en zedigheid terug te brengen, by zou waarlyk voor de sociale bevrediging zeer veel gedaan hebben en op weg zyn de sociale quaestie voor een goed gedeelte van de baan te schuiven. Of meent men soms dat de ontevreden heid noodzakelyk moet samengaan met armoede en ontbering? Hoeveel groote mannen en heilige vrouwen hebben hun leven in armoede en ontbering doorgebracht! En toch is hun leven altyd een voorbeeld van tevredenheid geweest, zelfs wanneer zy het noodigste voor hun onderhoud nog moesten missen. Inderdaad, indien armoede en ontevreden heid altyd moesten samengaan, dan begrypen wy niet, waarom in de wereldgeschiedenis lange episodes zyn aan te wyzen, waarin men van geen proletariërs en hunne klachten hoorde. En toch is do wereld nog geen dag zonder armen en zonder armoede geweest. Vindt men wel ontevredenheid by hen, die deugd, geloof en godsdienst genoeg hebben, om hun lot in lijdzaamheid te dragon? Dezen, ze mogen klagen, maar maken zy oproer of zetten zy anderen tot oproer aan? Zy mogen zuchten onder hunne ontberingen, maar de gedachte komt hun niet in het hoofd, zich te rangschikken in de gelederen der oproer- scbreeuwers, of verbetering van hun lot te verwachten uit de handen van hen, die meenen dat zulk een verbetering alleen geboren kan worden uit de algeheelo omverwerping der bestaande maatschappy. Het huiseiyk en het maatschappeiyk leven hebben door alle tyden heen groote afwisse lingen en groote verbeteringen ondergaan en vertoonen zich in onze dagen onder vry wat gunstiger en veel aantrekkeiyker vorm dan veel eeuwen terug. En zyn wjj er nu zooveel beter om? Is het niet waar, dat de maatschappy in vroegere eeuweD, by de onbekendheid met zooveel zaken, die ons tot genot of gemak dieneD, moer vrede genoot dan nu, te midden van den betrekkelyken overvloed, die nog altyd heerscht? En nu is de mensch nog meer tot oproer geneigd! Hoevelen zyn er, die toch in onze maat schappy de minsten nog niet behoefden te zyn, wien het leven zooals zy zeggen byna onmogeiyk is geworden. Maar als wy de rekening van zulke lieden eens mochten opmaken, dan zou er hoogst- waarscbyniyk heel wat anders te zien komen, en zou al spoedig biyken dat de crisis yoor zulke lieden meer ligt in de zeden dan in de ontoereikbaarheid van het stofTuiyke leven. Daarmede willen wy niet zeggen dat alle klagers bepaald opmakers zyn, die maar van den hoogen boom leven en roosje maar laten zorgen. Volstrekt niet. Er is veel in onze maatschappy, dat een rechtmatige klacht verdient. Maar toch niet zooveel als sommigen wel voorgeven. De valsche beginselen hebben het mensch- dom met geweld in een verkeerde richting gebracht. Genieten, het veld der behoeften altyd grooter maken, zyn lusten steeds meer voldoeD, ziedaar de fouten, waar het op aan komt. En toch, juist in onze dagen zou het zoo nuttig zyn, indien velen geleerd hadden, wat meer te ontberen, wat minder te genieten, wat nederiger te zyn. Vandaar het sociale ïyden, de sociale ellende, die meer uit het gemis van het betrekkeiyk overbodige, dan van het strikt noodzakelyke geboren is. Het komt er maar op aan, by bet monsch- dom wat meer oprechten christenzin, meer deugd en meer godsdienst aan te kweeken, wil men oorzaak en gevolg beiden te niet doen. Gemengd Nieuws. Had ongetwyfold iedereen mede- lyden met den man uit Leidon, die onlangs terechtstond en gestraft werd, omdat hy een knaapje met zyn te zwaar beladen wagen, komende van een hooge brug, had doodgere den, niemand zal medelyden gevoeld hebben voor den arbeider C. W., uit Noordwyk aan Zee, die zich gisteren voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden had wegens het veroorzaken van zwaar lichameiyk letsel. Rydendo met een disbelwageD, op den grind weg naar Noordwyk, had de man met het, zooals men weet, moeilyk bestuurbare voer tuig onverstandig hard gereden, zoo hard, dat het de aandacht had getrokken van een poli tiebeambte en twee voerlieden, die zich ook op den weg bevonden. Eón hunner had hem zelfs nog toegeroepen „denk om die vrouw", maar hetzy W. dit niet hoorde door het ratelen van do kar, hetzy uit onverschilligheid, hy reed dpor en een oogenblik later gebeurde wat het drietal ge vreesd had, en wierp de slingerende dis el- wagen oen 70 jarige vrouw omver en gingen twee wielen haar over de beenen, waardoor een beenbreuk ontstond, waarvan het oudje volgens den doctor op haar leeftyd niet meer genezen kan. De man beweerde dat zyn paard geschrikt was voor een tramlocomotief, die water stond in te nomen, later dat zyn paard onrustig was geworden door het omhoog waaion van een tip van bet zeil van een wagen, welke hem passeerde, maar noch het een noch het ander werd door de getuigen bevestigd. Allen waren het er over eens, dat de beklaagde onbesuisd had gereden en zyn paard niet Jn de hand had. Subst.-officier van Justitie mr. Pleyte achtte het hoog noodig, dat aan die geïmproviseer e barddraveryon een3 voorgoed een einde werd gemaakt en ZEd. Achtb. hoopte dat te berei ken door eens een flink voorbeeld te stellen. Daarom vorderde hy de veroordeeling van den beklaagde tot óón maand hechleni Maandag-avond is een stier uit den stal van den vleeschhouwer S. N., in de Keizerstraat te Scheveningen, uitkomende aan de Nieuwe Laantjes, losgebroken. Na een vrouw omvergeloopen te hebben, die daardoor eenige kneuzingen bekwam, werd het dier in een open gang aan de Keizerstraat gegrepen en gebonden. Het wist echter spoedig zy'n banden te verbreken, rende toen in woeste vaart voort en sprong door de ruit van do winkeldeur eener broodbakkery van do wed. v. P. Deze vrouw en hare twee kinderen werden in den winkel omvergeworpen, doch bekwamen geen letsel. Vervolgens verliet de stier den winkel door een ruit van oen winkelraam en rende door naar het strand voorby Seinpost en Kurhaus totdat het beest in do richting naar Katwyk uit het gezicht verdwenen was. Een der Amsterdamsche sigaren fabrikanten zal zyne fabriek naar Zaandam overbrengen. Te Almeloo is de hoogbejaarde J. T. H., die vóór eenige dagen zyn gouden huwelyksfeest vierde, door een rytuig, be spannen met twee paarden, overreden. Hy werd met gebroken beenen naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy des avonds onder hevige pynon is bezweken. Te Weesp heeft een 13- a 14-jarigo knaap een fabrieksmeisje, dat zich trachtte te onttrekken aan plageryen, met een dolkmes a in den linkerarm ernstige verwondingen toegebracht, waardoor zy zeer veel bloed verloor on buiten kennis geraakte. In het gast- en armenhuis werd zy door twee genees- heeren verbonden, en het bleek gelukkig, dat de wondon niet levensgevaarlyk zyn, hoewel zy voor haar werk geruimen tyd ongeschikt zal wezen. Van het geval is door de politie proces verbaal opgemaakt. UCHTSTERHTfi. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. "WEEK van 15 tot 21 Sept. Datum. Uur Aantal. Gom. Eng. Standk. 15 Sopt. 7.— 8.45 7 16.4 1G 7.— 8.45 8 1G.4 17 7.— 8.45 7 16.8 18 7.— 8.45 8 10.8 19 7.8.45 7 16.4 20 7.— 8.45 8 16.6 21 78.45 8 16.6 Dit betoekent; Wanneer men 5 cubic feet 141.» liters por uur van zulk gas verbrandt in een 8ugg'^ London-Argaud-Btandard burnor No. 1, met 24 gaatje, wordt een licht verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.4, 16.4 enz. 8tandaardl;aarson, waarvan elko kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. GEYP. 3-Oclober-Feestmarsch, opge dragen aan de 3-October-Vereeniging ter ge legenheid van haar 10 jarig bestaan, ƒ0.40. KASK, 3-Ocföbcr-Eeesf0iarsch,fO.4O. GERDE§. l'lt bange Dagen. Een ver haal tydens Leidens Beleg, f 0.20. Vcrkrygbaar by de Uitgevers 6082 15 58. eene lading GROVE KACBEEKOEEK. Kruisstraat 37. 6655 6 Een Heer verlangt te Leiden (geen buiten- wijken): eene Brieven met prysopgave onder No. 6694 aan het Bureel van dit Blad. 6 0-5 KG. 0.10, 5-10 KG. 0.15, 10-20 KG. 0.20, 20-25 KG. 0 21, 2-5-30 KG. ƒ0.22, 30-35 KG. ƒ0.23, 35-40 KG. ƒ0.24, 40-50 KG. ƒ0.25. NIEUWE RIJN 3, Agenten derStoomvaartmaatschappij „Nederland." Zoowel voor passage-bespreking als verzending van goederen. Bekroond met Eere-Diploma's, Gou den en Zilveren Medailles, is te Lei den steeds versch verkrygbaar tegen Deventer winkelprys, by 4414 14 Haarlemmerstraat 22. Mejuffrouw M. A. 8. MEYBOOJf, trans- latrice voor 't Deensch en Noorsch, hervat haar Onderwijs in die Taal half October. Hun, die wenschen deel te nemen aan een der CURSUSSEN, wordt verzocht zich aan te melden vóór IO October, Celebesstraat 31, te 's-Gravenhage, 's middags tusschen 2 uren en halfvljf. 6594 10 6610 40 f 2.oO. BEOEH HARKT 31. De prijzen zijn voor gewone warme of koude baden buiten abonnement per bad 0.50. 1 abonnement van 10 baden 4.— 1 ,80 7— 1 n 50 „15.- 1 100 „25.- Onder deze prijsopgaaf is begrepen het ge- nik van twee handdoeken BLOEMMARKT 21, is geopend: Maandag van 8 uren v.m. tot 5 uren n.m. Dinsdag 8 5 Wo.nsdag 8 Donderdag 8 5 Vrijdag 8 9 Zaterdag 8 „„9„ 556 26 De Administrateur, N. 13. IIATVr.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5