buitenland. onder de Alfoeren, op Halmaheira, waar hy geruimen tyd werkzaam was en waarheen h\j weer hoopt terug te keoren. Men vleit zich het genotgen te zullen hebben den heer v. B. nog eens spoedig weer te zullen zien optreden. De voordracht ter benoeming van een godsdienstonderwijzer by de Ned.-Herv. gem. te Delft bestaat uit de heeren E. Van Baarsel, te HarderwijkP. J. Kousernaker, te Leiden M. J. Taal, te N.-Beierland, en H. Wineke, te Nyehaske. De loting voor de nationale militie zal dit jaar voor de gemeente Valkenburg plaats hebben te Katwijk op Dinsdag 15 October, des namiddags te halftwee. De cand. A. M. Diermanse, van de theol. school te Kampen, het beroep hebbende aan genomen naar Hoofddorp, is na voldaan peremptoir-examen door do classis Haarlem toegelaten tot de H. Bediening. De groothertogin van Saksen, prinses Sophie der Nederlanden, is, blijkens de „Wei marer Zeitung", door gastrische koorts aange tast. Maandagochtend was de algemeene toe stand der zieke iets beter en de ziekte kon gezegd worden een gunstigen loop te nomen. H. K. H. bevindt zich niet te Weimar, maar te Heinrichsau. Men meldt uit 's-Gravenhage: Naar men wil, zou met het oog op den afloop met 1 Juli 1897 van de door het gemeentebestuur aan de Ned. Bell Telephoon-Maatschappy ver leende concessie tot exploitatie van het telephoonnet alhier, sprake zyn van weldra te verwachten voorstellen van B. en Ws. om de vergunning alsnog met vijf jaren te verlengen, in afwachting van de ondervinding, met de gemeente-exploitatie te Amsterdam en Rotterdam opgedaan. Of voor die vijf jaren alsnog tariefsver laging wordt bedongen, is nog niet bekend. Namens H. M. de Regentes ontving baron Van Hardenbroek van Bergambacht gisteren een schrijven van gelukwensching by de herdenking van den dag, waarop hy „25 jaar geleden aan het hoofd der Nederlandsche ambulance zulke belangrijke en belauglooze diensten bewees op het oorlogstoonool", terwyl H. M. haar levendige belangstelling voor de werkzaamheden der veroeniging het „Rooüe Kruis" te kennen gaf. De muziekvoreeniging „Symphonie orkest" te Utrecht heeft het plan opgovat, in den zomer van 1896 een groot internationaal concours te organisoeren voor fanfare- en harmonie-gezelschappen. Op de voordracht voor de benoeming van leoraar in de staathuishoudkunde aan do Rijks hoogere burgerschool te Roermond, in de plaats van mr. Stoffels, is geplaatst de heer mr. J. H. Tasset, aldaar. Tot leoraar in het Engelsch aan de H. B. school te Zieriksee, voor hot tijdvak van 1 Oct. tot 31 Juli 1896, is benoemd de heer M. Van Breen, te Middelburg. De heer J. W. De Groot, conrector van het gymnasium te Kampen, was gisteren 25 jaron werkzaam aan die inrichting. Van vele zyden ontving de jubilaris gelukwenschen en stoffelyko bewijzen van waardoering. Do heer F. R Coors Fz., te Utrecht, heeft een belangrijk werk ondernomen, de uitgave nl. van oen „Studenten-liederboek van Groot- Nederland." Hy is overtuigd, dat het Volkslied een uitstekendo bron is voor de kennis onzer taal, en dat onder de volksliederen het studentenlied eene voorname plaats inneemt. Vandaar dat hy alle studenten-liederen, die hy kan opsporen uit den tyd van Neerlands grootheid, wil verzamelen en uitgeven. Hy ondervindt by dit streven veel instem ming en steun en hoeft o. a. zeer waardee- rende brieven ontvangen van de senaten der studentencorpsen te Groningen en te Am sterdam, in antwoord op een aan hen gericht schryven, dat is overgenomon door „Propria Cures" mot een aanbeveling namens den Amst. Senaat. Wy ontleenen daaraan de mededoeling, dat het voornemen is „alle Nederlandsche Studenten-liederen" in één liederboek te ver- oenigen. Ieder lied zal eene volle pianobegelei ding hebben, welke alleen gespeeld reeds ruim voldoet. Aan 't boek zal een nationale tint gegeven worden door onze volksliederen. „De afmetingen van 't Studenten-liederboek zullen door 't groot aantal liederen aanzienlyk zyn. En de uitgave wensch ik zeer netjes te hebben, zegt de schr. Er zal dus te kampen zfln tegon aanzioniyke goldeiyke kosten en tegen allerlei grooto moeiiykheden. Hot werk zal echter een treisch monument zyn van biy vende waarde. Er wordt dan iets grootscli aan Nederland gegeven en in de eerste plaats aan do Nederlandsche Studenten." UD.) Uit Marseille vernomen wy het volgende: Toen generaal Vetter en zflne familie te Marseille per spoor aankwamen, werd ZEx. aldaar door den vertegenwoordiger der Rot terdamsche Lloyd en enkele Noderlandors verwelkomd. Do bezienswaardigheden van do prachtige havenstad werden daarna in oogen- schouw genomen. By aankomst van het stoomschip „Soem- bing" b.gaf de generaal zich aan boord en wendde zich tot den gezagvoerder met het verzoek hem aan de lste-klasse-passagiers te willen voorstellen. Weldra was de kennis making aangeknoopt en het duurde niet lang of eene kauounade van champagne kurken had plaats. De eorbwyn vloeide ruimschoots. Do aan wezige troep u, die te Rotterdam ingescheept waren, verwelkomden hun gevierde» generaal by het embarkeeren. De generaal inspecteerde hen, toen zy in orde van parade waren op- gestold. De eerste dag van de zeoroiè werd dus goed ingezet, en met blydschap werd de tocht naar Insulinde ondernomen. (T.) Louis Bouwmeester heeft het spit in den rug. (N. v. d D.) Door de arrondissements rechtbank te Groningen is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter aldaar, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr A. J. Carsten, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Winschoten; mr. J. A. Teilegen, kantonrechter-plaatsvervanger, advo caat en procureur te Groningen, en mr. N. Th. Witkop, kantonrechter te Almeloo. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, zou de burgemeester van Aalten, jhr. G. L. C. H. Baud, voornemens zyn, eervol ontslag te vragen als burgemeester, welke betrekking hy sedert 2 Febr. 1888 waarneemt. Te Hoek van Holland worden door de heeren G. Du Ry van Beest Holle en J. G. Van Wingerden ernstige pogingen in het werk gesteld om eene naamlooze vennoot schap, de maatschappy „Oranje", op te richten, waarvoor een kapitaal benoodigd is van 310,000, verdeeld in aandeelen, elk van f 1000. Het doel der maatschappy is het uitoefenen van de zeevisschery, waartoe aan den rechteroever van den Nieuwen Waterweg, even boven bet station van do H. IJ. S.-M., eene haven zal gemaakt worden met sleep helling, in welker nabyheid pakhuizen en woningen voor visschers zullen gobouwd worden, alsmede een gebouw voor visch- af&lag, yspakhuis, mandenmakerij, teerstoof, enz., zoodat de vischschepen zich ter plaatse volledig voor de vischvangst kunnen uitrusten. Het terreiD, waarop een en ander zal ver- ryzen, hebben genoemde heeren van hot Ryk in erfpacht voor 60 jaar. Door zyne ligging aan een diepen waterweg, die ten allen tyde, ook 's winters, kan be varen worden, de spoorwegverbinding met Midden-Europa en de nabybeid der zee acht men don Hoek van Holland uitmuntend go- scbikt om van daar de zeevisschery uit te oefenen. Het stoomschip „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 1 Oct. van Port-Said; de „Maasdam" arriveerde 1 Oct. van Nieuw- York te Rotterdam; de „Merapi", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 1 Oct. van South ampton; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 1 Oct. Dover gepasseerd. By koninklyk besluit is benoemd L. H. P. Sirens tot burgemeester van Svvalmen. Aan P. Yan Ny mogen Schonegevel, met ingang van 1 dezer, ontslag verleend als burge meester van De Wyk. Aan R H. Eyssonius De Waal, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als majoor h la sütto by de dienstdoende schuttery te 's-Gravenhage. Met ingang van 11 dezer: lc. do luit. ter zee 1ste kl. J. H. Van Hoogstraten en do luit. ter zeo 2de kl. W. De Ruyter van Steveninck, op pensioen gesteld en hun toegekend: a. een pensioen onderscheideniyk van 1086 en f 570 'sjaars; b. eene verhooging van het pensioen, ingevolge art. 1, c, dor wet van 1 April 1875 ten bedrage onderscheideniyk van f 750 en f 450 'sjaars; 2o. bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2do kl. D. J. Van den Honert. Het koninklyk besluit van 13 Sept. jl., waarby o. a. de eerste luit. A. H. Van Alphen de Veer, van het 5de reg. inf., in zyn rang werd overgeplaatst by het reg. grenaoiersen jagers, voor zooveel dien officier betreft, op zyn verzoek ingetrokken en buiten werking gesteld. Met ingang van 1 Nov. a. s. J. W. Meuter en J. P. Van Vlissingen benoemd tot adspi- rant ingenieur van den Rykswaterstaat. Gemengd Nieuws. Biykens achterstaande adver- tentie is hier ter stede weder eene Dieuwe begrafenis-ondorneming opgericht, en wel door de heeren M. Koppeschaar en G. Hendriks, welke onderneming zich belast met de regeling van begrafenisplechtigheden zoowel binnen als buiten de stad, op de moest eenvoudige en plechtige wyze, tegen vaBt en billyk tarief. De gemeente Boskoop is door een zware ramp geteisterd geworden. Er heeft een verschrikkeiyke brand midden in het dorp gewoe-J, ontstaan in een boeren woning, welke geheel in de vlammen opging, welke bovendien op andere woningen over sloegen, waarvan er, naar men ons meldt, acht door het vuur vernield werden. Zelfs werd de belendende Hervormde kerk aange tast, welke met den toren eveneens afbrandde. Men schryft ons uit Roelof-Arends veen: Gisternamiddag had de baggerman C. Loos, alhior, een aardig buitenkansje. Terwyl by langs de Veenwetering voer, sprong eens klaps een snoek van ODgeveer 3 halve KG. uit het water in zyn vaartuig. De dartele waterwolf werd onmiddellyk door den visscher tegen wil en dank naar den vischkooper gebracht. Gedurende de maand September zyn aan het telephoonkantoor te Lisse behan deld 218 telegrammen, nl. ontvangen 116 en verzonden 103. Gedurende die maand in 1894 werden be handeld 112 telegrammen. Gisteravond om elf uren is te Bloiswyk de woning van den bouwman Jacob Groenewegon geheel afgebrand. Met groote moeite konden de bewoners zichzelf en hun kinderen redden. Vreomd is het, dat de bewoners in den laatsten tyd vooraf brieven ontvangen dat hun boel in den brand zal worden gestoken, hetgeen ook al te Zegwaard is geschied. Men denkt dus dat er by de jongste her- haaldeiyk voorkomende branden kwaadwillig heid in het spel is. Te Noordwyk aan Zee zyn voor de tweede reis aangekomen 2 bomschuiten, „NW. 28," schipper C. v. Duin, met 412 kantjes pekelharing en 17 duizend stourharing, en „NW. 26," schipper G. Van der Luit, met 290 kantjes pekelharing en 25 kantjes steur- haring, beiden van den reeder P. v. Duin. Op de Nassaukade te Amster- dara is een meisje van 7 jaar door een beladen vrachtwagen overreden en gedood. De voerman had aan het ongeluk geen schuld. Een jongste bediende van de lïrma Matthes en Bormeester heeft gister morgen aan de „Kas vereeniging", te Amster dam, eene minder angename ontmoeting gehad. Terwyl hy aan het loket wachtte op een ontvangbewys voor gestort geld (ƒ20,000), vroeg iemand uit het publiek hem: „Mist u niets?" De jongen voelde zyn zakken na en miste werkelyk een bedrag aan bankpapier en wel f 65,000. Men was zoo beleefd den jongen attent te maken op een man, die juist de „Kasvoreeniging" verlaten had, en hy hem achterna. By do Heerengracht had de kantoorbediendo den vermoedelyken aan rander ingehaald, die, op het oogenblik, dat hy door den jongen plotseling in den kraag gegrepen werd, iets weggooide, wat nader hand het vermiste geld bleek te zyn. Een der omstanders had het pakje opgeraapt en het den eigenaar weder tor hand gesteld. Op ver zoek van den jongen werd de man door een politie agent gearresteerd, die tot dusver van verre het schouwspel had gadegeslagen. De man werd eerst onder groeten toeloop van nieuwsgierigen naar den politiepost in't oude Gymnasium gebracht en van daar naar den St.Pietershal. De rechtbank te Amsterdam, 4de kamer, veroordeelde gisteren Pieter Johannes Leonardus Jansen, wegens ver- spreiJing van voor de Regentes beleedige;de geschriften tot 5 maanden gevangenisstraf. De heer Panhorst, vele jaren rechercheur by de politie te Amsterdam, is benoemd tot concierge by de rechtbank. Zooals men zich zal herinneren, werd Pan horst een jaar geleden by een opstootje, waarby hy in 't gedrang kwam, vry ernstig gekwetst Ssdert was by sukkelend, ten ge volge waarvan hy den dienst by de politie heeft moeten verlaten. Professor F alb zegt van October het volgende: Algemeen overzicht der maand. De regens zullen, hoewel niet in die mate als in October van het vorige jaar, in deze maand veelvuldig voorkomen. Onweders slechts aan de kusten. Dj temperatuur zal in het midden der maand stygen, doch anders zeer normaal zyn. In 't eind der maand is vorst to verwachten. Dagoverzicht. 15 October: Regens in 't westen van Europa, hierna droog, koud weer. De derde Oct. is een kritieke dag van den 2den rang. 68 OctoberUitgebreide regens by warm weer. 911 October: De temperatuur daalt. 12—16 De temperatuur stygt aan houdend en den 15den is 't zeer warm. Hier en daar onweders. In den laatsten tyd aard bevingen in de zuidelyke streken. 17—21 October. De regens nemen toe, vooral om den 20sten is het zeer warm, de 18de is een kritieke dag van den laten rang. 22—31 October: De regens nemen in 't begin af, doch komen op den 25sten veel voor en gaan in sneeuwbuien over; na den 25sten vorst. Tegon oen koopman te Schoon- hoven, die op 16 Juli jl., by gelegenheid der vorkiezing van vier raadsleden, een kiezer een ryksdaalder beloofde, indien hy op een viertal aangewezen candidate» stemde, vorderde het O. M. by de rechtbank te Rotterdam een maand gevangenisstraf. By de behandeling van een snyparty voor de rechtbank te Assen ver klaarde de verdediger dat twee dor getuigen onmogeiyk alles goed hadden kunnen zien. Met nog twee „vrienden" hadden zy in een minimum tydsverloop 26 maatjes jenever verorberd, waarvan de k stelein een schiif- telyke verklaring had gegeven. De vier „heeren" hadden dus ieder een halve kan en l'/j maatje jenever gehad in een klein tydsverloop en zeker nog wel meer op den dag. Men schryft uit deNederland- sche grensgemeente Overslag aan de „N. R. Ct.Tegenwoordig wordt hier op groote schaal vee naar Belgiö binnengesmokkeld. Dezer dagen had eene ontmoeting plaats tusschen douanen en smokkelaars. Ruim 30 runderen werden over de grenzen gebracht door 70 man. Onder de gemeente Moerbeke lagen twee ambtenaren van de douane in hinderlaag. Zoodra de smokkela'ars hen zagen liggen, gingen verschillenden op de vlucht, doch anderen dreven de beesten weer verder. Het gevolg hiervan was, dat de ambtenaren drie stuks vee in handen kregen. De vorige week zyn aan deze grenzen niet minder dan 190 stuks runderen gesmokkeld. Heer: „Ik heb hier in uw winkel dezen wandelstok gekocht, en daarby hebt gy my verzekerd, dat het handvat van zuiver ivoor was." Wiokolkr: „Ja, dat is zoo." Heer: „Maar nu is me gebleken, dat het slechts namaak is." Winkelier: „Dat fcegryp ik niet. Ik kryg myn ivoor direct van Ceylon. De eenige ver klaring, die ik er dan van geven kan, is dat de olifauten aldaar tegenwoordig ook al valsche tanden dragen." Een held en twaalf lafaards. In het Militair Hospitaal te Amsterdam is sedert korten tyd de lste luitenant der infan terie H. I. Von Santen opgenomen, dezelfde, aan wien onlangs het ridderkruis der Mili taire Willemsorde 4de klasse werd verleend. Onder welke omstandigheden hy dit heeft verdiend, wordt thans in de „Deutsche Wo- chenzeitung" meegedeeld: Luitenant Von Santen, die van het Neder landsche leger by het Indische was gedeta cheerd, was op Atjeh commandant van een blokhuis, dat voortdurend door de Atjehers werd beschoten. Hy besloot verandering daarin te brengen. Op een donkeren nacht ging hy met alle beschikbare manschappen, 12 Euro- peesche soldaten en eenige Javanen onder een Europeeschen sergeant, in de richting van do benting, waaruit het blokhuis bescho ten werd. Na veel zoeken vond hy een nauw paadje, dat naar de benting voerde. Onvorsaagd ging de officier voorop, maar hy ging alleen; de manschap bleef achteren de sergeant fluisterde: „Luitenant, kom toch terugals ze ons ontdekkon, zyn we verloren I" De luitenant was woedend. „Voorwaarts, laf aards!" nep hy, maar niemand dan alleen een hoornblazer volgde hem. Plotseling kwamen een dozijn Atjehers met blinkende klewangs naar buiten. Von Santen vuurde snel zyn revolver af en hakte 6r toen met zyn sabel op in. Vol angst sprongen ze weer over de borstwering, maar niet zonder eenige dooden achter te laten, en daarby een, wiens rug door de sabel was opengehakt. Nogmaals riep de officier: „Voorwaarts 1" maar zyn manschappen volgden niet. „Ze zullen zoo meteen in een groot aantal terug- keeren, en dan zyn we verlorenantwoordden de dapperen. Er zat niet anders op dan terug te keeren. Den volgenden dag werd de benting door een peloton infanterie zonder tegenstand bezet. De Atjehers hadden de versterking onmiddeliyk vorlaten. De lafaards kwamen voor den krygsraad. Als ze niet met zoo velen waren geweest, dan zouden zo zeker tot den kogel zyn ver oordeeld. De onderofficier werd gedegradeerd en de manschappen naar de tweede klasse verwezen. Gelukkig zegt de „Deutsche Wochenzei- tuug" terecht kent de Indische krygsge- schiedenis geon tweede geval van dezen aard. Jubilé H. "Witte. Hot gisteravond in de Stadszaal gegeven promenade-concert, ter gelegenheid van het 40 jarig jubilé van den hortulanus den heer H. "Witte, was zeer druk bezocht, zoowel döor de leden der afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappy voor Tuin bouw en Plantkunde met hunno dames, als door leden van het hoofJbestuur en verdere genoodigden. Ook by avond mnakte do versiering der zaal een schitterend effect. Behalve aan de gisteren reeds medegedeelde bloemisten, komt daarvoor ook de eer toe aan de heeren M. M. W. P. Beenakker en J. Mater Zn De in de zaal tentoongestelde geschenken waren nog vermeerderd met een zilveren Flora-beeldje, den jubilaris vereerd door de dames Ca. en E. H. Rodbard. Overigens had het huldefeest ook des avonds een uitstekend verloop. Na hot feestmaal in het hotel „Du Lion d'Or," waaraan het natmir- ïyk niet aan schoone toosten ontbrak in de eerste plaats op de Beschermvrouw der Maat schappy, H. M. do Koningin-Regentes, op H. M. Koningin Wilhelmina en op den door H. M. geridderden jubilaris, trad deze om acht uren met eenige deelgenooten aan den maaltyd, de zaal binnen, begroet door fan fares van het orkest van het 4de reg. inf., dat onder directie van den heer J. Oostelaar een schoon en doelmatig gekozen programma uitvoerde. In de tweede afdeeling werd de muziek afgewisseld door eenige goed voorgedragen zangnummers door de werklieden-zangver- eeniging „Kunst na Arbeid", wier leden en directeur, den heer Ph. Rank A Jz., wegens hunne welwillende opluistering van dezen avond door den afdeelings-voorzitter, den heer A. D. D. Schretlen, hartelyk dank werd ge bracht. Er werd door de in ben sierlyken lusthof herschapen Stadszaal druk gewandeld en by het ontmoeten van den heer Witte werd met hem nog menige warme handdruk gewisseld. Enkele leden der Maatschappy, die 's mid dags geen gelegenheid hadden, waren toch nog voor dit avondfeest van elders naar Leiden overgekomen, om den jubilaris hunne hulde te komen aanbieden. In waarheid kan getuigd worden dat dit jubilóum feest in alle opzichten schitterend geslaagd is. Daarvoor komt zeker in niet geringe mate huldo toe aan de Leiasche kweekers voor do kostbare inzendingen, maar ook aan het Witte- comitó (eigenaardig merkbaar aan de witte rozetten, welke de leden er van op de borst droe gen), waarvan de heeren J. D. Onderwater, uit Heemstede, eere voorzitter, A. D. D. Schretlen alhier voorzitter en F. Van Romburgh secre taris waren. De Leidsche afdeeling heeft aanspraak op aller lof voor hare medewerking en er recht op dat haar ledental voortdurend styge en zy alzoo steeds in bloei toenemel Gemeenteraad van Voorschoten. De gisteravond gehouden zitting werd door den burgemeester in tegenwoordigheid van alle ledm te halfacht geopend, waarna de notulen werden gelezen en gearresteerd. Vervolgens kwam aan de orde de benoeming van een gemeente secretaris uit deze, door B. en Ws. opgemaakte voordracht: no. 1 de heer E. Verr.öde, no. 2 mr. D. A. Van Eek. Do heer V*rnède werd met algemeene stem men verkozen, voor welk nieuw blyk van ver trouwen hy don Raad zyn dank bracht. Daarom vooral gevoelde hy zich door dit blyk van vertrouwen vereerd, omdat hy eeüige weken geleden, by de aanvaarding van het ambt van burgemeester, zyn ontslag had gevraagd als gemeente-secretaris, opdat de Raad in de gelegenheid zou worden gesteld, uit te spreken of hy beide ambten in één persoon vereenigd wenschte te zien. ZEd. Achtb. verklaarde de benoeming te aanvaarden, haar aan de konink- lyke goedkeuring onderwerpende. Vervolgens kwam aan de orde de gemeente- begrooting voor 1896, welke zonder eenige op- of aanmerking werd vastgesteld, in ont vangsten en uitgaven tot een bedrag van f 19,568. Op voorstel van B. en Ws. werd besloten, het gemeentelyk archief, thans nog berustende in de consistoriekamer der Herv. kerk, naar het Raadhuis te doen overbrengen, en de kast, waarin dat archief geborgen is, voor f 40 aan H.H. Kerkvoogden over te doen, om voorts B. en Ws. een blanco krediet voor het aan schaffen van een nieuwe kast te verleenen. Goedgekeurd wordt ook, de stukken, die blykbaar aan de Kerk behooren, doch waar van zulks niet beschreven is, by de schifting van beide archieven als het eigendom der Kerk te beschouwen. Ter behandeling van het suppletoir kohier hoofdelyke omslag werd de openbare zitting gesloten. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Aug. en 3 Sept. De Lomboksche grooten, die te Batavia nog steeds op Tanah-abang gevangen zitten, zyn volgens de „Java-Bode" naar Benkoelen ver bannen. Afgewezen is het verzoek van den heer J. H. F. Koblbrugge, arte te Tosari (Pasoeroean) om to-kering eener subsidie voor het onder nemen eener wetenschappelyke reis naar Lombok of Sumbawa. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Inditf zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Met ingang van 4 Sept. 1895, tot voorzitter van de landradente Tegal en Pemalang, de voorzitter van de land raden te Cheribon, Madjalengka en Koeniugan mr. J. H. Tobias; te Cheribon, Madjalengka en Kooningan, de ambtenaar op non activiteit mr. H. W. Andree Wiltens, thans tijdelijk belast met de functiën van voorzitter van eerstgenoemden landraad. T ij d e 1 ij k belast: Met de waarneming der betrekking van adspirant-resident van Salatiga (Semarang). tegelijk met zijn eigen functiën, de ass.-res. van, Ambaiawa G. A. F. J Oosthout. Belast: Met de waarneming der betrekking van ouderwijzer 2de kl. bij het openbaar lagor onderwijs met ingang van 4 Sept. 1895, do onder wijzer 3de kl. C. Verheul. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa met ingang van 2 Sept. 1895, wegens ziekte, aan den onderwijzer 2de kl. bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen, J. B. F. Mulder. Ingetrokken: De overplaatsing van de residentie Oostkust van Sumatra naar de residentie Zuider en Oosterafdeeling van Borneo van den controleur 2de kl. A. L. Kamerling. Verplaatst: Van do residentie Oostkust van Sumatra naar do residentie Zuider- en Ooster afdeeling van Borneo de controleur lste klasso, A. C. Veenhuijzen. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den officier van justitie bij den Raad van Justitie te Padang, mr. F. C. Vijzo- laar; een jaar verlof Daar Europa met ingang van 4 Sept. 1895, wegens langdurigen dienst, aan den officier van justitie te Soorabaia mr. J. L. T. i ltkemrev. Ontslagen: Uit 'slands dienst de geschorste algemeene ontvanger van 'elands kas to Wono- sobo (Bagelon) A. P. Veit; met bepaling, dat nader zal worden uitgemaakt of dit ontslag al dan niet als eervol is to beschouwen; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de klerk bij do Wees- en Boedelkamer te Semarang, A. A. öcijfio;eervol uit 's lands dienst, de gewezen opziener der 3de klasse bij het Boschwezen op Java en Madoera, J. M. A- Koning. Benoemd: Met ingang van 4 Sept. 1895, tot officier van justitie bij den Raad van Justitie te Soerabaia, de voorzitter van de landraden te Tegal en Pemalang, mr. A. L. E. Gastmann. Departement van Oorlog. Verlengd: met een maand het tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Buitenzorg aan don lsten lnit., geëva cueerd van Atjeh naar Batavia A. Ch. L. Phaff. Overgeplaatst: als gewestelijk intendant te Makiisser de kapitein-intendant bij de Vde Afdeeling van het Departement van Oorlog F. H. Van Ispelen; op het bureau van den geweste- lijkon intendant te Semarang de kapitein-inten dant, gewestelijk intendant te Makasser G. P. Van der Waart van Gulik; bij de Vde Afdeeling van het Departement van Oorlog de kapitein-inten dant op het bureau van den geVestelijken inten dant te Batavia A. W. Van der Meer; op het bureau van den gewestelijkeu intendant te Batavia de kapitein-intendant bij de Vde Afdeeling yan het Departement van Oorlog T. Rinses; bij de Vdo Afdeeling van het Departement van Oorlog de kapitein-intendant te Kotta-Radja J. C. Palm naar Atjeh de kapitein-kwartiermeester te Padang J. J. Hupscher; als beheerder van het gewes telijk magazijn van kleeding en uitrusting te Padang de magazijnmeester lste klasse te Kutta- Radja D. J. Caminha; naar Atjeh de lste lui tenant-kwartiermeester T. H. Kuyl; als kwar tiermeester van het departement te Batavia de lste luitenant-kwartiermeester, geëvacueerd van Atjeh naar Batavia J. W. Bongaerts; als be heerder van het garnizoens-magazijn van kleed ng en uitrusting te Magelang de 2de luitenant-kwar tiermeester van het recruten-bataljon P. A. De Jager; naar Willem I als kwartiermeester van het garnizoen aldaar de lste luitenant-kwartier meester van het garnizoens-magazijn yan klee ding en uitrusting te Magelang, A. C. F. W. De Lassasie. Duitsohland. Op koninklyk bevel is, by den nood in den landbouw, voor de pachters van koninklyke domeingoederen in Pruisen de rente van voor schotten ten bate van verbetering van hun bedrijf van 5 op 31/* pet. verlaagd. Volgens eene statistiek, van sociaal democratische zijde opgemaakt, zyn er in de

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2