Whitworth-Cycles. Luxe-Kappen J. L. CREYGHTON, Solied Adres. GOUD. Goederenvervoer Vollenhoven's STOUT Vollenhoven's LAGER H. F. HOOSEMANS. Breestr.103. i Agent: W. DISSELDORP. Kathreiner's Eineipp-RSalz-Koffie, Uelftsche Roomboter. H. KITS VAN HEIJNINGEN Co., KOGYKERs Centraal AdvertenUebureeL imcrikaansche Orgels. Tentoonstelling Amsterdam 1895. W Z. VAN DER MEIJ m a n a Groote keuze. Lage pry'zen. AAL1UBKT 25, LEIDEN. Hel Verhuurkantoor IN atuurboter! I. DE WILDE, H. DE NIE Jr., Rapenburg. [flaring 1 J. 4. VM DEK LAAN, Katwijk aan Zee. Het Eau d'Amérique van BOLLINGER meest versterkende drank. beste Bier voor dagelijksch gebruik. J. P. RIEDEL, Boommarkt. Nikkelen Theepotten. Koffiekannen. Suikerpotten. Melkkannen. Bouilloirs. Bekroond met de GOUDEN MEDAILLE, Weer eenige bewijzen van de supe rioriteit der Whitworth Bij den gisteren gehouden Wegwedstrijd GOUDA- BODEGRAVE, (20 KM.), won de Heer op zijn Wfiiitwortli den eersten prijs. Ook de tweede prijs werd op WHITWORTH gewonnen. WILLEM VAN SANTEN Jac.zn., Xtrïr.?' Wijnhandel, Choorlammersteeg 6. em ie HOOFDAGENTSCHAP NIEUWJ3ETV NIEUWE RIJN No. 16 en ÜOOGEWOEHD No. 20. Plaatsing van Advertentiën in alle Dag- en Weekbladen zonder verhooging van prijs. 40g 24 Stoomtram LeidenVoorschotenVeur (Leidschen- dam)VoorburgDen Haag. Tarief voor Bestelgoed: Bestelgoedcren worden aangenomen in het Sigarenmagazijn van den Heer J. C. YAY 'T HOOFT, Breestraat 106. «062 40 buitenland. Frankrijk. De minister van justitie Trarieux heeft een rondschrijven aan de eerste-presidenten en procureurs-generaal der hoven van appèl ge richt, waarin hy hun kennis geeft van zijn nieuwe regeling voor de bevordering van de leden der rechterlijke macht bij de hoven on rechtbanken. Om allerlei licht te begrijpen redenen heeft de minister het beter geacht, de bevordering voortaan niet meer uitsluitend en geheel van zijn persoon te doen afhangen. Ieder jaar zullen nu voortaan de eerste- president en de procureur generaal van ieder hof van appèl een lijst opmaken, waarop zullen voorkomen zooveel namen van leden der rechterlijke macht bij het hof en de daar onder ressorteerende rechtbanken, als de helft van het aantal plaatsen in het ressort be draagt. Natuurlijk worden op die lijst ge bracht zij, die, naar het oordeel der samen stellers, het meeste recht op bevordering hebben wegens persoonlijke verdiensten of anciënniteit. Al deze lijsten komen in by eene commissie te Parijs, bestaande uit: den minister van justitie, voorzitter, den eersten president en den procureur-generaal van het hof van cassatie, den oudsten en den jongsten raadsheer naar den datum der benoeming en de drie directeurs (de ambtenaren, die in rang dadeiyk na den minister volgen) van bet ministerie van justitie. Deze commissie maakt een twoede lijst op van alle leden der rechterlijke macht, die voor bevordering in aanmerking komen over het geheele land, ten getale van de helft der gezamenlijke eerste lijsten of van een kwart gedeelte der plaatsen in geheel Frankrijk. Uit deze Itfst kiest de minister, naarmate zich vacatures voordoen,hen, hen, die by bevorderen wil —Deze maatregel heeft, geiyk men ziet, geen betrokking op de leden van het hof van cassatie ter eene zyde, noch ter andere op de vrederechters. De oppositie tegen het protectionisme wordt in Frankryk allengs sterker. De staats inkomsten verminderen en de finantiëele toe stand is, zooals de beroemde economist Leroy Beaulieu zegt: „niet meer ernstig, maar be- donkeiyk." Dat hieraan voor een groot deel de tegenwoordige handelspolitiek schuld heeft, hebben bekwame mannen reeds lang aange toond, maar die overtuiging dringt nu ook in het volk. Yooral te Parys wordt het stygen van de prijzen der levensmiddelen gevoeld. Dezer dagen nam eene vergadering van werklieden do volgende motie aan: „De vergaderde burgers, overwegende dat het recht van bestaan het eerste der menschen- rechten is; overwegende dat door de tarieven van 1892 dat rocht wordt verkracht, daar zy verhinderen, dat zooveel vleesch wordt aan Ie markt gebracht, als do behoefte der Parysch-übevolking eiséfit protostoeren togen die tarievensproken den wensch uit, dat de2e tarieven worden afgeschaft." Duitschland. De oude professor Von Bardeleben, die verleden week to Burlyn op 76 jarigen loeftyd gestorven is, was oen der meest bokende figuren van Beriyn, ook buiton de wetenschap pelyke kringen. Haast iedereen kendo dien prachtigen, gryzen kop, met den zwaron pro- fetenbaard en de zachtmoedige uitdrukking. Eigoniyk heette BardelebenSchwager. Den eersten Daam had hy aangenomen uit erken- telykheid aan een ouden oom, wion hij zyn opvoeding te danken had en die hem in de gelegenheid stelde to studeeron. Op zyn 22ste jaar verwierf Bardeleben, die zich toon nog Schwager Bardeleben noemde, te Beriyn den doctors-titel; op zyn 29ste was hy buitenge woon hoogleeraar te Qieson. Als zyn grootste verdienste wordt den beroemden chirurg toegerekend, dat hy in Duitschland de antiseptische wondbehandeling naar de methode van Lister heeft ingevoerd en daarin tevens vereenvoudiging heeft aangebracht. Voorts heelt hy zich grooten naam gemaakt door de hooge trap van ontwikkeling, waarop door zyn toedoen de oorlogs-chirurgie geste gen is; geheele generatiën van officieren van gezondheid zyn leerlingen van Bardeleben, die mede tot do oprichters behoorde van do Duit- sche maatschappy van chirurgie. Verloden jaar bekwam Bardeleben ten gevolge van een val een aandoening dor nieren, welke overging in de slepende ziekte, waaraan by thans over leden is. Zyn overschot werd met veel plechtigheid ter aarde besteld. Zuid-Afriko. Don Sisten Augustus werd aan het kamp der rydonde artillerie het gobruikeiyke konink- lyko saluut gevuurd, ter eere van den ge boortedag van Hare Majesteit Koningin Wil- helmina der Nederlanden. Ook vau vry vele particuliere gebouwen waaiden toen Holland- 6che vlaggen, of het dundoek van andere nationaliteiten, ter eere van dien dag. Het is niet. te veel gezegd, schryft de „Volks stem", als we beweren dat op dit oogenblik er waarscbynlyk geen volk is, dat zooveel gehechtheid koestert voor zyn staatshoofd als hot Nederlandsche volk. De jeugdige Koningin der Nederlanden geniet een achting, een genegenheid zonder weerga van de zyde harer onderdanen; dio sympathie wordt gevondon overal, waar een Nederland6ch hart klopt, en zal ongotwyfeld op een dag als heden ook in de Z.-A. Republiek, waar zooveel Nederlanders met orkentelykheid de Transvaalscbe gastvry- heid genieten, zich in talryke vormen open baren. Namens die onderdanen bieden wo eer biedig aan Hare Nederlandsche Majesteit de betuigingen van hulde en devotie aan en hopen dat de vriendschappeiyke betrekkingen, welke reeds sinds zooveel jaren zijn onderhou den tusschen de Z.-A. Republiek en de Neder, landen, ook onder de regeering van Koningin Wilhelmina zullen voortduren en in krachtig heid nog zullen toenemen. Cuba. De belichten van Cuba kunnen onmogeiyk een juist denkbeeld geven van den toestand op bet eiland, maar wat er van worden zal, zegt do „Harab. Corr.," kan men met eenige waarschynlykheid nagaan. Voor Spanje zullen de gevolgen zynzware verliezen aan menschen, oorlogsmateriöel en geld; voor Cuba: verwoeste steden, verwilderde akkers, greuzenlooze ellende en woedende verbittering. Want de Cubanen hebben ook Spaansch bloed in de aderen en zyn even onbuigzaam als hunne Europeeache verwanten. Geen menschelyke macht kan hen onder het juk brengen; zelfs wanneer zy nu, na de uiterste krachtsinspan ning, worden overwonnen, zal over eenige jaren een nieuwe opstand uitbreken. Dat is een kringloop van bloed en yzer, waaruit geen uitweg is. „Alleen als overwinnaars willen wy onderhandelen," zegt men te Madrid. „Alleen wanneer onze billyke eischen zyn toegestaan, zullen wy de wapenen neer leggen," zegt men op Cuba. Waarom heeft Spanje niet vry willig toegestaan, wat het nu na den opstand wil schenken? Waarom willen de opstandelingen thans niet meer de hervor mingen aannemen, met welke zy gisteren nog tevreden zouden zyn geweest? Beide partyen hebben genoeg bewyzen van heldenmoed ge geven; waarom geven zy geene bewyzen van wysheid? Gemengd. Nieuws. Voor den Hoogen Raad werd gis teren gepleit over de vraag of ramen voor de personeele belasting alleen voor wat de maat van het glas betreft of ook voor de sponningen, enz. moeten worden aangegeven. Het gold de zaak van een vermogend inge zetene te Prinsenhage, die minder belastbare deuren en vensters zou hebben opgegeven dan er in zyn woning waren. Na eene des wege ingestelde vervolging werd hy echter door de rechtbank te Breda en het Hof te 's Hertogenbosch vrygesproken op grond dat de belastbare grootte der ramen onjuist door schatters was bepaald. De Administratie der Belastingen, die onder de belastbare grootte van een raam altyd ook het houtwerk had berekend, kwam daarvan in cassatie en liet haar beroep gisteren door den Ryksadvocaat jhr. mr. De Brauw toelich ten. Eene beslissing van den Hoogen Raad werd zeer wonscheiyk geacht, maar mr. De Brauw meende dat deze thans nog niet zou kunnen volgen, omdat het arrest van het Hof wegens een vormgebrek behoorde te worden vernietigd en de zaak nog eerst voor een ander Hof zou moeten worden behandeld. Nog werd gisteren voor den Hoogen Raad behandeld het cassatieberoep van eene vrouw te Amsterdam, tot f 300 boete veroordeeld wegens het onbevoegd en buiten noodzaak uitoefenen van de geneeskunde door het ver strekken van geneeskundigen raad en hot verkoopen van geneesmiddelen, welke loodwit bevatten en door het gebruik waarvan zich verschyuselen van ernstige longvergiftiging openbaarden. Voor de requirante trad op mr. J. P. A. N. Caroli, uit Amsterdam, die aan voerde dat in het veroordeelend vonnis niet is gemotiveerd dat do uitoefening der genees kunde buiten noodzaak goscliiedde. Het O. M. zal in beide zaken over 14 dagen conclusie nemen. Het O. M. by de Haagschorecht- bank vorderde gisterenvoor eene werkvrouw, die in haar kosthuis op de Voldersgracht aldaar, ten nadeele van haar kostbaas, een zilveren horloge met ketting stal, en dit ten eigen bato beleende, 4 maandeDvoor een schippersknecht uit Dordrecht, dio zich te Delft tegen de politie verzette toen deze hem arresteerde, wegens verstoring van uene oefening van het Leger des Heils, 7 dagen; voor een koetsier te Schevoningen, die een hoofdagent van politie aldaar met oen mes dreigde af te maken, en een verdere „kunst bewerking" op hem toe te passen, nadat hy eerst diens kinderen in zyn dronkenschap gedreigd had te vermoorden, 3 weken. Door de rechtbank te Utrecht is veroordeeld C. J., huisvr. van J. L., wonende te Nieuwkoop, beklaagd van mis handeling van W. W., aldaar gepleegd, tot 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. In den nacht van 26 op 27 Sept. werd de omtrek van Charleroi door oene reeks brandrampen geteisterd. Een groote schuur, toebehooronde aan het kasteel van een advocaat, werd vomield met rytuig en paard. By een anderen brand kwamen drie koeien, kalveren, een hond en andere dieren om. Te Coillet brandde eene werkmanswoning af en te Monceau-sur-Sambre ontstond brand in de oliekelders van een fabriek. Het vuur zette zich voort aan stapels hout, bestemd voor het maken van spoorwegwaggons. De schade wordt op verscheidene duizenden berekend. Km de Ited. Wcrklnr. zyn opgenomen DATUM. DAQIR. Volw. para Kinde ren. ToUa) 22 Sept. Zondag 48 8 56 23 Maandag. 75 12 87 21 Dinsdag 79 17 96 25 Woensdag. 78 14 92 26 Donderdag 75 10 85 27 Vrijdag 78 14 92 28 Zaterdag. 69 6 75 in Papier, Crêpe, Linnen en Zijde; alsmede Lichtranden, Lichtschermen, Mouchoirs, enz. 6471 13 is VERPLAATST van Rapenburg 15 naar de DOfi2Z.ASTRA.AT No. 9, tegenover de Hoogere Burgerschool, alwaar nog nette Dienstboden zyn te verkrijgen. 6656 7 By Mef. STEENWIJK. 5989 29 Fyn en onvervalscht ƒ1.50 per KG. Allerfijnste versclie Tafclboter ƒ1.30 per KG. Goudsclic en Eeidsehe Kaas, zeer fijn, v. af 30 Cts. H o o g- e wo e r cl IV o. 4594 9 7" 4. Door inruil voorhanden: eenige prachtige bespeelde Orgels, welke tot zeer lago pryzen worden opgeruimd. 6635 7 Heden bied ik aan: Vaatjes 6595 13 van 6 stuks volle Daring ƒ0.75. o „O.OO. n n v v 1.20. Pnike qualltelt. Franco thuis te Leiden. Fijne Maatjes-Haring a f 0.65, f 0.80 en ƒ1.— por vaatje van 6, 12 en 24 stuks. Aanbevelend, is hot beste, goedkoopste en gemakkc- lykstc middel om het grys geworden liaar de natuurl.jkc kleur terug tc geven; men bevochtigt het haar slechts drie- of viermaal met een sponsje, hot vlekt de handen of het linnen niet en de flacon kost maar één Dulden. Hot is thans te verkrijgen by den Heer C. "WAGENAAR Jr., Drogist, Nieuwe Ryn by de Korenbeurs. 4552 11 Geen beter adres voor het repareeren en stoffecrcn van meubelen, zoowel als filjartcn, alsmede voor Verhuizingen van Inboedels, dan by H. KEEREH EER, Aalmarkt 16, Lelden. 5228 10 Hoofdagent te Leiden EenJg vertegenwoordiger voor Leiden en Omstreken. 712 20 TELEPHOONNUMMER 122. 3938 18 GOUDEN MEDAILLE Wereldtentoonstelling Amsterdam 1895. GOUDEN MEDAILLE Tentoonstelling van Gezondheidsartikelen, Genève 1895. Worden met clegelijlce garantie verkocht 6611 56 BIJ Vermengt Uwe Koffie voor de helft met en gij bespaart 35 Centen per pond. 6660 24 .«u-at- i 'a LA V i ONDER NAUWKEURIG TOEZICHT BEREID. Taste prijs tot I April 1996. 6664 24 Franco rembours door gehoel Nederland, 20 KG. ƒ23.50; 10 KG. f 12.— 4.5 KG. ƒ5.65; 2.5 KG. 3.25. Verder naar alle werelddeelen tegen hooger prys. Het is thans de geschiktste tyd zich van Winterprovisie te voorzien, waarvoor een faar wordt ingestaan. Overtuigt U van de fijne en geurige qualiteit en vraagt monster a 1.416 per KG. Nette verpakking, vlugge verzending. Wekelyksche omzet op heden ruim 10,000 KG Als een uitmuntenden Wijn bevelen wij aan onze 1* Graves. Deze Witte Bordeaux-Wijn, gebotteld door een der voornaamste firma's te Bordeaux, kost f 1.p. Fl. In origineele kistjes van 12 Fl. f 13.— fr. thuis. VAN HET 0-5 KG. 0.10, 5-10 KG. 0.15, 10-20 KG. 0.20, 20-25 KG. 0 21, 25-30 KG. ƒ0.22, 30-35 KG. ƒ0.23, 35-40 KG. ƒ0.24, 40-50 KG. ƒ0.25.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6