geest maakt altijd een zeer verdienstelijk werk van zijn toilet en al deed hij dat niet, hij zou er niet minder mooi om spelen. Ook gisteravond was zijne creatie voortreffelijk. Hij was in waarheid lichtzinnig, vermetel en toch beminnelijk, zijn optreden was weer een onbetwist succes. Rosier Faassen was een prachtige Poirier. Dit is een van de typen, die het best met zijn talent overeenkomen; ook zijn spel ver dient onze volle bewondering. Alexander Faassen speelde Verdelet. Reeds in het voorjaar en ook by vroegere gelegen heden wezen wy al meer dan ééns op de buitongowone gaven van dezen kunstenaar. Eenigszins anders begaafd als zyn broeder, is hy eene kracht van groote beteekenis: in prachtige rust, in fijnheid van spreken en stil spel wordt hy door weinigen onder onze artisten geëvenaard, in zyn genre door nie mand overtroffen. Zyn goede, degelijk ver standige Yerdelet was uitstekend. De beide rollen van mevrouw Yan Eysden en haar echtgenoot gaven weinig gelegenheid tot schitteren. De Antoinette was natuuriyk goed en ook de hoer Yan Eysden gaf met toewyding een ravenzwart-harigen hertog te aanschouwen. Als mooie tooneeltjes van ensemble-spel noemen wy bepaaldeiyk het gesprek tusschen Poirier en Verdelet in de eerste acte en het begin van de tweede acte. Vooral dit laatste was fijn getypeerd. De stemming, die na een goed déjeuner iets beter en losser is geworden zonder tot groote vroolykheid of uitbundigheid over te slaan, werd meesteriyk, zonder - c nige overdrijving, weergegeven. De familieraad was prachtig. Jammer dat de souffleur epaald hinderiyk was en dat het groenige ameuble ment tegen onze oude, trouwo Leidscho décors eenvoudig afschuweiyk stond. De geheole maand October is het nu vacantie en in het begin van November komt de „Scbmetterlingschlacht" van Sudermann. Op die belangryke onderneming komen wy later terug. v. B. Gemeenteraad Tan Oegstgeest. Zitting van Maandag 30 Sept. Voorzitter do heer J. M. De Kempenaor. Tegenwoordig de heeren: J. v. d. Berg, H. Duivenvoorde, E. Groen, A. Don Haan, A. Juffermans, P. Kromhout, D. v. d. Putten, J. C. Spaargaren, N. v. d. Spek, H. D. Terwee. Afwezig de heer L. E. Nieuwonhuizon met kennisgeving. De notulen dor vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Eene missive van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, waarby goedgekeurd wordt teruggezonden de rekening dor gemeente over het afgeloopen jaar, de ontvangsten op f 27,368.52s, de uitgaven op27,208.4Ö, slui tende dus met een batig saldo van f 160.076. b. Eono missive van datzelfde college, waarby wordt teruggezonden de verordening op de heffing v. d. H. O. onder mededeeling, dat het niet noodzakelijk is de verordening in haar geheel opnieuw aan de Koninklijke goodkeu ring to onderwerpen, doch slechts een be knopt besluit, waarby alleen do verhooging van hot heffingsbedrag met f 6000 wordt vastgesteld, wordende dan ook dienovereen komstig door den Raad besloten. c. Eeno missive van Gedoputoerdo Staten dezer Provincie, waarby wordt medegedeeld dat als bydrago van het R(jk, overeenkomstig art. 46 in velband met art. 24 der Wet tot regeling van het Lager Onderwys, aan de gomoento bywyze van voorschot over 1894 word uitgekeerd de som van f 1400, onder bericht dat de som van f 1667 te veel is genoten, die volgens do bepaling van art. 5 van het Koninkl. Besluit van 13 Sept. 1890, Staatsblad 154, op het voorschot over het dienstjaar 1896 zal worden verhaald. d. Eono missive van datzelfde college, hou dende medodeoling, dat door Gedeputeerde Staton is bepaald, dat de burgemeester van Oegstgeost, de hetr J. M. De Kemponaer, op Maandag en Vrydag voor de ingezetenen te spreken zal zyn. Do missives a, c en d worden voor konnis- geving aangenomen. Vorder komt nog in behandeling het op het convocatiebilj' t voorkomende onderwerp „Huur van Schoolkachels". De Voorzitter deelt mede, dat Burgomees- ter en Woths. voorstellen om de schoolkachels en de kachels van het Raadhuis en het daarby bohooronde materiëol te vorkoopen, en dat zy het huren van kachels, met byievering van eene nieuwo kachel voor de burgemeesters kamer, benevens het onderhoud dier kachels, ondershands willen aanbesteden, en zulks ingovolgo hot indortyd door den heer v. d. Berg gedane voorstel. Ingolevord zyn drie biljetten: a. van den smid Rubenkamp, die f 77 wil geven, en do huur en 't onderhoud wil aangaan voor de som van f 360; b. van den wagenmaker Van don Ameele, die f 74 wil geven, en de huur en 't onderhoud wil aangaan voor de som van f 395. c. van den smid Nou wens, die f 68 50 wil geven, en de huur en 't onderhoud wil aangaan voor do som van 381. Wordt door den Raad goedgevonden, dat Burg. en Woths. het gunnen aan den smid Rubenkamp, als zynde de persoon, dio het meest voor do kachels wil geven en de minste huur verlangt. Hierna wordt overgegaan tot het laatste punt der agenda „Besprekingen in zake ver koop van het nieuwe ziekenhuis." De Voorzittor stelt namens B. en Ws. voor, om het nieuwo ziekenhuis, gelegen aan den Achterweg, met terrein en al te verkoopen, en het oude ziekenhuis, gelegen in de Leidsche Buurt, weder daarvoor in te richten. De heer Den Haan stelt voor met den ver koop nog te wachten, met welk voorstel zich de heer Spaargaren vereenigt. De heer Van den Berg zegt dat hy zich bost kan vereenigen met het voorstel om het nieuwe ziekenhuis te verkoopen, maar ook nog wil wachten, om het oude ziekenhuis weder voor ziekenhuis in te richten, daar dit lokaal thans verhuurd wordt voor het houden van vergaderingen. De Voorzitter ontzenuwt de bezwaren van den heer Van den Berg en vindt dat hier slechts behoeft te worden voldaan aan eene formaliteit. De heer Terwee deelt mede dat dokter Biljouw verklaard heeft de patiënten, die in het nieuwo ziekenhuis worden opgenomen, niet te willen bezoeken. De heer Den Haan vraagt, of dokter Biljouw ze wel in het oude ziekenhuis zou willen bezoeken. De Voorzitter geeft in overweging om dienaangaande eene afwachtende houding aan te nomen. De heer Torwee zegt, dat by indertyd als burgemeester, ten gevolge van de mededeeling van den heer Biljouw, den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht in deze provincie tot 2 maal too verzocht heeft om over te komen, maar dat deze aan dat ver zoek nooit heeft voldaan. Na verdere discussie wordt het voorstel van het Dageiyksch Bestuur, om tot den verkoop van het nieuwe ziekenhuis met terrein en al te besluiten in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen2 stommen; zynde de heeren Spaargaren en Den Haan, die dit punt tot eene volgende vergadering wilden aanhouden. Nadat nog door den heer Van der Spek is verzocht om de slangen van do brandkraan, welkt geborgen zyn in het brandspuitenhuis aan oen Marendyk, naar de Alo'élaan te laten overbrengen, aan welk verzoek, zal worden voldaan, wordt (je vergadering, na gehoudpn rondvraag, door den Voorzitter gesloten. Gemengd Nieuws. Een persoon had gistermiddag het ongeluk op de Breestraat een pak met effecten van niet onbeduidende waarde te verliezen en geen uur daarna weder het ge luk, te vernemen dat het gevonden was en het ter zyner beschikking lag. De vinder, een kellner uit „Die Porto von Cleve," op de Breestraat, gaf nl. van zyn vondst aan de politie kennis en ontving van don eigenaar eono belooning. Afgezien van dezo belooning, mo t hot den vinder z ker genoegen hebben gedaan dat het kapitaaltje weder op de bestemde plaats terechtkwam. Om elf uren geraakte van mor- gen naby den Stompwykschen weg, onder Zoeterwoude, de kar, bespannen met honden, van don groentenkoopman G. B., in de vaart, doordien de bestuurder te veel wilde uithalen. Dewyl de eigenaar er spoedig in slaagde de beesten los te maken, kon alles vlug op het droge worden gehaald. Als een byzondorhoid kan wor den gemeld dat de wed. C. Van der S., te Zegwaard, in de vorige week twee rype aard beziën heeft geplukt van den koudon grond. Als het weder zoo gunstig biyft als het nu is, zal zy binnen eenige dagen nog meer van die vruchten kunnen plukken. In de laatste dagon doenzich in de naburige gemeente Valkenburg onder scheidene gevallen van roodvonk voor. Tot dusverre draagt de ziekte evenwel gelukkig oen goedaardig karakter. Drie dames hadden Zondagjl. per spoortrein uit 's Gravenhage een bezoek gebracht by een tante te Zegwaard. Dos avonds, toen zy weder huiswaarts keerden, namen zy, om iets spoediger het station te bereiken (1), een binnenpad door het land achter het dorp heen, waardoor een der dames voor een sloot kwam, welke geheel met kroos bedekt was. Daar zy misschien het onderscheid niet kende tusschen gras en kroos, en niettegenstaande zy nog door anderen werd gewaarschuwd, liep zy pardoes het water in. Gelukkig werd zy door aldaar aanwezige personen weer spoedig op het droge gebracht, zoodat zy er met den schrik en oen nat pak, alsmede met hot verlies van haar parasol, afkwam. Gisteravond trok te Amsterdam een troep jongens, komende van een meeting in „Constantia", onder het zingen van de bekende liederen, door de Kal vers (ra at en den Heiligenwcg naar de bocht van de Hoeron- gracht. Een afdoeling politie, onder aanvoering van een inspecteur, haalde hen by de Spiegel straat in en vond aanleiding een charge te maken. Een oude man bekwam een bloedende wond op het voorhoofd. Het schynt dat er met steenen werd geworpen op do agenten. Nog eenigen tyd bleef het rumoerig in den omtrek, doch een sterke politiemacht deed nieuws gierigen en betoogers uiteengaan. Discipline in 't leger. Men schryft aan de „N. R. Ct.": De voorstelling, alsof de auditeur militair te 's Gravenhage geheele straffeloosheid zou hebben gepredikt voor een sergeant, die „kwajongen" tegen een officier zegt, onder welke omstandigheden dit nu ook geschied moge zyn, is niet geheel juist. Evenmin de voorstelling, alsof de garni zoenscommandant te Middelburg, in stryd met zoodanige zienswyze, den sergeant toch disciplinair zou hebben gestraft. i De auditeur maakte, na onderzoek van de zaak, bezwaar, om den sergeant voor den krygsraad te betrekken en gevangenisstraf te doen ondergaan, daar z. i. de luitenant, in opgewonden toestand, door zyn gemeenzaam optreden den eerbied, hem door een miüdere verschuldigd, had doen uit het oog verliezen en er van strafbare insubordinatie, als zoo danig, dus geen sprake kon zyn. Daarentegen was de auditeur van oordeel, dat de uitlating, als onbestaanbaar met een goede krygstucht, disciplinair moest worden gestraft. Als gewooniyk werd door hem de straf reden opgegeven, die in het strafregister moest voorkomen, geiyk dan ook geschied is: „Het bezigen van onbetamelyke uitdrukkingen tegen zyn meerdere in rang, onder zeer ver zachtende omstandigheden". De commandant heeft er uitdrukkelijk, als gewooniyk, achter doen schryven, „den auditeur-militair gehoord." De bestraffing was geheel aan den com mandant overgelaten. Niet in stryd, maar geheel overeenkomende met de zienswyze van den auditeur, heeft dus de garnizoens commandant, van zyne bevoegdheid gebruik makend, den sergeant een disciplinaire correctie opgelegd en den luitenant eveneens. De zaak is geheel richtig toegegaan, en er is geenerlei onrecht gepleegd tegen een onzer „landskinderen." Voor de Utrecktsche rechtbank is gisteren behandeld de inbraak by prof. Gallee. De dader Lgde een volledige bekentenis af. Tegen den beklaagde, die reeds vroeger gestraft is," achtereenvolgens met 2, 5 en 8 jaren, werd nu door het O. M. tien jaren gevangenisstraf geëischt. Uitspraak over 8 dagen. Aan 't door beschrijvingen reeds bekende kasteel onder Vleuten, hot huis „De Haar", is men sinds eenigen tyd bezig met het aanleggen van verschillende lanen. De boomen worden in volwassen toestand uit den omtrek van De Bilt en Maartensdyk over gebracht naar Vleuten, zoodat zy al dadelyk schaduwrijke lanen vormen. Deze boomen worden gedurende den aanleg kunstmaiig gevoed. Aan eiken stam is be vestigd een bloempot, half gevuld met aarde tn katoenen of wolion draad, en verder met water. Uit de opening in den bodem van den pot hangen losse draden af, die met hot andere einde in den grond tusschen de wortels verspreid zyn. Door het voortdurend afsypelen van vocht uit den pot langs de draden blyft de grond om den wortel ook in 't droogste weer steeds vochtig en kunnen de wortelvezels gelykmalig het noodige voedsel opnemen. De aanleg dezer lanen is opgedragen aan de firma Gebrs. Copyn, tuin-arcbitecton en boomkweekers onder Maartensdyk, die ook de vyvers en andere waterwerken hebben aangelegd. Een ba 1 d d a d i ge straatjongen te Arnhem stak een zoogenaamden „sisser" of voetzoeker af en wierp dezen weg, met het gevolg, dat het brandend voorwerp terecht kwam op oen meisje. Het kind stond in minder dan geen tyd in volle vlam. Deeriyk gewond word zy naar het ziekenhuis overgebracht. By de potroleumlood8, een kwar tier beneden Arnhem, kan men te voet de overzyde van den Ryn bereiken; zóó laag is do waterstand in de rivier. Ook by Pannerden is de rivier doorwaadbaar. Gisteren had een dienstbode te Amersfoort de onvoorzichtigheid petroleum te gieten by een brandend petroleumstel. De vloeistof vatte vlam en deelde zich mee aan do kleederen van het meisje. De heer des huizes, die op haar gegil kwam toeloopen, doofde de vlammen door haar in een looper te wikkelen. Met hevige brandwonden aan hoofd, arm en borst is zy naar het gasthuis vervoerd. To Hemden, by Bocholt, is Zater dagnacht zekere H. B., geboortig uit Aalten, door een beambte doodgeschoten. Men meent dat smokkelary de aanleiding tot deze daad moet geweest zyn. Gisteron is in de Zuid-Willems- vaart dryvende gevonden hot lyk van zekeren J. Bongaerd, oud 19 jaron, te Maastricht. Men vermoedt dat B., die reeds eenige dagen werd vermist, door de duisternis misleid te water is geraakt. Te Aluibloo is Zondag ochtend de hoogbejaarde J T. H. door een rytuig, bespannen met twee paarden, overreden. Hy werd met gebroken beenen naar het Zieken huis vervoord, waar hy des avonds onder hevige pynen is bezweken. In j ar e n i s d e w a t e r 8 t a n d i n d e rivier de Waal by Nymegen niet zoo laag geweest als thans. In den zomer van 1858 en in het najaar van 1874 evenwel was er nog mindor water. De gemiddelde diepte der Waal is thans ongeveer nog 2 M. Te Nymegen bedient men zich reeds van hulppeil-schalen. In de laatste 24 uren was daar nog 5 cM. val. Op de „Lombok", een stoomboot van de Rotterdamsche Ballastmaatschappy, ia Zondag op de reis van Rotterdam naar Keulen by Emmerik een stoompijp gesprongeD, waardoor een stoker gedood en een machinist zwaar gewond werden. Te Velp zyn in de afgeloopen week als aangetast door dysenterie aange geven slechts 2 porsonen, terwijl gedurende dat^ tydvak 2 er aan zyn overleden en 4 zyn hersteld. In den mond van de voorhaven te Vianen is een met steenkolen geladen praam gezonken. Het vaartuig, dat met een 4-tal andere door een sleepboot in de haven werd gesleept, raakte wegens den lagen rivierstand aan den grond vast en werd door het volgende vaartuig van den sleep aan gevaren, waardoor het onmiddellijk zonk. De opvarenden werden gered. Ten gevolge van den lagen waterstand op den Ryn, is de dienst op de „Linker Rhein Bahn" Zevenaar Kleef ge staakt. Men meldt uit Aalten aan de „N. R. C.": De drie gebroeders B. uit deze gemeente waren gisternacht bezig koeien over de Pruisische grenzen te smokkelen, toen zy in het buurtschap Steenderen onder Bocholt door een Pruisischen commies werden be trapt. Hevig verzet heeft plaats gehad, zoodat de ambtenaar van zyn vuurwapen gebruik gemaakt en een der gebroeders, iemand van 2S jaar, op de plaats doodgeschoten heeft. Het lyk van den onlangs over leden socialistischen schryver Engels is ver brand en de asch, volgens zyn wensch, in volle zee neergelaten. Opnieuw is te London een staaf zilver gevonden, afkomstig van den grooten diefstal; het was duidelyk, dat de dieven ver geefs getracht hadden, de staaf in stukken te zagen. Van de 34 gestolen baren zyn er nu 5 terecht. Merkwaardig is het, dat een man, die niets met den diefstal te maken had, zich op het politiebureel is komen aanmelden als een van de dieven, en nog merkwaardiger is het, dat by als twee druppelen water geleek op den dief Bailey, die door de detectives in zijne woning is gearresteerd. Zelfs zyne kleeding was dezelfde als die van Bailey. De politie wist eerst niet, wat zy van het geval moest denken, maar kwam eindelyk tot de conclu sie, dat de man onschuldig was aan het feit, waarvan hy zichzelven betichtte. Een vreeselyke brand heeft Zondagmiddag op de werven te Boulogne- 6ur-Mer gewoed. Ten gevolge van de buiten gewone droogte waren alle pogingen tot blusschen tevergeefs, en in korten tyd waren zes werven met al de in aanbouw zynde vaartuigen en drie schepen in de haven ver brand. Ook de magazijnen en bureelen van den waterstaat en de genie verbrandden. De oceaan van vuur leverde een angstwekkend schouwspel op. Alle gebouwen, over eene uitgestrektheid van 1500 meters, werden een prooi der vlammen. Des avonds was men het vuur meester. Marktberichten. UodegraYO, 1 Oct. Aangevoerd 199 wagens Kaas, 12,085 stuks. wegende 52.904 KG. Prijs late soort Gondsche f 23.a f25.50, zwaardere 292de soort f19.50 af 21.hieronder 13 wagons Derb.ykaas,prijs loto soort f24.50 a 2deeooi\ f 20.50 a f 22. 25 wagens Edammer Kaas, prijs late soort f 2G.50 a f2do soort 21.a f 22.50, commissie wagon Leidsoho Kaas: f het schip pond. Handel ving. Rotterdam, 30 September. De aanvoer was heden wat ruimer. Er was goede kooplust voorNionwe Witte Tarwe en werd do beeto 25 cents en mindere 10 a 15 cents booger betaald. Extra pniko monsters rijn boven do notoeriDg betaald. Jarigo word weinig meer aangeboden maar ook niet gevraagd. INLANDSCHE GRANEN. N. Vlaam. en Zeeuw,, do beste f6.40, f 6.60 tot f 6.75 dito dito middolb. 5.80, 6.6.20 Flakk. en Overm., do beste 6.10, 6.30 G.CO dito dito middolb. 5.60, 5.76 5.90 Mindere soorten 5,6.60 Er vonden geene verkoopen por gewicht plaats. Roode Tarwe weinig getoond en zeer boog gehouden. Rogge werd ruim prijshoudend verkocht. Enkele puike blanke partijtjes boven noteonng. Zeenwscbe en Yl., naarquaL, f4.10, ƒ4.30 tot f4.60 Overm. on N.-Brab., 8.90, 4.20 4.40 Geringere soorten 3.50 3.70 Gerst. Do Winter- 10 cents lager. Zomer- onver anderd en Chevalier- in de beste soorten ving ver koopbaar, micdere traag. Ylaam. en Zeeowecho Winter- van f4.tot f4.20 Overmaaecho on Flakk. 3.75 4. Afw. on mindore soorten 2.90 3.50 Yl., Zeouw. en Flalib. Zomer- 3.30 8.76 Mindero qnaliteit 2.75 a 3.10 Chevalier3.50 4.75 .Yoorts word verkocht per 100 Kilo. Winter- volgens qualitoit f6.tot ƒ6.75 Zomer- dito 5.50 6. Chevalier- ordinaire qnaliteit. 6.60 Haver in goede qualitoit zeer weinig voorhanden; pryzen onveranderd. Blanke en wichtige qualitoit, van ƒ2.60 tot f2.90 Zeenwsoho en andere inl. Yoers,„2.20 „2.50 Liohtero dito dito 1.80 2.10 Goringoro soorton Yoorts werd godtan por 100 Kilo. Goede qnaliteitƒ5.60 tot 5.72 Mindere 5.5.25 8pelt f2.60 tot f3.—. Paardonboonen van f6.tot ƒ5.30 verhandeld. Bohaponboonen 5.25 tot ƒ6.50. Bruineboonen met ruimen aanvoer, qnaliteit door één wat minder dan vorige wekon. De beste ge- middold 20 cents en do overige 30 tot 50 cents lager. Walchorschevan f 9.50 tot f 9.76 Do boete Ylaam. en Zeeuw, 9.— 9.40 Ordinaire dito dito 8.25 8.75 Geringere. 9 Witteboonen waren goed gevraagd on meestal 26 cents hooger. Walcherechovan f 10.25 tot 10.75 Ylaam. en Zeeuw., de beste. „10.— „10.25 dito dito ordinaire B 9.60 9.80 Mindere en geringere soorten Blauwe Erwten werden op de kook weder van f6.60 tot ƒ7.25 verkocht. Voetstoots ƒ5.— tot ƒ5.60 naar qnaliteit. Bohokkere van ƒ6.60 tot f7.60. Koolzaad niet aangevoord. Hennepzaad f 7.25 tot f8. Kanariezaad zonder verandering. Het beste ƒ9.25 tot f8.60, middel-qualiteit f7. tot f7.75 en geringere soorten f6.— tot f 6.60. BÜITENLANDSOHE GRANEN. Tarwo zeer schaars en opnieuw hooger betaald. Rogge werd algemeen hooger gehouden, waarop do vraag voor binuODlandscho consumptie niet meer zoo sterk was. Gerst in vaste stemming. Nieuwe Odessa werd bp partij met f 93 uit stoomboot betaald. Haver onveranderd. Boekweit opnieuw iets hooger, voor Fransohe op levering. Boekweitgrntten booger. Grove St.-Petersborger ƒ225. Voor-Erwten tot lagere prgzen ruimer verhandeld. Maïs zeer vast en op levering moeilijker te bekomeD. Londen, 30 Sopt, Ter veemarkt zijn aangevoerd: runderen 1800, schapen en lammeron 12,000, kalveren 10, varkons 50. Prijzen: beste Runderen 2/8 a 4/8, Schapen en Lammeren 3/8 a 6/9, Kalveren 2/8 a 5/2. Varkens 2/6 a 3/9. Londen* 30 Sept. Friesohe Boter 96 a 98 eh. Rotterdam, 30 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden, veulens, 253 runderen, 123 vette kalveren, nuohtere kalveren, 1836 sohapen, 60S varkenB, biggen, bok. De prijzen van het vee waron als volgt: runderen lste qual. 31 32 c., 2de qual. 28 l/o a 29 c., 3de qual. 27 a 27ys o.: kalveron lste qnaliteit 39'/s a 40 c., 2do qual. 37 a 87l/o c-- 8de qnal. 86 a35V«j c.; sohapén •lste qual. 27 a 27l/j 2de qual. 24 a 24l/g c.; zuiglammoren a o., varkens lste qual. 20 a c., 2de qual. 19 a c., 3do qual. 18 a c., lichte eoort 16 a 17 o„ alles per l/j KG. Handel traag. Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: D. Geldorp en N. J. Kramer. B. Van Beuzekom en H. Buis. G- Koger en A. Kooi. Getrouwd: A. Balk en A. Van Es. Bevallen: H. N. Out geb. Vermist D. C. Voortman geb. Nieuwenhmjzen Z. M. C. De Vlieger geb. Stokman D. M. Beers geb. Van Leeuwen Z. A. Vreeken geb Do Roojj Z. A. Vermeer geb. Smits D. M. Metselaar geb. Do Jongh Z C. L. Jagt geb. Willemse D. J. De Laugo geb. De Vos Z. F. A. Van Daunne geb. Sneep. I). L. Van der Weele geb. Kramer D. T. Silver geb. Kwantes D. P. Eijgenbrood geb. De Smit Z. E. Cardol geb. Van aor Moren Z. Overleden: M Maaren geb. Van den Êshof, 67 j. A. F. Van Bentem 7 m. P. Spaargaren 23 m. A. C. Timmers 24 j. J. Kooring 78 j. BUITENLAND. Frankrjjk. Den dag vóór zyn dood ontving Pasteur bezo2k van den pastoor van Garches en een Dominikamer monnik, die hem geestelyken bystand kwamen brengen. Het lyk is Zondag gebalsemd; de teekenaar Maurice Leloir en twee leerlingen van den graveur Roty hebben een crayon-teekoning gemaakt van den ge leerde op zyn sterfbed. Van Garches zal het lyk vervoerd worden naar het Instituut Pas teur en verplaatst worden in de bibliotheek, die tot chapelle ardente is ingericht. De begrafenis zal Zaterdag op staatskosten geschieden, met de plechtigheid van een nationale begrafenis. De regeering wildo Pasteur in het Panthéon doen bijzetton, maar op verzoek der familie zal de geleerde zyn laatste rustplaats vinden in het Instituut Pasteur, zyn eigen grootsche schepping. Onder het monument van den herder Jupille, den eerste, die door Pasteur van de hondsdolheid werd gent zen, zal een gewelf worden ge maakt, waarin het stoffelijk overschot zal worden geplaatst. In afwachting dat dit gewelf gereed is, zal het lyk Zaterdag voorloopig worden begraven op het kerkhof Montmartre. Alleen de minister van openbaar onderwys zal daarby een rede voering houden, uit naam van de regeering en van geheel Frankryk. Later, by het eeuw feest van het Instituut, van 23 tot 25 October, zullen de vyf academiën het stoffelyk overschot overbrengen naar zyn definitieve rustplaats. Do toevloed van telegrammen is zoo groot, dat men het personeel van het telegraafkantoor te Garches heeft moeten versterken. Namens den president der republiek werd het volgende telegram gezonden: „Mevrouw. De president draagt my op u te betuigen hoezeer hy deelt in uwe smart en u te zeggen hoezeer hy getroffen is door het verlies, dat de wetenschap, het land en de menschheid lyden in den persoon van den be roemden Franschman, wiens naam gy draagt." Uit naam der regeering zond de minister Poincaré een telegram van rouwbeklag; de zoon van Pasteur ontving eene depeche van Hanotaux, waarin deze o. a. zegt: „De dood van uwen vader is een onherstelbaar ongeluk voor het land. In het buitenland beschouwen alle vrienden der wetenschap en der mensch heid zyn heengaan als een verlies." Verder een telegram van de „Association générale des étudiants", van den koning der Belgen, van prins Waldemar van Denemarken, van gravin d'Uzès, van generaal Saussier, den prefect der Seine en van tal van andere autoriteiten. Aan het Instituut Pasteur wordt nog een kost bare rouwversioring aangebracht. De groote deur, dié* toegang geeft tot de tuinen, is be hangen met zwarte draperieën met zilveren sterren, evenals de groote vestibule. België. - In België is weer een betooging tegen dq schoolwet gehouden ditmaal door kinderen. Zondag trokken te Antwerpen 20,000 kindaren van de gemeentescholen de stad rond met vaandels en muziek, gevolgd door de ouders. Aan den burgemeester, die in ambtsgewaad toekeek, werd een door meer dan 20,000 ouders onderteekend adres tegen de schoolwet overhandigd. Uit een brief van luitenant Cassart uit LoMocabury (Congostaat) aan zyne ouders biykt, dat genoemde officier niet gedood is, doch slechts ernstig werd gewond door dq inlandsche soldaten, die aan het muiten waren geslagen. Oostenrijk-Iioaff.-Mouarchle. De begrooting voor 1896, die gisteren by het Huis van Afgevaardigden is ingediend, wyst in gewone uitgaven een totaal aan van 437,366,347 florynen, zynde 16,293,649 meer dan die voor 1895. De gewone ontvangsten zyn geraamd op 462,644,100 florynen of 16,529,069 meer dan in 1895 De buitengewone uitgaven worden geraamd op 35,620.897 fl., de buitengewone ontvang sten op 10,420,298 fl. Het totaal der ontvangsten zal dus ver- moodelyk 77,154 fl. meer bedragen dan dat der uitgaven. Het batig saldo van da begrooting bedroeg verleden jaar 22,196|fl.f De Armenische quaes* ïe. Door eenige Engelsche bladen wordt gemeld, dat de vereeniging der Engelsche oorlogs-' schepen van het Middellandsche-Zee-eskader by Lemnos in verband staat met het voornemen

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2