N°. 10918 "Vrijdag 37 September, A0. 1895 feze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 September. Feuilleton. Met scherpe wapenen. LEIDSCH BAG-BLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandeni f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel moor f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassooren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Olliciëele Kennisgevingen. Oproeping In werkclljken dienst. Do Burgtmeteler der gemeente Leidsc, Gezien de Circulairo van den Heer Commieearie der KoniDgin in de Provincio Zuid Holland, van den 9dt>u September 11., A. No. 2790 (2ie Afd.), Pro- Vineiaal blad No. 43 Brengt ter kODnis van belanghebbenden, dat de lotelingen der lichting van dit jaar, die bij de be reden corpsen zijn ingelijfd on, overeenkomstig de 2de ziDenedo van art. 57 van het Koninklijk beelmt van don 8aten Mei 1862 (Staateblad No. 46), na hunLe inlgviug, tot nadere oproepu g mot verlof Egn gezondoD, op Dinsdag dtn l&ten October aanstaande in werkelijken dienst zullen worden ge- eteld, ten einde te worden gokleed en geoefend; dat zij z'cb allen rechtBtreehs raar hun_e garni zoensplaatsen behooren te hegevon; en dat mitsdien de bedoelde lotelingen bij dezo ond;r do wapenen worden geroepen, mot last om to zorgen, dat zij op gemelden dag, vóór vior nren des namiddags, bij hunne corpsen zijn aangekomen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 Sept. 1895. F. WAS. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethoudors van Leiden; Gelet op art. 26 der Wet van den 19don Augustus 1861, betrekkelijk de Nationale Militie (Staateblad No. 72); zooals zij is gewijzi d bij do Wet van don Éden April 1892 (Staatsblad No. 56); Breogen ter algemeene konnis: dat het register van inschrijving cn do alphabotiscbe Baamüj't der in 1895 voor do Nationale Militie in geschrevenen, van don 21sten September tot en met den laten October o. k. ter Gemeente-Secretarie voor ©lk ter leziog worden nodor^elegd; dat bezwaar tegon register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, kan worden ingebracht aan don Commissaris der Koning.n in deze provincio, ■chriftolijk, op ongezegeld papier, bg don Burge meester in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgomeester. 20 Sept. 1895. E. EIST, Secretaris. In het gebouw der Practische Ambachts school "aan den Haagweg werd gisteravond eene buitengewone algemeene ledenvergade ring gehouden voor bet opmaken der voor dracht voor de vacaturen in het bestuur der vereeniging „de Practische Ambachtsschool", ontstaan door hot genomen ontslag van de bestuursleden dr. M. J. De Goeje, dr. P. J. Kaiser en A. E. Van Kempen. Aan den Raad der gemeente zullen de volgende dubbeltallen ter benoeming worden voorgedragen lo J. A. Van D(jk en J. A. Van Hamel; 2o. W. F. v. d. Heyden en H. J. Jesse; So. J. Roem en G. Buitendijk. De hoer J. Filippo Hz. meende de tolk te zyn van de leden der Vereeniging, wanneer h(j den vertrekkenden bestuursleden dank zeide voor al betgeon z(J voor de Vereeniging gedaan hebben, in het bijzonder dr. M. J. De Goeje, dio zoovele jaren en reeds voor de tweede maal als bestuurslid zitting had ge nomen. Spr. hoopte dat h(] by eventueele vacature weder bereid zal z(jri zich beschikbaar te stellen. Onder dankzegging voor de harteiyke woor den en met de verzekering dat het hem nimmer aan belangstelling voor de school zal ont breken, sloot de waarnemende voorzitter dr. M. J. De Goeje de vergadering. Namens het comité kunnen wy medo- deelen dat de heer H. "Witte, alhier, op den dag van zyn 40 jarig jubileum als hortulanus (Dinsdag 1 October a. s.) van half drie tot halfvijf in de Stadszaal receptie zal houden. 's Rpks Ethnographisch Museum heeft van den heer J. Van Oldenborgh, resident van Ternate, de navolgende voorwerpen, her komstig van Noordwest Nieuw Guinea, ten geschenke ontvangen: 4 borstsieraden, 2 sago- kloppers, 1 armband, 1 buikband, 3 korwaars, 1 prauwversiersel, 1 roeispaan, 1 amulet, 1 kalkkoker, 1 lans, 1 bundel pyien, 6 bogen, 193 pyien, 2 matten, 1 vrouwenkleedje van vezels. Aan den schenker is do dank der Regeering betuigd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl.-Oost Indië (met uitzondering van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Merapi", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven, enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.40 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld to worden. De by het wapen der infanterie tot majoor bevorderde kapiteins jhr. W. G. Van der Wyck or. G. J. W. Koolemans Beynen komen onderscheidenlijk te Middelburg en te Leiden in garnizoen. Ook te Nieuwveen is een Cbr.-Geref. gemeente gesticht, die het bouwen van een kerk heeft aanbesteed. Voorloopig hebben de samenkomsten plaats in de byzondere school. De Koningin Regentes heeft gisternamid dag te kwartier over tweeën audiëntie ver leend aan de commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding van het Adres van Antwoord op de Troonrede. De gebruikelyke eerbewyzen werden hierby gewisseld. H. M. de Koningin-Regentes heeft op het adres het volgende geantwoord: „Myne HeerenMet voldoening verneem Ik dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare beste krachten hoopt te wyden aan de verdere behandeling der wets voordrachten, waarvoor Ik hare medewerking heb ingeroepen. „Van harte hoop Ik dat haar arbeid moge strekken tot verhooging van den voorspoed van ons dierbaar Vaderland. „Ik verzoek u, Mynheerenl aan de Tweede Kamer Mijnen dank over te brengen voor haar adres van antwoord. Te kwartier voor vieren hedenmiddag komt de Tweede Kamer in openbare ver gadering byeen. Tot rapporteurs der Indische begrooting zyn door de afdeelingen gekozen de heeren Van Gennep, Pyn'acker Hordyk, Van Gyn, Cremer en Tydeman. De najaars examens in het boekhouden, moderne talen en handelscorrespondentie van „Vooruit," vereeniging van bandels- en kantoor bedienden te Amsterdam, zullen plaats hebben op 22 en 23 October a. s. Aan molding by den secretaris den heer A. J. Boom, aldaar. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer overgelegd, uitsluitend ter kennisneming voor de leden, een plan van de stelling van Amsterdam, waarop is aangeduid hoe ver de inrichting van de stelling thans is gevorderd. Uit Haarlem wordt het volgende gemeld Door een der kapiteins der schuttery alhier is aan H. M. de Koningin-Regentes eervol ontslag uit die bctrokking gevraagd. De reden van dezo aanvrage moet worden gezocht in de omstandigheid, dat die kapitein, na afloop van eene oefening, door eenige schutters is beleedigd en de schuttery wet aan de officieren geone bevoegdheid heeft gelaten, daarvoor straf op te löggen, al is de dader nog in uniform gekleed. Naar aanleiding van een adres van de te Gouda gevostigdo afdeeling van het „Neder- lar.dsch Werkliedenverbond", betreffende de opneming van bepalingen omtrent minimum loon en maximum-arbeidsduur ia de bestekken van de gemeente, wordt door B. en Ws. aldaar aan den Raad voorgesteld, aan het ver zoek slechts in zoover gevolg te geven, dat den aannemers zal worden verboden, hun werklieden, behoudens eenige uitzonderingen, langer dan IV/i uur per dag voor de ge meente te' laten arbeiden. Het tweede gedeelte van bet Beethoven- concert in de Kurzaal te Scheveningen werd gisteravond bygewoond door prinses Pauline van Wurtemberg met gevolg. Ook H. K. H. Mevrouw de prinses Yon Wied, geboren prinses Marie der Nederlanden, vereerde gisteravond, met de beide prinsessen, bare dochters, het Beethoven-concert in de Kurzaal te Scheveningen met hare tegen woordigheid. Op den huize „Nieuw Zande", onder Diepen veen, overleed op 82 jarigen leeftijd vrouwe Maria Joanna Beck, douairière mr. A. J. Van Twist, minister van Staat, oud-Gouverneur- Generaal van Ned.-Indiö. De heer Boissevain, hoofdredacteur van het „Hbl.", heeft verleden week op het inter nationaal Perscongres te Bordeaux het voor stel gedaan, Amsterdam als plaats van reunio in 1898 uit te kiezon. Hierover zal in 1897 beslist worden. De heer Boissevain, van Bordeaux teruggokoerd, yvert nu voor een groote tentoonstelling van oudo en jonge meesters in datzelfde jaar: „Laat voor het Koninginnejaar reeds nu worden voorbereid door een commissie onder voorzitterschap van Josef Israöls een tydelyk Museum, waaraan al de steden en particulieren in Nederland hun schatten van oude kunst voor een paar maanden willen afstaan. „De regeering helpe.en voor een vol strekt brandvry gebouw worde bytyds gezorgd. „Een gestrenge keuze worde gedaan uit het besto onzer jonge kunst, die zooveel vermag en zooveel belooft. „Zulk een tentoonstelling, reod6 nu voor bereid. reeds nu door de beloofde mede werking van de leden van het congres bekend gemaakt, zou in het Koninginnejaar de beste vertegenwoordigers van Europa en Amerika naar Nederland trekken met dezelfde kracht, waarmede groote magneten staal plegen aan te trekken. „Mogen wy dit denkbeeld nu, terwyi we nog tyd hebben, aanbevelen in de overweging van allen, die Holland liefhebben en zyn kunst eeren Tot telegrafist in dienst van het gouver nement der Z.-Afr. Republiek, op een salaris van f 3000, zyn benoemd de heeren Ferd. Postma, Fried. G. Schmidt en H. Dalmeyer, klerken ter telegraphie, beide eerstgenoemden tot nu toe werkzaam ten hoofdtelegraaf kantore Amsterdam, laatstgenoemde te IJmuiden. De adspirant ingenieur der marine jhr. C. Rappard zal, met ingang van den lsten Jan. a s., bevorderd worden tot ingenieur 2de kl. Aan de betrokken gemeentebesturen zal binnenkort concessie worden aangevraagd voor een stoomtram, die, Hellevoetsluis als uitgangs punt nemende, zal loopen langs de gemeenten Nieuw Helvoet, Nieuwenboorn, Brielle, Nieuw- land, Heenvliet, Zwartewaal, Abbenbroeke en Geervliet tot Spijkenisse, waar de Oude Maas gepasseerd moet worden, verder langs Hoog vliet, Poortugaal, Roon tot aan de kerk in de voormalige gemeente Charlois en van daar langs den Katendrechtschen lagen dyk achter de geprojecteerde havenwerken door den Hillepolder naar Feyenoord (Rot terdam). Door de commissie van onderzoek in zake de cpncurrentie door den gevangenis- arbeid zijn thans alle personen uitgenooaigd, die bezwaren of klachten betreffende dit onder werp ter harer kennis wenschen te brengen, om zulks te doen vóór 15 October a. s. by onderteekend schryven aan het adres van den secretaris, mr. J. Simon Van der Aa, Delistraat 32, te 's-Gravenhage. De commissie zal alleen letten op zoodanige mododoelingen, die vergezeld gaan van een opgave van nauw keurig omschreven feiten of andere duidelijke gegevens. Naar men verneemt, zal de hoofd commissaris van politic te Amsterdam, de heer Steenkamp, morgen, Vrijdag, zyn post neer leggen en zich naar zyn gezin te Ginneken begeven. Zyn post wordt niet dadelyk vervuld, doch ad interim waargenomen door den com missaris mr. Zurmühlen. Vele politie beambten zullen den aftredenden hoofdcommissaris als aandenken een boekenkast aanbieden. De minister van marine heeft den luit. ter zee 1ste kl. D. A. Krayenhof van de Lour met 1 October a. s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. kanonneerboot „Bulgia," dienstdoend kostscbip te Vlissingen, en in dat bevel vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. G. J. Sluyterman. De luit. ter zee Krayenhof wordt alsdan als stafofficier der zeemacht toegevoegd aan den commandant der Stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak. Met donzelfden datum wordt de aan boord van genoemde kanonneerboot ge detacheerde luit. ter zee 2de kl. L. J. C. L. De Vriese op non-activiteit gesteld. By de commissie in Noord-Holland heb ben zich 49 vrouweiyke en 24 mannelijke candidaton aangemeld tot het examen voor de akte als onderwyzeres en onderwijzer. Ter benoeming tot leeraar in het hand- teekenen aan de H. B.-School en Burger avondschool te Zaandam zyn voorgedragen de heeren G. J. H. Kerkhoff, te Edam; H. Hana, leeraar aan de avondschool voor teeken- onderwy's aan handwerkslieden te Amsterdam. Het stoomschip „Veendam" vertrok 25 Sept. van Rotterdam naar Nieuw York; de „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde 25 Sept. Porta da Guia;de „Koningin-Regen tes", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 Sept. van Port-Said. By koninkiyk besluit is aan dr. J. J. Le Roy, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als onderwyzer bij den cursus tot op leiding van gymnastiekonderwyzers, verbonden aan do Rijkskweekschool voor onderwyzers to Deventer, en tot onderwyzer by voor melden cursus benoemd R. F. Vroom, te Deventer. Benoemd tot betaalmeester te Almeloo de heer H. I. Bolman, thans te Roermond; te Roermond de hoer jbr. E. C. U. Calkoen, thans surnumerair. By den waarborg en de belasting op gouden en zilveren werken zyn benoemd tot controleur te Alkmaar de heer M. S. F. Langendyk, thans essayeur aldaar; te 's-Hertogenbosch de heer J. E. Simon, thans controleur te Arnhem; te Arnhem de heer J. F. Keiser, thans te Maastricht; te Maastricht, de heer J. J. Neurdenburg, thans essayeur te Utrecht) tot essayeur te Alkmaar, de heer R. J. De Ruyter, thans te Roozendaal; te Utrecht, de heer P. Lontz, thans te Maastricht; te Rooz n daal, de heer K. N. Zurmühlen Jr., thans commies-stempelaar te Amsterdam; te Maas tricht de heer S. P. J. Geerkens, thans to 's-Gravenhage; tot commies stempelaar te Amsterdam jhr. T. A. M. A. Van Andringa de Kempenaer, thans te Arnhem; te 's-Graven hage de heer C. Huygens, thans te Amster dam; te Amsterdam de heer A. Koppeschaar, thans aide-essayeur te 's-Gravenhage; te Arn hem de heer A. J. Mispelblom Beyer, thans aide-essayeur aldaar. Landbouwtentoonstelling te Bodegrave. Op de gisteren aldaar gehouden landbouw tentoonstelling, vanwego do afd. Bodegrave on Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, hebben de volgende bekro ningen plaats gehad: Paarden van 4 of 5 jaren: 1ste prys niet toegekend. 2de prys C. Vroege te Rietveld. Paarden van 3 jaren: 1ste prys C. W. Hoogendyk Wz. te Zwammerdam. 2de prys wed. A. Van Garderen te Lopik. lste be- stuursprys D. Van Elten te Bodegrave. Paarden van 2 jaren: lste prys G. M. Van Bemmel te Ouden Ryn. 2de prys W. Verwey te Zwammerdam. EéDjarige paarden: lste prys. M. Beyen te Bodegrave. 2de prys J. Van Rossum te Zevenhoven. Merries met veulen: lste prys D. Schouten te Bodegrave. 2de prys C. Kapteyn te Aar- landerveen. Paarden ter opluistering: 2de bestuursprys C. Hoogondoorn te Zwammerdam voor een bruine bleshit. Vette koeien: lste prys J. W. Clant te Alfen. 2de prys J. Heemskerk te Zwam merdam. Melkkoeien van 4 jaren en ouder: lste prys J. Freiers te De Meern. 2de prys A. Okkerse, te Bodegravo. 71) Hü vertelde niemand hoe hij het voor zijn knecht niet wilde weten, dat bi) boeken las met reisbeschrijvingen in Afrika. Er wa9 niets eenzaams, niets verlatens over dien ouden man, die daar geheel gekleed op zijn atoel zat met steilen rug, zoo recht moge lijk, nieuw uitgekomen, wetenschappelijke wer ken lezende; niet zwaar, niet streng weten- Bchappeltjk geschreven, maar geschikt om op te nemen, wanneer romans vervelen en men z(jn eigen gedachten niet den vrüen loop wil laten. O, neen, by was niet eenzaamI Een beschaafd man behoeft zich nooit eenzaam te gevoelen. Hy heeft altyd wat te doen. Is hy ontwikkeld, dan kan hy altyd werk vinden. Op de hoogte van zyn tyd te blyven, geeft ■veel werkt Somtyds, na afloop van den maaltyd, terwyi Sir John zyn onverbeterlyke, zwarte koffi9 dronk, liep hy wel eens naar den schoorsteen mantel en bekeek lusteloos de invitatiekaar ten - zpn rytuig was altyd gereed; maar in den laatsten tyd waren die invitaties zoo weinig uitlokkend. Neen, het was niet meer wat het placht te zynl En de zomer was ook niet meer wat hy placht te wezen. De avonden waren zoo afschuweiyk koud. Daarom bleef hy ook dikwyle met zyn boek thuis. Hy hield op te midden van een geleerde definitie en luisterde aandachtig. Hy bad zich tegenwoordig aangewend naar de rytuigen, die zyn huis passeerden, te luisteren. Lady Cantourne kwam wel eens by hem aan, als zy naar het een of andere feest reed, maar dat was het niet. Er hield weer een rytuig voor zyn deur stil. Lady CaDtourne misschien? Hy geloofde van neeD. Die reed altyd met twee paarden; voor dit rytuig stond er maar één. Het wae verbazend, zoo goed als hy dat verschil kende, zyn leeftijd in aanmerking genomen. Eenige minuten later wierp de knecht zwygend de kamerdeur open en Jack stond op den drempel. Sir John Meredith had zpn zoon weergekregen, die aan den rand van het graf was geweest! De zoon was ook in zpn gekleeden rok, juist als de vaderer was nietB op aan te merken. Wel kan men de gedachte eenigszins cynisch noemen, als men van zoo'n reis thuiskomt zich te gaan kleeden, zorgvuldig een witte das om te doen en het haar, dat een beetje ruig is, te gaan borstelen. Er volgde een kort zwygen. De beide groote mannen stonden voor elkander, een weinig gebogen, nagenoeg in dezelfde houding, en keken elkander aan. "Wae het zuiver toeval, vraagt men zich onwillekeurig af, dat Jack Meredith bewegingloos op den drempel staan bleef, totdat zyn vader tot hem zelde: „Kom binnen I" „Thomson," zeide hy daarop tot den knecht, met een trots, die hem niet gedoogde aan iemand ter wereld te toonen, wat er in hem omging, „breng nog een kop koffie!" en zich tot zpn zoon richtende, wiens hand hy nu schudde: „Wil je er een?" „Gaarne." De knecht deed de deur achter zich dicht. Sir John hield de hooge leuniDg van zyn stoel styf vast; hp scheen pyn te hebben. Nogmaals keken zy elkander aan, en er was zelfs ge lijkenis in de manier, waarop ze de oogon opsloegen. Nog meer gelijkenis was er in de strenge, afwachtende houding, waarin beiden volhardden. Eindelyk brak Jack het stilzwygen af en in het vuur kykende, zoide hy: „Ik kan het niet helpen, dat ik u op zoo'n ongewoon uur overval." Hy keerde zich om, zag de lamp, het boek, het lorgnet dat lorgnet vooral scheen zyn gedachten een anderen kant uit te leiden. „Ik ben van middag pas aangekomen," ging hy wanhopig beleefd voort. „Ik wilde u met geen telegram lastig vallen, daar houdt u immers niet van?" De oude man boog emetig het hoofd. „Ik ben altyd biy je te zien," sprak hy vriendeiyk en beleefd. „Wil je niet gaan zitten?" Zoo sloegen ze beiden een verkeerden toon aan. Waarschynlyk hadden zy dit niet bedoeld en zich een geheel andere ontmoeting voor gesteld, maar geen rekening gehouden met dien onverzettelyken trote, die altyd tusschen- beide treedt te kwader ure en op de verkeerde plaats; den trots, dien Jack Meredith van zpn vader had geërfd en geleerd. „Je hebt zeker gegeten," hernam Sir John, toen ze gezeten waren, „of mag ik je wat aanbieden „Dank u, ik heb onderweg al gedineerd in een half donkere restauratiekamer, met slechts één bediende, maar een massa kakkerlakken om me been." Het liep van kwaad tot erger. Sir John glimlachte en glimlachte nog, toen de knecht de koffie binnenbracht. „Ja," antwoordde hy op zyn conversatie toon, „in spoed, te midden van allerlei ongerief, kunnen wy met andere volken best wed- yveren, zou ik zeggen. Maar je bont gekleed en daarom dacht ik, dat je hier in de stad hadt gedineerd." „Neen, ik ben regelrecht naar myn kamera gereden en heb het rytuig laten wachten, tot ik gekleed was." Wat was dat kleeden toch een zaak van belang! En daar achter lagen vyftieD maan den vyftien lange maanden, die den een oud hadden gemaakt, den ander tot een be zadigd man! Jack zat vóör op zyn stoel met zyn net geschoeide voeten op de warme plaat, de knieën van elkander, met de ellebogen op de knieén steunende, en tuurde maar aldoor in het vuur. Sir John nam hom scherp op met gefronst gelaat onder zyn haarlooze oog leden. Hy bemerkte enkele gryze haren aan de slapen van Jacks voorhoofd, de nauw merkbare rimpels en de lynen om zyn mond. „Je bent ziek geweest?" hernam hy. De brief van Jozef lag zorgvuldig wegge sloten in de bovenBte lade van zyn schryftafel. „Ja, ik ben er leeiyk aan toe geweest; hard ziek. Myn knecht hielp me er door heen met een merkwaardig succes; en de Gor dons, by wie ik logeerde, waren heel vrien delpk voor my." „Ik heb het genoegen gehad juffrouw Gor don to ontmoeten." Geen spier bewoog zich van Jacks gelaat, hy bleef ondoorgrondeiyk, steeds vriendelpk lachende. Sir John bewoog zich even en plaatste zyn leeg kopje op de tafel. „Een lief meisje," ging hy voort. „Ja." Er volgde een pauze. „Je hebt het best getroffen met dien knecht van je," hernam Sir John. „Dat Is er één uit duizenden 1" „Ja, hy beeft me het leven gered." Sir John knipte een beetje met de oogon en voor het eerst tastte hy naar don mond, alsof by bang was, dat zyn lippen hom zoudon verraden. „Als ik oens iets mag zeggen," ging hy vry haperend voort, „zou ik het natuuriyk vinden, als wy hem een stoffeiyk biyk gaven van onze waardeering. Hy is zoo trouw ge weest. Wy samen mogen wel iets voor hem doen." Hy zweeg en wierp de schouders achterover. Sir John was in de eerste plaats recht vaardig. „Dank u," antwoordde Jack bedaard. Hy keek even op in de richting van zyn vader, zonder bem juist aan te zien. „Dat zal hy zeer op prys stellen 1 Daar ben ik zeker van," ging hy voort. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1