N°. 10917 Donderdag 20 September, A0. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Met scherpe wapcneii. LEIDSCH BAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco por post1.40. Afzondorly ko Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 1 6 rogels 1.05. Iedere regel moor 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, 25 September. In de gisternamiddag gehouden buitengewone algemeene vergadering van commanditaire vennooten der Leidsche Bankvereeniging H. F. C. Gerlings werd tot commissaris benoemd mr. Egbert Do Vries, Dykgraaf van het Hoog heemraadschap Rynland, te Leiden, in plaats van wylen dr. D. Bierens de Haan. By de door het departement van koloniën gehouden aanbesteding was voor de levering van 2500 wollen dekens het minst inge schreven door de firma Jan Zuurdeeg Zn. alhier voor f 8325; voor 2605 diverse wollen deken3 door de Leidsche Dekenfabnek voor 8933.92s, en door dezelfde voor 600 wollen paardendekens voor 4368. 's Ryks Ethnographisph Museum heeft van den he6r L. Tb. Mayer, translateur voor de Maleische taal te Batavia, de navolgende voorwerpen, herkomstig van het eiland Engano, ten westen van Sumatra, ten geschenke ont vangen: twee lansen. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Een verdediger van den kiesdwang wordt gevonden in den Leidschen oud hoogleeraar dr. R. Fruin, die in een by de fiima Mart. Nyhoff, te 's-Gravenhage, verschenen brochure, getiteld: „Over den zoogenaamden kiesdwang", zyne meeDing over dit ondorwerp openbaar gemaakt heeft. Don naam „kiesdwang" neemt de schr. echter niet in bescherming; die drukt, naar zijne meoning, niet uit wat de zaak is. Gedwon gen te worden te kiezen, is onzedelijk en on redelijk. Iemand, die geen keus heeft, te dwingen er een te doen, is dwingen tot leu gen en veinzerij. Daarom moet de wet, zoo als nu in België geschiedt, do kiezers oproe pen tot het verrichten van de handeling van kiezen, het werpen van een briefje in de stembus, maar moet zij hen vry laten een blanco briefje in de bus te werpen, ja, moet hun de vrijheid om dit te doen uitdrukkelijk goven en niet, zooals de Belgische wet, het implicite veroorloven. Maar voor de zaak heeft de schr. alle sym pathie. Tegenwoordig bevordert de wet by ons het niet kiezen; wie niet kiest, heeft net gemakkelijker dan wie wel kiest. En gemak zucht is de groote reden voor onthouding by verkiezingen, zooals hy dat is voor het weg blijven van vergaderingen, waar toch het direct belang der gemakzuchtigen wel degelyk be handeld wordt. Wordt de moeite voor stemmers en niet- stemmers even groot, men zal wol storamtn. In België 2yn er weinig blanco-biljetten uit de stembussen gekomen. VeleD, die nu komen stemmen, doen hot uit eigenbelang, zooals de schr. met voorbeelden uit de stad zyner inwoning en van elders be wijst. En van de anderen is een groot aantal opgezweept door partijleiders. Zou nu de Staat niet de taak van dezen op zich moeten nemen door de eenvoudige bepaling, dat ieder kiezer zijn stem moet komen uitbrengen? De schr. oordeelt het wenscbeiyk, dat all-n, die door de wet tot kiezer zijn aangewezen, zich ook van die taak kwijten, er. beveelt de straffen, op het niet-vervullen vod het kies recht in België gesteldvermaning door den kantonrechter, boeten en eindelijk schrapping van de kiezerslijst voor 10 jaar met onbe- kwaamverkl ring om in dien tyd eenige aan stelling, onderscheiding of bevordering van een publiek bestuur te krijgen, ook voor ons land aan. Ds. H. C. Lambers, te Ryperkerk (pro vincie Friesland), heeft voor het beroep naar do Ned.-Herv. gemeente te Ter-Aar bedankt. By de Gereformeerde gemeente te Hazers- woude is beroepen ds. F. W. Sluiter, te Heeg. De vanwege het locaal comité der „Unie, een School met den Bijbel", te Oude Wetering gehouden jaarcollecte bracht f 170 op. Baron Gericke van Herwynen, benoemd gezant in Zweden en Noorwegen, heeft gisteren de residentie verlaten, zich begevende naar Brussel, van waar by naar Stockholm zal vertrekken. Do gezant mr. Westenberg keert heden naar Rome terug. H. M. de Koningin-Rep en tes bezichtigde gisteren het Paleis van wylen Prins Frederik in het Korte Voorhout te 's-Gravenhage en werd in het gebouw ontvangen en vergezeld door H. K. H. de Vorstin Von Wiod, Prinses der Nederlanden. Na de wandeling door hoofdgebouw en zijvleugel werd in een der zalen een thé ge bruikt. H. M. de Koningin heeft gisternamiddag met de prinsesjes Von Wied het Huis Ten Bosch bezocht. De erfprins Von Wied zal vermoedelyk a. s. Maandag te Scheveningen komen. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Nootdorp den weleerw. heer W. Van Ryn; tot pastoor te De Cocks dorp den weleerw. beer W. C. Boers, kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius); tot kapelaan te Rotterdam (H. Antonius van Padua) den weleerw. pater H. P. J.Sanders; tot kapelaan te 's Gravenhago (HH. Anto nius en Lodewyk) don weleerw. pater J. A. J. Pluymackers; tot kapelaan te Amsterdam (H. Antonius van Padua) den weleerw. pater F. A. N. A. M Biarchi, en tot kapelaan te Schagen den weleerw. heer J. G. Van Kelck- hoven, 15 Augustus jl. priester gewyd. De luit- nant ter zee 2de kl. J. Baron, de adelborsten 1ste kl. G. P. B-ium, B. C. Van Walraven en W. A. Beyer en do buiten gewone adelborsten J. Roggeveen en H. L. Van den Briel, allen van de Kon. Ned. Mari nereserve, worden met 1 October a. s. van hunne plaatsing aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Gier" ontheven. Met denzelf den datum worden aan boord van dat instructieschip geplaatst de luitenant ter zee 2de kl. H. M. Barel, do adelborsten 1ste kl. D. J. Visser en K. H. K. Wytsma, benevens de benoemde buitengewone adelborot J. De Koning, allen van genoemde reserve. De plaats van den heer A. C. Loffelt, als tooneel-verslaggever aan „Het Vaderland", is ingenomen door den heer W. G. Van Nouhuys. 70) Ze waren slaven, zoo verklaarden zy ter stond, nadat Oscard hun beloofd bad, dat Durnovo hen niet zou mogon neerschieten. Zy waren overwonnen geworden en hun v(jand had hen mee naar het Zuiden vervoerd en hen aan Durnovo afgestaan in ruil voor geleverde ammunitie. De groote Afrikaansche maan steeg intus- schen aan den hemel omhoog en wierp haar geel schjjnsel over die menschengroep. Daar boven was het vredig en stil, al heerschte er geen vrede op aarde en al was het tegen een van de hemelsche wetten, dat Durnovo had gezondigd. Guy Oscard zetto geduldig zyn onderzoek voort tot aan het einde toe. Hy vond alles uit, wat er met mogelijkheid slechts 'was uit te vindeD. Één ODtdekking verbaasde hem in booge mate. Niemand scheen met afschuw vervuld te zyn! De vrije man keek somber voor zich, net als de slaaf! En dit was nu Afrika, het hart van Afrika? Niemand weet wat daarin omgaat, placht Durnovo te zeggen I Oscard wist, dat geen geschreven wet Victor Durnovo zou kunnen bereiken; slechts de wet der menschelijkhoid kon hem veroordeelen! Wat nu te beginnen! Allen stonden daar voor hem geschaard, allen, die deel uitmaakten van de Simiacine onderneming, behalve hun leider. Niemand had een invloed, die den zijnen nabij kwam; zelfs b(j niet, die het dichtste by hem stond. „Morgen, by het aanbreken van den dag, vertrek ik van bier," zeide Guy Oscard eindelijk, het woord tot allen richtende. „Nimmer zal ik hier weer een voet zetten. Geen penning wil ik aanraken van het geld, dat hier gemaakt is. Ik spreek voor mynheer Meredith en voor my zelf." „Ik ook niet!" viel hier Jozef in. „Ik spreek, zooals mynheer Meredith zelf gesproken zou hebben. Daar is deSimiacine! Houd ze! Ik wil ze niet aanraken! En nu wie gaat er met my mee? wie verlaat met my dit Plateau, morgenochtend vroeg?" Hy ging op een afstand van Durnovo staan. „En wie blyft er by my?" schreeuwde de kleurling; „wie wil met my de winst van de Simiacine deelen gelyk op?" Jozef voegde zich by Oscard en eenige zwarten eveneens; enkelen bleven staan; weer anderen schaarden zich naast Durnovo. De slaven belegden onderling raad en liepen toen tot Durnovo over. Do stille maan verlichtte nu de ontbinding van de Simiaclne-onderne- ming. Victor Durnovo was er nog zoo slecht niet afgekomen! De meeste mannen hadden zich aan zyn zyde geschaardDe rykste oogst, dien de heesters tot nu toe hadden geleverd, was in zyn bezit, maarhy moest nog met den Hemel afrekenen. Door de directie van hel Z -e ad-Scheve- ningen is een nieuw contract met het Phil- harmonisch Orkest van Beriyh g( sloten, waarin bepaald wordt dat het orkest weder zeven achtereenvolgen do jaren in de Kurzaal zal optreden. Volgens het loopend contract geld de verbintenis nog slechts twee jaren. De R -K. kerk op de Biltstraat te Utrecht de verleden jaar geheel nieuw herbouwde Onzo Lieve Vrouwekerk is giste rf-n door mgr. H. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, plechtig geconsacreerd. Op 76 jarigen leeftyd overleed te Asten (N.-Br.) de heer J. Pb. Menger, oud stempol- snyder van 's Ryks Munt to Utrecht, By de in het hoofdkiesdistrict Vechel gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, in de plaats van den heer Van Vlymen, die ten gevolge zyner militaire bevordering moest aftreden, is genoemde heer herkozen met 803 van de 843 geldig uitgebrachte stemmen. De vierde algemeene jaarvergadering der vereoniging van Nederlandsche patroons „Boaz" Zdi gehouden worden op Dinsdag 15 en Woensdag 16 October te Amsterdam, in bet Paviljosn in het Vondelpark, onder voor zitterschap van dm heer A. E. Van Kempen, uit Leiden. In die vergadering zal het onderwerp „Landpacht" ingeleid worden door den heer A. Dingemanse, te Utrecht. Hot punt van behandeling: „Beginselen, die de bespreking van minimum-loon en maxi mum-arbeidsduur behooren te beheerschen", zal ingeleid worden door den heer A. Brum- mdkamp Jr., te Velp. Verder zal eene bespreking plaats hebbon van „Pensioenregeling", naar aanleiding van de punten, op te geven door de commissie, in de vo ige jaarvergaderiug daartoe benoemd. Naar „Do Amsterd." verneemt, zal mevr. H. M. Le Grand Goudschaal, commies der telegrapliie, daartoe geuoodzaakt door de woigering van den minister van waterstaat, om haar over te plaatsen, opdat zy met haar echtgenoot zou kunnen samenzyn, met 15 October ontslag aanvragen onder protest tegen 's ministers handelwyze. Als een gevolg van hot besluit van den gemeenteraad van Winschoten, dat de ge meente de gasfabriek van de firma Roelfsema en Co. niet zal overnemen, doch eon eigen fabriek zal touwen, heeft genoemde firma tegen 1 October den prys van het gas met 3 cents per meter verhoogd. By den uitgever den hoer T. J. Kousbroek, te Eede, is verschenen: „Romeinen XIV", een geheel onthouders-bybel-studie door dr. J. H. Gunning Wzn., een voordracht, door dr. Gunning gehouden om tot geheel-onthouding over te halen, ook hen, die voor zichzelf in een matig gebruik van alcohol geen kwaad zien. Het „Java-Comitó" to Amsterdam werd in 1855 opgericht en hoopt nog dit jaar zyn 40-jarig bestaan te herdenken. Deze zendingsvereeniging werkt op Java en Sumatra, met de zendelingen J. Dammerboer (in A.ngkol«i), P. B. Haag en G. A. W. Geisler (te Batavia) en H. Van don Spiegel en H. Dekker (op Oost-Java). E°n 6de zendeling, nl. W. H. Tb. Van Hasselt, zoon van den z ndeling J. L. Van Hassolr, op Nieuw-Guinea, wordt opgeleid om den hoogbejaarden zende ling Dammerboer te gaan helpen en later te vervangen. Negen inlandsche zendelingen en helpc-rs staan genoemde Europeesche zende lingen ter zyde. De Paus heeft den deken pastoor van Reuzel, den weleerw. heer F. F. L Van dor Wee, by gelegenheid van zyn gouden priester- jübilé en de consecratie der nieuwe kerk, tot Eere-kamerheer benoemd. Het stoomschip „Kanzier", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 23 Sept. van Marseille; de „Soembing", van Rotterdam naar Java, arriveerde 24 Sept. te Marseillede „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 24 Sept. te Genua; de „Koningin-Regentes", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 24 Sept. te Suez; do „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Sept. van Southampton. By konink yk besluit is aan den heer P. Scheltema Beduin, op zyn verzoek, met ingang van 15 Oct. a. s., eervol ontslag ver leend als notaris te Amsterdam. Aan J. L. Leyendekker, om redenen van gezondheid, met ingang van 1 October a. s., eervol ontslag verleend als adjunct commits by het departement van justiiie. Benoemd by het departement van justitie, tot commies: F. H. Barkhuyzen, A. P. Muller, H. Winkelaar, A. E. G. Goossens van Eynd- bove en R. W. H. M. Hustinx, allen thans adjunct commies; tot adjanct-comraies J. W. Bernhard, H. Muller, F. L. G. Boucher en P. Groot, allen thans eerste klerk by gemeld departement. Met ingang van 1 November a. s. benoemd: tot kantonrechter te Rotterdam (derde kanton), mr. J. H. Uiterwyk, vroeger substituut-griffier by de arr. rechtbank, thans rechter plaats vervanger, advocaat en procureur te Rotter dam; tot griffier by het kantongerecht te Rotterdam (derde kanton), mr. J. H. K-eiser, thans griffier by het kantongerecht te Schie dam tot griffier by het kantongerecht te Schie dam mr. J. E. Van dor Boon, thans griffier by het kantongerecht te Doesburg. Met ingang van 1 Oct. a. s. benoemd tot directeur van en leeraar aan do Ryks hoogere burgerschool te Roermond, dr. J. M. A. Kramps, thans leeraar aan genoemde school. Met ingang van 29 Oct. a. s., opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arr. IIoo- gezand, L B. Fikkert, te Groningen. Goedgekeurd datD. Hesselink, burgemeester van Finsterwold, is benoemd tot secretaris dier gemeente. De officier van gezoncheid 1ste kl. by do zeemacht W. Blaakhert, mot ingang van 1 Oct. a. s., op zyn verzoek, op pensioen gesteld en hem toegekend: a. een pensioen van f 1400 's jaars, en b. eene verhooging van dat pensioen ad f 525 's jiars, ingevolge art. 1 c der wet van 1 April 1875. Met ingang van 1 Oct a. s.lo. de kapt. ter zee, titulair, J. H. Beucker Andreae, eervol ontheven van de betrc kking van lid der directie van het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren- by do zeemacht, onder dankbetuiging voor de als zoodanig door h m böwtzen diensten; 2o. benoemd tot lid der directie van gemeld fonds, de kapt. ter zee F. J. Stok- huyzen, chef van den marinestaf. In hunnen rang overgeplaatst, by het reg. genadiers en jagers, de kapiteins W. A. T. De Meester, van den generalen staf, jhr. A. H. M. M. Van Pabst van Bingerden, van het 5de, en R. A. Jackson, van het 1ste reg. inf., zoomede do eerste luit. C. P. Koene, van het 5de, en C. G. A. Hesselink, van het 4de reg inf.; eerstgenoemde kapitein met ingang van 1 Nov. a. s., en zulks met wyziging in zooverre v n het kor., besluit van 5 Juli 1895, waarby die officier, per. kend van dien datum, werd over geplaatst by het 5de reg. inf. Benoemd by het wapen der inf.: by het 3de reg., tot majoor de kapitein jhr. W. G. Van der Wyck, van het reg. grenaiiers en jagers; tot kapt. de eerste luit. F. W. Van Wyk, van het 4de reg by het 4de reg., tot majoor de kapt. G. J. W. Koolemans Beynen, van den staf van het wapen, leeraar by de Hcogere Krygs8cboolby het 5do reg., totluit.-kol.de majoor J. M. BufTart, van het corps; tot kapt. de eerste luit. W. A. Verhoeven, van het 1ste rog., gedetacheerd by het koloniaal werfdepot. By het departement van financiën bevor derd tot hoofdcommies N. G. Nieuwenhuisen en H. F. W. Kalb, thans commiezen; tot commies W. J. Schraagen en A. Ephratty, thans adjunct-commies, en tot adjunct-com mies M. W. L. Van Alphen Jr. en P. C. J. M Bosboom, thans eerste klerk. Uit de Stnatsbegrootlng voor 1896. Nationale Schuld. Dit hoofdstuk is opgemaakt overeenkomstig den du nog bestaanden toestand en zal wyzi ging behoeven, byaldien het denkbeöl J, om in 1896 tot eene conversie van Nationale Schuld over to gaan, tot uitvoering komt. Financiën. Eene verhooging van het traktement van de ambtenaren van den actieven dienst der directe belastingen, invoerrechten en accynzen acht de minister onvermydolyk, om met kracht te zorgen voor eene behoorlyko toepassi g der belastingwetten. Allereerst wordt trakte mentsverbooging noodig geacht voor de oom mi. zon. Ten einde eene gewenschto promotie in de hand te werken, dient het geti.1 commiezen lsto kl. naar 's ministers meaning met 200 verhoogd te worden, tegen vermindoriog van dat der 2de kl. en 3 Je kl. elk met 100, zoodat \oor 1896 te rekenen is op 600 commiezen lste, 600 2de, 600 3de klasse en 300 4de kl. Voorgesteld wordt aan do commiezen der lste kl. f 804 traktement per jaar te geven, aan die der 2 ie kl. f 744 en aan die der 3de kl. ƒ648. Voor de 4!e kl. wordt geen verhooging noodig geacht. Met de toelagen kan hot trak tement klimmen voor commiezen lste kl. tot ƒ984, voor do 2de kl tot 924 en voor do 3de kl. tot 828. Met bovenomschreven wijziging dient gepaard te gaan eene vorhoo- XXXIV. Tusschen doornen. Wij elniten dan ons hart raait diobt, Aleof 't een onde speeldoos ware, Wier deuntjes nu nlot meer behagen. Sir John Meredith zat siyf en stram neer in den stoel met rechten rug, die in zyn studeerkamer stond. Toen hy nog jong was, plachten de menschen zich niet uit te strekken in een gemakkelyken stoel, de knieër/hooger dan het hoofd. Zulke stoelen waren er toen niet in de studeerkamers, evenmin als de „afternoon teas" van de dames. Kort geleden had Sir John nog een ander punt opgemerkt, waarin de wereld achteruit ging: de qualiteit van het gas, nl. in Londen. De lichtsterkte was zóó afgenomen, dat hy zich een lamp had aangeschaft voor zyn avonden thuis, en die lamp stond nu op de tafel, vlak achter zyn elleboog. Eenige maanden geleden, dat wil zeggen zoowat zes maanden na het vertrek van Jack, was Sir John toevallig eens by een opticus ingeloopen. Hy stond daar kaarsrecht by de toonbank en keek een vriendeiyk uitzienden man norsch aan, die bywyze van reclame misschien den sterksten bril uit zyn winkel droeg. „Ze hebben my verteld," zeide hy, „dat Jelui tegenwoordig glazen weet te slypen, die het behoud zyn voor oude oogen." „Ja, mynheer," antwoordde de opticus, ter- wyi by zenuwachtig zyn vingers bewoog, „daar maken wy onze speciale studie van. Wy leggen het er op toe het gezicht te be houden; als het ware het noodigo licht op te leggen, op middelbaren leeftyd voor den oudon dag. Weet u, mynboer, de pupil van de oogen Sir John hief waarschuwend de band op. „Pupil van de oogen dat is uw zaak, te oordeelen naar het teeken boven uw deur... in alle geval niet de myno," zeide hy. „Geef my maar eenvoudig een paar glazen, die goed voor my zyn en kom by ray niet aan met de pupil van de oogen!" Hy keerde zich naar de deur, wierp zyn schouders achteruit en wachtte, „Een bril, mynheer?" vroeg de man bedeesd. „Een bril?" schreeuwde Sir John. „Neen, mynheer, geen bril.... een lorgnet 1" Dat lorgnet had hy nu op den neus en zoo zat hy daar styf overeind op zyn stoel met steilen rug. Hy las in een wetenschap- pelyk werk, dat in den smaak van de men schen viel; hy las, merkto op, prentte zich het een en ander in, zonder den inhoud in zich op te nemen. Zoo gaat het met boeken, die in de mode zyn. Sir John las veel; den laatsten tyd had by meer dan gewooniyk gelezen, misschien wel, omdat de avond- partyen tegenwoordig zoo slecht uitvielen ook was hy er op gesteld op do hoogte to blyven van de vorderingen op wetenschap- pelyk gebied. Hy had de wenkbrauwen gefronst. Hot scheen hem moeite te kosten het noodige licht, te vinden. Af en toe keerde by zich onge duldig om en keek over zyn schouder naar de lamp. Het was heel stil in die kamer, te midden van dia degelyke, ouderwetscho weelde. Of schoon het in hot midden van Juni was, brandde er toch een houtvuurtje op den haard, en af en toe was het gesis van een stukje droge schors het eenige geluid, dat men ver nam. Somtyds drong ook het geratel van rijtuigen op een afstand door de dikke venstor- gordynon het vertrek binnen. Maar hot was een stil uur: de groote wereld was aan tafel. Sir John had juist zyn middagmaal geëindigd; met dat hy vroeger aan tafel ging dan de restdat zou hy nooit gedaan hobben, maar omdat iemand, die alleen zit te dineeren, met oen bottelier en huisknecht, om hom te bedienen, spoedig met zyn maaltyden klaar is. Hy was geheel voor den avond gekleed, natuurlyk, opgebouwd door zyn kleermaker, de pruik op het hoofd, geparfumeerd, om zichtig bygestaan door alle hulpmiddelen van de toilettafel. Somtyds dwaalden ook zyn vermoeido, oude oogen van do gedrukte blad- zyden naar het smeulende vuur, waar hoelwat geschreven scheen te staan, lange geschiede nissen. Dan scheen hy zich opeens te willen vermannen, keek naar de lamp, zotte zyn lorgnet weer op en verdiepte zich mot alle macht weer in zyn boek. Het waren juist niet altyd wetenechappelyke werken, die kjj las. Hy vond ook smaak in reisbescbryvingon en avonturende Poolstreken, Azië, Siberië, Afrika; maar Afrika was tegenwoordig weg gesloten in een der onderste laden van zyn schryftafel. De knecht kon anders wel eens in zyn boeken snuffelen, zoo maakto hy zich zelf wys. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1