To Maastricht zal een Rykslandbouwproef station worden gev«stig2 (met een directeur ad 2400, een assistent ad 1300 en een amanuensis ad f550). Eene Rijksbijdrage, aanvankelijk van/"500, wordt uitgetrokken voor het door den heer en mevr. ScheltenCroat na el in te Amstsrdam opgericht Pnytopathologisch Laboratorium. Voor do onderwijzers en onderwijzeressen aan de Rijkskweekscholen wordt een verbete ring van jaarwedden aangevraagd en ten opzichte der mannelijke en vrouwelijke kwee- kolingen aan die scholen de verleden jaar erkendo onbilljgkheid opgeheven door ook do vrouwelijke kweekelingen in de gelegenheid te stellen de voordeelen te genieten, welkt> de opleiding aan eon Rijkskweekschool aanbiedt. Er zal eene nieuwe zoodanige school worden opgericht uitsluitend voor vrouwelijke kwee- kelingen. Daaraan zal echter geen internaat worden verbonden, maar Rijkstoelagen zullen worden verleend ten behoeve der huisvesting en verpleging tot gelijk bedrag als aan de kweekscholen voor onderwijzers. Er is f 25,000 voor uitgetrokken. Voor bijdragen aan bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen worcit ƒ141,000 uitgetrokken. Hersteld wordt het vroeger subsidie van ƒ5000 aan de kweekschool voor bewaarschool- houderessen te Leiden, en uitgetrokken wordfe ƒ3000 voor de Haagsche kookschool, voors hands voor 1896 ..Heen. e xi*e 11 cl Nieu ws. Door do loden der werklieden vereenigiog „Ondersteuning zij ons doel" werd Zaterdag avond met hunne vrouwen of meisjes eeno buitengewone vergadering gehouden in het lokaal Efraïm ter bezichtiging van de nieuwe banier. Velen waren opgekomen. Te n gen uron opende do president de vergadering met oen hartelijk welkom, waarna de banier onthuld werd onder het zingen eener cantate door eenige dames en heeren er. verlicht door bengaalsch vuur, wat een aardig effect maakte. Do banier, vervaardigd door do hoeren Van Ovon, te 's-Gravenhage, voldeed zeer goed en viel zeer in den smaak dor leden. Ton slotte werden nog verschillende voor drachten gegeven en werd druk deelgenomen aan een geanimeerd bal, zoodat deze vereeniging met genoegen mag terugzien op haar ander- halfjarig bestaan. Men schrijft ons uit Alkemade: ïn den nacht van Vrijdag op Zaterdag deden de Rijks veldwachter Boddaan en de gemeente veldwachters Dupau en Post by hunne sur veillance eene goedo vangst. In de nabijheid van Do Kaag ol., op den Diederpoel onder Warmond, gelukte het hun een paar be ruchte en gevaarlijke stroopers te snappen, op het oogonblik, dat dezen zich onledig hielden met bet onrechtmatig uitoefenen van de vischvangst. Deze wakkere politiemannen waren verder nog in de gelegenheid bescher ming te verleenen aan een paar berotps- visschers uit Da Kaag, die door de bekeurden als hunne verraders werden uitgescholden, en tegen wien zij vreeselyke bedreigingen uitbrachten. Door do waakzaamhoid dezer politie werd do hinderlaag der stroopers ont dekt, van waar uit zij de huiswaarts roeiende, bejaarde visscbers meenden to overvallen. Alkeinado mag fior zijn op hare beleidvolle, ijverige en onverschrokken ryks- en gemeente politiedienaren. In do afgeloopen week arri veerden te Noordwyk van de haringvisscherij schipper J. Plug van don reeder W. H. Van Konijnenburg met 270 kantjes, schipper E. Van Roon van den reeder L. P. v. d. Deyl met 270 kantjes, schipper J. Van Duin van den reeder P. Van Duin met 250 kantjes, schipper P. Hoek van den reoder E. Smit met 250 kantjes. Laatstgenoemde kwam echter te Vlaar- dingen binnen. Het driejarig zoontje van den watermolenaar B., te Leiderdorp, geraakte spelende to water. Het werd levenloos op gehaald. De Haagsche rechtbank voroor deelde heden de vrouw uit Ter-Heyden, die oene buurvrouw, in drift, met een byl een paar kleine verwondingen toebracht, tot 10 boete of 10 dagen; den klompenmaker uit Hazerswoudo, die een schooljongen aldaar, welke zyn dochtertje had mishandeld, een flink pak slaag gaf na hom met geweld in zyne woning to hebben gehaald, tot ƒ15 boete of 16 dagen; den sjouwor uit Den Haag, die oen conducteur van de Westland- scbe stoomtram mishandelde en een tuindors- knecht en diens vrouw op den Loosduinschen weg, zonder eenige aanleiding eenige slagen toebracht, tot 8 maanden, en den bier- brouwersknecht, die een pastoor van de Oud- Roomscben te 's-Gravenhage geld trachtte af te persen door hem te dreigen een door hem beweerd schandaaltje te onthullen, tot 9 maanden. By oen twist heeft Zondag-och tend in de Hemsterhuisstraat, to 's Graven- bage, de schoorsteenveger K. zijn 17-jarigen knecht met een mes verwond. De jongeling is door de politie per raderbaar naar het ziekenhuis vervoord. Do dader is aangehouden. Door den kastelein van een her- berg in het Boterstraatje aan de Groote Markt te 's Gravenhage word Zaterdag avond de hulp der politie ingeroepen, om 3 personen, die met elkander twist hadden, uit zijn tap perij 10 verwijderen. Het drietal werd door agenten uit de her berg gebracht. Buiten gekomen, haalde oen hunner een revolver te voorschijn en loste een schot, waardoor een politie-agent licht aan den vinger werd verwond. De dader, een ontslag»matroos, werd ge grepen en met veel moeite naar het comrois- saiiaat aan d9 Groenmarkt gebracht. By de overbrenging werd de politic flink geholpen door enkele burgers. De gewonde agent kon na te zijn verbonden zijn dienst blijven verrichten. De tentoonstelling te Amsterdam werd gisteren (Zondag) bezocht door 13,000 betalende bezoekers. De extra trein uit Parijs bracht 200 personen naar de tentoonstelling. Wegens een gebrek aan de machine, kon het terrein gisteravond niet elecirisch verlicht wor den en hebben de fonteinen niet kunnen werken. In de Jacob-Van-Lennep-straat te Amsterdam brak gistermorgen om halfacht een vrij feM© brand uit by den suikerbakker P. Toelkel, in perceel 69. Door het omvallen van een petroleum-toestel ontstond de brand in het sous terrain, die zulk een omvang nam, dat de brandweer vier stralen moest gebruiken ter blusaching. Ongelukken kwamen er niet voor. Voor hot kantongerecht te Hil- versum stonden Zaterdag achtereenvolgens terecht A. J. Wildschut, colportour van „De Baanbreker" en Samson, colporteur van „Recht voor Allen," beiden wegens overtreding der onlangs in de politieverordening van flilver- sum opgenomen verbodsbepaling betreffende het venten met bladen. Eerstgenoemde ont kende het hem ten laste gelegde, bewerende, dat hy met een ander blad had gevent en „De Baanbreker" daarbij cadeau had gedaan; laatstgenoemde erkende het feit. Voor Wildschut trad als verdediger op mr. Troelstra, die de bedoelde verbodsbepaling wraakte, als ten doel hebbende de versprei ding van socialistische bladen zóó te be lemmeren, dat ze te Hilversum niet meer aan den man kunnen worden gebracht, en beweerde dat de gemeenteraad van Hilver sum zich op Rykswetgevend terrein had begeven en niet preventief mag verbieden, wat al repressief strafbaar is. Samson voerde zyn eigen vordediging, aan voerende dat by zich had te onderwerpon aan de bestaande wetten en voort zou gaan mot te colporteeron gtlyk hy deed. Als het hem mogeiyk was voor 1 of een dag eene menigte om zich te verzamelen en te verkondigen wat hy noodig oordeelde, had hy dit er gaarne voor ovor. De ambtenaar van het O. M. requireerde een hechtenis van een dag voor elke over troaing. Uitspraak in de eerstvolgende terecht zitting. Eene zaak, die in het by zonder do aandacht trekt; is in de laatste weken naby Nymegen afgespeeld. Do „N. Ct." deelt daaromtrent het volgende mode: Een deftig uitziende dame met eerbied wa .rdig wit haar en een nog jeugdig heer naar zoggen haar zoon begonnen met in het dorp Heos een dubbele villa te koopen, men wil voor 17,000. In Februari aanst. zouden eerst de overdracht en de betaling plaats hebben, zoodat slechts een voorloopig notarieel contract was opgemaakt. De villa was intusschon betrokken en diende gemeu bileerd te worden. Nymegen, Arnhem en Zutfen genoten de eer daarvoor in aanmerking te komen; uit Zutfen arriveerde eon salon ameublement en een prachtige lessenaar, uit Arnhem de complete installatie der keuken en verschillende Nymeegscho firma's leverden gordynen, tapQten, slaapkamer ameublementen en wat zoo meer voor do inrichting van een voorname familie verslecht wordt. Alles ging op krediet. Men wilde voorts ook equipage houdeneen sieriyk rytuigje k wam uit Arnhem, een paard werd te Nymegen gehuurd', keurige rytuigen aldaar besteld en men toerde er vrooiyk op los, ja, er wtrd zelfs een stal gebouwd! Ook kelder en provisiekamer werden wöl voorzien en zaktn van dageiyksch gebruik by de voornaamste firma's besteld. Mooie kleeren, hoeden, enz. kon men evoneens gebruiken. Niemand had achterdocht en information nemen schynt in veler oog een zóó moeilyke zjak te zyn, dat men, trots de daarvoor be staande goede informatie-bureaux, dit ge woonlijk achterwege laat. Toch scheen op den duur gebrek aan „contanten" enkelen loveranciers do oogen te openen. Men pro beerde 't eens met eene quitantie maar steeds zonder resultaat. Do aandrang van hen, dio betaling vroegen, nam intusschen toe en de oude mevrouw en haar zoon scby- nen gisteren dan ook het oogenblik aange broken te hobben geacht om de grenzen over te trekken. In hunne keurige equipage reden zy naar Kleef althans daar zyn zy gezien zonder orde op hunne zaker te hebben ge steld. Dit overhaast vertrek was het sein tot een algemeenen run van leveranciers op de villa. Ieder kwam, ook lieden van elders, ver gezeld van zyn personeel, het geleverde terug halen. Velen zyn dientengevolge gelukkig voor groote schade gedekt. In enkele uren was het geheele huis weer totaal leeg! Ja, zelfs de aannemer, die het stalletje gebouwd had, heeft dat gisteren weer doen afbreken en de daaraan gebruikte materialen naar zyn maga- zyn laton overbrengen. Een scbildersfirma, die de villa grootendeels nieuw beschilderd heeft, kon natuurlyk tot zulk een krassen maatregel niet overgaan en lydt groote schade. Do eigenaars van paard en rytuig zyn voorloopig althans hun eigen dom kwyt en de leverancieis van eet- en drinkwaren zullen zeker ook wel op afdoe- Ding hunner pretentiën moeten blijven wachten. De staaltjes, die vernomen werden van dit vreemdsoortig meuschenpaar, zyn zóó vele, dat men zich onwillekeurig afvraagt, hoe het mogeiyk is, dat tv. oa onbekende heden, zonder rolatiön, enz., in 7.0* korten tyd zóóveel goed- geloovige lieden tet dupe van bunne, laten wy zeggen, „behendigheid" hebben kunnen maken. Naar hot „Haagsche Dagblad" meldt, is een gunstig resultaat te wachten op de onderhandelingen tusschon de Neder- landsche en de Duitsche post-administratiën over een telephouische verbinding tusschen Bremen en Amsterdam. Komt de verbinding tot stand, dan zal die van groot belang zyn voor den handel, inzonderheid voor den tabaks handel, terwyl zy tevens zal kunnen dienen voor het verkeer tusschon Borlyn en Am sterdam, omdat tusschen Bremen en Beriyn reeds telephoonverbindingen bestaan. Van de slooping van het bosch te Beekbergen werd dezer dagen melding gemaakt. Menigeen, die het bericht las, zegt de „Arnh. Ct.", zal het misschien betreurd hebben, dat zulk een uitgestrekt dennenbosch werd uitgeroeid, om de boomstammen in de mynen te gebruiken. Dit leedwezen zal echter wel verminderen, wanneer men weet, dat het bosch van het begin af slechts voor een tydeiyk bestaan was bestemd. Ter ontginning van woesten grond wordt deze eerst met denneboomen beplant. Na geruimen tyd, soms veertig jaren, wordt dit hout gehakt, dan heeft het verkoopwaarde, zelfs eene hooge, en eerst wanneer het bosch verdwenen is, kan de grond voor de teelt van voedende gewassen gebruikt worden. Men betreure het dus niet, wanneer men ganscho spoortreinen met fraaie dennenstam men ziet vervoeren naar de mynstreken. Het was van den aanvang af de bestemming en de mooie bosschen vormden slechts een over gangstoestand. Wie dennenbosschen aanlegt, doet het dan ook meestal, zooals men een kapitaaltje vastzet voor z(jne kinderen en kleinkinderen. Het „Hbl." verneemt dat de „Ko ningin Wilhelmina" niet eerder naar Glasgow zal terugkeeren vóór de „Koningin-Regentes", het tweede der aan de „Zeeland" af te leveren schepen, goreed is. Want men wil aan dat schip die verbeteringen aanbrengen, welke op do „K. W." ontbraken, en alsdan zien of deze voldoen. Voor leeken schynt het gebrek aan de „K. W." onbegrypoiyk; deskundigen verwon deren er zich echter niet over. Een mailboot moet aan zóóveel eischen voldoen en eene geringe verzwaring van de ketels (die elk soms 60 a 70,000 KG. wegen) maakt zulk een verschil in gewicht, dat men ook daar voor weer moet waken. Niettegenstaande het prachtige zomerweder, waren de najaarswedrennen, die gisteren vanwege de „Algemeene Harddravery- Yereeniging" op de banen to Cruysbergen by Bussum werden gehouden, slecht bezocht. Zoowel op de tribune als op het midden terrein was het aantal toeschouwers veel kleiner dan men by zulk heerlyk weder zou gedacht hebben. Betrekkeiyk waren er nogal veel rytuigen. Er waren slechts drie bookmakers, waar- schynlyk omdat do rennen samenvielen mot die te Spa. Aan de wervon te Belfast dreigt een groote werkstaking uit te breken. De scheepstouwersgozellen verlangen een loons- verhooging van 5 tot lOpCt.dowtrkgevers hebben echter besloten dezen eisch niet in te willigen, omdat de stand van het bedryf geen verhooging toelaat. Ingeval de werklieden toch tot een werkstaking overgaan, zullen de patroons do werven sluiten; daardoor zoudon 12,000 werklieden getroffen worden. Wegwedstrijd Amersfoort—Ede. Voor het kampioenschap van Nederland op den weg over 50 KM., uitgeschreven door den „A. N. W.B.", dat gisteren verreden werd op den weg Amersfoort Ede, waren inge schreven de heeren C. Witteveen, W. Z. Van der Mey (Leiden), G. Frohn, M. Cordang, J. N. Doornekarap, P. J. Adrian, J. Vrouwes en Job. Spaans. Daar Cordang nog niot voldoende hersteld was van zyn val, kon hy niet uitkomen. Na een haronokkigen stryd, vooral met "Witteveen, kwam Van der Mey in prachtigen styl in den mooien tyd van 1 uur 23 min. 15 sec. aan. Witteveen was ruim 1 min. achter en daarna volgde Adrian (Den Haag). De tyd van Van der Mey is het record voor Nederland en wel 4 minuten binnen hot tot nu geldende record. Het vroegere record was van Koning, dat op de prachtige grindwegen van Limburg was gemaakt. Merkwaardig is het, dat dit record reeds eenige jaren stond en het nog niemand gelukte dit te slaan, o. a. ook niet Jaap Eden, die er verleden jaar 1 u. 29 m. over deed. Van der Mey is dus nu niet alleen kampioen van den weg, maar ook recordhouder over de 50 KM. Zoodra gisternamiddag de uitslag alhier tele- graphisch was bekend geworden, werd de vlag van „All Right" van het club-lokaal, „Plaats Royaal", hoek Noordeinde en Kort- Rapenburg, uitgestoken en 's avonds werd de overwinnaar feesteiyk van zyne woning met drie rytuigen afgehaald cn naar het club lokaal gereden. Als eene hulde zyner medeleden van „All Right" werd hem een groote lauwerkrans aangeboden. Tevens vielen hem van verschil lende zydon do hartelykste gelukwenschen met zyne glansryke ovorwinning ten deel. Voor dezen wedstryd op éénpersoons- veiligheidswielen waren door den Algemoenen Nederlanaschen Wielrydersbond beschikbaar gesteld een groote gouden kampioens-medaille (die gisteravond reeds da borst van den heer Van der Mey sierde), een zilveren en een bronzen medaille. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op 21 September 1895, ten overstaan van Mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Leiden. Het heerenhuis met tuin, Rapenburg 10, niet gegund. Het huis, Langegracht 137, in bod 1225. Kooper de heer J. Korswagen qq. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerato huwelykeafkondiging van 22 September. J. Van der Keur jm. 29 j. en H. Molenaar jd. 21 j. P. J. Van Hooidonk w. 29 j. en M. Ovorduin jd. 25 j. H. D. R. Verspijck jm. 27 j. en J. J. L. A. Trip jd. 21 j. ALKEMADE. Geboren: Abraham Pieter, Z. v. Dirk Van Pelt on v. Hermina Jacoba Broek huizen Amarentia, D v. Jan Van der Meij en v. Johanna Berdina Schuilenburg. Cornelia. Z. v. Cornelia Van Klink en v. Katharina Veens- wijk. Petrus, Z. v. Martinus Akerboom en v. Willemijntje Van Klink. Wilhelmina Johanna, D. v. Nicolaas Laurentias Rodewijk en v. Maria Alida Van der Geest. Martina Cornelia, D. v. Ilendrikus Petrus Stephanus Bleijswijk en v. Maria Zoetemelk. Johannes, Z. v. Johannes Van Gerven en v. Anna Hoogenboom. Leonardus Wilhelmus, Z. v. Martinus Hoogenboom en v. Alida Keijzer. llermanus, Z. v. Willem Aijse Do Vries en v. Jansje Van den Burg. Overleden: Johannes Vreeken 3 m., Z. v. Dirk Vreeken en v. Toontje Adriaua Dijksman. Dirkje Klomp 20 j., ongehuwd, D. v. Dirk Klomp en v. Grietje De Jong. Johanna Bor9t 4 m., D. v. Adrianns Borst en v. Gijsborta De Jong. Margaretha De Boer 48 j., echtg. v. Loendert Hoogenboom. Gehuwd: Dirk Torken, wednr. v. Apolonia Van Kinta, 70 j. en Maria Hoogenboom, wed v. Pieter l'Ami, 44 j., beiden alhier. Petrus Juiïermans jm. 24 j. en Sophia Van der Poel, wed. v. Jacobus Straathof, 34 j., beiden alhier. LISSE. Geboren: Johanna, D. v. W. IIooge doorn en v. C. Van Diest Wolterus Jacobus, Z. v. W. Van Oosten en v. A. Warmerdam. Johannes, Z. v. I'. C. Romijn en v. T. Van den Aardweg. Maria Cornelia, D. v. A. Van Ruiten en v. M. J. Heemskerk. Adriana Maria, D. v. C Van der Zwet en v. T. Schrama. Helena, D. v. S. P. Halfschepel en v. M. Van der Zon. Gehuwd: Hendrik Simon Van Waveren en Cornelia Van Voorst. Overleden: Johannes Romijn, oud 1 dag. VOORSCHOTEN. Geboren: Johannes, Z. v. J. M. Warnors en W. Wolters. Johanna Hen driks, D. v. G. J. v. d. Berg en M. v. d. Bosch. ZOETER WOU DE. Geboreu: Hendriks, D. v. A. Van der Linden en D. Dijkslag. Overleden: Leonardus Heemskerk Z. 3 m. KOLONIËN. BATAVIA, 21-23 Augustus. (Fransche mail). De Nederlandscho mail met berichten van 16—20 Aug. ontbreekt nog. Volgens de „Loc." is uit Perim, ge- dagteekeod 19 Juli, bericht ontvangen van kapitein A. De Leur, die tot zoover in alle opzichten een goede reis heelt gehad en voort durend in beterschap toeneemt. Voor de betrekking van officier van justitie te Padang wordt nu in aanmerking gebracht de president der Landraden te Tegal on Pomalang, mr. A. L. E. Gastmann. Het verlof naar Europa, door den griffier by den Raad van Justitie te Semarang Mr. L. C. Brevet gevraagd, strekt volgens de „Loc." slechts om zyne familie naar Neder land te vergezellen en binnen drie maanden uit en thuis te zyn, zoodat het niot nooaig is voor dien korten tyd in de waarneming der betrekking anders te voorzien dan door de substituut-griffiers. Het vertrek van mr. Brevet zal om dezelfde reden moeten wachten op de terugkomst van mr. F. B. Simon Van Leeuwen, thaDs tydeiyk belast met het houden van den Landraad te Loemadjang, ter vervanging van mr. J. W. Kool, die echter, naar gemeld wordt, den 28sten dezer zyn function als zoodanig weder zal aanvaarden en dus niet met buitenlandsch verlof gaat, zooals het gerucht wilde. (Bat. Nbl.) Van Batavia is aan het „Soer. Hand." geschreven, dat de kolonel der infanterie Bonman nog in den loop van dit jaar met pensioen zal gaan. Indien het waar is, zegt de „Soer. Crt.", wat my van zeer goed ingelichte zyde wordt meegedeeld, dat generaal Vetter tot leger commandant is benoemd en tot aanneming van deze waardigheid is gebracht door de overweging, dat zoodoende een interpellatie in de Kamer zou kunnen worden voorkomen,— dan geeft dit eenig licht in de hoogere politiek. Voor hen, die eenmaal legercommandant hopen te worden, mag met dezen factor wel rekening gehouden worden." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: op verzoek eervol uit 's lands dienst, de cipier van s lands gevangenis en het dwangarbeiderskwartier to Batavia L. Veit. Verplaatst: van het Gouvernement Suma tra's Westkust naar de residentie Ternate de controleur der 1ste klasse P. J. M. Meijboora; van de residentie Palembang naar het Gouver nement Sumatra's Westkust de benoemde controleur der 2de klasse J. Seijne Kok; van de residentie Benkoelen naar de residentie Palembang de adspirant controleur B. De Lannojf- Bepaald: dat geplaatst blijft in de residentie Benkoelen de benoemde adspirant-controleur L. C. Oowerling. In het Gouvt, Sumatra Westkust. Overgeplaatst: van de onderafdeeling Kaijoe Tanam. afdeeling Priaman, residentie Pa- dangsche Benedenlandon. naar de onderafdeeling oud-Agam, residentie Padangsche Bovenlanden, de controleur lsto klasse F. L. K. Storm van 'e-Gravesande; van de onderafdeeling Lantau en Boea, afdeeliug Tanah Datai. residentie Padang sche Bovenlanden, naar de onderafdeeling Kaijoe Tanam de controleur 2de klasse P. Van Tubergen van de onderafdeeling Batang Toeroe-districten, afdeeling Siboga, residentie Tapanoeli, naar de onderafdoeling Lintau en Boea, de controleur 2de kl. W. C. F Veenstra. Geplaatst: in de onderafdeeling Batang Taree-districten, de benoemde controleur 2de kl. IC. A. James. Ia ie residentie Z.- en O.-afd. van Borneo. Verplaatst; van de onderafdeeling Pengaron afdeeliiig Martwpoera, naar de onderafdeeling Barabei, afdeeliug Amoentai, de controleur 2de klasse W. D. Van Drunen Littèlvan de afdeeling Beneden- en Oost-Doeson en Mengkatib, afdeeling Doescuilandea, naar de onderafdeeling Pengaron de controleur 2de kl. J. S. A. Moorree3. Door den vrd. directeur van Onderwijs, Eorediensfc en Nijverheid Bij den burgerlijken geneeskundigen dienst. Ontberen; met ingang van 31 Augustus 1895, op verzoek, eervol van de waarneming van den burgerlijken geneeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in ae afdeeling Blitar (Kedicij, J. E. Herrmann. R o 1 a s tmet do waarneming van den burger- lirkon geneeskundigen dienst en het opzicht ovor de vaccine in de afdeeling Blitar (lvediri), J. A. G. Wiodorliold. In de residentie Palembang. Overgeplaatst: Van de onderafd. Moesi- oeloe naar do onderafd. Ogan-oeloe, afd. Komering en Ogan-oeloe, Luini en de Ranau-districten, de contr. 1ste kl. II. C. Douwer Dekkc.van de onderafd Ogan-oeloe naar de onderafd. Moesi- oeloa, afd. 'i'ebing-Tinggi, de contr. 3do kl. G. Th. Naier. Belast: Tijdelijk met het bestnur der onder afd. Ogan-Oeloe, de adspirant contr. J W. J. Well an, thans ter beschikking van den contr. der onderafd. Komering Ocloe. T ij d e 1 ij k Belast met het bestuur der afd. Tebing-'l ingi, nevens met dat zijn eigen onderafd., de contr. der onderafd. Redjang- en Ledong E. G. W. <J. Derx. Bij den Waterstaat en 's lands B. O. W. Belast: Met de waarneming der betrekking van opzichter 2de kl. en geplaatst in de res. Banka, de ambt. op non-act. J. K. C. Fehr,laatst opz. 1ste kl Verleend: een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst, aan den controleur lsto klasso bij het binnenlandsch bestuur op do bezittingen buiten Java en Madoera J. B. Leon; een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte, aan den controleur 2de klasse bij hot binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera, H. L)oeff. Benoemd: bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoeratot contro leur 2de klasse de adspirant controleur A. C. A. Boers; tot adspirant-controleur, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst D. J. Cramer Nzn. Belast: niet de waarneming der betrekking van lid ran de Wees- en Boedelkamer te Makas- ser, de ambtenaar op non-activiteit Mr. H. J. Mijor, laatstelijk boekhouder op de Weeskamer to Batavia. Departoment van Oorlog. Benoemd: Tot instruc teur bij de kaderschool van het 2de depot-bataljon de 1ste luit. bij liet 2de depot-bataljon vhulp-instr. bij de kaderschool) E Kroef. Overgeplaatst: Bij het 2de depot-bataljon als hulp-instr. bij de kaderschool, de late luit. bij het 6de bat. inf. D. Gout. Geplaatst: Bjj aank. bij het G. B. der Z.- en O.-afdeeliug van Borneo, de kapt. der inf. van verlof uit Nederland terugvorwacht, P. J. F. A. Battaerd. Overgeplaatst: Bij het strafdet. te Ngawi, de 2de luit. bij het 11de bat- inf. geëv. van Lom bok naar Soerabaia P. Van Genderen Stort; by bet 7de bat. inf. de 'Jde luit. bij het strafdetach. te Ngawi C. F. Van Baak; bij het 16de bat inf. de 1ste luit. bij bet G. B. van Atjeh on Ondcrh. geëv. van Atjeh naar Padang E. lv. Van der Ven. Ontslagon. Met ingang van 11 September 1895, op vorzoek, wegens volbrachte* diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen, uit Llr. Ms. militairen dienst de kapt. der inf. C. G. T. Van Erpers Roijaards. O vorgep laatst: Bij den gewestelijkenen plaatselijken geneeskundigen dienst ter Sumatra's Westkust te Padang de off. van gez 1ste kl. te Tjilatjap P. A. F. Maier; naar Tjilatjap de off. van gez. 2de kl. te Semarang J. H. Van Lier; bij hot 1ste depot-bat. de 1ste luit. der inf. van bet G. B van Ambo na en Ternate S. L. Blok. Bevorderd Tot off. van gez. lsfre kl. by den mil. geneosk. dienst, de off", van gez. 2de kl. H. Van Koijcn tot laten luit. bij bet wapen der art-, de 2de luit. J C. Stuffken. Overgeplaatst. Bij den geweetelyken en plaatselijken geneeskundigen dienst van Atjeh en Onderlteerigheden, de off. van gez 2de kl. te Pen- garoD, G. Lorey, naar Pengaron, de off. van gez. 2de kl. te Somarang S. Visser. Dedwlenent vóh Marine. V e r g u n om wegena ziekte «nar Nederland terug te koeren van Hr. Ms. waehtscbip „Brorao" de ofhoier van admi nistrate 1ste klasse J. Vasseur. Overgeplaatst, van Hr. Ms. pantsardek- korvet .Sumatra" naar Hr. Ms. wachtschip Broste,de officier van administratie 1ste kl. J. LamUaaid; van Hr. Ms. wachtschip .Gedek" naai Hr. Ms. paotserdekkoi vet .Sumatra," da ofheier van administratie 2de kl. Z. J. Van der Ve^te. Eervol ontheven: Van het bevel over Hr. Ms. oorlogsstoomschip .Koorier" (fregatTromp), de luit ter zee lste kl. C. W. De Vr*s«r. Overgeplaatst: Van Hr. Ms. flottielje- vaartuig .Coram" naar Hr. Ms fregat .Tromp" en ak commandant opgetreden van Hr. Ms oorlogs- stooHijaeht .Koerier", de luit ter zeo 2de kl. J. F. Graadt van Koggeu; van Hr. Ms. fiegat „Tromp" naar Hr. Ms. flottieljevaartuig .Ceraui" als oudsien otticter, de luit. ter zee 2do kl. J. C. Bentz van den Berg. Het vergaan van de „Edam". De equipage van het verongelukte stoom schip „Edam" is gistermiddag per spoor van 12 u. 40 min. in goeden welstand te Rotter dam aangekomen. Zaterdag-morgen te 10 uren arriveerden te Rotterdam aan het station Beurs 46 passagiers van de „Edam". Per tramwagens werden ze naar de Veerkade vervoerd, van waar ze met het veerbootje naar de „N.-A. S.-M.-hotel" aan de Wilhelmina-kade werden overgebracht. Het was lastig de menschen te interviewen,' want er waren, zegt de „Tel.", vertegen woordigers van alle natiën, Slaven, Russen, Polen maar gelukkig waren er ook een paar vertrouwbaar uitziende Duitechers en Engelsch-aprokenden by, zoodat we eindelyk toch een tamelyk goed samenhangend verhaal van het voorgevallene konden hooren. Wat de verschillende passagiers ons op hunne wyze vertelden, komt zoowat op het volgende neer: Het was écn uur in den nacht en alles was in slaap. Buiten was het zeer mistig en reeds gedurende den geheelen avond had de stoom fluit met haar akelig dreunend gelnid de stilte verbroken; omstreeks dezen tyd liet zy zich byna voortdurend hooren. Een der passagiers, een Duitscher, kwam dit wat verdacht voor; hy riep na r een land genoot van hem, die in een anderen l oekv. n het verwiyf sliep, om diens meening te vor- nemen, maar vóór hy het antwoord kon ontvangen, werd een hevige schok gevoeld, vergezeld van een sterk krakend g.luid

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2