N°. 10914 Maandag 33 September. A0. 1895 Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 21 September. Met scherpe wapenen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 Grootor© letters naar plaatsruimte. Voor liet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Ter vervulling van de vacaturen, die met 1 October a. s. in het College van Curatoren van het Gymnasium ontstaan door de porio- dieke aftreding van de heeren prof. dr. J. E. Van Iterson en dr. A. W. Kroon Jr., wordt den gemeenteraad de volgende aanbevelings lijst van twee personen aangeboden: lo. Prof. dr. J. E. Van Iterson en dr. A. Nijkamp; 2o. dr. A. W. Kroon Jr. en dr. T. W. Van Lidth do Jeude. Do commissie van financiën kan zich vereenigen met de voorstellen van Burg. en Weths. van 10 September jl.f strekkende tot verhooging van de artt. 167 Uitkeering aan het Ryk van het aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen, en 100: „Grondlasten en Personeels lasten wegens huizen en landerijen", aangezien het blykt dat do uitgetrokken sommen niet voldoende zijn om het verschuldigde bedrag te voldoen, en met het voorstel van 9 September jl. tot het doen van af- en overschrijving op de begroo ting, dienst 1895, tot vinding der kosten van de voorgestelde splitsing der 5de klasse aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens voor de beschrijvende meetkunde en de aanstelling van een candidaat in de scheikunde voor de lessen in dat vak, een en ander ingaande 1 October 1895. Zjj stelt den gemeenteraad daarom voor, de overgelegde suppletoire begrootingen en den staat van af- en overschrijving vast te stellen. Prof. dr. J. P. N. Land alhier zal wegens ongesteldheid voor eonigen tijd verlof vragen, om zoo mogelijk elders genezing te vinden. De eerw. pater H L. A. Gadet is door den bisschop van Haarlem, mgr. Bottemanne, benoemd tot pastoor der parochie van O. L. Yr. Onbevlekte Ontvangenis (Hartebrug), aan welke do benoemde langen tyd als kapelaan verbondon is geweest. 's Rijks Ethnographisch Museum heeft van den heer Gallarang Koerilompo, te Maros, NoorderJistricten van Celebes, ten geschenke ontvangen een grafteeken van koeristeen, herkomstig van Celebes. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. De heer P. Kolkert, onderwijzer te Kampen, is als zoodanig benoemd aan do Hervormde school te Katwijk aan Zee. De gemeenton Woubrugge en Rynzater- woude zullen met de a. s. loting voor de nationale militie lichting 1896 worden samen gevoegd. Voor de betrekking van hoofd der school te Aalsmeer (in het dorp) hebben zich 41 sollicitanten aangemeld, w. o. elf hoofden van scholen en 21 met bevoegdheid voor het geven van onderwijs in Fransch, Duitsch en Engelsch. Hare Majesteiten de Koninginnen brach ten gistervoormiddag oen bezoek aan de ten toonstelling van moderne en oude schilderijen der Rotterdamsche kunstclub, aan den Gevers- Deynoot-weg te Scbeveningen. De Vorstinnen, die vergezeld waren van de hofdame baronesse Rengers, mis Saxton Winter en Er. Ms. adjudant jhr. Yan Tets, werden rondgeleid door den directeur, den heer Jos. De Kuijper, en bezichtigden om streeks een half uur de kunstwerken. Dienzelfden morgen bracht Prinses Pauline van Wurtemberg, vergezeld van twee dames en een ordonnans-officier, een uur lang een bezoek aan het Stedelijk Museum van Schil derijen en Oudheden op het Raadhuis te Haarlem. Verder bracht H. K. H. een bezoek aan de Bavo kerk, waar de organist, de heer Ezerman, bij telegram van de komst der vorstelijke gast verwittigd, op het orgel eèn drietal stukken voordroeg. Rondgeleid door den koster, den heer A. J. Luitingh, bezich tigde Prinses Pauline verder do merkwaardig heden der kerk en toonde o. m. veel belang stelling in den kogel in den kerkmuur, den fraaien preekstoel, het koorhek, de beelden groep onder aan het orgel en hot nieuwe kerkraam, „Christus en de Boeteling" voor stellende. Na een déjenner gebruikt te hebben in het Hotel Funckler, deed de Prinses, de Klever laan inslaande, een rijtoer naar Bloemendaal en Overveen, en keerde ongeveer te drie uren met den trein naar 's-Graver.hage terug. Prinses Pauline was bij haar uitstapje naar Haarlem vergezeld van baronesse Von Riedel, jvr. v. d. Poll, sur-intendante van de Koningin en jhr. Van Suchtelen v. d. Haere, ordonnans- officier. - B(j de verloting van paarden, rijtuigen, landbouw-benoodigdheden, enz., ter gelegenheid der Alfensche paardenmarkt op 18 September 1895, zijn o. a. getrokken: Lot Prijs No. No. 494 1 Esn Utrechtsche wagen, één paard, (aangespannen). 522 13 Een hit. 763 5 Een bruine ruin. 917 11 Een zwarte ruin. 1930 3 Een zwarte blosmerrie. 1965 12 Een kaasbrik. 2348 6 Een stekelharige merrie. 2539 22 Een veulen. 3591 7 Een donkerbruine morrie. 3721 14 Een veulen. 4526 20 Een hit. 4527 26 Een veulen. 5115 4 Een bruine merrie. 5386 19 Een hit. 6213 2 Een Dogcart, één paard (aangesp.) 6677 8 Een lichtbruine merrie. 6916 18 Een hit. 8502 17 Een hit. 8696 9 Een bruine merrie. 8900 15 Een hit. 9110 23 Een hit. 9415 16 Een hit. 9468 24 Een ar (bekleed). De inauguratie der nieuwe leden van het Delftsche studentencorps (ongeveer een 100 tal) zal Vrijdag 27 September a. s. plaats hebben. De secretaris van de Pauselijke legatie, mgr. Scapinelli, te 's-Gravenhage, is voorne mens de volgende maand geruimen t(jd met verlof naar Italië terug te keeren. In een bijeenkomst van concessionarissen voor de visschershaven te Scbeveningen is in overeenstemming met een twintigtal invloed rijke personen van 's-Gravenhago en Scheve- ningen besloten over te gaan tot het teekenen van een akte, waarin verklaard wor.tbyhet eventueel verleenen van de concessie, een naamlooze vennootschap te vormen, die de zaak verder geheel zal uitvoeren. Concessio narissen verbinden zich in die akte de te ver- leonen concessie, zonder eenige berekening van winst, in de vennootschap te brengen. Hit adres aan d9n gemeenteraad om subsidie en de daarbij behoorende toelichting "zijn gereed en zullen binnen enk'.Ie "ti&gen bijge noemd college worden ingediend. Dr. J. M. S. Baljon, bei.oemd tot hoog leeraar in de encyclopaedia der godgeleerd heid, de oud-christelijke letterkunde en de uit legging van het Nieuwe Testament aan de Rijks-universiteit te Utrecht, zal op Woensdag 9 October, des namiddags te één uur, in het groot-auditorium z(jn ambt "aanvaarden met het houden eener redevoering in de Neder landsche taal. Naar „Do Tfid" meldt, zijn verschillende Katholieke lodon der Tweede Kamer voor nemens, morgen, Zondag, de protest-meeting te 's-Hertogenbosch bij te wonen. B(j beschikking van den minister van binnenl. zaken is bepaald dat het examen ter verkrijging van akten van bekwaamhtid voor huis- en schoolonderwijs in do vrije en orde-oefeningen der gymnastiek voor het jaar 1895 zal aanvangen op 15 October e. k., en dat de commission, met het afnemen van dit examen belast, zitting zullen houden te Nijmegen, Dordrecht, Haarlem, Leeuwarden, Zwolle en Roermond en zijn benoemd in de commissie to: Haarlem: a. tot lid en voorzitter F. J. Poutsma, schoolopziener in het district Haar lem; b. tot leden: J. A. Van dor Boom, to Haarlem; J. A. H. Eckhart en mej. Th. A. Altr, Amstordam; mej. A. M. Tit, te Haar lem; c. tot plaatsv. leden: C. A. Bader, t9 Leiden; mej. J. S. De Haan, te Amsterdam. Dordrecht: a. tot lid en voorzitter G. Blok huis, schoolopziener in het district Dordrecht; b. tot leden: J. J. Sonne, J. J. Do Ruyter, mej J. Berkbout en mej. E. J. Korthals, te Dor drecht; c. tot plaatsvervanger van den voor zitter W. Middelveld Viersen, schoolopziener in het district Middelburg; d. tot plaatsver vangende leden: J. Tuinenburg, te Rotterdam; mej. I. De Zwaan, te 's-Gravenhage. De Staatscourant van 20 dezer bevat bet volgende: De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- on schoolonderwijs in do vr(je en orde oefeningen dor gymnastiek, zal aanvangen op 15 October e. k. Z(j, aio zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 3 Octobe a. s. aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te ver schijnen, met overlegging van: a. geboorte akte; b. getuigschrift van zedelijk gedrag. Do adspiranton, dio aanspraak hebben op vrijstelling van het in art. 65 ter der wet op het lager onderwijs bepaalde examengeld, gelieven daarvan te doen blijken door bij hunne aangifto tovens over te leggen de akte van bekwaamheid, vermeld in art. 56, onder a of b dier wet, verkregen vóór 1 Januari 1890, of de daarmede gelijkgestelde akte van bekwaamheid of toelating. De voorzitters der commissiën z(jn: te Nijmegen, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheden, inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspectie, te Loon-op Zandte Dordrecht, G. Blokhuis, schoolopziener in het district Dordrecht, te Gorkumte Haarlem, F. J. Poutsma, schoolopziener in het district Haar lem, te Haarlem; te Leeuwarden, mr. C. J. Prakken, schoolopziener in het district Leeu warden, te Leeuwardente Zwolle, mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, inspecteur van het lager onderwijs in do derde inspectie te Zwolle; te Roermond, mr. G. D. Fran- quinet, schoolopziener, in het district Maas tricht, te Maastricht. Nu reeds wordt n plannen gemaakt voor een in 1898 te Amsterdam te houden Nationaal Zangersfeest, ter gelegenheid van de kroning der Koningin. By koninklijk besluit is de zilveren medaille, ingesteld by koninklijk besluit van 5 Mei 1877, toegekend aan den heer H. Th. M. Pino Post, controleur 2de klasse to Goe- noeng Siloek Nias, als blyk van waardeering zijner belangstelling in 's Ryks wetenschappe lijke en kunstverzamelingen, betoond door de schenking van eeno belangrijke verzameling voorwerpen, herkomstig van Nias. Er waren gisteravond heelwat vreem dgingen op „Oud Holl.indt" te Amsterdam. Bohalvo de leden van het Internationaal Hygiënisch congres, dat daar ter stede wordt gehouden, waren daar ook de leden van het Internationaal Zoölogisch congres, uit Leiden, die op den dag uitstapjes naar Helder, 's-Gra- venland of Marken gemaakt hadden. Te 9 uren voerde het vendel van Prins Maurits op den vloer voor het bal-champötre zijne exercitiën uit, die blijkbaar zeer in den smaak der vreemdelingen vielen, want de piekeniers en musketiers werden herhaaldelijk met gejuich en handgeklap beloond. Voor de „Leidsche" heeren was het tegen kwartier voor tienen ty l om te „verzamelen", wilde men intijds den extra trein bereiken naar Lolden. De congressisten kwamen toen op het plankier bijeen en mot burgemeester Fabius en "VVolfFs kapel voorop, gingen zij naar de Njjmeegsche poort, waar de burgomoester gracieuzeiyk den vreemder, gasten uitgeleide deed. De Amsterdamsche" hoeren bleven nog geruimen tyl in het gastvrij stodeke byeen. De Erven Loosjes, te Haarlem, zullen met 1 Januari 1896 een nieuw tijdschrift uit geven. Op de manier van de bekende „Review of Reviews" zullen zjj een „Hollandsche Revue" geven, die de meest bekende buitenlandsche tijdschriften maandelyks zal besprekenboven dien zullen er eenige rubrieken aan toegevoegd worden, als: maandelyksch overzicht van do wereldgeschiedenis; levensschetsen van be kende tydgenootencritiek over nieuw ver schenen boeken en politieke caricaturen, enz enz. De „Hollandscho Revue" z tl geredigeerd worden door den heer Frans Netscher, te Rotterdam. De minister van financiën herinnert belanghebbenden aan de bepalingen van de koninklijke besluiten van 14 November 1869 en van 8 April 1895, waarbij hun do ver plichting is opgelegd zich vóór of op 15 November tot het departement van financiën te wenden ter verkrijging van de huwelijks- gelden uit het fonds der vrouwe Clara Jansdr. van Spaiwoude. Onder hunne aandacht wordt gebracht dat de uitkeering van die gelden slechts plaats heeft ten behoeve van die per- so.ien, wier huwelijk niet langer dan drio jaren vóór de aanmelding heeft plaats gehad en welke te dier zake nog geen uitkeering hebben genoten. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden dat de hoer H. Spakler, consul der Nederlanden te Smyrna, op Dinsdag 24 September a. s., des voormiddags van 10—12 uren, aan zyn depar tement te spreken zal zyn. Sts.-Gt De navolgende onderofficieren van den hoofdcursus hebben dit jaar met gunstigon uitslag deelgenomen aan het examen ter ver krijging van den rang van tweeden luitenant: bij de infanterie hier te lande: K. Spoelstra, P. Volbeda, R. Vogel, F. A. Van Engen, A« M. Mol, J. C. Duburg, O. Boomsma, P. G. Van Stapele, J. A. Maas, H. L. De Wys, H. H. Den Ouden, W. Faber, W. G. Van Hoogcn- huijzo en J. H. A. Abeleven; by de infanterie in Nederl -Indie: E. A. Ebbink, J. H. A. Van den Vrijho f, M. Do Wilde, S. D. Van der Spek, H. E. Wempe, G. A. Malga, J. F. Van Kroon, J. T. Donk, C. H. Eilers, J. C. H. Engelhart; C. B. Dutry Van Haeften, A. B. W. Si haeff r, C. J. Ot, L. W. F. Ubbens, W. Haaxman en J. C A. C. Ryser; b(j de administratie hier te laude: N. H. Van Roggen, A. J. Uiterwyk, 0. Wals, S. NiJdam, H. J. Scheller, B. J. Verbrugh, S. J. Hommes, D. C. De Witte, J. Koolhaas Revers en J. F. G. Bode; bi) de administratie in Ned. Indië: W. J. H. Van der Poel, J. Ku(Jper, L. Lingen, H. C. E. Karsten, T. Greidanus, W. C. Plet en H. J. N. J. Schotborgh. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in hand- en lijnteekenen en schoonschrijven aan do Rijks- hoogero burgerschool met 3-jarigen cursus te Meppel; jaarwedde f 1200 Z(j, die ▼oor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 4 October a. s. aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. A. T. Van Aken, to 's-Gravenhage. 67) „Ga zitten," zeide hij. „Ik moet eens met je over onze onderneming spreken." Jozef bracht de borst vooruit en ging zitten, met een gezicht, dat van do grootste oplettendheid getuigde. Toen hy eenmaal zat, was hy geen knecht meer, maar een deelgenoot in do Simiacinezaak. Hy veroorloofde zich zelfs een zjjwaart8cbe beweging met het hoofd, alsof hy een afwezig vriend, die zich op een lagere sport der maatschappelijke ladder bevond, wilde vragen mede op te letten. „Je weet," begon Meredith, „dat mijnheer Durnovo wel eens wat van een kwajongen heeft?" Jozef trok zijn voeten naar zich toe, nadat hy eerst zyn broek tot bij de knieën had omhoog getrokken. „Ja, mynheer," antwoordde hy en keek hem van ter zyde aan. „Een kwajongen een ver vloekte kwajongen," voegde hy er officieus binnensmonds aan toe. „Men moet hem altijd goed nagaan en hem weten te pakken. Hy moet altijd iemand achter zyn hielen hebben 1" „Ja, mynheer I" stemde Jozef grif toe. „Nu zegt de dokter, dat ik weg moet," ging Merodith voort. „Ik moet met do eerstvolgende boo- vertrekken, m2ar ik zou mynheer Oscard niet graag achterlaten met niemand anders dan Durr.ovo om hem te helpen je begrypt me wei?" Jozef had nu weer zyn gewone houding van dienstbaarheid aangenomen; hy was nu niet langer een deelgenoot, maar slechta een onder geschikte en er aprak een half komische onder werping uit zyn blik. „Ja, mynheer," hernam hij en krabde zich achter het oor. „Ik geloof wel, dat ik u begryp. U wilt, dat ik woer naar dat Plateau dat akelige Plateau toe ga, om h6t maar eens zoo te zeggen?" „Ja," zeide Merodith. „Zoo is het. Ik zou zelf wel gaan „Dat weet ikl" barstte Jozef uit. „U zoudt er hals over kop weer naar toe gaan. Nie mand weet dat beter dan ik, mijnheer, en ik zeg maar: zoo heer, zoo knecht. Ik ga ik ga, mynheer l Ik ben er de man niet naar om den vyand den rug toe te keeren; laat me höt zoo maar eens zeggen." „Je weet wel," hernam Meredith, die, door zyn menschenkennis geleid, gewooniyk zyn dool bereikte, „dat niemand anders het doen kan. Ik zou niemand in geheel Afrika weten te vinden." „Dat's waar, mynheer." „En ik houd het er voor, dat nrynheer Oscard j9 wel noodig zal hebben." „En hy zal niet lang op my hoeven te wachten, mynheer! Maar eerst zou ik u graag goed en wèl aan boord zien; dan zal ik gaan." „Be8tl Wy kunnen beiden a. s. Donderdag met de boot vertrekken en wy zullen den kapitein vragen jou en je manschappen te Lopez weer af te zetten. Tegen Donderdag kunnen wy wel klaar zyn, vindt je niet?" „Gemakkeiyk, mynheer 1" Alles was nu afgesproken en er was geen reden om het onderhoud nog verder voort te zetten, maar Jozef verroerde zich niet. Meredith wachtte geduldig. „Ik zal naar het Plateau terugkeeren, myn- hoer," hernam eindeiyk de knecht, „en ik zal me onder de bevelen van mynheer Oscard stellen; maar vóór ik vertrek, moet ik er u kennis van geven, dat ik geen aandeel meer wil hebben in de Simiacine. Zes maanden na dezen dag houd ik op deelgenoot te zyn. Het wordt me daar te warm, mynheer; dat is het. Dat is allemaal goed en wèl voor groote heeren, zooal3 u en mynheer Oscard, die fortuin heb ben en mooie huizen en zooals men zegt een vrouw, die thuis op hen wacht; het is alles goed en wel dat u gaat naar dit ellendige land, met uw leven in de hand, onophoudeiyk in gevaar; maar oen arm soldaat, zooals ik, die zyn leven lang kruit heeft geroken, die kind noch kraai heeft en geen meid, die thuis op hem wacht, wel, waarom zou die zoo iets doen? Dat zeg ik maar, mynheer, met alle respect gesproken." Die laatste woorden voegde hy er by als excuus, omdat hy met stevige vuist op de tafel had geslagen. Meredith lachte even. „Je hebt er dus genoeg van?" vroeg hy. „Genoeg? Wel, dat wil ik juist niet zeggen, maar ik heb wat uitgestaan om u goed en wel hier te krygen 1 Dat moest u eens weten Vel over been ben ik er van geworden 1" „'t Gaat nogal," merkte Meredith aan. „Best mogelyk, mynheer l Maar ik heb ge noeg van dat geldmaken. De prys Is me te hoog En, als een oude knecht nu eens mag zoggen, wat hem op het hart ligt: het is ook goon zaak voor u. Dat is goed voor dat zwarte samenraapsel en voor Durnovo en zyn soort, maar dit land ia niet gemaakt voor eeriyke blanken en vooral niet voor een heer zooals u." „Ja, dat is nu goed en wel in theorie, Jozef, en ik ben er je dankbaar voor, dat je om my hebt gedacht, maar je vergeet, dat we in een eeuw leven, waarin geld alles is. Je handen kunnen niet vuil worden, als ze maar met geld gevuld zyn." Jozef begon luidkeels te lachen. „O, denkt u er zóó over, dat is wat anders Een maand of wat geleden dacht u heel anders." „Och, ik heb myn ondervindingen van de wereld." „Wel, mynheer, van ondervindingen ge sproken! Ik heb genoeg aan de myne, en daarom wilde ik u zoo graag myn bewys van uittreding ter hand stellen. Ik zal myn heer Oscard er ook een geven, zoodra ik dat Plateau bereik; als God wil, zeggen ze." „Best, Jozef." Jozef scheen nog meer te willen zeggen. Hy zweeg een oogenblik en krabde zich achter het oor. „Wilt u my wel een brief aan mynheer Oscard meegeven, mynheer?" „Ja." „Dan zou ik zoo graag willen, dat u er in schreef, my niet met dien kwajongen van een Durnovo alleen te laten; op het Plateau niet en evenmin op de terugreis. Die man maakt me kwaadaardig; ik ben bang, dat ik hem nog eens te iyf ga. Hy heeft zoo'n langen hals. Misschien hebt u dat nog niet opgemerkt. Er was een Gourkhaman in Cabul en die leerde me een kunstje; het is ge makkeiyk op die manier een kuiken te dooden, maar een man moet daarvoor een langen hals hobben, juist zoo'n nek als Durnovo." „Maar wat heeft die man je dan toch go- daan," vroeg Meredith, „dat je het zoo op zyn nek voorzien hebt?" „Niets, mynheer; maar we ïyken nu een maal op zoo'n paar katten op eon muur, die mekaar bespieden en haten als de pest. Er schuilt meer achter dien man dan u denkt; let op myn woorden." Jozef liep nu naar de deur. „Weet je iets van hem; iets slechts?" riep Meredith hem achterna. „Neen, mynheer, weten juist niet. Maar ik verdenk hem van een heelen boel. Ik zal hem wel eens betrappen, en als ik hem een maal te pakken kryg, dan gaat het er op los." Jozef wreef zich langzaam de handen en verliet het vertrek, terwyi zyn meester zich neerzette om een langen brief aan Guy Oscard te schryven. En aan het andere einde van de gang, in haar kamer, de deur op slot, zat Jocolyn, snikkende en hartstochteiyk bedroefd. Mis schien had zy wel het leven van Jack Mere dith gered en wat had ze daarmedo bereikt Dat ze hem nu weg moest zendenver wegvoor immer. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1