f. Onder de aandacht van de gemeente besturen te brengen, veranderingen, die tot v rbetering van hun brand wezen kunnen 1 iden. g. Zoodra doenlik uit te geven of aan te w.jzen, een orgaan ter bevordering der be langen van het brandwezen in het algemeen en van den bond in het bijzonder. h. Uitvoering te geven aan de daarvoor geschikte voorstellen, die daartoe in de con gressen of algemeene vergaderingen worden aangenomen. B(J Gedeputeerde Staten van Friesland is door het lid der Provinciale Staten, den heer H. "Van Zinderen Bakker, een voorstel mot memorie van toelichting ingooiend ter opne ming van bepalingen van minimum-loon en maxiraalen werktijd in de bestekken van werken, die door of vanwege de Provincie worden uitgevoerd. De voorsteller heeft ver zocht dit voorstel in de a. s. winterverga dering der Prov. Staten aan de ordo te stellen. Onderscheidene in de jongste rangsverhoo- ging by het leger begrepen hoofd officieren zfin gisteren by den minister van oorlog op audiëntie geweest en onder hen behoorde do luitenant-kolonel Van Viyraen, by zyne be vordering lid van de Tweede Kamer. Aan den heer J. C. J. D. Van Wessom, te Tiel, is eervol ontslag verleend als consul van België. Waarschyniyk zal dit consulaat wor den opgeheven. Uit Batavia ontving het „N. v. d. D." het bericht, dat tot procureur generaal is be noemd mr. H. Van Dissel Szn. Uit deze beno3ming volgt dat mr. J. C. Mulock Houwer, eerst sedert 10 Dec. 1S94 procureur generaal by het hooggerechtshof en advocaat-fiscaal by het Hoog Militair Ge- rechtsbof, is afgotreden. Zyn opvolger was sedert 7 Maart 1894 vice president by beide Hoven. Te Clamart by Parijs is overledon mr. Cb. A. Granpró Molière, oud-president, van den landraad in Ned.lnoio. Het stoomschip „Drente" vortrok 19 Sept. vaD Hotter dam naar Java; do „Kanzier", /an Oost-Afrik t naar Vlissingen en Hamburg, nrriveerde 18 Sept. te Napels; do „Lawoe" arriveerde 19 Sept. van Java te Rotterdam; do „Prins Willem IV" arriveerde 19 Sept. van Surinime te Amsterdam de „Cyclops", van Amsterdam on Livorpool naar Java, vertrok 14 Sept. van Algiers; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 19 Sept. van Genua; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw York, vertrok 19 Sept. van Boulogne-sur Mer. Weder-Antwoord der Koningin-Regentes Op het adres van de Eerste Kamer'ter beantwoording van de Troonrede is door H. M. do Koningin-Regontos het volgonde geantwoord Myno Heorenl Het is my aangenaam van de Eerste Kamer der Staten-Generaal de verzekering te ont vangen, dat zy met opgewektheid bare taak aanvaardt. Met haar hoop ik dat haar arbeid, onder Gods zegen, het heil zal bevorderen van het dierbaar vaderland. Ik verzoik u aan de Kamer mynon dank over te brengen voor haar adres van antwoord. Ontwerp-Adres van Antwoord der Tweede kamer. Dit ontwerp, zooals het Dinsdag a. s. ter behandeling komt, luidt: Mevrouw Het was der Tweede Kamer een hoogge waardeerd voorrecht Uwe Majesteit in het midden der Volksvertegenwoordiging to zien, tot opening van de gewone zitting der Staten- Genoraal in naam der Koningin. Voor do gedane modedeelingen omtrent don toestand des lands en der overzeescho bezittingen, betuigen wy Uwer Majesteit onzen eerbiedigen dank. Met warme ingenomenheid gedenken ook wy do schitterende biykua van moed en vol harding, door zee- en landmacht by ver nieuwing in Oost-Indiö gegeven. Aan de verdere behandeling der wetsvoor- drachten tot herziening van de personeele belasting en tot regeling van het kiesrecht, waarvoor Uwe Majesteit in de eerste plaats onze medewerking inroept, hopen wy onze beste krachten te wyden. Met gröote belangstelling zien wij de voor stellen tot nadere regeling van de gomoente- iinanciën en andere wetsontwerpen, welke zullen worden ingediend, te gemoet. Erkenteiyk voor het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit een beroep doet op onzen ijver ter vervulling onzer veel omvattende taak, beamen wy van harto den wensch van Uwe Majesteit, dat onze arbeid, onder Gods z 'gen, moge strekkon tot verhooging van den ▼joi spoed van ons dierbaar vaderland. Dc nlciwc geweren. Onder het opschrift: „Nog een staartje van de zaak der geweren knoeiery", schrijft de „Lirnb. Koor.'*: Naar wy vernemen, was de heer P. Frère te Maastricht door hot syndicaat, dat zich gevormd had tot oprichting eener Neder- landsche wapen fabriok, aangowezen als chef van fabricatie. De heer Frère zal thans langs rechterlyken weg schadevergoeding vorderen van hom, die ei /endunkelyk last gegeven heeft, hot aan den M nister van Oorlog gedaan aanbod tot levering van 52,000 Manlicher-goweren en karabynoa kleia kaliber in te trekk.n. En zulks, zonde dat zelfs één der te Maastricht woonacht:ge synrii aatsleden in dit besluit gekend we d. Bij titzo proceduro zal het dan tevens wel blyken, wie do persoon is geweest, of wie de personen zyn geweest, aio ten slotte lovcring der geweren den Oostenrykers in handen hebben gespeeld. Gemengd Nieuws. By de verloting van vee, land bouwproducten en gereedschappen, gehouden door de afdeelicg „Oudowater en Omstreken" van do Hollandsche Maatschappij van Land bouw, den 17den September 1S95, is e?n vet schaap getrokken door D. Van Es, te Zoeter- moer, en een melkzeef door Adrs. Van der Boon, te Zegwaard. Voor den Haagschen kanton- rechter wa3 gisteren gedagvaard, doch niet verschenen, het zoogenaamde „Staphorster bo'rtjj", dat reods meermalen wegens onbe voegde uitoefening van de geneeskunst was veroordeeld geworden. Thans was hem bovenomschreven over treding, als in Den Haag gepleegd, ten laste gelegd en bleek uit do behandeling van de zaak, dat hij in de Trompstraat kamera ge huurd had, waar by gelegenheid gaf tot con sult. Op een zyner zittingdagen verschenen twee jongelieden (verbonden aan het politie corps daar ter stede), oie eenige kwalen voor wendden, voor welke de beklaagde poeders voorschreef en een recept gaf met beuke- bladeren en brandewijn als hoofdbestanddeeleD. Da ambtenaar van het Openbaar Ministerie, wyzende op de talryke voroorJeelingen, den beklaagde door den kantonrechter te Steenwyk reeds opgelegd, vorderde eeti geldboete van f 100, to vervangen door 20 dagen hechtenis. Uitspraak over acht dagen. De kantonrechter in Den Haag deed gisterou uitspraak in de verleden week behandelde zaak van den smid, oie terecht stond wegens het verwekken van nacht rumoer door nachtelyken arbeid in zyn in richting. Dj beklaagdo is ontslagen van rechtsver volging. De kantonrechter stelde vast dat men van iemand, die in zyn bedryf werkzaamheden verricht, niet kan zeggen dat hy rumoer maakt, wanneer daarbij niet is gebleken dat hy uit zuivere baldöadigheid de rust zyner buren verstoort. Van die balddadigheid nu was ter terecht zitting niets geblekeD, terwyi bekl. had aan getoond dat hy in den bewusten nacht in de noodzakeiykheid verkeerde zyn arbeid voort te zetten. Een jongon, die zyn vlieger wilde losmaken, viel in do Sirtemastraat te '6-Gravenhago ui*, een dakvenster op een plat en werd zwaar gekneusd opgenomen. In de Trompstraat viel een driejarig meisje voorover in een pot met kokend water. Het brandde zich deerlyfe. Te Scheveningen is bericht ont- vangen, dat een 21-jarige zeeman, varende op de Scheveningsche bomschuit „Noordzeo", reeder F. Koning, Dinsdag in den vroegen morge.i, ter hoogto van Gosree, by het manoeuvroeren met een zwaard, over boord is geslagen en verdronken. Gisteren dood de rochtbank te Haarlem uitspraak in do zaak van den 19-jari- gen vorver D. C. Bosch, aldaar, tegen wien voor 14 dagen eene gevangenisstraf van 5 jaren werd geöischt, ter zake dat by op 27 Juli, na een twist, den timmerman J. Henne man op don grond tegen de straatsteenen heaft goworpen, met zooveel kracht, dat de getroffene eenigo oren later, ten gevolge eener schedelbreuk, overbed. Hy werd veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tyd van twee jirtn. Te Zaandam is gisternacht te één uur brand ontstaan by don heorHoogen- doorn, op het Verlengde Otterspad. De be woners, dio zich om 11 uren hadden tor ruste begeven, werden door het angstgeschreeuw van hun tweejarig kindjo gewekt. Da heer H. en cchtgenoote hadden nog juist don tyd om ziehzelven en hunDe twoe kindertjes te redden. In zeer korten tyd stond daarna het huis in lichterlaaie. Do spoedig aangesnelde brandspuiten konden niet verhinderen dat zoo wel het huis als de inboedel goheel verbrandden. Do heer H. was slechts matig verzekerd. Het belendende perceel, door een steenen muur gescheiden, bleef gespaard, doch leed veel door waterschade. Gisteren kwam by een gezin in de Grooto Wittenburgerstraat te Amsterdam een zesjarigo knaap, die sedert eenigo dagen vermist was, terug. Hy had zich opgehouden by een familielid te Zaandam, door wien hy thans thuis werd gebracht. Tusschen de familieleden ontstond nu een twist, omdat niet tydig was kennis gegeven, dat de knaap zich te Zaandam bovond. De twist werd een vecht- party, zoodat de politie een einde aan het zaakje maakte. De wereldtentoonstelling te Amsterdam word gisteren (Donderdag) bezocht door meer dan 9000 betalende personen. Gisternacht ongeveer halféén word te Zutfen brand ontdekt in een aan de Noorderhaven gelegon lompenpakhuis. Weldra sloegen de vlammen uit den brand baren voorraad en liep een in ue onmiddel- ïyko nabyheid gelegen graanpakhuis, zoo ook een belangryke houtvoorraad, groot gevaar. Door het krachtig optreden van de brandweer was men om twee uren den brand in zooverre meester, dat hy tot het gebouw zelf, dat evenals hot aangrenzende kantoor voor het grootste deel uitbrandde, bleef beperkt. De ro ak is onbekend. Gistor nacht zyn door dc politie to Vlissingen op hcetcrdand betrapt twee jongelieden, die zï in Ii.t kantoor dergebr. Pol k door het opschuiven van een raam toegang verschaft hadden. Aldaar werd door hen een en ander, zoo cok do gcldlade, ge- op nd. Da schellen, die zich volgens een Engelsch sy-toem in de lade b.!vond9D, werkten zoo goed, dot de politie, dio zicb op straat bevond, h.t alarm hoord-Met den hoer Polak, die aan do <mrzy:a woont, weri het huis afgezet en kort daarop zagen zy do inbrekers het raam opschuiven en naar beneden komon. In het politij-feuretl gebracht, werd op hen be vonden ƒ109, dia zy uit de geld^ade hadden ontvreemd. Eén hunner was vrooger in den winkel werkzaam geweest en wist daardoor goed den weg. De laatste officiöele proeftocht van do „Ko; ingin Wilhelmina" van de Maat schappij „Zeelan i" naar Queensboro heeft ook niet voldaan. De uitreis van Vlissingen naar Queensboro werd in 6.10 uur, do terugreis ln 5.40 uur afgelegd, wacrby ze gemiddeld 19'/2 tnrjl vaart heeft kunnen behouden. De boot zal nu naar de werf te Glasgow terag- gaan, waar ze gebouwd werd, om, zoo het mogelyk i3, de noorige verbeteringen aan te brengen. Het gebrek zit in do ketels, die te klein zyn. Aangaande het verongelukkon van het Nederlanösche stoomschip „Edam" wordt nog gemeld dat de aanvaring des nachts om één uur, vyftig ray 1 en ten zuiden van Start Point, bij Ediystone, plaatshad on dat de visschersboot „Vulture" de opvaren den redde en to Plymouth aanbracht. Volgens een later telegram bleef de „Tur- kistan" op de plaats van het onheil totdat alien gered waren. Het aantal passagiers en manschappon bearo9g 93. Veel nadere bijzonderheden omtrent de ramp zjjn uog niet bekend. Wel meldt een tele gram dat de kapitein van de „Edam" vol gens zyne verklaring zich met den tweeden officier op de brug bevond toen de aanvaring plaats had, en dat hy al het mogeiyke had gedaan om een ramp to voorkomen. Het stoomschip „Edam", kapt. Bruinsma, had een netto tonnenmaat van 2267 tons en werd in 1883 door de Nederlandscho Stoom bootmaatschappij te Fe.yenoord getouwd. De correspondent te London van de „N. R. Ct." seint dd. 19 Sspt. nog het volgende: De stoomboot „Berosford", van Hartlepool, sleepte hedenmiddag den treiler „Vulture", van Brixham, te Plymouth binnen, welks schipper rapporteert dat hy don vooraf- gaanden nacht in den omtrek van den vuur toren van Eddystorie visschende, noodgefluit hoorde. Daar de dikte van don misr hem belette te zien, Btoomde bfj in de richting van het gefluit en kwam toen in de nabyho d eener groote stoomboot, welker gezagvoerder hom mededeelde dat zyn stoomschip, de „Edam", aan de „N.-A.-S.-M." behoorende, onderweg zfjnde van Nieuw-York naar Am sterdam, omstreeks één uur in den nacht was aangevaren door het stoomschip „Tur- kistari", van Londen naar Cardiff varende. Aangezien do „Edam" blykbaarin zinkenden toestand verkeerde, verzocht do kapitein den schipper van den treiler zyn passagiers en bemanning over te nemen, hetgeen in vol maakte orde geschiedde, daar do zee Z9er kalm was. Do meeste passagiers, voor het grootste deel tusschendeks, hadden slechts den tyd om hun leven te borgen, daar de „Edam" spoedig zonk, volgens sommigen slechts een half uur na do aanvaring, ofschoon anderen beweren dat het schip nog een paar uren drijvende bleef. Do „Turkistan" nam eveneens nog eenigo passagiers en manschappen over en stoomde met dezen door naar Cardiff, waar zy sedert in beschadigden toestand is aan gekomen. Onder de passagiers der „Edam" moet geon paniek ontstaan zyn, ondanks het nachtelyk duister en den geweldigen schok der aan varing, welke de „Edam" doormidden boorde. Kapitein Bruinsma liet terstond een boot uit zetten, waarin allereerst de vrouwen en kindoren plaats namen. De „Edam" zonk omstreeks drie uren gisterochtend. Men seint uit Londen: De stoom boot „Maria," van Rotterdam, op weg van Cardiff naar Napels, is Donderdag-morgen, tydens een dikken mist, gestrand op Lundi- Island (aan den ingaog van het Kanaal van Bristol). De bemanning, uit 26 koppen be staande, besloot aan boord te biy ven, hoewel er ernstig gevaar bestond, dat het vaartuig geheel zou worden verbrijzeld. Volgens een officiéél bericht zun in Algiers 43 personen aan cholera overloden. Een juwoelen diofstal te Londen.— Mevrouw Langtry, do bekende actrice, die naar het vasteland is vertrokken, had vóór haar vertrek haar juweelen, tor waarde van 40,000 pd st., in bewaring gegeven by de Union Bank te Londen. Toon do actrice te Londen terugkeerde en haar eigendom op- eischte, vernam zy dat de ju woelen reeds den 24sten Augustus waren afgegeven aan een onbekend persoon, die een mandaat had overgelegd, dat blykbaar valsch was. Do daders zyn nog niet bekend. Volgens een telegram uit Havana is do Spa3nsche kruiser „Barcaiztegin" gisternacht vergaan, ten gevolge van een aanvaring met een koopvaardyscbip by den ingang der haven. Van de opvarenden zyn vier officieren en dertig minderen verdronken. Biykens eon Lloyds tele: ram is de naam van het oorlogsschip „Sanchez Barcaiztegin" 1 en van het Spaansche stoomschip „Mortera"; dit laatste is met schade te Havana binnen geloopen. Onder de officier n, die by do ramp zyn verdronken, was ook oen Spaansch admiraal. Kerkelyke Berichten* Benthuizen: Zondag-morgen te halftien, ds. Doevondans, van Hoogmade. Hoogmade: Zondagnamiddag te twee uren, ds. Doevendans. Leiderdorp: Ned.-Herv. gemeente. Zon dag-voormiddag te 10 uren ds. C. A. Evelein, predikant te Leiden, en des avonds te half zeven ds. J. Nierstrasz. Valkenburg: Zondag-avond te halfzeven, ds. C. Spoelstra, van Zoeterwoude. "Woubrugge: Nod.-Herv. Kerk. Zondag voormiddag te halftien, ds. G. A. Lolcama, van Boskoop, en dea namiddags te twee uren de heer Muller, godsdienstonderwijzer te Zevenhoven. Waddingsveon: Zondag treedt in de Geref. Kerk op ds. Veltman, van Haarlem mermeer. Het bezoek der Koninginnen, gisternamiddag voor de vierde maal aan Leiden gebracht, zou men kunnen beschouwen ala eone officiöele opening van het nieuwe Geolo gisch Mineralogisch Museum op het Van-der- Werf park aan de Garenmarkt, waar HH. MM. om even vóór vieren aankwamen, gezeten in een a la Daumont, met vier paarden bespan ncn rytuig, terwijl het gevolg der drie dames, w. o. de Eugelsche gouvernante mi3s Saxton Winter, en der beide heeren in twee twee- spannige hofkoetsen reed. De Koningin-Rogantes was gekleed in zwart moiré zyde, met kanten overkleed; KoningiD Wilhelmina in een grijsblauw kostuum met oen lichten, kleineren hosd dan gewoonlijk, en prinses Pauline van Wurtemberg, die over HH. MM. gezeten was, dro9g eveneens een lichtgekleurd zomertoilst. Aan den hoofdingang van bet Museum, dus niet aan do zyde van het Van der Werf park, waar nu juist een nieuw sto?pje ge- straat is, waren kleeden en loopers gelegd en werden de Vorstelyks bezoeksters ontvan gen door den hocgleeraardirecteurdr K.Martin. Nadat men de niet al te breed o vestibule in- en vervolgens de trap was opgedaan, werden boven, waar het belangrykste te zien is, HH. MM. fraais bouquetten aangetogen door een dochter!je van den hoogleeraar en ha r intiem vriendinnetje De Goeje, dochtertje van den directeur der Kweekschool voor Zee vaart, en door een zoontje van den hoogleeraar. De bouquetten dtr Koninginnen prykten met oranjekleurigo bloomon en diy van prinses Pauline met donkerrode rozen. Overeenkomstig den door de Koningin- Regentes te kennen gegeven wensch dat het bezoek zoo eenvoudig mogelyk zou zijn, waren in het gebouw geen versieringen aangebracht. Alleen waren voor de zalen portières gebangen en in de zaal van den hoogleeraar fauteuils geplaatst. Het bezoek duurde geruimen tyd: en geen wonder. Byna alles toch werd door HH. MM. mot do meeste nauwkeurigheid bezichtigd. Natuuriyk trokken h9t groote geraamte van den holenbeer uit Moravië en dat van het reuzenhert uit Ierland, met een goweispanning van niet minder dan 2,/J meter (bei Jen dag- teekenendo uit de voorwereld), in niet geringe mate de aandacht, evenals do ruwo diamanten en preciosakasten, waarin zich een groot ge deelte bevindt der edelgesteenten, door of namens Koning Willoin I geschonken aan het museum, toen dit nog in oen ander gebouw gehuisvest was. Door Koningin Wilhelmina werden den hoogleeraar omtrent een on ander veel in lichtingen gevraagd, ook toen zy de over- biyfselen zag van de groote sauriërs en schildpadden die uit het Maastrichtsche kryt, zoomede de verzameling, die de geologie van Nederland illustreert met de overbly'fselen van den mammouth, enz. Yooral by de schoone collectie van smaragden en meteorieten, maar niet minder by de kwartsvariëteiten, in het tryzonder ook de reusachtige citrin, eenig in haro soort, vertoefde zy lang, waarby zij telkons eraige uitlegging don hoogleeraar verzocht. Die belangstelling en de soms door Wil helmina gemaakte opmerkingen, welke vol komen den indruk gaven van Hr. Ms. goede verstandelijke ontwikkeling en weet- en leer gierigheid, hebben bovondien nog een byzondere oorzaak: H. M. bezit namelyk zelve eene verzameling, doch natuuriyk op kleinero schaal, van hetgeen zy nu bezichtigde en vandaar dat zy enkele malen, een voorwerp ziende of in de hand hebbende, met zekere voldoening zeide: „O, dat heb ik ookl" Het was dus onder betuigiug van veel erkentoiykhoid dat de vorstelyke personen, nadat zy in de hoogleeraarszaal eerst nog eenige ververschingen hadden gebruikt, het gebouw weder verlieten. Toen was het inmiddels reeds zeven minuten vóór halfzes, terwyl tot het maken van dra voorgenomen grooten rytoer door de stad uiterlijk op kwartier over vyven was gerekend. Er waren, behalve den gisteren door ons reeds vermelden weg, nog twee ritten opge maakt, naarmate de Koninginnon langer in het Museum mochten vertoeven. Door nu echter wat harder te ryden, kon toch de omvangrijkste rytoer door de stad nog worden gemaakt, welke inderdaad veel op era zegetocht geleek. O /eral langs den weg stond een ontzaglijke, g estdriftige mensohonmeiugte geschaard, jui chend, hoeden en petten zwaaiend, zakdoeken wuivend, terwyl van enkele woningen, o. a. aan de Hoogowoerd, bloemen in het rytuig werden gestrooid. Onvermoeid groetten HH. MM. al buigend minzaam en vriendelyk voor al die huldebetuigingen terug. Aan de studenten-sociëteit „Minerva" trad het Collö^ gium naar buiten en bracht met het corps vaandel den eerbiedigen gro3t. Het weder liep gelukkig nogal mee, want was het juist toen do stoet, by do komst in do stad, het Museum genaderd was, gaan regenen, even voodat het bezoek aldaar was afgeloopen, werJ het weer droog, zoolat de Koningin Regentes order gaf dat do reeds opgezette kappen der rijtuigen weder naar beneden moeston worden gedaan. Juist op den bepaalden tyd kwam de stoet, steeds voorafgegaan door twee bereden politie- agonton en den burgomeester in open landauer, op het Stationsplein aan, zoolat HH. MM. in den salon-wagen met den trein van 5 u. 57 m. den terugtocht naar Den Haag aanvaardden, na alvorens den burgemeester hun tevreden heid over hun ontvangst door en de houding van de Leidenaren te hebben betuigd. Reeds een vorige maal hoorden wy dan ook dat HH. MM. hadden verklaard dat na een bezoek aan Leiden de in ruk, welken zy aldus van onze gemeente kregen, telkens aangenamer werd. Dat de Leidenaars die bezoeken, al waren zy dan ook offici-ras, op prys stelden, bewees andermaal de moeite, welke men "deed om de Koninginnen méér dan eens fe zien, en ofschoon door de samenstelling v-n den weg daartoe ruimschoots gelegen Iv- i I was geweest, haastten velen zich toch nog, toen de stoet den Stationsweg was opgegaan, langs den Morschaingel naar de zoogenoemde Gevangen- huislaan aldaar, om er den trein, waarin H.H. M.M. gezeten waren, te zien passeeren, maar het bleek ook daaruit, dat enkele inge zetenen, hoe kort do tijd ook was geweest, nog fraaie versieringen hadden aangebracht, gulyk wij o. a. opmerkten by den heor Hooso- maus en do heeren Speet Van Velsen, aan de Breestraat. Den vorsteiyken [bezoeksters werd aan het station uitgeleide gedaan, behalve door den burgemeester, ook door den garnizoens commandant, kolonel Langguth van het vierde rog. infanterie; den plaatsriljken adjudant, luit. Mossel en meerdere autoriteiten, terwyl ook do inspecteur v; n het voerwezen by do Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappy, do heer Lokhorst, aanwezig was. By den aanvang van dit verslag zeiden W9 dat het bezoek der Koninginnen eigenlyk als eene officiësle opming van het Geologïsch- Mineralogisch Museum zou kunnen beschouwd worden. Ziehier de nadere toelichting: Alles is thans na de overbrenging uit het gebouw van de Papengracht in het nieuwo Museum zoodanig gerangschikt, dat dit a. s. Woensdag voor het publiek zal worden opengesteld. De uren van bezichtiging zullen echter nog nader worden bekend gemaakt. BUITENLAND. FrankrijU. De koning van België is gisteravond te Parys aangfkomtn en zal acht dagen te Parys vertoeven. Z. M, ontving het bezoek van een officier van het militair huis van den presi dent der republiek. Felix Martin, de vrygesproken oud directeur der Zuiderspoorwegmaatschappy, is naar Saint-Raphaël, zyn woonplaats, gegaan, waar hy door een dichte menigte met luid gejubel werd ontvangen. Het volk geleidde hem naar zyn villa, des avonds had er ter eere van hem een feestmaal plaats. De heer Martin zal in het einde van dozo maand naar Japan gaan en daar vier maan den blyven. In Mei 1896 zal hy zich can- didaat stellen voor den gemeenteraad. Zyn verkiezing is zoo goed als zeker. DuitschluuCL Te Neurenberg is op 49-jarigen leeftyd overleden do fabrikant Sigmuod Schuckert, die aan het hoofd stond van een reusachtige fabriek van electrische machines. Schuckert had zyn technische opleiding ge noten by Siemens Halske en daarna vele jaren in Amerika gewerkt; in bet jaar 1872 behoorde hy tot de medewerkers van Edison. In het volgende jaar vestigde by zich in zyn geboortestad Neurenberg en begon daar een kleine fabriek; aanvankeiyk werkte hy slechts met een knecht en hield hy zich bezig met de vervaardiging van juistheidswerktuigen, maar in 1876 legde hy zich geheel op de electrische veriichting toe. Zyn zaak nam gaandeweg in omvang toe ea in 1883 betrok hy een nieuwe fabriek met 100 werklieden. In Juni 1884 werd do duizendste dynamo-machine en de twee dui zendste booglamp afgeleverd. In liet laatst van 1890 had do firma reeds meer dan 3500 fabrieken, stations en andere gebouwen met aanleg voor electrisch licht voorzien en een half millioen gloeiiampen afgeleverd. Thans is de zaak een naamlooze vennootschap met een aandeelen kapitaal van 12 millioan mark, en bedraagt het aantal beambten en werk lieden 2000. By al dezen voorspoed bleef Schuckert de eenvoudige, beminnelyke man, ai-j slechts voor zyn werk leefde. Oostoarji\c~I ion- .- )Xi>-iarcht6« De gemeenteraadsverkiezingen, die deze week in de derde afdeeliog dor hoofdstad van Oostenrijk hebben plaats gehad, hebben

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2