N°. 10908 Maandag XC September. A0. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 13 September. Feuilleton. Met scherpe wapenen. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post a 1.40. Afzonderlijke Nommers i 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. "Wij maken onze lezers opmerkzaam op achterstaande advertentie betreffende de voor stellingen in de Stadszaal. De directie der Nederlandsche Buffet-Maat schappij deelt onB mode, dat, indien binnen enkele dagen het aantal abonnés niet be langrijk toeneemt, deze voorstellingen dit jaar niet zullen kunnen doorgaan, waardoor voor goed de gelegenheid vervalt om voor ge ringen prijs van do opera's en comedies in de Stadszaal gebruik te maken. Het komt haar voor, dat eene stad als Leiden nog wel een paar honderd liefhebbers van opera en comedie bezit, die hare pogin gen, om den winter te Leiden aangenaam te maken, door het nemen van een abonnement willen steunen. Gedurende enkele dagen bestaat daartoe nog gelegenheid, waartoe de abonnementsliJst in de Stadszaal ter teekening ligt. Naar wij reeds meldden, wordt de vol gende week alhier gehouden het derde inter nationaal zoölogisch congres, onder bescher ming van H. M. de Koningin Regentes. Van alle deelen uit Europa niet alleen, maar zelfs van daarbuiten, ook uit Afrika, Amerika en Indië, zullen dan de geleerden op dierkundig gebied zich hier aan hun ge- meonschappelijken wetenschappelijken arbeid vereenigen. Het is voor Leiden, de oudste universiteits stad van Nederland, zeker een groote eer, dat het op het in 1892 te Moskau gehouden congres gekozen werd als plaats, waar de zoölogen ten derden male zullen samenkomen. Do algemeeno- en sectie vergaderingen zullen plaats hebben in de Stadszaal, doch morgen, Zondag avond, zullen de congresleden om negen uren eene réünie houden in de Buiten-sociëteit „Amicitia", waar dan tevens concert zal zgn. Zou het nu op de vreemdelingen niet een aangenamen indruk maken, wanneer er a. s. week in de stad zooveel mogeiyk werd ge vlagd Wanneer onze stadgenooten dit met ons eens z\jn, dan hebben zfi daartoe zeker geen woord van opwekking meer noodig, maar is deze herinnering alleen voldoende. Als men nagaat hoe druk er by vorige groote congressen en andere dergeiyke ge legenheden gevlagd Werd, dan valt het niet te betwijfelen of Leiden zal ter eere der gas ten een feesteiyk aanzien hebben. Het aardigst zou het ongetwyfeld bovendien zyn, wanneer de gastheeren de nationale vlag hunner gasten wilden laten wapperen. De tyd, waarop Hare Majesteiten de Koning innen en H. K. H. Prinses Pauline van Wurtemberg a. s. Dinsdag avond eene voor dracht over vogels van dr. Sharpe in de Stadszaal zullen komen by wonen, is bepaald van 8 tot 9 uren. Naar men ons mededeelt, zal voor de Zouaven en leden der Sint Jozef gezellen-ver- eeniging alhier, die aan de protest-meeting te 's-Hertogenbosch zullen deelnemen, des mor gens om vyf uren in de kerk van Maria- Hemelvaart aan de Hartebrug eene H. Mis gelezen worden, omdat voor alle deelnemers aan de meeting, welk getal op 50C0 wordt geschat, in do kerk te 's-Hertogenbosch geen plaats zal zyn. Naar men verneemt, zal do heer J. J. Taffijn den lsten Oct. a. s. den dag zyner 40 jarige ambtsvervulling aan 's Ryks Her barium alhier herdenken. De minister van binnenlandsche zaken heeft met ingang van 16 dezer op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. C. M. Timmermans, als assistent in het ziekenhuis aan de Ryksuniversiteit te Leiden, en voor het tydvak van 16 Sept. tot en met 31 Dec. 1895 in diens plaats benoemd den heer G. N. De Yoogt. 's Ryks Ethnographisch Museum heeft van den Yorst van Madjéné de navolgende voor werpen, herkomstig van Celebes, ten geschenke ontvangen: een zyden baadje, dito broek, katoe nen sarong, dito hoofddoek. Aan den schenker is de dank der Regee ring betuigd. Ned.-HervormdeKerk. Beroepen is te Kollumerzwaag de heer C. J. H. Verweys, cand. te Leiden. Gedurende de 2de helft der maand Aug. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Wetter, Aarlanderveen; M. Zalk, Wed. Willem8en, Jhr. Six, B. Ramp, A. Prins, C. Etiene, Amsterdam; Yan Dorp, Assen; F. Hofstee, Deventer; N. Bonten, Dordrecht; IJselstyn, Gouda; J. Bruyn, C. H. Niche, Wed. Yan Wouw, 's GravenhageDekking, Haarlem; C. Dys, Helder; Hoek, Hilversum; J. De Raad, Rotterdam. Briefkaarten: B. Maartena, Delft; Van Beusekom, W. Van der Leeden, 's Gravenhage; J. Van den Bos, Rotterdam. Brieven, verzonden geweest naar Duitsch- land: G. Postma, Godesberg; naar Engeland H. M. Fox, Londen- naar Zuid Afrika: F. W. E. Schumann, Riversdale. Uit de zesde lyst van de zeventiende jaarcollecte voor de Scholen met den Bybel in „De Standaard" bljjkt dat te Zoetermeer met Zegwaard, Den Hoorn en Keulschebuurt is ontvangen f 142.16,/J. De eerste openbare vergadering van de Tweede Kamer in het nieuwe zittingjaar is bepaald op aanstaanden Dinsdag, des namid dags te 3 uren. Er is sprake van de oprichting eener stoomvaartiyn onder Nederlandsche vlag tus- schen Rotterdam en Afrika v.v. De booten van do Nieuwe Afrikaansche Handelsvennoot schap zouden daarin overgaan. Voor het tweede gedeelte van het ver- geiykend examen voor hoofd der school te Noordbarge en te Erica is o. a. opgeroepen de heer G. J. Roebersen, te Aalsmeer. Te 's Gravenhage bevindt zich tydeiyk, als gast van den Spaanschen gezant by ons Hof, den heer De Baguer, de heer Reynoso, lst9 secretaris by hot gezantschap van Spanje te Londen. Het personeel en materiëel van de Koninklyke stallen is hedennamiddag om halfzes van het Loo per Staatsspoor te 's-Gravenhage teruggekeerd. Behoudens nadere wyziging in hun voor nemen, is het vertrek van Generaal Vetter en zyne gade uit Den Haag bepaald op Vrydag 20 dezer, des voormiddags. Den 26sten daar aanvolgende zullen zjj te Marseille aan boord gaan van het heden uit Rotterdam vertrokken stoomschip der Rotterdamsche Lloyd „Soem- bing." Naar men verneemt, zullen de generaal en mevrouw Vetter den dag vóór hun veitrek in het „Hotel den Ouden Doelen" te 's Gra venhage aan vriendenen bekenden de gelegen heid geven afscheid van hen te nemen. De groothertog van Saksen keerde gister avond om negen uren met zyne dochter, de hertogin van Mecklenburg, in de residentie terug. Van het Holl. spoorstation begaven zy zich met een hofrytuig Daar Scheveningen. Het plan bestaat om het corps inten danten bereden te maken. Ook de Eerste Kamer zal hare eerste openbare vergadering in het nieuwe zitting jaar houden op aanst. Dinsdag, 17 Sept., des namiddags te 3 uren. Naar men mededeelt, is ook de keuze van den voorzitter der Commissie van Rap porteurs over de Kieswet beslist door het lot. Men bericht dat een nieuwe naamlooze vennootschap „de Nederlamlsche Tricotage- fabriek", ten dool hebbende het exploiteeren eener Tricotagefabriek, is opgericht met een kapitaal van f 150,000. Deze fabriek zal gevestigd zyn te RUswyk tegenover „Pasgeld", met machines van de nieuwste constructie worden voorzien en reeds binnen een achttal weken beginnen te werken, zoodat zy nog een gedeelte van het winter seizoen kan medemaken. Als commissarissen treden op de heeren W. R. De Greve, A. Van Leeuwen, A. Ph. v. d. Ploeg en P. C. N. Braspot, terwyi de heer George Smits uit Enschedee tot directeur is benoemd. De idiotenstichting „Heeren Loo", te Ermeloo, met negentig patiënten, ondergaat eene belangryke uitbreiding door den bouw van eene nieuwe school, waschinrichting, ziekenzalen, centrale keuken, enz. By de te Amsterdam gehouden stemming over de aanwending van de gift van f 10,000 van de directie der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, ten behoeve van den Nederlandschen Bakkersbond, werden uitge bracht voor: het ziekenfonds 117, verzeke- riDgsfonds 50, weduwenfonds 35, pensioen fonds 35, van onwaarde 5 stemmen, te zamen 242 stemmen. De uitslag der stemming in andere plaatsen zal eerst later bekend worden. By de benoeming van een gemeente architect in de Friesche gemeente Kollumtr- land (Fr.) deed zich het volgende voor. Buiten do aanbeveling van B. en Ws. om word be noemd de heer A. Bosma, te Kollum. Later merkte de gemeente-secretaris op, dat de be noemde nog niet den leeftyd van 23 jaren bereikt had, waarop de gemeenteraad zyne benoeming introk. Eene nieuwe stemming werd gehouden, waarby nu benoemd v^erd de heer H. Zondag, te Zuidlaren (Drente). Blykens een gisteren by het departement van buitenlandsche zaken uit Tanger inge komen telegraphisch bericht, is het saldo der schadeloosstelling, van Marokko gevorderd wegens het afloopen der „Anna", welk saldo verschuldigd bleef na de gedeelteiyke afbe taling, welke reeds was geschied, thans in handen gesteld van den Duitschen zaakge lastigde, tydoiyk belast met de waarneming van het Nederlansch consulaat-generaal aldaar. Blykens telegraphisch bericht van Hr. Ms. gezantschap te St. Petersburg, heeft hetZ. M. den Keizer aller Russen behaagd de uitnoo- diging aan te nemen, die vanwege de Neder- landscbo en Britsche regeeringen tot hem is gericht, om zich te belasten met de aanwyzing onder zyne onderdanen van een rechtsgeleerde van onbetwist gezag, ten einde als scheids rechter op te treden in het aanhangig geschil in zake de „Costa-Rica-Packet". Door Z. M. is als zoodanig aangewezen Z. Exc. de heer F. De Martens, lid van den Staatsraad en van den Raad van het depar tement van buitenlandsche zaken te St.-Peters- burg. Sts.-Ct Voor de eventueele leening van f 200,000 ten behoeve eener visschershaven te Scheve ningen is tot beden door de ingezetenen aldaar ingeschreven voor een bedrag van circa f 150,000, waarvan f 100,000 door de r6edery. De inschryvingen zullen, volgens besluit van de gisteravond gehouden byeenkomst van het uitvoerend comité, geldig biyven tot 1 Januari 1897. Uit enkele mededeelingen van den voor zitter van het comité bleek, dat ongetwyfeld binnen korten tyd, wanneer de Maatschappy haar voorwaarden van deelneming definitief heeft vastgesteld, het ontbrekende bedrag wel te vinden zal zyn. De directies van „Zeebad- Scheveningen", „Oranje-Hotel" en „Garni" hebben o. a. zich verbonden de zaak in de vergadering van commissarissen te brengen. De vergadering besloot nog den uitslag van de inschry ving te melden aan het comitó, dat concessie voor den aanleg van de visschers haven heeft gevraagd. Ook de minister van koloniën is gisteren van zfin buitenlandsch verlof thuisgekomen, zoodat gistermiddag weer een voltallige ministerraad gehouden werd in de daarvoor bestemde zaal van het gebouw der Tweede Kamer. Aan „De Nederl." (a.-r.) wordt gemeld, dat Hr. Ms. ramschip „Kortenaer", in aan bouw op 's Ryks werf te Amsterdam, in de laatste week dezer maand voor den proeftocht zal gereed komen. De datum van den offi- ciëelen proeftocht, evenals de plaats, waar deze zal geschieden, is nog nip.t vastgesteld, doch vermoedeiyk zal di9 begin October te Willems oord gehouden worden. De proeftocht zal plaats hebben onder leiding van den inspec teur van stoomvaartdienst J. H. Beucker Andrea. Met het oog op de waarschijnlijkheid, dat eerlang de indiening van een wetsontwerp te wachten is tot invoering van eenheid van tydrekening, circuleert in verschillende plaat sen van ons land een adres aan de Tweede Kamer, waarin adhaesie wordt betuigd aan het ten vorigen jaro door prof. Fockema Andreae te Leiden ingetiende adres tegen de invoering van den Midden-Europeeschen en vóór die van den Amsterdamschen tyd. De 1ste luitenant C. Stolk, van het 4de reg. inf., is te 's-Gravenhage gedetacheerd en werkzaam gesteld by de permanente militaire spoorweg-commissie. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is do betrekking van leeraar in de Engelscho taal en letterkunde aan de Ryks-hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus te Middelburg. Jaarwedde f 1800. Zy', die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen to komen, gelieven zich vóórlOctobir e. k. aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwys, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. Do gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 17 dezer niet plaats hebben. De minister van buitenlandsche zak n brengt ter kennis van belanghebb3nden, dat, blykens mededeeling van den consul to San- Juan (Porto Rico), het tot nog toe aldaar by lossing van steenkolen geheven recht, met ingang van 1 Juli 11., afgeschaft is. (Sts.-Ct.) Het stoomschip „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Sept. Kaap Carvoeiro; de „Rotterdam" arriveerde 13 Sept. van Rotterdam te Nieuw York; de „Prinses Amalia", van Arasterdam n. Batavia, arriveerde 14 Sept. te Padang. By koninkiyk besluit is, als biyk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffeiyk getuigschrift, inge steld by kon. besluit van 22 September 1855, toegekend aan A Kramer C.Wz H. KramerLz., L. Kramer Hz. en O. Hoefnagel Cz., visschors te Urk, wegens de redding van drie opvarenden van eene in de Zuiderzee tusschen Urk en Elburg gezonken tjalk, op 3 Mei 1895. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Dordrecht, ter standplaats Gorkum, J. H. Muller, thans notaris te Kapelle aan den IJsel. De kapt. ter zee G. A. Van der Mieden, met 16 dezer eervol ontheven van de betrek king van lid der commissie tot het examineeren van zee officieren en adelborsten, en die be trekking alsdan opgedragen aan den kapt.- luit. ter zee C. Meyboom. 59) „Maar wat zou juffrouw Gordon dan kunnen doen?" vroeg Mane. „Wel, zo zou hom wat opwekkenbegrypt u dat niet? HU en wij hebben nietB om zoo eons over te praten als: zjjn kleeren, die beroerde! En dan haar broer. Dat ia een beste Die komt me de kamer binnenstor men, schopt een paar voetenbankjes op zy, gooit by ongeluk allerlei dingen om; dat kikkert een herstellende wat op." Marie lachte verlegen en op een ongewone manier. „Heuach, juffrouw," ging Jozef voort „dat kikkert een mensch heelwat op; en ik kan dat maar niet doen. Een paar dagen ge leden probeerde ik het eens, maar mynbeer dacht dat ik dronken was." „U wil te gauw gaan," hernam Marie. „Hy gaat vooruit, ik zie het; en u ziet het zelf ook hoor." „Ja, een beetje, een heel klein beetje. Maar hy moet iemand van zyn volk by zich hebben neem me niet kwaiyk, dat ik dat zoo zeg, juffrouw Marie. Iemand, die met hem over boeken spreekt, over partyen en al die dingen meer. En hy zweeg een poos en dacht na juffrouw Gordon zou dat doen." Er volgde nu stilte en er werd nog een pannekoek verorberd. ,D weet," hernam Jozef, die opeens ver- trouweiyk werd, „dat hy thuis, in Londen, een jonge dame denkt te trouwen; een jonge dame, die gevierd wordt, zooals ze dat noemen; een, die tegen de heeren heel anders lacht dan tegen de dames. Niets voor hem, zou ik zoo gezegd hebben, en ik ken hem toch zoo goed." „Waarom trouwt hy die dan vroeg Marie. Jozef stond op en rekte zich uit, op een ma nier, die hy in de kazerne had geleerd. „Daar vraagt u me meer dan ik kan beantwoorden. Ik geloof, dat het 't oude liedje is: hy zal denken, dat hy zyn soort heeft gevondenl" XXIX. Eea toevallige ontmoeting. De hoogmoed, die tot bitteren epot leidt. Aan het boveneinde van een zaal in een der aristocratische wyken van Londen was met eenige moeite ruimte gemaakt en met groote levendigheid huppelde freule Fitzmanne- ring naar het midden dier ruimte. Zy had zich laten overhalen „om maar een paar passen" uit te voeren van den beroemden sorpentine- dans. Freule Eline Fitzmannering zat voor de piano, en later op den avond, toen zy haar haar borstelden, kibbelden de dames, omdat zy het tempo te snel had genomen. Het aristocratische gezelschap keek toe met zeer gemengde gewaarwordingen en gezichten, die daarmee in overeenstemming waren. De dames, die dien dans niet kenden, geeuwden achter haar waaiers, liefst gazen, omdat de Fitzmannerings door gaas heen konden zien, al zagen ze overigens niet scherp. Menig be gaafd modepopje van de modeschool te Brighton, dat op haar manier vertoon genoeg kon maken, vroeg zich verwonderd af, wie ter wereld aan freule Fitzmannering dit ge leerd kon hebben, en het dienend personeel aan de deur schaamde zich, zonder te weten waarvoor. De freule bad die serpentine, die enkele passen slechts, gedurende de laatste maanden met byna pieuze nauwgezetheid ingestudeerd. Deze bochten en krommingen had zy ge leerd van een dame van het vak, die zelfs door Billy Fitzmannering bedenkeiyk werd nagekeken; en iedereen wist wel, dat die Billy het zoo nauw niet nam. De uitvoering was weinig gracieus en do heeren in de zaal, die verBt&nd hadden van dansen (ser pentine en andere balletdansen), méér ver stand dan zy wel wilden bekennen, trokken even een bedenkeiyk gezicht en koken toen strak voor zich uit, rreezende de blikken van deze of gene soms te zullen ontmoeten. Het gezicht van Sir John Meredith was by deze gelegenheid kostelyk om te zien. Hy ergerde zich niet, zooals vele jongeren om hem heen, ten minste liet dat niet blyken; het stuitte hem niet, zooals dit blykbaarmet eenige lieden van zyn leeftyd het geval was zyn gelaat ten minste verried geen van die aandoeningen. Hy volgde iedere langzame be weging met onophoudelyk lachende oogen. „Myn lieve jongedame," zeide hy later met een van zyn beleefdste buigingen, toen freule Fitzmannering eindelyk zich rust gunde, „u hebt ons een mooie vertooning gegeven, dat moet ik zeggen." „De vertooning was éénig," ging hy voort, zich ernstig tot Lady Cantourne wendende, naast wie hy stond; maar om Lady Can- tournes mond vertoonde zich een afkeurende trek. Byna ongemerkt raakte zy een elleboog aan, als wilde zy hem vermanen niet zoo voort te gaan. Met een zucht van verlichting bood hy haar den arm en zy legde er de hand op. „Wel," zeide hy, toen zy zoo goed als alleen waren, „is u het niot met my eens, dat die vertooning éénig was?" „Sst 1" antwoordde de dame, misschien om dat zy een vrouw was, of.... een vrouw van de wereld? „Het arme meisje kan het niet helpen. Zy wordt er half toe gedwongen door de eischen van de maatschappy en van haar mooder; het is niet heelemaal haar schuld." „Maar," antwoordde Sir John, „het zal myn schuld zyn, als ik die vertooning niet nog eens bywoon." „Voor een man komt het er zoo niet op aan," zeide Lady Cantourne na een korte pauze, „maar een vrouw mag zich zoo niet aan stellen. Zy mag geen gevaar loopen van uit gelachen te worden. En toch heeft men my verteld, dat ze dat moois op de eerste scholen leeren." „Het bewyst alleen, dat de schooljuffrouw op haar voordeel bedacht is, zoo goed als de rest." Zy liepen samen de lange zaal door, een voorbeeld van beleefdheid en wederzydsche vereering voor het jongere geslacht, en wat niet door ten minste één van beiden werd opgemerkt, verdiende dit zeker.niet. „Wie," vroeg Sir John, op het oogenblik, dat zy het aangrenzend vertrek betraden, „is dat groote, blonde meisje daar, dicht by den schoorsteenmantel Hy scheen het zelfs niet noodig te oor- deelen Lady Cantourne te vragen of zy het voorwerp zyner nieuwsgierigheid wel had op gemerkt. „Dat vroeg ik myzelve juist ook af," ant woordde Lady Cantourne en roerde bedaard haar thee om. „Ik zal er eens naar vragen. Zy interesseert me. Zy is anders dan de rest." „En dat laat ze niet merken, dat bevalt me," antwoordde Sir John. „Het grootBte succes behaalt men in de wereld, door niet zoo te zyn als de anderen en het niet te laten merken." Hy stond daar in zyn volle lengte en keek rond met zyn knlppendo, cynische oogen. „Ze lyken allemaal op elkander en doen hun best niet dit te verbergen." „Ik houd niet van menschen," zeide Lady Cantourne, „die zich ergens niet op hun plaats gevoelen; zoo iets zal dit meisje niet over komen." Sir John keek nog steeijs rond en niets ontging zyn blik, ook dit niet, wat er juist niet voor was bestemd. „Sommigen," zeide hy, „zullen zelfs in den hemel nog vol inbeelding zyn." „Jawel," antwoordde Lady Cantourne be daard; „dat is nog wel het beste wat men van haar kan verwachten." „Ik hoop, dat daar geen serpentine (Wordt vcruolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1