van de beide Koninginnen. Voor deze gelden zal materieel worden aangekocht, dat naar beho?fte en geleden schade onder de visschers zal worden uitgedeeld om daarvan nieuwe netten to breien. Te Hilversum staan thans op de buitenplaats .Duodecimo", aan den Vaart- weg, in bloei twee exemplaren van de „Agave Americana"; elk dezer heeft 1000 a 1500 bloemen en knoppen. Voor belangstellenden en liefhebbers zyn zij ter bezichtiging gesteld, mits men zich vóóraf aanmelde by den tuinbaas E. Stein, aldaar. Op het stedelijk abattoir te Rotterdam zjjn in tegenwoordigheid van den directeur dier inrichting, van den opperrabbijn en van nog andoro deskundigen door den heer L. Meuleman, sjouchct der Israëlietische gemeente, proeven genomen met oen door hem aangegeven methode, om het dier op de minst pynljjke wijze voor den grond te trekken, welke methode naar de uitspraak der bovengenoemde deskundigen de voor keur verdient boven die, welke thans ge volgd wordt. Een Brus8el8cho wielrijder, zijn naam doet niets ter zake, heeft met Houben een weddingschap aangegaan, dat by gedu rende een maand iederen dag, weer of geen weer, van Luik naar Bastogno (250 KM.) en terug zal rijden; de inzet is 2000 franken. Eon ander rijder heeft gewed dat hij met oen lepel in den mond, waarop een ei ligt, over een 500 M. slechten weg zou rijden. In ons land hooren wij gelukkig zelden van zulke dwaze weddingschappen. (Kamp.) Nabij Franeker is de bliksem geslagen in do grooto bouwplaats, bewoond door J. B. Van der Weg, to Boer, gem. Franekeradeel, en toebehooronde aan den heer Steenmeijer. In korten tycf was de nog nieuwe plaats vernield. Van den inboedel ls nog iets gered. Huis, inboedel, granen en hooi waren verzekerd. Do jaarlykscho harddraver ij, door do vereeniging „West-Friesland" uitge schrevon, werd Dinsdag 10 Sept. te Schagen geboudon. Slechts zes paarden namon aan den wedstrijd deel. De prijs, f 200, werd behaald door „Sador," eigen, stal Trio to Soest, berijder B.W. Schippers de 1ste premie, f 75, door „Rejected," eigenaar stal, Trio, Soest, berijder B. W. Schippers; de 2de premie, zijnde de inleggeldon, door „Newbold," eigenaar de heer J. W. Schuyl, Ulrecht, boreider F. Steinnagel. Een prachtig vuurwerk, geleverd door den heer A. Gal, van Rotterdam, besloot don feestdag. Te Venraai is do landbouwer Th. C. van het hooi op den dorschvlo6r ge vallen, en hoeft daardoor een der halswervels gebroken. Zijn toostand is hopeloos. Hetgistoron vermelde telegra- phisch bericht over den brand van de trans portboot „Comorin", in do haven van Mar- seillo, is nog met de volgende bijzonderheden aan te vullen. Do „Comorin" zou gistoren naar Toulon gaan en van daar 20 Sept. naar Tonkin vor trekken, met een aantal passagiers en een lading van 50 ton materiaal, 600 ton kolen en verschillenden voorraad voor den dienst in de kolonie. Hot vuur schijnt aangekomen te zijn in balen fourage on verspreiddo zich zoo snel, dat de bemanning geen tijd had iets te redden. De drijvende stoomspuit „Mo selle" kwam spoedig ter plaatse en was Vrijdagmiddag om 1 uur den brand meester, maar door een gebrok aan de machine kon zij toen geen water meer goven, zoodat het vuur opnieuw aanwakkerde en do „Comorin" goheel verbrandde. De vonken werden door den wind op e3n grooten afstand medege voerd en veroorzaakton op vorschillendo plaat sen begin van brand, maar deze werd s{ oedig gebluscht; verdere onheilen kwamen dan ook niet voor. De langsto afstand, die door een spoortrein is afgelegd zonder ergens op te bou- don, werd onlangs afgelegd op den Londen- en Noord west spoorweg. Eon trein, bestaande uit machine, tweo bagagewagens, tweo slaapwa gens en drie grooto personenwagens, vertrok om 8.45 dos avonds van Londen en kwam, zonder onderweg stil te houden, om 2.38 des morgens to Carlisle aan. Een afstand van 299% Engelsehe mijlen (iets meer dan 480 kilometer) werd in 5 uren 53 minuten afge legd: gemiddeld dus 82 KM. per uur. De notaris I m b e r t, u i t 111 i e r s, by Chart res, is na verduistering van 400,000 fr. gevlucht. Te Hannover is eon nieuwe brug over de Leine in aanbouw. Op hot afgewerkte gedeelte had men 100,000 metselsteenen opge stapeld om do draagkracht te beproeven. Die last bleek te zwaar te zijn, want Donderdag ochtend stortto de brug in, gelukkig zonder iemand to kwetsen. In de Tyroler Alpen ishetge- raamte gevonden van een Amerikaan, die sodort vjjf jaren vermist word. Uit den too stand van het skelet meent men te mo ten opmaken, dat de man niet hot slachtoffer is geweest van een ongeluk, maar van een moord. Te Londen is dezer dageneen vrouw voor de 277sto maal wegens dronken schap in het openbaar veroordeeld. Maar dezo ontaarde is niet eenig in haar soort. Een dor Londensehe rechters heeft voor zich zien verschijnen vier vrouwen, die te zamen niet minder dan 400 malen veroor deeM waren wegens dronkenschap in het op.nbaar. En dan houdt men zich in Engeland nog onledig met de bestrijding van het drankmis bruik onder de negers aan de kust van Guinea! Over weinige dagen zullen te Berlijn elf personen terechtstaan wegens op groote schaal gepleegde diefstal van biervaatjes. Reeds lang werd geklaagd dat do groote brouwerijen een menigte vaatjes, waarin bier was geleverd, niet terugkregen men berekent dat jaarlijks wel 250,000 vaatjes door diefstal verdwijnen. E n onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de vaatjes door onbevoegden, die als karrevoerders zich voordeden, werden wegge haald en vooral geleverd aan do eigenaars van twee kleine brouwerijen, die dan de merken er uit lieten hakken. Deze eigenaars, eenige koetsiers, kuipers en arbeiders zullen nu te rechtstaan, wegens ontvreemding van 26,000 vaten, die 165,000 mark waarde hebben. De afgestorte ijsmassa van den Altelsgletscher in de Beroer Alpen wordt door een ingenieur op het derde deel van den gletscher geschat. De schade aan vee bedraagt ongeveer 100,000 fr. Het tooneel van de ramp levert een aan blik van indrukwekkende woestheid op. De Gommipas is over een groote uitgestrektheid bedolven; uit do woesteny, die een uur lang en verscheidene uren breed is, steken mach tige ijsblokken omhoog. De luchtdruk was zóó groot, dat op een afstand van twee uron de boomen op de hellingen dor bergen werden ontworteld. De hutten, waarin do veronge lukte herders sliepen, werden honderd voet weggeschoven. Alle levende wezens, menschen, runderen, varkens en honden, werden gedood slechts drie koeien bleven in leven. Burgerlijke Stuud. ALKEMADE. Overleden: Anthonius Cor nells Iloogcnboom 4 m., Z. van Johannes en Maria Spijker. Levenloos aangegeven een kind van het maan. geslacht van Dirk Van Tol en Janna Glaser. Jacub Gerardus Kosten 8 j., Z. Van Gerard Kosten, wonende te Niouvver-Anistel, en Adriana Van Leerdam. Ondertrouwd: Jacobus Do Jong jm. 23 j. en Jansje Turk jd. 21 j. HAARLEM MKKMEER. Ondertrouwd: W. Staring en G. JISchalk. K. Roodeiiburg en 1'. Verkujjl. Bevallen: N. Broertjes gcb. Poen Z. W. Van der Oord gob. Kooyman Z. 11. Gonloozc geb. Konings Z. G. J. Langendoen geb. Bakker D. M. A. Hamsteeker geb. Van der Ban Z. A. Verhoef geb. Dazelaar Z. II Kemp geb. Hagendijk D. - T. Van Beek gcb. Keijzer L>. J. Van Lammeren geb. Bange Z. C. K. Ran geb. Pennings Z. S. M. Dekker geb. Smeding D 1. Verbuist geb. Ligthart Z. T. De die lc Clercq geb. Sneek D. A. Resoort geb. Strik- werda Z. E. M. Timmermans geb. Zijlmans D. Overleden: M. Pinkse 06 j. Levenloos geboren: Kind van A. Van der Linden en 10. Jolierse. fULLKGOAl. Gehuwd: C. Kool en J. Visser. Bevallen: 10 KoekkoekMesman Z. M. Warmerdam—Do Klerk D. Overleden: G. C. Uitendaal 5 m. N. Melkert 'J in. KATWIJK. Gehuwd: Cornelis Van Boelen jm. en Klasiim Kuyt jd. Iiuig Van Duyn jm. en Cornelia Guyt jd. Geboren: Johanna Pctionolla Anthonia, D. van Johannes Van Scliie en Maigaiclhu Klazina Meyer. Cornelis, Z. van Cornell's Van der Bias en Sijntjo De Jong. Maria, D. van Maarten Van Duyn en Willempje Schaap. Gen it, Z. van Willem Kuyt en I'rijntje Groen. Krijntje, D. van Klaas Dubbeldam en Krijntje Verloop. Marijtje, D. van Jacob Van Duy venvoorde en Autjc Kulk. Overleden: Sophia Christina Korpershoek 24 j., gehuwd niet Bastiaan Star. Adriana Van Duyn 6 in., D. van Leendert Van Duyn en Leuntje Kulk. Wijntje Van der Does 4 m., D. van Cornelis Van dor Doos en Anna Buister. L1SSI0. Ondertrouwd. Hendrik Simon Van Waveren jiu. 24 j. en Cornelia Van Voorst jd. 19 j. Geboren, llendrikus, Z van J. Van Elk en M. C. Duincvold. llendrikus, Z. van J. Van der Drift en C. M. Akerboom. LeonnrdusPetrus, Z. van P. Van der Holst en M. Schoono. O v e r 1 o d e nTheodorus Mens 2 w. Wil- hclmina Johanna Mauelé, ochtg. van G. Van der Tang, 31 j. Cornelia Hoogervorst, ochtg. van 0. Uarnhoorn, -18 j. NOORDW'IJK. Geboren: Maria Johanna, D, v P. Verhoeven en J. C. Driesen. Adrianus Jeroen, Z. v. J. Gordijn en A. v. d. Wojjden. Jnn, Z. v. D. v. Duijn en G. v. Bcelon. Levenloos aangegeven kind v. J. Th. Chris ti an nso en \V. J. Remmerswaal. VOORSCHOTEN. Go boren: lierman, Z. van D. Bocrsma en G. Onwersloot. Overleden: Maria Josina Keulcmnos 42 j., oclitg. van J. Barinontior. ZOETERMEER. Geboren: WilhelmiDa, D. van Cornelis Bos on Maria Van Leouwon. Overleden: Sara Burgstad 2 in. ZEGWAARD. Ondertrouwd: Arie Verkaik, 40 j., wodr. van Maria Buitenweg, en Maria De Vrij, jd. 26 j. Geboren: Betje, D. van Gcrrit Pieter Roos en Cornelia Verzijde. Neeltjc, D. van Laurens Van der Tang cu Lijdia Biemond. Overledon: Pieter Ros, 75 j., wedr. van Wilheliniiin Van dor Wal. KOLONIËN. BATAVIA, 10 13 Augustus. De gouverneur van Atjeh heeft, volgens hot „Bat. Nieuwsblad", der Regeering in overweging gegeven, geld beschikbaar te stollen voor den aankoop van ploegvee en de verstrikking bywyzo van voorschot aan de Atjehers. Uit Fort-Van-der Capellen schrijft men aan hot „Pad. Hand.", dat er tusschen zekeren Toeankoo Safio van Poeloe Poenajoeng, die zich in do maand Februari onder de suze- reiniteit van ons gezag heeft gesteld, en de radja's van Tiga Seis twist is ontstaan ten gevolge dier onderwerping. Niet dat de radja's afkeerig zijn van een vreedzame annexatie, maar Toeankoe Satio moet hen geheel en al bobben genegeerd en nu vreezen de radja's dat do radja van Poeloe Poendjoeng hun boven het hoofd zal wassen en gesteund door ons gouver nement, eenmaal over hon zal heerschen. En juist die kleine potentaten zijn zoo tuk op hun gozagl Zy dulden wel een gelijke naast, maar niet boven zich. De twist hierover moet nogal hoog zya geloopen; althans zoo de berichten vertrouwbaar zyn er is naar de wapenen gegrepen en den 15den Juli jl. zyn de vijande lijkheden geopend. Bij die gelegenheid kwamen de vuurwapenen voor den dag in zoo groote hoeveelheid, dat men zich met verwondering moet afvragen: „Hoe komen de lui aan al dat gevaarlijk goedje?" Een geluk is het echter, dat de inlanders in den regel vuurwapenen zeer slecht hanteeren. Het is te hopen, dat de lui het zaakje onder elkaar uitvechten en ons gouvernement er buiten zullen laten. Uit Kotta-Radja schrijft men van 16 Juli jl. aan „De Locomotief": Sedert 25 Juni jl. viel in Groot Atjeh niet veel bijzonders voor. De aflossing Senelop werd eenmaal licht beschoten; het transport van dagelijksche vivres (Atjehers) werd nu en dan licht beschoten, evenals Biloel met Djohan's voorwerken, en het voorterrein van Tjot Rang is opengekapt door Toekoe Banta, wijl van uit het begroeide terrein een aflos sing onder vuur was genomen. Dat alles wijst op rondzwervende benden, waarvan de eigenlijke bevolking geen deel uitmaakt. Ook het Atjehsche kanon zwijgt sedert geruimen tijd, misschien wel omdat de voorraad onzer niet gesprongen projectielen, die door ze te ontdoen van hun nokken pasklaar moeten worden gemaakt, uitgeput is; mogelijk ook omdat de moslamins den mo9d opgaven om ons met die proj ?ctielen, waaraan zij veel moeite moeten besteden, schade toe te bren gen; wellicht omdat hur» vuurmond onbruik baar is geworden. Het is hier dus niet zoo erg als sommigen wel boweren. Integendeel, op gevaar af van te worden beschuldigd ook al te zijn omge kocht, verzeker ik u, d2t de rust binnen do geconcentreerde line niots te wenschen laat en binnen de tijdelijke linie voldoende is. Ook de Euröpeösche en Chineescho handelaren schijnen dat te begrijpen. Trouwens, ieder, die na langdurige afwezigheid hier terugkomt, staat verbaasd over do veil gheid en over den meerderen omzet en het vertier. I-Iy hoort spreken over de meerdere opbrengst van de opium- én de andere pacht°n. H\j bemerkt dat velen van de volgens onkelen in stilte berustende militairen, zoowel officieren als minderen, g.iarne hier blyven, en soras tegen hun zin naar elders worden overgeplaatst; hy ziet tevens dat getrouwde officieren hun huis gezin hier laten komen en vraagt zich onwille keurig af, hoe dat alles te rijmen is met. de ongunstige voorstelling van den stand van zaken, die door enkole dagbladen gegeven wordt. In de Onderhoorigheden is de rust hersteld. Vijftig man versterking gingón naar Melaboeh en blijven daar voorloopig. Zonder te vechten zyn de zaken daar in orde gekomen. Ook te Segil is het nu rustig. Maar te Telok Somawé, waar niemand eenige vijandschap verwachtte, werd de mooie Cbineesche pasar in brand ge stoken door een -bende roqvers, die daarna wuder afirok. Niet échter zonder verlies, want o. m. werd haar hoofd gevangengenomen Enkele dagbladen zullen dat wel weder in verband brengen mot den toestand in Groot- Atjeh, al ligt ook Telok Semawó op de Oost kust. Alsof dergelyke gebeurtenissen onder vroegere gouverneurs in de Onderhoorigheden nooit voorgekomen zijnMen denke o. m. maar eens aan S.imalangan in Juli 1880. Namens den gowe&telyken eerstaanwezen den officier van gezondheid te Batavia is aan 't garnizoen bekend gemaakt, dat door de wel willende tusschenkomst van dr. C. Eykman, directeur van het laboratorium voor bacterio logie en pathologische anatomie, de genees kundige dienst aldaar in de gelegenheid is gesteld, verwonden door slangenbeten met serum antivenimeux van dr. Calmette te kunnen behandelen. De volgende aanwijzingen werden daarby gegeven PersoneD, die door vergiftige slangen zfin gebeten en die van deze behandeling gebruik wenschen te maken, dienen zich biertoe, onverschillig op welk uur van den dag of van den nacht, to vervoegen by den officier van gezondheid der wacht aan het Groot Militair Hospitaal to "Weltevreden. Daar het slangen vergift zeer snel werkt, is het een der hoofdvoorwaarden voor een gunstig resultaat, dat de verwonde zich zoo spoedig mogeiyk onder behandeling stelt; komt de beet aan de ledematen voor, dan moet onmiddellyk boven de verwonding het lid met een band of doek worden afgebonden. Het cauteriseeren der wond is nietnoodig. Uit Buitenzorg wordt gemeld, dat de heer S. aldaar zich door middel van een pistoolschot van het leven heeft beroofd. De voorzitter van den landraad te Loemadjang mr. J. W. Kool gaat wegens ziekte met een tweejarig verlof naar Europa. Naar wy vernemen, zal de heer H. Yan Alphen J.Rzn., sedert 1884 lid der Algomeene Rekenkamer, binnenkort repatriëeren. (R N.) Door het Opperbestuur is machtiging verleend tot het vaststellen van een nieuw reglement op het krankzmnigenwezen in Nod.- Indié en, voor zooveel noodig, tot wyziging of intrekking der met dien tak van Staats toezicht verband houdende artikelen in de Ned.- Indische Wetboeken. Aan een van den resident van Soerabaia ontvangen bericht wordt de mededeeling ont leend, dat den 19en Juli j.l. door onvoorzich tigheid brand ontstond in de dessa Tambak bras, district Goenoeng Kendeng, afdeeling Grissee, waarby 98 Javaansche huizen, oen groote hoeveelheid padi, 1 paard, 3 karbou wen en 6 geiten een prooi der vlammen werden. De geleden schade wordt op ruim f 4600 geschat. Uit Soerabaia is aan de „Loc." geschre ven, dat onder een transport geêvacueerden van Lombok, verleden Donderdag per ss. „Sindoro" gearriveerd, zich eenige zware zieken bevonden, waaronder berri-berrilyders, die zóó zwaar aangetast waren, dat zy ge dragen moesten worden. De meesten dier lyders werden onder de dwangarbeiders aan getroffen; de troepen op Lombok schynen van bedoelde ziekte niet zooveel last te hebben als de veroordeelden en de Sassaks. Men is, zegt de correspondent verder, op Ampenan, Mataram en Tjakra-Negara druk bezig aan het opruimen en bouwen; alleen op laatstgenoemde plaats ziet men dageiyks een paar honderd menschen aan het werk, onder toezicht van den tydeiyken opzichter van den waterstaat Walter, die daar met zyn vrouw woont. Lombok is op het oogenblik slechts twee dames ryk, nl. de ovengenoemde en de echtgenoote van den assistent-resident Roos. Overigens luiden de berichten van daar niet ongunstig; het is er nu zoo veilig mogeiyk; de passars worden goed bezocht, doch men moet er nog steeds veel geld uitgeven voor sommige artikelen, visch bjivoorbeeld. De resident Dannenbargh zou binnenkort voor een poosje naar Lombok terugkeeren. Per ss. „Graaf Yan Bylandt" zyn van Am penan overgevoerd vijf Chmeezen, die men er niet wilde hebben; de politio te Soerabaia moest bij aankomst van het schip op de roede vertegenwoordigd zy'n, om te beletten, dat zy aan land zouden gaan. In de laatste dagen hebben de regens wat opgehouden en wanneer dit zoo blyft, kan de koffie do slechte gevolgen van dezen abnormaal natten Oostmoesson misschien nog te boven komen, maar vele suikerfabrikanten zullen in elk geval meer hebben moefen pit- geven dan anders noodzakeiyk was geweest. En al zyn do pryzen der suiker iets beter geworden, zoo kan dit product toch geene bijzondere uitgaven lyden en zal de cultuur er van moeite hebben zich overal staande te houden, waar zij nu gedreven wordt. Maar veel erger is het, dat de regens zooveel schade doen aar de tweede gewassen der inlandsche bevolking. (Java Bode.) Do „Mak. Ct." zegt dat op Portugeesch Timor do invoer van rijksdaalders is verboden, omdat er zooveel valscho onder loopen. Over de onrust in de Padangsche Boven landen leest men in de „Jav.-Ct.": Van den gouverneur van Sumatra's West kust is do mededeeling ontvangen, dat op 15 Juli jl. do inwoners van Mageh te Fort- de Koek verschenen, ten einde zich te be klagen over de bevelen van hun larashoofd in zake koffiecultuur. Zy hielden zich vol maakt rustig, doch gaven geen gehoor aan de herhaalde aanmaningen van het bestuur om hujswaarts te keeren, waarop de resident der Padangsche Bovenlanden 5 militairen requi- reerde. Voordat echter de militaire macht ter plaatse verscheen, waren de ontevredenen onopgoraerkt naar hunno woonplaats terug gekeerd. Dan volgenden dag begaf zich de resident, vergezeld van den controleur, naar Mageh en gaf de noodige ophelderingen, ten einde het blykbaar bestaand misverstand uit den weg te ruimen, waarmede de zaak beëindigd was. De daaropvolgende dagen wer den door het larashoofd weder tournées door zyn district gemaakt BUITENLAND. Frankrijk. In den eergisteren gehouden ministerraad werd nog het besluit genomen, den gouver neur-generaal van Indo-Cbina, Rousseau, te machtigen de volgende maand naar Frankryk te komen, om in de Kamer deel te nemen aan de discussie over de begrooting der kolo nie en over de voorstellen, die zullen gedaan worden tot uitvoering van groote werken in Indo-China. De Fransche troepen, die de manpeuvres in de departementen Haute-Marne en Meurthe- et-Mosolle medemaken, hebben niet alleen veel te lyden gehad van de buitengewone hitte, welke vele gevallen van zonnesteek veroorzaakte, maar ook van gebrek aan water. De legeradministratie is daarvoor echter niet verantwoordelyk, want vóór het begin der manoeuvres waren de gemeentebesturen por circulaire aangemaand te zorgen dat de bron nen en putten in orde waren. De genomen maatregelen hebben echter niet kunnen belet ten dat er groot gebrek aan water was. Zoo erg was bet, dat men het water in tonnen den troepen moest achternazenden, om de soldaten niet te laten versmachten van dorst. Dit ging natuurlyk met groote kosten gepaard en werkte storend op den gang der manoeu vres. Sommige bladen der oppositie maken gretig van de gelegenheid gebruik om het legerbestuur en den minister van oorlog, gene raal Zurlinden, aan te vallen. Dult«chlau(L Het roeptn om een nieuwe uitzonderingswet tegen de socialisten in Duitschland begint een weinig te bedaren. De „Post" zegt dat sedert de laatste audiëntie van den minister van justitie by den keizer de bestaande wetten strenger op do socialisten worden toegepast. Zy acht desniettemin byzondere maatregelen noodig; maar eerst na een grondig onderzoek van alle omstandigheden zou de regoenng kunnen besluiten, wat er moet worden gedaan. De „Nordd. Allg. Ztg." herinnert dat het nog eenige maanden duurt, voordat de Ryksdag weder bijeenkomt, en dan eerst kan aan eene wetgeving tegen de socialisten worden ge dacht. Intusschen vermaant zy de autoriteiten, scherp toezicht te houden en hetdemonstreeren met roode vlaggen of leuzen, het opsnlyk uitschreeuwen van socialistische geschriften streng te vervolgen Daarby moet de burger stand meer energie toonen om het socialisme tegen te gaan. De handelingen der regeering, die niet door den volksgeest worden gesteund, zegt het officieuze blad, kunnen bfiv. by verkiezingen voor den R\jk?dag, niet tot eene nederlaag der sociaal-democratie leiden en hoogstens slechts een gedeeltelyk succes hebben. Hiermede is de „Voss. Ztg." het eens, maar zy verwyt den reactionnairen, dat zy eene eendrachtige samenwerking onmogeiyk maken, omdat zy er nog niet toe kunnen komen de meening van hunne burgerlijke tegenstanders te eerbiedigen. Ook nu weder scheldt de „Nordd.", terwyl zy eendracht predikt, hen, die tegen eene uitzonderingswet zyn, uit voor handlangers der socialisten. Zondag zal voor Joseph Victor von Schoffel, den beroemden auteur van den „Trompeter von Siickingen", een monument worden ont huld in het openbare park te Murzzuschlag in de Sommering. Von Scheffel's meesterstuk ver scheen in 1854 en heeft reeds meer dan 200 uitgaven beleefd. Italia. Met betrekking tot de opzegging door Frankryk van het handelstractaat tusschen Italië en Tunis leest men in de te Napels verschynende „Don Marzio" het volgende: „De Italiaansche regeering, zeker van haar recht, blylt k lm. Indien het tractaat van 1868 niet werd vernieuwd, zou zy zich hou den aan de tractaten van 1822, 1832, 1S33, die de groothertog van Toscane, de koning van Sarcinië eD de koning van Napels voor altyd met Tunis hebben gesloten en die dus niet kunnen worden opgezegd. Door deze tractaten kan Italië niet alle zyne tegenwoor dige voorrechten behouden, maar moet het minstens op gelyken voet als Frankryk in Tunis worden behandeld. De opzegging be- teekent dus slechts eene politieke chicane tegen Crispi, die daardoor evenwel zyno politiek niet zal veranderen. Het verdrag werd door de Fransche ambassade en door den Franschen minister-resident te Tunis opge zegd. Italië, dat nooit Frankryks protectoraat heeft erkend, zal aan het Fransche gouver nement geen antwoord geven, maar door zyn consul direct met den bey onderhandelen." Dit artikel baart opzien, daar het blad met den minister-president in betrekking staat, maar de „Diritto" merkt op, dat feitelyk Italië het Fransche protectoraat heeft erkend door mot den Franschen resident als minister van buitenlandsche zaken van den bey in betrek king te treden en door in de afschaffing der kapitulatiën te berusten. o^osteurijli-Honff.-Monarchlo. De rede, die de minister-president van Hon garije heeft gehouden, was gedeeltelyk een pleidooi voor de handhaving van het vergelyk van 1867, waarby de Oostenrykscbe reget ring de autonomie van Hongarye heeft erkend, en het is zeker, dat de liberale party op grond van by na dertigjarige ervaring zyne meening doelt, zoodat by de aanstaande onderhande lingen over de vernieuwing van het vergelyk geene ernstige bezwaren van Hongaarsche zyde zullen worden gemaakt. De minister-president kondigde verder een gematigde toepassing der nieuwe kerkelyk- politieke wetten aan, hetgeen veel tot herstel van den vrede op dat gebied zal bydragen. Tnrkfje. De Sultan van Turkyo heeft nieuwe voor stellen gedaan mot betrekking tot Armenië, die evenwel nog niet aan ae eischen dor drie mogendheden voldoen. De Engelsehe ambas sadeur te Konstantinopel wille die voorstellen niet in ontvangst nemen; het was te laat, zeide hyde Porte moest ze maar naar Londen zenden. Zy blyft nog altyd weigeren, ook christen gouverneurs in Armenië aan te stellen, of schoon de drio mogendheden uitdrukkeiyk hebben vorlahgd, dat, waar de christenbevol king de meerderheid heeft, christen Vali's zullen worden beroemd, wier benoeming, de eerste maal, aan de goedkeuring der mogend heden zou worden onderworpen. Den eisch, dat vertegenwoordigers van Europa do in voering der hervormingen in Armenië zullen controleeren, wil de Sultan nog niet toestaan, maar zonder zulk een toezicht zyn de be loften van hervormingen weinig waard. Een nieuw gevaar dreigt het Ottomanische ryk in het noorcoosten. De Albaneezen zyn onrustig geworden. Sedert eeuwen duurt hun verzet tegen de Turksche heerschappy en zoo de bergstammen steeds bereil warenden Sultan als krijgslieden te cienen, weigeren zy hardnekkig b.lasting te betalen of inmen ging in hunne aangelegenheden te dulden. Alleen in de grootste steden konden de Tur ken hun gezag handhaven, maar in do ber gen wonen de Albaneezen vry als toen, duH zenden jaren geleden, de Pelasgers van de kust van Azië dij binnentrokken. Hun taal hebben de Albaneezen behoudenhunne zeden en gewoonten hebben zy nooit veranderd en de chnstelyko godsdienst, die door de helft der bevolking wordt tele:en, heeft geen ver zachtenden invloed uitgeoefend. De christelyke stammen zyn even weerbarstig als de Maho- medaansche. Zij zyn het eenige volk op liet Balkanschiereiland, dat zyn nationaliteit boven zyn godsdienst stelt In gemeenten, waar «-een Agentschap van het Leidsch Dagblad is gevestigd, wordt het Dagblad gedurende 13 weken alléén des Zaterdig avonds toegezonden, tegen toezending van 40 Cents.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 10