N°. 10903 Dinsdag; ÏO September. A°. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIISCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. PHIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 9 September. Eenige kunstlievende leden der typo- graphische vereaniging „Lou'rons Janszoon Coster" en der Leiasche afJeeling van het „Algemeen Noderlandsch "Werkliedenverbond" hebben zich bereid verklaard eene tooneelvoor- 6telling te geven in den Leidschen Schouwburg ten bate van den typograaf J. Sjardyn, wier. het, ïydende aan een borstziekte, reeds tien maanden niet mogelijk geweest is zijne werkzaamheden te vervullen, terwijl er vol gens het oordeel van den geneesheer jaren zullen moeten verloopen om in zooverre her steld te zijn, ten einde zich weder in de werkplaats te begeven. Eerstdaags zal een beroep op den steun onzer stadgenooten worden gedaan. De op brengst der voorstelling wil men aanwendon tot het verkregen van een nerinkje, om langs dien weg den man, wiens levenswandel on- berispelijk is, voor gebeelen ondergang te behoeden. Het 2de en 4de bat. van het 4de reg. inf., in garnizoen te Leiden, zullen Dinsdag te kwart voor negenen 's morgens weder te Leiden aankomen. 's Rijks Ethnographisch Museum heeft van den Regent van Bontowa, Zui Jerdistricten Celebes, het navolgend voorwerp, herkom stig van Celebes, ten geschenke ontvangen (geïnventariseerd als serie 1008g). Een fraaie parang (kapmes) met zilveren beslag. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Do gemeenteraad van Rijnsburg heeft in hare jongste vergadering benoemd tot wet houder den heer H. Van Egmond, herkozen raadslid. Benoemd is tot onderwijzeres in de handwerken aan de openb. lagere school voor m. u. 1. o. te Alfen aan den Rijn mej. S. M. Kok, te Hazerswoude; als zoodanig aan de school met den Bijbel te Hazerswoude mej. Van der Land, te Utrecht. In do residentie is aangekomen jhr. mr. Testa, gezantscbapsraad te Brussel. Heden kwam te 's Gravenhage bijeen het koloniaal internationaal instituut, te Brus sel zetelend. De vergaderingen zullen bijgewoond worden door een aantal koloniale specialiteiten uit Engeland, Frankrijk, Duitachland en België. Voorzitter I. D. Fransen v. d. Putte. Het Nederlandsch comité bestaat uit den oud-gouverneur-generaal Pijnacker Hordijk, den oud-minister Pierson, den heer Van den Berg, president van de Nedorlandsche Bank, den heer Pierson en prof. Van der Lith, van Leiden. De officieels ontvangst vond plaats in de Tróveszaal van middag te halftwee. Dinsdag avond is er soirée by den minister van buiten- landsche zaken. Do voorzitter Fransen v. d. Putte biedt den deelnemers een banket aan. In de vergadering van reeders to Scheve- ningen is besloten bij oene eventueele leening voor een haven aldaar een deelneming te garandeeren van 2 ton. Eén ton werd staande de vergadering geplaatst, te verstrekken uit do by de reederijen bestaande assurantie- fondsen; het overige gedeelte zal getracht worden t6 plaatsen bij de burgerij, die by de haven van Scheveningen belang heeft. Tot heden zyn aan de Polytechnische School te Delft ingeschroven 107 nieuwe studenten, van wie zich 88 hebben aange meld om lid van het studentencorps te worden. Do lessen aan de Indische Instelling te Delft zullen eerst den 16den dezer aanvangen, daar de restauratie van het gebouw nog niet geheel is afgeloopen. Bfi den artilleriecursus te Delft studeeren thans 16 volontairs en 26 cadets, afkomstig van de Militaire Academie. Evenals dr. Blooker, heeft ook mr. D. P. D. Fabius zfin ontslag genomen als wet houder van Amsterdam. Hij doet dit in een schrijven aan den Raad, luidende: „De ondorgeteekende genoot in de verga dering van 3 September 11. de eer tot Wet houder te worden benoemd. Uitteraard was het hem niet mogelijk geweest, vooraf de verschillende Ooileges der Universiteit, waaraan hy als hoogleeraar verbonden is, over het vervullen van die betrekking te raadplegen. Toch was het, ook toen hy de benoeming aannam, geenszins zyne bedoeling, met allen arbeid aan de Universiteit op te houden. „Bij de nadere bespreking nu zyn do be zwaren, niet alleen tegen hot onttrokken van een grooter deel zijner kracht aan die stichting, maar ook tegen het vinden van een vorm voor het gelijktijdig verrichten van werk zaamheden aan de Universiteit en de waar neming van het wethouderschap zoo groot gebleken, dat hij zich genoodzaakt ziet dit ambt neder te leggen, al geschiedt het niet zonder groote waardeering van de keuze, by vernieuwing op hem uitgebracht. „In verband hiermede wonscht hy tevens te bedanken voor de betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand." De verkiezing van twee wethouders zal dus in de vergadering van Dinsdag moeten plaats hebben. Dr. #Blooker heeft bedankt, omdat het dagelykscb bestuur zich niet kon vereenigen met zijn wensch, de armenzorg te splitsen en hem behalve onderwijs de afdeeling gast huizen op te dragen. Men schrijft uit de residentie aan de „Tel.": In kringen, waar men zulks weten kan, nomen de geruchten, als zou de minister van oorlog over de zaak Seret geïnterpelleerd worden, een vasteren vorm aan, en verwacht men algemeen, dat dr. Schaepman zich daar mede zal belasten. Naar wi) vernemen, is de luitenant-kolonel A. J. Prins, van het 7de reg. inf., aangezocht om belast te worden met eene zending naar Westlndië, ten einde eene reorganisatie van de landmacht in de kolonie Suriname voor te bereiden. (N. R. C.) Naar men verneemt, is de heer Kroesen, ass.-resident van Groot-Atjeh, door ziekte gedwongen met verlof te gaan. Hy vertrekt op 8 October a. 8. met de Fransche mail van Singapore over Marseille. Men schryft uit Schipluiden: Het derde jaarfeest der Chr. Jongelings- vereeniging „Eliozer" alhier werd geopend met eeno rede door ds. R. Visser, van Leidschen- dam, naar aanleiding der evangeliewoorden „Wat zoekt gij?" Na afloop dezer rede ging men over tot de eigenlijke feestviering en gaf de eere-voorzitter der Vereeniging, ds. C. Snel, de verdere lei ding over aan den spreker uit elders, die, hoewel vreemd met de omgeving, allen, die opgekomen waren, hartelijk welkom heette. Het verslag van het afgeloopen jaar was gunstig, en dit kon het zijn, vooral door de krachtige medewerkingen den steun van onzen geachten predikant, die voor deze hulde be dankte cn verklaarde steeds zyr.e krachten voor do Vereeniging veil te hetben. Onze nog jeugdige zangvereeniging, uitge- noodigd dit feest by te wonen, gaf eenige wolgeslaagde zangnummers ten gehoore. Ook traden verschillende sprekers, uit Vlaardingen Maasland en Kothei op, die ieder op hunne wijze de feestvreugde trachtten te verhoogen. Vooral de voordracht van Da Co3ta's „Pinkster- zangen" vond veel byval, zoodat ongemerkt het middernachtelijk uur reeds Lng was ver streken, eer men kon scheiden en dit feest weder tot het verledene behoorde. Te Harlingen is overleden de hoer J. Edema, inspecteur der directe belastingen aldaar. Volgens het „Wiener Fremdenblatt" is de Nederlandsche regeering onlangs weer met de „Oesterroichische Waffenfabriks Gesell schaft," te Steyr, in onderhandeling getreden over het leveren van 50,000 klein kaliber Mannlicher-geweren. De heer J. Van Dyk Mzn., te Doetinchem, ontving voor zyn verschillende philanthropischj inrichtingen, door tusschenkomst van de heeren Scherrewitz en Schaaper, te Amster dam, van iemand, die onbekend wenscht te blijven, f 3000 en van anderen verscheidene kleinere giften van f 100 en minder. Op het den 14den dezer en volgende dagen te Bordeaux te houden congres van journalisten, zal de „Nederlandsche Jour nalistenkring" vertegenwoordigd worden door zyn voorzitter, den heer Ch. Boissevain, hoofd redacteur van het „Algemeen Handelsblad." België zal vertegenwoordigd worden door de heeren Goemaere, Heinzmann Savino en Bouchery van Antwerpen, Canler en Rotvers van Brussel; Chr. Verslraete van Gent en Verhoeven van Namen. Te Terneuzen is overleden de heer J. De Feyter, dio gedurende 30 jaren de functie van raadslid en gedurende 12 jaren die van wethouder van genoemde gemeente heeft vervuld. Naar aan het „U. D." wordt gemeld, is de voorzitter van het werkliedenverbond „Patri monium", de heer K. Kater, na verleden Maan dag te zyn geïnstalleerd als lid der Staatscom missie in zake pensioen-verzekering, ernstig ongesteld teruggekeerd, en heeft by zich ter behandeling in een ziekenhuis begeven. Te Domburg vertoeft thans de vorst van Reuss. Naar de „Prof. Nbr." verneemt, is, dank z\j den onvermoeiden pogingen van den burgemeester van Heusden, de verbinding van die plaats met het spoorwegnet door middel van een stoomtram thans verzekerd, evenals de geheele uitvoering van het stoomtram-plan in 't Land van Altena. De gemeenteraad van Stavoren heeft met 4 tegen 3 stemmen besloten tot afschaffing der kermis. Door den gemeenteraad van Winschoten is met algemeene 6temmen benoemd tot leeraar in de natuur- en scheikunde aan do hoogere burgerschool en het gymnasium dr. R. N. De Haas, tydelyk leeraar te Zalt-Bom- mel, terwyl tot directeur aan de hoogere burgerschool is benoemd do heer P. J. Keyman, leeraar in de Engelsche taal en letterkunde te Winschoten. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 12 Sept. e. k. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Willem I", van Amsterdam nair W.-Indië, is 7 September Ouessant gepasseerd; de „Cyclops", van Amsterdam naar Java, vertrok 7 Sept. van Liverpool; de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, passeerde 7 Sept. Ouessant; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar O.-Afrika, passeerde 8 Sept. Aden; de „Prins Hendrik" arriveerde 8 Sept. van Batavia te IJmuiden; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Sept. van Port- Saidde „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 Sopt. te Southampton de „Telemachus", van Amsterdam via Liver pool, passeerde 7 Sept. Dover; de „Veendam" vertrok 7 Sept. van Nieuw-York naar Rot terdam; de „Werkendam", van Amsterdam naar Nieuw-York, vertrok 8 Sept. van Bou- logne-sur-Mer. Koninklijke Onderscheidingen. De Staatscourant van 8/9 dezer bevat de volgende benoemingen, waarvan enkele reeds zijn vermeld: Jhr. mr. P. J. Van Swinderen, Commissaris der Koningin in Drente, tot commandeur in do orde van Oranje-Nassau. Tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw: mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer, mr. J. Linthorst Homan, lid van Ged. Staten van Drente. In de orde van Oranje Nassaua. tot offi cier: mr. G. W. baron Van der Feltz, griffier der Staten van Drente; M. A. D. Jolles, burgemeester van Assen; b. tot ridder: H. L. Van der Lely, lid der Prov. Staten van Drente, directeur-ingenieur der Drentsche Kanaalmaatschappij, te Hoogeveen; K. E. Borger, burgemeester van Meppel; jhr. H. Van der Wyck, burgemeester van Roldo; P. Kranenberg, wethouder der gemeente Assen; mr. S. Gratama, rijksarchivaris te Assen; jhr. mr. L. A. S. J. De Milly van Heiden Reinestein, voorzitter van het bestuur van de Harddravery-vereeniging van do drie noordelijke provinciën, te ZuidlarenW. Somer, kapitein-commandant der dienstdoende schut terij te Assen; E. P. E. Hamer, kapitein commandant der dienstdoende schutterij te Meppel. In de orde van Oranje-Nassau, tot officier (met de zwaarden), de luitenant-kolonel jhr. H. L. A. J. Bowier, van het lsto regiment infanterie. De Koninginnen op reis. Het was Zaterdag de laatste dag van het bezoek der Koninginnen aan Drente, maar tevens de meest belangwekkende. Immers, wat hun dien dag te zien gegeven werd, was typisch Drentsch; dat kon men nergens anders genieten dan in het aloude landschap van Drente, dat in zyne uitgestrokto heide velden herinneringen bergt aan een samen leving, die honderden, ja duizenden jaren ligt achter onzen tyd. Jammer, dat juist op dezen dag het weder, dat tot dusver den reizigsters zoo by uitstek gunstig was geweest, was omgeslagen. De morgen begon met een onweersbui, die natuurlyk oen plasregen in haar gevolg had. De Asser schooljeugd trotseerde echter moedig den regen en stelde zich tegen halftien op aan het gouvernementshotel, om de cantate uit te voeren, die op woorden van den directeur der Asser volkszangschool, den heer Y. Zylsta, die de uitvoering leidde, gecomponeerd was door Richard Hol. Flink klonk het gezang van het 600 personen sterke kinderkoor, dat na de uitvoering voor de Koninginnen defileerde. Een paar kleintjes, die aan do Koninginnen den tekst van de liederc-n, die gezongen zouden worden, moesten aanbieden, werden in de ontbijtkamer der Koninginnen toegelaten en heel lief ontvangen. De Vorstinnen luisterden met veel aandacht naar den roerenden zang der kinderen. De directeur van het koor, de heer Zylstra, werd na afloop by HH. MM ontboden, om hem te bedanken voor de hulde. Om kwart over tienen aanvaardden HH. MM. den rytoer naar Rolde. De gemeente Rolde dankt de eer van het koninklijk bezoek aan de omstandigheid, dat hier op korten afstand van elkaar eenige der merkwaardigste gedenkteekenen byeen zyn uit de oudste geschiedenis van het landschap Drente. In de nabyheid van hot dorp Rolde, op een groot uur afstands van Assen gelegen, worden een paar der grootste exemplaren gevonden van Hunebedden, de merkwaardige begraafplaatsen uit den vóór-Germaanschen tyd, waarvan men in Drente omstreeks 50 stuks aantreft. By het een kwartier uur gaans noorde- lyker geleg- n gehucht Balloo is de Ballerkuil gelegen, sinds 1844 het eigendom der pro vincie Drente, een door een oploopenden ringwal omgeven ruimte, 15 a 16 metera lang en iets minder breed, die, zcoals met tameiyke zekerheid mag worden aangenomen, een aloudo gerechtsplaats is, de plek, waar in den ouden tyd de Drenten in de open lucht byeenkwamen tot het oefenen der recht spraak. De naam van het gehucht Balloo, oudtyds Banloo, wyst dit uit, daar het be- teekent het woud, dat gebannen is of waar gebannen wordt, waarover de heilige rechts- Met scherpe wapenen. 60) „Ik zal naar do factory om Maurits zenden," zeide het meisje. „Hy heeft alle krachten inge spannen om manschappen te verzamelen. Als hy uw telegram niet had ontvangen, was hy zelf naar het Plateau gegaan." Oscard keek eenigszins verwonderd op. Dat was niets voor Maurits Gordon I „U zou er toe in staat zyn zelf te gaan," zei hy glimlachend. „Als ik een man was, was ik nu al half weg." „Waar is Durnovo?" vroeg hy opeens. „In Loango, geloof ik. De laatste veertien dagen heeft hy hier geen voet gezet; maar Maurits heeft gehoord, dat by nog ergens in Loango zit." Jocelyn hield op. Er verscheen een uitdruk king op het gezicht van G uy Oscard, die haar aan genaam aandeed, maar tevens ongerust maakte. „Ik geloof niet," ging zy voort, „dat hy hier zal komen. Ik ik heb me wel wat boos op hem gemaakt en heb hem dingen gezegd, die hem zeker in zyn gevoel van eer gekrenkt hebben." Oscard knikte ernstig. „Ik vrees dat ik me ook boos op hem zal maken maar of ik hem nu juist zal kunnen krenken in zyn gevoel van eer?" „Ik geloof," ging zy voort, „dat het niet verstandig zou wezen hem een enkel verwyt toe te voegen. Hy moet mee naar het Plateau. Later misschien." Oscard lachte even. „Komaan," hernam hy, „dat klinkt alsof het van Meredith kwam. Maar u meent het evenmin als hyi" „Ik meen het," antwoordde Jocelyn kalm. Geen haat is zóó volkomen en kent zóó weinig genade, als de haat, dien een vrouw toedraagt aan hem, die den man, dien zy lief heeft, kwaad wil doen. Dan vragen de vrouwen niet naar recht of biliykheid; dan kennen zy geen verontschuldiging. Jocelyn Gordon schepte een wreed wel behagen in den toom van dezen kalmen Engelschman. Het was een onpeilbaar diepe put, waarover zy in gedachte Victor Durnovo liet zweven om hem te straffen. „Niets," ging zy voort, „niets kan te laag niets kan laag genoeg zyn om hem zyn verraad en lafhartigheid betaald te zetten." Zy tastte in een lade van haar schryftafel en haalde een almanak te voorschyn. „De brief, dien u daar in de hand heeft," zeide zy, „werd ook door Durnovo ontvangeD, juist een maand geleden, door tusschenkomst van die vrouw te Msala. Sedert heeft hy niets uitgericht. Hy heeft Meredith doodeenvoudig aan zyn lot ovorgelaten." „Fs hy te Loango?" vroeg Oscard nog eens met iets eigenaardigs in zyn stem. „Ja." „Weet hy, dat ik verwacht word?"' „NeeD," antwoordde JocelyD. Guy Oscard lachte. „Ik geloof dat ik hem eens zal gaan zoek eprak hy. Dien avond, toon het reeds donker begon te worden, gebeurde er iets buitengewoons in de gelagkamer van het eenige hotel te Loango. Victor Durnovo was daar, in gezelschap van eenige vrienden, die net als bp kleurlingen waren en een verleden achter 2ich hadden, dat met het zyne overeenstemde. Zy zouden eens gezellig byeenkomen en er werd meer whisky gebruikt dan dienstig kon heeten in een klimaat als dat van Loango. Durnovo nam juist zyn glas op, om het naar den mond te brongeD, toen het licht, dat door de deuropening viel, werd onderschept en Guy Oscard vóór hem stond. Het gezicht van den kleurling teekende verlegenheid; met onvaste hand zette by zyn glas op de zinken toon bank neer. „Ik kom om jou," zeide Oscard. Er volgde stilte, een onheilspellend zwygen. Victor Durnovo stond langzaam op en verliet met Guy Oscard het vertrek, een akelige stilte achter zich latende. „Van avond vertrek ik naar Msala," ging Oscard voort, toen ze buiten waren, „en jy moet mee." „Voor den duivel, dat zullen we zienl" riep Durnovo uit met den moed, dien de whisky hem gaf. Guy Oscard sprak geen woord, maar strekte opeens de rechterhand uit. Hy pakte Durnovo by den kraag en de waardige spruit uit twee menschenrassen was gedwongen zoo goed hy kon door de eenige straat van Loango te loopen. „Laat me lost" bracht hy met moeite uit. Maar de hand in zyn nek bleef hem styf vasthouden. Toen zo aan de baai kwamen, werden de manschappen al ingescheept onder toezicht van Maurits Gordon. Victor Durnovo keek Gordon aan. Hy dacht even aan het troefblad, dat by in de band hield, maar was slim ge noeg om het nog niet uit te Bpelen. XXV. Op weg naar het Plateau. Ik moot ook handelen, andere word ik der wanhoop ten prooi. Jocelyn had by haar broeder niet de ge ringste toespeling gemaakt op de beschul digingen, die Victor Durnovo tegen hem had ingebracht. Maar, toen by weer thuiskwam, was het alsof by begroep, wat er in haar omging. Zy meende eenige verandering te bespeuren in zyn houding tegenover baar iets weemoedigs, iets smeekends. Deze houding was dan ook werkeiyk het gevolg van Dur- novo's bedreigingen op het kantoor van do factory, eenigen tyd geleden. Maurits Gordon was er de man niet naar om den last te dragen van een half ontdekt geheim. Daartoe moet men een geheel ander temperament bezitten; een temperament, dat in staat is vrees in te boezemen, waar het noodig zou kunnen zyn om iemand den mond te sluiten, en dat genoeg zelfvertrouwen en kracht bezit om tot het einde toe pal te staan. Van het oogenblik af, dat Durnovo hem met de open baarmaking van zyn geheim had gedreigd, had Gordon byna aan niets anders gedacht, en het was slechts Jocelyns invloed, die er hem van weerhield zich geheel en al aan den drank over te geven. Als hy ver van haar verwyderd was in de een of andere kleine factory, kon by menigmaal, belaas, geen weerstand bieden aan die verleiding. Niets mat zoozeer af als een leven in onop- houdeiyke vrees en spanning; en als de man, wien zoo iets is opgelegd, verlichting kan vinden door zich min of meer te bedwelmen, moet hy al zeer veel geestkracht bezitten, wil hy die verzoeking weerstaan. Gordon verried zich onophoudelyk aan Jocelyn op allerlei wyzen. Hy lette op haar geringste wenscben, schikte zich naar haar opinie en vroeg haar om raad op een manier, die hem tot nu toe geheel en al vreemd was geweest. Beiden gevoelden deze verandering in zyn gedrag en waren tevens bang de ver klaring er van te zoeken. Jocelyn wist heel goed, dat zy er slechts tydelyk in was geslaagd Victor Durnovo af te houden; de quaestie moest eindeiyk geheel uitgemaakt worden. Vroeger of later zou hy zich weer aanmelden. Met iederen dag won by Jocelyn de overtuiging veld, dat haar broeder in de macht was van dien man. Had hy zich werkeiyk laten meesleepen, om zich, hoe weinig dan ook, met den slavenhandel in te laten? Zy kon dit niet uitmaken. Maar zy kende de wereld genoeg, om zich te be kennen, dat Durnovo haar broeder slecht» daarvan behoefde te beschuldigen, om hon derden van menschen te vinden, die gretig nieuwe schandalen aanhooren en verbreiden. Worili vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1