Pateut-Cokes, Slijterij „De Groote Flescli'' Dames! Botermartt l L MOLEENBDEH. Orthopedische Rechthouder, Bovenhuis te huur, „DE VRIENDSCHAP." Harddraverij te Warmond N°. 10902. Maandag O September. A *,1895. (§eze (iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. f 2.75. BEUZEMAKER Go., HH. Winkeliers! Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Tentoonstelling Land- cn Tuinbouwvoortbrcngselen, SCHOONRIJDERIJ Eiagrijderij eaSleuteltrekkea 16 Sept. hervatting der Lessen Stationsweg 13. Ruime keuze Eene voordcelige Collectie Bordnurscl VERMOUTH <li Torino iT.O£» Haarlemmerstraat 96. Lossing Kachelkolen. Piano, Viool of Orgel. Te Huur of te Koop: LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. PRIJS DER ADVERTENTTÈN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regol meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron bulten de stad wordt f 0.05 berekend. l'raatjes over Kunst. Vlokken. LXIII. Yan den heer Kaptein, boe-bandelaar te dezer stede, ontving ik ter inzage een door den Engelschen W. Holman Hunt gehouden rede, tot titel voerend „The Obligations of the Universities towards Art." Het is een uiterst interessant boekje, waarvan ik de lezing ten zeerste durf aanbevelen. Ziehier 't slot: „I will end my address ty endorsing the axiom that Art must be not only the elegant superfluity of the rich, an exotic nursling. If it is to be a blessing it must be strong and bold, and capable of oxalting our daily aspirations, it must offer personal comfort and confidence in J moments of anxiety and weakness, it must rejoice with them that do rejoice, and weep with them that weep; it should also fortify the mind for its national duties, exciting endeavour to make te State righteous and gentle; it should illustrate with unflinching truth our Religion, and embody our highest hopes, making us emu lators in the competition towards bringing infinite justice and mercy to the world If it is fit to sustain these feelings and the Art of previous nations did all this in their time and manner it ware a sore disgrace to be careless of it. If it is not a champion for truth and for trust in the Eternal Father, it will become the toy of the idle, and it will perish with them, uumourned and disgraced for ever, to bo trodden under foot of the race that is to be. Let us be tho heralds of the long- desired era, and take care that the sign- manual of our nation bo one bearing proof of our sense of high responsibility. It has not been destitute of this sign of faithfulness hitherto; it rests with us to multiply such tokens and to make our Art a messenger of glad tidings to all nations." De Ifauuc-Tentoonstelling, die 1 September j. 1. in do zaal van den Rotterdamschen Kunst kring (Korte Hoogstraat 15) geopend werd, is wel belangrijk te noemen. Niet alleen dat er meer dan honderd schilderden en teeke- ningen bijeengobracht zyn, maar er is daar ook van 's meesters beste werk. De verlichting (er is geen bovenlicht) laat hier en daar echter wat te wenschen over. Onder het interessantste vind ik 43 Koe in een 6tal, 51 Schuren te Oosterbeek, 54Vrouwtje by de 6chuur, en 97 Portretstudie kinderkopje (in krijt). De heeren John Day, Staats Forbes, Alex. Young en J. C. J. Drucker te Londen, F. Bosman, J. J. Tielo, J. Yan der Schilde, Joh. L. Koch, P. F. Thomsen te Rotterdam, Hiddo Nyland te Dordrecht, enz. alsmede de kunslkoopers Fa. Boussod, Yaladon Co., Scholten8 Zoon te Groningen en J. J. Biesing ('s-Gravenhage) stonden o.a. werken af. Vruchten van Jhr. Mr. Victor De Stuers' welversneden pen hebben dezer dagen wederom eens een gedeelte der couranten-kolommen gevuld, zoowel in het „Dagblad van Zuid- Holland en 's-Gravenhage" als in de „Nieuwe Rott. Ct." Eerstens hoeft do referendaris voor schoono kunsten zich aan den Boschkant geërgerd, en zulk een spijt gevoeld over 't feit dat hij bij de „parade"-commissie der tentoonstelling (zooals Jan Veth deze in de „Kroniek" aan duidt) was ingelijfd, dat hy aan zyn overkropt gemoed in 't Dagblad lucht heeft gegeven. Een ongemeen zakeiyk antwoord van den Voorzitter, den heer Snyder van Wissekerke, geeft echter een anderen kijk op de zaak, en zoo komt 't dan ook dat de onpartijdige lezer ditmaal het Tentoonstellingsbestuur boven den referendaris in 't geliyk dient te stellen. Een tweede aanval hebben de heeren Bredius en Hofstede de Groot moeten ver duren, doch niet minder krachtig dan bet verweer des heeren Snyder, is hun protest in de „N. Rott. Ct.", naar aanleiding van op- en bemerkingen over den nieuwen catalo gus van 't Mauritsbuis, aangeteekend. Vreemd dat de heer De Stuers op beide rake stukken tot nog toe het stilzwijgen algeheel heeft be waard. „De heer Sam. Sarluis gaat binnen een paar weken voor omstreeks één jaar zyne schilderstudiën te München voortzetten om zich daarna te "Weenen te vestigen." Aldus melden de dagbladen. Sarluis' debuut is hier te lande niet go lukkig geweest, do ondegelyk-opgeschroefde couranten-berichten hebben hem meer afbreuk dan goed gedaan. Doch nu ik op de expositie te Scheveningen („Kunstclub") een heel bescheiden, ernstig ge zien en bestudeerd portretje (ik meen dat van den stenograaf Steger) mocht bewonderen, nu vind. ik 't van mijn kant billyk. den wcnsch uit te spreken, dat 't onzen landgenoot in den vreemde goed moge gaan. Want aan de oneeriyke bedoelingen van den jongen Sarluis geloof ik niet (vooral na 't bezien van gemeld conterfeitsel) en 't onty- dig over 't paard tillen heeft hy wellicht méér aan onverstandige verwanten en aan al te tuk op nieuwtjes belust zynde critici te danken, terwyi zyn eigen gevoel voor kunst daaraan hoogstwaar6chyniyk geheel vreemd bleef. Zal de Versieringswedstrijd, op 3 October a. s. hier ter stede te houden, iets met „Kunst" gemeen hebben Dit i6 eene vraag, die ik my onwillekeurig herhaaldoiyk heb gesteld. En by het wikken en wegen van de waarde des ryzenden twyfels dienaangaande, bedacht ik ook naast de verantwoordelykheid, de moeilijkheid van der jury taak. Want, wüt zullen ten slotte de punten zijn, die zy zal hebben te beoordeelen? Aan wien zal door haar de eerste prys worden toegekend? Zal hij er mede gaan stryken, wiens étalage als geheel het mooist wordt bevonden, of wordt ook do exposant, minder begunstigd ten gevolge van eventueele ligging van zyn pand, in de ge legenheid gesteld er naar te kunnen dingen? Wordt er meer gekeken naar toepasselykheid op 't „Ontzet"-feest dan wel beter gelet hoe de handelaar in een of andere „zaak" zyn „waren" tentoonstelt? Valt 't byv. (om maar één voorbeeld te noemen) een bloemist, wien Flora's kinderen zoo schitterend-bont en goedwillend ten dienste staan, niet veel gemakkelyker tot de uit verkorenen gerekend te worden? Voor exposanten, die hunne medewerking reeds hebben toegezegd, wil 't my billyk voor komen dat het Bestuur der 3 October-Ver- eeniging alsnog alles tydig nader omschryft, terwyi dan deze toelichting tevens de ver- antwoordelyke en moeilyke taak der jury (van 't „eerlyk" beoordeelen) myns erachtens, in niet geringe mate zou verlichten. Mocht aan deze beschouwing die waarde worden toegekend, welke ze wellicht ver dient; aan den anderen kant behoort niet te worden uit 't oog verloren dat zy uiting blyft van wellicht slechts één burger in Leiden. Uit alleszins vertrouwbare bron verneem ik, dat het heerlyke schilderij van Maris„Dor drecht", dat onlangs op de tentoonstelling van den Haagschen Kunstkring aan den Boschkant te zien was, door een particulier hier te lande is aangekocht. En stellig is het te loven, dat, nu de Engelschman reeds met begeerige blikken op dit juweel loerde, er nog heden ten dage mannen blijken te worien gevonden, die practisch toonen en bewtyz-.-n hoezeer 't hun leed doet dergeiyko parelen aan do kroon onzer hedendaagsche schilderschool als dit imposante doek, zoo maar, zonder slag of stoot, over de grenzen te zien gaan. C. V. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" genomen 485 zwembaden door heeren en 64 door dames. Temperatuur van het water 18° Celsius. Het negenjarig zoontje van den arkbewoner G. Koster, stoelenmatter, onder Woubrugge, dat Donderdag naar de kermis te Roelöf-Arendsveen geweest was, kwam des avonds niet thuis, waardoor zyne ouders in groote ongerustheid verkeerden. Den geheelen nacht werden in alle richtiDgen nasporingen gedaan, doch zonder resultaat. Gistermorgen werd het lyk van het arme jongetje gevonden in eene sloot, niet ver van de woning zyner ouders, wier droefheid men beter kan gevoelen dan beschryven. Een opgevischt klompje en een hengel waren de voorboden der treurige ontdekking. De knaap schynt dus ook te zyn gaan visschen. By gelegenheid van de op 11 September a. s. te Lisse te houden landbouw tentoonstelling zal, in het „vierkant" aldaar, eene ringrydery worden gehouden. Reeds zyn enkele pryzen voor dat doel beschikbaar gesteld. Op het telephoonkantoor der gemeente Koudekerk werden gedurende de maand Augustus 1895 verzonden 42 en ontvangen 56, totaal 98 telegrammen. Een Amsterdamsch meisje had zich, op advertentie, verhuurd by eene familie te Utrecht, in de Gellebroerstraat. - Niet lang na haro aankomst block bot haar echter by welk eene familie en in welk huis zy was te land gekomen. Met medeneming van eenig goed nam zy de vlucht, en zocht hulp by de politie, die er dan ook voor zorgde, dat zy haar overig goed terug kreeg en naar Amsterdam kon terugkeeren. Door de Hollandscho IJzeren- Spoorweg-Maatschappy is het aantal wagens, speciaal ingericht voor het vervoer van losse kaas, vergroot. De nu vergroote wagens zyn van zeer veel gemak voor den kaashandel, die daarvan een ruim gebruik maakt. Te Hulst zyn twee export-s lachte- ryen opgericht voor den invoer van geslacht vee in België. In de vorige week bleef de handel in kaas vlug; in de pryzen kwam weinig verandering. In de Alblasserwaard werd van f 17 tot f 22 besteed, in de Lopiker- en Krimpenerwaard liepen de pryzen van 1ste soort Goudsche van f 22 50 tot f 24.50 met een paar gulden hoogere noteering voor zwaardere; 2de soort f 17 tot f 21. Derby 1ste soort f 23 tot f 25, 2de soort f 20 tot f 22. Edammer 1ste soort f 25 tot f 27, 2 ie soort f 21 tot f 22.50. De „Nod. Sport" bevat eenigo mededeelingen omtrent „poreus linnen klee ding", door de firma Schönherr, te Keulen, in den handel gebraoht. Die kleeding rust op het denkbeeld, dat op het bloote lichaam ge dragen wordt een fijn netwerk, en daarover heen een hemd van linnen, dat niet dicht, maar poreus geweven is. Het netwerk heeft ten doel: 1. eene beschuttende luchtlaag om het lichaam te vormen; 2. te beletten dat het hemd tegen het lichaam sluitde poreus ge weven stof laat de uitwasemingen geraakkeiyk ontwyken, zoodat zelfs by sterk transpireeren de onderkleeding niet Jicht klam wordt. Die kleeding voldoet, volgens de „Ned. Sport", by koud en by warm weder, en is, omdat zy sterk is, ondanks den niet lagen prys, voordeelig in 't gebruik. Te Brooklyn is een locomotief, die men niet stoppen kon, tegen een trein geloopen met pleizierreizigers, die den „Labour Day" vierden. 50 personen werden gewond, waarvan sommigen zeer erg, doch geen enkel word gedood. Te Laibach heeft men Maandag- avond, te 11 u. 8 min., een schok eener aard beving gevoeld, kort maar hevig, voorafgegaan on gevolgd door eene golvende beweging en vergezeld door een sterk onderaardsch gerom mel. Een onbeschryflijke schrik maakte zich meester van de bevolking, maar er is hoege naamd geen enkel ongeval te betreuren. De Pruisische minister van oor log, generaal Bronsart van Schellendorf, heeft op den dag van het Sedanfeest van den keizer een in 1870 veroverd Fransch kanon ten ge schenke ontvangen. Naby Alt Breisach, in den Elzas, waar op het oogenblik groote manoeuvres worden gehouden, hadden Dinsdag ochtend de pontonniers twee bruggen geslagen over den Ryn, die op dat punt 230 meters bnei is en eene zeer groote stroomsnelheid heeft, 's Middags, tcrwyi de troepen bet middagmaal gebruikten, werd een der crugpen onverwachts uiteengeslagen en dreef de stroom de pjntons met zóó groote kracht tegen de andere brug, dat ook deze vernield werd. Een groot aantal manschappen geraakte daardoor te water. Reeds drie lyken zyn gevischt, maar nog 18 man worden vermist.By de schietoefeningen der vloot to Kiel is eene sloep omgeslagen, waarbij twee matrozen zyn verdronken. De geruchten blyven aanhouden, dat de Belgische grenzen spoedig weder open gesteld zuilen worden voor een invoer van runderen uit Nederland. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Door mfin afwezigheid is een beschouwing van den heer C. V., eenigen tyd geleden in uw blad opgenomen, aan myn aandacht ont snapt, die ik niet met stilzwygen mag voor- bygaan, omdat daarby een belangryk kunst beginsel betrokken is. Het artikel is gewyd aan de nagedachtenis van den te vroeg ontslapen kunstschilder Jan Vyibrief. Myne bedenking* n gelden hoofd- zakeiyk de volgende zinsneden, die ik hier woordelyk laat volgen: „Dat de jonge, ernstige strover zich een zware taak stelde, kan o. m. blyken uit een by na afgewerkt pointilló- schildery, naar het bekende vermaarde doek van den Delftschen Vermeer, op het Maurits- huis toevend. Van veel liefde en ver- oering voor het origineel blyk gevend, hoeft Vyibrief in dezen arbeid bovendien zyn eigen origineol „ik" gegeven. Laat ik hier den oprecht gemeenden wtnsch uitspreken, dat aan dit werk op de Leidsche Lakenhal in de naaste toekomst een waardige plaats worde aangewezen en ver zekerd 1" Tegen deze opvatting wensch ik met alle kracht te protesteeren. Wie een beroemde schildery van een onzer groote meesters kopiëert, moet niet alleen in den geest van het origineel zoo getrouw mogelyk weten door te dringen, maar ook den vorm nauw gezet volgen, omdat tusschen beiden een onver breekbaar verband bestaat. Wie anders han delt, „geeft van weinig liefde en vereering voor het origineel blyk", te meer, wanneer de toevoeging van die zoogenaamde „ikheid" in een excentriek procédé bestaat, waar aan geen ernstige gedachte ten grondslag ligt en dan ook als zoodanig geen toekomst heeft. Een „gepointilleerde Vermeer" moet veeleer als een daad van vandalisme en hei ligschennis worden beschouwd, die met een verminking van het origineel gelyk staat. De directie van het Stedeiyk Museum zou, volgens myn meening, van weinig kunstzin en kunstkennis blijk geven, indien ze inge volge hot verzoek van den heer C. V. tot den aankoop en de plaatsing der bedoelde kopie overging. J. E. Banck. Scheveningen, 6 Sept. 1895. door HH. Doctoren aanbevolen, voorkomt het voor over loopen en ronde ruggen bij Kinderen en Vol wassenen, ver sterkt de longen en verruimt de borst. li a 15)aar. Dames. Hoeren. f 3.6©. Franco na ontv. van postw. 13. VISCHMARKT. 13. 2326 21 Vraagt Pryscourant aan van de Prima Ontbijt-, Sucndc-, Kruid- en Gember koek, alsmede goedkoope qualiteiten prach tige Grontngerknek. Alle soorten Banket en Kleingoed. Prima St.-XIcolaag in 3 qualiteiten. Nette verpakking in blikken a 3 KG. Prachtige conditiën voor HH. Gros siers. Proefblikken op aanvrage franco. Onbekende koopers rembours. 5800 14 C. IiWANT Azn., Koek- en Banketfabriek „De Korenschoof," DEN HELDER. In Lossing: eene ladiDg puike grove KaclielkolcD, afgehaald aan het schip 60 Cis., thuisbezorgd 66 Cts. per Mud a contant. IN. ANES, 6016 7 Utrechtsclie Veer ÏO. Afd. Oegstgeest ea Omstreken. van 609A 29 Paarden, Knndvee, Schapen, Varkens en op 11 September 1895, van des voormid dags 11 tot des namiddags 4 uren, te LISSE. Des middags te 12 aren: met Paard en Tilbury. Des namiddags te halfvler: met Paard en Tilbury door Paren. Voor het Ringrjjden en Sleuteltrekken is de deelneming algemeen tegen ƒ1.— inleggeld. De Tentoonstelling zal opgeluisterd worden door Muziek van de Leidsche Schutterjj. in Maatkn. en Kostuumnaaien, tevens grondig onderricht in Maatkn. en Naaien van Ondergoed. Spreekuur liefst 11, 12 en 13 Sept., van 2—4 uren: 6101 13 DAG- en NACHTHEMDEN, PANTALONS, Ondertatllcs, Bokken, in verschillende maten en garneeringen. MAATBESTELLINGEN worden spoedig geleverd. ONTVANGEN. 6098 12 uitstekend geschikt voor huishoudeiyk ge bruik, grootte der stukken ongeveer 20 X 30 X 50 m/m. Monsters op aanvrage ver- krygbaar. Adre 8.: Agcnce Générale Charbonnlère et Industrlelle, 39 Kadyk, Amsterdam. 6103 10 op goeden stand, bevattende O Kamers, Keuken en Zolders; zeer geschikt voor netto Burgerlieden, daar twee Kamers dadeiyk aan een heer verhuurd kunnen worden. Te bevragen: Kantoor Brouwery „De Post hoorn", Oude Vest 171. 6068 8 PER FLESCH. 6078 10 van grove Kachelkolen, afgehaald ƒ0.60 en thuisbezorgd ƒ0.66 per mud. 6015 7 Aanbevelend, H. J. BLOIHIESTEIK, Oranjegracht No. 58 en Langestraat No. 57. IN AANTOCHT: eene puike lading lsle qualKclt grove KACHEEKOLEW, tegen de meest concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, W. F. K. VEKSTEEG, Oude Heereogracht 19. 6102 8 Leidsche Tooneelvereeniging JAARFEEST met INTRODUCTIE, op Maandag 16 September, Schouwburglokaal „Vondelhoven." 6083 10 Namens het Bestuur W. F. VALLENTGOED, Secretaris. van Paarden van Zessen klaar, Inlandsch ras, ONDER DEN MAN, op Maandag 9 September 1895, des namiddags te 2 uren. Prys: 150Galden. Premie: 56Galden. 5795 8 EET BESTUUR. Een Muziekonderwyzer beeft nog een paar uren disponibel tot het geven van grondige Lessen. Per 3 maanden voor één of meer personen f 6.50. Uitstekende information zyn te verkrygen. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 6059. 8 een zeer net BlIKCEKHlilH, met alle ge makken voorzien, zeer goed gelegen tot alle verkeer en kerken, aan den straatweg tusschen Leiden en Alfen. Te bevragen onder latter d Hulppostkantoor Koudekerk, 6091 7

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9