MENGELWERK. Gezondheidstoestand in onze grootste gemeenten. Dr. P. W. Onnen, te Utrecht, tracht in de Geneeskundige Bladen een antwoord te geven op do vraag, of men uit de vule cyfers over de jaarlyksche sterfto in de twaalf grootste gemeenten van ons land, conclusies kan trekken omtrent den vooruitgang in den gezondheidstoestand dezer steden. Als slotsom van zyn betoog meent de scbr. het volgende te mogen constateeren Al de twaalf grootste gemeenten van ons land wyzen een kleiner aantal sterfgevallen aan in het tijdvak van 1880 1890 dan in het tijdvak van 1860 1875; dit verschil is belangrijk voor Dordrecht, Groningen, Haarlem, Leiden, Rotterdam en Utrecht; de geringere kindersterfte is hiervan voornamelijk de oorzaak. Ook in bet tijdvak 1S80 1890 is in al de steden een vooruitgang waar te nemen: het aantal sterfgevallen in het eerste 5-tal jaren overtreft dat in het tweede; Dordrecht, Leiden en Haarlem winnon het hierin ook nu weer door de veel goringero kin dersterfte van do tndere steden, ter wijl Groningen en Utrecht eerst na 1886 aan den vooruitgang deelnemen, en Rotterdam nagenoeg niet; die groote vermindering der kindersterfte is in de drie meest bevoorrechte steden in de eerste plaats te danken aan het geringer aantal slachtoffers van de ziekte der spijsverteringsorganen, in de tweede plaats aan die der acute infectie ziekten ook op de andere leeftijden zijn deze beide ziektegroepen als oorzaken van den dood verminderd. Hot zou, besluit do schr. terecht, van het hoogste belang zijn, te kunnen aangeven, aan welke veranderingen op sanitair gebied deze verboteringen in den gezondheidstoestand zijn toe te schrijven. Doch daartoe zou slechts kunnen leideneen nauwgezet locaal onder zoek, en een nadere ontleding der cyfers van Iedere gemeente. Uit do zaken teruggetrokken. OU het Fransch van ALBERT LADVOOAT. Ruim vijf en twintig jaren had het echtpaar Gelinot een restaurant gehad vlak by het Palais Royal en al dien tyd hadden zy zich een toekomst gedroomd, waarin niet lederen dag opnieuw bohoefde gekookt te worden. Dan zouden zy uitrusten van hun vermoeiendon arbeid, een kwarteeuw lang met onverpoosde vlyt en volharding doorgezet. „Als wy ons fortuin gemaakt, dat wil zeg gen als wy zesduizend franken overgespaard hebben," zeiden zy dan 's avonds na een buitengewoon vermoolenden dag tot elkaar, „dan koopen wy een kleine villa ergens dicht by Parys. Het moet een huis zyn met een sousterrain en in den tuin laten wy een vy ver aanleggen, welken wy bevolken met allorlei vi8schen. Tegen de muren laten we convolvulus groeien, de blinden moeten groen zyn, echt landeiyk groon met dikke roode verfstrepen afgozet en 's middags gebruiken wy onze koffie ondor een tentje. We brengen ons leven door met tuinieren, in makkoiyke stoelen to iigfgöC 6fi naar de ondergaande zon te kyken." Welk eon schoone droom l En om dien ver vuld te zien, hadden de echtgonooten zonder ophouden gearbeid, eiken stuiver uitzuinigend en zich nooit een kleine opfrissching gunnend. Zy stond iederen ochtend om vier uren op, om zelve in de „Halles Centrales" haar in- koopen to kunnen doen. Beladen met allerlei provisie kwam zy dan terug, om zich netjes te verkleeden en den verderen dag aan de kas door te brengen en meteen een wakend oogje ovor de kellnors te houden. Do man was zyn eigen „chef de cuisine." Men had hem moeten zien voor de heete vuren, nooit versagend in den stryd tegen taai vleesch, oude kippon en verdroogde groenten, geëscorteerd door oen ontelbaar aantal potten en pannen I Hy braadde het vleesch, bereidde de heeriyksto sausen en schikte alles met keurige regelmaat op de schotels. Telkens kon mon zyn ernstige stem hooren, bevelen gevend mot de kalmte van een held. „De kip voordionen, bedaard, zonder te morsen of iets om te loopen; eerst de kip, dan de compote!" En dergelyke hoogst ge wichtige orders. Dagen en jaren waren verloopon voor het echtpaar in eentonige regelmaat; men had zelfs niet bemerkt dat de tyd zoo gauw voortging. Als men zooveel aan zyti hoofd heeft, gunt men 't zich niet, telkens even stil to staan on te berekenen hoe ver men nu nog van zyn doel verwydord is. Het langgowensebte resultaat was nu eiodeiyk verkregen 1 Op een goedou avond, dat de heer Gelinot Sich had bezig gehouden met zyn fortuin op te maken, kwam hy tot de conclusie, dat er ruim zesduizend franken waren in solide obligaties. Nu zouden zy dus de volmaakte rust on het volmaakte geluk kunnen genieten! IL Hun besluit was spoedig genomenzy deden de zaak over aan een neef, die ging trouwen en een dergelyke bozigheid zocht. „Doe zooals wy," raadde mynhoer Gelinot hem, toen hy de akte geteekend had; „go ziet hoe arbeid en moeite, die men zich in zyn jeugd getroost, beloond worden." En nu begonnen zy te denken over de groote quaestie waar zich te vestigen; overal gingen ze eens een kykje nemen; men kon hen van den eenen dag op den anderen de verschil lende stations van Parys zien uitsloomen om, langs allerlei stoifige wegen, tallooze villatjes te gaan in oogenschouw nemen. Dapper daalden zy af in vochtige kelders en inspec teerden kamers en zolders. Na ongeveer een paar weken deze gezonde lichaamsoefeningen te hebben - volgehouden, vonden zy iets naar hun zin: een coquet miniatuur-kasteeltje met begroeide muren en in den tuin een vyvertje maar zonder water. Met wat emmers er in geledigd zou het echter al heel dicht het ideaal bereiken. Hun droom zou nu inderdaad verwezeniykt worden! Zy installeerden zich en de eerste dagen waren oen opeenvolging van heerlijke ontdekkingen en verrassende momenten. Geli not stond met het krieken van den dag op om zyn tuin te begieten en zyn vrouw schof felde de paden om. Zy gebruikten de maal- tydon onder de veranda. Wat oen genot, steeds in de frissche lucht te zyn en de prachtig groene salade te eten, die men zelf heeft zion groeien! Hl. Een maand later hadden de echtgenooten nog veel genoegen in hun nieuw eigendom, maar toch: de eerste gloed der nieuwheid was er af. Natuuriyk konden zy nu niet meer over de minste kleinigheid in verruk king geraken, zooals in het begin: het was nu met kalmer blik, dat men do dingen om zich heen beschouwde. Gelinot begoot al minder zyn planten en zyn vrouw schoffelde nog wel, maar niet met zooveel animo als in het begin. De aankoop van twee konynon en een schildpad gaf een gewenschte afleiding. Mot do hondsdagen kwam ook de warmte en de echtgenooten waren het er over eens dat uitgaan en in den tuin werkon beide ongehoorde dwaasheden waren in zulk een tropische hitte. In het sousterrain, met do jaloezieën overal potdicht, brachten zy do warme dagen door, ten prooi aan de beten van allerlei insecten. Met de conversatie wilde het ook al niet recht vlotten, zoo altyd met zyn beiden, men geraakt eindelyk uitgepraat. Zy spoelden nu en dan eens een partytjo p'quet, maar alleen om de eer, en dat animeert ook niet bard. Eens, dat de heer Gelinot na het ontbyt de courant zat te lezen, beging hy de onvoor zichtigheid de oogen even to sluiten; zyn echtgenoote, die zich met een borduurwerkj j bezighield, volgde zyn voorbeeld en weldra waren beiden ingedommeld, om voortaan dit slaapje na iederen maaltyd te herhalen. Do ex-restaurateur verklaarde, zeker om de waar digheid van zyn huis op te houden, dat eon kleine siesta na den eten zeer gezond was. Zy haddon bet nooit willen bekennen, maar het feit bestond toch daarom niet minder: zy verveelden zich! Zy hadden alles, waarnaar zo zoo lang verlangd hadden, geen vermoeiende dagen meer en geen zorgen en toch verveelden zy zich gruwelyk! Zy hadden niet bedacht, de brave lieden, dat men niet tevergeefs breekt met do gewoonten van vyf en twintig jaren. IV. Eindelyk brak de vyftigste, do langverbeide verjaardag van juffrouw Gelinot aan, en haar man was vast besloten dat festyn luisterryk te vieren, met een grooten maaltyd, aange boden aan al de vrienden. Langdurige ge sprekken werden er reeds lang van te voren over dit punt gehouden. Nu stokte het gesprek niet meer; eerst moest een lyst van do invités opgemaakt worden, toen hun plaats om de tafel aangewezen en last not least het menu opgesteld. Den dag voor het foest was juffrouw Gelinot rèeds vroeg naar de markt gegaan, en lang had ze zich niet zoo gelukkig gevoeld als nu zy van het eene stalletje naar het andere ging om overal het beste voor het minste geld te krygen. Belast en beladen, met een vuurrood gelaat, maar innig voldaan kwam zy met haar schatten thuis. Hy had weer zyn oude air van waardig heid aangenomen. Men zou nu eens zien of hy de kunst nog verstond! Do witte muts, die hy als een reliek had bewaard, plaatste hy zichzelven plechtig op het hoofd, evenals wyion Napoleon de kroon; hij sloeg de mouwen om en was weer evenals voorheen de chef, naar wiens oogen ieder keek. Het was ook geen kleinigheid eon diner te bereiden voor vier en twintig personen! Het diner liep uitstekend van stapel; een der gasten, do notaris, was uitbundig in het pryzen van zekeren schotel, waar Gelinot zyn boste krachten voor had ingespannen. Dien- z9lfdon avond nog ontving hy van dezen hoer do meest streelende hulde; door hem apart geroepen, stelde de notaris hom de vraag of hy hem een grooten dionst wilde bewyzen. „Gy weet misschien dat over eenige dagen myn dochter trouwt; nu was ik van plan het bruidsdiner by Chabot te bestellen, maar als gy nu myn keukenmeid eens wildet inlich ten, dan zouden de minste gerechten door haar klaargemaakt nog dëlices worden." Goliuot was zoo in de wolken over zyn welgeslaagd diner en door den lof zyner gasten dat hy uit louter dankbaarheid den notaris aanbood het diner klaar te maken terwyl zyn vrouw dan voor do inkoopen zou zorgen. Het was een heele taak, maar de resultaten waren ook oen zeldzame triomf. Eensklaps was de reputatie van het echtpaar Gelinot door den gehoelen omtrek gevestigd. Had de een of ander iets klaar te maken of te bered deren, het was tot hen dat men zich wendde. Men vroeg hen te dineeren of te déjeuneeren op de conditie dat zy voor hot menu zorgden. Hot echtpaar wa3 nu in de eene dan in de andere keuken bezig; do ex-restaurateur bracht zyn dagen weor door, gekromd over heete vuren, in de eene hand een sauslepel en in de andere een pannetje. Zyn vrouw hielp hem en deed het werk van drie keukenmeiden. Op een avond toen de echtgenooten zich doodeiyk vermoeid ter ruste begaven, na den geheelen dag in touw te zyn geweest voor een diner, dat den nieuwen burgemeester was aangeboden, zeide juffrouw Gelinot: „Jean, daar kryg ik een idée." „En dat is?" „Nu koken wy voor iedereen, zonder geld, alleen om de eer aan tafel te mogen zitten; het zou vry wat voordeeliger en gemnkkely- ker zyn als wy weer een restaurant op gingen zetten. Na een jaar of vyf zouden we oen aardig sommötjs kunnen overleggen." „En dit huisje verkoopen?" „Om later een kasteel met groote jacht terug te koopen." „Ja, en met een toren, die op het water uitziet." „Wat zullen we dan gelukkig zyn;" Waar tijn de drie lettei-zetters? KOLONIËN. BATAVIA, 31 Juli tot 6 Aug. Volgens de jongste opgaven zou de waarde der van Lombok afkomstige gelden en kost baarheden (waarop do kosten van den oorlog voor een deel zyn te verhalen) gesteld kun nen worden op 17 ton, waaronder 4'/2 ton, als oorlogsschatting ons in handen gekomen. Voor het overige is deze raming zeer on zeker, vooral wat de vermoodelyke waarde der preciosa betroft, aangezien eeno aan billyke eischen beantwoordende deskundige taxatie in Indiö r.iet uitvoerbaar is. Het ligt in de bedoeling der Indische Regoering alle preciosa naar Nederland te zenden, met uitzondering van een klein aantal ter bewaring aan het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen af te stano voorwerpen, en om van de geldswaarden in Inaiu alleen aan te houden de voor de circu latie geschikte geldstukken en eenige even eens voor het museum van genoemd Genoot schap bestemdo munten. De definitieve afdoening van deze aange legenheid, by de behandeling waarvan ook mot de belangon der Nederlandsche musea wordt rekening gehouden, wachtte op de be ëindiging van een met de directie van het Bataviaasch Genootschap gevoerd wordend overleg. Door den pouverneur-genoraal van Ned.-Indiö zijn de volgt-nde beschikkingen genomen: i ivlel Departement Goedgekeurd: Dat door don Landraad te Djembcr (Bezoeki) zijn bonoemd tot buitongewoon substituut-griffier buiten bezwaar vau den lande bij dio rechtbank, Ch. W. G. Karstonschuler cn J. li. De Sitter. Benoemd: Tot onderwijzer 2do kl. A. Tj. Van der Menlen, thans mot do waarneming dier betrekking belast; tot bulponderwijzeres mej. T. M. Kruisheer, thans met de waarneming dier betrekking belast; tot onderwijzer 3de kl. Tb. A. Den Daas, eervol ontslagen hoofdonder wijzer aan de Depoksche school. Overgeplaatst: Van do openbare 2de lagere school to Batavia naar de school tot op leiding van iulaDdscbe geneeskuodigon te Welte vreden. als hulponderwijzer, de onderwijzer ode kl. G. A. Tujl Schuilemukcr; van do lsto meisjes school A. te Batavia naar de meisjesschool B. aldaar, als 1ste onderwijzeres, de met de waar neming der betrekking van onderwijzeres 2de kl. belaste bulponderwijzeres D. F. Droste. Geplaatst: Aan de 2de school te Batavia, de benoemde onderwijzer 3de kl. Tb. A. Den Daas; aan de school te Boelokomba (Celebes en Onder- hoorighedeu1, om als hoofd der school op te treden, de met de waarneming der betrokking van onder wijzer 2de kl. belaste ambt. op non-act. J. Kaptiju; aan de lsto meisjesschool A. te Batavia, de mot de waarneming der betrekking van hulponder- wijzeros belaste onderwijzeres ter beschikking S. C. Van Leersum. Belast: Mot de waarneming dor betrekking van onderwijzer 2de kl., mot ingang van 10 Aug., J. Kaptiju, ambt. op non-act., laatstelijk onder wijzer 2de kl.met dc waarneming der betrek king van bulponderwijzeres moj. b. C. Van Leersum, gesteld ter beschikking van den Gouv.- Generaal. om te worden benoemd tot hnlponder- wijzeres. Door den resident van Soerabaia: Bonoemd: Tot lsten klerk op bet ass.-res.- kantoor te Lamongan, de 2do klerk aldaar J. C. Monteiro. Verplaatst: Van do contröle-afd. Soekaboemi naar de afd Soemedang, ter beschikking van don assistent-resident aldaar, do adspirant-controleur J. C. Bedding; van de afd. Soemedang naar de afd. Soekaboemi. ter beschikking vandenass.- res. aldaar, do adspiraut-controleur A F. Velders In do residentie Oostkust van Sumatra. Onthoven: Eervol van de tijdelijke waar- neiniog van bet bestuur over de onderafd. Laboeau Deli, de adspirant-controleur J. Breukink. Gesteld: Ter beschikking van don controleur aldaar, de adspirant-controleur J. Breukink vd- In de res. Riouw en Onderlioorigheden. Verplaatst: Van do afd. Tandjong-Pinang naar do afd. Karimon de contr. 2do kl. J. C. L. Fontoijn; van de afd Indragiri naar de afd. Tandjong-Piuaug, de controleur lste klasse H. J. E. F. Schwartz. Bij do exploitatie der Staatsspoorwegen op Java: Ontslagen: Wegens ziekte, eervol uit zijn betrekking do opzichter lste kl. P. J. Birsak; van de afd. Bantam naai de afd. Indragiri, de controleur 2de kl. D. Breedveldt Boer. Geplaatst: In de afd. Bantam de benoemde controleur 2de kl. P. A. Oudemans. In het gouv. Celebes en Onderhoorigheden. Goplaatst: In de onderafd. Kadjang, afd. Oosterdi9trictcn, de contr. 2de kl. L. R. Wentholt. Bij don waterstaat van 's lands B. O. W. Ovorgeplaatst: Van de res. Pranger Regent schappen naar de res. Bantam, de opzichter 2de kl. M. J. Bausch. Toegevoegd: Aan den chef der lste water- staats-afdeeling voor do werken ter verbetering van de bevloeiing der Tjihea-vlakte (residentie Preanger Kogentschappenj de opzichter 3de kl. J. P. R. Schmier, thans bij den gewestelijken dienst in dat gewest werkzaam. Goplaatst: in de res. Batavia de benoemde opzichter 3de kl. Ch. L. Breedt. Ontslagen: Eervol uitzijn betrekking, de hoofdonderwijzer der Depoksche school Th A. Den Daas; niet ingang van 31 Juli 1895. op verzoek eervol uit zijn betrekking en als buiten gewoon lid van de Weeskamer te Batavia, do tolk voor de Chineesche taal aldaar B. Hoetink. O d t heven: Eervol van zijn werkzaauistelling te Willem I (Semarang) voor de voorziening in de godsdienstige behoeften der mindere militairen en der minder gegoede leden van de protestantsche gemeente aldaar, de gewezen zondelingleernar van het Nederlandsch zendelinggenootschap te Rotter dam M. Toffer. Ben oom d: Bij het departement van Binuenl. Bestuur: tot hoofdcommies, de Jste commies F. A. Niggebrugge; tot lsten commies, do 2de com mies W. C. Velders; tot 2den commies, do ambtenaar op non-act. V. E. FJ. Jacques, laatst 2de commies bij het departement van Ouderwijs, Ecredienst en Nijverheid, tot tijdelijk hoofd opzichter bij de werken on opnemingen aan de Solorivier C. Van Wijngaarden; tot hoofdonder wijzer der Depoksche school, de onderwijzer 3de kl. bij het openbaar lager onderwijs D. K. N. Selier. thans als hulponderwijzer werkzaam aan de school voor zonen van iulandsche hoofden te Probolinggo. In do residentie SemaraDg. Geplaatst: Jn de controle afdeeling Wirosari, afdeeling Grobogan, do controleur 2de kl. H. J. Heijting. In de residentie Lampongsche Districten. Geplaatst: In de afdeeling Sekanipong ter beschikking van den contr. aldaar de burgerlijk ambt. H. Th. Brouwer. Ontslagen: Op verzoek, wegens ziekte, eervol uit zijn betrekking, de commies 3de kl bij den post- eu telegraafdienst O. V. E. Broers. Benoemd: Bij den waterstaat en 'slands burgerlijke openbaro werken tot opz. 2do kl., de opz. 2de kl. C. F. J. Hamel; tot opz. 3de kl. Cn. L. Breedt; tot commies 3de kl. bij den post- on telegraafdienst, de klerk bij het post en telegraafkantoor te Weltevreden Th. A. G. W. Pool. Departement van Oorlog. Verleend: Eén jaar verlof naar Europa wegens longdurigen dienst, aan den lsten luit.-kwartierm. bij de milit. administratie IL W. Hermans; een tweejarig verlof naar Enropa wegens ziekte, aan den lsten luit. der art. C. J. Kramers;twee maanden verlof naar Soeka- boemio, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. J. Le Roij; twee maanden verlof naar Fort-de-Kock, wegens ziekte, aan den off. van gez. 2de kl. te Oeloe Liman Mania, A. D. Valk. Bevorderd: Tot lsten luit. bij het wapen dor cavalerie, de 2de luit. J. J. Do Wit. Be uo eind: Tot directeur van den buskruit- molen te Badjong (Semarang) de lste luit. der art. J. C. TermijteleD, tbans waarnemend. Geplaatst: Bij aaukorust oit Nederland, bij het lUdo bat. inf. de 2de luit der inf. J. Ketting, bestemd voor den dienst b. t. 1.; bij het 18do bat. de kapt. der inf. M. G. E. L. VonSchauroth, van verlof terugverwacht; te Magelang de off. vau goz. A W. Cramer, bestemd voor den dienst hier te lande. Overgeplaatst: Bij den generalen staf op Lombok, de kapitein bij den gen. staf te Batavia L. A. Bakhuis. bij den gen. staf te Batavia, do kapt bij den gen. staf to Ampenan J. A P. Grevers, bij hot 18de bat. inf. de majoor bij het lOdo bat. H. C. Moorrees; bij bet garu.-bat. van Celebes. Menado en Timor, de lste luit. bij het subsistentenkader te Batavia J. J. Le Roij; bij het 5de bat. de kapt. bij het depot-bat. F'. J. L. De Moulin; als beheerder van het Magazijn van Oorlog to Batavia, do magazijnm. lste kl der artillerie bij het Magazijn van Oorlog te Padang J. J. Le Roij; bij dat te Padang. de magazijnm. 3do kl. der art. (2de luitenant) bij het Magazijn van Oorlog te Batavia, H. W. Rash or nnaar de 4de compagnie artillerie (4de bergbatterij) te Kotta- Radja, de kapitein bij de 17de compagnie (7de compagnie vesting artillerie) te Kotta-Radia, G. G. Suormondt;naar de 17de compagnie udecomp. vesting-artillerie) te Kotta-Radia. de kapitein 4de coiup. art. 4do bergbatterij te Kotta-Radja, W. F. G- L. Kerreb'rjn. Ontslagen: Op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de majoors der inf. W. C. Meuleruao en A. Aeilkema, de laatste met ingang van 3 Angustns 1895. Benoemd: Tot 2den luit. by het wapen der inf. de sergeanten van dat wapen P. Dijkstra, L. J. F. Van der Molen. J. Van Hecht Muntingh Napius, F. J. M. De Haan, G. J. L. Lapré. G. J. Iponburg, J. C. De Bruine, E. Townsend, G. Aars, G. Radersma. J. Prager, A. H M Eijken, H. F. Krol, A. C. Hoedt, J. M. Beijerinck, CL A J. Do Bruine, H. L. il. baron Von Isselmuden, F. A. Stoelman, E. A. J. Nobele. L. T. Van der Kruk, W. Aars, F. Halkema, J. W. G. Stemfoort, W. F. H. Epke, R. E. Filet, C. A. Rogge, P. F. Habraken, D. H. J. Van Bremen en T. J. C. Mulder Gemengd Nieuws. De Haagsche rechtbank ver* oordeelde gisteren den geschorsten portier by het departement van marine J F. R., wegens dieftal van dienstmedailles, tot één jaar ge-' vangenisstraf. Men schr y ft uit Amsterdam: De quaestie omlrent het inhouden der dienst- kaarten op de tentoonstelling, die in de laatste dagen vooral tot zooveel oneenigheden tusschen exposanten en comité aanleiding gaf, schy'nt voorloopig, als onze inlichtingen juist zyn, bygelegd te zyn. Naar on§ werd meegedeeld, zijn de ingetrokken dienstkaarten weder aan de vroegere bezitters uitgereikt. Het is waar, dat sedert geruimen tyd van de 'dienstkaarten, die voor 5 gld. verkrygbaar waren, misbruik werd gemaakt, maar een der exposanten deelde ons mede, dat de con trole al van den beginne af dit misbruik had kunnen constateeren en tegengaan. Verschei dene exposanten en exploitanten toch hadden aanvragen gedaan voor een zoo hoog cyfer van dienstkaarten (en deze verkregen ook), dat de controle reeds dadelyk had kunnen begry- pen, dat deze kaarten onmogelyk uitsluitend voor het personeel dezer aanvragers zouden kunnen dienen. Enkele exploitanten zouden byv. zelfs over dertig a veertig dienstkaarten hebben beschikt en deze aan hunne stam gasten hebben overgedaan. Groote ontevredenheid heerschte echter vooral onder de exposanten over de wyze, waarop de inhouding plaats had, en waarop hunne grieven door het comité werden aan gehoord. Geen wonder, dat thans ook andere bezwaren worden opgehaald en te berde ge bracht. Overigens schijnt het dat de „standjes" nog niet ten einde zullen zyn, want men mag vreezen, dat by het sluiten der tentoonstelling ook de quaestie omtrent het vervo.r der voor werpen en waren met de transport-maat- schappy „Holland" weer aanleiding tot geschil zal geven. Eergisteravond om tien uren sloot do heer Kuyt, van het hoeden- en pelte- ryen-magazijn Kuyt en Kok, in deReguliers- breestraat, te Amsterdam, zyn winkel. Toen hy een uurtje later met een vriend er weer langs kwam, voelde hy oudergewoonte eene aan den knop der deur eu ziet, de deur ging opent Hy keek even naar binnen en zag een hoofd boven de toonbank uitsteken. Onmiddeliyk trok hy de deur weer dicht. „Er komt niemand uit," zei hy en onder- tusschen riep hy hulp en politie. De inbreker wilde er echter wèl uit en een poosje stonden de heer Kuyt en de inbreker om het hardst aan de deur te trekken. Eindelyk werd de heer Kuyt moe. „Laat maar los," zei zyn vriend, do beer Kappenburg, „hy loopt my toch in de armen." Eq jawel, nauw schoot de deur open, of de dief yloog er uit. De heer Kappenburg sloeg hem de armen om het lichaam en bracht hem zelf naar het vlak daarnaast ge legen politiebureel. Het bleek nu, dat er nog niets ontvreemd was. Er werd een beitel gevonden en aan de geldlade was een spoor van begin van braak zichtbaar. Door de politie, die inmiddels gekomen was, werd het huis doorzocht, doch niets meer gevonden. Met een looper heeft de dief zich waar- schynlyk toegang verschaft. Hy is een be kende by de politie en ongeveor vyf en twintig jaren oud. Volgens zyn zeggen was hy in den winkel „om een hoed te koopen." De heer Kuyt beklaagde zich dat de politie zoo lang op zich deed wachten, hoewel er vlak naast een politiebureel gevestigd is. Te Friedheim, by Schneidemühl, is een geestelijke na het opdragen van de mis inééngezonken en overleden. By de kerke- lyke plechtigheid was gewyd water gedron ken en het bleek dat een onbekende daarin een groote hoeveelheid strychnine gedaan had. Een cycloon heeft den 4den Sept. de haven on de stad van Koosho Nosoe in Japan verwoest. 36 schepen in de haven werden verbryzeld, waarby veel matrozen om het loven kwamen. Ook in de stad is het aantal slachtoffers aanzienlyk. Op de veiling van handschriften, nagelaten door A. G. Kurtz, onlangs te Liverpool gehouden, kwamen verschillende muziekstukken van Mozart voor. Zeven blad- zydon zoor net geschreven variaties voor viool en piano, gecomponeerd op de bekende aria Belle Célimène, brachten 420 op; een ronde voor piano, gedateerd Maart 1787, 350; en eene fuga voor piano, ofschoon het slechts eene copie was, 200. Voorts betaalde men de origineele autograaf van Beethoven, Drei GesSnge von Goethe, van 1810, met 462een quatuor van Spohr met ƒ100; twee polonaises van Chopin met ƒ131, enz. Te Lissabon heeft een hevige storm groote schade aangericht. Groote uitge strektheden zyn overstroomd. To Funfkirchen is een in aan bouw zynd huis ingestort. Veertig arbeiders zyn onder het puin bedolven. Eén hunner is gedood, 36 werden zwaar gewond, waarvan zes doodelyk. Reclame-juweelen. De echt- genoot van Adelina Patti, signor Nicolini, heeft aan de „Chicago Indicator" geschreven dat het kleed, 't welk de diva droeg toen zy df laatste maal te Chicago in „La Traviata" optrad, 200,000 pd. st. heeft gekost. Op het kleed waren 3700 edelgesteenten, waarin geen enkele minder dan zes karaat woog.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6