Di •/"even uit «lo Legerplaats. VII. Van Laren naar Zeist. En alzoo zitten wy thans op de heide by Z*ïsf, ril. de eeno helft van hot 4de regiment in flinter j h.er, de andere helft in den omtrek. doch hierover later. Het was natuurlijk eene groote orukto in de Legerplaats by Laren, to n do dag van vertrek was aangebroken. Reeds 's morgens om 6 uren vertrokken wy, en zoo wat op gelyk lyustip ook de bagagetrein, begeleid door de verschillende kwartiermakers, koks, enz. Een lange trein was dat zekor, als men nagaat dat er 16 compagnieskarren, 5 bagage- karren, behalve do geiequireei de wagens wareü. De troep was over Hilversum en verder da Yarensche heide doorgetrokken, had in die omsi reken aldaar manoeuvre on zou na afloop daarvan oprukken naar het kamp by Zeist. Nu, din zware en vermoeiende dag is het voorzeker wel geweest. H-.t voortdurend door heide en zandwegen marcheeron matte wel af, en na afloop daarvan werd door het 1ste en 4do bat. van het regiment op de ZtLterheide, op het oude Mineurskamp, een bivak betrokken, terwyl liet 2de bataljon uit Leiden dien nacht op voorposten was te Soesterberg en het 3de bat. by Wallenst in, een hoove een geheel eind verder in de Zeister- heide gelegen. Door deze laatstgenoemde batal jons werden daarna do veld wachten uitgezet, ook gedurende den nacht. Door de kwartiermakers, onz., die regel recht met den bagagetrein naar de bivak plaats waren gemarcheerd, werden zoo spoedig mog-.iyk do keukens in orde gebracht, waarin het middageten zou worden gereed gemaakt. Dat hiervoor wel eenige tyd werd vereischt, is na te gaan, daar er op de heide niets was en dus do keukens naar de voorschriften gegraven moesten worden, enz. Na eenigen tyd waren de koukens gereed en spoedig brandde een lustig vuurtje onder de ijzeren kookketels, die aan haken hingen, welke haken weder door een lange yzeren staaf werden vastgehouden. Hierna zou men beginnen met den opbouw der tenten, want «r zou een tont-bivak betrokken worden. Hier oede bezig zflnde, hoorde men dtr muziek, en de verschillende bataljons kwamen lang zamerhand opdagen. Het was ongeveer zes uren namiddags, toen do troepen op do plaats der bestemming aankwamen. Natuurlflk dat ieder verlangend was te zien of er eenige maagvulling voor hem was. Het menu bestond uit bruineboonen mot spek. Hoewel by sommige compagnieën wel wat laat, nl. halfacht, werd toch het middagmaal met graagte genuttigd. Aardige tooneeltjes leverdo het bivakleven op, zelfs zeor schilderachtig konden som mige gonoamd worden, o. a.die koks met hun „witte" kokspakkon en die, terwyl de avond viel, nog voor het vuur stonden te koken of to braden, fantastisch beschenen door het hoog opvlammend houtvuur, terwyl somtyds de vonken boven hun hoofden uit vlogen, de soldaten, enz. daaromheen, allen even begeerig, dat de laatste hand aan het middagmaal werd geslagen, en mot den ketel in de hand een afwachtende houding aauno- mende. Verderop zag men in het heidekruid een groep zitton, mot oon kaarsje op de bidon geplaatst, een 6 a 8-tal daaromheen met don ketel met boontjes voor zich op den grond, smakolyk daarvan etende dit nog smakelykur makende doordien de een nog wat mosterd had overgehouden, en de ander nog wat peper, wat door allen broederiyk word gedeeld, terwyl ruonigo kwinkslag nu en dan werd geuit, hetgeen het geheel een vroolyk aanzien gaf en menigeen zou moeite hebben om uit dat groepje dos hoeren Yan Erps eerste artiston te kunnen onderscheiden. Aangozien allon, die aan de manoeuvro hadden deelgenomen, een zoer zwaren dag h idden gehad on dus allen zeer vermoeid waren, was na hot blazen van het avond appèl spoodig alles in rust, terwyl wy tevens hot vooruitzicht hadden oen uur langer te rusten, aangezien het den volgendon dag oen uur later reveille zou zyn, wol oen bewys dus, dat do rust allozins verdiend was. Het was oon prachtige avond, heldere maneschyn en geon wind. Omtrent hot bivak kan gomeld worden dat h.t oenigszins in den vorm van een kamp is. Er zyn tenten verstrekt met stroo en één of twee dekens, keukens zoo dicht moge- lyk by de compagnies terwyl do berekening luidt dat oon bivak slechts voor één nacht betrokken wor .t. Er kan dus vanzelf niet zooveel werk van gemaakt worden als in eon kamp. Wat de heide betreft, doze is beter dan die in Laren. Hoog begroeid met helm en heiJukruid, is zy lang zoo stoffig niet als in Laren, terwyl de hoids omzoomd wordt aoor een reusachtig groot denueboseb, hetgeen natuurlek een zeM' frissche luebt geeft. Ook bevinden zich achter in het bivak een 3-tal burgortenten, waar men verschillende eet- en diinkwaren voor billijken pry's kan verkrygen. Naar men verneemt, zou het 4de regiment, of anders oen gedeelte daarvan, van Zaterdag af worden ingekwartiord te Zeist en omstreken. Bewaring van oude rccliterlyke archieven en opheffing van het ltijks archiefdepót te Uoermoud. By koninklyk besluit van 19 Aug. jl. (op genomen in de „Staatscourant" van 6 dezer) zyn, op de voordracht van de ministers van binn. zaken, van justitie en van financiën, de volgende wyzigingon gebracht in hut koninklyk besluit van 8 Maart 1879, achtereenvolgens gewyzigd by de koninkiyke besluiten van 31 Augustus 1880, 9 October 1883, 20 April 1889 en 29 December 1891 lo. Artikel 1 wordt gelezen als volgt: „De oude rechterlijke archieven, welke dagtee- kenen van vóór de invoering der Fransche wetgeving, en thans nog by de gerechts hoven, arronoissements rechtbanken en kan tongerechten bewaard worden, of nog by de gemeentebesturen of hypotheekbewaarders berusten, worden overgebracht naar de be waarplaats der Ryks-archieven te 's-Graven- liage, of naar die, ge vestig i in de hoofdplaats der onderscheidene provinciën, en onder be waring gesteld van den Algemeenen Archi varis des Ryks of van de Ryks archivarissen in de provinciöo. Naar welke van deze be waarplaatsen iedere verzameling van oude rechterlyke archieven moet overgebracht wor den, staat ter beslissing van den minister van binneDlandsche zakon"; 2o. het afzonderlyk depót der Ryks-archieven te Roermond wordt opgeheven; 3o de tot dat depót beboerende verzame lingen worden overgebracht naar 'b Ryks archiefdepót te Maastri :ht; 4o. de o erbrenging, in art. 1 bedoeld, moet volvoerd zyn vóór 1 Jan. 1897. Be geueren-zank. De Haagsche correspondent van de „N. Gr, Ct." deelde dezer dagen mede, vernomen te h bbon dat de heer De Ras eene interpellatie zou aanvragen, om van den minister ophel dering te vernemen over de geweren zaak. „De heer De Ras, c'io in deze aangelogen- heid een actievo rol heeft vervuld, zou meer licht vorderen, en het kan goed zfln, dat ook dit muisje een tameiyken staart hebben zal. De vraag is alleenwie dc pijn zal gevoelen als er op wordt getraptschreef genoemde correspondent. Dj heer De Ras schryfc naar aanleiding daarvan o. m. in de „Limb. Koerier:" „Indien ik de overtuiging had, dat aan den minister van oorlog was te wyten het mis lukken der onderhandelingen met betrokking tot de levering der kl.-knlibergowertn door de binnonlandsche Industrie, ik zou geen oogenblik aarzelen, don minister in de Kamer opheldering to vragen voor do pyn, die ik by deze gelegenheid gevoelen zou, en voor het geen u dacht, bon ik zoo heel bang niet. Maar 't ia my gebleken, dat niet de minister oorzaak is van het afbreken der onderhande lingen. "Wel heeft do minister zich aanvan kelijk niet toeschieteiyk betoond, en veel be zwaren geopperd, de leden van het syndicaat, die Z. E. de aanbieding op 31 Juli jl. deden, en nog andere personen kunnen daarover een woo. >.jo meepraten, doch ten slotte hoeft do minister toegegoven. Toegegeven aan het bezwaar van hem of hen, die namens bet syndicaat optraden, dal door dc binnenlandsche industrie meer dan 100 geweren daags zonden geleverd moct -n worden. Dit is my gebleken uit tie schriftelijke beken tenis van iemand, die in deze aangelegenheid nauw betrokken is. Voor deze daad verdient dus de minister eer een woord van lof dan eeno interpellatie. Jammer slechts, dat, z(jn myn inlichtingen juist, 6n ik heb geen roden daaraan te cwy- felon, de minister eerst zyne conctssio oorst deed, toen het syndicaat zyn aanbod reeds ingetrokken had. Eenmaal echter deze hinderpaal uit den weg geruimd, bestond er geene aanleiding meer, het gedane aanbod niet gestand te doen. Toch is zulks niet geschieden daarvoor be staan, naar myne vaste overtuiging, gcheele andere oorzaken. Ik acht de Tweede Kamer do geschikte plaats niet, om die oorzaken te gaan bespre ken en dit zaakje uit te pluizen. Dc nnnslag tc Far(|«. Het mislukken van den voo genomen twee den aanslag op het bankiershuis Rothschild in do ruo Lafitto te Parys, is alleon te danken aan de scherpe bewaking van het geboyw sedert den eersten aanslag. In de kantoren, in de loge van den concierge en op straat hielden agenten van don veiligheidsdienst onafgebroken een streng toezicht. Donderdagmiddag zagon zy tegen drie uren een persoon aarzelend het gebouw binnentreden. „Al weer een arme drommel, die ondersteuning komt vragen", merkte een der agenten op. Do man trad binnen en bespeurde een drietal agenten, belast met de bewaking. Fluks haalde by een blikken bus, voorzien van een lont, uit den zak; by trachtto dezo met zijn sigaar te doen ontbranden, wierp byna onmiddellyk de bus onder de trap en vluchtte. De agonten zetten hem na en slaagden er in hem te grypen. Woedend verdedigde hy zich. Tei- wyl do man gepakt werd, liet men het ge- vaariyko voorwerp maar in do gang liggen tot do wagen van het gemeente-laboratorium het kwam haleta. Hy zegt den aanslag alleen te hebben willen plegen om tegen de bankiers to betoogen, doch niet met het doel iemand te willen dooden De samenstelling van de bom is onderzocht en met deze verklaring niet in tegenspraak. Hy bevatte slechts 60 tot 70 gram ebloraat van potasch en 20 tot 30 gram gewoon buskruit en was niet krachtig genoeg om iemand te dooden of groote materiëele schade aan te richten. Volgens den directeur van het stedelyk laboratorium, den heer Girard, was het toestel zelfs veel te slecht gemaakt om te kunnen ontploffeu. De Fransche bladen verdiepen zich in gis singen omtrent den persoon van den anarchist, doch weten evenmin iets naders omtrent hem mede te deelen. De „Figaro" meldt dat hy een zakdoek by zich droeg, gemerkt met een V. De w Temps" beweert dat de politie een geheel anarchistisch komplot op het spoor zou zyn. Een ander blad oppert het ver moeden, dat de man ook de dader zou wezen van den aanslag op het leven van den baron De Rothschild, die den heer Jodkovitz zoo duur te staan kwam. Dit is echter niet meer dan een vermoeden. Volgens de laatste berichten is de man door den rechter van instructie weer ondervraagd, maar hy blyft weigeren antwoord te geven op de vragen, welke hem werden gedaan, of te zoggen, hoe hy heet. Den politie agent Royer, die den anarchist aanhield, is eene gratificatie verleend van 100 franken. Twee andere agenten, die hem hielpen, ontvingen 50 en 25 franken. De man is onmiddellyk gephotographeerd en een groot aantal zyner portretten is naar alle kanten verzonden. Wellicht gelukt het der politie op deze wyze te vernemen, wie hy is. Een merk waardigheid van de bom was, dat het omhulsel van de gevaarlyke machine van Nederlandsch maaksel was een busje van Van Houtens Cacao. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zoodag 8 Sept. te tnee nreD, door het 8tafu.uziekcor( der dd. Schutterij. Directeur: de hoer Joh. C. Geyp. Eerate afdceling- No. 1. Am ci ij-Maraeh, Joh. C. Geyp; 2. Ouverture „Lustige Weiber vo:i Winleor", O. Nicolaï; 3. Iuiniortolleii- Walzer, J. Guogl;4 Faritaisit uit do Opéra Martha", F. v. Flotiow. Tiv ede afdeeling: No. 6. Ouverture „Lo Mb$oq", F. Auber; C. Fraga.euten uit „Der Bettelstudent", C. Millöcker; 7. „ErriDncruDg an It. Wagners Tauehaascr", V. flamm8. Fantaieio uit „Daa NachtUger in Graoada", B. Kreezer. UITLOTINGEN. BoDgaareche Boode-Ivruis- Lotcn van 1882 a 11 5. Trekkiog van 31 Augustus 1895, betaalbaar 1 Oct. 1895. Serie G3U, d. 91 11. 10,000; e. 7159, n. 66 11. 1000 116 d. 85, e. 2386 d. 35, s. 7158 n. 91 elk fl. 590; p. 523 d. 91, e. 573 ri. 81, s. 715 u. 67, e. 11G0 o. 37, s. 1G13 v. 58, e. 2248 n. 7. s. 2'66 n. 80. u. 3806 n. 37, v. 435G ij. 41, e. 51G3 n. 86. s. 5i 91 n. 12, s. C906 d. C9, e. 7618 p. 49 elk 11. 1000; s. J97 u. 62, e. 303 n. 80, 388 u. 97, e. 771 n. 9G, 808 u. 5, e. 1788 n. 17, s. 2760 n. 63, e. 3017 i>. 53, s. 3312 v. 79, c. 4079 d. 94, a. 4347 n. 34. e. 5713 d. 2 s. 573 s n. 26, e. 6838 d. 10. e. 5946 r. 90, s. 6986 u. 25, 6. 6091 n. 94, e. 6142 c. 50, e. 6331 n. 25, e. C504 n. 19, e. 6020 r. 86, e. G617 n. 24. e. 67.2 d. 11, e. 7364 n. 41; s. 7609 n. 74 elk 11. 60. Allo overige nummers, iu de getrokken strieën voryat, zijn aflos baar met fl. 25. BUITEL LAND. Boigfië. By de Belgische manoeuvres, die dezer dagen gehouden worden, komon nogal veel ongelukken voor; verschillende ruiters werden ty charges afgeworpen en gewond, terwyl ook eenige paarden dood bleven. Men meldt eveneens, maar hierin'zal wol wat overdrijving schuilen, dat tot nu toe acht soldaten door de vroestlyke hitte zyn bezweken. Koning Leopold van België is nog niet te Brussel teruggekeerd. De koning bevindt zich nu in Savoye. Drie valsche bankbiljetten van 50 franken zyn by de Nationale Bank te Antwerpen gepresenteord. Zy zien or losser en magerder van druk uit dan do echte. Het papier is minder buigzaam en glansryker. Een blad verzekert dat in een minister raad besloten werd, maatregelen te nemen tegen de hoogo staatsambtenaars, die schulden hebben en wier namen herhaaldelijk in den „Moniteur dos Pro'.éis" voorkomen. Zy zouden uitgenoodigd worden, hun ontslag te vragen. Italië» Eenige kardinalen hadden, naar aan de Temps" wordt geseind, den wensch te ken nen gegeven aan den Paus om, wogons ge zondheidsredenen, zich uit Rome te mogen verwijderen. Onder hen bevond zich de Duit- sche kardinaal Steinhuber. De Paus heeft hun verzocht te Rome te blyven tot na 20 Sep tember. De katholieke bladen hebben byzon- dere instructies gekregen en zyn uitgenoodigd om den katholieken een kalme en waardige houding aan te bevelen gedurende de feesten van 20 September en om niet aan openbare manifestaties deel te nemen. Zy moeten het voorbeeld der eerste Christenen volgen, die, terwyl de Heilige Petrus in de gevangenis zat, in het gebed vereenigd waren. De correspon dent van de „Figaro" meent te kunnen tegen spreken dat de deuren van het Vaticaan ge durende de feesten zouden gesloten gehouden worden. Het Vaticaan zal gewoon toegankelyk zyn. Misschien worden de musea en de scbildo- ryen-galeryen gesloten, maar dat is nog niet eens zeker. Zwitserland* Het bestuur dor sociaal-democratische party in Zwitserland heeft besloten handteekenin- gen byeen te brengen voor een voorstel tot invoering van Staatsexploitatie der spoorwegen en propaganda te maken ten gunste van het lucifersmonopolie, waarover ïq deze maand gestemd moet worden. In het Zwitsersche kanton Solothurn zal het referendum op 29 dezer uitspraak doen over oen wet, die don verkoop van het brood regelt. Volgens deze wet zal het brood moeten gebakken worden in brooden van 1 en 2 kilogram; alleen bet kleinere gebak valt buiten de bepalingen der wet. De ver- kooper moet altyd ook ongevraagd in tegenwoordigheid van den klant het brood wegen, terwyl de pr\js duideiyk in den winkel moet zyn aangegeven. Wanneer blijkt dat een brood te licht is, mag do kooper dat door kleine broodjes aanvullen. Het brood moet goed gebakken zyn en mag geen vreemde bestanddeelen bevatten. Overtredingen worden gestraft met 5 tot 50 franken. In Zwitserland wordt propag?nda ge maakt voor een voorstel om in de grondwet der republiek op te nemen het beginsel der Zondagsrust. Volgens de „Köln. Ztg." is het niet onwaarschynlyk, dat de benoodigde 50,000 handteekeningen onder dit voorstel byeengebracht zullen worden. Spanje» In Spanje komen van tyd tot tyd gebeur tenissen voor, die van toenemende ontevreden heid getuigen. Hier en daar hebben rustver storingen plaats, deels uit politieke redenen, maar meestal uit lokale redenen, of wanneer groote nood de menschen tot wanhoop brengt. Dan worden beschuldigiogen van partydigheid en onoTlykheid, die niet altyd ongegrond zyn, tegen de autoriteiten uitgesproken. Te Valladolid werd de burgemeester over tuigd, dat hy het loon van 93 vaste stads- werklieden, die alleen op papier bestonden, zich had toegeëigend. De conservatieve party, thans de regeerende, verdedigt hem evenwel en het bovolen onderzoek zal zeker met zijne onschuldigverklaring eindigen. Soldaten zyn in de stad gelegd om eene uitbarsting van de verontwaardiging des volks te verhinderen. De bevolking van Ferrol is verontwaardigd, omdat de minister van marine Bilbao on- billyk, naar zy zegt begunstigt. Een comité werd gevormd, vo ksvergaderingen werden gehouden, tesen do handelwijs des ministers werd geprotesteerd. Hot stadsbestuur stelde zich aan d9 zyde van het comité en vroeg z\jn ontslag, de kooplieden sloten hunne winkels, de dagbladen verschenen met rouw rand en de regeering versterkte de bezetting. Servië. De Servische minister van oorlog heeft bevolen, dat, zoolang de Hongaarsche regee ring het verbod op den invoer van varkens handhaaft, aan de Servische soldaten varkens- vleesch in plaats van rundervleesch verschaft zal worden. Bulgarfle. De „SvoboJa" meldt uit Rustschuk dat do politie in de nabijheid van liet paleis van vorst Ferdinand van Bulgaryo een als vrouw ver kleed jongmensch heeft gevangengenomen. By eene in zyne woning gehouden huiszoeking werd een brief van staatkundigen inhoud gevonden. Cuba. Zooals een telegram heeft gemeld, hebben de insurgenten op Cuba eene regeering be noemd. President hunner republiek is mar kies Santa Lucia, die in October 1868 na co verovering van Bayamo door Cespedcs met Betencourt en de broeders Agrainonto de voorloopige regeering op zich nam. De nieuwe republikeinsche regeering heeft dadelyk stap pen gedaan om hare erkenning door vreemde gouvernementen te verkrygen. Te Lima is Maandag eene deputatie der Cubaansche insurgenten aangekomen en door de hoogste autoriteiten ontvangen. Zy herinnerde dat ook in 1886 Peru de Cubaansche republiek had erkend. In het Spaau8oho leger op Cuba heerscht in hevigo mate de gele koorts. Volgens een blad te Madrid zyn niet minder dan 200 offi eieren aan deze ziekte gestorven. Do regeering ontkent niet, dat de gele koorts veel slacht offers maakt onder het expeditieleger, maar beweert, dat de cyfers zeer worden overdreven. Volgens officiëele opgaven zouden tot dusver 30 officieren aan de ziekte bezweken zyn. De nauwkeurige lyston der dooden worden nog niet bekend gemaakt. China, on .Japan, In een brief aan de „Daily New.s" uit Joko- hama wordt bevestigd dat de Japanners by de Maleische bevolking van Formosa een hardnekkigen tegenstand vinden, zoodat de stryd een wanhopig wreed karakter heeft gekregen. Geen genade wordt gevraagd of ge geven. Ook is Japan dit jaar door vele rampen ge teisterd. Het getal der aan cholera overledenen bedraagt 6219; een typhoon heeft verwoes tingen aangoricht in Zuid-Japan en door de buitengewoon lage temperatuur wordt de ryst niet ryp. Met welke moeilijkheden de Japanners op Formosa reeds te kampen hebben gehad, blykt uit het volgende bericht van een gevecht met de oproerlingen, dat in Juli in de nabyheid van Tokohan, in het noorden van Formosa, heeft plaats gehad. Een afdeeling, 800 Japansche soldaten sterk, werd door de oproerlingen, hoofdzakeiyk Zwarte-vlaggen, in een hinderlaag gelokt en moest na een verwoed gevecht terugtrekken. De Zwarte-vlaggen achtervolgden hen en verdreven hen uit Tokohan. Zoodra de Japansche aanvoerder bemerkte, dat hy in een val gelokt was, gaf hy bevel den vyand geen kwartier te geven. Men zegt dat de Japanners by het torugtrekken alle huizen langs hunnen weg verwoestten en alle mannen, viouwen en kinderen, die zy aantroffen, doodden. In het gevecht tegon de Zwarte-vlaggen verloren de Japanners ongeveer 600 man. Noord-Znid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. Opbrengst in Augustas. 1894 1895. Vorechil. Reizigersf 9076.99* f 9954.45* f 877.46 Goederen2082.03* 2S66.40 4- 2J4.S6* Te z&ruen very, f 11159.03 ƒ12320.85* 1161 82* Vorige maanden 66872.45* 58025.11* 4- 1152.66 Verv. eed. 1 Jan. ƒ68031.48* ƒ70345.97 2314.48* Diversen4985.50 4839.16* 146.33* Totale opbr. ƒ73016.98* ƒ75185.13* +2168.15 Per deg-kilom. f 10/731 11.050 6.319 De Koninginnen op reis. In het gouvernementsgebouw te Assen zyn do voor de Koninginnen ingerichte vertrekken gelegen in den rechtervleugel en hebben het uitzicht op den prachtig begroeiden Brink en op de Drostenlaan. In het boudoir van de Koningin is, behalve de keurige meubelen, wit met goud, passende in een vertrek style Louis XVI, ook geplaatst een spinnewiel, dat weleer in geen boerenwoning van Drente ontbraken waaraan de Drentsche jongedochters den naam van spinsters ontleenden, maar dat ook al den invloed van de veranderde tijdsomstandigheden hoeft ondergaanwanneer men het nog vindt in de huiskamer, dan is het, omdat men er aan gehecht is als eene herinnering uit het verleden, doch niet, omdat het nog het on misbare werktuig ie van vroeger. De voormiddag van gisteren was geheel ingenomen door de audiënties, die de Koningin- Regentes verleende aan de autoriteiten in Drente en aan de besturen van tal van ver- eenigingen, die H. M. hun hulde kwamen brengen. De audiëntie werd gegevon in de groote receptiezaal van het gouvernements- hotol; zy was buitengewoon druk bezocht. Niet minder dan 500 personen uit alle rangen en standen der provincie defileerden voor H. M., die in gryze zy 'e met guipure van zwarte kant gekleed was. Den burge meester verzeker Je de Regentës dat de Koning innen met de ontvangst te Assen zeer inge nomen waren. De namiddag was bestemd voor een bezoek der beide Koninginnen aan de wedrennen, die de Harddraveryvereeniging te Groningen had georganiseerd op hare banen te Vogelenzang by de Punt. Die plok is aan HH. MM. niet onbekend. By haar bezoek aan Groningen, nu ruim drie jaren geleden, bezochten zy de baan, maar in vreeselyk ontredderden toestand; eon storm wind, gepaard met zware regenvlagen, had op de baan en de tribune allerdroevigst huisge houden, zoodanig dat de eerste indruk was, dat het sportfeest heelemaal ui t kon door gaan. Daarop werd wel teruggekomen; de Koninginnen, die tegen alle weer en wind bestand zyn, brachten ook het toegezegd© bezoek aan de baan; maar 't was toch een mislukt feest, tot groot hartzeer voor alle sportliefhebbers. Ditmaal had men niet onder de ongunst van het weder te ïyden; integGn- deel, moeder Natuur werkte mede zooveel zy kon om het feest te doen slagen. Genoemde harddravery-vereeniging is geen specifiek Groniogsche instelling; zy is veeleer het vereenigingspunt van allen, die in de drie noordelijke provinciën hart hebben voor de paardensport. Voorzitter der vereeniging is thans jhr. mr. De Milly van Heiden Reinestein to Zuidlareu, lid van Ged. Stat-on van Drente, en van de commissie van ontvangst van HH. MM. maakte ook de heer R. Bloembergen, van Leeuwarden, deel uit. Het interprovinciale karakter van dit sport- feest kwam ook uit door het publiek, dat op do baan en op de tribune aanwezig was; Groningen leverdb daartoe het leeuwenaandeel, maar ook vele Friezen waren opgekomen. Precies te twee uren kwam de trein aac het station de Punt aan, waar een met plan ten en wimpels versierde doorgang met aan weerszyden een baldakyn, was aangebracht. De burgemeester van Haren, jhr. Quintus, was daar aanwezig. Hofrytuigen stonden ge reed, die in vluggen draf de Koninginnen naar het terrein der wedrennen brachten, waar zjj door duizenden werden opgewacht. Een luid, daverend hoezee steeg op toen het koninklyk rytuig de fraai versierde tribune naderde, en daarna weder als de Vorstinnen de tribune trap beklommen hadden. Bouquetten werden daar aangeboden door mevrouw De Milly en mevrouw Bloembergen. Verder ontviügen de Koninginnen in mooie omslagen programma's der wedrennen, omtrent welke de heer De Milly de jongo Koningin inlichtte. Op de tribune waren ook aanwezig de Commissarissen der Koningin in dedrienoor- delyke provinciën en de heer Alberda van Ekenstein, lid der Eerste Kamer. De Koninginnen kwamen vóór het begin van het tweede nommer. De deelnemers aan dezen wedren, waarvoor H. M. den eersten eereprys had uitgeloofd, reden in optocht langs de koninkiyke tribune, voordat de wedren begon. Het publiek hief plechtig het Volkslied aan, terwyl de harddravers zich opstelden. Dat was een zeldzaam treffend oogenblik. Koningin Wilhelmina was gekleed in eene crème zjjden japon met glinsterende passe menten en een cul militaire met een donzen rand aan den zoom, terwyl de Regentes een kleed droeg van gryze zyde met zwart ge garneerd en lichtklöungen hoed. De Vorstinnen bleven tot na afloop der rennen en Wilheluiina reikte toen de door Haar uitgeloofde beide eere-prflzen (een zil veren champagnekoeler en vier zilveren kan delaars) aan de winners persooniyk uit. Het publiek had steeds groote geestdrift getoond. Een langdurig en harteiyk gejubel volgde en een spontaan gezang: „Lang zullen zy leven I" toen zy het terrein verlieten. Het was een heerlyku dag. Inmiddels was het weer in den loop van den namiddag prachtig geworden. Te vier uren verlieten HH. MM. per rytuig het terrein der wedrennen, om over Zuidlaren en Anloo naar Assen terug te keeren. In eerstgenoemde gemeente had men alles in het werk gesteld om de Vorstinnen fees- telyk te ontvangen. In de buurtschap Midlaren, die een deel uitmaakt van de gemeente Zuidlaren, stonden

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2