In de zaak van den bierhuis- houder, die na bezetten tyd bezoekers in zijn localiteit had, besliste gisteren de kanton rechter te 's Gravtnhage dat, al moge ge ileken zyn dat do beklaagde de bezoekers van het sluitingsuur verwittigd had, hy echter niet de hulp der politie had ingeroepen om de tot vertrek ongezinden uit zijn inrichting te verwijderen. Hieruit trok de kantonrechter de conclusie, dat bekl met zijne volledige goedkeuring na bezetten tijd bezoekers in het bierhuis had, en veroordeelde hem deswege tot f 3 boete. Van dit vonnis zal hooger beroep worden aangeteekend. Den 19den dezer zal voor het kanton gerecht te 's-Gravenhage terechtstaan het z. g. Staphorster boertje, wegens onbevoegde uitoefening dor geneeskunst. Een drietal kwartjesvinders heeft gisteren te Scheveningen een Duitscher 66n bedrag van f 70 af handig gemaakt. Hier van is aangifte gedaan bij de politie. Voor de Haarlemsche rechtbank moest zich gisteren verantwoorden D. C. Bosch, 19 jaren oud, verver te Haarlem, wien ten laste werd gelegd dat hy te Haarlom den 27sten Juli in den avond den timmerman J. Htnneman, met wien hij twist had, op den grond tegen de straatsteenen heelt geworpen, n et zooveel kracht, dat Henneman tegen een lantaarnpaal terechtkwam en na eonige uren ten gevolge van een schedelbreuk overleed. Verschillende personen, onder wie twee heeren medici, werden als getuigen gehoord. Beklaagde erkende wel, Henneman een slag te hebben gegeven, doch eerst nadat deze hem bij zijn das had gegrepen. Deze bewering werd door oenige getuigen ten stelligste tegen gesproken. Het O. M. achtte de ten laste gelegde mishandeling met doodelijken afloop wettig en overtuigend bewezen en vorderde tegen den beklaagde mitsdien eene gevangenisstraf voor den tyd van 5 jaren. Als toegevoegd verdediger bepleitte mr. H. Fh. 't Hooft verschillende verzachtende om standigheden en riep voorts de clementie der rechtbank voor den beklaagde in. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op over 14 dagen. Een belangrijke diefstal is gister namiddag gepleegd in een postwagen van den sneltrein van Amsterdam naar Brussel, die te halfvier van Amsterdam vertrekt. Bij aan komst te 's Gravenhage bleek dat uit een bagagewagon, die uitsluitend wordt gebruikt door de Posterijen, uit een zak, bestemd voor een betaalmeester aldaar, ontvreemd was een bedrag van f 750. Alle toegangen tot den wagen waren gesloton; het binnenslot ver toonde echter sporen vau braak. Do surveillant C. Nefs, te Bergen- op-Zoom, die de vorige woek in de suiker fabriek van den heer Wittonck aldaar crnsrig aan bet boen werd gewoDd, is gisteren kort na de amputatie van dat lichaamsdeel be zweken. De ongelukkige laat eene vrouw zonder kinderen achter. Te B e r g e n-o p-Z o o m is gisteren een 17 jarige jongeling bij het baden in de Schelde verdronken. Onder hot bedrioglijk voorgeven, dat zij do voorwerpen ter wijding naar het klooster to Babberich, gemeente Zevonaar, zouden overmaken en daarna terugzenden, hebben een man, eene vrouw, een meisje, ongeveer 14 jaar, en een meisje, ongeveer 12 jaar, allen Nederlandsch sprekende, en Y)ndirekkende met een groone hondenkar, lo zamon en in vereeniging af handig gemaakt zon ler terug te bezorgen ten nadeole van B. H., te 's-Hoerenberg, een aantal gouden sivradon en heilige voorwerpen. Genoemde personen zijn het liatst gezien 23 Aug. jl. ze6 uren te Stad Deutichem, gaande iu de richting Varsevold, gemeente Wiscb. De brigade-commandant dor kon. mare chaussee te Deuticben en 's-Heoronberg, als- aiode de burgemeester van Bergh, verzoeken opsporing, aanhouding en bericht zoowel aan hem als aan den officier van justitie te Arnhem. Een geheimzinnige geschiede nis. Men meldt aan de „Tel." uit Echt, dd. 4 September? Gisterochtend begaven zich de marechaus sees naar het naburige Echterboscb, waar zy in de nabijheid der woning van zekeren Th., op eenigen afstand van de Duitsche grens, in den grond het lyk vonden van een porsoon, die in 1888 daar moet begraven zjjn. Ruim 7 jaren lang heeft do Duitsche en Nederlandscho politie naar dit Ifik gezocht. In 1888 woonde nl. een zekere K., van Sittard, in het Fruisiscf „Tensdorpjo Saoffelen en pleegde, naar men zegt, wegens eene liefdeshistorie, zelfmoord. Het lyk van den zelfmoordenaar werd ge plaatst in hot doodenhuisje te Saeffelen en 's andoren daags ontdokto mon, dat het ver dwenen was. Allo nasporingen leidden tot niets; zelfs de door de Duitsche regoering uitgeloofde premie van 500 mark bleef zonder gevolg. Nu, plotseling, na zeven jaren, vinden de Duitsche en Nederlandscbe gendarmen het lyk, dat nagenoeg geheel vergaan is en waarop het moeilyk zal zyn eene sectie te houden. Men vraagt zich af, van waar de inlichtingen kwamen, welke der justitie moeten verstrekt zjjn, on of die zelfmoord niet een manslag is geweest. Wellicht, dat de justitie, wier Ijverig na sporen lof verdient, den mantel der geheim zinnigheid zal weten op te hellen. Niettegenstaande de tegenspraak blykt het, dat thans te Grimsby een tweede lyder aan cholera is overleden. Men vreest voor uitbreiding dor ziekte by het warme weder. Te Londen zyn op één dag negen gevallen van zonnesteek voorgekomen. Te Innsbruck zal in 1896 een groote internationale tentoonstelling worden gehouden van alles, wat betrekking heeft op lichamelijke opvoeding, gezondheidsleer en sport. De stoomboot „Norder" van de marinewerf te Kiel Is vertrokken, om de gezonken torpedoboot „S. 41" te lichten. In Tirol is een postbeambte by het plukken van edelweiss omlaag ge stort en onmiddellijk doodgebleven. Een Engelsche giftmengster. De Engelsche pers houdt zich weer veel bezig met de zaak van mevr. Maybriek, die in 18S8 ter dood veroordeeld werd, beschuldigd haren man te hebben vergiftigd. In geheel Engeland ontstond eene beweging ten voordeele dezer vrouw, aan wier onschuld door hondorddui zenden werd geloofd. Deze beweging nam zulk een uitbreiding aaD, dat men niet tot de terechtstelling durfde overgaan en do koningin een decreet toekende, waardoor de straf van mevr. Maybriek in levenslange op sluiting werd veranderd. De advocaat van movr. Maybriek, do be roemde sir Charles Russell, thans lord Russell of Killo wen,„lord chief justice" of opperrechter van Engeland, deed al wat in zijn vermogen was om gratie voor zyn cliënte te verkrijgen. De twijfel aan de schuld van mevr. May briek is hoden ten dage nog zoo groot, dat verleden week in bet Lagerhuis M. Arthur O'Connor de herziening van het proces vroeg. Men mag zeker zyn dat do „lord chief justice", als by daaraan iets kan doen, dit niet laten zal. Maar volgens de Engelsche wet is en biyft mevr. Maybriek, zelfs indien het gerecht hare onschuld erkende en haar in vrijheid stelde, eene moordenares* en herstel is onmo gelijk; het Engtlsch gerecht kan niet falen en komt op geeno bbslis'sing terug. Uit een dossier, door de vrienden der ver- oordeelde, in Engeland en Amerika verzameld, blykt dat do hoer Maybriek een dronkaard en morphinomaan was en by zelfs arsenic innam. De heer Maybriek kan zich dus heel goed zelf gedooJ hebben. Een aanslag tc arijs. Gisternamiddag om halfvier drong te Parys een man door in het kantoor van het ban kiershuis Rothschild en legde daar een oor- werp neer, dat ontplofbare stoffen bevatte. Do man poogde de lont, welko daaraan ver bonden was, aan te steken, maar dit werd verhinderd door ten politio agent, die den man aangreep. De man ram de vlucht. Op liet oogenblik» dat hy door den agent werd achterhaald en aangehouden, haalde hy een scheermes voor den dag, waarmede hy den agent te ïyf ging. Weldra echter werd hy overmand en in hechtenis genomen. Toen de man naar de profectuur werd gebracht, verklaardo by dat hy oen overtuigd anarchist is, maar hy weigerde zyn naam op te geven. Hy zeide dat het voorwerp, dat hy by zich had, was gevuld met chloraat van potasch. Volgens de verklaringen der politio gelykt deze anarchist sprokend op Pauwols, don anarchist, die in het vorige jaar een bom wilde werpen in do Madeleine-kerk, maar daarby zelf het leven verloor. Men vermoedt daarom, dat hy een broeder van dezen Pauwols is. Aldus luiden de eerste berichten. De correspondent van de „Indópendance beige" deelt nog eenige byzonderheden over dezen aanslag mede. Do anarchist droeg de bom onder den arm. Een agent van politie, wiens aandacht was getrokken door de zonderlinge houding van den man, volgde hem, toen hy de vestibule doorging en daarna de trap wilde opgaan. Toen de man, boven gekomen, een lucifor aanstreek, blijkbaar met het doel, om de lont aan te steken, vatte de agent hem aan. De man gaf hem een stomp tegon de borst, zoodat de agent viel. De anarchist zetto het toen op oen loopen, maar de agent was spoedig weer op de been en haalde hem nog in de ruo Lafitce in. De anarchist haalde nu een scheermes uit den zak. De agent had echter zyn sabel reeds getrok ken en bracht don anarchist daarmede een slag toe op den arm, zoodat hy het mes liet vallen. Daarna werd de man overmand en naar het bureel van politie gebracht. Volgens latere berichten blyr't hy weigeren zyn naam op te geven. Alleen verklaarde hy dat hy 33 jaren oud is. Vorder zeide by, dat het voonvorp, dat hy by zich had, 40 gram chloraat-poeder, maar geen projectielen bevatte. Het was zijn doel, door de bom in Rothschilds kantoor te doen ontploffen, te protesteeren tegen de bankiers. Men weet reeds dat de anarchist gerui- men tyd heeft gewoond in de voorstad Mont- martre. Do politie gelooft daarom, dat het zal gelukken te vinden wie hy is, vooral, omdat men meent dat zyn signalement reeds by de prefectuur bekend is. De Koninginnen op reis. Vóór haar vertrek uit Zwolle werden de beide dochters van den Commissaris der Koningin in Overysel, den heer Lycklama, 's ochtends op de kamer der Koningin ont- boien, waar H. M. met een vriendelijk woord de oudste haar portret aanbood en de jongste een gouden broche met diamant. De kapitein van de boot, die de Vorstinnen naar Kampen bracht, ontving als souvenir een kostbare doekspeld met het monogram van HH. MM. Voorts schonken de Koninginnen f 1000 voor de algemeeno armen te Zwolle, f 500 voor di9 te Enschedee, f 300 voor die te Kampen, f 150 voor do politie te Zwolle en f 150 voor het stedelyk muziekcorps en verschillende giften voor de politie der beide andere ge meenten. Voor do slachtoffers der ramp te Genemuiden gaven Hare Majesteiten f 100. De weezen van alle gezindten, de oude mannen en vrouwen en de verpleegden uit het gesticht van liel'do zyn voor hare rekening onthaald geworden. Zóó hartelyk was de ontvangst, die der Koningin in de provincie Overysel werd be reid, dat do Koningin-Regentes menigmaal oen traan van dankbaarheid schreide over de groote liefde, die men hare dochter in die p ovircie toedraagt. Herbaaldelyk dank betuigend, ver lieten de Koninginnen gisterochtend Zwolle, om zich naar de provincie Drente te begiven. Hut was eene lange reis, die de Koning innen hadden te doon. Als men in den snel trein van Zwolle naar Assen gaat, doet men er ruim anderhalf uur over; maar zoo kon de reis ditmaal niet gedaan worden. De weg van Zwolle naar Meppel w.s spoedig afgelegd; alleen te Staphorst stopte de trein even, waardoor de schooljeugd gelegenheid had HH. MM. oen lied toe te zingen. Orastre;-ks 11 uren reed de koninklyke trein het station te Mepp 1 binnen. Daar heette de Commissaris der Konin?in in Drente, jhr. mr. P. J Van Svvinderen, Hare Majesteiten welkom op het grondgebied der provincie Nadat twee jonge dames den Vorstinnen bloomen hadden aangeboden, inspecteerden IIH. MM. de eere- wacht der schuttery. In de versierde wacht kamer werden o. a. Burg. en Weths. aan de Koninginnen voorgesteld. Op het Stationsplein stond oeno groote menigte, die Hare Majesteiten, zoodra dezen buiten waren gekom: n, toejuichten, hoewel niet luidruchtig. Links van, den weg, op een weiland, zong oen koor van 130 heeron en dames, onder leiding van den lieer K. Nieuwen- huis, het ouio Wilhelmus. Geëscorteerd door vyftig huzaren, reed de stoet door de ver- sierie straten naar de hoogere burgorschool aan den Zwolschen weg, waar HH. MM. uoor do gemeento een lunch aangeboden zou worden. Oüderwog, voor de woning van den heer Hes, werden haar door het dochtertje des burge meesters en eene vriendin van haar bloemen aangeboden. Daar de ruimte in het Raadhuis slechts be perkt is, was het gebouw van de ryks hoogere burgerschool voor de ontvangst der Vorstinnen keurig ingericht en versierd. Het déjeuner werd gelo/erd doo; de bekende Amsterdam- sche firma Zomerdijk Br.ssink en da Groning- sche schuttery muziek deed zich hooren terwijl do spyzen weiden opgediend. Aan den lunch zaten, behalve de Koning innen, haar gevolg en den gouverneur, aan: het dagelyksch bestuur der gemeente, de dertien raadsleden, de secretaris, de gemeente ontvanger, de commandant dor schuttery en de president der K. v. K. De burgemeester sprak aan den lunch de Vorstinnen toe. De Koningin-Regentes ant woordde. Toen de lunch geëindigd was, vertoonden de Koninginnon zich herhaaldelijk voor een der ramen. Het volk juichte haar met geest drift toe. Hiermede mas hot bezoek aan Mep pel geëindigd, maar de feesten werden er met opgewektheid voortgezet, o. a. door het houden van een optocht. Por rijtuig werd de weg van Meppel naar Hoogeveen door den hofstoet afgelegd. Langs den weg, die door de gemeenten De Wyk en Zuidwolde leiit, was weder veel werk van de versieringen gemaakt en aan de beide gemeentehuizon zongon de schoolkinderen HH. MM. liederen toe. Dit was ook te Hoo geveen het geval, waar men op vernuftige wyze het bezwaar te boven gekomen was, dat de kinderschaar, op den tame lyk smallen weg opgesteld, aan don stoet den doortocht zou versperron. Deze weg loopt langs een kanaal; het koor was dus opgesteld naast den weg op een schuit, die in het kanaal was vastgelegd met een andeio schuit or naast, waarop het muziekcorps was geplaatst, dat den zang begeleidde; en op nog 22 andere schuiten was aan do overige schooljeugd een plaats verschaft, zoodat allen de Koninginnen goed konden zier.. Voor de versieringen te Hoogeveen was het materiaal ontleend aan twee takken van nyverheid, die daar in hooge mate bloeien. De eerepoorten waren meerendeels van turf- strooisel, een product van het hoog veen, waaraan de plaats haren naam ontleent, en in de versieriogen domineerde de roos, een blcem, die te Hoogeveen op groote schaal wordt gekweekt. Aan de uitnoodiging van het Drentsche Kamerlid, mr. Smeenge, die als kantonrechter te Hoogeveen woont, tot de schippers, om, wanneer zy op 5 Sept. te Hoogeveen waren, dien dag in de Hoogeveensche vaart te bly ven liggen, was door velen gevolg gegeven; by sluis No. VI l3gen tal van turfschepen, die met vlaggen waren getooid. De heer Smeenge, die voorzitter is van de schippersvereniging „Schuttevaur", was daar ook aanwezig op een sieriyk opgetuigden boeier, met een paar leden van het hoofdbestuur. By de feesten te Hoogeveen had een droevig voorval plaats. De kapelmeester by het instruc tie-bataljon te Kampen, p3s door Hare Majesteit gedecoreerd, de heer Fisscher, die met zyne kapel do feesten opluisterde, kreeg van het paard van een marechaussee, dat schrikte, een slag tegen het hoofd. Ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond, werd hy naar het stadhuis gedragen en daar verbonden, om later naar Kampen te worden vervoerd. Het ongeluk wekte onder de feestvreugde groote deelneming. Na op menig punt te hebben stilgehouden, kwam de Koninklyke stoet ten slotte aan het stationsgebouw, waar de trein hem weder opnam, om hem te brengen naar Assen, het einddoel van den tocht. Niettegenstaande de lange door hen afge legde reis lietun de Koninginnen toch geen spoor van vermoeienis blijken toen zy te Assen haren intocht deden. Koningin Wilholrnina had, ter eere van do Assenaren, de spoorreis van Hoogeveen nanr Assen benuttigd om van toilet t9 verwisse len; in 't blauw gekleed ging zy te Hooge veen in den trein; to Assen kwam 2y meen crème toilet er uit. De c-xtra-trein kwam aldaar te 4.48 het station binnen. Daar stonden op het perron eeno eere wacht der dd. schuttery er. eene deputatie der afdeeling Veenhuizen van den „Bond van oud-onderofficieren." Toen de trein onder de tonen van het Wilhelmus het station was binnengestoomd, werden dc Vorstinnen daar verwelkomd door de leden van Gedeputeerde Staten, die door den Commissaris der Koningin, dio met den trein was medegekoinen, aan HH. MM. wer den voorgesteld. Nadat de Vorstinnen als gewoonlyk de schuttery hadden geïnspecteerd, werden zy in do fraai versierde wachtkamer verwel komd door den burgemeester en de wel komstruikers werden namens de provincie aangeboden door de dames W. J. Linthorst Leman en freule J. Van der Feltz n Damens de gemeente door mej. H. Jolles en de jonge juffrouw E. Do Waard. Toe* de Vorstinnen op het Stationsplein kwamen om Haar rijtuig te bestygen, werdon Zy door de menigte met gejuich begroet. Op het plein stond opgesteld de eere wacht uit de burgery. Deze kranige ruiters maakten in hun zwar ten rok, wit vest, grijze ry broek, zwarten steek en oranjesjerp een uitmuntend figuur. Maar nog andere corporaties waren op het plein opgesteld. De koninklyke stoet werd g^ope d door een piquet vold-artillerio en daarmede ook gesloten en achter dit laatst 3 militair escorte sloten zich alle verotmgingen met bunno banieren aan, zooiat de geheele stoet, een maal in beweging, grooten indruk maakte en niet naliet de bewondering to wekken van de honderden en honderden, die zu.li langs den weg geschaard hadden om den intocht der Vorstinnen te zien en Haar herhaaldelijk toejuichten het was een ware zegetocht door Assen's straten. Toen do Koninginnen na een langen weg te zyn omgereden, in het Gouferncmentshotel aan den schilderachtiger! Brink gelegen af stapten, werd van dit paleis dadelijk de koninklyke standaard geheschen en spoedig daarna vertoonden de Vorstinnen zich even op het balkon, waar zy buigende en wuivende voor het welkomstgejuich der menigte dank brachten. De Commissaris der Koningin h »elt het tijde lijk verblijf der Vorstinnen inderdaad vorsteiyk laten inrichten door de firma H. P. Mutters Zoon te 's-Gravenhage. Sierlyke planten groepen, overal in het gebouw, volmaken het geheel en bovendien is voor deze gelegenheid het gebouw in- en uitwendig electrisch ver licht, waartoe natuurlijk de machinerieën en dynamo speciaal moesten worden aangevoerd. Ook do burgery is niet achtergebleven om der stad eon recht feesteiyk aanzien te geven. Overal hadden zich buurtcommissies gevormd. Verschillende eerebogen waren geplaatst, o. a. aan de Stationsstraat, waarop den Vorstin nen het welkom wordt toegeroepen. Fraaie, dikwerf zeer kostbare versieringen waren tovens door particulieren aan hunne woningen aangebracht. Na de vermoeiende reis namen Hare Majesteiten nu eenigen tyd rust. Om zeven uren werd in het Gouvernements hotel een diner door den Commissaris der Koningin gegeven. De vermoeienis van een gala diner werd HH. MM. bespaardhet diner werd genuttigd in intiemen kring; slechts enkele genoodig- den, waaronder de burgemeester, zaten mede aan. Aan dat diner sprak de Commissaris der Koningin o. a. het volgende tot Koningin "Wilhelmina: „Wanneer straks, na eenige zoo wy hopen gelukkige jaren, dio Uwe Majesteit nog vry van zorgen moge doorbrengen, de tyd aan breekt dat Uwe Majesteit de Regeering des lands zal aanvaarden, dan blyve steeds in vervulling gaan het woord van uwen konink- lyken vader: Oranje en Nederland onder Gods zegen één, krachtig en vryDan zy het Uwer Majesteit steeds gegeven na God een steun te vinden in de liefde en trouw van haar volk, dat altyd moge toonen te waardeeron wat het Huis van Oranje voor Nederland geweest is, te waardeeren ook het geluk dat Uwe Maj'esteit nog voor ons gespaard bleef." En dan vervolgde hy: „Hare Majesteit de Koningin gelukkig te zien in de regeering des lands en ons volk gelukkig te zien onder hare r^geering, dat zal wel voor Uwe Majesteit de Koningin-Regentes de schoonste voldoening zyn voor afle zorgen die Uwe Majesteit wel aan het welzyn van ons hebt willen wyden. Het verblydt ons baitelyk dat wy thans in de gelegenheid zyn althans eenigermate te toonen hoe ook Uwer Majesteits tegenwoordigheid ons welkom is en hoe ook hier Uwer Majesteit onverpoosde toewy-ling aan 's lands belang dankbaar op prys wordt gesteld. Moge God met Zynen onmisbaren zegen ook Uwe Majesteit kronen en Uwe Majesteit ook in latere jaren ervaren dat het volk van Nederland, de bevolking van dit gewest, nooit vergeet wat Uwe Majesteit ook in moeilyke dagen voor het vaderland geweest is. „Wanneer ik mij thans met Uwer Majesteits goedkeuring tot onze geëerde gasten mag wenden, dan stel ik voor instemming te betui gen met hetgeen ik het voorrecht had tot Hare Majesteiten te mogen sprekendan weer- klinke gelyk zoo dikwyls, maar thans met verhoogde geestdrift ons: „leve de Koningin „leve de Koningin Regentes!" De Koningin-Regentes antwoordde het volgende Mynheer de Commissaris! De toespraak, waarmede door u als hoofd der provincie de Koningin en ik werden welkom geheeten, heb ik met waardeering en erkentelijkheid gevolgd. Het is ons een genoegen eerrge dagen to kunnen doorbrengen in deze provincie en ont vangen te worden in deze zaal waaraan voor het Huis van Oranje historische herinneringen verbonden zyn. „Ik dank u voor do goedo w- nschen waar mede de Koningin en ik door u werden be groet. Indien wy in later jaren op het heden zullen mogen terugzien, dan zal de Koningin voorzeker zich met dankbaarheid herinneren hoe de liefde van Haar volk Haar allerwegen te gemoot trad en bloemen strooide op Haar pad en de trouw van dat volk zal Haar kracht en steun geven by de ernstige en moeilyke taak, die Haar wacht. „My zal de herinnering aan die dagen stemmen tot groote dankbaarheid en ver trouwen geven in het geluk en in de toe komst rnyntr docht r. Wat ook die toekomst moge brengen, het Nederlanische volk zal Oranje getrouw biyvon en do liefde der jeugdige Koningin zoo ruimschoots betoond, zal zich in later dagen nooit verloochenen. „Ik hoop dat ons bezoek bij u en by ons de aangenaamste h rinnering .1 achterlaten en dat de tyd, welken wy in uw midden zullen doororengen, slechts do banden zal versterken, waarmede ook Droi.4e zich aan de Koningin en aan het Huis van Oranje verbonden gevoelt. cIk stel u voor, myne heeren, mot ons te drinken op den bloei'der provincie Drente." Inmiddels hield het gewoel don' de straten steeds aan en een groote menigte stond uren lang voor het Gouvernements-hotel, steeds naar boven turend, of zy ook iets, al was 't een schaduw, van een der beide Koninginnen konden ontdekken. Om negen uren werd hun geduld beloond. Hare Majesteiten reden met gevolg weder uit, om de illuminatie der stad in oogenschouw te nomen. Overal op haar weg werden zy luidruchtig toegejuicht. De stoet passeerde ongeveer allo straten, waarin van de verlichting eenigszins werk was gemaakt. Niet zooals in Zwolle heeft iedere staat haar uniforme belichfing, Chi- neesche lantaarns, gasballons of gasJynen, doch de versiering der enkele huizon is onge twijfeld fraaier. Assen, waar de aanzienlijke buurten geen ryen van aangesloten huizen liebbeD, doch met afzonderlyke villa's bebouwd zyn, zou zich tot een illuminatie naar Zwolsch model ook slecht leonen. Do enkele huizen echter waren meeren deels zeer fraai met vetpotjes, die de ho »fd- lynen der gevals vormden, verücht. De Brink was electrisch verlicht en boven de deur van het paleis van den Commissaris was een reusachtige gekroonde W gemaakt van veelkleurige gloeilichtjes. Zulke lampjes verlichtten ook do Drostelaan over den zy- gevel van het paleis. Fraaie verlichtingen heeft men aan het paleis van justitie, aan het post- en telegraaf kantoor, aan het huis van het Kamerlid Van Willige, die voor zyn woning een grootsche geïllumineerde inrypoort deed bouwen, aan da woning van den heer Van der Feltz, griffier der Staten, enz. Toen aan de Markt de koninklijke stoet voorbytrok, werd aan alle zyden van het plein Bengaaïsch licht ontstoken, dat fan tastisch het jonge gelaat der Koningin ver lichtte, die, toegejuicht door een dichte menigte, steeds buigende en met den zakdouk wuivende, langzaam voortreed. Het was zeer vol en vroolyk op de straten, een feestgewoel, zooals men der. eersten dag niet verwachten zon. Het bezoek aan Assen zette zich op deze wyze goed in. Na afloop van den rytoer door de verlichte stad kwam de jonge Koningin nog herhaaldelijk voor het venster. Eenige jongelieden, ure het toen waagden te fluiten, trachtte het overige publiek vry hardhandig tot andere gevoelens te bekeeren. De heer Borger, burgemeester van Meppel, is benoemd tot officier der orde van OraDja- Nassau; tot ridder dier orde zyn benoemd do heer Hamer, commandant der schuttery te Meppel, en de heer Pottinga, burgemeester van Hoogeveen. Geveilde peroeeleo. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op 6 September 1895, ten overstaan vaa mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Lel Jen. De touwmanswoning, genaamd „het Huis

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2