Praatjes over Kunst Vlokken. LXII. Het September nummer van het Twee maandelyksch Tijdschrift bevat: Johan Van OJ Jenbarnevelt door Albert VervveyOver het oorzaak-begrip, dr. Ch. M. Van Deventer; Rome en de Geschiedenis, G. J. P. J. Bolland; Twee Schetsen, dr. Aletrino; Do uitkomst der Eleatische Filosofie, or. J. D. Bierens de Haan; Het Tooneel, Ed. Verburgh; Boek- beoordeeliDgen, F. J. De Boer en dr. Ch. M. Van Deventer. By de lezing van Verwey's Drama heb ik al bijzonder genoten; ik vind er magnifiek- geschreven gedeelten in. Ten einde ook hen, die bovengemeld tijd schrift niet lezen, in de gelegenheid te stellen zich een beeld te vormen van de wyze van bowerking, volgen hier eenige gedeelten uit dit echt Nederlandsche treurspel. Moge binnen niet al te langen tyd deze tragecle worden opgevoerdbovenal is echter vereischte dat de dichterlijke regelen „goed" worden „gezegd." Allereerst dit sobere gebed van Barnevelt's vrouw: God, die het Loven zfifc, al 't leven leidt, Ook 't onze, ook 't zijne, en alle harten neigt Tot daden, u de liefste en beste, al lijkt Meenge Ons ondraaglijk, om ons klein begrijp, "Wij dragen onze man en vaders zaak Tot U, die 't hart kent, en al 't goed, al 't kwaad Daarinoordooi daarnaar. Doch niet, o Heer, Naar wat Ons goed of kwaad dunkt die veelmcor Dan goed en kwaad zien wat ons dient of [schaadt Maar naar 't U goede of kwade oordeel o Heer. Moet het dan leed zyn, leed, of vreugd, dan [vreugd, WU zjjn Uw kindren en Uw daad altijd Zal wijs en onvolprezen zijn. Amen. Tot de twee geestelijken, die den grijsaard in zijn kerker komen troosten, richt de wijze staatsman de volgende woorden, die een af zonderlijk tooneel vormen: Dit is de tijd voor donker dat zich elke Mensch afzondert om met zijn God alloon Te zjjn, en diep in 't heldro zelf te zien, AU in een wel de zulvre Godheid en De duistre daad. Zet U nu hier. Gy komt Mfi troosten oud genoeg 't mijzelf te doen. Maar by myn troosting wensch ik dat gy zyt, Opdat ik, levenslang publiek persoon, Kort voor myn sterven, als een testament Voor allen nalaat, dat 'k u legateer. Gy vraagt hoe 't komt dat ik, nu oud en koud, Beland waar 'k levenslang vandaan bleef, ['t wrekend Gerecht. Ik vraag 't myzelf. Eerst dacht ik ft was Boosheid van Maurits, dwaasheid van myzelf, Myn trots, myn slecht fortuin, maar deez' [mfin laatsten Nacht zie ik" 't anders, waarderniet ik sterf, De Tyd, myn Tyd, de Tyd des Zwygers, [heel de Werdd van toon wankelt, en nu dit myn Oud hoofd daar 't hoofd van is, valt dat eerst. [Vindt ge 't Vreomd dat een ryk na 't andore komt? [Het leven hoert het, d'Historie toont het, ik beleef 't. Ik deed recht, maar 't recht van myn tyd. [Nu ls 't Goon recht meer, nu myn hoogst recht on trecht werd. Ik zag een Staat van vryheid, van verzoening Van veel partyen, en myn wyste Prins Lei er den grond toe, en zfin geest was al Verzoening, als toon diend'. Nu is 'teen Staat Van ovcrheersching, trots, grootheid van 'teene Boven het andro, en schoon zal 't zjjn als [d'eene Geest groeit on 't sap slurpt van al d'andre. (GU zyt, Jong en zult zien een Staat a>6 oudtyds: [krachtig Door één geest, fel en fier, en pronk en praal Zal gloriön op dit klein stuk grond, oen [wonder Boven Europa. Dat ik mfin oude oogen Moet sluiten voor dit aangaatJa, wat [zou 'k. Het tolerant regentbostuur liot olken Staat vrfi; dees geest, dit Calvinisme, Bindt allo Staten. Dwang tot Staten-eening Dreef al door Nóerland in do keizers tyd, Karei de Vyfdes, die wol graag dit volk Tot één staat steef, 't Viel uit elkander. Philips Week voor Oranje, maar meestrydend streok Elk landschap d'onaf hanklfikheid door 't brein, En langzaam moogiyk, had hy lang geleefd, Zou zyn liefde alles bobben saamgeloid. II0 stierf. Een Engelsch graaf, verwaten, dwaas, Kwam ons saamsuoeron, maar dit sterke ïyt Van Holland wrong zich vry - myn hand [die 't deed. Dat was mfin wereld. Nu was 't dertig jaar Dat ik haar leidde, 'k Voelde wöl weor 't (drfiven Naar Eenheid, Gods hand die zo droef, miskend Door my, die 't wurmen van 't gopeupei seholJ. Eenheid in 't volk door 't Calvinisme, Eenheid Misschien door Maurits. Ziet ge, is 't niet Iheol duidlfik, Dat God wenscht dat ik ga? Ook uw beurt komt. Tyd stort na tyd. Uw [dogmen, Nu viktorieus, vallen als myne. Eon blyft: God, self het Leven, dio al 't leven drytt. Ziehier nog een fraai fragment ten slotto: Als Maurits het doodvonnis heeft onder- teckend, komt Louise De Coligny binnon, vragend: Wat was dat, Maurits? Maurits als de naam Oranje een schimp wordt en ééns komt [die tyd, Dat Barnevelt voor burgerdeugd, Oranje Voor tiranny zal staan in Nöerland, weet dan Dat gÜ 't hebt gedaan. Maurits. Zwyg, dit zyn zaken Van Staat. Louise De Coligny. Een moord zaken van Staat. Zoo was 't Een Staat-zaak dat de bloedhond Alva Egmond en Hoorne moordde een Staat-zaak [Christus Gekruist, een Staat-zaak weet ge, Maurits, wat Een schoonre Staat-zaak neen niet Staat zaak, [Vorsten- Zaak is, gratie te geven, zelfs zyn vyanden Als Christus 't leerde te vergeven. Maurits. Vrouw, Gy moordt me. Laat hen gratie vragen. fk Geef zo. Louise De Coligny. Vragen? Ik twyfel. Maurits. TwyfelHel en Duivel, Zonder dat nooit, nooit, nooit! C. V. Brieven uit do Legerplaats. V. Na een tweetal dagen van feest en rust brak do Maandag-morgen aan. Een flinke dienst wachtte ons dien dag. Des morgens om halfacht rukten wy uit tot het houden van voorposten dienst, van welken dienst wy om ongeveer 2 uren terugkwamen, natuurlek met de noodige zweetdroppels op het gelaat, daar het dien dag nogal aardig warm was. Des avonds van 5 tot 10 uren hadden wfi ongeveer denzolfden dienst. Er werd van do veronder stelling uitgegaan, dat do vyand het kamp in brand had gestoken en ons had teruggejaagd, on nu moesten wy zien het verloren terrein weder meester te worden. Een zoer fraai gozioht leverde het gevecht op, dat in de nabyheid van het kamp geleverd werd ter hoogte van de schietbanen, achter het kaïnp gelegen, vooral de vluchtende vyand, door salvo-vuur en snel vuur achternagezet; tot zelfs in het kamp werd het gevecht voort gozet en menig soldaat had daar in de werke lijkheid iü hot zand gebeten. Vóór 10 uren dien avond was alles weder teruggekeerd en hadden allen spoedig hun nachtleger opgezocht, ten einde uit te rusten van de diensten. Byzonder treffen wy het anders met het weder: nu on dan wel wat te warm, doch do avonden z[jn hier heoriyk en friscb. Een klein buitje regen kon anders hier geen kwaad, want wat men ook aanraakt of ziet, alles zit duimen dik onder de stof, zonder dat het mogeiyk is hieraan iets te doen. Het is wel een raar gezicht, sommigen to zien terug- kooren van den dienst met gezichten zoo zwart als een Moor, terwyl heele aardige voren in het gelaat den loop van de zweetdroppels aangeven en overigens alles grfis on zwart is van het hcidestof. Ook wat zieken aangaat, heeft men hier geen ernstige gevallen, wel de noodigen, die last hebben van do be enen, doch anders het getal kampeerendo troepen in aanmerking genomen gaat het vry wel. Ook do geest van den troep biyft nogal opgewekt, hoe ver moeiend enkele dionsten ook zyn mogen. De Koninginnen op reis. Gistervoormiddag om tien uren bracht een extra-trein HH. MM. van Zwolle naar Enschedee, om aan hot nyvere Twente het beloofde bezoek te brengen. Do Vorstinnen waren, slechts begeleid door oen paar huzaron en gevolgd door een hof- rytuig, langs Wilhelminasingel, Sassenpoorten- brug, Klein Weozenland en Stationsweg in draf naar het station gereden. De Koningin was in een eenvoudig blauw gewaad, de Regentes in 't zwart. Als altyd weerklonken langs den weg luide do to.juichingen. Op het perron waren slechts aanwezig de hoer jhr. W. C. Ph. Van Nahuys, do commis saris van politie, de heer Nieuwland en enkele leden der pers. De burgemeoster ge leidde H.H. M.M. naar den Koninklyken trein, die spoodig daarop vertrok met het gevolg en enkele journalisten. Aan de gomoenten, die de koninklyke trein passeerde, stonden duizenden geschaard om do Koninginnen toe te juichen. Te Hellendoorn- Nyverdal stopte do trein vyf minuten, waar langs den weg een duizendtal werklieden der kon. stoom wovery van den heer Salomons, met hunne vrouwen, geschaard stonden. De burgemeester van Lonneker verwelkomde de hooge reizigsters en vereerde haar namens de ingezetenen bouquetten. Ook oen album met de af beeldingen der stoomwevery werd aan geboden. De Regentes betrourde het, thans niet langer te kunnen vertoeven, maar sprak de hoop uit, het bezoek later eens te hor halen in elk geval zou dit do Koningin doen. Ook te Almoloo stond ae treiu stil en werden de Vorstinnen gehuldigd ón door gemeeutobestuur óu door burgery. Te Hongeloo hief een groep socialisten by het binnenrijden van den koninklyken trein een schel gefluit aan, maar dit werd weldra overstemd door het Wilhelmus der talryke toeschouwers. Behalve het gemeentebestuur verwelkomden tal van corporaties, ook van fabrieksarbeiders, de Vorstinnen. Do Regentes onderhield zich geruimen tyd met den bur gemeester. Ook by het vertrek van den trein liot het schel gefluit zich weer hooren. Het doel der reis, Enschedee, werd te 11.33 boreikt. De Koninginnen werden door den burge meester T. Van der Zee en twee wethouders, en door vele andere autoriteiten, ontvangen. Nadat de schuiterymuziek het Wilhelmus had ge speeld, sprak de burgemeester HH. MM. toe. In de wachtkamer sprak de Regentes allen toe. Nadat aan de Vorstinnen bloemen waren aan geboden, stegen HH MM. in de rytuigen. Op het stationsplein w-.rden zy door het talryko publiek hartelyk toegejuicht. Stapvoets, bege leid door een militJr escorte en de eerewacht, reed de vorstelyk sto.t allereerst naar het Volkspark, de prachtige schenking van den heer H. J. Van Heek aan de bevolking dor fabrieksstad. Het schoono park was ditmaal nog eene aantrekkelykheid ryker; door de zorg van de afdooling Twente van de Maat- schappy voor tuinbouw en plantkunde is oen zaal van het volksgebouw herschapen in een beeriyken tuin, aangelegd in 17de-eeuwschtn- styl, waarvoor de eigenaars van do schoon ste serres van Twente hunne beste ge wassen hadden afgestaan. Een lieve ovatie werd hier HH MM. ook nog gebracht door do kinderen der beide hoogste klassen van do openbare en byzondero scholen, ongoveor 3000 in getal, die het Wilhelmus zongen. Een rytoer door de stad, die in haar feest tooi prykte, eindigdo voor het stadhuis, waar het gemeentebestuur HH. MM. opwachtte en met ce Koninginnen in do Raadzaal aanzit aan een déjeuner-dinatoire. De burgemeester bracht hier etn dronk uit op de Koninginnen en heette hen welkom uit naam van Twente, den zetel van een krachtige groot industrie, terwyl daarnaast do landbouw naarstig be oefend wordt, die in den loop van jaren dcor noeste viyt duizenden hectaren heide in bos- schen of vruchtbare landouwen heelt omgezet. Van de beteektnis dir groot-industrie in En schedee ontvingen HH. MM. een denkbeeld by do bezoekc-n, cio zfi na afloop van hot déjeuner af! egden eerst a. n do Nederlandsche school voor handel en ny verheid, daarna aan do vlas- spinnerfi van do heeren Van Ileek en aan do stoom wevorfi van do heeren Van Heek on Co., twee dor aanzienlijkste fabrieken die te En schedee in werking zfin. Mot belangstelling werd door de Vorstinnen in deze verschillende afde lingen rondgekeken, waar Haar door de firmanten ook werd aan geboden een album bevattende een vyfiiental photographiön, de fabriek betreffende, geboyden in rood marokyn met gouden en zilveren inscriptie, waarin dtzo woorden: „Ter her.nnering aan het bezoek van H. M. Koningin Wiltulmina en H. M. de Koningin- Regentes aan de fabrieken der firma Van Heek en Co. te Enschedee op 4 Sept. 1895." De werklieden toonden groote geestdrift en zongen, staande by do weefgetouwen, allen do vo'ksliederen. Een prachtig weefgostoelto voor handwoverfi werd aan H. M. de Koningin ten geschenke aangeboden als herinnering aan de school van nfiverheid en handel, benevens een do zfin damasten servetten, door de leerlingen der school vervaardigd. Aan het twaalfde servet werd juist de hand gelegd; de Koningin weefde er zelf een oranjedraad door. Nog werd een bezoek gebracht aan de Fa brieksschool, de inrichting voor voortgezet onderwfis aan fabriekskinderen, die door do fabrikanten gezamenlyk bekostigd wordt. Onderweg regende het weer bouquetten, haast by iedere straat. By aankomst aan de school, welke bestemd is voor jongens en meisjes van 12 tot 17 jaar, stonden voor den langsten gevel van het gebouw alle meisjes au.phithoaiersgewys opgesteld en zongen op populaire wyze de populaire woorden: Oranje boven, Oranje boven Lovo do Koningin Al is ons landje nog zoo klein, Toch zal het altoos roemryk zyn, enz. De meisjes zongen met een entrain, dat het een lust was. Vluchtig worden do verschillende lokalen doorloopen, waarby Hare Majesteiten in 't byzonder in de naai- en breiscbool voor fabrieksmeisjes belangstelling toonden. Allo trappen van hot gebouw waren aller aardigst met rood, wit en blauw katoen ver- siord, een wyze van decoratie, die voel over eenkomst vertoonde met die der bezochte wevery. De tyd van vertrek naderde en dus werd spoodig do tocht naar het station weder aan vaard. Daar werden afscheidsruikers aango- boden door de dames C. E. A. Sepp en H. G. Albrocht. In de wachtkamer wisselden HH. MM. nog eenige woorden met den burgemeester en de wethouders, aan wie zy hare tevre denheid over het bezoek en den goeden geest der inwoners betuigden. Toen steeg imn in den trein, do muziek speelde het Volkslied, en terwyl de Koninginnen vriendelyk door het venster der coupé knikten, stoomde de troin weg en weder naar de hoofdstad der proviucie terug. By aai.komst te Zwolle werd van het station langs Kleine Weezenland en Wilhel- mina-Singel naar het Gouvernementshotel gereden. Om zeven uren had in het gebouw „Odeon" het diner plaats, Haren Majesteiten door de gemeente Zwolle aangelopen, waaraan, be halve het gevolg der Koninginnen, den Com missaris, de leden van den Raad en den bur gemeester, een aantal gemeente-ambtenaren aanzaten. De burgemeester hield aan dit diner eeno rede, aldus eindigende: „Het gemeentebestuur van Zwolle is er trotsch op, dat hc-t Uwer Majesteit heeft kun nen behagen onze stad met Uw boog bezoek te vereeren. In de geschiedboeken van de stad Zwolle zal men later lezen over deze onver getelijke dagen en over do verknochtheid, waarmede de ingezetenen van Zwolle toonden gehecht te zyn aan hunne dierbare Koningin en aan Hare alom beminde Moeder. „Op dit oogenblik kunnen wy geen botere uitdrukking geven aan de gevoelens, die ons bezielen, dan door het instellen van een heil dronk - waartoe ik u allen oproep, door mot my in te stemmen in een: „Leve Koningin Wilhelmina! „Leve de Koningin-Regentes!" Op do rede van den burgemeester ant woordde H. M. de Regentes het volgende: „Myno Heeren, vóór wy Zwolle verlaten, is hot my aangenaam hier te midden van do vertegenwoordigers der burgerfi den dank te kunnen uitspreken van de Koningin en van my, voor de schitterende en hartelfike wyze, waarop wy door de ingezetenen van deze gemeente werden ontvangen. Te recht, mijnheer de burgemeester, werd er door u op gewezen dat schier niemand achterbleef in de hulde die ons werd gebracht en waar van wy de gelukkige herinnering zullen medenemen indien wy straks uwe stad en deze provincie zullen verlaten. Indien in de geschiedenis van Zwolle da dagen van 2J tót 5 September zullen worden aangeteekend, dan mag met recht daarby worden geró'eld dat do gehoelo burgery één was in do uiting der gevoelens van liefde en trouw aan het Huis van Oranje en dat de orde en een dracht in deze gelukkige dagen door niets werden verstoord. Ik ben zeer gevoelig voor de woorden door het hoofd dezer gemeente persoonlijk tot my gericht. Do instemming, mfine heeren, welke aie woorden bfi u-he;.ben gevonden, geeft my steun en stemt my tot dankbaarbei i. Onze beste wenschen voor de toekomst uwer gemeente laten wy u achter. Mogo het uwo inwoners welgaan, het is de oprechte bede van co Koningin en van my en ik stel u voor met ons aien wensch door een dronk te bezegelen." Do gouverneur der provincie, de heer Lycklama a Nyeholt, sprak hierop nog eens Hare Majesteiten toe, haar dankzeggend voor do oer van haar bezoek, ook namens de inwo ners der provincie. De Regentes antwoordde daarop dat zy den heer Lycklama ook zeer erkentelijk was voor de goedo zorgen en voor do moeite, cie hfi zich gegeven had om haar en hare dochter het verblyf ten zynent aangenaam te maken. Hare Majesteit zeido een schoone herinnering aan haar séjour te Zwolle mede te dragen, sprak de hoop uit, dat het bestuur van den Com missaris tot voorspoed zou mogen strekken en einaigde met de gezondheid van den heer en mevrouw Lycklama in te stellen. Mevrouw Lycklama ontving van Haro Majesteiten als aandenken een fraaie gouden bracel.t met naamcyKr W. en E. er op aan gebracht. Ofschoon nog op verschillende plaatsen do straten waren geïllumineerd, had de grootste menigte zich samengetrokken om het Ter pelk- wyk-park, ten einde de galako.tsen te zien, die de genoodigden naar den raoüt brachten. Telkens zag men dames in keurige avond toiletten en hoeren in gala of uniform het paleis binnentreden en de trappen opgaan naar do receptiezalen, en terwyl daar in don linker vleugel van het gebouw de Regentos haar gasten ontving, richtten zich tegen negen uren aller blikken naar rechts. In den fraaien Singel bewogen zich zacht in lange ryen voort de prachtig verliyhtc boeiers, tjotters, galjoten en kleine stoopjers, die mededongen in den wedstry l van ver lichte vaartuigen. Het was weder een dier hoerlfiko avonden, die September vaak in zoo grooten getale geeft. Glad was het water als een spiegel on schitterend was de indruk, dien al deze verlichte scheepkens maakten. Opeens, daar gaat een gejuich op uit de menigte, de schildwachten presenteeren de geweren, de kapel in den muziektempel op het plein speelt het Volkslied, de monigte zingt mede en zwaait met hoedon en zak doeken: de jonge Koningin is verschenen op het plat der serre, een witten mantel om de schouders geslagen; achter haar staan enkele hofdames. De slanke gestalte buigt zich eenigs- zins over de leuning der veranda; do hofdame vlak achter haar houdt twee lange brandende kaarson aan weerszydon van het hoofd der jonge Vorstin, zoodat haar gelaat zacht wordt verlicht. Geestdriftig juicht do menigte op het plein en op de boeiers en de Koningin buigt en wuift maar steeds met haar zakdoek. Opeens wordt op het eilandje van den tuin van het paleis rood Bengaalsch licht ontstoken. De Koningin ziet men naar het andere einde der veranda tippelen zoo vlug zy kan, het roode licht doet haar gestalte duideiyk uitkomen en nu kan de menigte aan den overkant van den Singel haar zien en toejuichen en zoo beweegt de jonge Vorstin zich telkens van het eene einde der veranda naar het andere en de menigte houdt niet op haar toe te juichon en de volksliedoren te zingen, tot eindelyk de Vorstin in het paleis verdwynt om naar Haar vertrekken te gaan, een schitterend besluit van de feestavonden in Overysels hoofdstad. De raoüt in het Gouvernementshotel werd door een beperkt aantal personen bezocht, zooveel als de ruimte der fraaij suite van helder verlichte vertrekken toeliet. Er waren in de groote danszaal ongeveer vyftig dames allen in groot gala, gedecolleteerd en met langen sleep, allen ook in kostbare en dik- wyls zeer elegante toiletten, waarop groote juweelen sieraden geen zeldzaamheden waren. In do aangrenzende zaal was een iets grooter aantal heeren, Kamerleden, Gedepu teerden, leden der eerewacht, eenige burge meesters, allen in de gechamareerde uniformen en vele militairen, slechts een enkele stemmige rok daartusschen. Wellevend en vriendelyk als steeds ging de heer Lycklama tusschen zfino gasten rond. Om halftien ongeveer kondigde de eere- moniemeester Hare Majesteit de Koningin Regentes aan. De Regentes was gekleed in zwart fluwoel met Brusselsche kant en had oveneens een kanten sluier aan do schitte rende diadeem van veelkleurige edelgesteen ten bevestigd. Hare Majesteit onderhield zich geruimen tyd zeer vriendelyk eerst in de danszaal met de dames, daarna mot eenigen der heeren. Zoo bracht Zy den burge meester van Kampen nogmaals dank voor den schoonen dag dien Zy in zyno gemeente bad doorgebracht. Ook sprak Zy geruimen tyd met den overste Goudschaal van bet instructie bataljon en met den majoor Wierts van den hoofdcursus. Den eerste zeide zy bovendien een voor hum persoonlyk bestemd pbotogra- phisch portret der jonge Koningin toe. Dc-r eerewacht en ook den officieren van het artil- lerie-eskorto en van de marechaussee betuigde Zy haren dank voor de moeilyko diensteD, dio zy haar gedurende het bezoek bowezen hadden. Eindelyk onderhield zich Haro Majes teit eenigen tyd met do heeren Meesters en Do Vos van Steen wfikj leden der Tweede Kamer, evenals met vele andere aanwezigen. Onder meer liet de Regentos zich er over uit hou bfizondor schoon zy en hare dochter den optocht der verlichte schepen gevonden hadden dien zy uit het raam hadden gadegeslagen. Om halfelf ongeveer trok Hare Majesteit zich in hare vertrekken terug. Nadat de Koninginnen uit Enschedeo ver trokken waren, bloc-f de feestvreugdo daar voortduren tn werl er 's avonds druk geïllu mineerd. De kolossaio eerepoort in do HeDgelooscho straat geraakte in brand en stond weldra in lichterlaaie; het gevaar voor do naastbygelogen perceelen was echter spoedig geweken door het uitmuntend optreden der brandweer. Hedenvoormiddag met den trein van 10 u. 32 min. hebben de Koninginnen Zwollo ver laten voor het aan Drente toegedachte bezoek. Gemengd Nieuws. Aan hot telephoonnot alhier is aangesloten ondoi No. 266 mevrouw Vreode, Plantsoen 01. Hedenmorgen is buiten de voorm. Wittepoort, uit den Ryn, by den ingang lot do Nieuwe Vaart, het l[|k opgehaal 1 van een 20 jarig meisje, dochter van den spoorweg- conducteur P., wonendo in do Heinsiusstraat. Aan dit droevig voorval moet ui n treurige oorzaak verbonden zyn. Do ongelukkige zou zich name'.yk naar aanleiding ecner liefdes geschiedenis hebben verdronken. Onder twee varkens, toebohoo- rende aan de heeren gebroeders Van Dam, to Aarlandervcen, loopendo in een stnk land in den Ternpel, onder Zwammerdam, kwam do besmettelijke varkensziekte, nl. vlekziekte, voor. Dez* twee dieren zyn aan die ziekte gestorven. Op last v.,n den heer Overbosch, plaatsvervangend districts veearts te Gouda, zyn de cadavers verbrand. Het „Algemeen Politieblad" signaleert 10 matrozen op Hr. Ms. pantser schip „Koningin WilhJmina der Nederlanden", die van boord weggeloopen zyn of achterge- bloven te Lorenzo Marques. Nog is te Ivr.twyk aan Zee van de haringvisschery aangekomen: KW 71, sch. Jb. Van Beelen Bz., van de reodery Katwyk aan Zee, met 330 kantjes pekelharing. Dezo Maatschappy heeft al hare 14 schuiten van de eerste reis terug. Prys der haring: volle f 12.30 a f 12.40, maatjes f 9.75 a/* 10 de ton. Gistermorgen is hetdriejarig zoontje van J. V. (Oad Aa) venlro.ken. Hot viel met twee andere kinderen te water. Dezen werden gered door de moeder van den verdronkene, maar de ongelukkige vrouw hal haar eigen kind niet opgemerkt. Een jager heeft op één dag in do Zandvoortsche duinen 90 patrijzen geschoten. Reeds herhaalde malen leidde het samenzy'n van cavalerie en infanterie te Amersfoort tot kleine botsingen. Ook in den laatsten tyd was er weder eenige gisting merkbaar, ho.-wel het nog niet tot daden gekomen was. Zaterdag avond (verjaardag van H. M. en dientengevolge een Zondag voor do militairen) kwam het echter tot een uitbarsting; eenige kl.ppen en slagen werden uitgedeeld, maar daarby bleef het voorloopig. Zondag avond wtrd het kloppartytje even wel, als op een afgesproken teeken, herhaald. Een groote tro?p cavaleristen dreef de infan terie op verschillen ie plaatsen in het nauw, sloeg er op los on verwonden een vyftal manschappen zoodanig met messen, dat hun v rbiiuing in de naastbyzynde kazemewacht en vervolgens opneming in het mil.tair hos pitaal hoogst nooïzakelyk was. Op hun beurt moesten echter ook eenige alleen naar huis gaan ie manschappen der bereden wapens de wederwraak der infanterie ondervinden, ten gevolge waarvan een korporaal der veld-artillerie, wi?n een amtal sneden in den rug waren toegebracht, mede in h"t hos-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2