N°. 10899 /Oonderdag 5 September, A0. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 September. F euilleton. Met scherpe wapeneu. LEIDSCH BA&BLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. '.li. f 1.10. Franco por post 1-40. Afzondorlyko Nommera 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Olliciëele Kennisgevingen. Burgemeester on Wethouders van Loiden Gezien art. 8, leto alinea, der wet van don 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regoling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingon, welko gevaar, ecbade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algomcoue kennis dat door heo op boden vergunning is verleend aan W. F. A. BEP.GERS cn rechtverkrijgenden tot bot oprichten van eeno rookerij in het percool Haarlemmerstraat No. 218. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, F. WA8, Burgemeester. 2 Sept. 1895. E. KI8T, 8ecretaris. Burgemeester en Wothouders der gemeente Leiden herinneren bij dezo aan belanghebbenden dat de verordoning van 11 Juli 189 5, op het bouwen en sloopen, in werking is getreden en dat ex mplaren dier vorordoniug ter Gemeente secretarie verkrijgbaar zijn gesteld tegen betaling van ƒ0.20 per ttuk. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 8 Sept. 1895. E. RIST, Secretaris. Voor de gebruikelijke uitdèeling van brood en haring op 3 October hebben zich ditmaal 2806 vrouwen laten inschrijven en 2474 man nen om voor een uitreiking van bier en tabak te worden begunstigd. 's Ryks Etbnographisch Museum heeft van den controleur der Ranau-districten ten geschenke ontvaDgen een fuik, een vogelknip, een hertonstrik, een net voor kidangs (dwerg herten), alles afkomstig van Palembang. Aan den schenker is de dank dtr Regeering betuigd. Ter raadsvergadering te "VVoubrugge op 3 dezer werden de herkozen leden do heeren Jan Van Dam en H. Peters als zoodanig beëedigd. Het door Burgemeester en Wethouders van Zegwaard gesloten inschrijvingsregister der nationale militie lichting 1896 bevat 22 namen. Door Burgemeester en Wethouders van Valkenburg is het recht, om op de eerst daags te houden paardonmarkt (12 September) de marktgelden tb innen, gegund aan C. Van D(jk voor de som van f 132.25. Er waren 4 inschrijvingsbiljetten ingeleverd. In de gemeente Hillegom circuleert eene lijst om de inwoners uit te noodigen een request te teekenen, ten einde dit naar den minister van waterstaat, handel en nijverheid op te zenden en waarin ZExc. wordt verzocht een station aan de Hillegommerbeek te doen plaatsen. Gedurende de afgeloopon maand Augus tus z\jn aan het Rijkstelephoonkantoor te Lisse behandeld 254 telegrammen, t. w. 133 ontvangen en 121 verzonden. In Augustus 1894 beliepen deze cijfers 96 en 86, samen 182 telegrammen. Door den Raad der gemeente Ter-Aar is in zijne gisteren gehouden vergadering benoemd tot wethouder dier gemeente de heer J. C. Van Rodenrijs, ter vervanging van den heer W. Wiltenburg, die als raadslid niet meer is herkozen. Naar de Ned. Hervormde gemeente van Ter-Aar is beroepen ds. H. C. Lambers, predikant te Rijperkerk, provincie Friesland. In de Raadsvergadering van Benthuizen werden de nieuw gekozen raadsleden, de heeren R. Paul, P. Slootweg en J. Bogaards, gisteravond geïnstalleerd. Staande diezelfde vergadering werd tot wethouder en tot ambte naar van den burgerlijken stand gekozen het herkozen raadslid de heer J. Bogaards. Men schrijft ons uit Warmond; Gister avond gaf de .Harmonie van Warmond" in het lokaal „De Zon" alhier, ter gelegenheid der kermis, eene uitvoering voor hare leden. Het programma, dat, by ontstentenis van directeur, voor dien avond naar krachten ge kozen was, liep flink van stapel. Na afloop der muziek werden opgevoerd de tooneel- stukjes: „De gevolgen eener preek of een dag de waarheid gesproken", blijspel in twee bedrijven, en „De Vuurdood", kluchtspel met zang in één bedrijf, welke stukjes daverend werden toegejuicht, hetgeen trouwens wel verdiend was, want de verschillende rollen waren in goede handen. De zaal was niet zoo bezet als men bij gelegenheden als deze gewend was, hetgeen waarschijnlijk was toe te schrijven aan de hevige warmte; het was er dan ook ver bazend warm. Aanstaanden Donderdag middag zullen er des namiddags volksspelen plaats hebben, waaronder ook o. a. ringrijden met paard en sjees, alles om fraaie prijzen, en opge luisterd door de muziek der „Harmonie van Warmond", die voor deze gelegenheid hare welwillende medewerking heeft toege zegd. Des avonds weer muziekuitvoeringen in do verschillende cafés, o. a. door de be kende Beiersche kapel van Ulrich. De heer W. B. Renkema, prodikant by de Gerof. gem. te Rynsburg, komt voor op het drietal voor de Geref. gom. A. te Bunschoten. Door de heeren Peek Cloppenburg is aanbesteed: het afbreken van het huis Spui straat 13 te 's Hage en bet daarvoor in de plaats bouwen van een winkelhuis, in ver binding, met het bestaande magazijn Wagen straat 16. Minste inschryver was de heer J. Ph. Reeser aldaar voor f 33.945. De gemeenteraad van Den Haag heeft tot wethouder herbenoemd dr. Mouton, met 35 van de 38 stemmen, en gekozen ter ver vulling der vacature Du Tour tot wethouder jhr. Gevaerts van Simonshaven met 20 stem men, togen 7 op mr. Snouck Hurgronje en de overige op anderen uitgebracht. Te Woerden zyn tot wethouders gekozen de heeren J. Knyff en Jac. Brunt Wzn. Benoemd zijn te Haarlem tot directeur der burgeravondschool de heer H. J. De Vries, en tot leeraar in de wis- en werktuigkunde aan die schooi de heer W. H. L. Janssen van Raay. Het voorstel-Gerritsen betreffende den eed of de belofte by toelating van leden der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad is thans aan de Tweede Kamer ingediend. Het beoogt de opheffing der onzekerheid met betrekking tot het afleggen van den zoo- genaamden politieken eed, door toe te laten dat door leden van de Prov. Staten en van den Gemeenteraad voor het aanvaarden hunner betrekking de eed of de belofte worde afgelegd. Tevens is voorgesteld te bepalen, dat de zuiveringseed of vorklaring en belofte, even als de toelatingseed of belofte moet worden afgelegd in de vergadering, in handen van den voorzitter, wat uit de tegenwoordige redactie niet blykt Daartoe strekt ook de omschrijving van het formulier voor den eed (verklaring en belofte) van zuivering, terwyi thans de Provinciale en Gemeentewet zich bepalen tot eene verwijzing naar het by de Grondwet vastgesteld, speciaal voor de aan vaarding van het lidmaatschap der Staten- Generaal geredigeerd formulier. De voorsteller wil alleen dat deel der eeds- quaestie regelen, waarvoor de Grondwet van 1887 de oplossing heeft gegeven, en meent, dat de bespreking van de eedsquaestie even eens thans achtorwege kan blyven. De gemeenteraad van Amsterdam her benoemde den wethouder Treub en koos in de vacatures-Van Lennep en Serrnrier, die hun ambt noderlogden, de heeren dr. Blooker met 29 en prof. Fabius met 18 stemmen. Prof. Fabius heeft de benoeming aangenomen. De heer Blooker vroeg beraad. De burgemeester deelde mede dat er eene overeenstemming verkregen was met de Duin- watermaatschappu, welker bezittingen aan de gemeente overgaan voor twaalf millioen 21/,- pct8.-gomeente obligaties, behoudens goedkeu ring d6r aandeelhouders. Zoo zit nu de burgemeester, de heer Meinesz, met een radicaal, een katholiek, een liberaal en oen anti revolutionnair aan de bestuurs tafel. Wie bad dat ooit gedacht, nadat jaren en jaren de wethoudersplaatsen waren verzekerd aan liberalen l Reeds nu geven de a. s. manoeuvres in de prov. Utrecht veel drukte, ook in de hoofdstad van 't Sticht. Reeds vroeg gister morgen lokte militaire muziek velen naar buiten, toen een deel der genietroepen zich opmaakte naar Laren. Later passeerden nog de grenadiers en jagers, waarvan de laatsten, met hun eigen muziek, van Utrecht te voet verder trokken, on ongeveer 10 uren volgde nog artillerie (2 regt.), die den Biltschen weg opmarcheerden, uitgeleid door officieren en muziek van het 1ste regt. veld artillerie. De groote revue, Maandag tusschen Zeist en Amersfoort te houden, kan by goed weer veel bezoek trekken, vooral indien het gerucht bevestigd wordt, dat de Koningionen 't voor nemen hebben, die by te wonen. De manoeuvres zullen worden bijgewoond door een hoofdofficier van het Fransche leger, die, met de bevelvoerende officieren van ons leger, zyn intrek neemt in het hotel „Du Croix", te Zeist. Volgens Luzac's „Oriental List" heeft het Beriynsch Zendelinggenootschap ten be hoeve der Luthersche gemeenten in dat ge deelte van Zuid Afrika, waar èn het Neder- landsch èn de Secuana-taal wordt gesproken, een gezangboek met de melodieën uitgegeven. Het grootste godeelte is Nederlandschmaar het boekje bevat ook 7 bladzyden tekst in do Secuanataal en deze doen duidelijk zien, hoe goed die taal geschikt is om te worden gezongen. De gemeenteraad van Zutfen heeft voor f 40,000 het Burgerweeshuis voor gebouw der Koloniale Reserve aangekocht. Naar de „Tel." met zekerheid verneemt, heeft jhr. mr. J. H. Hora Siccama, gevolg gevende aan den van hooger hand te kennen gegeven wensch, zyn verzoek om ontslag als referendaris by het Departement van Buitenlandsche Zaken teruggenomen. Thans is, naar aan „De Tyd" wordt medegedeeld, het programma vastgesteld voor de protestmeoting, door het bestuur van den „Alg. Ned. Zouavonbond" op touw gezet tegen de bewering, dat de voormalige pauselyke zouaven, door zich destijds in vreemden krijgs dienst te begeven, het Nederlanderschap zou den verloren hebben. Den 22sten September zal deze meeting te 's-Hertogenbosch plaats hebben; om 10 uren 's morgens heeft de ontvangst plaats. Achtereenvolgens zullen daar het woord voeren de voorzitter der Bosscher regelings commissie, de president van den „Alg. Ned. Zouavenbond", en (waarschijnlijk) generaal baron De Charette. Daarna voorlezing van het protest door den „man van 't initiatief", luitenant Wils. Te 11 uren optocht met banieren r.aar de St. Janskerk, waar een Mis wordt opgedragen. Na de Mis wordt de bondsvaan ingezegend, die baron De Charette namens zich en de Fransche Zouaven den Hollandschen Zouaven aanbiedt. Daarna houdt dr. Scbaepman de protestrede. De plechtigheden zullen zyn afgeloopen te 2 uren. Zooals destyds gemeld werd, werd by den gemeenteraad van Schoterland het voor stel ingediend, een gemeente geneesheer te benoemen, standplaats Oudeechoot, en dezen te belasten met de armenpraktijk in verschillende dorpen. Het armbestuur meende daardoor eene belangrijke som te kunnen bezuinigen. Dit voorstel werd in handen eener commissie gesteld, ter fine van onderzoek. De doctoren Tobbe, Kyistra en Van Schouwen, in de gemeente Schoterland, hebben zich thans tot den Raad gewend, waarin ztf aanneming van dat voorstel ten sterkste ontraden, omdat: „de ervaring hun geleerd heeft, dat uitvoe ring van het voorstel onmogeiyk is; „de voorgestelde regeling zoo slecht moge- ïyk zal werken en de armen daarvan de dupe zullen worden." Dengenen, die in de tweede helft van hot jaar 1895 te Utrecht het eerste natuur kundig examen of het theoretisch apothekers examen wenschen af te leggen, wordt ver zocht zich daartoe vóór of op den 17den September a. s. schriftelijk aan te melden by den voorzitter der faculteit van wis- en natuur kunde aan de Ryks-universiteit, prof. N. W. P. Rauwenhoff, te Utrecht. Dag en uur van het examen zullen den belanghebbenden nader worden bekend gemaakt. (Sts.Ct.) De minister van binnenlandsche zaken brengt in herinnering, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs (met uitzondering van die voor het hand- en rechtiynig teekenen, de gymnastiek, de Engelsche en Hoogduitsc.li9 taal, de landbouwkunde, den tuii.bouw en do houtteelt) en die voor het lager on er vijs in da wiskunde, bedoeld in art. 65 d6r wet op het lager onderwys, dit jaar in de maanden November en December zullen worden ge houden. Zy, die zich aan dezo examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 10 September a. 8. by het departement van binnenlandsche zaken aanmelden by schrijven op ongezegeld papier. Het stoomschip „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 3 Sept. van Southamp ton; de „Jason", van Amsterdam en Liverpool naar Java, is 3 Sept. Gibraltar gepasseerd; de „Titan" vertrok 1 Sept. van Batavia Daar Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrydag 6 September niet plaats hebben. By koninklijk besluit is by de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld benoemd tot adjunct-verificateur met rang van adjunct commies W. J. Brederoie, can- didaat-notaris te Amsterdam; en zyn be vorderd tot verificateur, met behoud van zijn rang van hoofdcommies de adjunct-verificateur C. Boldinghtot commies: de adjunct-com miezen R. Groenevelt, W. N. M. Van do Blocquery en A. A. Weddepohl; en tot adjunct commies: de eerste klerken R. A. C. Briels en A. Haye. Aan jhr. E. J. C. M. De Kuyper, op zyn verzoek, met ingang van 10 October a. s., eervol ontslag verl. als notaris te Eindhoven. Gemeenteraad -van Lelden. Vervolg der vergadering van gisternamiddag. Aan de orde waren nog de volgende punten 14°. VerdeoliDg van don Raad in eeoticn. 15°. Rekoning van do Stedelijke Werkinriohting, ovor 1894. (191) Punt 14. Tot onderzoek der ontwerp- gemeentebegrooting voor 1896 word de Raad by loting in de volgende drie sectiën verdeeld lste sectie de heerenDekhuyzen, voor zitter als wethouder; Driessen, als lid der commissie van financiën; Kroon, als lid der commissie van fabricage; verder als leden do heeren Cock, Du Riou, Yan Dissel, Zillesen, Kerstens en Pera. 2de sectie de heeren: Juta, voorzitter als weth., Verhey van Wyk, fin.; Hassolbach, fabr.; als leden de heoron Yerater van Wulver- horst, Fockema Andre®, Stadhouder, Van Hamel, Siegenbeek van Heukelom en De Vries. 3de sectie de heeren Do Sturler, voorzitter als weth. en fabr.; Drucker, fin.als leden do heeren De Goeje, Zaayer, Kaiser, Van Kempen, Van Rhyn, Van Hoeken en Van Lidth do Jeude. Punt 15 werd, nadat commissarissen, de heeren Driessen, Juta, Zillesen en Verhey van Wyk, zich tydeiyk uit de zaal verwyderd hadden, zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. 43) Zyn gezicht was door de zon zoo verbrand en zoo bruin geworden, dat wenkbrauwen en knevel haast blond schenen, ofschoon ze werkeiyk bruin waren. Hy scheen geen binder te hebben van zware oogledon of loomheid, zooals de rest. Om kort te gaan: het klimaat en de geheimzinnige uitwaseming van de Simiacine schenen op hem niet zoo'n invloed te hebben uitgeoefend, misschien wel omdat hy, het hoofd van de jagers zynde, het grootste gedeelte van den dag aan den voet van den berg op de jacht had doorgobracht. Weldra voegde Jack Meredith zich by hem. Deze had nog altyd geheel en al het voor komen van een man van de wereld. Ook zyn gelaat was bruin geworden en verbrand. Zyn oogen stonden nog levendig en merkten alles op. Hy was nog steeds de oude. Het is ook niet geheel en al de levenswyze, die den man maakt. Diep in de wouden kan men zachte lieden aantreffen en zeer ruwe onder de mannen, die de zalen in de groote wereld betreden. „Nu?" vroeg Meredith, terwyi hy de rich ting volgde van Guy Oscards oogen, die nog Bteeds de troepen monsterden. Oscard nam zyn pyp uit den mond en keek zyn vriend ernstig aan. „Het staat me niets aan, weet je," eprak by zacht, want Durnpvo stond op goringen afstand met een van de dragers te praten. „Wat staat je niets aan? De smaak van je pypje? Misschien wat zwaar?" „Neen, jou hier alleen te laten," hernam Oscard. „O, dat is niets, oude jongen 1 Je kunt me nu eenmaal niet meenemen, weet je lik nam me vast voor door te zetten, toen ik Engeland verliet, en het is nu nog geen tyd om naar huis te gaan." Oscard maakte een beweging met het hoofd alsof hy weer eon Dieuw bewys had gevonden voor iets, wat hem onophoudelyk verwonderde. Daarop keerde hy zich om en keek naar bo neden in de ongebaande wildernis aan hun voeten. Hy bleef turen, zooals een man doet, die moeite heeft zyn woorden te vinden. „Hcor," begon hy eindelyk stootend, „ik dacht niet ik bedoel je bent de man niet, waar ik je eerst voor hield. Toen ik je voor het eerst zag, dacht ik, dat je een fat waart, en zoo al meer. Niet de man voor dit werk. Ik dacht dat deheele zaak wel zou mislukken. Ik kende Dumovo en vertrouwde hem niet. Gy hebt zulke fijne manieren en je kleeren zyü zoo netjes. Maar hier hield by op en streek de plooien weg uit zyn Norfolksch jasje. „Maar de manier, waarop je by onze eorste ontmoeting dien luipaard trof, beviel me." „Toevallig raak," vulde Meredith lachende aan. Oscard vergenoegde zich met een ontken nend hoofdschudden. „Natuuriyk," ging hy voort, blykbaar met de bedoeling ons alles te zeggen, wat hem op het hart lag, „weet ik net zoo goed als jy, dat jy aan 't hoofd staat van deze zaak, jy aan 't hoofd hebt gestaan van 't oogen- blik af, dat wy Msala verlieten, en onder nie mand werk ik Uever dan onder jou." Hy bracht zyn pyp weer naar den mond en keerde zich om mot een tevreden lachje, als wilde hy te kennen geven: „Ziezoo, zoo ben ik nul Als ik eenmaal ieta te zeggen heb, kan ik het zoo goed als de beste." „Wy zyn best met mekaar opgeschoten, vindt je niet?" antwoordde Meredith, „ik dank je voor je opgewektheid by alles. En myn zak brieven zul je aan den ouden heer geven, nietwaar? Ik heb ze allemaal maar in een zak gedaan met zyn adres er op, omdat dat gemakkelyker voor jou is. Op de een of andere manier hoor je wel eens van me in deze ze3 maanden. Ga nu niot trouwen voordat ik ook thuis ben. Ik wil je getuige zyn." Oscard lachte, gaf zyn mannen het teeken om op te breken, en de beele karavaan defi leerde voor hem heen. De dragers knikten Meredith nog e9ns goeden dag en lieten daarby twee fijne witte tanden zien, terwyl de hoofd man, de aanvoerder van het tiental, vooruit trad, om hem de hand te schudden. Voordat ze het Plateau verlieten, kwam ook Jozef aanloopen, om Oscard vaarwel te zeggen. „En het is afgesproken," zei de laatste, „dat ik jouw winstaandeel voor jou in de Bank Lloyd plaats?" Jozef grinnikte. „Ja, mynbeer, als 't u blieft, als 't daar veilig is, ten minste." „Dat zou ik meenen." ,'t Is ook een heele som," ging Jozef voort, de houding aannemende van een millionnair. „Ja wel vierhonderd pond! Maar je kunt me gerust vertrouwen, hoorl" Dat weet ik, mynheer," antwoordde Jozef deftig. „Ik ben er heusch erg bly om, dat u er de vingers in steekt." Terwyl hy dien zin, misschien wel wat onbeholpen, afmaakte, keek hy over Oscards schouder strak naar Durnovo, die naderde. Meredith vergezelde Oscard een eind de helling af. „Nu, dag, oude jongen 1" zei by, toen het oogenblik van scheiden daar was. „Alle moge- lyk geluk, hoorl Ik hoop dat je thuis alles in orde zult vinden. A propos," riep hy hem nog achterna, „vriendelyke complimenten aan de Gordons to Loango." En zoo vertrok de eerste bezending Simiacine naar de kust. Guy Oscard behoorde tot die zeldzame menschen, die weinig doen, maar wat ze doen, goed. Na drie en veertig dagen bevonden zich de twintig kostbare kisten in Gardons entrepot te Loango en bad hy do dragers afbetaald, van welke hy geen enkolen had verloren. Nadat by zich van al die plichten beboorlyk had gekweten, begaf hy zich naar de bungalow. Gordons uitnoodiglng, om by hem te logeeren, totdat de kustvaarder zou zyn aangekomen, had hy afgeslagen. Om de waarheid te zeggen, stond Maurlte Gordon hem maar half aas, en aarzelend richtte hy dan ook zyn schreden naar het kleine huis in het bosch tusschen LoaDgo en de zee. De kamer was de eerste verrasBiDg, die hem daar wachtte, de jonge bewoonster de tweede. Guy Oscard was bang voor de meeste vrouwen. Hy begreep ze niet en zag misschien wel op haar neder. Dat doon mannen, die bang voor haar zyn of ze niet kennen, dikwyls. „En wanneer verliet u het Plateau?" vroeg Jocelyn, nadat haar bezoeker zichzelf had voorgesteld. Hy was zoo getroffen door deze beschaafde omgeving in dit hoekje van de wereld, dat by moeilyk zyn woorden kon vinden. Maar zy hielp hem voort door hem te kennen te geven, dat zy alles van hem wist. „Vier en veertig dagen geleden verliet ik hem," was zyn antwoord. „En waren allen wel?" „Wat stelt zy een belang in hen," dacht Oscard. „Die Durnovo heeft daar natuuriyk niets mee te maken." „O, ja," antwoordde hy onwillekeurig kortaf. „Mynheer Durnovo houdt het in het binnen land niet lang uit zander van het klimaat te lyden," ging zy voort, on Guy Oscard, met het geringe doorzicht, zyn sekse eigen, liet zich van het spoor brengen. ,'t Is toch Durnovo," meende hy. ,0, die maakt het best, heel best," klonk zyn antwoord, „en de andere ook Jozef en Meredith bedoel ik. KeDt u Meredith?" Jocelyn had het heel druk met een vaas vol bloemen, die naast haar stond. Één van die bloemen viel er byna uit en zy schikte die weer met de grootste zorg. „O, ja," zei ze, torwyi zy druk met haar werk voortging, „wy kennen Meredith wel." De bezoeker zweeg een oogenblik, en zy keek hem aan, vriendelyk en ernstig tevens. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1