Kouiuklijkc ouderscheidingen. De Staatscourant van 31 Augustus, ver jaardag van Koningin Wilhelmina, bevat de volgende benoemingen: tot ridder in do ordo van den Ned. Leeuw Stoop, voorzitter Nederlandsche Vereeniging, Londen; Jhr. Von Wrangel auf Lindenberg, lid Hoog Mil. Gerechtshof; mr. Van Heukelom, vice- presiknt der rechtbank te Rotterdam; Luti, Waalsch predikant te Rotterdam; mr. De Leao Laguna, voorzitter der Portugeesch Isradictische Zaken; mr. Piepers, referendaris by het Dtp. van Justitie; Mr. De Norée van Babbericb, lid Raad van State; mr. Bergsma, lid Eerste Kamer, bur gemeester Menajdumadeel; mr. Van der Kemp, lid Ged. St. Z. Holl.; baron Van Aylva van Pallandt, oud-lid Tweede Kamer, lid St. Geld.; Wouters Jrwoth. Groningen en Statenlid Gron.; dr. Van der Loeff, goneesk. insp. Zee land en westeiyk N.-Brab.; dr. Rutgers, rector gymn. 'sHago; dr. Cramer, dir. H.-B. sch. Zutfen; Blommers, kunstschilder, 's-Hago; Dittlof Tjassons, secr.-gen. Marine; Loder, directeur scheepsbouw, chef afd. materiëel by Marine; jhr. mr. Von Reenen, secr. Alg. Rekenk.; Story van Blokland, directeur dir. bel., enz. Rotterdam; Daneels van Wykbuyze, dir. reg. en dom., Arnhem; mr. Van Nierop, dir. Amsterd. Bank; de kolonels jhr. Laman Trip en G. L. Lang guth, commandanten resp. gren. en jagers en 4do reg. inf.; majoor ridder Van Rappara, van staf art., hoofd IVde afd. van het Dep. van Oorlog; de dir. off. van gez. 1ste klasse Philipsen; Mr. Mulock Houwer, proc.-gon. Hoogge rechtshof Inaië; Van AJphen JRz., lid Rekenk. Indië; Sluiter, O. I. hoofdambt, met verlof, laatst exploitatiechef Oosterlynen Staats- spojrw. Java; Bedier de Prairie, kol.-intend. hoofj-intend. Indiü; De Koningh, kol. chef mil. tjeneesk. dien t Indië; Stemfoort, kol. inf., milit. comm. Sumatra's Westk.; Wulüngb, apost. ic.»ris Suriname; Schotborgh, lid Raad Bestuur en Kol. Raad Curasao; Mondt Hzn., refer, by Koiuniën; Van Eldik, insp. telegraphic, 's-Gravenhage; Van der Eist, myningenieur, Heerlen; Froger, chef tarief en handelszaken H. IJ.-Sp. Mpy., Amsterdam; Ledeboer, lid firma Van Heek, Enschedee; Ruy-s, lid firma Ruys, Rotter- damsche Lloyd; Tydeman, voorz. Geld.-Overys. Landb.-My Tiol; Van der Veen, insp. pos teryen, 's Hago; tot ridder in de orde van Oranjo-Naussau Jhr. mr. Van Weede, gezantsehapsraad to Parys; Appel, consul te Bucharest; Hollesen, idem te RenJsburg; Mellema, idem to St. Petersburg; Van der Tak, idem to .Nantes; Johnston, idem to Wellington (Australië); Versteegb, vice-consul te Hernösand; dr. De Voogt, idem te Pau; A. Hotz, lid der firma Hotz Son t9 Londen; Mr. Koning, notaris te FinsterwoldeVer- meys, hoofdcommissaris van politie te Utrecht; dr. Bronsveld, te Utiecht; Van den Corput, vicaris generaal en pastoor te Breda; Kapt. Moerbeek (verkenningen); kapt. Leh man (geschutgietery); kapt. CollarJ, kapt. (by Dep. Oorlog); Van Buuren, kapt. 6do reg. inf. ritmeester Tbiange, 3de reg. huz. en gep. kapt. art. jhr. Van Beyma; Dojes, oud voorz. hoofdbestuur van Gen. van Nyv. in Prov. Groniügen te Meoden; Do Kok, stationschef Staatsspoor, Utrecht; Ronte, insp. algem. dienst Holl. Spoor, Amsterdam; Van Roosendaal, gewez .n hooi'dopz. by aanleg Staatssfoorw. te 's-Hage; Staring, algem. secr. Geld.-Overys. My. v. Landb., Lochom; Vlekke, dir. twee toet\vortel8uikerfabrieken, Oud en Nieuw-GastolVan Wulfften Palthe, lid firma gobr. Palthe, Almoloo. Van Simmeren, kap. comm. schuttery Enkhuizen; Stempel, veearts Utrecht; Berg huis, dir. ambachtsschool Arnhem Molenbroek, hoofd school en dir. vormschool onderw. Rotterdam; mr. Nyst, oud griflier rechtbank en staathuishoudk. RoermondBreitner, kunst schilder Amsterdam; luits. ter zee lsto kl. Da Bruyne en Herman off. adm. lsto kl. Grooneyk; mr. Upmoyer, gep. ontv. successierechten, Amsterdam; Go gg Up, algem. ontv. Batavia; Rooker, hulp prediker in), christen-gemeente Tondano, resid. Menado; RaafT, landhuurder en lid resi- denticraad Djokjakarta; Harting, magazynmr. by mil. adm. Ind. leger; Enthoven, kapt Gen. Stal Ind. leger; Raden Ario Soejono Adi Soorio; kapt. Barisan van Bangkalun (Madura), tot officier OraDjo-Nassau-ordo kap. luit. ter zee Velthuyzen; luit.-kol. mar. Van Wely. kolonel Ort, comm. 1ste rog. huzaren; gep. kol. cav. Juckema van Burraania baron Ren- gers; maj-int. Bakker, stelling Amsterdam; maj. Roersch, comm. Werfdepót; Hollo, adviseur-honorair inlandsche zaken; Jhr. mr. Baud, buitengewoon adjudant Koningin, kol.-comm. schutttery 's-Hage; De Vicq, consul-generaal te Melbourne; Bosschart, idem, te Teheran. In goud aan H. W. Moulyn en J. G. Inhulsen, te Rot terdam; mach. 1ste kl. by 's Ryks stoom vaartdienst J. Den Herdercomm. loodsen te Rotterdam L. Van Kesteren; gepens trom petter cav. J. J. Tummers, W. C. v. Veen, opz. te Deventor; adj. onderoff inf. by leger Ned.- Ind. R. H. Bulten. In zilver aan: P. Rietdyk, insp. pol. 1ste kl. 's Graven- have; K. Huibregtsen, brig.-maj. Ryksvoldw. Geldermalsen; W. J. A. Krimp, brig.-maj. Ryksv. Amsterd.; I. H. T. J. Hooyberg, serg.- maj. schutt. Amsttrd.; opper-schipper vaste corps dek en onder off. by zeem. J. C. Mgóuw- sen; den eersten scbryver in dat corps H. Mooy(dienende aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, die den 4don Juli jl. zijne 25-jarige dienstvervulling als onderoff by Hr.Ms. Zeemacht herdacht); den serg.-maj. corps mariniers J. H. Buhrmann; den baas der blokmakers en kuipers by Rykswerf Amsterd. R. Geus; schipper by 's Rykswerf I. Ciince; loodsschipper lsto kl. P. De Jong; matroos K. H. Visser; eersten klerk by dep. oorlog J. A. Stützer; serg. maj. dd. off. te velde A. Jackson, van rog. gren. en jagers, den adj.- onderoff. vaandeldrager H. Becking van 3-Jo en J. J. Van Buffelen van 8ste reg. inf.den adj. onderoff. pikeur H. J. A Toeboscb, van lste reg. huz.; den adj.-off. standdaarodrager T. Van de Vliervoet, van 3Je reg. huz.; den adj.-onderoff. J. Donkersloot, van hot remonte dopót; den adj.-onderoff., dJ. officier G. J. Schwind, van lste reg. veld-art.den adj. onderoff. H. Heezius, van 2de reg. vest. art. den opperwachtm. A. Geensen, van lsto div. kon. marech.; den wachtm. te paard J. Van der Gouwe, van 4de div. kon. marech.; den adm. D. Van Campcnvan het militair hos pitaal te Leiden; den adm. C. Mus, van garniz - kleeding- en nacbtlegeimagazyn te Bergon- op Zoom; J. A. Waltheer, bavenm. by het Merwedekanaal, te Gorkum; G. Van Eimer^n, hoofdbesteller te Arnhem; M A. F. Van der Waals, lynw. der telegr.A. A. Meeuwesen, hoofdbrugwaebter by de M. tot Expl. van Staaissp.; P. Van Boordt, boofdcond. by H. IJz. Sp.-My.; B. Poesiat, voorman timmer lieden, by de naaml. venn. Bierbrouwerij en Azynmakcry „De Gekroonde Valk," voorh. Van Vollonhoven en Co, te Amsterdam; J. Van der Meer, baas-timmerman by de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delftden opz. bu houtstapelplaats van marioe-établ. te Soerabaia H. A. De Roozo; den teekenaar by dep. marine in N. Indië E. C. R. Wynmalen; den adj.-onderoff. dd. off. cav. by leger in N.-Indié G. L. Ridderhof; den adj.-onderoff., dd. off. art. by voorm. loger E. Mathis en A. Zoet mulder; den adj.-onderoff. scbryver lste kl. by voorm. leger J. P. L. Baesden mil. opz. 2de klopnemer by top. dienst in N Indië W. H. G. P. Soleer; den adj.-onderoff. by genie in Ned. Indië J. Stingelin; den serg.- maj. ziekenvader by leger in Ned. Indië K. P. E. J. Adriaens; den geg. conducteur lste kl. art. by voorm. leger P. J. A. M. RQger;den geg. serg. maj. by marechaussee in Groot- Atjoh C. H. Hauske; den comm. insp. by brig, marechaussee op Curasao C. L. Bercks. In brons aan: Ph. C. Van der Drift, hoofdagent pol. lstekJ., 's-Gravenhage; R. Van 't Land, brig.-tit. Ryksv. te G-mnop; korp. G. H> k, van gren. en jagers; kleermaker W. L. Knijpersvan het 4de reg. inf.; den mr.-geweermaker M. .1. Bogert, 5de reg. inf.; serg.-maj. T. J. Van Dyk, 6de reg. inf.; den soldaat J. J. Ansems, 7de reg. inf. trompetter (wachtmr. titA. T. A. Muth, lsto reg. huz.; huzaar J. Van Oorschot, van eska dron ordonnansen; korp. J. Gtlderman, 2de rog. veld-art.; don timmerman K. H. Muyer, 3de reg. veld-art.; den brig, te paard J. H. Wehrens, van 2de div. kon. marech.; den ziekonoppasser A. M. Ruyters van mil. hosp 's-Gravenhage; R. Rutgers, bakenmeester in het 4de bakenkwartier van den Neder-Ryn te Arnhem G. Maas, gezagvoerder te Dordrecht; C. Van Lonkhuizen, conducteur der brieven- malen lste kl H. I. Kramtr, oud-conducteur brievenmalen lste kl.; M. Knap, brievenbe steller, Amsterdam; J. L. Schopman, kantoor knecht telegraafkantoro Amsterdam; H. Veldkamp, telegrambesteller te Arnhom; W. M. Hubregtse, id. Middelburg; G. Lemans id. Dordrecht; H. Stegeraan, ïJ. Groningen K. Van Doorn, trugwachtcr by de Staats Spgn. A. Noorduin, bankwerker by de Holl. Sp. My. H. Van Berkel, apprëteur in fabriek van A. Goyarts on Zoon, teTiburg;J. F. Van Duren, vo rman by firma E. II. Krelage en Zoun, bloomkweekers te Haarlem; korporaal, werk man der genie in Ned. Indië, A. S. F. De Fauwe. Veehouders. Ook in de gemeente Niouwer Amstel hebben een vyftig veehouders, voornamtlyk vetweiders vergadord, ter bespreking van de wenscheiyk- heid om zich aan te sluiten by de veehouders te Purmerend en Omstreken, die zich ver bonden hebben in het vervolg hun vee alleen „voetstoots" te verkoopen, alzoo met uitsluiting van de vrywaring wegens verborgen gobreken. Na bespreking van het belang voor de vee houders om zich aan te sluiten en na voor lezing van het daarvoor ontworpen vereenigings contract, werd dit onmiddeliyk door 32 ge- teekend. Tien dor aanwezigen hadden zich al aangesloten, en de overige acht, die niet bepaald veehouders waren, achtton het voor henzelven niet noodzakeiyk, hoewel ook zy do zaak toejuichten. wyl ook nog toezeggingen tot medewerking zyn ingekomen van anderen, die niet ter ver gadering konden komen, verwacht men nu, dat uit de gemeente Nieuwer-Amstel, waar zeer veel vee voor de slachtbank wordt uit gevoerd, voortaan uitsluitend vee zal afgeleverd worden, zonder bovengenoemde vrywaring. Gemeenteraad van Alkemade* Aanwezig 10 leden. Afwezig de heer A. Los. Voorzitter do Burgemeester. Na leziug der notulen van de vorige ver gadering, die met algemeene stemmen worden goeJgekeurd, deelt de Voorzitter mode: dat op 29 Aug. de gemeente bezocht is door Z.E. den Commissaris der Koningin van Zuid Holland, die op dien dag wegens een ongeval met zyn rytuig zyn voorgenomen bezoek aan LeimaiJen moest opgeven; dat de door Z.E. bekomen indruk dezer gemeente, vooral wat beiret-den staat der gemeente- administrat.e, zeer gunstig was. By het aanbieden dor gemeente begrooting, dienst 1896, welke 14 dagen ter visie wordt gelegd, vraagt de Voorzitter, of eenig lid iets wenscht te vernemen omtrent oanig hoofd stuk van dit ontwerp. Ni-mand der leden hierop ingaande, deelt Z.E A. mede, dat de verpachting der gemeente-eigendommen op bracht f 5632 en dat voor don post „onvoor ziene uitgaven" de som van f 1251.38:' dispo nibel is, tcrwyl de uitgaven volkomen door de gewone inkomsten zyn kunnen gedekt worden, welk een en ander over 14 dagen zal kunnen worden behandeld Verder wordt medegedeeld dat de begrooting van kosten van het 3de bataljon rustende schuttory in Zuid-Holland over 1896 in ont vangsten en uitgaven is geraamd op f 381. Wordt vastgesteld een ontwerp besluit model C. tot toevoeging van posten aan do begroo ting, dienst 1895, hetwelk ter goedkeuring aan Ged. Staten zal worden opgezonden, waarby bepaald wordt dat eone som van /"3955.87s wordt opgenomen, zynde de ver koop van f 4200 Ned. W. S., rentende 2'/a pet., tegen den koers van 94 '/16 pet en dat ter bekoming van kasgeld volgens eon in Maart jl. genomen Raadsbesluit eeno leening van f 5000 by den heer W. Reynders, te Roolof- Arendsveen, is aangegaan tegen 5 procent. Voorts wordt- medegedoelddat van de ge meenten Woubrugge en Loimuidea bericht is ontvangen van aanvaarding der ongevraagde hulp dozerzyds by brand in die gemeenten, onder do te Alkemade bestaande conJitiën; dat Rynzaterwoude en Warmond daarvan hobben afgezien, en van Haailommermoer nog bericht wordt ingewacht. Hierna komt ter tafel een verzoek van Penning De Vries, tot het dempen van een gedeelte sloot aan zyn erf, palende aan den gemeenteweg. Voorstel van B. en Ws., om hem dit toe te staan, onder beding, dat by op eigen kosten voor voldoende schoeiing en heining zal zorgen. Na eenige discussie worden B. en Ws. gemachtigd dit punt met den adressant in het belang der gemeente t.e regelen. Daarop leest do Voorzitter eene verklaring voor van den opzichter der gemeente, inhou dende, dat de 4 nieuwe bruggen te R -A-veen door ham zyn opgenomen, onderzocht en in behooriyke ordo bevonden. Eveneens eene declaratie van den aannemer D. Van Essen, groot /'1789.375, zynde 7/, der aannemings som als lste termyn. Door den Raad wordt de oplevering en uitbetaling vaü den lsten termyn goedgekeurd. De Voorzitter merkt hierby op, dat van den post f 3955.87s te weinig overschiet tot betaling dier som, en dat deze dus molt wachten op de goedkeu ring van den verhoogden post op de Begroo ting van 1895, Hoofdstuk "Wegen en Voet paden; hetgeen als kennisgeving wordt aan genomen. Op de vraag, of nog een der leden iets in 't midden heeft to brengen, blykt, dat elk gmoegen neornt met de agenda des Voor zitters, waarop deze de vergadering sluit. Gemeenteraad van Ocgstgcest. Voorzitter: de heer J. M. De Kempenaer, burgemeester. Afwezig de heeren J. C. Spaargaren, L E. Nieuwonhuizan en H. D. Terwee. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en goedgekeurd. Do Voorzitter stelt voor tot de vaststelling der gemeenterekening over 1894 over te gaan. Gehoord het gerapporteerde der commissie tot onderzoek daarvan, bestaande uit de heeren J. v. d. Berg, N. v. d. Spek en J. C. Spaargaren, waarby wordt te kennen gegoven lo. dat niet alle fabneagerekeningen door den gemeente-opzichter zyn geviseerd, 2o. dat de post Verteringen ten behoeve van het huis- houdelyk bestuur wat hoog voorkomt, 3o. of do Staatscourant wel in het belang der admi nistratie noodzakeiyk is, deelt do Voorzitter, wat het oerste punt betreft, mede, dat in het vervolg daarvoor zooveel doenlyk zal worden zorg gedragen. Wat punt 2 betreft geeft do heer J. v. d. Berg te kennen, dat hy eeno som van over oe honderd gulden voor ver teringen wel wat veel vindt. De heer Groen antwoordt dat niet uit het oog| moet verloren worden, dat er in het afgeloopen jaar vele ver gaderingen van commission zijn geweest en dat door de leden der commission koffie is gedro ;ken. Dj Voorzitter stelt hierna de vraag, of het koffiedrinken by vergaderingen dan moet worden afgeschaft, waartegen zich de leden verklaren voorts vraagt hy de prys van eiken kop koffie dan te hoog is, wat ook niet kan geconstateerd werden, zoodat van dit punt wordt afgestapt. De Voorzitter stelt voor, naar aanleiding van het laatste punt van hst rapport der commissie, om do Staatscourant af te schaffen, en hiervoor in de plaats een ander adminis tratief werk te bestellen, en zegt dat hy dat werk voor de som van fbO kan bekomeD. Na discussie wordt besloten om tot aanschaf fing van dat werk voor die som over te gaan. Hierna beeft het onderzoek der geloofsbrie ven en andere stukken bedoeld by art. 17 der Gemeentewet plaats, ingezonden door de heeren J. C. Spaargaren, A. Juffermans, P. Kromhout en D. v. d. Putten, gekozen ter voorziening in de vacaturen, die met den eersten Dinsdag in S=ptember a. s. door periodieke aftreding van genoemde heeren zullen ontstaan. Die stukken in orde bevonden zynde, wordt by monde van den Voorzitter gerapporteerd, dat geone bedenkingen tegen de toelating be staan, zoodat daartoe wordt besloten. Nadat nog door den heer v. d. Berg eenige inlichtingen zyn gevraagd over den aanslag van wyhn mevr. de douairière Gevers van Endegeest in den hoofdelyken omslag over 1895, geeft de Voorzitter den Raad in over weging het bedrag toegestaan voor het primi tief kohier van den hoofdelyken omslag te verhoogen. De heer v. d. Borg stelt voor dit bedrag te brengen op f 10,000, hetgeen, door den hoer Groen indertyd al eens voorgesteld is, en machtiging aan te vragen om dit bedrag te heffen, welk voorstel door den Raad wordt aangenomen. De heer Van dor Spek zou gaarne zien, dat er politie op de Aloölaan aanwezig was, wan neer er exercitiën op het Schuttersveld plaats hebben, waarop hem wordt medegedeeld, dat hieraan zal worden voldaan. Ten slotte wordt door B. en Ws. de be- grooting der gemeente voor 1896 aangeboden, welke begrooting gedurende 14 dagen ter visie zal worden gelegd, van welke ter-visie ligging en verkrygbaarstelling openbare ken- nisgoving is geschied. Hierna wordt de vergadering, na gehouden rondvraag, door don Voorzitter gesloten. Brieven uit de Hofstad. XVI. s-GravenhageSO Aug. '95. Wy beginnen zoowaar juist ons pas goed thuis in den zomer te gevoelen, of de Fran- sche Opera laat weder van zich hooren en „Toonkunst" zal zyn repetities ook weder een aanvaDg doen nemen. Verder moet bet zoo goed als zeker wezen dat de Opera Van der Linden „het Gebouw" zal bespelen, een plan, dat zeer zeker sterk wordt toegejuicht en hem meer finantiëel succes zal opleveren dan het geval was den vorigen winter in de Dierentuin-zaal. Ook boort men reeds van planüen om het Casino weder nieuw leven in te gieten: Potbard zou er komen. De lydens- geschiedenis van zyn voorgangers scbynt hem dus nog niet veel afschrik in te boezemeD. Het Casino scbynt nu eenmaal niet in trek te kunnen komen. Men ziet het: wy behoeven niet bevreesd te zyn zonder uitspannings gelegenheden te zitten; onze kinderen woelen en wroeten nog naar hartelust aan het Sche- veningsehe strand, of wy worden reeds zoo langzamerhand aan de dagen van regen en wind, sneeuw en ys herinnerd, wannoor wy onze genoegens by voorkeur onder dak moeten vinden. Zal het de laatste zomer zyn gewoest dat wy onze jongens blootsvoets langs het strand zullen zien springen of zal do waar schuwing van dr. Francken eonige uitwerking vinden? Hoe goed gemeend en zeer terecht dit waarschuwend woord ook mogo wezen, onze jongens zyn er niet naar om zich daar naar te voegen. Zy willen nu eenmaal vry zyn in hunne bewegingen, naar hartelust rondplassen. En.... zou onze me ficus toch wel bedenk-n dat onze jeugd nu juist niet dagelyks en dan uren achtereen „tot halver wege de knieën in het water staat' En ziet het de Scheveningsche jeugd eons aan! Wat de glas-schervtn aangaat, daaraan kan hot publiek veel af- en toedoen, al was het maar met te beginnen niet zoo roekeloos melk- en limonadeglazen neer te werpen. Wanneer er zooveel menschen van buiten e?ns hier komen kyken, dan hoort men veler lei oordeelvellingen over onze stad. Do hoofd indrukken zyn zelfs zeer vleiend maar toch is men eenstemmig in zyn klachten over het gebrek van een goede tramrogeling, waarby Den Haag gelyk men zegt erg by Amster dam en Rotterdam afsteekt. Nu is het waar dat behoeven wy juist nu niet meer te ver nemen van andoren, want wy weten dat zelf ook wel en de tegenwoordige tramweg-maat schappy welke hier op het oogenblik de exploitatie in handen heeft is daarvan ook meer dan voldoendo doordrongen, getuige de nieuwe conce3sie-aanvrage, voor welker behandeling wy staan. Uit den aard der zaak zal eon grooto uitbreiding van het tramlynon- net de Maatschappy op niet geringe kosten brengen materiëel, paarden en stallen zullen uitbreiding moeten ondergasn, iets waar veel geld mede gemoeid is. En nu moge het pu bliek de handen ineenslaan: hoe men tot een verlenging van veertig jaren zou willen komen, men bedenke dat alleen eene verlenging voor dezen tyd der Maatschappij de gelegenheid kan stellen door hare jaarljkscho afschryvin gen deze uitgaven te compenseeren. Verder wil de directie de bostaande electrische tram- lynen mot accumulatoren-systeem door een bovengro idsch kabel-systeem vervangen, in deze electrische tram-exploitatie de lijn Plein- Oude Scheveningsche weg-Scheveningen in to sluiten. Tot goed begrip der zaak ciene dat by het bovengrondsch kabel-systeem langs den weg palen worden geplaatst, waarlangs de geloidingsdraden gespannen worden. Voor de directie zou in deze verandering en ook voor het publiek veel gemak gelegen wezen. Op schoono zomersche dagen of by andere gelegenheden by buitengowone drukte komt men dikwyls materiëel en personeel te kort om in de buitengewone drukte van vervoer te voorzien. Voor zulk onvoorziene gelegen heden allyd personeel en materiëel gereed te houden zou te groote kostc-n lischen. Heeft men nu een elektrische geleiding met boven grondsch kabelsysteem dan is het voldoende een wagen of wagens aan te haken en men is geholpen. En toch zyn de kosten voor de Maatschappy hooger dan een paarden-exploi- talie, de laatste gaat met een koste van 7 x/i ct. per kilometer gepaard terwyl de electrische tram met accumulatoren 17'/2per kilometer kost. Dat de paardentrams in het buitenland reeds zoo toed als geheel tot het vtrledene belmoren, blykt uit de statistiek dio ons leert dat in drie jaren tyds het gebruik van paarden eene vermindering van 40 pet. onderging. Toch staat een bovengrondsch kabel-systeem niet byster fraai, met dio palen langs den weg. In een vakblad las ik hier-^ omtrent dez°r dagen, dat deze bezwaren b. v. te Aken byna geheel zyn opgelost. In de nauwe straten zyn de spandraden byna onmid deliyk aan de huizen bevestigd, terwyl op do buitenlijnen de palerj tusschen de booraen zyn geplaatst en daardoor zoo goed als onzicht baar zyn. Ook in breede rechte straten moeten de palen niet misstaan wanneer zy met dezelfde kleur der huizen geverfd zyn. Zeer zeker zouden deze palen in geval van electrische straatverlichting gebruikt kunnen worden om daaraan de booglampen te beves tigen. Slechts by korte bochten en krom mingen en daar waar verschillende lynen te zamen komen, valt het minder nierlyke van het stelsel sterk in het oog. Ever.wel zullen de vele gemakken de bezwaren verre over treffen. De hoofdzaak, waarin by een vernieuwing der concessie zou dienen te worden voorzien, is het stad-tarief, dat by Amsterdam verge leken, tamolyk hoog is. Een sectie-systeem heeft vele schaduwzyden èn voor het publiek èn voor de exploitatie. Indien by het aannemen van vaste uitgangspunten een uniforme prys werd aangenomen, zou het bezwaar voldoends zyn opgeheven. Mocht ten slotte de gemeente er toe willen komen ook in de contract-voor waarden iets ten voordeele van het personeel op te nemen, b. v. wat arbeidsduur aangaat, dan zou er een maatregel zyn tot stand ge komen, welken het plubliek zeer zou toe juichen. Dinges. Burgerlijke Stand. OEGSTGEK3T. Geboren: Josephus Bernar- dus, z. van F. J. Wesenaar en J. Nagtegaal. Nicolaas Potrua, z. van D. B. Zielschot en M J. Van de Pavoordt. Dirk, z. van D. Stolwijk en E. Moraal. Lydia Johanna, d. van M. Vreoken en E. v. d. Leeden. Gerardus Wilhelmus, z. van J. L. Schrijvers en Bruynstens Alida, d. van Th. van Steyn en M. C. Kuilboer. Pieter, z. van J. C. v. Egmond en J. Van Egmond. Jannetjo, d. van J. J. Nell en J. Nell. Simon, z. van D. Den Hollander en C. Weyers. Overleden; A. M. De Groot, weduwe C. Van Noort 66 j. W. Schippers 10 md. Ondertrouwd: A. L. Gerretsen 25 j. en G. P. Maan 31 j. J. F. L. Didier 29 j. en W. M. v. Heteren 22 j. G. J. Jansen 26 j. en A. Wijnen 28 i. HIJNSBURG. Gob o ren: Jannetjo, d. van Jan Van Egmond en Naatje De Moo\j. Ondertrouwd: Gorrit Van Zuijlen jm. 19j. en Jannetje Van Egmónd jd. 21. Gehuwd- Johannes Hondricus Franciscus Laterveor 25 j. en Hendrica Johanna Driossen 24 j. VALKENBURG. Geboren: Lccndert, z. van Jan Varkevisser en Cornelia Bol. C'kristiaan, z. van Adrianus Gravekamp en Elisabeth Kuipor. G ebuwd. Lebertu8 Wassenaar, 29 j. jm., en Gcrardina Vlasveld, 26 j. jd. Scdeit 16 April 1895 is alhier niemand over leden KATWIJK. Bevallen. E. Varkevisser, geb. v. d. Luyt, d. G. Ouwchand, geb. Van Rijn, (1. G. de Jonge goh. Timmerman, d. C. Meijvogel, geb. de Vreugd, d. A. C'. Durieux, geb. Montijn d A. Kuijt, geb. 11 us, dH. van Duijn, geb. Varkevisser, d D. Varkevisser, geb. V. Duyvenbüde, d. M. Halleen, geb. Kaptcin, d. J. llasenool, geb. Klok, z. Gehuwd: Y. Van Rijn 22 j. en J. Van Rijn 19 i. Overleden: 11. Schaap, 22 j A. Den Hol lander, 0 md. A. Vlieland, geb. v. Beelen, 82j. WOUBRUGGE. Geboren: Elizabeth, d. van, Franciscus Brouwer en Marin Wort man. Gehuwd. Jacob Piekart, jm. 20 j. en Maria Terhorst, jd 25 j. Overleden: Neeltje Van Tob, 44 j., echtge- noote van Kornehs Kammeraat. ZOETER WO DDE. Geboren: Maria Elizabeth Johanna, d. van J. P. Planjc en M. de Geus. Willem, z. van K. 1. G. Van dor Staay en A. de Vogel. Cornells, z. v. A. de Groot en M. Korte- kaas. Leonardus, z. van P. Arumcrlaan en A. II. Van der Stap. Overleden: M. Montanus, 14 j. M. Van Kins, d. 12 j. BUITENLAND. FrankryU. De „Echo de Paris" zegt dat de hertog van Orleans, vóór hy naar Mariënbad ver trok, aan zyn omgeving heelt medegedeeld, dat hy het onnooiig vindt om dwaze uitgaven voor de royalistische zaak to doen en dat, te beginnen met 1 Oct. op zyn vroegst en 1 Jan. daaraanvolgende op zyn JaaUt, alle subsidie aan de bladen, aan de comitó's, in het kort alle uitgaven voor de royalistische propaganda opgeheven worden. Het blad verzekert dat bovenstaand bericht waar is en deelt verder mede, dat de „Correspjndance nationale", een der oudste organen der party, reeds verwittigd is en met 1 Oct. ophoudt te verschynen. Ook de andere partybladen ontvangen bericht, dat de subsidies ingetrokken worden. De by het „schandaal" der Zuiler-Spoor- weg maatschappy betrokken senator Magnier heeft, gelijk men weet, zich uit de voeten gemaakt. In een brief aan den procureur- generaal, door de „Figaro" medegedeeld, zegt de senator van het Var-departement, dat hy den vervolgingen ontloopen is, om in kalmte zyne verdediging gereed te maken, maar dat, zoo hy voor het Assisenhof gedaagd wordt, hy zeker zal verschynen, daar hy niet twyfelt, of zyne onschuld zal door de gezworenen erkend worden. Reeds vroeger had hy aan een redacteur van dat blad gezegd dat, als men het hem lastig maakte, hy zou toonen dat hy zich niet ïydelyk tot zondebok liet gebruiken, zooals in de Fanamazaak de arme oud-minister Baïbaut; dan zou hy bekend maken wat afgevaardigden, senaatsleden, ministers hadden

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2