N°. 10896 Maandag 2 September. A". 1895 §eze (Courant wordt dagelijks, met mtzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit DKIE Bladen. Leiden, 31 Augustus. Feuilleton. Met scherpe wapenen. IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. .•.•«.•...li 0.05- Franco per post Afzonderlyko Nommers PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1—6 regels f 1.05. Iedore rogel moer f 0.17£. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0 05 berekend. Eerste Blad. Naar w(j vernemen, heeft de leeraar A. J. Nieuwenhuis Jr. met het eindigen van den zomercursus 1895 ontslag aangevraagd uit zijne betrekking aan de school van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" alhier. Onze voormalige stadgenoote mej. Mar guerite Helfrich, zal zich laten hooren op een buitengewoon concert, te geven in de concertzaal van het Kurhaus te Scheveningen, Maandagavond 2 September a. s. Bij do Leidsche Spaarbank werd in de maand Augustus ingelegd ƒ60,205.935 en terugbetaald 49,407.42s, terwijl zijn afgege ven 113 nieuwe en geheel afgelost 59 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 10456 deelhebbers bedroeg einde Augustus 1,996,379.01. 's Ryks Ethnographisch Museum te Leiden heeft van den heer Andries Voll te Maros de navolgende voorwerpen, herkomstig van Cele bes, ten geschenke ontvangen: Een sarong, een mutsje, een etensdeksel, twee rood aarden komforen, een dito braad pan, een dito schotelvormige pan, een dito schotel, een rijstpot. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia tot 30 Juli kan morgen alhier worden verwacht. Voor de akte B Hoogduitsche taal middel baar onderwijs is te 's-Gravenhage geslaagd mej. E. H. De Wal, van Den Haag. Te Kaag, gemeente Alkeraade, is in den ouderdom van 85 jaar overleden Hendrik Glenzer, een der weinige nog levende gerech tigden tot het dragen van het Metalen Kruis ©n de Citadel-medaille 1830 '31. Naar men weet, werd in het begin van dit jaar, den 20sten April, door de „Neder landsche Gist- en Spiritusfabriek" te Delft, haar 25 jarig bestaan gevierd. Ter herinnering aan die feestelijke herden king is thans een album samengesteld, be vattende afbeeldingen van gebouwen der fabriek en van de verschillende feesten, welke by genoemde gelegenheid hebben plaats gehad. Z\j zijb door de heeren Yan Emrik en Binger, te Haarlem, vervaardigd in lichtdruk naar photographieën. Wtf waren heden in gelegenheid van dit album inzage te nemen en moeten verklaren dat het in één woord een prachtwerk is, dat voor de deelnemers aan het feest, van den laagst tot den hoogst geplaatste, een aangenaam, onovertrefbaar aandenken zal blijven. Het album met de 16 platen is op groot- echo wijze, blijkbaar door tusschenkomst van oen ruime beurs, bewerkt en ook isereenige fraai gedrukte tekst aan toegevoegd, op het feest en het bestaan der fabriek betrekking hebbende; een opgave van don door het per soneel gehouden ommegang, welke een beeld gaf van de ondernoming der fabriek in haar ganschen omvang, zeer lezenswaardige in drukken van den directeur, den heer J. C. Van Marken, en een opgave van de deel nemers aan den optocht. Hoofdagent dezer fabriek is de heer Engel- bert Broekhuis, aan de straatweg onder Oegst- geest, huize de „Olmen", over Endegeest. Zooals men weet, zijn B. en Ws. van Rotterdam met de Nod. Bell Tel. My. over eengekomen, dat deze in afwachting van de beslissing van den gemeenteraad omtrent een gemeentelijke exploitatie van de telephoon of voortzetting van de concessie met deze Maatschappij, ook na het eindigen der concessie tydelyk de telephoon zou blijven exploiteeren. Thans heeft de directie der Telephoon- maatscbappij evenwel bericht, dat zij de door B. en Ws. ontworpen verklaring te dien opzichte niet kan onderteekenen en wel omdat B. en Ws. daarin den eisch stellen, dat voor dien termijn het tarief reeds tot 75 per jaar zou worden verlaagd, welk aanbod de Telephoon maatschappij alléén heeft ge daan voor het geval hare concessie voor een langeren termijn mocht worden verlengd. De minister van binnenlandsche zaken heeft, uit overweging dat de heer B. R. F. Yan Vlijmen, ingevolge art. 96 der Grondwet, van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer heeft verloren en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Yechel, bepaald dat die verkiezing zal geschieden op Dinsdag 24 September e. k. en do her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 8 October daaraanvolgende. Gedurende de maand Juli 1895 is ingelegd 2,270,742.53 en terugbetaald 1,351,452.53. Meer ingelegd dan terugbetaald 919,290.00. Aan het einde der maand Juni 1895 wa3 ten name van de verschillende inleggers inge schreven 40,136,592.66,/2l zoodat het saldo op ultimo Juli 1895 bedroeg 41,055,882.66'/2. In den loop der maand zyn 6640 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven en 2393 geheel af betaald, zoodat aan het einde der maand nog 479,283 boekjes in omloop waren. Omtrent het nieuwe onderscheidingstee- ken voor 6-, 18- en 30 jarigen dienst wordt nog het volgende medegedeeld. Genoemde onderscheidingsteekenen zullen verstrekt en gedragen worden, zoodra zich in de garnizoens- kleedingmagazynen eenige voorraad zal be vinden. Zy, die vóór do dagteekening van het Kon. Besluit der invoering van genoemde teekens reeds gerechtigd waren tot het dragen van één of meer chevrons voor langdurigen dienst, zullen de nieuwe distinctieven ten laste hunner uitrusting- en reserve-rekening ont vangen en laten aanbrengen. Zy, die ge rechtigd worden na de invoering van boven genoemd besluit, ontvangen kosteloos meer genoemd teeken, voor elk der tot zyne uitrusting behoorende kleedingstukken, waarop het behoort te worden gedragen. Bij vernieu wing geschiedt de verstrekking voor rekening van den belanghebbende. B. en Ws. van Haarlem stellen aan den Raad voor de projectstraat, waaraan het Badhuis van de Staalbronraaatschappy ligt, te rioleeron en te bestraten met het oog daarop, dat het Badhuis byna voltooid is. Ongunstig wordt door B. en Ws. geadvi seerd op een verzoek, gedaan door de Haar- lemsche afdeoling van den „Algem. Neder- landschen Timmerliedenbond", om op 15 September a. 8. kosteloos voor het houden eener meeting het Doelenterrein, de Herten kamp of het Pand te mogen gebruiken. B. en Ws. verklaren dat de Doelen nooit voor een dergoiyk dool is afgestaan, de Her tenkamp ongeschikt is wegens de in de on- middeliyke nabyheid te houden muziekuit voeringen en het Pand geen voldoende gele genheid geeft tot het handhaven der open bare orde. Door den minister van koloniën zyn de heeren E. W. Ph. M. Nittel, L. F. Dingemans, G. D. Van Ravenswaay, G. L. Waanders, E. Perelaer, I. De Clercq Zubli, G. J. Pool, J. N. Smith, R. F. Trivolli, F. H. W. J. R. Logeman, E. V. Van der Schalk, C. De Groot, A. H. Maas Geesteranus, W. A. C. Whitlau, Tb. H. A. Van der Ven, J. H. Hissink, B. C. F. Hamers, J. Do Clercq Zubli, R. ZuyderhofF, H. Beer, P. E. Moolenburgh, M. G. J. Julsing, D. Heyting Jr., P. A. Hondius van Herwerden, H. F. N. Roskott, C. J. Van Kompen, W. Boetje en F. C. A. Joekel gesteld ter beschik king van don Gouverneur-Generaal van Neder). - Indië, om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Den laatsten tpd waren in de bladen allerlei geruchten in omloop over't aanbiy ven van prof. Van 't HofT als hoogleoraar aan de gemeentelyke universiteit te Amsterdam. Thans nemen dio geruchten een meer vasten vorm aan. Men weet nl. te melden, dat ge noemde hoogleeraar voor de Amsterdamsche hoogeschool behouden zal blijven, dank zy eene regeling, waardoor hy ontheven wordt van een deel zyner colleges en hem meer tyd wordt gelaten om zich aan wetenschappelijk onderzoek te wijden. Nog voortdurend komen by het Centraal- bestuur van den Ned. R.-K. Volksbond aan vragen in van vereenigingen tot deelneming aan het aanstaande congres, zoodat het aantal deelnemende vereenigingen nog steeds sty- gende is. Als byzonderheid kan de „Volks banier" mededeelen, dat van den R.-K. Gil de- bond (patroonsgildebond) eveneens opgave tot deelneming is ingekomen, zoodat het congres inderdaad een beeld zal kunnen geven van overleg en samenwerking tusschen werklieden en patroons. Het stalpersoneel van hot Hof wordt a. s. Zondag per Staatsspoor naar Zwolle vervoerd. Met het oog op de komst der Koning innen te Zwolle, loopen heden geen pleizier- treinen van het Staatsspoor uit het Noorden naar de residentie. De kapitein G. Koolemans Beynen, leeraar by de hoogere krygsschool, wordt eerstdaags benoemd tot majoor by het 3de reg. inf. De prinses De Rohan, die eenigen tyd verblijf hield op het Kurhaus te Scheveningen, is gistermiddag naar Weenen vertrokken. Naar het „Hbl." uit goede bron ver noemt, zal de exploitatie van de telepboonlyn AntwerpenRotterdam door het Ryk zelf geschieden. De directeur van het telegraaf kantoor te Rotterdam is met het beheer be last. Zoowel op het telegraafkantoor als op de Beurs aldaar zullen cellen worden gemaakt ten behoeve van hen, die van de lyn gebruik wenschen te maken. Er moet allo kans be staan, dat de lyn reeds vóór 1 October (het vastgestelde tydstip) in gebruik kan worden genomen. Men meldt uit Heerlen, 25 Aug.: By kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accynzen te Heerlen de heer Th. G. Versfeit, thans te Leerdam. Deze tyding zal in den kantoorkring Heerlen zeker met vreugde worden vernomen. Da-heer Versfeit was, zoover de gerogeldo dienst van zyn kantoor het maar toeliet, de vriendelyk- heid en welwillendheid in persoon. Den kleine als den groote stond hy met genoegen door raad en daad ten dienste. En deze voorkomend heid werd door het publiek uit onzen kantoor- kring dos te hooger op prys gesteld, omdat wy in de laatste jaren allesbehalve verwend waren in dit opzicht. De heer Versfeit verliet ons eenige dagen om een benoeming te Leerdam te aanvaarden. Dat geschiedde, opdat het traktement, aan het kantoor Heerlen verbonden, kon verhoogd worden. Nu kon de heer Versfeit weer naar het verhoogde kantoor sollicite ren en daar benoemd worden. By deze gelegenheid past het mede een woord van lof te brengen aan den heer Selders, die, als beëedigd klerk met den heer Versfeit naar hier gekomen, het goede voorbeeld van zyn chef volgt en tegenover een ieder steeds de grootste voorkomendheid en gedienstigheid in acht neemt. De minister van marine heeft den luit. ter zee 1ste kl. E. F. T. Bik, dienendo aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, met 3 Sept. a. s. op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 5 Sept. a. s. niet plaats hebben. By Kon. besluit is pensioen verleend aan W. Janssen, f 252; H. L. StegemaD, gewezen bewaarder 2de kl. in het huls van bowaring te Leouwarden, 417; L. Brinkman, id. in do strafgevangenis te Deventer, 306; M. A. J. Losgert, directeur der Staatsloterij, 3000; P. P. Van de "Wiel, commies-ontvanger 2de cat. by 's Ryks belastingen, 462; C. Hattinga Raven, laatstelyk betaalmeester te 's-Graven- hage, ƒ3000; G. A. Van Litb, wed. P. A. Bouhuys, commies 1ste kl. by 's Ryks bel., ƒ134; T. Scholte, wed. A. Scholten, brieven gaarder, 50; M. L. Ch. Delchambre, wed. mr. F. Der Kinderen, commies terprov. griffie van Zuid-Holland, 575; P. Ch. Houtkamp, wed. J. Lulofs, brugwachter tolheffer aan de Welgolegensche brug over het Apeldoomscho kanaal, ƒ104; J. Leegebeeke, wed. A. J. J. Van do Werd, kantoorknecht aan het post- <oor te Amsterdam, 375; de kinderen uit het huwelijk van wyien den brievenbesteller L. Wieggers, ƒ109, met intrekking van het aan hunne moeder by kon. besluit van 30 Sept. 1893 toegekend pensioen van 228 's jaars. Benoemd J. L. Jansen tot burgemeester der gemeente Bingelrade. By Koninklyk besluit zyn benoemd by bet wapen der cavalerie: by het 1ste reg. huzaren, tot majoor de ritmeester H. A. H. Smeding, van den staf van het wapen, werk zaam by de Koninklijke Militaire Academie; tot ritmeester de 1ste luit. H. J. M. C. Schreuder van de Coolwyk, van het 2de, en de lst9 luit.-adj. P. P. H. Tielens, van het 3de reg. huzaren; tot lsten luit. de 2de luits. A. "W. E. Gelderman en G. J. C. Van Zyil de Jong, beiden van hot corps; by het 2de reg. huzaren, tot ritmeester de 1ste luit. S. J. Van Overveldt, van het lste reg. huzaren; tot lsten luit. de 2de luit. G. J. Kievit, van het corps. Benoemd by het wapen der artillerie, tot lsten luit., de 2de luit. H. A. Zeilmaker, van het wapen, gedet. by het leger in Ned.-Indië; by het 2de reg. veld-art., tot lsten luit. de 2de luit. H. D. R. Verspyck, van het corps; by het reg. vest. art. tot kapt., de lste luit. W. L. G. A. Schwartz, van het 3de reg. veld-art.; tot lsten luit., de 2de luits. J. Noomen en A. L. Nagel, beiden van liet corps; by het 2d© reg. vest.-art., tot lsten luit., de 2de luit. M. J. Looyen, van het corps; by het 3de reg. vest. art., tot kapt., de lste luit. W. F. Van Hoogstraten, van het 2de reg. vest.-art., gedet. by den artil. cursus, A. J. De Booy, van het lste reg. veld-art. en jhr. F. W. A. baron Van Asbeck, van het 3de reg. veld art., mede gedet. by genoemden cursus; by het corps pantserfort art., tot kapt., de lste luit. G. B. Van Roekei, van het 2de reg. vest. art., even eens gedet. by den art.-cursus. Aan de navolgende gepensionneorde hoofd en subalterne officieren van het leger de hoogere rangen verleend, hieronder vermeld, alsde rang van generaal-majoor, aan den gep. kolonel der inf. J. D. U. Ledel en aan den gep. dirigeerend-off. van gez. lste kl. (kolonel) dr. W. J. De Meyer; de rang van kolonel, aan den gep. luit.-kolonel E. L. J. De Roy van Zuidewyn, laatstelyk directeur van het cen- traal-magazyn van militaire kleeding en uit rusting te Amsterdam; de rang van luit.-kol., aan den gep. maj. der inf. A. S. De Ronde Bresser en C. T. Verkerk, zoomede aan den gep. maj.-kwartierm. J. Gruys; de rang van majoor, aan de gep. kapiteins der infanterie A. A. C. W. Van Moll, A. W. Van Roggen, A. Jonquière en J. H. P. Van Goens; de rang van kapt., aan de gep. lste luits. der inf. J. C. Van Teylingen en H. H. E. baron Van Voorst tot Voorst; de rang van lste luit. aan den gepens. 2den luit. der inf. J. H. Van Waveren. Benoemd tot president der arrond.-rechtbank te Arnhem, mr. A. A. baron De Vos van Steenwyk, thans off. van justitie by de arr.- rechtbank te Zieriksoe. J. L. Janssen benoemd tot burgemeester der gemeente Bingelrade. 40) Gedurende de drie dagen, die zij samen alleen te Usala doorbrachten, was er tusschen hen een vreemde, ongelijke vriendschap ont staan. Jozef was belast geworden met het bevel over een zeker aantal dragers en van alle huiswerk onthoven; daarom had Marie Oscard thuis geheel te bedienen. „Ik denk dat ik koffie zal nemen," ant woordde deze op een vraag van haar. „Ja, koffie alsjeblieft, Marie." Hij was bezig te rooken uit een van zijn groote houten pijpen en staarde recht voor zich uit met een gelijkmoedigheid, die bjj zijn omvang paste. De vrouw ging been met een glimlach op het gelaat. Zy mocht dien forschen man gaarne, die zoo spaarzaam was met zijn woorden en zoo bedaard in zijn bewegingen. Zy keek zoo graag naar hem, als hg het op zyn linkscho manier beproefde de coquette Xantippe tevreden te stellen of den ernstigen Nestonus te doen lachen, en de wyze, waarop hu met haar omging, beviel baar ook zeer goed. Zy keek graag naar hem, als hy zyn zware pyp zoo neerlegde en met horten en stooten uitbracht: „Ja - koffie, alsjeblieft, Marie." Zulke dingen mogen de vrouwen wel zy schynen ze te begrypen en er op haar manier een bepaalde, diepere beteekenis aan te hechten. Mannen, u,o nu eenmaal den slag missen om mooie woorden te gebruiken en af en toe een aardigheidje te zeggen, mogen wel dankbaar wezen dat de vrouwen zoo zyn. In een ommezien was weer terug, de koffie op een grof blad, een doos lucifers, en Oscards tabakszak. Toen Oscard bemerkte, hoe zy hem onge vraagd bediende, keek hy haar met een vrien- deiyk lachje aan. „Dank je," zei hy. „Heel vriendelyk." Hy bracht zyn pyp niet meer naar de lippen daar hy geheel en al doordrongen was van het feit, dat de beleefdheid op dit oogenblik dringend van hem eischte, dat hy een een voudig praatje hield. „Zyn de kinderen naar bed?" vroeg hy belangstellend. Zy was in alle stilte bezig met het klaar zetten op de kleine tafel, maar hield daar mede op. „Ja," antwoordde zy bedaard. Hy knikte, alsof die tyding hem byzonder veel plezier deed. „Die Nestorius," ging hy voort in navolging van Merediths gekheid, „is het aardigste kereltje, dat ik in langen tijd heb gezien." „Ja," zeide ze zacht. „Ja, - maar luister eens!" Hy hief het hoofd op en luisterde evenals zy, terwyl beiden stroomafwaarts in de toe nemende duisternis tuurden. „Ik hoor het geluid van riemen," ging zy voort. „En u?" „Nog niet, myn gehoor is niet zoo fijn als het uwe." „Ik ben gewoon or naar te luisteren," ant woordde zy, met een ontroering in haar stom, die hy toen niet begreep. „Ik luister altyd." Oscard scheen getroffen door do beschry ving, die zy van zichzelf gal; het was zoo waar, hy kon dat zich zoo voorstellen. Die vrouw had altyd iets in haar houding, dat den indruk maakte alsof zy luisterde naar eenig geluid in de verte. Zy schonk zyn kofflo in en zette het kopje naast hem neer. „Nu zult u het wol hooren," ging zy voort, terwyl zy kaarsrecht voor hem stond met dio natuurlyke waardigheid in haar houding, die men altyd aantreft, waar slechts Afrikaansch bloed door de aderen vloeit. „Nu zyn ze juist den bocht om voor den „Gebroken Boom." Er zyn twee booten." Hy luisterde en weldra hoorde hy het regel matige klak-klak van de riemen, een geluid, dat over het water van de stille, tropische rivier streek en op ontzaglyken afstand ge boord word. „Ja," zeide hy, „nu hoor ik het. Mynheer Meredith heeft gezegd dat hy van avond thuis zou komen." Zy lachte eigenaardig zacht; het leek byna wel de lach van een vrouw, die zich ge lukkig voelt. „Zoo is mynheer Meredith; wat hy zegt, do6t hy," antwoordde zy in dat lieve Engelsch aan iemand, die eerst Spaansch beeft gesproken. „Ja, Marie, zoo is hy." Zy keerde zich om op baar onderworpen manier, en ging het buis in om wat avond eten voor de nieuwaangekomenen in gereed heid te brengen. Weldra werd het geluid der riemen heel duidelyk, en toen waaracbyn- lyk nad3t ze een hoek waren omgeslagen en de lichten van Msala in 't oog kregen bereikte een vroolyke kreet van Meredith hen over de donkere golven; Oscard legde zyn pyp neer en antwoordde hem mot eon geluid, dat togen de boomon weerklonk en over de rivier rolde. Hy begaf zich naar den oever en voegde zich by Jozef, die met een lantaarn kwam aanloopen. De beide booten liepen met een krassend geluid op den hollenden oever, en by het scbyn8el van de zwaaiende lantaarn zag Oscard Durnovo en Jack uit dezelfde boot aan wal stappen. Daarop wandelde het drietal te zamen naar huis. Marie stond aan de deur en boog deftig met het hoofd, toen Jack Meredith haar groette. Durnovo knikte haar even toe en sprak geen woord. In de eetkamer, by het licht eener parafine- lamp, wisselden de beide vrienden met elkander een vragenden blik, zeer verschillend van de wyze, waarop vrouwen byna onmerkbaar met de oogen kunnen vragen. Op het gezicht van Jack Meredith vertoonde zich even een glimlach. „Is alles gereed om morgen op weg te gaan „Ja," antwoordde Oscard. Meer konden ze elkander niet zeggen. Dur novo liet hen dien avond geen oogenblik alleen. Opmerkzaam en achterdochtig bespiedde by hun gezichten. Achter zyn knevel waren zyn lippen onophoudeiyk in beweging. Maar hy zag niets en hoorde niets. Die twee mannon waren niet te doorgronden. Den volgenden morgen om elf uren verlieten de Simiacine-zoekers bun eerste kamp, het ongelukkige Msala. Wel hadden ze daar met tegenspoed te kampen gehad, doch zy namen hun werk weor op met die taaie volharding, welke meer waard is dan de wilde geestdrift, waarmede zoovelen op weg gaan, terwyl vrien den juichen, vlaggen wapperen en opge schroefde verwachtingen de menschen ver blinden. Met de gekunstoldo beschaving hadden ze ook allen invloed van vrouwelyk gezelschap achtergelatende kleine vloot van kano's, die Msala verliet op een morgen in November, nog niet veel jaren geledon, voerde niets dan mannen mee. De vier blanke mannen - be daard, ondernemend en volhardend schenen samen te werken met een volkomen eenheid en overleg in denken en doen, dat alleen in het brein van één hunner te vinden was. Wie zal den man aanwyzen, die tot leidsman ge schikt is? De een is te aristocratisch, de ander te gevoelig voor indrukken; deze te opbruisend, gene te veel in zichzelf gekeerd. Een leider by uitnemendheid is wellicht hy, die het beste en sterkste, wat er in het hoofd zyner onder geschikten schuilt, weet te voorschyn te roe pen, die eigon individualiteit weet te onder drukken en tydelyk met zyn medearbeiders weet mee te gaan wiens invloed niet merk baar is, maar zich onbewust doet gelden. In Republieken hebben geen Presidenten meer succes gehad dan zy, die voor nullen doorgingen, indien ze het niet waren, en die er zich mee vergenoegden voor kapstokken door te gaan, stil en levenloos te biy ven staan, om er van allerlei aan te laten ophangen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1