Gr emengcl Nieuws. In hot Nutsgebouw wordt ge- .durende enkele dagen een tentoonstelling van k chels gel ouden. Wy zy'n er een kykje gaan nemen en kunson v&rklaren dat zy wel do motite waard is dat ook anderen er even heengaan. Heden in den vroogen ochtend kwara een paard, waarop een man gezeten was, het Plantsoen alhier over. Het dier stortte opeens ter aarde en was terstond dood. De man viel door dit ongeval ook op den grond en bekwam daardoor eene wonde. Dit ongeval was, doordien men daar ter plaatse een bloedplas vond, aanleiding dat allerlei geruchten zich door de stad verspreid den, als byv. van een verschrikkelyken moord. Men schrijft ons uit Roelof-Arende veen, dd 26 Aug. Hedenmorgen omstreeks negen uren viel de schildersknecht P Gortzak, door het breken van de dakgoot, waartegen h\j op zynq ladder werkte, van eeno hoogte van ongeveer 5 meter op do straat en werd bewusteloos opgenomen, zoodat do hulp van dokter Jorissen moest worden ingeroepen. Deze constateerde, na een nauwkeurig onderzoek, dat by dien val een paar ribben gebrokon en er bovendien nog eenigo inwendige kneuzingen veroorzaakt war.ij. Den patiënt is volstrokte rust voor geschreven. By den heer P. Vorkley, te It|]p wetering, bloeit in den tuin vóór zyne woning o. a. oen witte dahlia, waarvan ééne bloem voor een dorde gedeelte door alle bladlagön hoen donkerrood gekleurd is. Da grens van wit op rood is zeer scherp geteekend; van overgangskleuren is niets te bespeuren, het geen, volgens het oordeel van bloemenkenners, juist het zeldzame er van uitmaakt. Onlang6 maakten de dagbladen melding van het rooien van 120 aardappelen van één Rtoof. Een veel grooter buitenkansje is den werkman C. Schyf Sr., te Woubrugge, overkomen. Hy toch rooide van een aard appelplant van kolossaltn omvang, 161 dezer vruchten, waarvan 100 eetbare. Een aan miltvuur gestorven koe, van den veehouder M. K., te Woubrugge, werd gisteren, op last van den districts- veeart8, onder toezicht van de politie in de weide verbrand. By den landbouwer A., aan den Aalsmeerderweg te Haarlemmermeer, ver toonde zich een volslagen krankzinnige, dio, gewapend met eon geopend ires, schrik en ontsteltenis teweegbracht. D3 ryksveldwachter v. H., geholpen door drie personen, heeft den ongelukkige gegrepen en naar Aalsmeer, waar hy thuisbehoort, teruggebracht. De heer O. Carré is voornemens niet alleen te Scheveningen, maar ook te 's-Gravenhage een vast gebouw voor zyn circus te slichten. Gisteron kwamen van Noordwyk to Vlaardingon binnen de logger N. W. 136, schipper L. v. d Wiel, de bomschuit N. W. 1, schipper M. Haasnoot, van den reeder E. Smit, N. W. 26, schipptr E. Van Roon, reeder L. P. v. d. Deyl, N. W. 14, schipper J. Van Roon, rc-oder A. Van Roon, en twee bomschuiten landden te Noordwyk, nl. N. W. 26, schipper Jac. Plug, on N. W. 7, schipper P. Corboe, van den reeder P. Van Duin, allen van 16 tot en met 26 last haring. Met het lossen daarvan had do zoon van J. P. hot ongeluk mot den wagen om te vallon en zich ernstig inwoudig te bezeren. Van do haringvisschcry kwamen te Maas sluis aan do volgende Katwykscho en Sche- veningscho schepen: Kw. 75, mot 23 last; Kw. 60, mot 21 last pekel- en 4 1. steur- haring; Kw. 35, met 21 1. pekel- en 1 1. steurharing; Kw. 58, met 19 1.; Sob. 302, met 23'/i 1-i Sell 112, met 19 1. pekelharing; Sch. 209, met 15'/a 1. pekel- en 2'/jl. steur haring; Sch. 292, met 22'/2 1. pekel- on 1 '/2 1. steurharing; Sch. 151, met 18 1. pekel- en 1 1. steurharing; Kw. 55, met 17 1. pekel en 1 1. steurharing. Een jeugdige dionstbode had do onvoorzichtigheid in den avond van den 9den Augustus jl. eeno wandeling te gaan doen in het Haagsche Bosch met oen haar onbekondon jongen man. Blykbaar was het echter dien „vriend" moer te doen om de portemonnaie van het moisjo dan om te miniekoozen, want toen een oogenblik op een bankje nabjj den Bezuidenhout getoefd was, miste het meisje haar beursje met geld, dat op het politie bureau by den jongen man werd teruggevonden. liet O, M. vordorde voor den zakkenroller negen maanden. Voor een sjouwer uit Leiden, die op 31 Juli van het spoor weg-emplacement aldaar, uit een waggon, ongeveer 30 kilogram oud \jzer wegnam en op don 8ston Augustus uit een pakhuis een zak lorren ontvreemdde, vorderde hi t O. II. negen maandon hechtenis. Uitspraak Vrydag a. s. De Hooge Raad heeft heden het cassatieberoep van den gepensionneerden k pitein van het Indisch leger J. v. V. verworpen en alzoo zyne veroordeoling tot twee jar.n gevangenisstraf wegens dief stal van effecten gehandhaafd, geheel in overeenstemming met de beslissing van het Hof, dat niet de beklaagde als bewoner van het huis, waai in zich de effecten bevonden, maar zyne schoonmoeder als houdster van de sleutels van het geldkistje de detentie over de gelden had. Dr. W. Francken is, na acht zomers te Scheveningen als baddokter werkzaam te zyn gowoest, evonals zffn voorganger dr. Mess, ook tot het resultaat gekomen, dat de wyze, waarop de kinderen met bloote voeten in de zee rondloopen, voor de gezondheid zeer schadeiyk is. Het koude water aan de voeten, de brandende zon op het bovenlichaam, dit moet by ieder, zoo het langer dan enkele minuten wordt voortgezet, ODgunstig werken. Hetgeen goed is in Wörri6hofeD, of aan de Adriatische Zee of in de Golf van Biscaye, is nog niet goed aan het ruwe, aangrypende Noordzeestrand. Hetgeen goed s met zoet water, is nog niet goed met zout water. Hetgeen in een bepaald ziektegeval goed is en voor 25 minuten, is niet voor alle gevallen goed en gedurende twee uren. Wil men onze kinderen aan het zeestrand absoluut harden door hun lichaamsoppervlakte meer direct met licht, lucht en wind in aan raking te brengen, men geve hun sandalen aan de bloote voeten, die de voetzool behoe den en de bovenvlakte vrylaten. Laat hen zoo in 't droge of natte zand spelen en graven, maar vermyden telkens een golf over de voeten te krygen. Zelfs deze bardingsmethoöe kan niet ieder verdragen. De herkomst van het kind speelt ook hier een groote rol. Kortom, laat de kinderen aan het Noordzee strand, al naar gelang dit door don medicus nuttig en noodig wordt geoordeeld óf een zeebad nomen óf binnenskamers met zeewater de een of andere procedure ondergaan; maar ver biedt hun str< ng aan het strand alle soorten van voetbaden. Men schryft uit Haarlem aan het „Nieuws": „Het gerucht, dat Jaap Eden plan heeft beroepsryder te worden, mist allen grond. „Hy denkt er niet aan. „Voor zyn genoegen gaat hy dezo week een tocht maken naar Noorwegen, waar hij gerui men tyd zal blyven en aan geen wedstiyden denkt deel te nemen. Hot zal zelfs te bezien staan, of hy in het a. s. seizoen op de schaats zal uitkomen." In een hotel op do Goldersche Kade te Amsterdam is of was een Engelsche damo gelogeerd, die het enorme gewicht heeft van 460 pond. Op de trams moest ze buitenop blyven staan; ze kon niet door de deurtjes! Do 16-jarige dochter van den landbouwer T. ICwakernaak, te Roeuwyk, is by het scheppen van een emmer water in de vry diepe sloot gevallen en verdronken. Tot de landverhuizers, die in de afgeloopen week raar de Nieuwo Wereld vertrokken, behoorde eene vrouw van 76 jaar uit Sommelsdyk, die hare laatste levens dagen wil doorbrengen te Paterson (N. Amerika). Op eene hofstedo aan den Lies- weg te Haastrecht waren Zondag eonige kinderen aan het spelen, toen éón van hen, het 11 jarig dochtertje van den hoer Do J., hoofd dor school aldaar, door de anderen werd vermist. Na eenig zoeken vond men haar in eeno sloot, waaruit ze spoedig door bare makkertjes werd opgehaald. De levensgeesten waren echter toen reeds geweken en de aan gewende pogingen om die weer op te wekken bleven vruchteloos. De wachtkamer 3de klasso van het centraal station to Utrecht was Zondag avond het tooneel van eene groote verwar ring en opschudding onder de aanwezigen. De oorzaak biervan was een huzaar, die, de wachtkamer binnentredende, vernam, dat hy te laat kwam om met den trein van halftien naar Amersfoort te vertrekken. Hy maakto zich hierover zoo driftig, dat hy, na zyne boven- kloeding van het lyf gescheurd te hebben, een tafel opnam on deze door de verschrikte aan wezigen wiorp en eenigo schade aanrichtte. Toen werd do woestaard aangegrepen op last van een officier door eenige militairen, waarby eenigo politie-agenten hulp verleenden, die nog moeite haddon hem te houdon. Hy werd naar het hulpbureol van politie aan de Catha- ryne-barrière overgebracht. De berichten van overmatige exercitiën en marschen bfj het 7de reg. inf. in de laatste warme dagen worden door het „Hbl." overdreven genoemd. De militaire over heid heeft, volgens het „Hbl.", wol degeiyk met de warmte rekening gehouden, voor zoo ver dit mogelyk was met het oog op de nood- zakeiykheid om de manschappen te trainen voor do ophanden zyndo groote manoeuvres. De bedreiging met kwartier-arrest hadden som mige manschappon aan zichzelf te danken, en het intrekken, van permissies geschiedde mot het doel om den manschappen behooriyke rust te verzekeren, vóór de troep uitrukt. Uit Gorkum meldt men aatgis- ternacht op do Haarkado by Rynhout een boerdery met toobehooron geheel is afgebrand. Een vrouw en een kind kwamen daarby om. Toen iemand om even voor 12 uren aldaar voorby reed, was er niets van brand te zien. Ongeveer een half uur later zag de vrouw licht en zeide aan baar man dat het weer lichtte, geen gedachte hebbende in welk ge vaar zy verkeerden. In do verte werd de brand ontdekt en begaf men zich naar de plaats van het onheil, alwaar de bewoners werden geklopt, toen reeds het huis, schuur, hooimyt on boren in brand stonden. De man met 6 kin deren bevond zich spoedig buiten gevaar, doch een kind van l'/j jaar had intusschen zulke brandwonden bekomen, dat het naar het Gasthuis te Gorkum moest worden ge bracht, alwaar het gistermorgen is overleden. Vrouw Rynhout, die ook reeds buiten was veronderstelde dat er nog een kind in huis was en begaf zich weer in het brandende perceel, dat toen juist instortte. Gistermorgen vond men de vrouw verkoold liggen, en bracht het luk naar eene woning aan de overzyde. In een uur tflds was alles afgeloopen. Huis en inboedel waren laag verzekerd, het hooi en het koren niet. Men denkt dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Wy verkeeren thans in den vlie- gentyd. De gewone of huisvlieg kan het ons dan danig lastig maken. Allerlei middelen worden te baat genomen om dien plaaggeest te vangen of onschadelyk te doen worden. Men maakt zich driftig, zenuwachtig over het gonzen, snorren en sarren van de onscha- delyke insecton, welke ons soms als 't ware niet met rust kunnen laten. Een inzender in het „N. v. d. D." knoopt aan die verdrietelykheden de volgende moraal vast: dat workelyke gevaren, groote ram pen, of de bedreiging daarvan, ons dikwijls kalm en moedig vinden terwyl de nietige onaangenaamheden van dag op dag, de kleine hindernissen en ergernissen, teleurstellingen en tegonheden, haspelaryen en kibbelarijen, nay verigheden en prikkelbaarheden, ons eerst recht het leven kunnen verbitteren en de stemming kunnen bederven. Dit zyn de huis- of kamsrvliegen van onze ziel en zy kwel len en sarren en vermoeien ons, onophou delyk en onverdryfbaar, waar wy ook gaan of ons nederzetten en zyn legio, legio, in alle maanden van het jaar, als Musea Domes- tica in Augustus. En wanneer wy dan om ons heenslaan, vergeefs trachtende ze af te weren, en wan neer wy ons kronkelen en wenden onder haar gestekei en gegons dan roepen wy, plagensmoede: O noodlot, verlos ons van deze zwervende armzaligheden! O noodlot, zend ons eenen leeuw op ons pad, opdat wy den moed onzes harten, het staal or\zer spieren aan hem be proeven mogen, öf eervol sneven onder konink lyken klauw! Gistermiddag werd te Kampen brand ontdekt op den hooizolder van den veehouder Aalt Sollis, aan den Kalverhekken- weg, onmiddellyk ty bet militair hospitaal. In een oogenblik slo?gen do vlammen uit bet dakin woerwil dat do brand woer spoedig water gaf, is het huis geheel uitgobrand; ongeveer 10,000 pd. hooi gingen vorloren. Van den inboedel kon nog vetl gered worden. Oorzaak onbekend, terwyl alles verzekerd was. In het kanaal te Eindhoven is do hulp-onderwyzeres van het Liefdehuis, mej. Hozeman, verdronken. Uit Nieuwediep wordt gemeld dat van daar vertrokken is het Duitsche keizerlyko jacht „Mcteor", naar Wilhelms- haven, gesleept door om Duitsche torpedoboot. M. B o n g o r s, t e V1 y m e 11, die z[] n vrouw doodschoot en deswege door de arron- dissements-rechtbank to 's-Bosch werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaren, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aan- geteekond. Men schryft uit Luxemburg aan het „Utr. Dbl.": Terwyl ik heden de groote kweekery der hoeren Soupert en Notting bezocht, was daar toevallig do groothertog van Luxemburg, die, een groot liefhebber van rozen, meermalen dezo kweekery bezoekt. Bij deze gelegenheid bloeide er eene roos, z tailing van 1894, en deze roos was zoo schoon, zoo heeriyk, dat Z. K. H. vroeg of deze schoono roos den naam mocht dragen van The sioeet little Queen (of Holland). Zoo ooit eene roos met recht genoemd mocht worden naar onze Koningin, dan is het dezo. Zy vereenigt in zich de onschuld (wit) en de kleur van ons vorstenhuis: oranje! Nooit to voren zag ik eeno roos zoo vol maakt, wat vorm en kleur en geur betreft, als deze. Do bloembladen zyn aan den top zuiver wit en aan Óen voet oranje gekleurd en deze tweo kleuren zyn volkomen zuiver en scherp van elkaar gescheiden. Daarom hulde gebracht aan den groothertog van Luxemburg en aan do hoeren Soupert en Notting, aan den eerste als de doopvader, aan de tweeden voor do aanwinst, die een groote toekomst heeft. Het volgende jaar komt de nieuwe voor in den handel. De heer Maurits Bernhardt, de zoon van Sarah Bernhardt, heeft twee vrienden verzocht als getuigen te willen op treden in een duel met don heer Edraond Lepelletier, die in de „Echo de Paris" een artikel heeft geschreven, dat beleodigend is voor zyn moeder. In een reservoir van de Bradford Corporation, dat 30,000,000 gallons water be vatte, had zich een man verdronken, wiens lyk in verregaanden staat van ontbinding word gevonden. Men heeft al het water, ter waarde van 1200 pd. st., weg laten loopen. To Londen is by de brug van Black friars een groot entrepot van granen en olie afgebrand. De schade wordt geraamd op 200,000 pd. st. Keizor Wilhelm hoeft aan zyn hof de gewoonte ingevoerd, dat by het schenken van champagne vooraf in do kelken kroon- blaadjcs van violen worden gedaan. Op dezelfde wyze parfumeerden de oude Romeinen hunne dranken met rozeblaadjes. Zaterdagavond en Zondag-nacht heeft te Londen een zoor zware brand gewoed. Een graanpakhuis op Haubury's Wharf aan de Theems, een gebouw van zeven verdie pingen op een oppervlakte van dertig by vyftien yards, dat tot de nok gevuld was met verschillende soorten graan, is geheel afgebrand. Tegen elf uren in den avond zag een politie agent wat rook komen uit een der ramen van de bovenste verdieping; zes minuten later stond deze geheele verdieping in lichterlaaie. Tegen halftwaalf bleek, dat op alle verdie pingen het vuur woedde en het duurde niet lang, of het gebouw geleek een enormen vuur haard. Tegenover de snelle uitbreiding van den brand vermocht de brandweer niet veel. Hoewel niet minder dan 220 brandweer mannen zich onledig hielden met het blus- sching8werk, was te twee uren van het pakhuis niets moer over dan een rookendo en brandende puinhoop. De schade wordt op ruim 200,000 pd. st. geschat. Of de inhoud van het pakhuis verzekerd was, is niet bekend. „Woorden, in water geschreven" dit was tot dusver eene beeldspraak, welke gebezigd werd om de vergankelykhoid en nietigheid van het menschelyk streven te kenschetsen. Die beeldspraak zal uit het spraakgebruik moeten verdwynen, want in water geschreven woorden zyn thans in dienst gesteld van de alles voor zich opeischendo reclame. In een Fransch tydschrift wordt be richt dat de Zwitsers onlangs op het merk waardige denkbeold gekomen zyn, den bodem hunner meren als advertentie pagina aan te wenden. Men legt op den bodem van hot meer aanplakborden, die op gecomonteerde en met lak overtrokken planken zyn aangebracht. De gele of witte letters komen op den zwarten achtergrond uit, en door de wet van de straal breking komt haar beeld op de oppervlakte van het water te voorschyn. Het meor van Genève wordt op deze wyze reeds aan de reclame dienstbaar gemaakt; de andere schil derachtige meren van Zwitserland zullen weldra ook wel aan de beurt komen, en mis schien is do tyd niet ver meer, waarop geheel Zwitserland een reusachtig aanplakbord, de laatste bladzyde van eeno courant geworden zal zyn. Een brutaal geval van straat roof heeft zich te Parys voorgedaan. Een dame was met twee kinderen uitgegaan en wachtte in de Rue de Rivoli op den omnibus. Zy zou aan het bureau volgnummers gaan halen, terwyl de kinderen aan de andere zyde van de straat zouden wachten, aan gezien het zeer druk was en men moeite had om de straat over te komen. Een vrouw, dio in de nabyheid stond, bood aan op de kinderen to passen en vroeg, of de dame dan voor haar ook een kaartje wilde nemen. Nauwelyks had zich de moeder omgekeerd, of de onbekende vrouw begon de kinderen te liefkoozen en stal daarby van het eene meisjo een gouden broche en van het andere een gouden halsketting. Toen de moeder terugkwam, vond zy de beide kleinen alleen, weenende om het verlies van de sieraden, terwyl de dievegge spoorloos verdwenen was. Op de Dnieper is de stoomketel van de passagiersboot „Astanan" gesprongen. Dertig van de opvarenden werden gewond en verscheidene andero verdronken. Een gelukkige val. Te Berlyn is een vrouw uit het raam van haro op de vierde verdieping van een huis in do Kessel- strasse gelegen woning in den tuin gevallen en ongedeerd gebleven. Een van do oudste on merk waardigste boomen in Engeland is een kastanje boom by Torworth, naby Bristol. De boom is naar allo waarschynlykheid duizend jaren oud; zyn stam heeft een omvang van 50 voet en is 10 voet hoog tot aan het punt, waar hy zich in drio reusachtige takken scheidt, die byna 30 voet omhoog groeien. Op den spoorweg Boulogne- Florence heeft in de tunnel tusschen de stations Poretta en Molins een onbekende het portier van een coupé eerste klasse geopend en onder becreiging met een revolver de beide heeren, die zich in het compartiment bevonden, genoodzaakt hun geld en hunne gouden horlogos af te geven. Mot zyn buit, ter waarde van byna 2000 lire, liep de brutalj roover langs de treeplank tot den laatsten wagen en sprong daar van den trein. Een ponsion met historischen achtergrond. Een der groote Engelsche bladen bevat de volgende advertentie„Moltko haus, Parchim, Mecklenburg, Duitschland. (Geboortehuis van den veldmaarschalk graaf Moltke). De gravinnen van Moltke zyn be reid, een beperkt aantal jonge dames in huis te nemen, die zuiver Duitsch en Fransch willen loeren en muziek en andere vakken van onderwys willen beoefenen, schoono wande lingen, dennonbosschen, stroomend water, heerlyke lucht. Conditiën 100 pond sterling (behalve do oxtra-uitgaven.)" De „Wiener Abendpost" meldt dat to Tarnopol in Galicië een ziektegeval is voorgekomen, dat verschynselen van cholera- achtigen aard vertoonde. Het bacteriologisch onderzoek bracht aan het licht, dat men te doen had met een geval van Aziatische cholera. Sedert zyn aldaar nog twee nieuwe ziekte gevallen geconstateerd. Te St.-Petcrs'jurg is een telegram ont vangen uit Vladivostock, de Russische haven in Noord-Oost-.Azië, waardoor het wordt be vestigd, dat de stoomboot „Baikoff," öi9 daar den 6den Augustus van Sjéfoe aankwam, negen cboleralyders aan boord had. De epi demie vertoonde zich vervolgens ook in de stad. Te Vladivostock deden zich 16 ziekte gevallen voor, waarvan 12 met doodelyken afloop. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van oorlog heeft een telegram ontvangen uit Majunga (Madagascar), gedag- teekend 25 Aug., waarm wordt gemeld dat generaal Duchesne den 21sten Aug. de Hova's bii Andriba heeft aangevallen met de brigade van generaal Voyron. Zonder ernstigen tegen stand werd Andriba door de Fransche troepen ingenomen. De Hova's, ten o nenmale ge demoraliseerd, trokken terug, zonder dat zy ernstigen tegenstand boden. Het legerkamp der Hova's word door de Fransche troepen bezet. Ook de andere posten, wolke do Hova's bezet hiolden, werden door hen ontruimd. De „Gil Bias" is veroordeeld tot betaling van hot overeengekomen bedrag van 50,000 fr. aan Zola voor den afdruk van „Lourdes" als feuilleton. Het blad had de betaling geweigerd op grond, dat reeds vertalingen verschenen gelyktydig met het feuilleton en het boek uitkwam drie weken voor het feuilleton ten einde was. Koning George van Griekenland is te Parys aangekomen. By zyn vertrek uit Aix- les-Bains heeft koning Leopold der Belgen hem uitgeleide gedaan tot het station. België. In een brief, meegedeeld door de „Gods dienstige Week," zegt mgr. Stillemans, lis- schop van Gent„Met diepe smart bestadigen wy dat de dagbladon der party, genaamd do „Party-Daens" geene rekening houdende met den brief, door welken de bisschoppen van Belgiö, op bevel van Z. H. den Paus, de eendracht onder de katholieken van ons land aanbevelen de verdeeldheid heviger dan ooit zaaien en voortplanten, on de katholieke besturen aanranden. De opstellers dier bladen dry ven de vermetelheid zoo verre, aan hunne l?zers te willen doen gelooven, dat zij zoo han delen met goedkeuring van den Paus en de bisschoppen. Dergelyko handelwijze dient ver oordeeld te worden. Zy is zeer strydig met al de belangen van de ware christen-demo cratie; zy is in stryd rechtstreeks met de denkbeelden van Z. H. en van de Belgische bisschoppen, en wy gelooven het onzen plicht de geloovigen te waarschuwen, oplat zy zich niet door dergelyke bladen laten misleiden." Te Brussel is bericht ontvangen, dat luitenant Pelzer, een Belgisch officier in dienst van den Congo-staat, bevelhebber in het Kassai district, in een gevecht met inboorlin gen is gedood. Door schippers on andero belanghobben- den by de scheepvaart op het kanaal Luik- Maastricht is een adres gezonden aan den minister van financiën in België, met verzoek de sluisgelden op gemold kanaal wel te willen afschaffen. Adressanten gronden hun verzoek op hot feit, dat de spoorwegtarieven thans zoo hag zyn gesteld, dat do scheepvaart zonder afschaffing der sluisgelden daarmedö niet moer kan concurreeren. Te Brussel zullen in October feesten gehouden worden ter viering van het besluit der Kamers om het plan Brussel zeehaven uit te voeren. DuItMClllll ll«t. Do verklaringen van den leider van het Engelsche Lagerhuis, den heer Balfour, over zune houding ten opzichte van do muntquaestie, zyn eene bittere teleurstelling voor do bimetal- listen in Duitschland. Zy weten dat zonder Engeland geen internationale ver int-nis moge lyk is, maar zy hadden hun hoop gevestigd op Balfour, die persooniyk oen voorstander van het bimetallisme is. En nu verklaart hy als minister, dat hy wel niet van moening is veranderd, maar dat zy nist door zyn© ambtgenooten werd gedeeld en Jat hy niet veel van eeno interna'ionaio munt-conferentio verwacht. De Duitsche bimetallisten hadden den ryks- kanselier de belofte afgedwongen, dat hy zou trachten, zulk eeno conferentie tot stand te brengen. De „National-Ztg." merkt op, dat na Balfours verklaringen het Duitsche gouverne ment wel spoedig een einde zal maken aan do discussie over de wenscheiykheia van het bijeenroepen eener conferentie. In do „Hamb. Nachrich'en" wordt er op gewezen, dat do sociaal-democraten hun uiterste best coon om propaganda te maken in de vereenigingen van oudstryders en in het leger. „Wy hebben den indruk", schryft het blad, „dat de keizer zelf onlangs by zyn toespraak tot do oud-stryders dat voor oogen had. Het is een feit, dat de sociaal-democratio zoowel in dio vereen gingen als in het leger vertrouwde agenten heeft, die voor haar werken. Eene thans ontbonden vereeniging had er aan gedacht Bebel het voorzitterschap aan te bi-iaen on in ahe sociaal-democratische bladen kan men lezen, dat het aantal sociaal democraten in de vereenigingen van oud stryders duizenden bedraagt." Ook de groothertog van Baden roept op tot don stryd tegen de sociaal-democraten. E nige dagen geleden zoo sprak hij by gelegenheid van do opening van een nieuwen spoorweg was er eene vergadering op den Hohentwiel, die het tegendeel beoogt van alles, wat eene vaste Staatsregeling bevordert. Dit streven tegen te gaan is onze geraecn- schappelyke taak. Zy, die gelooven, met hulp van zulke lieden zichzelvtn of hun streven te kunnen helpen, delven hun eigen graf. Krachtig moeten wy in stand houden, wat geschapen is. Ik fcerinner nogmaals aan het godenkteeken voor keizer Wilhelm I. Het is de uiting van den dank des volks en in dien geest zullen wy eendrachtig ons voorbereiden tot nieuwe daden ter bevestiging van hetgeen wy hebben verworven. Te Berlyn zullen by gelegenheid van den Sedandag niet minder dan 313 openbare ge bouwen geïllumineerd worden. Een bekend bierhandelaar heeft voor het garnizo?n 28,000 man 28,000 paar Weener worstjes en 14,000 liter bier beschikbaar gesteld. De sociaal democraten zyn voornemens op den S9dandag in zes groote volksvergadering-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2