N°. 10890. Maandag SO Augustus A0. i895. feze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Deinde Blad. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Icdore regel moer f 0.17 Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. F'inantiëele Kroniek. Dat er op de Effectenmarkt weinig omgaat, bewijst wel het verzoek, door de Beursbezoe kers tot het bestuur van den Effectenhandel gericht, om nog een extra-Beursvacantiedag te willen uitschrijven. Op de Beurs is bet dan ook doodstil. Er is hoegenaamd geen handel, geen teeken van leven valt hier of daar op te merken; in welken „hoek" men ook rond doolt, overal heerscht een geest van loomheid, van verveling. Zoo is niet de toestand alleen op de Amsterdam8che Beurs, ook Londen, Berlijn, Parijs, enz. haDgen een tafereel op van dezelfde moedelooze houding. Een aan merkelijk groot deel der Beurskrachten be vindt zich op reis, en voor het overblijvende gedeelte ontbreekt elke aanleiding tot het doen van eenige zaken. Echter wordt te Londen en Parijs, waar de fondsenhandel op een gehoel andere leest is geschoeid dan to Amsterdam, op de zoo genaamde niet-officiéele markt een buiten gewone drukte en levendigheid waargenomen voor mfjnwaarden, eene nieuwe rubriek, ■welke in het laatste halfjaar het onderwerp van eene speculatie by uitnemendheid is geworden. Het is bijna ongelooflik, te zien hoe de koers van verschillende goud- en diamant-myn- aandeelen omhoog gewerkt is, en hoe voor verschillende ondernemingen byna fabelachtige prijzen worden besteed. Dat een dergeiyke „roes" met altyd kan voortduren, is duidelijk genoeg, maar weel wanneer de wind uiteen andoren hoek gaat waaion en men tegen stroom krygt: hoeveel wanhoop zal daaruit dan geboren worden I Want het is een feir, dat eerst op het laatst, toen de koersen onophoudelijk waren opgedreven, het publiek meer aandacht is gaan schenken-aan deze speculatie papieren en dus eorst tegen hoogere pry/en hot fonds ia gaan opnemen.. Gelukkig js de Amsterdamsche Beur3 voor deze epidemie gespaard gebleven wol worden daar in d6n iaataten tyd pogingen aangewend om ook op die markt de aandacht voor mtyn* aarden levendiger te maken, maar hot schynt dat ons publiek te verstandig is, om er nu nog in te loopon. Ten minste tot nu toel Inlusschen neemt deze handel alle attentie der voornaamste markten in beslag en blyft ©r voor den gewonen fondsenhandel weinig ©ver. Het is alleen op de Woener Beurs, dat er eonige meerdere belangstelling is ODtstaan voor Staatsfondsen, nu de naweeën der specu latiewoede aldaar een weinig minder worden ©n meer opgewektheid in do plaats komt. Voor Hollandsche fondsen bleef, in veiband met het zeer goedkoope geld, zeer ruime vraag bestaan, vooral naar de 3-pcts.- "W.-Schuld, welke tot 102,/2 opliep. De ver schillende pandbrief soorten onder vonden, ook al door den geldovervloed, veel meer belangstelling dan in langeren tyd het geval was. Hierin deelden ook nog aandeelen Noderlandsche Bank en obligatiën Centraal-Spoor, terwyi de omzetten in Northwestern- Pacific-Hypothoek- Pandbrieven van beteekenis waren, gedeelte- lyk op grond van geruchten, dat spoedig weer ©ene nieuwe uitloting ophanden zou zyD, ge- ©eoltelyk ten gevolge van zeer gunstige be richt 6D, die over den toestand te Spokane (waar de Back haar voornaamste arbeidsveld en zetel heeft) vernomen worden. Dj Indische ma:kt was zeer stil voor zoo ver het cultuurwaarden betreftin T a b a k- aandeolen was tanuiyk veel handel met goede vraag, ten gevolge waarvan de meeste soorten verhooging ondervonden. Eene gevoe lige buittling ondervonden aandeelen Petro leum-Maatschappy in Galiciè, zonder dat daarvoor eenige reden bekend werd. l)ó Europoesche markt verkeerde, niettegen staande den zeer geringen omzet, in vry vaste stemming. Oo8tenrykscbe waarden ondervonden hier den invloed der beterende stemming te "Weenen; over het algemeen bleven zy va6t in prys en behaalde de Februari-rente zelfs ©ene niet onbelangryke verbetering. De Rus sische markt was eor iets in reactie. Men vindt het maar half aardig, dat Rusland zich zoo diep met de Ghineesche zaken heeft inge laten. Japan schynt niet voornemens te dansen naar de wyz*, welke Rusland gelieft voor te zingen, en Rutland denkt er niet over om toe te laten dat Japan zich op Chineesch grond gebied blyft nestelen onder dekmantel der vorbazend hooge oorlogsschatting. In elk geval i® bet zeker, dat Rusland thans zeer op zyn hoede is, omdat de loop der zaken het wel licht noodzakelyk zou kunnen maken, dat een handelend optredon noodzakelyk werd. In Spanjaarden hadden eenige schom melingen plaats. Op de Parysche markt is dit papier voor het oogenblik een vry gelief koosd spoculatiefonds, waarby blanco-vorkoo- pen de hoofdrol spelen. By een dergeiyke positie wordt natuurlyk by dekking onmiddel- lyk geprofiteerd, om do markt op te zetten. Turksche waarden biyven steeds in vaste houding. De ontvangsten by den Raad van Administratie blyven zeer bevredigend en toonen voortdurend vermeerdering. Turk sche loten, aanvankeiyk teruggaande, kon den op het laatst veel herwinnen. Men is nog steeds niet besloten hoe te handelen ten opzichte der loten, waarmede do zegel-vorval- Eching heeft plaats gehad, waarvan de rege ling met veel meer moeite en kosten gepaard zal gaan dan aanvankeiyk werd ondersteld. Overigens toont zich de Parysche markt in de laatste dagen met byzondere voorliefde voor Turksche fondsen. Italië blyft vaster en Italiaansche 8 p oren ondervonden eenige verbetering. Een en ander staat in verband met de zeer na ophanden zyndo uitgifte der 472-Pcta--bin- nerilandsche leening, welko hoofdzakelyk die nen zal tot converteering van verschillende spoorweg- en binnenlandsche loeningen. De oorspronkelyke bedoeling, om met de nieuwe obligatiën de conversie tot stand te brengen van kleinere Staatsleeningen, is geheel gewy- zigd, en heeft thans eene byna r.iet te over- ziene uitbreiding gekregen. Voor Nederland alleen van belang zyn daarby de 3-pcts.- Zuid-Ital. - Spoorwegen, welker con versie evenwel geheel vrywillig blyft. De voorwaarden schynen telkenmale gewyzigd te kunnen worden, doch het valt zeer te betwijfelen, of ons publiek wel geneigd zal zijn tot convertoering over te gaan. Wel is de tegenwoordige 3 pels. Spoorweg- rente in goud betaalbaar, daartegenover staat weer dat de rogeering vrybeid heeft de couponbetaling daarvoor te verhoogen, doch de nieuwe rente is in papier betaalbaar, dus onderhevig aan meer of minder aanzienlijk agio. Voor meer rente op het oogenblik (zoo wel de goudbetaling der 3 pets., als de valuta- betaling der nieuwe schuld, hebben dus ieder hun schaduwzyde) zouden evenwel de inle- veraars afstand doen van het vry aanzienjyko voordeel, aan eventueele uitloting verbonden, en daartegen zal de meerdere rente wel niet opwegen. Portugeesche Sporen liepen omhoog in verband met de openbaar gemaakte ont vangst cyfers over het eerste halfjaar, welke een bevredigenden vooruitgang aantoonen. Zeer levendige omzet bad ook plaats in Ovor- schotsbewyzen der Russ. Zuid-West- Spoor, waarin de handel echter duideiyk het kenmerk van blinde speculatie droeg. Te Beriyn wil men aan deze bewfizen een innoriyke waarde van ongeveer 50 Mark toegekend zien; het is evenwel waarschyn- ïyker, dat omtrent eene waarde-bepalmg zich voorloopig Dog niets hoegenaamd laat zeggen. De Zuid Amerikaansche markt was zeer kalm, zonder noemenswaardige gebeurtenissen. Uruguay gaat steeds voort met zeer punctueel de stortingen voor den dienst der schuld te volvoeren, waarby Venezuela niet ten achter blyft. Ook dit land biyfc zeer getrouw de remises overmaken, niet alleen vöor de gewone couponbetaling, maar ook voor do intrekking der onbetaald gebleven coupons, waarvoor opnieuw eene loting op handen is. Dat Ecuador in koers terugliep, is natuurlyk, in verband met de berichten omtrent de buitenlandsche onlusten, waarvan evenwel verwacht wordt dat zy spoedig ge ëindigd zullen zyn. Peruvian-waarden ver keerden onder den druk der zeer ongunstige stemming te Londen, waardoor zy eenige percenten moesten verliezen. De aandacht der N.-Yorksche geldmarkt wordt wederom in beslag genomen door de verzendingen van goud naar Europa, en aan deze beweging wordt weer veel waarde en gewicht gehecht, misschien meer dan noodig is. Voor het oogenblik mag de goud-uitvoer veroorzaakt worden door de handelsbalans van Amerika, het is te verwachten dat in September daarin verandering zal komen. Dan is do graanoogst in vollen gang en met de tegenwoordige oogstverhoudingen tusschen Amerika en Europa laat het zich voorzien dat tegen dien tyd eer eene terugstrooming van goud naar Amerika te verwachten zal zyn. Veel byzonders valt omtrent de ver schillende spoorwegwaarden niet te vermelden. Chicago en Erie, l9to hypotheek, en Incomebonds werden flink van de markt genomen, op grond dat het zich laat voorzien dat deze waarden by de aanstaande reorga nisatie in veel vaster positie zullen komen. Het aanbod in Western-, N.-Y o r k- en Pennsyl vania-waarden was nogal be- langryk, waartegen vry veel kooporders in Union-Pacific, Oregon-Short en Collateral Trust-obligatiön. De verkoop der Atchison Topeka, voor de ten-uitvoer-legging van het reorganisatieplan, zal in November plaats hebben. Dan zal de geheelo maatschappij opnieuw worden ge reconstrueerd en op veel gezonder basis her leven, waardoor dan eindblyk een einde zal zyn gekomen aan de zoo langdurige en treurige lydensperiodo. Rijnlandsche Bank. KOLONIËN. BATAVIA, 19 tot 23 Juli. Volgens de „Soer. Crt."is definitief bepaald, dat de Rus Maligan den 21sten mede opreis naar Lombok wordt genomen. Hy gaat onder bewaking van een polilio-opziener. Inmiddels is h6t verhoor van enkele stadgonooten voort gezet. Uit hot nog voortgezet onderzoek van den rechter-commissaris is geblek n, dat Maligan indertyd te Soerabaia van verschillende heeren gelden heeft ontvangen om achtereenvolgens onderzoekingen naar mineraio rykdommen in te stellen in Rembang, Madanan, Martapoera en ICeriirie. Het onderzoek naar deze zwerf tochten'is nog niet geëindigd. Mitchell, de bekende raadsman van de Lom- boksche vorsten, vertoeft nog steeds te Soe rabaia. Indertyd reisde by steeds tusschen Singapore, So rabaia en Ampenan heen en weer. Do Regeering was echter gewaarschuwd door haar consul-generaal te Singapore en hield den man, die als spion verdacht werd, in het oog. Al zyn rtizen werden steeds tclographisch aan het Ned. Gouvernement be richt. Eenmaal is hy met oen brief van den Sultan van Lombok te Batavia gekomen. Het Gouvtrnement maakte bezwaar den man te erkennen als bode, aangezien hij geen gezant van den Sultan medebracht. Hy is, zooals men zich herinneren zal, op Lombok gevon den by de landing onzer troepen en opgezon den. Destyds kon men echter geen voldoende bezwaren togen hem vinden. Het „Soer. Hand." zegt ook nog: Uit het onderzoek moet al meer en meer blyken, dat wy hier to do&n hebben met een dier vele avonturiers, die hun neus stieten daar, waar zy zulks het minste dachten te doen, nl. tegen de Nederlandsche politie en justitie. Het staat thans vast dat hy, vóór dat liy op Lombok verzeild is geraakt, verscheidene personen met zijn mooie praatjes by den neus heeft gehad, dan wol beeft gepoogd om zulks to doen, zy het dan ook op bescheidener schaal dan zoovolen zyner voorgangers, dio hier ook in den val liepen. De les „make money my son, if can honestly, but make money" dat is tot heden het levensdoel, dat hy hooft nagejaagd, en op Loml ok heeft hy den eindpaal bereikt. Het kluwen wordt langzaam, maar zeker afgewikkeld, opdat or geen knoopje, hoe klein ook, in den draad blyve zitten. Het „Soer. Ilbld." acht het bericht van het „Bat. Nbld.", dat de resident Kroesen in 1896 's lands dienst zal verlaten, onjuist. - Uit Solo wordt dd. 11 Juli gemeld: Heden is alhier het ridderkruis der derde klasse van de Militaire Willemsorde uitgereikt aan den kapt. der inf. J. C. Lindgreen. Bij die gelegenheid werd een parade gehouden, waaraan werd deelgenomen door het rechter- half eerste bat. inf., de dragonders der lijf wacht en het legioen van Prins Mangkoe Negoro. Do luit.-kol. der inf. H. Krull, militair commandant te Solo en zelf ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde, hield een toe spraak tot de troepen, die een carré gevormd hadden. Daarna verwisselde overste Krull het ridder kruis der 4de kl., dat kapt. Lindgreen op de borst droeg, tegen het kruis der 3de kl. Tegenwoordig waren: de genoodigae ridders van de Militaire Willemsorde, vele Prinsen uit den Kraton en van het Mangkoengaransche Hof, benevens vele belangstellende ingezete nen. Z. H. do Soc-soehoenan, Prins Mangkoe Negoro, de resident en de beide assistent- residenten woonden de plechtigheid niet by. By het begin der parade viel de parade- commandant, de kapitein der infanterie T. J. Van Dam, van het paard, wyi het beest schichtig werd. De kapitein bezeerde zich gelukkig niet ernstig, doch moest naar huis gebracht worden; een ander officier trad toen als parade commandant op. Na afloop der parade hadden de officieren een reünie ten huize van overste Krull, waar ook de resident verscheen. Des avonds was er gezellige byeenkomst in do sociëteit, ter oere van kapitein Lindgreen groen gemaakt en versierd. ïïlgr. Claessens. Het „Bat. Nbl." wydt een hoofdartikel, door den beer P. A. Daum geschreven, aan do nagedachtenis van Mgr. Claessens. Daarin wore't onder moer gezegd: Les morts vont vite, zegt hot Fransche spreekwoord. By het voortdurend komen en gaan der Europoescbe bevolking in 6en kolonie, geldt het zelf ie van den levende, dia zich uit zyn a nbt of zyn werkkring terugtrekt. In Mei 1893 moest Mgr. Claessens daartoe overgaan, doch reeds goruimen tyd te voren hadden do ware krachten hem begeven. De zware en onverpoosde dienst in de tropen ge durende een halve eeuw en vooral in een tyd, toen de levensvoorwaarden nog ongunstiger waren en het verkeer te land en te Wattr in t veel grooter moeilykhedon gepaard ging, hadden zyn krachten gesloopt, vóór hij er toe besluiten kon, zfin post te verlaten. Men vond hem met onbezweken trouw en volharding, waar plicht of convenance zyn tegenwoorjigheii eischten. In zyn bisschop- pslyk gewaad was by op algemeens audiëntes van den Gouvtrneur-Generaal aan het hoofd zijner geestelykheid, toen zijn vermoeide oogen zelfs oude en goede vrienden nauweiyks meer herkenden; en hy verrichtte nog zyn priester lijken dienst, toen tnen vreesde, hem elk oogen blik te zien instorten. Die hem gekend hebben, enkel in dat laatste tijdperk, hebben, zoo verzekeren my velen, hem nooit gekend. Da Fransche geleerde Just Navarre heeft onlangs aangetoond, dat het loven en werken van den Europeaan in de tropen een voort durende stryd is tegen het klicnaat, met het resultaat, dat men vroegor of later over wonnen wordt. Zeker had Mgr. Claossens lang en met vrucht dien stryd gevoerd, en zy, die hem in zyn kracht hebben gekend, getuigen onver schillig welke hun godsdienst is om stryd van zyn kloeken, werkzamen geest, van zyn bekwaamheid en onverdroten yver, maar vooral van zyri groote goedheid des harten, zóó groot, dat er misbruik van werd gemaakt, omdat by het niet over zich kon verkrijgen eeD, die kwam klagen, ongetroost te laten heengaan. De wyze, waarop Mgr. Claessens zyn pries- teriyk ambt vervuld heeft, ligt buiten myn persoonlyke beoordeeling. Maar zóóveel staat vast, dat, te oordeelen naar de wijze, waarop zyn arbeid openlyk werd erkend, hy èn by den Pauselyken stoel èn by de Nederlandsche regeering hoog stond aangeschreven. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! De heer Boonekamp is zoo welwillend ons, klagers, in te lichten en ons als zijn goloof mede te deelen, dat wij ten onrechte klagen. Omtrent het stembureau aan den Rtyndtyk zegt hy, dat daar maar ongeveer 30 kiezers zyn, die aan het Raadhuis van hun kiesrecht kunnen gebruik maken, en dat dit aantal, naar het inzien van den Raad, te gering is om hiervoor een stembureau te plaatsen. Maar dit is nu toch geen argument; als in den Raad de onmogeiykheid betoogd was om aan ons verlangen te voldoen, op grond van gebrek aan geld, of lokaliteit, of aan ge schikte personen, of iets dergclyks, dan was het iets anders, dan moest men zich daarby neerleggen, maar nu blyven we vragen: „Geef ons oen stembureau en maak het ons niet onmogelyk om van ons kiesrecht ge bruik te maken." En wat den hoofdelyken omslag voor den nachtwacht betreft, de heer Boonekamp zegt, dat de bewoners van den Ryririyk in 1866 aan den Raad vorzocht hebben op hun kosten een nachtwacht aan te stellen, omdat zy be grepen, dat het houden van ©en nachtwacht alleen voor hun wyk op algemcene kosten een voorrecht zou zyn. En daaraan knoopt by dan vast het feit, dat er op het dorp byzon- dere scholen, van de R. K. Parochie aldaar, zyn opgericht en bekostigd door de leden dier Parochie. Welk verband er nu tusschen deze twee zaken bestaat, is my niet duidelyk, en daarom ga ik daarop voorloopig niet in, maar straks kom ik hierop terug; nu wil ik alleen maar zeggen, dat dit heel wel mogeiyk is, maar zou het ook zyn, dat toenmaals de Raad ook al de dingen anders inzag dan zyn committenten, en dat men toen gedacht heeft „Nu, laat ons dan den nachtwacht in vredes naam zelf maar betalen, want van den Raad krygen we dien toch niet?" En dan is er sedert dien tyd een nieuw geslacht opgestaan, dat weer andere eischen stilt. My dunkt, er moeten aan den Ryndyk nauweiyks zes menschen meer te vinden zyn, die bedoeld verzoekschrift geteekend hebben, en wie, zooals ik, daar later is komen wonen, en van genoemd verzoek niets weet, vindt den afzonderleken aanslag voor een nacht wacht vreemd en onbillijk. Laat ik ten slolte nog eens de twee zaken, nachtwacht in byzondero scholen, met elkaar vergelyken, om ta zien tot welke conclusie we dan kornen Ik veronderstel, dat de bijzondere scholen, op het dorp en el iers, oorspronkelijk gesticht zyn uit eigen middelen; ze werden jaren lang onderhouden door de Parochianen, tot dat men begon te bedanken, dat het beter zou zy'D, als de Staat de kosten droeg. Toen is over de geheele linie een beweging ont staan om subsidia te vork»ygen, en na vele jaren is er eindeiyk een Regeering gekomen, dio ook van oordeel was, dat het billyk zou zyn de byzondere scholen te subsi üëeren, omdat ze feitelyk de gemeentelyke uitgaven aanzienlyk verminderen. Sinds dien tyd ge nieten de bijzondere scholen Staats subsi Jie. Zoo is het nu o >k rü'èt den nachtwacht aan den Ryndyk. Oorspronkelyk betaald door de bewoners dier streek, die nagenoeg allen zyn heenge gaan, meent oen nieuw geslacht, dat do kosten voor rekening der Gemeente dienen to komen, en verlangt mitsdien dat zo cok voor rekening der Gemeente genomen worden. Evenals er eindelijk een Rogeering ij opge treden, die aau de wenschen omtrent de seholen-gehoor gaf, zoo hopan wy, dat einde- lyk ook de Gemeenteraad voor ons niets minder zal doen. Vindt de heer Boonekamp onze wensch nu onbillijk, dan mag ik zeker wel verwachten, dat hy openlyk zal erkennen, dat de byzondore scholen op het dorp, wel volgens de wet, maar toch zoer ten onrechte door den Staat worden gesubsidieerd. Aanvaardt do lieer B. deze conclusie? Zoo niet, dan zal ik blyven klagen, en velen met iny. De verkiezing op 30 Juli heeft duidelyk aangetoond, dal oen groot deel der Gemeente eenige verandering wenschelyk acht; nooit is de opkomst der kiezers zoo groot geweest, en dat nog wel by het ruwe weer van dien dag. De voldoening over don uitslag is dan ook groot cn algemeen en my dunkt toch, dat zulks niet in zoo'n hooge mate het geval zou zijn, als men niet meende dat de inzichten van den Raad eenige wyziging behoeven; en die voldoening is in lynrechten stryd met het geloof van don heer B., dat we ten onrechte klagen. Zoo U, M. de R., deze regelen in Uw geacht blad mocht willen opnemen, zou U nogmaals aan U verplichten: Zoktlrwoudk, Uw dienstw. dionaar 23 Augustus 1895. X. Nieuw gebouw voor de Haagsclio Rechtbank. Door den minister van justitie is aan do Tweede Kamer ingediend oen suppletoire be- grooting van hoofdstuk Justitie, met het doel om een nieuw gebouw voor de rechtbank te stichten in de Hofstraat. Men weet dat deze post was voorgedragen op de begrooting van het loopende jaar, maar toen een amendement is aangenomen, de ge legenheid openstellende, om alsnog over te gaan tot herbouw van hot bestaande gebouw of tot stichting op oen andere plaats dan de Hofstraat. Verbouwing nu acht de minister, ook na hernieuwd onderzoek, onmogelyk, ter- wyl bovendien hot terrein achter het gebouw noch geheel noch gedoeltelyk door de ge meente kan worden gemist. Uitvoerig zet de Minister uiteen, waarom van een plan om op het Binnenhof een gebouw voor do rechtbank te plaatsen, moet worden afge zien en hy verzekert, dat het hem niet moge- lyk is een ander en beter plan in te dienon dan tot stichting in de Hofstraat, dat 't minst kostbare is, geen inbreuk maakt op eventueele plannen tot verbouwing van het Binnenhof of tot verbreeding van de Hofstraat, terwyi hot nieuwe gebouw toch gelegen zal zyn in de onmiddellijke nabybeid van de andere rechts colleges. De aangevraagde f 900 zullen slechts uienon tot het nemen van voorbereidende maatregelen tot aankoop of onteigening. By aanneming van het ontwerp zal een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld naar de waarde der benoodigde panden en den prfls, waarvoor de eigenaren die aan het Ryk zouden willen afstaan.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9