10882 Vrijdag lö Augustus. A°. 1895 §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Augustus. F" euilleton. Met scherpe wapenen. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. f 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AUVERTENTIËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedoro regel meer f 0.17£. Grootoro lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. De directie der Nederlandsche Buffët-maat- Bchappü heeft weder de gelegenheid geopend tot deelneming aan een abonnement voor tien voorstellingen, te geven in de Stadszaal, en wel voor: een opera, drie operetten, vier tooneelvoorstellingen en twee specialiteiten- voorstellingen. De opera zal gegeven worden door het opera-gezelschap van den heer C. Van der Linden, de operetten door de heeren Kreeft en Buderman, de tooneelvoorstellingen door het Nederlandsch Tooneel en den heer C. H. Ohrlspyn, de specialiteiten-voorstellingen door den heer Frits Van Haarlem. De datums zullen geruimen tyd te voren in het „Leidsch Dagblad" geannonceerd worden, zoodat ieder daarvoor den avond kan vrij houden. Ook zal, zooals ten vorigen jare, door loting de voorrang tot het bespreken worden aangewezen. Do by het 4de regiment inf. benoemde 2de luitenants zjjn als volgt ingedeeldJ. Tersteeg en M. C. T. Van Ryon by het 3de bataljon te Haarlem, en J. H. C. Brandt by het 4de bataljon te Leiden. Naar men ons bericht, hoeft de heer C. A. J. M. Mattern zich tot de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen gewend met het verzo.k een halte te maken aan den overweg aan de Heerenstraat buiten de voorin. Koepoort te Zoeterwoude. Met het oog op de uitbreiding van het stads gedeelte van Zoeterwoude en dat gedeelte van Leiden en den afstand van het station voor die bewoners in aanmerking genomen, vermeent genoemde heer dat zyn verzoek by eeno grondige overweging oen gunstig resul taat zal hebben. In het ontwerp der winterdienst regeling op do lynen dor Hollandsshe IJzeren-Spoorweg- Maatschappy zyn o. a. de volgende wyzigingen gebracht: Een nieuwe sneltrein zal worden ingelascht, van Rotterdam D. P. naar Schiedam, Den Haag, Leiden, Haarlem en Amsterdam. Ver trek van Rotterdam D. P. te 6.54 's morgens en aankomende te Schiedam 7.01, Den Haag 7.21, Leiden 7.31, Haarlem 8.05 en Amster dam 8.26 's morgens. De sneltrein van 3 uren namiddag uit Rotterdam D. P. naar Den Haag en Leiden komt met den nieuwen dienst te vervallen. Tot eersten onderwyzer aan de school voor gewoon en M. U. L. onderwys (hoofd de heer H. Scholtens), die 17 September a. s. te Alfen aan den Ryn zal geopend worden, is benoemd de heer A. Van Dam, thans eerste onderwyzer aan de Christeiyke 6chool te Hattem. In de gisteren gehouden zitting van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, is behandeld het beroep van J. Wag ner, te Riel, tegen een besluit van B. en Ws. van do gemeenten Alfen en Riel, waarby hem vergunning is geweigerd voor de oprichting van een fabriek van kunstmatige muscus aldaar. Het beroep werd voor don belanghebbende nog kortelyk toegelicht door den heer A. Donders, aannemer te Tilburg, die er op wees dat, waar te Zürich o. a. vyf dergelyke fabrie ken in elkanders onmiddellyke nat yheid staan en geen klacht omtrent hinder ooit vtrnomen was, zulks ook niet behoefde gevreesd to worden omtrent een fabriek op de heide op grooten afstand van de gemeente Riel. Daarentegen beweerde de burgemeester van bovengenoemde gemeente, mede als belang hebbende verschenen, dat de oprichting der muscusfabriek de ondergang zou zyn voor zyne gemeente, die nog nauwelyks de finan- tieele schade te boven is, haar berokkend door een geweldigen storm in 1891. Ofschoon de heer Wagner zyn werk te Hardingsveld en te Papondrecht heeft geëin digd, heeft hy, tot groot ongeiief van de inge zetenen, zyne fabriek-woonark aan een scheeps werf te Papendrecht achtergelaten. Niet alleen aldus wordt van daar geschre ven dat de weerzinwekkende lucht uit dat vaartuig de woningen binnendringt, maar het water, dat by vloed langs het vaartuig stroomt, is zoodanig door het fabrikaat besmet, dat het als drinkwater veelal onbruikbaar is. Omtrent de groote vergadering, te Scheve- ningen gehouden, waarin, gelyk reeds gemeld is, besloten werd tot het opstellen van een monster-adres aan de Koningin-Regentes, kan nog worden medegedeeld dat de vertegen woordigers van de badplaats, de directeur- generaal van het „Zeebad", en de directeuren van Oranje-hotel" en „Hotel Garni" door drukke bezigheden verhinderd waren tegen woordig te zyn, maar hunne belangstelling hadden getoond en hunne handteekening op het adres hadden toegezegd. Eerst rees nog de vraag of men één of meer adresson (aan de Regentes, den minister van wattrstaat en aan den gemeenteraad) zou richten, of wel iedere vereeniging afzonderlyk zou laten requeslreeren, maar ten slotte werd besloten tot indiening van één gezamonlyk adres aan de Koningin-Regentes, dat bedoelde kort en krachtig te zyn; met een enkel woord den onhoudbaren toestand te Schoveningen aan te toonen, de gevolgen daarvan te schetsen en het middel aan te geven om daaraan een eind te maken. Besloten is uitdrukkelyk dat het adres uit sluitend te Schoveningen worde geteekend en geen Haagsche handteekeningen zal bevatten. De gemeenteraad van Haarlom beeft aangenomen het voorstel van B. en Ws. om het gymnastiek-onderwys aan de meisjes school voor middelbaar onderwys, dat tot nog toe facultatief was gesteld, te doen ver vallen. Op voorstel van B. en Ws. werd afwyzend beschikt op de aanvrage van de heeren C. J. Van Vassen, te Haarlem, en J. Korevaar P.Az., te Zoeterwoude, om concessie voor den aanleg van 3 electrische tramlynen in de stad. Ingewilligd werd het verzoek van de Haar lemsche Yarkensslagers-vereeniging, om de Stadswaag in de maanden Juni, Juli en Augustus des morgens in plaats van te 8 uren, reeds te zeven open te stellen. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en Ws., om met behoud van den tegenwoordigen huurprys van /"500 (die door hoofden der sociëteit „Trouw moet blyken" intusschen te hoog wordt geacht) het terrein in den Haar lemmerhout, waarop de Buitensociëteit is ge bouwd, met bet oog op den bouw van een nieuw sociëteitslokaal aldaar, voor een lan- gtrer. fcermyn en wel tot ultimo December 1925 in huur te geven. Aan den heer J. W. Van Alphen, lsten luitenant-adjudant der infanterie, werd een gratificatie van f 200 verleend als bewys van erkonning van zyne goede diensten by de leiding der oefeningon van de officieren en van het kader der 6chuttery. Tot tydelyk wethouder werd benoemd de heer mr. N. G. Cnoop Koopmans. Naar men verneemt, zal door den ge wezen hoofdredacteur van het „Utr. Prov. en Stedeiyk Dagblad", den heer G. L. Kepper, te Utrecht, een dagblad worden opgericht van conservatieve strekking. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Houten, is uit Brussel in Den Haag teruggekeerd. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen van 1214 Augustus deel 7 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid, enz. Toegt laten zfin 3 candi daten, de heeren A. J. B. Blaisse, Ch. Nort en S. De Vries Czn. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden geëxamineerd 5 candidaten. Toegelaten zyn 2 candidaten, de heeren W. J. Heydeman en H. De Vries. Beide diploma's werden ge vraagd door 1 candidaat; toegelaten voor B de heer J. M. A. Gevers Leuven. Gedurende den loop van het examen trok zich 1 candi daat terug. Het examon wordt voortgezet met 2 can didaten. Na voortzetting van het examen zyn van do vorige groep alsnog geslaagd de heeren G. Strating Tz. en C. H. Ebbinge Wu'oben. Gisteren vierde de neer A. W. Ravens- horst, te IJselmuideD, zyn 25-jarig ambtsfeest als hoofd der school aldaar. Aan golukwenschen en stoffelyke blyken van belangstelling ont brak het den waardigen jubilaris dien dag niet. Het gosd geslaagde zangersfeest te Deventer is besloten met een prachtig concert van de koninklyke kapel der grenadiers en jagers in den schitterend verlichten tuin van de Buitensociëteit en met oen prachtig vuur werk uit de fabriek van de firma G. J. Ruyscb, te Utrecht, hetwelk, daar het weder buiten gewoon fraai was, oen betoovorend gezicht opleverde. Do minister van marine heeft den luit.- ter zee lsto kl. E. F. T. Bik, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis en belast met het bevel over Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Raaf," met 21 dezer, onder eervolle ontheffing van dat bovel, ge plaatst aan boord van genoemd wachtschip en vervangen door den luit.-ter zee der 1ste klasse G. A. De Cocq. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op 16 en die van den minister van w., h. en n. op 17 dezer zullen niet gehou den worden. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 14 Aug. te Suez; do „Lawoe" vertrok 14 Aug. van Batavia naar Rotterdamde „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 14 Aug. te Marseille; de „Soembing", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 14 Aug. te Marseille; de „Spaarndam" vertrok 14 Aug. van Rotter dam naar Nieuw-York; de „Veendam" arri veerde 14 Aug. van Nieuw-York te Rotter dam; de „Bellerophon", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 11 Aug. van Algiers; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Aug. van Suez; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Aug. Ouessant; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Aug. van Marseille. By koninklyk besluit is met ingang van 16 September a. s. benoemd tot betaalmeester to Alkmaar, J. Ph. baron Van Ittersum, thans in gelyke betrekking te Almeloo. Met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot leeraar aan de Ryks-hoogere burgerschool te Zalt-Bommel, mr. A. R. Van de Laar, te Utrecht. Goedgekeurd dat J. E. A. R. baron Rom Krayenhoff, burgemeester van de gemeente Nieuw Lekkerland, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Do duur der detacheering by de landmacht in West-Indië van den officier van gezondheid 2de kl. dr. H. C. Wiers, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, by koninklyk besluit van 20 Mei 1892 bepaald op drie jaren, verleDgd met één jaar en zes maanden en alzoo nader vastgesteld op vier jaren en zes maanden. De kapitein J. C. Gysberti Hodenpyl, van den staf der genie, op zyn verzoek, met ingang van 1 Sept. a. s krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 op non activiteit gesteld. Mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, hoofd directeur der directe belastingen, enz. by het departement van financiën, benoemd tot ver tegenwoordiger van de Nederlandsche regee ring op het van 26 tot 30 dezer te Bern te houden congres van het Internationaal Sta tistisch Instituut. Aan de Staten Generaal is, gelyk men weet, ingediend een wetsontwerp tot instel ling van een Militairen Pensioenraad voor zeemacht, landmacht, marine reserve, loods- dienst op zeeschepen, mindere geëmploieerden, op daggeld werkzaam by inrichtingen van zee- en landmacht, en voor weduwen en weezen van dit personeel. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Het scheen regelmatig, dat de Militaire Pensioenraad zfin advies uitbrengt, niet alleen omtrent het toekennen van pensioen ingevolge de wetten tot regeling van de militaire pensioenen by de zeemacht, by de landmacht en by de marine-reserve, maar ook omtrent de pensioenen, verleend ingevolge de wetten tot regeling der pensioenen van de mindere geëmploieerden, op daggeld werkzaam by de inrichtingen van 's Ryks zee- en landmacht, en tot regeling der pensioenen en onder standen van het personeel van den loodsdienst voor zeeschepen en van de weduwen en kinderen van dat personeel. By de regeling der samenstelling van dei Militairen Pensioerraad is overwogen, dat de Pensioenraad voor de Burgerlyke Ambtenaren by het uitbrengen zyner adviezen ook do bepalingen der in art. 2 van dit ontwerp bedoelde wetten kan hebben toe te passen. Door de bepaling, dat de voorzitter en twee leden van laatstgemeld college ook in den Militairen Pensioenraad zitting zullen hebben, wordt eenvormigheid in de toepassing der bedoelde bepalingen bevorderd. Door het opdragen van de functiën van secretaris van den bierbedoelden Raad aan den secretaris van den Pensioenraad voor de Burgerlyke Ambtenaren, natuurlyk met vcr- hooging van zijne tegenwoordige bezoldiging, worden onnoohge kosten vermeden. -Het ligt wgders in de bedoeling, dat geen afzonderlyk bureau zal worden ingesteld, maar dat de werkzaamheden ten behoeve van den Militairen Pensioenraad ook aan het bureau van eerst- gemelden Raad, mede met verhooging van de tegenwoordige bezolaiging en zoo noodig met uitbreiding van het personeel, zullen worden opgedragen. Het komt billyk voor aan den voorzitter en de leden van den Raad voor hunne bemoeiingen eene jaarlyksche tegemoetkoming toe te kennen. Zoodra een aanvrage, gegrond op oen der wetten, om pensioen of onderstand by het departement van marine of by dat van oorlog is ingekomen, wordt deze door het hoofd van het betrokken departement in handen gestold van den Militairen Pensioenraad. In tegenstelling met hetgeen voor de be handeling der zaken by den Pensioenraad voor de burgerlyke ambtenaren is voorgeschreven, is in deze een termyn gesteld, waarbinnen het advies moet zyn uitgebracht. Doze bepaling vindt haar grond in de omstandigheid, dat de militaire pensioenen, met uitzondering van die van het personeel benoden den rang van officier by de zeemacht, niet, gelyk met de burgerlyke pensioenen geschiedt, worden toe gekend nadat vooraf aan den betrokken per soon ontslag is verleend, maar dat het op pensioen stellen in deze tevens het ontslag in zich sluit, zoodat bot wenschelyk is, dat tusschon een aanvrage en eene verleening van pensioen zoo weinig mogelyk tijd verloopt. Het verleenen van pensioen, in art. 3 be doeld, kan geschieden op grond dtó de be trokken persoon den daarvoor by de wet gevorderden leeftyd heeft bereikt of de noodige dienstjaren heeft vervuld, of wel by genees kundig onderzoek voor den dienst ongeschikt is verklaard. In laatstbedoeld geval zal dus, evenals tot nu toe geschiedt, alvorens het advies van don Pensioenraad in te winnen, de belanghebbende aan dusdanig onderzoek moeten worden onder worpen. Is hiervan eene afkeuring van den betrokken persoon het gevolg, dan wordt, onder overlegging van het geneeskundig rap port, aan den Pensio nraad door den minister van marine of den minister van oorlog mede gedeeld, dat de belanghebbende voor pensioen 17) „En de tyd vult iemands buit tegenwoordig van den kelder tot aan de nok met gasten, die doen alsof ze in een hotel waren. Som migen zeggen: No. 5, eerste verdieping of: No. II op de tweede, weer andere familie leden, van de derde verdieping, kondigen aan de ontbyttafel aan, dat ze bij het tweede ontbyt niet zullen verschynen. Weer een ander zegt, dat hy ODmogelyk tegen halfzeven thuis kan zyn, enzoovoort. De tyd eischt al heel veel van iemands geld en geeft hem niet eens de kleine munt der beleefdheid in ruil." Lady Cantourne liet een groote inktvlak vallen. „Ik moet bekennen,-' antwoordde zy, „dat de reactie zeer groot is; reacties zyn altyd veel sterker dan ze bedoeld zyn. In onzen tyd deed men te veel aan vormen; tegen woordig maakt men „Er een vreemden schotel van," vulde hy aan, toen zy even ophield en naar een woord scheen te zoeken, „een schotel, dien ik al bitter weinig gekruid durf noemen. Ik verwed er alles om, dat u op dit oogenblik bezig is iemand te inviteeren, die u volmaakt onver schillig is." „Ja, John, zoo is het! Maar zoo'n schotel moet men aliyd dan weer nieuw maken; oud is hy nist eetbaar. Ik zal het u zeggen; ik ben bezig den jongen Semour uit te doo- digen om de plaats in te nemen van mijn heer Oscard, die ons gaat verlaten." „Zoo! dus gaat mijnheer Oscard ons ba- roeven van zyn gezelschap?" „Morgen gaat hy heen. Hy kwam afscheid nemen." „Verhuist hy nu naar een ander hotel?" „Neen, hy gaat naar Zy hield even op, zoodat Sir John het noodig oordeelde haar beleefd vragend aan te zien. „Afrika!" vulde zy kortaf aan, terwyi ze hem onafgebroken scherp opnam. Zy zag die oude lippen vertrekken, eer by nog den tyd had gebad er do hand voor te houden om het te verbergen. Zy zag, hoe hy de oogen voor haar blik neersloeg, en ze voelde diep medeiyder. met hem, terwyi zy zyn onbuig- zamen trots bewonderdo. „Ja!" zeide hy, terwyi hy naar de glazen deur terugkeerde, „ik houd het er voor, dat er voor die streken een groote toekomst is weggelegd; alles wat in Engeland maar iets beteekent, heeft daar de oogen op gericht." Sedert het vertrek van Jack was diens naam nooit genoemd, zelfs niet tusschen dit tweetal, wier vrienschap van zulk een ouden datum was. Ééns of tweemaal had Sir John even op hem gedoeld, zóó even, dat alleen een vrouw als Lady Cantourne er erg in kon hebben; maar Sir John Meredith had Afrika, om zoo te spreken, van zyn wereldkaart ge schrapt daar kon hy niet aan denken, daar leefde zyn zoon de zoon, die eenmaal zyn grootste trots was geweest, die nu zyn diepste vernedering was de hoop van zyn leven byna de eenige teleurstelling op zyn weg. Hy stond daar, alle byzonderhoden van sport en spel gadeslaande met een belang stelling, die volgens zyn opvatting den man van goeden huize kenmerkte. Hy hield dit zelfs vol tegenover haar, die voor hem een trouwer vriendin was geweest dan zyn overleden vrouw. Zelfs haar wilde hy niet bekennen, dat eenige gebeurtenis, welke dan ook, hem kon treffen achter het ondoordringbare masker, dat hy voor de wereld droeg. Zelfs zy mocht niet weten, dat hem het geringste in zyn leven was mislukt, of dat by zich in iets zag teleurgesteld. Terwyi de besten onder de vrouwen de behoefte gevoelen haar verdriet met anderen te deelen, zullen de sterkste mannen, als by instinct, zich opdringen, dat zy geen sympathie van noode hebben. Lady Cantourne deed alsof ze een ander velletje papier zocht en keek intusschen* van ter zyde naar hem met een vriendelyk, belang stellend lachje. Al hadden die twee nooit tot elkander in eenige nauwe betrekking gestaan, toch hadden zy, zy aan zy, moedig menigen stryd gestreden, die den mensch gedurende zyn leven wordt opgelegd. Maar geen van beiden had ooit den moed laten zinken. Zy hadden elkander moreel opgewekt en gesterkt. Jaren geleden waren zg stilzwygend overeengekomen om over alles te lachen. Ook nu zag zy eerder dan iemand anders, hoe byzonder ruim zyn kleeren werden, alsof die man altyd door inéénkromp, en zy wist dat het kwam, omdat het hart zoo leeg was. Sir John Meredith had zyn zoon geleerd, dat het Eigen Ik en niets dan dat Ik de wereld regeert. Hy had hem ook geleerd, dat, wat men Liefde noemt, met een hoofdletter, eigeniyk niets anders is dan zelfzucht en dat die Liefde eindelyk sterft in de armen van het Eigen Ik. Nu handelden zy beidon naar die leer en er was een treffende gelykhoid in hun wyze van doen. Geen van beiden zou aan de wereld in het algemeen of aan iemand in het by zonder willen toegeven, dat die cynische theorie verkeerd zou kunnen zyn. „Het spyt me, dat onze vriend ons gaat verlaten," zeide Sir John, terwyi hy het morgenblad opnam en openvouwde. „Hy is eeriyk, oprecht en misschien nog meer." Hiermede bedoelde hy, dat Oscards bewon dering voor Millicent Chyne voor hem geen oogenblik een geheim was geweest, en Lady Cantourne begreep dat best. „Ik stel groot belang in hem," ging de oude aristocraat voort, terwyi hy in zyn krant tuurde; en zyn toehoorster wist wat dat beteekende. Somtyds schaamde zy zich in stilte voor baar nicht, maar oen zeker „esprit de corps," dat de vrouwen verbindt, deed haar altyd weer voor Millicent party kiezen. Op dit oogenblik kon zu haar niet beter verdedigen dan door te zwygen en een zekere terug houdendheid voor te wenden, die Sir John niet misleidde zelfs zy kon dat niet. Al dien tyd wandelde Millicent Chyne achter in den tuin aan den waterkant met Guy Oscard. Één van de eerste vereiscbten by een moderne, goede opvoeding is de slag zich op z(jn tyd volkomen op zfin gemak te gevoelen in tal van verschillende kostuums en het is wel onnoodig te zeggen, dat Miss Cbyne die kunst meesterlijk verstond. De wfize, waarop zy haar matrozenhoedje, haar blauwe kleedje en haar nette, bruine schoentjes droeg, moest den toeschouwers en vooral den heeren onder dezen (opmerkers kunnen wjj hen in gemoede niet noemen) wel den indruk geven, dat zy voor het jacht was geboren en getogen. Haar fijne teint kwam nog beter uit, daar zy een klein beetje door de zon was verbrand, en enkele zomersproeten stonden haar byzonder goed. Z(j had een losheid van beweging, die men te Londen in de balzaal tevergeefs by haar zou hebben gezocht. Zy had iets van een- Diana over zich en alles was in overeen stemming met haar matrozenpakje. Bovendien zouden negen van de tien mannen wel niet opmerken, dat dit effect geheel was verkregen door tal van sierlyko strikjes op den (Londen- schen) rok. „Hoe jammer," zeide Millicent, „dat wy geen gelegenheid meer zullen hebben, om samen te gaan varen. De wind is heelemaal gaan liggen, de eb is begonnen, en het is onze laatste dagl" Zy eindigde met een lachje, wel wetende, dat die forsche man naast haar niet van overgevoeligheid hield. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1