De minister van w h. en n. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand September a. s. voor do vervulling der betrekking van adspirant ingenieur van '8 Ryks waterstaat een vergelijkend onderzo k zal plaats hebben. Tot dit onderzoek worden toegelaten Neder landers, die een voldoend examen als civiel- ingenieur hebben afgolegd aan de Polytech nische School te Delft, mits z\j op 1 Januari e. k. niet ouder z\jn dan 28 jaar. Zy, die zich aan het vergelijkend onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten vóór 1 September a. a daarvan aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid doen blijken bij op zegel geschreven adres, bevat tende opgave van naam, voornaam en woon plaats. Bij het onlangs gehouden overgangs examen naar bet hoogste studiejaar van de Militaire School te Haarlem zijn geslaagd de volontairs-sergeanten Offerbaus, Huisken, Kessler, Van Kaathoven, Bloera, Yan Dijk, Koch, Gravendijk, Heuvelink, Kryff, Boumess ter, Meys, "Waaldijk en Müller. Een volontair moet her examen doen in analytische en in beschrijvende meetkunde. Geon enkele werd afgewezen. De gewore audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 13 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amstordam naar Batavia, vertrok 8 Augustus van Genua; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 8 Aug. Wight; de „Admiral", van O.-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 8 Aug. te Aden; de ,Elam" arriveerde 8 Aug. van Nieuw-York te Amsterdam; de „Prins Willem I", van Suriname naar Amsterdam, arriveerde 8 Aug. te Hfivre. Gemeenteraad van la^enhclm. Voorzitter de heer M. Van den Brandeler, burgemeester. Afwezig de heer dr. A. G. Metzlar. Na opening der vergadering leest de secre taris de notulen van de vorige vergadering voor, welko worden goedgekeurd en vast- gestold. Komen ter tafel: 1. Eene missive van den Commissaris der Koningin dezer provincie, waarby wordt mede gedeeld, dat aan den burgemeester met ingang van 12 Augustus a s. eene maand verlof is verleend. 2. Een proces-verbaal van opneming dor boeken en kas van den gemeente ontvanger over het tweede kwartaal 1895, waaruit blijkt, dat alles in de boste orde is bevonden. Beide wordon voor kennisgeving aange nomen. De begrooting voor het 2do bataljon rus tende schuttery in Zuid Holland voor hot jaar 1896 wordt voorloopig vastgesteld tot een bedrag ad ƒ241 in ontvangst en in uitgaaf. Alsnu wordt aangeboden do rekening over het jaar 1894, met de daarbij behoorende be scheiden, sluitende in ontvangst op f 10,014.89, in uitgaaf op f 9298.95'/,, mitsdien met een batig saldo van f 715.93'/,. Wordt besloten de rekening veertien dagen ter secretarie tor vi6ie te leggen en in eene volgende vergadering vast te stellen. Wordt overgegaan tot de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school. Op de door B. en Ws. opgemaakto voor dracht zijn geplaatst de heeren C. E Coppóe, te Halfweg; A. S. Degene, te Haarlem, en C. G. Fransdonk, te 's Gravenbage. Na voorlezing van het ingewonnen bericht van het hoofd der school en het advios van den arrondissements-schoolopziener wordt by schriftelijke stemming mot algomeeno stemmen benoemd de heer C. E. Coppóe, te Halfweg, mot ingang van 1 September a. s. Wordt overgegaan tot het onderzoeken der geloofsbrieven van het herkozen Raadslid den heer C. Meyne on van het nieuw gekozen lid den heer C. J Speelman. De Voorzitter verzoekt don heeren Kruyff en Van der Bruggen de geloofsbrieven te ondorzooken. Na hieraan te hebbon voldaan, verklaart de commissie, by monde van den hetr Kruyff, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en tot toelating der gekozen leden te advi- soeren. Dienovereenkomstig wordt besloten. Ten slotte komt in behandeling een bezwaar schrift van mevrouw do wod. C. Vorstius Fikken, te Sassenheim, tegen haren aanslag in den boofdelyken omslag dienstjaar 1895. De Voorzitter stelt voor om dit request met gesloten deurtn te behandelen, waartoe wordt besloten. Na heropening der deuron en op gebrui- kelyke rondvraag van don Voorzitter of een van de leden iets in bet midden heeft te brengen, en niemand het woord verlangende, wordt de vergadwring door don Voorzitter gesloton. Gemengd TVieuws. Aan het telophoonnet alhier is aangesloten onder No. 169 de heer Frans Coenen, Plantage. Kort gelodon wandelde de heer S. bedaard in do Donkersteeg en werd toen aangereden door een bierwagen, ten gevolge waarvan by zich genoo;zaakt zag zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Gisternamiddag wandelde in dezelfde straat een rnoisje met een kind op don arm. Een man met een zwaar beladen mand liep het kleine kind met die mand tegen het hoofdje. Door dergelijke onachtzame handelingen kan men er maar spoedig leeiyk aan toe zyn. Gisteravond omstreeks acht uren geraakte teri 8 jarig knaapje al spelende in do Waardgracht. Door spoedig aangebrachte hulp, en wel van een bewoner dier gracht, gelukte het, den knaap uit zyn ontydig bad te redden. Aan den Ouden Ryn, tegenover de Mid delstegracht, viel hedenmiddag om even over óénen ook een joDgen te water. O. en V., daar juist passeerende, boden den nog jeugdigen drenkeling de behulpzame hand en mochten liet genoegen hebben den jongen op het droge te brengen. Men schryft ons uit Roelof- Arendsveon, dd. 8 Aug.: De heden alhier plaats gehad hebbende drogo bloembollen veiling heeft over het alge meen weder niet geheel aan de meest be scheiden verwachtingen beantwoord. Vele partijen tocb, de meeste wel, vooral tulpea- soorten, konden geen koopers vinden en werden door de eigenaren opgehouden. Wel gingen eenige narcissensoorten met graagto van de hand. Voor sommige, o. a. de „Henry Irving", werden zelfs hooge pryzon besteed. Het ontbrak bovendien aan voldoend koop grage handelaren. Dit is wellicht hieraan toe te schry ven, dat de aangeboden bollen meestal plantgoed waren, dus niet geschikt voor de leverantión. Twee jongens van elf jaar, die zich op weg naar school met „paardjerijden" vermaakten, hadden door hun snellen gaög het ongeluk te vallen en op elkander te rollen, waardoor de onderliggende, J. v. Klink Wz., zich nogal ernstig aan den neus bezeerdo, van welk lichaamsdeel, door het schuren over het grind, een vr(j groote lap vel werd afgescheurd. Reeds vroeg in den morgen viel heden het achtjarig zoontje van P. v. K. alhier, by eone poging om zyn hoepel op to visschen, in de Veen wetering. Door het spartelen en plonsen opmerkzaam gemaakt, begaf de werkman H. Verkado, uit Woubrugge, zich gekleed te water, en had hy de voldoening het knaapje behouden, hoewel reeds een weinig versuft, aan zyne verschrikte ouders terug te geven. Op het t el e p h o o n k a n t o o r te Sassenheim werden gedurende de maand Juli 1895 behandeld 129 telogrammen, waarvan verzonden 66 en ontvangen 63. Den 8sten dezer, dos morgens vroeg, brandde te Nieuw Vennep, gemeente Haarlemmermeer, af eone schuur van den timmerman L. Mesman. De schuur was tegen brandschado vorzekerd. Op de Kalvermarkt te 's-G raven- hago vochten gistermiddag twee jongens met elkander. Een man, die hen scheidde, gaf een der knapen oen trap, dio nogal hevig aan kwam, zoodat do jongen door de pohtie naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Gisteren stond voor de arr.- rechtbank te Haarlem toreeht Teunis Reynders, eon jeugdig varonsgezel, die zich door een onbekend gebloven kamoraad, welke by de aanhouding de plaat gepoetst had, had laten verloiden, om er 's nachts op uit te gaan om paardenstaarten to stelen, of, zooals do dag vaarding behelsde, „haren uit do staarten van paardon." Plet O. M. requiroerde ter zake van diefstal, te zamen en in vereeniging gepleegd, oplegging van eene gevangenisstraf van éón jaar. De verdediger, mr. H. Ph. 't Hooft, betwistte bet mededaderschap van beklaagde, daar dezo slechts de koppen der paarden had vastge houden, terwijl de onbekende de staarten had afgesneden en dus hot feitelyk misdryf, weg nomen van een bepaald voorwerp, had go- pleogd. Verdediger beschouwde beklaagde als medeplichtige, daar hy geen uitvoeringshan deling, doch slechts een ondersteuningshande ling had gepleegd, en concludeerde, na aan haling van desbetreffende literatuur, tot op legging van een lichte straf en in mindering brengen van den tyd, in proventieve hechtenis doorgebracht. De uitspraak werd bepaald op 15 Augustus a. s. Een reizigster in een damescoupé 3de klasse van den trein, dio te 10.22 van Alkmaar naar Amsterdam vertrekt, beeft op 3 Augustus by het overstappen te Uit geest laten staan een vierkant bruin zooge naamd spoormandje, inhoudende o. a. een pakket., gowikkeld in grauw papier en met wit band omwonden, bevattende: 1 spaarbank boekje van de spaarbank van het Ned. Onder- wyzers-Genootschap, waarop ingescliroven was circa f 4000; 2 Russische effecten 1880; 3 obligation Zuid-Italiaanscbe Spoorwegen; 2 obligation Warschau-Weener Spoorwegen; 4 stuks Rusland 1894, 6de emissie. Op 2 Aug. jl. is vanwege de com- missionnairs in effecten Ph. en Co., te Arastor- dam, aan het spoorwegpostkantoor aldaar aan het centraalstation bezorgd een behoorlijk gecacheteerde brief, o. m. inhoudende 3 biljet ten van 1000 mark, welke brief bestemd was voor een firma te Haarlem. By opening aldaar was uit dien brief verdwenen een bankbiljet van 1000 mark, D. No. 129242. Gistermiddag ontstond to Am sterdam door onbekendo oorzaak brand in de stoomhoutzagery en schavery „De Atlas" van de firma H. Van Rymenam Achterbergh op de Zoutkeetsgraeht. De brand bleef beperkt tot do machinekamer, die een afzonderlyk ge- touwtje vormt. Het personeel was bijzonder spoedig met blusscbingsmiddelea aan het werk en ook de brandweer liet niet lang op zich wachten. Deze behoefde slechts met éón slang te werken om het vuur te blusschen. Gelukkig heeft men dus al heel spoedig het vuur kunnen moester worden, want anders was het onheil niet te voorzien geweest. In alle gebouwen stonden stapels hout opgepakt en aan krullen en zaagsel ontbrak het verder ook niet. Te Utrecht hebben de schoen- makers zich ook veroenigd om het schoeisel op te slaan met vyftien procent, wegens de duurte der huiden. De „A s s. C t." weet thans meer van do jongelui, die een Robinsonleven in Drente hebben geleid. Men 6chryft aan het blad Een eigenaardige reis, een gevolg van een niet minder typisch plan, werd de vorige week door vier jongelingen geen studenten door een deel van Drente volbracht. Het gezelschap bestond uit een president, een secretaris, een penningmeester en een kok, en had het doel om een voetreis van vier dagen te maken, zonder in een koffie- of een particulier huis ververschingen te ge bruiken of te overnachten. Om dit plan te volvoeren, Werden door de club eenige primi tieve benooiigdheden voor het bereiden van warm voedsel in de open lucht, alsmede voor het opslaan van een bivak, medegenomen. Op een vuur werden eieren, kippensoep, enz. gekookt, waarvoor de eieren en kippen op reis gekocht werden, terwijl de koude maaltyd hoofdzakeiyk bestend uit de bekende Drontsche bollen. Den eersten nacht sliep men in de nabijheid van Borger, den tweeden in den Ballerkuil, den derden, wegens den hevigen regen, in eene boerenbehuizing te Norg. Op de terugreis werd hot gezelschap onder meer te Zuidlaren door een stortregen overvallen; men maakte echter, om het plan te voltooien, geen gebruik om in eeno behuizing te schuilen. Naar genoemd blad vernoemt, is de reis het gezelschap goed bevalleD, en zyn van het wedervaren dez r reis notulen door den secre taris gehouden. Het transport vee, dat uit Fries land naar Spanje gezonden is, is per spoor van Leeuwarden naar Rotterdam vervoerd, om van daar per scheepsgelegenheid, via Bilbao, naar Saragossa te worden gezonden. Het transport telde 80 stuks koeien. De „Leeuw. Ct." teekent hiorby aan: „De Spaansche koopliedon, die deze runderen door bemiddeling van den heer R. Kuiper aan kochten, waren dus, ovenals de gebr. Israel, uit "WeeneD, aio onlangs Friesch veo naar Rusland verzonden, w< 1 overtuigd van den goeden gezondheidstoestand van het Friesche vee. En toch blyven Duitschlands en Belgiü's grenzen nog steeds voor ons vee gesloten Door tusschonkomst van den heer Van der Wiel, te Kralingen, zyn gisteren opnieuw ongeveer 80 Friesche fokkoeien van Leeuwar den naar Rotterdam verzonden voor rekening van den heer Enrica Gomezj met verdere be stem ming ditmaal naar Madrid. Uit de ringsld'ót van den Houtrak- polder bfj Halfweg is gisterochtend hot Jyk opgehaald van den 03 jarigen arbeider R. v. A., die zich kort te voren naar zyn werk had begeven. Te AnnaPaulowna (N. - Holl.) is oen 4 jarig kind van een schipper uit Drente in het kanaal by het We?t Einde verdronken. „Een voormalig kwartiermeester van het leger" schrijft in een ingezonden stuk aan de „N. R. Ct." het volgende, onder het opschrift: „Militaire administratie." De kapitein kwartiermeester Arimont, van het 3de rog. inf. te Bergen op-Zoom, heeft allen kwartiermeesters van het Nederl. leger eene circulaire gezonden. Daarin stolt hy voor, 1 percent van het traktement te laten staan tot het vormen van een Fonds, waaruit even- tueele tekorten, veroorzaakt door een kwartier meester, zouden gedekt worden. Daardoor zouden én het iyk én de raad van administratie gedekt zyn tegen geldelijke verliezen, veroor zaakt door handelingen van een kwartier meester, zooals onlangs te Leiden zyn voor gekomen. De bedoeling van den schryver dier circulaire moge goed zyn, toch konden wy een gevoel van pynlyke gewaarwording niet onderdrukken dat zoodanig voorstel uit den boezem van het corps kwartiermeesters kon wordon gedaan. Wanneer wy verzekeringsmaatschappyen tegen inbraak zien opgericht, dan mogen wy ons daarover verheugen, want dagelijks staan wy aan inbraak bloot, maar de inbrekers behoo- ren niet tot de onzen, doch een Fonds te zien opgericht om de schade door frauduleuse handelingen van officieren te dekken dit, komt my voor, moet kwetsend zyn, zoo niet erger, voor hot corps officieren waartoe de voorsteller behoort. Het voorstel geeft den indruk alsof men, evenals met inbraak, gono gzaam dagelyks fraude kan verwachten. Hoewel in de laatste jaren dit helaas! te veel heeft plaats gehad, behoort het gelukkig tot de zeldzaamheden. Erger nog is dat de controle gevaar loopt aan verslapping te zullen lyden wanneer de wetenschap bestaat dat schade uit een Fonds zal worden gedekt, waardoor het kwaad in de hand zal worden gewerkt en het gevaar grooter kan worden. Zou de officier den blos van verontwaar diging kunnen onderdrukken wanneer hy bedenkt aan zoodanig Fonds by te dragen? Wy moetin aannomen dat de heer Arimont te goeder trouw is, maar zyn voorstel niet voldoende heeft overwogen en wy gelooven dan ook dat het niet met ingenomenheid dcor zyn collega's zal worden ontvangen. Nauwgezette en meer menigvuldige con tróle en, door bevoegde autoriteiten, acht geven op geschiktheid, yver en leefwyze van den administratieven officier, zullen beter werken. Zeer bedenkelyk i3 het dat de administratie der corpsen over 6 maandelyksche tydvakken wordt geverifiöerd; dat tydvak is, om vele redenen, te groot en het werk is te veelom vattend om met nauwgezetheid door slechts twee officieren-controleurs te worden verricht, waarvoor er vroeger zes waren. Gisteravond is do kapitale boer- dery van Dirk Mesjes, staande aan de Zet, onder Katwoude, gemeente Monnikendam, een prooi der vlammen geworden. De brand, die door hooibroeiing was ontstaan, legde de ge- hoele hofstede met daarop staande hooge hooibergen in de asch. De vlammen waren uren lang ver in den omtrek zichtbaar. Een v o r s c h r i k k e 1 y k ongeluk heeft gistermorgen te Roden (Gr.) plaats gehad. Te ongeveer 9 uren is in de boter- fabriek aldaar de centrifuge gesprongen, met het noodlottig gevolg, dat de heer F. Meesters, van Terwispel, die kortelings als volontair by de fabriek in dienst was, gedood en de arbeider Jan Holman zeer ernstig gewond werd. Holman is gehuwd en 35 jaar oud. Ook aan het fabrieksgebouw werd veel schade toegebracht. Te Groningen is gearresteerd een arbeider, in dienst van den heer A. M. Prins, verdacht van brandstichting in diens stroopakhuis, waardoor dit pakhuis en 13 woningen vernield werden. Onder een grooten toeloop van volk werden te Eemnes gisteravond twee personen, een man en eene vrouw, naar den toren gebracht, die beiden dronken in een kuil werden aangetroffen. Een flesch jenever, die nog niet geledigd was, benevens andere voorwerpen, werden hun ontnomen, voor zy hun nachtverblyf konden betrekken. Het waren menschen, die evenals zoovelen met eene geringe negotie by den weg loopen en door hun brutaliteit het den buitenbewo ners zeer dikwyis lastig maken. Wat men hun verstrekt, wordt veeltyds op ergerlyke wyze bestoed. Een wakkere moedor van twaalf kinderen in het achter Ryndal heeft het on heilbrengende getal dertien op do eenvoudigste manier ter wereld ontgaan, door, toen zy weer moest bevallen, haar gelukkigen echt genoot tweelingen to schenken. De heer H. Lycklama a Nyeholt, te Rotterdam, zal teD gevolge van een wedden schap naar Parys wandelen. Een ander Rotter dammer, de heer Teixeira de M3ttos, zal hem vergezellen. In tien dagen zal men Parys moeten bereiken. Te Brig h ton is een vreeselyk ongeluk gobourd by het afsteken van een vuur werk. Eenige vuurpylen waren afgestoken en daarop zou een zeer zware bom volgen, die ongeveer honderd Engelsche ponden wcog. De fabrikant van hot vuurwerk stak zelf de lont aan. Terstond daarop volgde een heftige ontploffing en in plaats van de lucht in te vliegen, barstte de bom terwyl de stukken naar alle zyden vlogen. In de duisternis ontstond een hevige verwarring. De fabrikant bleef ongedeerd, maar twoe politie-agenten werden gewond en zestien toeschouwers naar het gasthuis gebracht, waar de meesten moes ten blyven om verpleegd te worden. De kassier van despaarkaste Orsted, in Jutland, wordt beschuldigd, zich 300,000 kronen uit de fondsen der spaarkas to hebben toegeëigend. Reeds 23 jaar lang had de kassier, Hansen genaamd, zyn prak- tyken onafgebroken voortgezet, zonder dat do commissie van toezicht iets ontdekte. Hansen was de grootste koopman in do streek, en niemand twyfelde aan zyne eerlykheid; hy leidde een stil en eenvoudig leven, en het is een volkomen raadsel, waarvoor hy al bet geld heeft gebruikt. Op het Mer de Glace, by Charoou- nix, is een jonge dame, deel uitmakende van een gezelschap, dat den gletscher beklom, in den afgrond gestort doordat de leuning van het pad onder hare band bezweek. De leuning was slecht onderhouden en maar wat opge lapt mot oude stukken. Do verontwaardiging onder de toeristen is natuurlyk algemeen. Te Borlyn bobben de kisten- makers den arboid gestaakt. Het aantal der werkstakers bedraagt 300. Marlt tberiohten. Lelden, 9 Aag. Tar markt worden beden aan geroerd: Stieren 72 sinke f64 n f 255. Kalf- ou Melk koeien 2UG ttokd ƒ112 a f 220. Yarekoeien 62 etnke ƒ83 a ƒ188. "Vette Oeaeu ou K oien 110 etuks ƒ122 a 261. Graakaivereu G etaka/18.— a 42. Kalveren (vette) 50 etu b ƒ80 a ƒ78. Kalveren (magere) 2G etuka /'7.a 23.- Hamels (vette) etnke - a Hamels (magere) etnke a Schapen (vette) 528 etaki ƒ17. a ƒ29.Schapen (weide) 904 etnke ƒ11.a/*25.— Lammeren (magere) 346 etuke ƒ9.a ƒ15. Lammeren (vette Jarige) etake a - Varkens (magere; 106 etnke ƒ12.a ƒ21. Varkens (vette) etuke a Varkens (biggen) 323 etuke J 2.50 a 11.—, l'aarden stake a fVeniet s stoks a Ter markt aangevoerd: 446 randeren, 76 kalveroo, 1432 ecliapen, 346 lammeren, 10G varkens, 323 biggen, paarden en veulens. Ter wekelijkeche Iïsaaraarkt aangevoerd 81 partijen. Besteed werd voor Goudscbe Kaae van 15.tot 24.Derby-kaaa van tot Leideche Kaae do 150 KG. tot Edammer Kaas ('2de qual.) f tot Aan do Stadswaag gewogen 75 partijen, 3225 etake kaae, wegende 16178 KG. Delft, 8 Ang. Aan de Stadswaag gewogen van 1 tot 8 Augustus: 769 achtsten en 73 zestienden vaten Boter, wogendo te zamen 16,110 kilogrammen. Prijs ƒ42 a ƒ60 bet vierde, ƒ1.'5 a ƒ1.50 bet KG. Hoorn, 8 Ang. Kaas. Aangevoerd 363 stapels, wegende 104 697 KG.; prijs: kleine 27.50, commissie 2>.50. Handel over htt geheel matig. Schiedam, 9 Aag. Notcering van do Mako- •aare. Moutwijn ƒ6.50, Jenever ƒ10.50, idem Amet» proef ƒ12.— per Ned. vat en zonder lust, zoadcr de belasting. Spoeling-commis.-ie beden ƒ0.80 per ketel. Noteering van den Branderabond. Moutwijn 65/s a ƒ61/3 por beet. ct., zonder fust en zonder belasting. Korkolijke Beriolitea* Benthuizen: Zondag-morgen te half- tien, ds. Keers, van Hazerswoude. "Woubrugge: Ned.-Herv. gein. Zondag voormiddag te halftien, ds. J. Nierstrasz, predikant te Leiderdorp. Katwjjk aan den Ryn: Geref. Kerk. Zondag-voormiddag 9l/a en nam 6 uren, ds. De Jong, van Schoonhoven. Oudshoorn: Zondag-voormiddag te tien uren, ds. Boonacker. A1 f e n Zondag-voormiddag te halftien, de heer U. Wiersma, godsdienstonderwijzer. 's Avonds halfzeven, ds.Klercq; van Koudekerk. Aarlanderveen: Zondag-voorm. geen dienst. - 's Avonds te halfzeven, ds. Bennink Bolt, van Zwammerdam. BUITENLAND. Frankrijk. De „Figaro" heeft een hooggeplaatst ambte naar het blad laat doorschemeren, dat het misschien wel een minister is over den loop der zaken op Madagascar geïnterviewd. Door het publiek en de pers worden de moeilykheden, op Madagascar door de Fran- sche troepen ondervonden, zeer overdreven, verklaarde de ambtenaar, die de verzekering gaf, dat Tananarive, het doel der expeditie, bereikt zou worden vóór het slechte seizoen. Er worut een drukte gemaakt, alsof de Franschen nederlaag op nederlaag lyden: dat is het gevolg van de handige manoeuvres der Engelsche bladen, die het doden voor komen alsof de Malgachen, zoodra. zy de Fransche troepen zagen, zich zouden ondor- werpeo, en de geheele expeditie slechts „voer de grap" was De minste tegenspoed moet op die manier breed uitgemtten worJen. Daarentegen heeft minister Hanotaux er reeds op gewezen, dat de expeditie langzaam en moeilijk zou zyn. Generaal Duchesne heeft geeu oogenblik nog aan het succes der opera- tien onder zyn leiding getwyfeld. Op dit oogenblik is alles gereed en binnen acht of tien dagen op zyn laatst kan de tyding van de inneming van Malatzy worden verwacht. Ondertusschen maken de soldaten dag voor dag den weg, welke voor de convooien noodig is en waarop thans reeds 3600 transport wagens dienst doen. Er zyn slechts twee fouten begaanten opzichte van de landings plaats en van de lichterschepen; de eerste is niet ver genoeg in zee gebouwd en de laatste kunnen niet ver genoeg stroomopwaarts varen. De gezondheidstoestand der soldaten is daarentegen beter dan werd gevreesdhet aantal zieken is slechts het derdo van wat werd verondersteld. De heer Lockroy, do bekende radicale afge vaardigde, betoogt dat het dringend noodig is, eene parlementaire commissie naar Mada gascar te zenden, opdat ook namens de volks vertegenwoordiging toezicht wordo gehouden op den loop der krygsverrichthigen. Gelukkig voor den minister president Ribot is de Kamer nu Diet byeen. Anders zouden de ongunstige berichten, welke over deze expeditie worden verteld, zeker aanleiding geven tot eene interpellatie, welke de regee ring weer in nieuwe rao&ilykheden zou bren gen. Men hoopt nu, dat generaal Duchesne de hoofdstad Antananarivo bereikt en bezet zal hebben, voordat do Kamer weer bijeenkomt. Uit MontluQon wordt het overiyden ge meld van den heer Thévrier, don bekenden socialistischen afgevaardigde, die steeds in zyn werkpak de ziiting der Fransche Kamer by woonde. De gemeenteraad van Bordeaux heeft besloten, 18,000 franken ter beschikking to stellen voor de oprichting van een stand beeld voor president Carnot op een der plei- nou. Er is nu eeno openbare inschryving geopend, waardoor men de middelen hoopt te verkrijgen, die verder voor het monument vereischt worden. De „Figaro" spreekt het bericht tegen, dat tegen den senator Elmond Magnier, den directeur van de „Événement", eene gerechte- lyke vervolging is ingesteld wegens zyne be moeiingen in zake den Zuid Ooster Spoorweg. Evenwel wordt het bevestigd, dat de heer Magnier Parys heeft verlaten, n-.dat hy door den rechter van instructie was ondervraagd. DuliMCtiln int. Er is sprake van dat de geheele Duitsche veldartillerie weldra weder van nieuw geschut zal worden voorzieD, waarby de snelheid van het laden aanmerkeiyk verhoogd wordt. Te Hannover is een congres van Stolze- stenografen gehouden. In het officieel rapport werd medegedeeld, dat de bond 511 vereeni- gingen met 14,800 leden telt. In 1S98 zal te Berlyn een congres worden gehouden om den honderdsten gedenkdag van Stolze's geboorte te vieren. Italië. Te Pesaro, in Italié, heeft de geneesheer Asiari onlangs zyn honderdsten verjaardag ge vierd; de grijsaard verheugt zich nog in een goede gezondheid. Te zijner eer werd op hst stadhuis van Pesaro een schitterend feest gt- geven. Een telegram uit Milaan bericht dat de beroemde toonoelspeelster Eleonora Duse lydende is aan acute melancholie. Haar toe stand baart veel zorg onder hare vrienden. De Italiaansche Senaat is, gelyk men weet, nu ook uiteengegaan, nadat met 88 tegen 12 stemmen de finantiëele voorstellen der regee ring waren goedgekeurd. De Senatoren betoonden zich vriendschappe- lyker jegens den heer Crispi en zyn minister

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2