N". 10875 Donderdag Augustus A0. 1895 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 7 Augnstus. U" eulll ©ton. Met sclierpe wapenen. IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. t i f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Orlloiëole KeuuisgoTincen. JACHT. De f!ommiep*m der Kouiugia ia do provincie Zuirt-Iïoll&od, G z.co liet bealnit van do Gedeputeerde Staten d.er roviricie van "dén SOeton J'dli 1895, No. 45; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (S(*atablad No. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, inge volge bovengenoemd besluit: 1°. de opening der jacht op kloin wild, vermeld io de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad No. 87). voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vaetgOBteld op Zaterdag den Sisten Augustus aanstaande met zonsopgang; met uitzondering van de jacht op fazaDten, wtarvan do opcniDg is vastgesteld op Dinsdag den eersten October aauetaande; 2°. van dio opening voorts is uitgezonderd do nit- oc-fdDiog van' het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lctt. e, der aangehaaldo wet; 3°. de korte jacht dagelijks cd de laogo jacht slechte driemalen 's weeks en wel dos "Woenedage, Vrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoff nd. Ed zal deze kennisgeving, in plaDo gedrukt, worden afgekondigd on aangeplakt, waar znlks te doen ge bruikelijk is, alsmede io het Provinciaal blad eu in de Nedcrlandeche Staatscourant worden geplaatst. De Commieaaria dor Koningin voornoemd, FOCK. VGravenhago, don 3don Augustus 1895. De Burgemeester der gemeente Lisee noodigt de iDgezotonou uit om, wanneer hun mocht blijken, dat te eenigor plaatso in die gemeento broeiing van hooi mocht ontstaan, daarvan o n v e r w ij 1 d aangifte to doen bij een der hooikenrdera, C. Dninevtld of A. Van der Mty. Voor do akte Fransch (L. O.) is te *s Gravenhage geslaagd de heer J. Van den Briel, uit Leiden. Voor de hoofdakte is te Haarlem geslaagd mej. G. Japikse, ook van Leiden. Do Fransche mail met berichten uit Batavia tot 12 Juli, kan morgen alhier wor den verwacht. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs door cadetten der Cadettenschool afgelegd vergelijkend examen voor toelating als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie, komen tegen 1 October a. s. voor een plaatsing bij die inrichting in aanmerking: Infanterie hier te lande: A. Hackstroh, F. \V. Santman, D. J. C. H. Brussen, A. E. Van der Heide, K. W. H. Jeltes, J. E. Snellen van Vollenhoven, K. C. Roeloffs, E. H. Van den Akktr, A. G. Cb. Gaillard, B. Ten Broecke Hoekstra, K. F. L. Bosch, A. Buys. Cavalerie hier te lande: J. A. baron Van Heeckeren van Molecaten, R. F. C. baron Bentinck. Artillerie hier te lande: J. H. Van Breda, J. H. Van Reedo, W. J. D. Havelaar, J. R. Diemont, F. W. Diemont, Th. De Jongh van Arkel, C. A. Van Woelderen, F. baron Van Hogendorp, N. J. Singels, A. D. Putman Cramer. Genie hier te lande: H. S. De Roode, A. Bloem. Infanterie Nederlandsch Indië: J. E. Jautze (voorwaardelijk), K. A. E. Seeuwen, J. N. Preijer, H. L. Li Lau, A. Landzaat, J. J. Donner, jhr. W. Laman Trip, J. Olivier, L. A. Van der Dussen, F. J. J. Feiraband, S. Prins. Cavalerie Nederl. Indië: P. H. Hekkeraa. Artillerie Nederlandsch-Indië: W. Huurling, W. L. Kramers, H. H. Dingeman3, H. Elzas, J. H. Struben. Genie Nederlandsch IndiëE. P. Van Staden ten Brink, J. Graaff. De heer M. De Ras deelt in de „Limb. Koerier" een en ander mede omtrent de op te richten wapenfabriek te Maastricht. Hij brengt in de eerste plaats oen woord van erkentelijkheid aan den heer P. A. L. Van Ogtrop, en den oud-kolonel der Kon. Ned. Marine, den hoer Van Steyn. Aan hem komt de eer toe, dat aan de binnenlandsche industrie als nog gelegenheid is gegeven geworden naar de levering der nieuwe vuurwapenen voor het leger mede te dingen, en dat eene ernstige en krachtige poging is gedaan, de nationale nijverheid met oen nieuwen tak van industrie te verrijken, die, naar de heer De Ras vertrouwt, zoer spoedig in de gelegen- lieii zal worden gesteld te kunnen toonen dat haar fabrikaat voor dat van het buiten land volstrekt niet behoeft onder te doen. Reeds bij voorbaat acht de heer De Ras de bewering onaannemelijk, dat de binnen landsche nijverheid niet evengoed in staat zou zijn als de' buitenlandsche om de ver- eischte geweren te vervaardigen, terwyi hy er ten overvloede op wijst dat mannen als de hierboven genoemden, gesteund worden door "Wertheim Gompertz, Ilope Co., de Banquo de Paris et des Pay*Bas, enz., toch niet over ijs van één nacht zullen zijn gegaan en dat zij zich daarom wel eerst persoonlijk zullen hebben overtuigd, dat de leiding der op te lichten fabriek in bekwame en ver trouwde handen zal wordon gegeven. Krijgt de te Maastricht op te richten fabriek - dn gunning der geweren, dan zullen daarin -h 400 Nederlandsche werklieden minstens gedurende 2 jaren brood on werk vinden. En mocht onverhoopt de zaak niet doorgaan, toch verdienen, zegt de heer De Ras, do mannen van het initiatief onze erkentelijkheid. Zy hebben hot bewijs geleverd, dat het gezegde ten volle waar is, dat eene nationale en goede zaak te Amsterdam altijd steun vindt. Tot bestuursleden van de opgerichte afdee- ling Zuid-Holland van de Broederschap der Ontvangers zijn gekozen de heeren F. E. Van Nispen en C. R. J. Bentfort te Rotterdam. F. E. Vreede te Vianen, J. C. Greiner te Middelbarnis en K. Van Schouwen te Oude- Tonge. 26 leden hebben zich voorloopig aan gesloten. Op het verzoek van het hoofdbestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drankmis bruik, gericht aan den minister van binnen landsche zaken en bedoelende uitbreiding van het leerplan der kweek- en normaal scholen met onderwijs in de physiologische invloeden van den alcoholischen drank, is door don minister afwijzend beschikt. De off. van adm. 2ae kl. J. H. Dijkman, tydelyk geplaatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord, wordt met den 21sten dezer op non-act. gesteld en vervangen door den off. van adm. 2de kl. J. W. Broers. Luit.-gen. graaf Du Monceau vertegen woordigt H. M. de Koningin Regentes by het huwolyk van den vorst van Waldeck. De gene raal vertrok gisteren mot dit doel naar Nachod (Bohemen). Op de aanbeveling van leeraar in de Grieksche en Latynsche taal- en letterkunde aan het Haagsche gymnasium komen voor C. Brakman, candidaat in klassieke letteren, tijdelijk leeraar aan het gymnasium aldaar; E, B. Koster, doctor in de klassieke letteren, leeraar aan het gymnasium te Deutichem, en R. K. Boekmeijer, doctor in de klassieke letteren, leeraar aan het gymnasium te Gouda. Te Wiesbaden overleed Zondag, in 72-jari- gen ouderdom,de Nederlandsche landschap schilder jbr. J. N. Tjarda van Starkenborgh Stachöuwer. De heer M. P. Polak, te Den Helder, die bij het bezoek der Koninginnen aan Den Helder de leiding had van de door hem ge componeerde cantate, welke door 1000 kinde ren werd uitgevoerd, heelt weder een kinder feest op den aanstaanden Koninginne-dag op touw gezet. Het zal bestaan uit een optocht met muziek, het zingen van vierstemmige vaderlandsche liederen, enz. De kinderen zullen ten slotte in het Casino gebouw worden onthaald on daarna kunnen zy naar hartelust dansen. De gewone audiënties van de ministers van financien on oorlog op 8 en van marine op 9 Aug. zullen niet plaats hebben. By koninklyk besluit is aan den heer A. H. De Liagre, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van consul te Leipzig, onder toekenning van den honorairen titel van consul-generaal. Aan E. J. A. Timmerman, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Eeldo, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in dio betrekking bewezen. Gemccatcroad van Elsse, Zitting van G Augustus. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de Burgomeester. Do notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van het procesverbaal van kasopneming, blykens het welk de boeken en kas van den ontvanger in orde waren. Voorts, dat is ingekomen eene missive van Ged. Staten, houdende ontvangst- bericht der door den Raad vastgestelde ver ordening op het bouwen, enz. Btido mededeelingen werden voor kennis geving aangenomen. Nog is ingekomen do begrooting voor het 2de bataljon der Rustende Schuttery, welke voorloopig wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 241. Emdelyk deelt de Voorzitter nog mede een schrijven van den heer F. De Sitter, brieven gaarder te Lisse, namens den inspecteur der posteryen, houdendo verzoek aan het gemeente bestuur of by dat college ook bezwaar bestaat tegen het overbrengen van het hulpk;n o der posteryen naar de Gracht. Na eenige discussie besloot de Raad te kennen te geven dat daartegen by hem geen bezwaar bestaat. Alsnu komt aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven der herkozen leden, de heeren R. Huyg en J. Riggel. Met algemeene stemmen werd tot toelating bosloten. De betrokken heeren hielden zich, voor zoover hun eigen geloofsbrief betrof, buiten stemming. Aangeboden werd de rekening der gemeente over 1894 en ter fine van onderzoek en rapport gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Van Stockum, Wolff en Riggel. Tot telephonist wordt benoemd H. Van der Vlugt en tot plaatsvervanger diens broeder C. Van der Vlugt. Voorts wordt besloten de jaarwedde van den benoemde te brengen op f 300 en voorts de kantooruren in overeenstemming met die van het telegraafkantoor te Hillegom. Nog werd besloten dat, indien hot tele- phoonkantoor binnen 5 jaar mocht worden opgeheven of verplaatst, genoemde Van der Vlugt, wegens door hem gemaakte onkosten tot inrichting van een kantoor, eene vergoo ding zal genieten van f 160. Aan den waarnemenden telephonist, de heer Van Waveren, van Hillegom, wordt voor de tydelyke waarneming eene belooning too- gekend van f 2.50 per dag. Eindelijk wordt nog besloten over te gaan tot vernieuwing der beschoeiing aan de Gracht en aan B. en Ws. opgedragen dit werk aan te besteden. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Invoer van boter, in Engeland. Door de Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen is aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland en andere corporation de volgende circulaire gezonden „Onlangs (27 Mei) deelde de minister van landbouw in het Lagerhuis mede, dat voortaan by invoer van boter hier te lande van tyd tot t(jd monsters zullen worden genomon ten onderzoek door de regeerings analysten, en dat overtredingen van de wet op den verkoop van voedingsmiddelen, van de margarine-wet of van de wet op de handelsmerken zullen ver volgd worden. „Deze maatregel werd genomen in verband met het ontdekken van 17 pc. margarine in bevroren Australische boter, die als „gegaran deerd zuiver" verkocht was, een feit, waarvoor een winkelier te Gosport voor het gerecht werd gebracht, zonder dat men hem kon straffen, daar hy bewees, dat de boter als gegarandeerd zuiver gekocht en in den oorspronkelfiken toe stand verkocht was. „Daar wy in onze circulaire van 20 Aug. 1892 melding maakte van vergissingen, voorgekomen bij analyses van boter door Britsche scheikun digen, achten wij het niet ondienstig uwe aan dacht op deze maatregelen te vestigen, onder bijvoeging, dat de omstandigheid, dat het onder zoek in quaestie door regeerings-ambtenaren ge schiedt, moer waai borgen van nauwkeurigheid aanbiedt." Gemengd Nieuws. Hedenmorgen ging hier door den Ouden .Singel eene stoomboot „Stad Am sterdam", waarop zich een zanggezelschap bevond, dat r.u en dah eenige liederen op lustige wyze deed hooren, hetgeen aan den wal veel toeschouwers lokte. De zangers kregen op hun uitstapje ook hun deel van den regen. Gisteren had n a b ij h e t s t a t i o n Warmond een treurig ongeval plaats. Terwijl de trein in gang was, stond een conducteur in een geopend portier, hetwelk tegen een kist sloeg en terugsprong tegen het hoofd van den man. De ongelukkige is te Leiden in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Men vreest dat by door oen hersenschudding is getroffen. Hedenmorgen had H. De R., bouw man, wononde aan den Vliet, gemeente Stompwyk, by bet terugkomen van het melk brengen het ongeluk dat zijn paard, een mooi, jong, zwart beest, voorby den korenmolen schrikte van een 'rietmat en linksaf in het water sprong, de melkbrik met zich meene mende. Hot paard verdronk. Doordien De R. dadelyk rechts van den wagen was gespron gen, kwam hy er goed af. De schado kan veilig op een vyfhonderd gulden geschat worden. Met machtiging van H. M. do Koningin is door de Hofcommissie aan den heer John Loef, kunstwerkfabrikant te Alferi aan den Ryn, de vergunning verleend tot het voeren van Ilaror Majesteits wapen. By den landbouwer J. V., te Ilazerswoudo, vroeg iemand om voor den regen to mogori schuilen Het werd hem toe gestaan, maar toen hy weer vertrokken was, bleek dat hy zfine dankbaarheid had betoond door ook een paar niouwo schoenen mede te nemen, waarscbyniyk om zyno voeten op den verderen tocht tegen nat worden te be schermen, want zijn eigen schoeisel was niet van de beste soort. De gebrekkige 18-jarige H. Van Eeden, van Noordvrykerhout, was schoon- makorsknecht te Katwyk. Toen zyn baas heni gedaan gaf, ging hy weer naar zyn familie te Noord wykerhout. Na aldaar een paar dagen te hebben vertoefd, was hy verleden week Dinsdag eensklaps verdwenen en nasporingen brachten niet méér aan hot licht dan dat het jonge mensch per spoor in de richting Amsterdam was vertrokken. Daar loest de winkelier R., te Noordwykerhout, in een der Amsterdamsche bladen van Zaterdag, dat uit de Houthaven to Amsterdam is opgehaald het )(jk van een jongmonscb, dat, naar de beschrijving te oordeelen, wel dat van den vermiste kon zyn, en by spoedde zich met do courant naar diens familie. De vader reisde onmiadellyk naar Amsterdam en moost helaas 6) „Tk ook. Gewoonlyk hob ik er geon tyd voor. Maar inet den ouden heer kan men licht twist kiygen; hy heeft er zooveel tyd voor." „Jack," hernam ze met een vastberaden- li )id, die haar lief stond, „ga naar hom toe en zeg hem, dat het je spyt. Toe, ga! Ik wou dat ik mee kon gaan." Maar Meredith verroerde zich niet. Hij glim lachte en ke^k haar bewonderend aan. Zy zag er heel lief uit met haar pruilend lipje en haar vastberaden blik, en misschien wist ze dat. Bovendien scheen by minder te letten op de gedachten dan wel op het resultaat; minder op de stemming dan op dat lipje. „Och!" zeide hy, „u kent den ouden heer niet. Zoo doen we niet onder ons! "We zyn niet expansief." Zyn gezicht stond weer ernstig en een angstig gevoel bekroop haar, toen ze het merkte. Ze had er volstrekt geen zin in, het leven nu al ernstig te gaan opvatten. Het was zoo goed als midden in de vacantie weer naar school te gaan. „Maar ir. een dag of twee is alles weer in orde, nietwaar? 'tls toch geen ernst?" zeide ze. „Ik vrees van ja, Milicent." Ernstig greep hy hair hand en maakte daardoor de zaak nog erger. ,Hoe jammer!" nep zy uit; en zoowel de woorden als de stem schenen luchtig te klin ken. Ze scheen den toestand niet te bevatten misschien ging het haar begrip te boven. Maar ze deed nu het beste, wat ze in baar geval kon doen. Ze keek lief, verlegen, smeekend. „Wat zullen we doen, Jack?" hernam ze, terwyi ze beide handen op zyn borst legde en hem vragend aankeek. Er kwam een trek over dat scherp besneden gelaat iets beters dan die aristocratische rust terwyi by haar in de oogen keek, iets wat Sir John Meredith er waarscbyniyk met genoegen op zou hebben gezien. Yoor ieder man breekt vroeg of laat het oogonblik aan, waarin hy opeens zyn eigen leven in handen krygt, om het arm of ryk te maken, gelukkig of rampzalig. Nu scheen het, dat, waar een knap man was to kort geschoten, een luchthartig meisje zou slagen. Twee teere handjes, samengevouwen op Jacks borst, hadden blykbaar meer uitgewerkt dan al de zorg en omzichtigheid van Sir John. Eindelijk schitterde er geestkracht in de flauwe oogen van Jack Meredith. Eindeiyk zou hy handelend optreden en zyn weg scheen hem duidelyk voor oogen te liggen. „Twee wegen zyn er slechts," antwoordde hy: „dus weinig keus." „Ja." „De eerste en eenvoudigste," ging hy voort, op een toon, dien zy nooit geheel had be grepen half cynisch, half schertsend „is te doen of er gisteravond niets is voorgevallen." Iiy wachtte zyn vonnis af. „Dat niet," klonk het zacht; „wy zullen den anderen weg inslaan, welke die ookzy." Zy keek hem tusschen haar wimpers door bedeesd aan en by voelde, dat geen moeiiyk- heid hem zou kunnon afschrikken. „Do andere weg wordt gewoonlyk heel moeilyk gevonden," hernam hy. „Dat is wacbten." „01" antwoordde zy opgeruimd, „wy hebben geen haast. Waarom zou ik nu al trouwen?" „Misschien wel jarenlang wachten," ging hy voort en hy zag dat haar gezicht betrok. „Waarom?" „Omdat ik heelemaal afhankeiyk van myn vader ben. Zonder zyn toestemming zouden wy niet kunnen trouwen." Er kwam een heel harde uitdrukking in haar oogen, die haar ontegenzegiyk ouder maakte. Zy zweeg even en zeide toen: „Maar wy moeten dat samen uitmaken." „Dat zullen we ook." Z(j keek langs hem heon het venster uit. Alle jeugd was van haar gelaat verdweneD, maar by scheen dat niet te zien. „Hoe zal je dat aanleggen?" „Wel, ik kan werken! Ik geloof toch, dat ik wel voor iets zal deugen een liefderyke voorzienigheid heeft dat zeker wel gezien. Het is nu maar zaak uit te vinden wat ze voor my heeft weggelegd. Wy worden niet meer 's nachts opgeroepen tot de een of andere levenstaak wy moeten die zelf vinden." „Weet je, wat ik zou willen dat je werdt?" hernam ze met een helderen lach en een plotselinge uitgelatenheid, die hem scheen te bevalleD." „Wat?" „Politicus." „Dan zal ik lid van hot Parlement worden," antwoordde hij met den yver van een miDnaar. „Dat zou prettig zyn," zeide zyen de kasteelen, die ze opeens begon te bouwen, waren in hun soort niet heelemaal lucht- kasteelen. De gedachte was niet nieuw. Reeds vroeger hadden zy in de politiek zyn toekomstige loopbaan gezocht. Zy hadden zich in een kring bewogen, waarin diplomaten en parlements leden de eerste plaats bekloedon, en oen kring, die zich bijvoorbeeld ver verhoven acht boven de artistenwereld, met al haar bekoring, en waarin de „vio de Bohème" niet geacht wordt aantrekkelyk te zyn. Zy wist dat achter Merediths schynbare traagheid onwrikbare volharding, volkomen zelf beheersching en een mengsel van zelfgenoegzaamheid en onver- sch lligheid schuilden, welke gewoonlyk in die wereld juist tot succes leidon. Zy was eer zuchtig, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor hem, en slim genoeg om in to zien, dit de eenige, veilige weg tot bevrediging van de eerzucht eener vrouw in de carrière van baar man ligt. „Maar," zeide hy nog eens, „dat beteekent wachten." Hy zweeg en toen bracht de wereldwysheid, die hy van zyn vader had geleerd een wereldwysheid, die men wel eens cynisch noemt hem er toe haar do zaak in het ongunstigste licht voor te stellen. „Dat beteekent wachten minstens een paar jaar. En voor u beteekent het een lang, ver velend engagement en de valsche positie van een meisje, dat geëngageerd ls ver van haar rechtmatigon boschermer. Het beteekent, dat uw positie in de maatschappy heel anders zal wordon dat de halvo wereld u zal beklagen en de andere helft zal vinden, dat ge gek zyt het te doen." „Dat kan me niet schelen," antwoordde zy. „Natuuilyk," ging hy voort, „moot ik hoen- gaan. Dat is do eonige weg om in do politiek vooruit te komen. Ik moet van de oen of andere landstreek meer weten dan de resten als ik dan terugkom, moet ik den intolligenten Britschen werkman, die het halfstuiversavond- blad leest, altyd duür op dat land wyzen. Dat maakt naam zoo gaat het in de politiek.", Ze lachte. Er was nog geen vrees voor, dat zy het loven to ernstig zou opnemen. En om de waarheid te zeggen: hy scheen dat nog niet te wonschen. „Maar je moet niet vor weggaan," hernam zo vleiend. „Naar Afrika." „Afrika? Dat klinkt niets interessant." „Hot is interessant en dan het is het land der toekomst. Misschien kan ik daar geld maken en geld hebben v;e op dit oogenblik noodig „Jack, dat vir.d ik niet prettig," sprak zy en haar stom klonk onheilspellend. „Wanneer ga je?" „Op stel en sprong! Eigenlyk kwam ik afscheid nemen. Het is beter die dingen dade- lyk te doen te verdwynen voordat do om standers beginnen te begrypen, wat er gebeurt. Als ze dat doen, gaan ze er zich moe be moeien. Dat kunnen ze niet laten. Ik zal aan Lady Cantourne schryven, als je dat goed vindt." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1