N°. 10874 Woensdaa; 7 Augustus A°. 1895 §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIBSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Of(i<;iëele Keauisgevingen. Burgemtooter en Wethouders Tan Leiden, Gezien do missive tan de Gedeputeerde Staten Tan Zuid-Bolland vau den Jlston Juli/3den Auguetusjl Gelet op art. 26 der wet van 2 Juni lb75 (8taats blad No. 95); Geven by deze kennis aan bet pnbliek dat op Vrijdag 9 Augustus a. s., 'e voormiddags te elf uren, op bet Raadhuis, golegenhoid zal worden gegeTtn om bezwaren in te brengen tegen de aanvrage om ver^UDning tot bet hebben van eene inrichting tot het vervaardigen, enz. van *amengeperdte gassen in het Fhyeiech Laboratorium alhier en het aldaar in voorraad hebben en gebruiken van bassen, met die gassen geynld. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Weth., loco-Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Lelden, 5 Aug. 1896. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lsto alinea, dor wot van den 2don Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij hot oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzakon; Brengen by deze ter algeraeene kennis dat door hen vergunning is verleen d aan G. P. TIMP, en reebt- vsrkrijgendon tot het plaatsen van een gasmotor van 3*/s psardekr cht in het perceel Oude Rijn 118. Burgemeeaur en Wethouders voornoemd, Leiden, H. O. JUTA, Weth., lo.-Burgem. 9 Aug. 1895. E. KI8T, 8ecretaris. Leiden, 6 Augustus. Voor de akte Fransch (L. 0.) zyn te 's Gravenhage geslaagd de dames C. M. Frie- derichs en G. J. Burgtrsdyk, van Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw York, door middel van het stoomschip „Obdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlyk morgen ochtend om 9.25 bezorgd zyn. Do wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De heer J. M. Conraii, predikant der Eerv. gemeente te Do Lier, heeft bedankt 70or het beroep naar Aalsmeer. Bij de Ned.-Herv. Kerk zyn van Septem ber 1894 lot Juni 1895 na afgelegd examen 40 candidaten lot de evangeliebediening toe gelaten. Het aantal studenten in de godgeleerdheid, hetwelk ten voriaen jare 204 bedroeg, is thans gestegen tot 296. To Leiden zijn er inge schreven 25, te Utrecht 160 en te Groningen 61, terwijl bovendien met hetzelfde doel een 80-tal jongelingen hunne propaedoutiscbe stu diën aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam volbrengen. Naar het „Utr. Dbl verneemt, is door de Nederlandsche Handelsr. izigors- vereeöiging te Rotterdam de polis verzek- ring te^-en in validiteit en ongelukken by de Eerste Neder landsche Verzekering-maatschappij opgezegd, om van 1 Aug. do risico zelve te loopen. De onderwijzer Dijkstra, die om zijne anarchistische beginselen door den gemeente raad van Menaldumadetl (Fr.) weru ontslagen, is nu door B. en Ws. van Opslerland (Fr.) benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Sogers- woude. Naar het „Centrum" verneemt, heeft het voorloopig syndicaat, dat zich te Amsterdam en te Maastricht gevormd heeft, met het doel het oprichten eener nationale wapenfabriek te bevorderen, Woensdag jl. aan den minister van oorlog de schriftelijke aanbieding gedaan tot levering van 52,000 Mannlicher-geweren tot den prijs van f 36 per geweer. Tot dezen prijs is ook door de wapenfabriek te Steyer ingeschreven. Verder heeft het syndicaat zich bereid ver klaard, op de eerste uitnoodiging dos minis ters, eene som van f 200,000 als borgstelling te storten, tot richtige nakoming der leverings voorwaarden. Gisteren heeft op het exercitieveld op 's Rijks werf te Willemsoord op plechtige wijze de uitreiking plaats gehad van het ridderkruis der Militaire Willemsorde 3de kl. aan den kapt. ter zee H. Quispel, die tijdens de Lombok-expeditie belast was met het bevel over onze scheepsmacht aldaar en dezer dagen als commandant van Er. Ms. fregat „Johan Willem Friso" in het vaderland terug keerde. Het kruis werd den gedecoreerde door den vice admiraal C. E. Uhlenbeck op de borst gehecht, met eene toespraak, waarin hjj hem geluk wenschte, zoo voor zich als namens de Nederlandsche zeemacht, met de hem ten deel gevallen hooge onderscheiding. Een défilé van de troepen der marine (mari niers en equipages van de verschillende oor logsbodems) besloot de plechtigheid, die bijge woond werd door de te Helder aanwezige ridders der Willemsorde en onderscheidene officieren van zee en landmacht in groot tenue en opgeluisterd door do stafmuziek der marine. De minister van binner.landsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met September a. s. te vervullen is de be trekking van leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en schoonschrijven aan de Ryks- hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te 's-Hertogenbosch. Jaarwedde f 1800. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 17 Aug. a. s. aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's Gravenhage. De minister van oorlog heeft te kennen gegeven, op het verzoek van de militaire wielrijders, die gedurende de troepenmanoeu- vres bij het leger worden ingedeeld, om ge durende dien diensttijd met revolver of kara byn te worden gewapend, dat hy die bewa pening vooralsnog niet noodig acht. De cadetten, die dezer dagen werden bevorderd tot 2de luit., zullen op 17 dezer worden ingedeeld bij de regimenten. Do gewone audiëi ti6s van de ministers van finai ciëi en van oorlog op 8 dezer, en ciio van (Jen minister van marine op 9 dezer zullen niet worden gehouden. De minister van marine heeft de adjunct- administrateurs E. A. O. Vervooren, H. J. J. R nier en F. H. Hooghwinktl met 21 dezer geplaatst aan toord van Hr. Ms. fregat „Atjeh", en den adjunct-administrateur P. A. Kempen met 3 September a. s. aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hc-llevoetsluis. Het stoomschip „Werkendam", van Am sterdam naar Nieuw-York, passeerde 5 Aug. Lizard; de „Amsterdam" arriveerde 5 Aug. van Rotterdam te Nieuw-Yorkdo „Anchises", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriv. vóór 5 Aug. te Singapored9 „Cyc'ops", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Aug. Prawlepoint; de „Gedó" arriveerde 5 Aug. van Batavia te Maassluis; de „Prins Alexan der", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Aug. van Aden; de „Reichstag" vertrok 3 Aug. van Mozambique via Zanzibar naar Hamburg; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Aug. van Port Said. By koninklijk besluit is de heer D'rrk Bas Backer, te Apeldoorn, met al zyn9 wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandscben adel verheven met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Met ingang van 2 dezer, benoemd tot adel borst lste kl. bfi de zeemacht, de adelborsten 2de kl., lste afdeeling, by het Koninklyk Instituut voor de Marine te Willemsoord, jhr. G. L. Schorer, C. D. Julius, J. H. G. Kremer, J. Van der Bilt, L. L. F. Do Greve, G. Duyckinck Sander, P. De Kanter, A. F. L. Troll, M. W. Scbaly, C. R. F. Tollenaar, E. A. W. Van Riemsdyk, R. P. C. Spengler, J. D. Evers, T. A. Van Hongel, A. M. Van Roosendaal, C. M. Schaefftr, J. A. Vink, J. C. Brand Curstius, G. J. W. Putman Cramer, F. A. De Koning, J. E. Van Hoogerhuyze en W. Bosch. Rechtbank in Den Haag. Staatsblad No. 132 bevat de wet van 20 Juli 1895, houdende nadere wyziging van het laaUteiyk by de wet van 28 Augustus 1886 (Staatsblad No. 132) gewyzigd artikel 1 der wet van 9 April 1877 (Staatsblad No. 79) „tot vaststelling van de klassen en zamen- stelling der arrondissements regtbankon, van de jaarwedden der leden van en ambtenaren by die regtbanken, alsmede van de klassen der kantongerogten en van de jaarwedden der kanloj:regters, en der ambtenaren by de kantongor. gten." Het belangryksto artikol luidt: De arrondissementsrechtbank te's Graven hage wordt samengesteld als volgt: 1 presi dent, 1 vice-president, 7 rechters, 1 officier, 2 substituut-oificiers, 1 grilfier en 2 sub- stuuut-griffbrs. Gemengd Nieuws. Het boricht van gisteren, waar in do onderscheiding, aan do firma C. C. Bender en den heer D. J. Cocquyt ten deel gevallen, vernield werd, hoeft sommigen aan hiding gegeven tot de veronderstelling dat er eenig verschil bestond in de waarde dezer onderscheiding. Dit i6 echter geenszins het geval, want ze is voor beide firma's gelyk, n. 1. aan beiden is door H. M. e^ne geiyklui- dende vergunning verleend tot het voeren van Harer Majestuts wapen, waaraan verbon den is de titel van hofleverancier. Heden voor oen jaar, 6 Augustus 1894, had de geweldige hagelslag plaats, welke in een groot deel van ons land, be halve veel ontsteltenis, zooveel schade teweeg bracht. Dezer dagen en ook heden weer heeft het Met scherpe wapenen. 3) Zy bekeek nog eens haar eigen kleedje, niet met den zenuwachtigen blik eoner debu tante, maar met het geoefend oog, dat niets schynt te zien en waaraan niets oi.tgaat. „Daar ben ik blyde om," fluisterde zy. Hy gaf haar het kaartje terug, met den gebruike- lyken glimlach en een dankbare buiging, maar zyn oogen zeiden meer. „Hebt u het daarom gedaan?" vroeg by. „Natuurlyk," met een half coquetten, half nederigen blik.r Zy nam de kaart aan en liet die achteloos aan het kettinkje van baar waaier hangen, zonder haar eerst in te zien. Hy had er ook niets op gezet. Het was alles slechts voor deD vorm. De dansen, voor hem bestemd, waren reeds lang met teedere vingers op het kaartje ingeschreven. Zy keerde zich om en nam den arm van den danser, die op haar wachtte, met een zekere gratie een kleine beweging in de heupen, waardoor haar kleedje, misschien ook haar persoontje, Jack Meredith meer moest treffen. Zyn oogen volgden haar met dien onvergelykelyken, innemenden, beschaafden jach, dien hy zeker van zyn vader had geërfd. Toen keerde hy zich om, verdween in de dichte, welgekleede menigte, buigende waar hy moest buigen, gretig om dansen vragende in niet mooie, ma» invloedryke kwartieren, waar het niet moeilyk was dansen te krygen. En al dien tyd sloegen zyn vader en Lady Cantourne hem gade. „Ja," zeide de oude dame, „ik houd het er voor, dat hy de uitverkorene is." „Ik vrees het ook." „Ik zie," ging de oude dame voort, „dat hy om een dans vraagt." „En blykbaar kreeg hy er één of meer." „Ja zeker." „Bovendien Lady Cantourne wendde zich tot hem met de haar eigen levendigheid. „Bovendien?" herhaalde zy. „Behoefde hy het niet op haar kaartje te schryven; het stond er al." Zy sloot haar waaier en glimlachte even. „Ik zou wel eens willen weten of u in onzen tyd zoo helderziend waart als nu?" „Neen, dat was ik niet," antwoordde by. „Ik was soms ziende blind, zooals zoovele mannen." Intu8schen ging de zoon van dien man zyn weg met een gemakkeiyk „savoir faire," waarin slechts weinigen hem evenaarden. Sir Jack Meredith was het ideaal van een man van de wereld in den besten zin van het woord. Overal trof men hem aan, waar de chicste lieden byeen waren, en zonder onder scheid scheen hy altyd te weten, hoe zich beter te gedragen dan de rest. Werd er gedanst, Jack Meredith danste, en niemand deed het zoo goed als hy. Ging men op korhoenders schieten, niemand hield het geweer zoo recht als hy. Wat een man van de wereld op ver schillende tyden dient te kennen, scheen hem zonder eenige inspanning af te gaaD, maar by dat alles kon men oen zekere lusteloosheid opmerken, een volkomen afwezigheid van geestdrift, waardoor men in zyn tegenwoordig heid onwillekeurig het gevoel kreeg, dat alles hem verveelde. In waarheid was hy te wel opgevoed. Sir John had hem geleerd, hoe hy moest leven en zich bewegen, en zoo minutieus op alles te letten, zoo op alles bedacht te zyn, dat zyn bestaan niets anders scheen te wezen dan de gewone opvolging van vastgestelde regels. Sir John noemde hem spottend zyn „knappen jongen," zyn „veelbelovenden zoon," „den trots van zyn ouden dag," maar in een hoekje van zyn oud, verschrompeld h;.rt koesterde hy een grenzenlooze, bewonderende liefde voor dien zoon. Met bewonderenswaardige geschikt heid had Jack van zyn lessen geprofiteerd. Byna beantwoordde hy aan het ideaal, dat John Meredith zich gesteld had voor een Engelsoh gentleman, en de standaard van den ouden aristocraat was ontegenzeglyk heel hoog. De openbare school, de universiteit, twee jaren op het vasteland hadden van hem een fijn beschaafd man gemaakt, tot in de toppen van zyn vingers welopgevoed, goed belezen, knap, helder van hoofd, af en toe geestig. Toch was Jack Meredith op dit oogenbhk niets meer dan één schitterend samenstel van beloften. Hy had zyn vader stipt gehoorzaamd, omdat hy hem warm bewonderde. Altyd had hy de overtuiging gehad, dat niemand het zoo goed wist als zyn vader. En nu scheen hy wel verdere bevelen af te wachten, fly deed denken te veld staande duchtig te lyden van den overvloedigen regen. Wo beleven thans heel veel „kritieke" dagen, al waren ze dan ook niet juist als zoodanig door groote weer- piofeten aangekondigd. Het water van de te Hoofddorp geslagen nortonsche pomp is door dr. Dozy goedgekeurd, mits een goede filter op de pyp worde gemaakt. Ook zal de filter op die te Nieuw-Vennep door een beteren moeten worden vervangen. Ten nadeele van twee werk lieden, wonende te Blauwkapel, doch te Haar lemmermeer werkzaam, zyn uit een ongesloten schuur van den heer P. S. Zylraans, aan den Aalsmeerderweg E E 25, ontvreemd eenige mans boven- en -onderkleeren. By M. J. Jagt aan deLynden, te Haarlemmermeer, is een varken aan vlek ziekte gestorven. In de afgeloopen week zyn van Noordwyk aan Zee te Vlaardingen binnen- geloopen twee bomschuiten: „N. "W. 20", schipper P. Hoek, van den reeder E. Smit, met 270 kantjes, en „N. W. 22", schipper J. Plug, van den reeder W. H. v. Konynenburg, met 250 kantjes haring. Zy bosomden daar voor f 1600 en f 1300. Een buitengewoon talryk publiek woonde gisteren de zitting van den Hoogen Raad by, waarby behandeld werd het cas satieberoep van den gep. kapitein van het O. I. leger J. Van V., door het gerechtshof te 's-Gravenhage tot tweo jaren gevangenis straf veroordeeld wegens diefstal van effecten ten nadeele zyner schoonmoeder. De behandeling bestond in eene voorlezing van de beslissingen van Baagsche Rechtbank en Hof door den raadsheer-rapporteur mr. Telting en eene mondelinge toelichting van het beroep door beklaagdes raadsman, mr. D. Simons, uit Amsterdam Deze, hoewel de beslissingen van den feitelyken'rechter omtrent het eigendomsrecht der effecten aan ernstige bedenkingen onderhevig achtende, wilde echter daarop thans niet terugkomen. Ook wenschte hy zich te onthouden van hot aanvoeren van vormmiddelen en alleen aan den Hoogen Raad te onderwerpen de juridieko vraag, of de feiten, zooals die hier zyn ten laste gelegd en bewezen verklaard, opleveren het misdryf van diefstal, of wel dat van verduistering. Pleiter aaizelde niet om het laatstgenoemde als de juiste qualificatie aan te nemen in stryd mot de uitspraken van Rechtbank en Hof, en zulks op grond van hetgeen hy reeds voor het Hof aanvoerde, dat z. i. de beklaagde de effecten onder zich had, toen hy ze zich toeeigende. Het Hof had z. i. uit de omstan digheid, dat de sleutels van het geldkistje niet aan bekl. waren ter hand gesteld, ten onrechte afgeleid, dat hy ook de effecten niet onder zich haddeze beslissing van het Hof werd door pl. bestreden met een beroep op jurisprudentie en literatuur. Bovendien moest het volgens pleiter betwyfeld worden of bekl., gesteld dat hy zich de effecten wederrechtelyk heeft toegeëigend, dit niet reed6 veel vroeger heeft gedaan dan hem is ten laste gelegd, 2oodat hy op het tydstip als ten laste gelegd is, niet meer het misdryf van diefstal kon plegen. Advocaat-generaal mr. Gregory zal Zater lag 17 dezer conclusie nemen. De Hoo^e Raad behandelde tevens het cassatieberoep van een persoon te Schyndel, door Rechtbank en Hof te 's-Hertogenbosch tot twaalf jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens het te Schyndel op den Noord-Bra bantsch-Duitschen spoorweg opzetteiyk ge vaar doen ontstaan voor het verkeer door stoomvermogen door des avonds, kort vóórdat een sneltrein moest passeeren, een zwaren boomstam op do rails te leggen en met yzerdraad vast te binden, door welk een en ander het materiéel van bedoelden sneltrein beschadigd werd. Het Openbaar Ministerie concluieerde tot verwerping van het bero?p. Uitspraak 17 Augustus. De Nationale Lawn-tenniswed- stryd op de banen van „De Bataaf" in de Scheveningsche Boscbjes werd gisteren voort gezet, niettegenstaande het minder gunstig weder. Men moest zelfs voor een paar uren het spel onderbreken, wegens den stortregen. Doih niettegenstaande deze weersgesteld heid, werd er met opgewektheid gespeeld, en toen in den middag het weder eenigszins op klaarde, ontbrak het ook niet aan toeschou wers, meorendeels dames. De dames-single is gewonnen door mej. B. Yan Aken. Aan de heeren-double nemen 10 paren, aan de heeren- en dames double nemen 8 paren deel. Heden (Dinsdag) worden de wedstryden voortgezet. In den kampioenstryd (heeren single) gaven de heeren Schuurbecque Boeye en Van Rhode v. d. Kloot mooi spel te zien. In deze party traden later in den middag de heeren Van Rees en De Ranitz in het strydperk. Te Haarlem is gisteren een tent wagen, bespannen met een bruin paard, toe- behoorende aan P. Witteman, te Hillegom, van de Groote Markt gestolen. De dief is daarmede naar v. d. Putten, wagenmaker te Vogelenzang, gereden, waar hy f 5 gevraagd heeft om met spoor naar Haarlem te gaan, daar hy zyn portefeuille met f 175 verloren had, waarvoor hy paard en wagen in pand gaf, terwyl hy om vyf uren terug zou komen. V. d. Putten gaf hem f 1 en reed hem met den wagen naar het station voor den trein van drie uren, dio echter vertrokken was, en daarop naar de tram te Bennebroek, om met die te halfvier te vertrekken. Met den eigenaar, die onmiddeliyk de politie er mee in kennis had gesteld, is men te Bennebroek hem nog achterna gegaan, daar hy voor aankomst der tram reeds vertrokken was, doch men is den dief tot nog toe niet op het spoor. Ter viering van het 25 jarig bestaan der „Amsterdamsche Zwemclub" had Zondag oen wedstryd in de zweminrichting van den heer Van Heemstede Obelt plaats. Tot de belangrykste nummers behoorde: Duiken om het kampioenschap van Nederland. Diepte pl. m. 3.10 M. De deelnemers waren op jas en boord na aan een heeriyk afgewerkte machine, die stil stond, omdat er geen werk was, fijn ge noeg om die fijne kracht in beweging te brengen. Sir John had hom nu onder het oog gebracht hoe wenscheiyk het was, dat hy op eigen wieken ging dryven, en hy had dien goeden wenk dadelijk opgevolgd en eigen kamers genomen in een aanzieniyk gedeelte van de stad. Maar een paard by bet water brengen of het laten drinken is niet hetzelfde en zoo was ook Sir John er nog niet in geslaagd Jack eenig initiatief te doen nemen. Jack was op en top een gentleman geworden naar zyn hart, en met cynische kalmte wachtte nu de oude man het tydstip af, dat hy zyn leven in zyn eigen hand zou nemen en carrière zou maken. Alles wat hy tot nu toe gedaan had, had bewezen, dat hy zich meer populair wist te maken dan eenig man van zyn leeftyd en positie, maar dat was nu toch eigenlyk niet het succes, waarnaar de vader haakte voor zyn zoon. Dat succes had by zelf behaald, en hy wist by ondervinding hoe weinig be vredigend het was en van voorbygaande waarde tevens. Dergejyke gedachten hielden bem bezig, terwyl hy Jack gadesloeg en Miss Millicent Chyne ten dans zag vragen. Hy kon byna gissen, wat ze tot elkander zeiden, want Jack keek ernstig en glimlachte bedeesd. Toen begonnen ze dadeiyk te dansen, en nauwelyks was de zaal met dansers gevuld, of zy ver dwenen. Jack Meredith had verstand van zulke zaken. Hy kende een plekje aan het einde van de lange gang, waar zy konden zitten, waar zy alle menschen, die voorbygingen, konden gade slaan, maar niemand hen kon beluisteren niemand hen met mogelykheid kon over vallen. Het was een strategische positie by uitnemendheid. „Wel," begon Jack, toen ze zaten, en zyn adem was byzonder kort, „heeft u er over nagedacht?" Zy knikte even. Zy schenen den draad weer op te vatton van een gesprek, dat ze by een vroegere gelegenheid waren begonnen. „En?" vroeg hy vleiend. Het vernis der beschaving was heel dik op dien man gelegd; maar zyn oogen hadden een hongerenden blik. Bywyze van antwoord stak ze hem aarzelend haar gehandschoende hand toe, die op den stoel naast hem had gerust. „Jackl" fluisterde zy en dat was alles. Het ging haar lief en volkomen natuurlyk af. Hy was een kenner in zulke zaken en stelde dien meisjesachtigen eenvoud op vollen prys. Hy greep de kleine hand en drukte die innig. Zyn volmaakte opvoeding als man van de wereld weerhield hem van verder liefde betoon. „Goddank 1" zuchtte hy. Ze waren wel van onze oude negentiende eeuw dit tweetal. By een voorafgaanden dans had hy haar ten huweiyk gevraagd; zy had haar antwoord uitgesteld en het hem nu gegeven. Zulke kleinigheden vormen een quaestie van smaak. (WorcU vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1