Beurs vau Amsterdam. INGEZONDEN. Het was slechts een kort „In Memoriam", dat ik in myn „Vlokken" onlangs aan Jan Vylbrief gewüd heb;vandaag heb ik een gedeelte van zyn werk gezien. Daaruit spreekt overtuigend, naast grooten emst, taaie volharding en streng, degelyk studeeren, een groote liefde vóór en een „mooi"-zien van de natuur. Van hem kende ik eigenlyk alléén dat krachtig-gepenseelde, impressionistische stil leven: een witte en een roode kool, en uit deze nog niet geacheveerde 6tudie, die ik thanB wel met weemoed terugzag, blijkt zeker zijn gevoel voor „kleur". De door hemzelf achteloos verwaarloosde, toch zoo hoogst interessante studiën en schet sen, zijn, door een vriendenhand, nu by elkaar gebracht. Dat de jonge ernstige strever zich een zware taak stelde, kan o. m. blaken uit een byna afgewerkt pointillé schilderij, naar het bekende vermaarde doek van den Delftschen Vermeer, op bet Hauritshuis tronend. Van veel liefde 7>n groote vereering voor het origineel blijk |evend, heeft Vijl brief in dezen arbeid bovendien zijn eigen persoonlyk-„ik" gegeven. Laat ik hier den oprecht- gemeenden wensch uitspreken, dat aan dit werk op de Leidsche Lakenhalin de naaste toekomst, eene waar dige plaats worde aangewezen en verzekerd. En nog een paar héél-rijpe studies blijven mo voor den geest. Allereerst dat sober-geziene brokje „erf" met het eenvoudige pannen-dakje, met de ton op den voorgrond. Wat is daar de onderlinge waarde der ^leurschakeeringen en van de schaduwen goed begrepen en juist weergegeven I En d&n ook nog dat gestippelde studietje, zoo zonder ©enige pretensie of effectbejag, éérlijk-opge schreven, het ondergaande zonlicht achter de duistere boomenrij. Dat Vincent van Gogh hem machtig heeft geïnspireerd, toont, dunkt mij, o. a. zijn Stil leven van flessclien en wit-porseleinen kom. Valt ook in beider leven, streven en sterven wellicht verwantschap te ontdekken?.... Niet aan ons, om daartoe te besluiten. Jammer blijft het te noemen, dat dit ontegenzeglijk bijzondere talent niet tot vollen wasdom en vruchtbare rijpheid is gekomen. De Piëteit jegens „pur sang"-artisten, al gingen zij helaas te vroeg heen, gebiedt ons echter hun nagelaten werken in eere te houden. Tevergeefs geleefd, gestreden en geleden hebben zij d&n niet. Dat het bestuur van het Stedelijk Museum te Leiden thans een voorbeeld gevel Luiden, i Augustus 1895. C. V. BUITENLAND. Frankrijk. Te Douai (Departement du Nord) hor- dachten gisteren de beambten der aldaar ge vestigde mynmaatschappü Anicho den vijftig jarigen ambtstijd van den ingenieur Vuillemin in dienst der maatschappij. Bi) het uitgaan der kerk loste een anar chist een pistoolschot op den heer Vuillemin, die ernstig werd getroffen. Daarna wilde do man een bom, welke hp in de band had, onder de menigte werpen. Het projectiel ontplofte echter in zijn hand, dus voordat hij zyn voornemen ten uitvoer had gebracht, ten gevolge waarvan de moordeilaar vreesel(jk verminkt een eind werd weggeslingerd. Tevens werden een tiental personen licht gekwetst. De heer Vuillemin, do directeur der maat schappij, werd in de wang getroffen. Zyn toestand is niet gevaarlijk. De „Indépondance beige" bevat nog de vol gende bijzonderheden omtrent dezen aanslag. De moordenaar, die tevens het slachtoffer werd van z^ne verfoeilijke daad, was een door de m\jnmaatschappij in het vorig jaar ontslagen werkman. Hi) was ongehuwd, 26 jaar oud en heet Clément Decoux. Zyn vader was bi) den aanslag tegenwoordig en keerde zich hevig verontwaardigd tot zijn zoon, dien hi) een moordenaar nootnde. Clément Decoux werd zwaar gewond opgenomen en naar het gasthuis gebracht, waar hy weldra overleed. DuitH(;lilnu<L De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" be vestigt de mededefcling der Duitsche bladen, dat de regeering het antwoord van den sultan van Marokko op Dultschlands ultimatum heeft ontvangen. Over den inhoud daarvan deelt het offi cieuze blad echter niets mede. Alleen voegt de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" er bij „O schoon hët Vvaarscbijniyk juist is, dat de sultan in hoofdzaak Duitschlands eischen beeft ingewilligd, is dat toch nog niet van olticiëele zyde bevestigd." Tevens bespreekt het blad het aanstaande vertrek van Sir Edward Malët, den Engelschen gezant uit Berlijn. De „Norddeutsche" beves tigt het dat Sir Edward zijn ontslag heeft gevraagd, maar dat besluit staat niet met de politiek in verband. Volgens de „Standard" is de voornaamste beweegreden, welke den gezant noopt zyn post te verlaten, dat Zpne echtgenoot© het Berlynsche klimaat niet aangenaam vindt terwijl ook zijn eigen gezondheid te wenschen laat. Sir Edward Malet vertegenwoordigt het bof van St. James te Berlijn sedert 1884 en was na het vertrek van graaf De Launay de oudste der leden van het corps diploma tique aldaar. Italië. De heer Crispi is, nu de Kamerzitting is gesloten, naar Napels vertrokken. Vóór zpn vertrek werd het operatie-plan in Abessinië vastgesteld, in overleg met den minister van oorlog, generaal Mocenni, en den commandant der Itaüaansche troepen, generaal Baratieri. Er werd besloten dat de Italianen den aanval van koning Menelik afwachten en zich tot een defensieve houding bepalen zullen. Het zenden van meer Italiaansche solda ten achtte generaal Baratieri overbodig. Het is zijn voornemen, uit inboorlingen drie nieuwe bataljons te vormen. Indien de re geering de geweren en hetgeen verder daar voor noodig is te zijner beschikking wil stel len, achtte de generaal zich ruimschoots in staat, de Abessiniërs te weerstaan. Zoowel de heer Crispi als de minister van oorlog keurden dit plan goed. De burgemeester van Rome heeft den koning in kennis gesteld met het programma der feestelijkheden van 20 September. De koning heeft den burgemeester medegedeeld, dat het hof aan de feestelijkheden zal deel nemen. Belgis. De Kamer heeft Zaterdag de voornaamste bepaling der schoolwet van den minister Schollaert aangenomen, waarbij voortaan het onderwijs in den godsdienst ook op de openbare lagere scholen verplicht wordt gesteld. Na een heftig debat werd het artikel, dat door den heer Schollaert werd verdedigd, aangenomen met 79 tegen 60 stemmen. Dinsdag zullen de overige artikelen en de daarbij ingediende amendemeoten aan de orde komen. In deze week zal waarschijnlijk dan ook de zitting gesloten worden der Belgische Kamer, de eenige der Europeesche volksver tegenwoordigingen, die nog aan den arbeid is. Pcrzic. Men seint Uit Teheran, dd. 4 Aug.: Wegens gebrek aan brood heerscht te Tabris onder de inwoners groote ontevredenheid. Gisteren werden daar de winkels gesloten, omdat de winkeliers ODgeregelaheden vrees den. Eene talipke volksmenigte kwam op de been en maakte zich aan allerlei balddadig heden schuldig. De troepen werden te hulp geroepen en dreven de menigte uiteen. Naar men zegt, werden by dit gevecht twintig personen ge dood. De menigte nam de lyken mede. De Europeanen deden een beroep op den Rus- 8ischen consul-generaal, ten einde zijne hulp te verkrijgen. Ook nadat de menigte uiteen was gedreven, bleef de opgewondenheid aanhouden. De toe stand wordt als zeer ernstig beschouwd. Tabris, de hoofdstad der provincie Azer- bidsjan, in Noord Perziè, is eene belangrijke stapelplaats voor den handel met Rusland. De bevolking dezer handelsstad wordt op meer dan 100,000 geschat. Bulgarfie. Prinses Clementine van Coburg, de moeder van vorst Ferdinand van Bulgarjje, heeft vol gens de „Budapesti Hirlap" de eigenlijke reden medegedeeld, waarom aan Stambuloff een pas is geweigerd, toen hij zich tot herstel van gezondheid naar het buitenland wilde begeven. Prinses Clementine zeide dat stappen waren gedaan tot herstelling van de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Rusland en haren zood, nadat men zich had overtuigd, dat die mogelijk was. Stambuloff zou, als men hem vergund had naar het buitenland te gaan, niet nagelaten hebben te intrigeeren om de poging te doen mislukken. Om deze reden wilde men hem in geen geval voor den terugkeer van de Bulgaarsche deputatie uit Rusland naar bet buitenland lat3n gaan. Het is moeilijk te gelooven, dat prinses Clementine zulk een openhartige verklaring zou hebben gedaan. Ddt overigens de toestand in Bulgarije nog veel te wenschen laat, blijkt weer uit den moord op Stambuloffs vriend, Matakieff, te Tatar Bazardsjik gepleegd. Tatar Bazardsjik is, na de hoofdstad Phi- lippopel, de grootste stad van Oost-Rumelié en telt 15,000 inwoners. Matakieff, de toon gevende leider van Stambuloffs pai tygenooten in deze stad, werd overdag op straat, in de nabijheid van het politie-bureel, aangevallen en door een dolksteek doodelyk gewond. De moordenaar wist ook nu te ontkomen. De Duitsche bladen vinden in dezen tweeden moord weer aanleiding tot heftige aanvallen tegen vorst Ferdinand. „Deze moord" zegt o. a. het „Berliner Tageblatt" „is weer een bewij6, dat de Bulgaarsche regeering niet in staat is, de orde in haar land te handhaven". Te Karlsbad werd Ferdinand weer geïnter viewd door een journalist, nu door een cor respondent van de „Matin". De vorst vertelde, dat de oproerige beweging in Macedonië uit sluitend te wyten is aan de bemoeiingen van Stambuloff, die tijdens zijn ministerschap de Macedoniërs steeds tegen de Porie opzette, met het doel om hem, den vorst, in moeilijk heden te brengen. Tevens herhaalde Ferdi nand de verzekering, dat de Bulgaarsche re geering zich in dezen volkomen onpartijdig heeft gehouden, gelijk wel blijkt uit de snel heid, waarmede het den Turken is gelukt, den opstend te onderdrukken. Voorloopig is nu althans de rust in Mace donië hersteld. Bisschop Clement en de andere leden der Bulgaarsche deputatie zijn gisteren te Sofia aangekomen. Alle ministers waren aan het station om de ge:elegeerdcn te ontvangen. De minister van buitenl mdsche zaken, Natchewitch, hield eene toespraak om hen te verwelkomen. Later vereenigde zich eene talrijke menigte voor de woning van den metropolitaan. Bisschop Clement, op het balkon staande naast den minister-president Stoïloff, hield eene redevoering, waarvan dé slotsom wa6, dat Rusland het verleden had vergeten. ^Tevens verzekerde hij dat de deputatie naar St.-Petersburg was gezonden overeenkomstig den wensch van den vorst, de regeering en het Bulgaarsche volk. -Armenië. Van officiëele zijde wordt te Konstantinopel medegedeeld, dat door de Porte bjj de gezanten van Frankrijk, Engeland en Rusland een ander voorstel is ingediend betreffende de regeling van den toastend in Armenië. Daarin verklaart de Porte zich bereid, de voornaamste van de hervormingen, die door de mogendheden worden geëisebt, over te nemen. Verder stelt de Porte voor, eene commissie te benoemen, bestaande uit Christenen, welke den gouverneurs der districten zal ter zijde staan, en den onder gouverneur en de burge meester te kiezen uit de Mahomedanen en Christenen zonder onderscheid van geloofs belijdenis. Voorts zullen de politie-agenten, die met de handhaving der orde belast zullen worden, gerecruteerd worden uit de provinciën zeiven, waar zij hun ambt moeten uitoefenen. Ook dit corps zal worden gevormd uit Mahome danen en Christenen, in evenredigheid tot de getalsterkte van beide sekten in elk gewest. Bovendien verklaart de Porte zich bereid tot het verbet.ren van de gevangenissen en tot het oefenen van een geregeld toezicht te dezen opzichte, terwijl zij zal doen wat in haar vermogen is, om buitensporigheden van de zijde der Koerden te beletten, wanne r dezen van de eene streek naar de andere ver huizen. De Porte zal pogen de Koerden te bewegen vaste woonplaatsen te kiezen en zal hun tot dat dool weilanden en grond afstaan. Ten slotte betoogt de Porte in haar nota, dat eenige van de hervormingen, welke de mogendheden verlangen, niet voor uitvoering vatbair zijn, vooral wegeDs de gebrekkige verkeerswegen en de aanzienlijke uitgaven, welke daaraan verbonden zijn. China. Blijkens nadere te Fochow uit Hongkong ontvangen berichten over de moorden in Kocheng, zijn de Engelscho on Amenkaansche vrouwen, die daar bij de zending werkzaam waren, vermoord op zeventig mijlen afstand van Fochow. Vijf vrouwen verloren het leven, terwijl bovendien nog vele andere personen, waaronder kinderen, werden gewond. Fochow is de hoofdstad der provincie Foekian, in Zuid Oost China, en behoort tot de havens, die voor bet internationale handelsverkeer zijn opengesteld. Telegrammeu. AUSSEE (Stiermarken) 4 Augustus. Heden bracht graaf Goluchowsky, de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken, hier oen bezoek aan prins Hohenlohe, den Duitschen Rijkskanselier. Het onderhoud tusschen beide ministers duurde drie uroD. SALTCOATES (Schotland), 4 Augustus. Van de 14 mijnwerkers, die wegens eene overstrooming in de steenkolenmijn te Auchen- harvie in een der gangen waren opgesloten, zijn heden vier gered. YOKOHAMA, 5 Augustus. Aanhoudende zware regens doen overal in Japan de vrees ontstaan, dat de ri)6toog6t verloren zal zfln, waarvan hongersnood het gevolg zou wezen. De overstroomingen veroorzaken reeds nu groote schade en vele personen zijn verdronken. BERLIJN, 6 Augustus. Sommige bladen hebben beweerd dat op Japan een diploma tieke pressie werd uitgeoefend om het tot eene spoedige ontruiming van Liaotang te dwingen. Daarbij werd te kennen gegeven, dat tot dat doel Rusland, Frankrijk en Duitsch land weder zouden samenwerken. De „Nat- Ztg." kan verzekeren dat dit bericht onjuist is. Do nieuwe personeelo belasting. Het verslag van de Tweede Kamer is ver schenen over de herziening der belasting op het personeel. Het betoog van een aantal eden, dat Personeel en Kiesrecht gelijktijdig hadden moeten zijn ingediend, vond tegen spraak by hen, die het als een voordeel be schouwden, dat het Personeel vóór bet Kies recht werd onderzocht. Nagenoeg algemeen achtte men een directe verteringsbelasting onmisbaar, maar veel ver schil bestoDd over de vraag of zy door Ryk of gemeenten moest worden geheven. De vermindering der belastingopbrengst met 2 millioen achtte een aantal leden bedenkelijk en had gecompenseerd moeten worden door hoogere belasting van weelde-uitgaven of het schappen van nieuwe grondslagen, waartegen over verscheidene leden een minder lage op brengst berekenden. Men vreesde van de ver laging der hoofdsom verhooging van opcenten door provinciën en gemeenten. Velen achtten inwerkingtreding der nieuwe belasting onmogelijk zonder kiesrechtwijziging; zeer velen hadden bezwaar tegen de geheele vrijstelling van winkels en wilden met deze de kantoren op gelijken voet behandelen en lager aanslaan dan woningvertrekken. De voorgestelde classificatie der gemeenten leidde tot velerlei bedenkingen, waartegen over de onmogelijkheid werd betoogd van een betere methode dan plaatselijk onderzoek. Op velen maakte de tabel een goeden indruk. Verschillende bezwaren werden geopperd tegen de onvoldoende progressie, door anderen slechts aanvaard als remissie voor lagere huurwaarden. Hadden vele leden bedenking tegen bepaling der huurwaarde naar den werkelyken huur prijs, vele anderen zagen daarin afdoende verbetering in den tegenwoordigen onhoud- baren toestand. De grootere meerderheid was in beginsel voor aftrek voor kinderen en pupillen, maar tegen de wyze van regeling werden verschil lende bedenkingen ingebracht als de onbillijk heid om aftrek te geven alleen voor lagere huur waarden en de beperking tot inwonende kinderen. Verscheidene leden waren tegen oplegging van aanslagen beneden ƒ1 en het vervallen van den gro.id6lag deuren en vensters vond nagenoeg algemeene instemming, maar velen wonschten ook den grondslag haardsteden af te schaffen, waartegen weer het gevoelen stond dat alleen het belasten van het gebruik een verbetering is. De wijzigingen in het mobilair daarentegen ontmoetten vele bedenkingen. Zoo achtten vele [de vrijstelling van schilderijen onvorde- digbaaren de progressie by dezen grondslag te gering en vond schatting van het mobilair by de groote meerderheid geen byval. Ver eenvoudiging der dienstboden-regeling werd toegejuicht; daarentegen afgekeurd de ver hooging voor landbouwpaarden. Als nieuwe grondslagen werden in de af- deellngen genoemdrijwielen, weelderytuigen, pleiziervaartuigen, piano's, reisbelasting. Velen meenden nog dat by deze herziening te reinig is gekt op de belangen van den middenstand, reeds door bedrijfsbelasting be zwaard, maar w« Iks ontheffing, volgens andertr meening, zwnarder druk voor meervermogen- den zou medebrengen. Ook werd beweerd dat het platteland zwaarder wordt gedrukt en een overgangs bepaling werd gevraagd voor hen, die door de herziening meer moeten betalen. Over de invoering van het belastmg-dienstjaar met 1 Januari stonden de gevoelens tegenover elkan der, maar vry algemeen achtte men invoering der regeling met 1 Januari a. s. onmogelijk 5 Augustus 1895. Slaatslecnlngen. pCt. Nèd Cert. Nat. W. Schuld 2)4 dito dito dito3 dito dito dito3)4 dito Obl. dito 18S6«Ü 3*4 Uont'arije, GoudL 18S1 03 .4 Itulic, Inschrijving 18*;2/8L 5 Oostenr., Obl. Pap. Mei.Nov. 5 dito Zilv. Jan.(Juli 5 Tolon, Obl. Schatk. 1814 4 Portugal, Obl. 18-331S81 met ticket 100 3 id. Tabaksleening. \*4 llusland, Binncnl. 1891. 4 dito 1883b$ Rothschild Rb. 625 4 dito Hope Co. 188990 GR. 025 4 Obl. Lccning; 18C7J69 F 20 4 n in Goud Leen. 1831 5 Spanje, Pcrp. Schuld Buiten!. 4 Turkije, Douane'Obl. 1886. 5 «lito Gcconv. Lccning Serie C Egypte, Obl. Lccning 1376 4 Mexico, Biunonlandsoh 5 Brazilië, Obl. 1889. 4 Ind. cn Fin. Ondernemingen. Koloniale Bank Aand. Ni-I, Haudbk. Aand.. Ned. Handolm. Aand. op rose. 5 Spoorwogleeningen. IIoll. IJzeron-8pw.-Mij. Aand. ObL dito3)4 M. t. Expl. v. St. Spw. Aand. Ned. CentT. Spoorw. Obl. f 250 8 Italië, Z.-ItaL Spw. Obi. A-H 3 Polan, War*.-Weenen Aand.. dito Prior. Oblig. 4 Rutl., Balt Spw.-Aand.. 3 Fiat Spw.-Mij Aand. 5 Iwang. Dombr. Obl. ZR. 625 4)4 Weichsel ZR. Aand..5 Wladikawka. Obl Rb. 125 4 Amerika, Atch.Gen.Morg.Bonda 4 dito Obl. io Hyp. lctt A 3 Central Paaifie Aand. Chic 4: Eric lc Hyp, ObL 6 Denver Rio Grande C. v. A. Loulsv. Naabv. Cert. v. Aand. Mbo. Kan*. Toxaa G. v. A. Ubion Pac. C. v. A. Canadian Pacifio C. a. Oregon Short Line4 Premieleenlngen. Nederln Stad Amatcrd. /"100 3 Stad Rotterdam8 Gomeentc-Credict .8 Belgif, Ant 1887 2)4 liong., Hypotheekbank 4 Hong., Theiao 4 Ooslcnr., Sta*taleen. 1854 4 dito dito 1860 5 Ruolaud. Staataleenïng 1364 5 dito dito 1866 5 Turkije, Lccning 1870 Madrid 18G8 3 Transv&lia ExpL Aand. Southbtandard Cert. Prolongatie 2. Peru LEIDEN, 5 August us. Thermometerstanagisteravond om 8 uren 15.5° C. 59.9Fahrenheithedenmorgen 8 uren 15° C. 59 F. 's middags om 12 uren 18° C. 64.4 t 's namiddags 4 uren 18° C. 64.4"' F By de heden alhier gehouden verkooping van cokes van party en van 100, 50, 10 en 5 heet. vfaren de hoogste pryzen: /"42, ƒ22, 4.50 en f 2.25; de laagste: 42, 21.50, ƒ4.50 en ƒ2.25. De generaal-majoor Doorman, comman dant der bereden artillerie, is, vergezeld van den kapitein der veld-artillerie Van Hasselt, van Den Haag naar de legerplaats van Olde- brotk vertrokken. Gisteren werd de Zaterdag wegens de ongunstigo weersgesteldheid uitgestelde drie- daagsche nationale Lawntennis wedstryd aan gevangen op de terreinen van „De Bataaf" in de Sckeveningsche Boscbjes. Vor. Koei 6 koers. hedea 9 94)4 10154 101)4 101i>ts ioi ;.i 101 y< 102 102 >4 84)4 81 84)4 84 93>4 93« 26J4 26^(ó 90 90 84)4 04)4 S7?4 97 97 H 99)4 100)4 100)4 105)4 106)4 62)4 96)4 27 103)4 39 39)4 74)4 74Jfó CO 60 72 72 134 JJtf 134% 109)4 110 100)4 lol >4 91)4 905fa 614u 61 106)4 15 i*4 i 63)4 81)4 99 99% 97)4 79)4 79)4 32% 32)4 18% iö% SBH 9u "X 14?4 61)4 62 18 18 13)4 13)4 62)4 53 111)4 109»4 105)4 106)4 103 105)4 105)4 121)4 127 128)4 129)4 163)4 101 36)4 3ö 40 23 -1*7*- Ge-potll moeten worden een hreron single- en- dou.le, een dames-single <n doublé-, en een lieeren- en dames double party. Het hoofdnummer van dezen nationalen wedstryd is de match om het kampioenschap van Nederland. Voor dezen kamp is door de heeren dr. Williams en Horley esq. een prachtige zilveren beker uitgeloofd ter waarde van 400. Dezo beker moet 2 maal achter elkaar door denzelfden speler gewonnen worden. Ten vorigen jare was winner de heer L. De Bree, die echter sedert naar Indië is ver trokken, zoodat de kampioen-wedstryd thans weder opnieuw begint. Met opgewektheid werd in deze heeren- singJe, waarin 17 spelers uitkwamen, Zondag gestreden, en aan bleven de heeren jhr. mr. R. Schuurbeque Boeye, mr. J. H. Van Rhedo van der Kloot, H. Van Rees en jhr. F. De Ranitz, die dus nog heden, Maandag, onder ling moeten wedyveren, welk paar voor den teslissingawedstryd zal aanblyven. Deze beslissingskamp, die echter niet in deze nationale, doch in de op 12 dezer te houden internationale match zal worden ge speeld, belooft zeer belangwekkend te zyn. Voor de internationale wedstryden worden spelers uit Homburg, Londen 6n Brussel verwacht. In de dames-single, welke eveneens Zondag begon, bleven aan de dames C. Van Rees en E. Van Aken, voor den heden te houden boslissingswedstryd om een medaille. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 4 Aug. te Marseille; de „Gade", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 4 Aug. dos middags Ouessant; de „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavii, arriveerde 5 Aug te Batavia; de „Oengaran", van Rotterdam naar Java, arri veerde 5 Aug. te Southampton; de „Fiim Willem IV" vertrok 3 Aug. van Nieuw-York naar West-Iudië; de „Rembrandt" vertrok 4 Aug. van La Pallice naar Amsterdam. In de afgeloopen week slaagden voor het notarieel Staatsexamen, voor het eerste godetlte, de heeren: L. M. Bolleurs, te Rot terdam; A. Feikema, te Arnhem; H. A. R. Jo..kers, te Genemuiden; J. H. Jongeneel, te Parmerend; H. Meekboff, te Amst rdam; H. Bakker, te Leeuwarden; P. M. Van Vorst, te Gtldrop, en M. R. J. Konings, te Helmond; en voor het tweede ge.eelte de heeren: F. W. M. Van Wely, te Sittard; J. Zeper, te Hoorn, en W. G. Pauwels, te 's Gravenhage. Het nieuwe Volk&lmd te Lelden. Door do mildheid van den beer C. H. Krantz is de stad onzer inwoning verrukt met een inrichting, waaraan beho.fte was: het Volks- bad op den Ouden Singel is heden geopend. Wat wij daar gezien hebben, geefc den gunstigsten indruk van het keurig nette cn by uitnemendheid practische der inrichting. Een ruime, met mozaïektegels belegde vestibule geeft toegang tot een gang, waarin achter elkander tien badkamertjes z(jn geplaatst; aan de andere, voor vrouwen bestemde zyde van het gebouw is het juist hetzelfde. Do kamertjes, 21/2 by l'/j meter, zyn aan allo zyden omgeven door een wand van ge golfd on gevernist zink. Boven is een vlecht werk van metaaldraad. Vry hoog daarboven strekt zich de glazen bedekking uit, waarvan de 4'root o ruiten met wit katoen zijn bebekt ter tempering van het te felle zonlicht. De vloer der kamertjes is van ingeraetsolde gele klinkers; onder het toestel van het straalbad, door hetwelk men zich op een ge- makkeiyke wyze naar verkiezing van warm en van koud water kan bedienen, is een on diepe vierkante bak van witte tegels, waarin de gebruiker plaats neemt. In den hoek is een zitbankj9 met zinken bovenplaat. Aan den wand zyn de noodige kapstokhaken. Er wordt geen ander dan duinwater ge bruikt. De aanvoer van warm water geschiedt uit ae lakenfabriek der firma J. J. Krantz Zo. aan de Langegracht; een thermometer aan bet reservoir stolt in staat de warmte te controleeren. We hebben ook gezien de inrichtingen waarvan het closet er één is. De meeste zor> voor de netheid is daar in acht genomen. Des winters wordt het Badhuis door water buizen verwarmd. De toegang staat voor ieder open: de prijs van een bad is tien cents, men krygt daarvoor ook een stukje zeep en twee handdoeken. Gebruikers uit do werkliedenklasse betalei. C cents. Aan de strengste eischen van zorg voor gezondheid is hier voldaan. We hopen dat dr edelmoedige stichter in een zeer ruim gebruik het bewijs moge vinden, dat de dienst, dien hy zyn stadgenooten heeft bewezen, waar deering vindt. De heer D. Veilbrief heeft als architect <U1f eer van zyn werk. RIJNSBURG. fieboren: Nicsje Henderica, D. van Dirk Bloemendaal en Pietertje De Koning. - Jansje Maria, D. van Jan v. Eginond on Maria Win ters Alida, D. van Cornelia Clasbergen ei Antje Looijenateijn. Arie, Z. van Fiona Van Duijn en Gerritje Hogewoning. Ondertrouwd: Daniël Maryt, 31 j., te Noord- wijk, en Neeltje Bouwman, 27 j.f alhier. Gehuwd. Hendrik Kanbier,27 j., te Leiden, en Hendrik» Bouwman, 28 j., alhier. Marktberichten. Allen, 5 Auguetue. Aangevoerd 48 wagens ka: partijen, te z&men 2113 etaki. Prijs: GondecL ka&e lete qual. 22.a 24.zwaardere .- a 2de qual. ^17.a ƒ21.Edamnr rktaa Handel redelijk. Utrecht, 5 Augustas. Op de heden al!..er ge-, houden paardenmarkt waren 744 paarden en venlem aangevotri. De paarden werden verkocht van f 4Q ot 700; de veulens van ƒ100 tot ƒ250. t

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 3