Na. 10873 Dinsdas; 6 Augustus A°. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Augustus. JP euilleton. Met scherpe wapenen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIBN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootera lettors naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Voor de akte Fransch (L. O.) is geslaagd mej. G. J. Wissenburgb, van Leiden. Te Zwolle is Yoor de hoofdakte geslaagd de heer J. De Vies, te Zoeterwoude, onder- wyzer aan de Christelijke school aan de Middelstegracht te Leiden. Onze stadgenoot dr. W. N. Du Itieu schrijft in „De Spectator" met geestdrift over „het mooiste boek der Leid6che bibliotheek," een geschenk van den minister van binnen- landsche zaken. Het is de Fransche uitgave van een Russisch werk: „Histoire et Monu ments des Eraaux Byzantins par N. Pondakow, professeur a l'Université de St.-Pétersbourg et con8ervateur au Musée do l'Ermitage Imperial, 1892 Francfort sur Main." Het boek is niet in den handel en is gedrukt in 200 Russische, 200 Duitsche en 200 Fransche exemplaren. Het boek bestaat voor het eene gedeelte, 150 bladzijden, uit een geschied kundige beschrijving der techniek en een schets van de bekende Byzantynsche émails, en voor het andere, 110 bladzijden, uit eene beschrijving van de émaux cloisonnés van de verzameling Zwendigorodskof. Het is deze schatryke Rus hij woont te Meran die de beschrijving van zijne verzameling aan professor Pondakow heeft opgedragen, nadat eene van een Duitschen geleerde, John Sulz in 1884 te Aken verschenen hem niet be vredigd had. Voor de benoeming van een leeraar in de geschiedenis aan de H. B.-S. te Goes is de volgende aanbeveling opgemaakt: lo. A. Borgeld, te Sappemeer, 2o. dr. W. Van Geer, te Leiden, 3o. Sj. De Vries, te Leeuwarden. Tot onderwijzer aan een Christelijke school te Amsterdam is benoemd de heer P. H. J. Ket, te Haarlemmermeer. Uit Den Haag wordt aan de „Tel." in aansluiting met het reeds vermelde omtrent een wapenfabriek, medegedeeld dat de minister van oorlog op 31 Juli jl. een aanbieding heeft ontvangen om de nieuwe geweren voor het leger in Nederland te vervaardigen. Aan het hoofd van het consortium, dat men daarmede zou willen belasten, staat een bekwaam hoofdolficier, terwijl het be- noodigde kapitaal, zijnde een millioen gulden, door Amsterdamsche bankiershuizen is gega randeerd. Men zal zich herinneren dat bij de debatten over de gewerenwet in de Tweede Kamer door den minister de toezegging is gedaan, dat hij aan de Nederlandsche nijverheid de voorkeur zou schenken, indien deze vóór 1 Augustus eene ernstige aanbieding deed. Men hoopt nu, dat het maken der nieuwe geweren, waarmede millioenen gemoeid zijn, der vaderlandsche nijverheid zal worden opge dragen. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen van 1 3 Augustus deel 8 caniidaten voer do faculteiten der godgeleerdi eid, enz. Toegelaten zijn 4 candidaten, de heeren D. Kleyn, P. TruQen, A. L. Heijbroek, J. P. H. Kroon. Ook slaagde de candidaat, met wien 2) „Wat bedoelt u?" „Hy heelt de toezegging gekregen van een dans. Uw mooie nichtje heeft hem opgenomen in haar gevolg." Guy Oscard vermoedde hoogstwaarschijnlijk niet, dat hij zjjn wals te danken had aan diezelfde bruine kleur, die Lady Cantourne was opgevallen. Deze kleur, gevoegd bij zijn flinke houding, plaatste hem hoog boven de fletse habitués van de balzaal. Misschien was het heel natuurlijk, dat Miss Millicent Chyne dien man opmerkte, zoodra hij maar een voet in de zaal zette. Hi) was even opmerkelijk als menig vryloopend, statig boschbewoner tusschen gewone huisdieren. Dadelijk gaf ze hem in gedachte een wals, en nog geen vijf minuten waren er verloopen, of hij boog reeds voor haar, terwijl een wederzydsche vriend zijn naam prevelde. Wie zal zeggen hoe jonge meisjes het zoo weten aan te leggen? Maar ze doen het, dat is zeker. Bovendien, is het vreemd, dat jonge meisjes, die in de balzaal het grootste succes behalen, zoo zelden in den ruimen en ruweren kring van het leven hun weg vinden? Een schoone van het bal schijnt al evenmin als een matador in sport - in het werkelijke leven opgang te maken. De overige jongelui schenen plaats te maken voor Guy Oscard misschien waren ze bang het examen nog niet was afgeloopen, de heer H. Broers. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 4 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zijn de heeren K. Beukers, J. Leonhard, M. Raëskin en mej. J. Sterkraan. Gedurende den loop van het examen trok ken zich 2 cand. terug. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten. Na voortzetting van het examen is van de vorige groep alsnog geslaagd de heer J. Knoll van Charanto. Het nieuwe gebouw der Staatsspoorwegen te Utrecht is reeds zoo ver gevorderd, dat waarschijnlijk op 15 Augustus de Centrale Spoorwegmij. hare lokalen daarin zal be trokken, terwijl de volgende maand ook de andere lokalen in gebruik zullen worden genomen. Naar men verneemt, is benoemd tof'secre- taris by het Italiaansche gezantschap te 's-Gra- venhage, de heer De Rilvas, die binnenkort aldaar wordt verwacht. De Koninginnen woonden gisterochtend de godsdienstoefening by in de kerk te Apel doorn, onder gehoor van ds. Heldring, predi kant te Ny broek. De heer K. Dik, thans gedetineerd te Winschoten, heeft zijn ontslag genomen als lid der Provinciale Staten van Groningen, in welk college hy zitting had sedert 1890 voor het hoofdkiesdistrict Oude Pekela. De jaailyksche algemeens vergadering van den Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkers- bond zal gehouden worden op Woensdag 7 dezer, des namiddags te één uur, in „Café Buitenlust", van den heer Zomerdijk, Maliebaan te Utrecht. Onder anderen zullen ter sprake komenlo. een voorstel van het hoofdbestuur om een prijsvraag uit te schryven betreffende bet vraagstuk „vakonderwijs", waarbij voor vol doend antwoord als premie 50 zal worden toegekend; 2o. id. om een adres tot de Regto- ring te richten, ten einde steun te verzoeken voor het verkrijgen of bevorderen van alge meens Zondagsrust voor de bakkerij in Nederland. Men meldt aan de „Tel." uit Bentheim, dd. 2 Aug.: De verjaardag van de Koningin-Regentes is door de gemeenschappelijke logés, een 70-tal, zoowel Hollanders als Duitschers, in het hotel „Bellevue" (eigenaar de heer E. Cordes) op hoogst aangename wyze gevierd Een feestrede, door den voorzitter der feest commissie uitgesproken, vond groote toe juiching, waar hy wees op de vele deugden van de Koningin-Regentes en deod uitkomen, op welke voorbeeldige wyze deze voortreffe lijke vrouw de Koningin voorbereidt voor de hoogst gewichtige taak, die haar later te wachten staat. Aan den feestmaaltijd werden o. a. toosten uitgebracht op de Koninginnen en Duitsch- lands keizer, welke dronken met groot en- thu6iasme werden ontvangen. Een geluk- wensch werd naar 't Loo per telegraaf ge zonden en een dankbetuiging ontvangen. Door prachtige tableaux, voordrachten en vuurwerk werd de feeststemming besloten. Bij aariko nst der Koninginnen alhier op 3 Aug. werd door oen dochter van den heer Clement namens de Hollandsche logés van hotel „Bellevue" aan H. M. de Koningin een bouquet aangeboden. Door het geven van een hand toonde H. M. hare ingenomenheid met dit huldeblijk. Naar men verneemt, wordt H. K. H. prinses Von Wied, prinsea Mario dor Neder landen, morgen, Dinsdag, te Domburg verwacht. Heden zal te Nieuwediep op plechtige wjjze het ridderkruis 3de kl. der Militaire Willemsorde worden uitgereikt aan den kapi tein ter zee H. Quispel, lydens de Lombok expeditie commandant der zeemacht aldaar, de vorige week als commandant van Hr. Ms. „Johan Willem Friso" in het vaderland terug gekeerd. Men bericht nader dat er by het bestuur der Maatschappij van Weldadigheid officiéél nog niets bekend is omtrent een bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan do koloniën dier Maatschappij, tijdens haar bezoek aan de provincie Drente. Uit het verslag van het verhandelde in de vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Gelderland en Utrecht blykt dat op de geheime vergadering, waarmede in den regel de werkzaamheden worden besloten, ditmaal nog eene korte openbare vergadering is gevolgd. Daarin werd medegedeeld een besluit, in besloten vergadering genomen, nl. dat aan den minister van binnenlandsche zaken eene missive vanwege dezen Raad zal worden ge richt betreffende aan te brengen verbeteringen in het ziekenhuis te Utrecht De gemeenteraad van Schellinkhout heeft besloten, na 1 Mei 1896 de 25 opcenten op de hoofdsom der Ryks personeele belasting niet meer te heffen. Do minister van marine heeft den lsten luitenant der mariniers J. Van Haaften met 16 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 8 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Bellerophon", van Am sterdam naar Java, vertrok 3 Aug. van Liver pool; de „Burgemeester Den Tex", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 4 Augustus Gibraltar; de „Kanzier" arriveerde 3 Aug. van Hamburg en Amsterdam via Zanzibar te Mozambiquede „Veendam" vertrok 3 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Werken dam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 4 Aug. Bevezier; de „Admiral" vertrok 2 Aug. van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg. By koninklyk besluit is verleend aan K. Van Wingerden een pensioen van 243 's jaars. Aan J. Van Steeter, op zfin verzoek, met ingang van 15 September a. s., eervol ontslag verleend als directeur van de strafgevangenis te Arnhem, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bowezen diensten, en, met ingang van 15 Sept. a. s., benoemd tot directeur van die gevangenis H. M. Kuyper, thans adjunct-directeur voor het opzicht over den arbeid in de strafgevangenis te Rotterdam. Aan den eervol ontslagen commies by de directie der marine te Hellevoetsluis D. Van der Blom, een pensioen verleend ten bedrage van 1430 's jaars, ingaande 1 Juli 1895. De ritmeester J. R. Van den Berg van Saparoea, van het 1ste regiment huzaren, en de kapitein F. C. C. Van Orsoy Veeren, van het regiment grenadiers en jagers, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald: voor oerstgenoemde op 1452 en voor laatstgenoemde op ƒ1545 's jaars. Met ingang van 16 Sept. a s. benoemd aan de Cadettenschool, tot leeraar in de Neder landsche taal en de staathuishoudkunde de heer J. A. Verkuyl en tot leeraar in de natuur kunde en de cosmographie de heer C. Van Buysen, beiden thans tydelyk leeraar aan gemelde inrichting. De Engelsche post. De „Great Eastern"-spoorwegmaatschappy heeft reeds lang met leede oogen aangezien, dat de Engelsche post naar Nedeiland door Hollandsche booten wordt vervoerd. Nu er een nieuwe postmaster general is opgetreden (de hertog van Norfolk), wil de „Great Eastern" van dezen gedaan zien te krijgen, dat zy met het vervoer der post wordt belast; zy beweert te kunnen bewijzen, dat het postverkeer over Harwich en Ho.'k van Holland sneller en goedkooper kan geschieden dan over Vlissingen Gemengd Nieuws. Aan den heer D. J. Cockuyt, pianohandelaar aan de Breestraat 143 alhier, is de onderscheiding te beurt gevallen tot hofleverancier te worden benoemd. Tevens heeft Hare Majesteit de Koningin- Regentes aan de heeren J. J. Bender en J. C. Bender, firma C. C. Bender, fabrikanten en handelaars in piano's en orgels alhier, vergunning verleend tot het voeren van Harer Majesteits wapen. Op een steiger voor het Museum van Oudheden aan de Breestraat is neerge komen en gevangen een postduif, gemerkt Rotterdam 2 U. Htt dier was blijkbaar zeer vermoeid. Gistermiddag ontdekte een voor bijganger aan de Oude Vest dat een ongeveer 7-jarig knaapje aan de overzijde in het water viel. Op zijn hulpgeroep haastten zich een burger en een agent van politie het ventje op het droge te brengen, dat anders zeker zoude ver dronken zyn, aangezien hij niets van zich liet hooren tijdens het ongewenschte bad. Een persoon, van een reisje uit Den Haag terugkeerende, geraakte gisteravond ongeveer tien uren aan de Janvossensteegsbrug in het water en verkeerde spoedig in zinkenden toestand. De heer V., die zich haastte met een langen stok ter redding toe te schieten, mocht het genoegen smaken dat de drenkeling het redmiddel nog aangreep, die alzoo met behulp van nog anderen uit zijne niet aange name positie werd verlost. By den landbouwer De Jeu, te Zoeterwoude, zyn Zaterdag namiddag drie varkens wegens besmettelijke ziekte ont eigend en verbrand. In den loop der vorige week werden te Katwyk aan Zee door Zandvoorder schuiten besommingen van 11 tot 56 ge maakt. Vischpryzenkl griet 1 a ƒ2, tong 0.50 a 1, gr. zeehanen 40 a 75 c., bun schol 10 a 20 cmakreel 15 a 20 c. per stuk; gr. kokant ƒ3.60 a 4.50, kl. scharren 2.50^ a 4 per mand. Voor 25 manden garnalen wti ƒ2 a ƒ3 por mand besteed. Een winkelier te 's-G ravenhage heeft den kinderen an zyn klanten etn feestje aangeboden. In eeuige janpleiziers reden zy naar een theetuin en werden daar onihaald. Zaterdag-nacht heeft het nieuw gebouwde zeehoofd voor do Kerk werf te Scheveningen weer belangryke schade be komen. By vloed en vry sterken westenwind werden twee vletten op het hoofd geslagen; een zeventigtal ingeheide palen, die op het midden van het hoofd staan, gingen vcrloron. Een zinkstuk, dat Vrydag in zee was gebracht, werd geheel vernield en spoelde aan stukken en brokken noordwaarts aan. Zaterdag-avond waren in de "Weezenstraat te Rotterdam een man en eene vrouw in eene hevige woordenwisseling ge mengd. Als gewoonlijk verzamelde zich eene dichte menigte rondom de twistenden, waarvan de zakkenrollers gebruik maakten en een man de portemonnaie ontrolden. Toen deze den diefstal bemerkte, waren de vogels reeds gevlogen, evenals de twistondon. Naderhand werden zy door ooggetuigen in een herberg aangetroffen, waar ze op den goeden afloop een slokje namen. De would be ruzie makers en de zakkenrollers maken deel uit van eene georganiseerde bende. Het volgende is, naar de „N R Ct. vermeldt, te Rotterdam voorgevallen. Zekere Kroet, een bekend lil van het zooge naamde kwartjesvmdersgilde, maakte in een logement aan de Raamstraat kennis met den knecht van een vischhandelaar uit G.imsby, hier voor zaken over. De kennismaking werd nogal intiem en men ging samen uit, waarby Kroet de gelegenheid vond, om den kn.cbt mot de kunstjes met het kaartspel, tie do kwortje:- vinders er op na houden, btkend te maken. Den volgenden morgen stelde Kroet zijp. nieuwen kennis voor, om hem in de gelegenheid te stellen, de Grimsby-boot te bezichtigen, hetgeen goedgevonden werd, en men too(» derwaarts op weg. Inmiddels had Kroet gelegenheid gehad een zyner handlangers, zekeren Van Wien, boricht van zyne nieuwe kennismaking te geven en van het voorgestelde plan om de Grimsby boo' te bezichtigen. Toen nu dat bezoek gebracht was en men daar een glas bier had gedronken, ging Kroet met den knecht de richting van het Park uit, om dat ook eens te bezichtigen. Nog niet lang was men daar, of Kroet oi» zyn nieuwe vriend maakten kennis met een aldaar wanaelend persoon, dien Kroet als een Duitscher aanwees, en men ging op een bankje eemge oogenblikken uitrusten. Weldra kwamen de kaarten voor den dag. De Duitscher zou met den knecht een spelletje spelen en deao laatste, steunende op Kroet, die hem een knipoogje gegeven had, en wetende dat deze, voor zyn groote schreden, baüg dat by hun op de teentjes zou trappen. Daardoor kon Miss Chyne hem den eerstvolgenden dans geven, dien men reeds begon te spelen. „Ik voel er me niet best in thuis," zeide Oscard, terwyi ze samen voortliepen„u moet geduld hebben met myn plompheid." „Daar merk ik niets van," lachte Millicent, „u houdt u best. 't Is uw schuld niet, dat u grooter en sterker zyt dan de rest. Ik zou zeggen, dat het een voorrecht is, waarop u trotsch kunt zyn." „O, dat is het niet," hernam Oscard; „ik voel me zoo plomp, niets netjes tusschen al die mannen, die zoo blank en onberispeiyk gekleed zyn. Zullen wy dansen?" Hy zag met bewondering op haar neer, en het gevoel begon hem te beklemmen, dat hy zulk een fijn en bekoorlyk persoontje door die menschenmassa moest heenleiden. Millicent Chyne merkte het en het was haar aangenaam. Hy was zoo heel anders dan de rest. Hy critiseerde haar niet, maar was vol eenvou dige, eeriyke bewondering. Zy was zóó mooi, dat men moeiiyk van haar kon verwachten, dat zy het niet zou weten. Zy behoefde slechts vergelykingen te maken en in den spiegel te kyken, om te zien, dat haar hoofdhaar zachter was en mooier van kleur, haar tint frisscher, haar slank, gevuld figuurtje bevalliger dan van de overige jonge meisjes om haar heen. Voeg daar nu nog by, dat ze wist beter te kunnen babbelen en meer dan eenig ander meisje de gave te bezitten om door allerlei onbeduidende vragen den indruk te geven van raad en steun te zoeken. Als ze zoo iets zeide, dat wist zy, dan zag zy er veel mooier, veel verstandiger, veel schranderder uit dan haar mededingsters. „Ja," zei ze, „laat ods in alle geval dansen." Ook hierin was zy zeer bedreven, dat wist ze, en het duurdo niet lang of ze merkte dat haar danser haar waard was. „Waar is u geweest?" vroeg ze opeens. „U is zeker ergens geweest, om ontdekkings tochten te maken?" „Ik ben maar in Afrika geweest om te jagen." „O, hoe interessanti Daar moet u my eens alles van vertellen 1" „Ik vrees," hernam Oscard met een ©enigs zins verlegen lachje, „dat u het niets interes sant zoudt vinden. Bovendien kan ik er u nu niet van vertellen." „Neen, maar een anderen keer! U gaat toch zeker morgen niet naar Afrika terug, myn heer Oscard?" „Dat juist niet. En misschien ontmoeten wy elkaar eens weer ergens anders." „Dat hoop ik," antwoordde Miss Chyne, „maar u kent ook mfin tante, Lady Cantourne. By haar woon ik, weet u." „Ja, ik ken haar een beetje." „Zoek dan een gelegenheid om die kennis making te hernieuwen. Ze zit ginds onder dat gehavende vaandel daar." „Ja," zeide Oscard, „zy zit daar te spreken met een anderen heer, die erg op Voltaire lykt. Ik zal haar in de gelegenheid stellen my te herkennen eer de avond om is. Het kan me niet schelen eens afgegrauwd te worden, als Hy hield op en tuurde door een nauwe opening. „Als?" vroeg ze, toen ze verder dansten. „Als ik u daardoor weer kan ontmoeten," antwoordde hy kortaf korter dan ze van iemand gewoon was. Maar ze mocht dat wel. Het was eens iets anders dan die geykte complimentjes van de balzaal. Al dien tyd lette zy op de deur. De muziek hield op en hy voerde baar terug naar de plek, waar hy haar had ge vonden. Onderwyi drukte zy byna onmerk baar met haar vingers op zyn arm. Verscheidene heeren stonden haar reeds op te wachten en een paar, die juist binnen traden, keken smachtend door de zaal. „Daar komt de uitverkorene," mompelde Lady Cantourne en keek van ter zyde naar haar vriend. De gryze oogen van Sir John volgden de richting van de hare. „Myn knappe jongen?" vroeg hy en er lag bytende spot in dat by voegiyk naamwoord. „Uw knappe jongen," hernam zy. „Ik hoop van beter," zei hy kortaf. Zy volgden met de oogen een grooten, mooien man, die iedereen scheen te kennen en langzaam door de zaal liep. Hy was in 't oog vallend gemakkeiyk in al zyn bewegin gen. Hy scheen er voor geschapen te zyn, om zich in een kleine ruimte of in gedrang te bewegen. Hy was meer dan zes voet lang, maar, doordat hy zoo slank was, had hy iets fijns over zich en leek daardoor niet houterig, geiyk mannen van zyn lengte licht in oen balzaal schynen. Dit was Sir Jack Meredith, een van de meest bekende figuren in de hoogere kringen van Londen. Tot nu toe was het hem gelukt door de mazen dezer coterie heen zich te bewegen, zooals hy zich nu door deze balzaal bewoog, zonder iemand in iets te belemmeren^ II. Op hetzelfde terrein. Een man, dio nooit mistac*, brc-Dgt gewoonlijk net veel tot stand. Miss Millicent Chyne wist, dat ze opgang had gemaakt en dat besef is wel in staat, om de beste van ons wat op te winden. Het was ontegenzegiyk een van de beste bals van 't seizoen en het toilet van Miss Chyne was ontegenzegiyk daar een der mooiste. Jack Meredith merkte dat op, zoodra hy de zaal betrad. Bovendien wist hy, en die over tuiging was hem zeer aangenaam, dat hij verstand van die zaken had en men aan zyn oordeel hechtte. Er viel niet aan te twyfelen hy wist het, zoo goed, als ieder der aan wezige dames. Hy wist dat Miss Chyn:» naar den laatsten sm&ak was gekleed dat het geen kleedje was, door haar kamenier geknutseld, maar een eenige creatie van Bondstreet. „Wel," vroeg ze hem zachtjes, terwyl ze hem haar kaart overreikte, „bevalt het u?" „Byzonder." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1