N°. 10872 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Maandag 5 Augustus A°. 1895 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leidon per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootoro lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit Dommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. OiUciëele Hennisffeviugen. Burgemeester eo Wethouders van Leiden brengen Daar aanleiding van art. 27 d r Verordening van don 8sten November 1894 op de kcurin,' van vee •n vleesch in dezo gemeente ter alt; ecn-cne kennis dat: PHILIP MOZE8 VAN (-ELDEKEN, wonende Pieteiskerkkooreteeg No. 19 tv Leiden, op deu lldon Maart 1895 is beLenrd, en den. 22t*ten Juli d. a. v. ia verooi doeld, wegens het ah slag' r niet zorg dragen dat do ingewanden met inhoud tot i a de keuring bjj hot geslachte dier worden bewaard. WILHELMUS PETRUS HMBOO, wo">. Loeuwen- hooketraat No. 99 te 's-Gravonhage. .op deu léden Juni 1896 is bekeurd, en deD 22eten Juli d. a. v. ia veroordeeld, wegens het te Leiden voor ten slager invoeren van vorach vlooscb, niet genoemd ouder letter b van artikel 8 der VerordemDg van den 8steu November 1694, anders dan bjj gehecle of halve dieren. ABIE VAN PARIDON, wonende te Katwijk, op deu léden Juni 1895 is bekeurd, en den 22sten Juli d. a. v. is veroordeeld, wegens hot te Leiden invoereü van aan ziekte of door conig toeval gestorven vee eonder toestemming van den Inspecteur der Veo- en Yleeachkeuring. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. JUTA, Weth. loco Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Aug. 1895. Leiden, 3 Augustus. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene konnis, dat op 14 Oct. 1895 en volgende dagen te Leiden, te Gronin gen en te Amsterdam gelegonheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts, vermeld in art. 2 der wet van 25 Dec. 1878, gewijzigd by de wet van 12 Dec. 1892, alsmede te Utrectt tot het af leggen van de practische examens van arts en tandmeester, bedoeld in artt. 2 en 8 der gomel 'e wet. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe vóór 5 Oct. a. s. schriftelijk aanmelden by den voorzitter der examen-commissie, en wel te Leiden by den hoogleeraar dr. Th. H. Mac Gillavry; te Gro ningen b\j den hoogleeraar dr. D. Huizinga; te Amsterdam bij den hoogleeraar dr. P. K Pel en te Utrecht by den hoogloeraar dr. H. Snellen. Voor de akte Hoogduitsch (L. O.) ie te 's Gravenhage toegelaten de heer J. P. Bouma, van Leiden. Bij de Gereformeerde gemeente te Wou- brugge zyn benoemd tot ouderlingen de heeren H. Peters en 0. Metselaar, en tot diakenen de heeren J. M. Van Egmond en B. Van Diggele. Vanwege de afd. Bodegrave en Omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw zal in hot laatst van September a. s. eene tentoon stelling van jong- en fokvee worden gehouden. Aan deze tentoonstelling zal eene verloting van vee worden verbonden. Gelijktijdig zal door de Harddravery-ver- eeniging eene harddraverij worden georga niseerd. Op initiatief van den directeur der gas fabriek en van de gascommissie, zal te Bodegrave in het laatst der maand Augustus eene ten toonstelling worden gehouden van gaslampen, gaskooktoestellen, enz. Deze tentoonstelling, die ODgeveer acht dagen duren zal, dient voornamelijk om hen, die zich nog niet lieten aansluiten aan bet bui zennet, te overtuigen van het gemak, het nut en de geringe kosten van het gasgebruik en tevens om het nieuwste te laten zien, dat op het gebied van gastoestellen verkrijgbaar is. Naar aanleiding van do kleine aanvulling, die de „N. R. Ct." geeft over de stemming betreffende de gratificatie van f 50 aan het hoofd der school te Rynsaterwoude, deelt men ons mede dat in bedoelde gemeenteraadsver gadering slechts 6 leden tegenwoordig waren, waarvan 4 tegen en 2 vóór het voorstel van B. en Ws. tot het geven der gratificatie stemden. Onder de tegenstemmers was ook een wethouder. -In de Donderdag j.l, gehouden vergadering van de afd. Haarlemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw nam, na afloop der gewone werkzaamhe Jen, de vice-voorzitter, de heer Folmer, het woord, om den heer H. F. Bultman geluk te wenschen met zijn 25- jarig voorzitterschap der vereeniging. Namens do afdeehng bood hy den heer Bultman een fraai aandenken aan. Met ingang van 6 Aug. a. 8. is aan den commissaris van politie der lste afd. te's Gra venhage, den heer De Klopper, wegens ge zondhtidsredenen een verlof van vier weken verleend. Zijn betrekking zal worden waargenomen door den commissaris der centrale afdeehng, den heer Olivier, en de centrale afdeehng komt in beheer by den commissaris van politie te Scheveningen, den heer Vernée. Naar de „Delftsche Ct." verneemt, heeft de raad van bestuur der Polytechnische School te Delft den minister aanbevolen den heer J. M. Telders, hoogleeraaf in de waterbouw kunde, om de plaats te vervullen van directeur der Polytechnische School, opengevallen door het overlijden van den hoogleeraar Oudemans. De aanleg van eene stoointramlyn Haar lemBeverwijk is verzekerd; dezer dagen zal de laatste akte voor aankoop van benoodigden grond worden gepasseerd, terwijl de materialen, rails, enz. reeds eiken dag verwacht kunnen worden. Met spoed zal dan mot den aanleg worden begonnen. (H. D.) De Staatscourant van 3 dezer bevat den tekst der op 16 Mei 1895 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Groot Britannié en Ierland gesloten overeenkomst, strekkende om het aanhangig geschil in zake de gevan genneming en voorloopige gevangenhouding van den gezagvoerder der „Costa Rica Packet" aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. De overeenkomst behelst de regeering eener derde mogendheid uit te noodigen, onder hare onderdanen een rechtsgeleerde van oabe- twist gezag aan te wijzen, om als schtids- rochter in het hierboven vermeld geschil uitspraak te doen. Mr. Van Laer, raadsheer in het ge rechtshof te 's Gravenhage, heeft zich om gezonJheidsredenen naar Carlsbad begeven. Bij den geneesheer van de Sophiastich- ting te Scheveningen, dr. Van der Sluys, is een belangrijke gift voor de stichting inge komen, waardoor regeLten in staat worden gestel J nog dezen zomei eenige kinderen van onvermogende ouders kosteloos in de zeebad- inrichting op te nemen. Op dit oogenblik wo. den in de stichting honderd kinderen verpleegd. Gisteren, by gelegenheid van den verjaardag van de Koningin-Regentes, was het feest in de stichting; ce kinderen werden onthaald en hadden een recht genoeglyken dag. Door de hoeren P. Crans c. s. is by het gemeentebestuur van 's-Gravenhage een con cessie aanvraag ingediend voor den aanlegen de exploitatie van nieuwe tramlynen binnen die gemeente en wel a. Duinoord (Sweelinckplein) Koningin Emmakade Laan van Meerdervoort Zee straat Mauritskade (eventueel Koningin Emmakade Elandstraat Hoogewal Mauritskade) Amaliastraat Oranjestraat Parkstraat - Lange Voorhout Korte Voor hout Prinsessegracht Zwarteweg Z. O. Binnensingel Zieken Station Holl. Spoor. b. Duinoord (Sweelinckplein) aldaar aan sluitende aan de onder o omschreven stads- lyn Verlengde Koningin Emmakade over den nieuw aan to leggen Boulevard langs Zorgvliet de Oude Scheveningsche weg, kruisende naby Hotel de la Promenade Parkweg tot Kanaal hngs Haringkade over de Hangbrug - Noptunusstraat Nieuwe Parklaan tot naby het Kurhaus. Als trekkracht wordt voorgesteld electriciteit met bovengrondsche geleiding, waarby het voorbeeld van andere groote steden, zooals Hamburg e. a., zA worden gevolgd, terwyl beide lynen zooveel mogelyk met dubbel spoor zullen worden aangelegd. De minister van binnenlandsche zaken brengt tor kennis van belanghebbenden, dat met 1 September a. s. te vervullen is de betrekking van loeraar in wis- en natuurkunde en reebtlynig teekenen aan de Ryks hoogere burgerschool met 3 jarigen cursus te Zilt- Bommel; jaarwedde ƒ1800. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich voor 14 Aug. e. k. aanmelden by den inspecteur van bet middelbaar onder- wys, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's Gravenhage. Dezer dagen is mr. R. Van de Werk, raadsheer by het gerechtshof te Amsterdam, als commissaris van 'sRyks weduwen- en weezenfonds van burgeriyke ambtenaren, be noemd in de plaats van jhr. mr. C. Hartsen (overleden), geïnstalleerd, zoodat de raad van commissarissen than3 bestaat uit de heeren prof. dr. P. v. Geer, voorzitter; P. J. Raay makers, secretaris; prof. A. J. v. Pescb, A. H. Smits en mr. R. v. d. Werk. De kapitalen van het fonds bedroegen den lsten Juni 11. ruim iil/i milhoen inschry- vingen in de Grootboeken Nationale Schuld. Het aantal weduwen- en weezenpensioenen bedroeg op denzelfden datuin ongeveer 3100, tot een bedrag van f 625,000 per jaar, terwyl de Grootboekrente alleen, zonder ao bydragtm der ambtenaren, tot het belangryk cyfer van 12 ton klimt. Naar „Vooruit" uit goede bron verneemt, is het wetsontwerp, regelende den toestand van het voormalige N. R.-S.-personeel, dezer dagen by den Raad van State ingekomen. Men kan dus de behandeling van dit ontwerp in Oct. of Nov. van dit jaar in de Tweede Kamer te gemoet zien. Ook zal tegen dien tyd open baar worden gemaakt het rapport der enquête- commissièn, naar aanleiding waarvan dit wets ontwerp door den minister is ingediend. Het plan tot vereeniging van de stations van den Staatsspoorweg en de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappy te Deventer omvat, naar de „Zw. Ct." verneemt, de volgende werken: afbreken van het tegenwoordig station der H. IJ.-S.-M., uitbreiding daar ter plaatse van het rangeerterrein van en naar het station van den S. S. en van en naar de Handelskade; opruiming en verplaatsing van goederenloodsen op het terrein van het Staats spoor; eenige verandering aan het bestaande stationsgebouw; uitbreiding van perron en overkapping aan beide stat ionszydenaan brenging van een verhoogd middenperron van circa 300 meter lengte tegenover het station, waarop een wachtlokaal van 20 meter lengte voor de reizigers van die treinen, die niet onmiddeliyk voor het hoofdstation S. S. stil houden. Tea einde dit laatste althans voor de hoofatrtinen te bevorderen, zal de baan van het Holl. Spoor by den overgang aan den Rysterborgerweg weer de eorstgekozen richting volgen, een weinig meer zuidelyk dan tegen woordig. De kosten dezer in elk geval niet afdoende verbetering z(jn geraamd op ruim 2 ton. Te Amsterdam is plotseling overleden de gepens. kapt. van het Oost Indisch leger L. F. Yan Ende, ridder der M. W. O., woon achtig te Breda. Te Delft overleed plotseling de heer J. N. Cramer, directeur der badinrichting, in den ouderdom van 33 jaren. De Ryksontvanger te Sneek, de heer J. W. Callenfelds, heeft tegen 1 Oct. a. s. wegens gezondheidsredenen eervol ontslag gevraagd. Het stoomschip „Kanzier" vertrek 1 Aug. van Zanzibar, via de kustplaatsen, naar Mozambique en Durban; de „Obdam" arri veerde 2 Aug. aan Nieuw York te Rotterdam de „Prinses Mane", van Batavia naar Amster dam, vertrok 2 Augustus van Port Said; de „Glaucu8" arriveerde 30 Juli van Amsterdam te Batavia. By koninkiyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats de gemeente Nieuwendam, A. C. Ter Meulen, canaidaat notaris te Am sterdam. Benoemd: tot raad-adviseur by het departe ment van justitie, mr. A. Teixeira de Mattos, thans referendaris by genoemd departement; tot adjunct commies by dat departement, mr. A. E. Bles, advocaat en procureur te 's-Gra venhage. Benoemd: met ingang van 4 dezer, tot burg. van Wamel, J. J. H. baron Yan Delen met ingang van 9 dezer, tot idem van Waalre, Th. Tops; met ingang van 11 dezer, tot idem van Heiloo en van Limmen, mr. H. F. Dr Wildt, secretaris dier gemeenten; met ingang van 15 dezer, tot idem van Hemmen, R. Yan Eek, secretaris dier gemeente; tot idem van Leerbroek, van Meerkerk en van Nieuwland, S. H» Binkes, secretaris van Leerbroek en van Nieuwland; tot idem van Voorburg, mr. N. C. baron Van Tuyll vaD Serooskerkentot idem van Oosterland, A- Van der Have, en met ingang van 22 dezer tot idem van St dum, M. T. Marringa. Dr. C. H. Wind, te Groningen, benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Ryksuniversiteit aldaar, om onderwys to geven in de physiscbe chemie en mathematischo physica. Met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot directeur van het postkantoor te Meersen, H. J. Knoop Pathuis, thans directeur van hot postkantoor te Zjvenaar. Met ingang van 1 Oct. a. 8. benoemda. tot directeur van het post en telegraafkan toor te Schoonhoven, F. P. H. Van der Schrieck, thans directeur van het post- en tel graaf- kantoor te Sittard; b. tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Sittard, J. A. A. Schwan, thans in gelyko betrekking te Schoonhoven. Te rtkenen van 1 Juli 1895, op zyn ver zoek, aan A. J. Schleper eervol ontslag ver leend uit zyne betrokking van klerk by de directie der Rykspostspaarbank to Amsterdam. Verzorging van oode cn Invalide werklieden, eoz. Op do voordracht van den minister van w., h. en n. is by koninkiyk besluit van 31 Juli jl., opgenomen in do „Staatscourant" van 3 dezer, bepaald: lo. eeno Staatscommissie in te stellen, ten einde to onderzoeken of naist de instelling van eene Ryksiyirentenbank en naast de rege ling der verzekering tegen ongelukken maat regelen by de wet behooren te worden genomen, om te bovorderon dat werklieden en met dezen gelyk te stellen personen, die door ouderdom of door invaliiiteit blyvend onge schikt zyn om in hun onderhoud te voorzien, recht erlangen op gclitlyke uitkeeringenen by bevestigende bearitwoor .ing dier vraag één of meerdere daartoe strekkende wets voorstellen met memorie van toelichting en raming der geldelyke gevolgen te ontwerpen en aan Ons in te dienen 2o. te bepalen, dat do loden de bevoegdheid bezitten om van hun van dat der meerderheid afwykend gevoelen door nota's te doen blyken; 3o. te bepalen dat (ie commissie, na voor de eerste maal door den minister van w., h. en n. te zyn bijeengeroepen, hare vergade ringen zal houden te 's-Gravenhage of na bekomen koninklijke machtiging ook elders; 4o. te benoomon Tot lil en voorzitter, mr. C. Pynacker Hordyk, lid van do Eerste Kamer, te 'a Graven hage; tot leden: J. Van Alphen, lid van de Tweede Kamer, to Heng. loo (O mr. J. baron d'Aulcis de Bourouill, hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Utrecht; R. W. J. C. Van den Wall Bake, directeur der Nederl. Zuidafrik. Met scherpe wapenen. i) L Twee Geslachten. Waarom alle genot gdel is, maar bovenal zulk een genot, dat met smart wordt gekeebt en smart blijft voroo zaken. „Myn lieve mevrouw van wat u hart noemt, is hier geen sprake." Sir John Meredith zat even achter Lady Cantourne en boog een weinig tot haar over met een voor den tegenwoordigen tyd wat etyve, ouderwetsche gratie. Maar hy keek niet naar haar en dat wist zy. „Sir John Meredith heeft het over het Har t," antwoordde de oude dame, en haar stem klonk daarby opvallend diep: „En waarom niet?" „Ja, wel waarom niet?" Sir John glimlachte met iets voornaam cynisch over zich, wat het opkomend geslacht nog maar niet kan navolgen. Zy behoorden beiden tot de oude school, deze tweeen het cynische in hen, het wereld- sche, hun vormen, alles hoorde thuis in een vroeger tydperk. In zeker opzicht was het een reiner tyd een tyd zonder slyk. Onze eeuw daarentegen is een tydperk van slyk, waarin wy allen tasten ten nadeelo van onze handen In gee8teiyk opzicht in letterkunde, enz. Sir John bewoog zich even in zyn st^el en liet een hand op de knie rusten. Hy was nog kaarsrecht, zyn kleeding onberispeiyk, zyn haar was niet zyn eigen, zyn tanden evenmin. Maar zyn vormen, ja, die waren volkomen zyn eigendom! Hy was tachtig jaar, en toch kon men het fijne lachje op dat oude gezicht onovertrefbaar noemen. Er was geen enkel jongmensch in de zaal, dat zyn gezelschap beter waard was dan by. „Neen, Lady Cantourne," herhaalde hy, „uw bekooriyk nichtje heeft geen hart. Zy zal haar weg wel vinden." Lady Cantourne glimlachte en trok haar handschoen wat verder over haar gevulden rechterarm. ,Zy zal haar weg wel vinden," stemde zy toe. „Voor 't overige ia het moeilyk nu al een oordeel uit te spreken." „Zy is op een goede school geweest mompelde hy. En Lady Cantourne keerde zich naar hem om, terwyl een byna onmerkbaar lachje zich tusschen haar rimpels vertoonde. „Waarvoor?" vroeg ze. „Choisissez!" antwoordde hy met een buiging. Men ziet wel eens een veteraan in de schermkunst de floret weer opnemen en er mede de yie lucht klieven, om de lenigheid van zyn polsgewricht nog eens te beproeven. Hy doet niet meer aan die kunst; maar by verstaat haar nog, en is soms in verleiding het door een paar uitvallen aan de jongere schermers te toonen. Deze twee oudjes had den op hun wyze goed kuünen schermen en af en toe toonden ze dat graag nog eens. Ze dachten er nog zoo gaarne aan. Docb hun schermutselen met woorden ging het begrip te boven van het jongere geslacht, dat meer behagen schept in een taaltje op zyn eigen hand en in deuntjes van de calcs-cbantants. Daarom schermden die twee maar voor hun eigen genoegen en genoten er van. Eindeiyk werd het gelaat van Sir John rustig, voor zyn doen; want by had de gewoonte, zooals enkele mannen, zyn lippen onopboudelyk te bewegen of op to trekken. Af en toe maakte hy een meer oudachtige beweging en tastte naar zyn mond. Hy was goed geschoren en zoo oud als hy was, mooier dan de meeste andere mannon en recht en ruim zes voet lang. Het voorwerp zyuer oplettendheid was de koningin van het bal, Miss Millicent Cbyne, die omringd werd door een groep begeerige dansers, wedijverende om hun naam te mogen schryven in het een of ander hoekje op haar kaart. Zy was de gevierde in dit seizoen. Waarschynlyk wist ze niet, dat minstens de helft van die mannen, die om haar heen ge schaard stonden, eenvoudig hierin de anderen navolgden. Er bestaat geen gomakkelyker succes dan dat van een kring te vormen. Zy ontving de hulde, dio men haar bracht, met het noodige zelfbewustzyn, maar zonder die gemaakte hoogheid van de schoonen op de bals in de boeken. Het was alsof zy een byzonderen glimlach had voor iederen nieuwen bewonderaar, een glimlach, die ieder op zyn beurt scheen te willen zeggen, dat zy allang gewenscht had haar balkaartje goed en wel in zyn handen te zien. De gebrekkige pen van een man is niet by machte te ver klaren, hoe ze dat aanlegde; alleen kan ze er slechts even op wyzen, dat de tydelheid der mannen in hooge mate bydroeg tot dit succes. „Zo is dapper aan den gang," hernam Sir John niet zonder sarcasme. „Ja ik voel nu eenmaal voor haar een beelje," antwoordde de dame. „Ik ook. Het blyft niet zoo." „Wel, ze plukt niets dan rozeknopjes." „Ze heeft gelyk ook, Mevrouw. Die ten minste zien er uit, alsof ze altyd zouden duren. Een ontloken roos doet dat niet." Lady Cantourne zuchtte even. Hierin ver schilden ze van elkander. Zy kon er met naar kyken, zonder onwillekeurig zich in lang vervlogen tyden te verdiepen. De man daaren tegen scheen terug te zien op het verleden, dat achter hem lag, zonder het terug te wenschen. „En dan," zeide zy, „is ze ook een zusters kind. Misschien is het alleen het bloed, dat spreekt. Misschien was ik vroeger wel zooals zy. Was ik? U kunt me dat vertellen." Langzaam liet zy haar blikken door de kamer gaan en zyn gezicht werd strakker. Hy wist dat zy bedacht hoe niemand dan hy haar dit kon zeggen; en dat was hem niet aangenaam. „Neen," antwoordde hy beslist. „En wat waren de punten van verschil?" Zy keek recht voor zich uit met ouderwetsche bescheidenheid. „Hun naam is legio, want er zyn allerlei punten." „Noem er enkele I Zag ik er byvoorbeeld even goed uit als zy?" Hy lachte, een wyze, oude lach van den vrouwenkenner. „U zaagt er beelwat beter uit," zeide hy en keek haar tersluiks aan. „En dan was u veel meer oon lidy. U wist u beter te houden U gaafi n inder handjes aan uw dansers, knikt» hun niet zoo toe en wenkte hen niet. U had' niets van die moderne gemeenzaamheid, die ze, geloof ik, carr.a'a n rie noemen." „Dank u, Sir John," antwoordde zy, terwy' ze bem vry in de oogen keek, met een vrien delijken lach. „Maar bobben wy niet de g» breken gehad van onzen tyd?" Hy bracht de band aan den mond, wan hy had er reden voor om niet op een nauw keurig onderzoek van zyn gezicht geste' te zyn. „Dat is meer dan waarschynlyk," an* woorddo hy vry onduidelyk. „Dan," zeide zy en klopte hem op zty gehandschoondo hand, „moeten wy ook h| jongere geslacht niet te hard vallen over zy gebreken. Zeg me eens, wie is die jonge raar daarginds, die zulke lange stappen neemt e zich nu laat introduceeren „Die," antwoordde Sir John, die er ee,p eer in stelde iedereen te kennen, te weten, wat ze waren en wat zo niet waren „die is de jonge Oscard." „De zoon van den excentrioken?" „Ja, de zoon van den excentrieken.' „En waar haalde hy dat bruine gezich vandaan?" „Uit Afrika, waar hy ging jagen. Op d oogenblik maakt hy een deel uit van 't ge volg van een zeker iemand." Wordt vervolgd.) IBSCHSDA&BLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1