N°. 10871 Zaterdag 3 A0. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Augustus. Feuilleton. VOOR EEN KUS. LEIDSCH DA&BLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. 1.10. Franco por postb l-^O. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel moer 0.17J. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Oflieiëele Keauisjyevinjjon. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Borg. eD We he, van Woubrogge brengon ter openbaro kenn e, dat J. Boot a da?r bij Hare Majesteit do Koningin ltegenteB in beroep ia gekomen van hun besluit van den 25sten Juli 1895, waarbij hem vrr- gnnLing is geweigerd tot bet oprichten van een timmerwerf voor jjztreR scheepsbouw, op de perceelen, kadastraal bekend ale Bectie C. Nos. 1323, 1321 en 1171. Aan den gemeenteraad deelen B. en We. mede dat den Burgemeester, Voorzitter van hun college, vorlof is verleend om zich van 2 Augustus tot 2 September a. 8. buiten de gemeente op te houden en dat zyne functiën gedurende zijne afwezigheid zullen worden waargenomen door den oudsten "Wethouder. B. en Ws. deelen den gemeenteraad mede dat zy zich geheel kunnen vereenigen met de ingediende rapporten van den directeur der Kweekschool voor on-Jerwyzers en onder wijzeressen en den districtsschoolopziener omtrent een definitieve benoeming van mej. A. S. A. Van Kaathoven tot onderwijzeres in den zang aan de Kweekschool, weshalve z\j volle vrijheid vinden den gemeenteraad in overweging te geven tot de bedoelde definitieve benoeming over te gaan. Het ondorzoek der rekening van de Stedelijke Werkinrichting over het jaar 1894 heeft de Commissie van Financiën tot geene opmerkingen aanleiding gegeven. Zij stelt mitsdien voor die rekening goed te keuren, in ontvangst en uitgaaf ad /"17,009.31s. De Commissie van Financiën heeft geene bedenkingen tegen de door het Bestuur van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis ingediende suppletoire staten van be grooting en van af- en overschrijving over het dienstjaar 1894. Dezelfde Commissie heeft evenmin beden king tegen den suppletoiren staat van be- grooting en den staat van af- en overschrij ving op de begrooting voor 1894 van bot R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis. Zij stelt mitsdien voor die staten goed te keuren. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van dr. K. Martin, hoogleeraar alhier, deelen B. en Ws. mede dat de dochter van adressant den lOden April jl. de Hoogere Burgerschool voor Meisjes heeft verlaten. Zy geven mitsdien in overweging aan adres sant vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor zijne dochter, vroeger leerlinge der Hoogere Burgerschool voor Meisjes, over het laatste kwartaal van den eursus 1894/95. Verder deelen zij mede dat de zoon van den heer A. W. De Jonge van der Halen met Januari jl. tot de Hoogere Burgerschool voor Jongens is toegelaten, zoodat er alles zins termen bestaan om gunstig te beschikken op het ingekomen adres, houdende verzoek om terugbetaling van schoolgeld. Zy geven derhalve in overweging aan adres sant terugbetaling te verleenen van school geld over het 1ste kwartaal van den cursus 1894/95 tot een bedrag van f 15. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over de rekening en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1894, met de daarby behoorende bescheiden. De ontvangsten dezer rekening bedragen ƒ831,859.34, do uitgaven ƒ779,794.095. Het batig slot is derhalve ƒ52,065.245. Vermits evenwel voor den bouw en de inrich ting van het Archiefgebouw nog een bedrag van ƒ1322 485 onbetaald is gebleven en 156 wegens vervallen coupons in do geldleeningen der gemeente niet zyn opgevraagd, welke be talingen volgens de voorschriften op de inrich ting dor rekening op den dienst van het jaar 1895 ten laste van de onvoorziene uitgaven moeten worden overgebracht, vermindert bet batig slot met deze beide bedragen, tezamen ad ƒ1478.485, en wordt het gereduceerd tot ƒ50,586 76. Dit aanzienlyk overschot vindt zyn grond in de omstandigheid, dat in de rekening som men voorkomen wegens verkochte gemeente- eigendommen, niet gedanen aankoop van inschryvingen op het Grootboek en afgeloste kapitalen, welke sommen uit den aard der zaak tot kapitaliaeering moeten blyven aan gewezen. Het zyn de navolgende ontvangsten a. ƒ40,630.50 wegens niet gedanen aankoop van inschryvingen, afkomstig van de in de begrooting van 1894 voor belegging aangewezen sommen ad ƒ19,448.775 on het uit de rekening van 1893 in die begrooting overge bracht, mede voor belegging be stemd bedrag van ƒ21,181.726 (zie de Ingek. St. No. 206 van 1894). b. 8000.wegens teruggegeven kapitaal der gemeente in de Stads-Bank- van-Leening. c. 500.wegens afgelost kapitaal der gemeente in de geldleening van Katwyk. d. ƒ20,168.40 wegens opbrengst van verkochte gemeente eigendommen. e. f 97.wegens afkoop van eene grond rente te zamen tot een bedrag van ƒ69,395.90. Voor telescopeering van den grooten gas houder der Stedelyke Gasfabriek is evenwel door den gemeenteraad eene som van 24,000 gevoteerd en voor den aankoop van een huisje in de Sionsteeg 661, met bepaling dat beide sommen door geldleening zouden worden gevonden. Aan geldleening is echter geen gevolg be hoeven te worden gegeven, doordien van een gedeelte der bovengenoemde, voor belegging bestemde som, kon worden gebruik gemaakt. Bovengemeld bedrag van 69,395.90, ver minderd met 24,000 en ƒ661, alzoo tot oen bedrag van ƒ44,734.90, in het slot der rekening van 1894 begrepen, moet biy ven bestemd om te worden belegd. Het batig saldo der rekening van het jaar 1894, voor zoover het in de gewone middelen van het jaar 1896 in ontvangst mag wor .'en gebracht, bedraagt alzoo 50,586.76 verminderd met44,734.90 5851 86. By den gebruikelykon toelichtingsstaat op de rekening, welke den gemeenteraad over eenige dagen zal worden overgelged, zal tevens door B. en Ws. een voordracht worden aan geboden tot overbrenging van de betalingen, die nog gedaan moeten worden, ad 1478.485, en van het voornqemd, voor belegging aange- w. zen bedrag van ƒ44,734.90, in de be grooting van 1895. Ter vervulling eener bestaande vacature aan de Meisjesschool der 2de klasse, is eene voordracht opgemaakt ter benoeming van eene derde onderwyzeres met bevoegdheid tot het geveu van onderwys in de Franscbe taal, als lo. Mejuffr. G. J. M. Schretlen, onderwy zeres aan de openbare school der 4de klasse No 1; 2o. Mejuffr. E. D. Van Sonsbeek, werkzaam aan een der openbare lagere scholen alhier, en 3o. Mejuffr. C. W. J. Bos, onderwyzeres te Gouda. De volgende week Dinsdag- en Woensdag avond zal in „Zomerzorg" een Zuid-Duitscb Mannen-Sextett van Ernst Bleicher uit Stuttgart optreden. Omtrent dit gezelschap liet mon ons eenige Duitscho en Noderlandsche bladen zien, waarin de reeds gegeven concerten op de meest gunstige wyze worden besproken. Het Zuid Duitsch Mannen-Sextett, zoo lezen wy o. a., schenkt een genot, dat ons nog laDg zal byblyven. Deze zangers toch vormen met hunne heldere, krachtvolle, zuivere stemmen een geheel, zóó volkomen van toon, dat men slechts één instrument meent te hooren. Het welluidende tenorgeluid en do schoone bas werd met kunst begeleid door de middel stemmen, zoodat alles te zamen een geheel vormt, zóó natuurlyk van geluid, dat het den hoorder in verrukking brengt, daar zy tot in de diepste finusses van het mannengezang zyn doorgedrongen en vooral hunne pianissi mo's onberispelyk schoon werden gezongen. Het ia dus wel van belang den zangers ook hier een bezoek te brengen. Hot examen voor de akte Engelsche taal lager onderwys is met gunstigen uitslag afgelegd door den heer C. D. Colpa, van Leiden. Tot godsoienst-onderwyzer aan den Aalsmeerderweg F. F. 14 te Haarlemmermeer is benoemd de heer Van Veen, godsdienst- onderwyzer te Hazer6woude. Benoemd is tot professor in de philo- sophie aan het grootseminarie te Warmond, de zeereerw. heer Jos. Th. Beysens, thans praeeeptor aan het seminarie „Hagevold" te Voorhout. Door B. en Ws. van Heemstede is aanbesteed het vergrooten der gemeenteschool aldaar met bybehoorende werken. Laagste inschry ver de heer H. L. v. Zyi, te Zandvoort, met 13,400. Volgens de „Res.bode" bestaan er plan nen, die groote kans tot verwezenlyking hebben, om te 's-Gravenhage, en wel aan den Bezuidenhout, eene nieuwe R.-K. kerk te bouwen. Gisteren, Donderdag, is de Vacantie voor H. M. Koningin Wilhelmina ingetreden. HH. MM. zullen een bezoek in den middag van den 7den Augustus brengen aan cie gravin Bentinck te Middachten en keeren vóór het diner op het Loo terug. Ds. Joh. W. Pont, pred. by de Luth. gemeente te Schiodam, heeft het op hem uitgebracht beroep naar Utrecht aangenomen. Door den inspecteur der infanterie is aan de corps commandanten verzocht, een onderzoek te willen doen instellen naar de hoedanigheid van de in de garnizoens kleeding-magazynen opgelegde halve zolen en achterlappen. Eèn en ander geschiedt naar aanleiding, dat be doelde artikelen uit het magazyn te Amers foort, na een gebruik van 8 a 10 dagen, reeds vernieuwd moesten worden. Uit een aldaar ingesteld onderzoek bleek, dat de qualiteit niet overeenkwam met die der by de compagnieën aanwezige standmodellen; de zolen waren te licht, on, naar beweerd word, van inlandsch leer en gesneden uit een gedeelte der huid (den nek), dat daarvoor niet geschikt is. Gistermiddag ongoveer halféén arriveerde te Vlissingen het Koninklijk Engelsch stoom jacht „Victoria and Albert", aan boord waar van zich bevonden twee prinsessen van Ru- menië en de groothertogin van Hessen. In den middag maakten de beide Rumeensche prinsessen per stoombarkas een tochtje door het kanaal naar Middelburg. Ter bestemder tyd begaven zy zich naar den trein, begeleid door den Duitscben vice-consul Gruber en den commandant van het yacht, mr. Fullerton. Na eenige oogenblikken in de vorstelyke wachtkamer vertoefd te hebben, vertrokken zy per salonrytuig met den trein van 5.25 met bestemming naar Darmstadt. De heer H. Vau Goudoever, benoemd tot directeur der Staatslotery, zal met den aan vang der 350ste lotery die betrekking aan vaarden. In de jongste Raadsvergadering te Meppel werd medegedeeld, dat volgens een schryven van den particulieren secretaris van de Koningin-Regentes, H. M. gaarne met de Koningin zal aanzitten aan bet déjeuner* dinatoire, dat de Raad aan HH. MM. van gemeentewege wen&cht aan te bieden ter ge legenheid van haar bezoek aan de gemeente op 5 September, in het gevouw der Hoogere Burgerschool, en dat daarvoor door de firma A. I. Van E8so Co. aldaar zal worden inge richt en versierd. Volgens de „Schwabischer Merkui" zulltn de koning en de koningin van Wurtemberg en prinses Pauline in het begin van Sep tember een kort bezoek brengen aan onze Koningin Regentes. In bet „Grand Hótel" op de Duinen is te Vlissingen dezer dagen afgestapt de minister van binnenlandsche zaken van Rusland met familie. In de jongste vergadering van den gemeenteraad van Roermond was o. a. inge komen a. een exploit van den deurwaarder Dry- koningen, waarby aan den burgemeester is beteekend een exploit, waarby de heer A. Bonhom me te Maastricht den minister van binnenlandsche zaken dagvaardt, tot betaling eener som van ƒ2638 90 voor wagtnhuur, ontstaan in de bekende Ro rrmondsche archief- quaestie, en waarvoor de minister de gemeente aansprakeiyk stelt. b. Kennisgeving, dat B. en Ws., op advies van den rechtsgeleerden raadsman der ge meente, besloten hebben, het arrest van het Hof te 's-Bosch aan de tegenparty te doen beteekenen. c. Kennisgeving, dat do burgemeester by exploit van 24 Juli is ge agvaard, om voor deu Hoogen Raad te verschynen op 13 Sept., daar het Ryk in cassatie komt van het arrest van het Hof te 's Boscb. Zonder hoofdelyko stemming wordt aan B. en Ws. machtiging verleend, om zich in rechten te doen vertegenwoordigen in de bekende archiefzaak. Het voorstel van den heer mr. Michiels, om zich tot de Regeering te wenden, ten einde van haar de reden te vernomen, waarom Hare Majesteit de Koningin tydens haar be zoek aan Limburg niet te Roermond kwam, zal in een volgende vergadering worden be handeld. Het stoomschip „Afrikander", van Amster dam en Londen naar Kaapstad, vertrok 29 Juli van Las Palmas; de „Cyclops", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 1 Aug. te Gibraltar; de „Java", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 Aug. Dungoness; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 1 Aug. te Suez; de „Gede", van Batavia naar Rotterdam, is 1 Augustus Gibraltar gepasseerd; de „Smeroe", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 1 Aug. van Marseille; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 1 Aug. Lizard; de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 1 Aug. van Boulogne sur Mer; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 31 Juli te Napels; de „Johannesburg", van Amsterdam naar Kaapstad, arriveerde 31 Juli te Londen; de „Kalser", van Oost Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 31 Juli te Lissabon. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 6 Augustus aan staande niet plaats hebben. By koninklyk besluit is aan den beer F. Bunge, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van consul te Havre. Mr. F. Hooft Graafland, te Amsterdam, en mr. C. H. T. A. Hooft Graafland, te Ryswyk, met al hunne wettige, zoo mannelyke als vrouwelyke, afstammelingen, in den Neder- landschen adel verheven, met de praedicaton van jonkheer en jonkvrouw. Goedgekeurd dat jhr. C. Röell, burgemeester van Eemnes, is benoemd tot secretaris dior gemeente. Tevens is hem vergund om tot 1 Juli 1896 in de gemeente Baarn te wonen. Aan A. Goerlich, geb. te Ziegenhals, B. Handrup, geb. te Nordkirchen; W. Rongen, geb. te Gladbach, en A. Jacquorie, geb. te Escbweiler, vergunning verleend tot het gevt>n Slct.) De Betyaar reed over de heide en lette niet op den wind. Hy reed meer dan twee uur, eer hy Csongrad bereikt had. Hy ontweek de onder de gegeven omstandigheden zeer ge- vaarlyke stad geenszins, maar ging direct door den chaos harer nauwe straten. In oen donker straatje bond hy zyn paard aan een boom stam, klom over eene schutting, ging door een moestuin en drong door eene kleine tuin deur in het park van den magistraat. Hy scheen den weg zeer goed te kennen en be- Teikte precies op tyd het huisje de schoone Boriska had nauweiyks drie minuten gewacht. Zy omhelsde hem met hare blanke armen, toen hy in het tuinsalon verscheen, en hy drukte haar teeder aan zyn hart. Zy waren eene poos buren geweest, hy was een kind van ■goeden huize, welopgevoed, beter zelfs dan gewoonlijk, en zy hadden als kinderen met elkander gespeeld. Zy hadden elkander leeren liefhebben, toen zy ouder werden, en al deed het noodlot hunne wegen ook ver uiteengaan, toch hingen zy nog met jeugdigen gloed aan elkander. Hy was begonnen te spelen en had toen in het geloof aan het terugwinnen van het verlorene terdege de bezittingen der ouders aangesprokenook die van een bloed verwant. Hy geraakte in allerlei avontuurlijk gezelschap; niet weinig edellieden, hoogge plaatste personen waren in het gezelschap der avontuurlyke „Szegény legényck", der zoogenaamde „arme jongens", te vinden. Des avonds ontmoetten de twee elkander dikwyls eenige minuten in het eenzame pavil joen, om het verlangen van het weerzien te bevredigen. „Ik beef voor jel" fluisterde de schoone Boriska. „Je moet weg! Eer de staat van beleg niet opgeheven is, heeft myn gemoed geen rust. Ons weerzien kan je leven kosten, het kan je dood zynl" „Ik sterf gaarne, als ik jou maar zien kan! Indien ik zoo jong eeD prooi des doods moet worden, gun my nu dan ten minste, je onge stoord aan het hart te drukken. Ik heb je nog voor ditmaal laten vragen en ben ge komen, om nog eenmaal den kus van je lippen „En heb jy je daarom aan zoo'n groot gevaar blootgesteld?" „Wees nu ten minste niet bang, evenmin als ik het ben. Ze vangen my niet. Ik ontsnap hun, al omringen zy mij ook met al hunne speurhonden. Maar er kome, wat er wil; ik heb je nog eenmaal gekust; dat is zoetigheid voor elke rest van het leven 1" Hun lippen vereenigden zich tot een langen kus, zy hoorden op dit oogenblik niets dan het kloppen van hun hart. Een muisje sloop over den vloer en knaagde aan het ver scheurde behangsel van den muur. Zy hoorden het niet. Opeens weerklonk hondengeblaf in den tuin. Boriska rukte zich uit zyne armen los. „Daar komen menschen!" fluisterde zy. „En boven zal men m^j missen. Ik smeek je by al je liefde, my niet weer aan zulk een gevaar bloot te stellen. Je weet wat ik lydl" „Boriska, jou niet weerzien? Zal het nu waarachtig voor de laatste, voor de aller laatste maal zyn?" Zy zweeg. „Ik heb je gekust en ben bereid, hiervoor myn leven te geven, als het zyn moetMaar zeg, misschien kan ik je toch nog spreken zeg, wanneer zien wy elkander weer?" „Als betere sterren op ons neerzien!" lis pelde zy. De Betyaar aanvaardde den terugweg en bereikte ongehinderd het donkere straatje. Maar zyn paard was weg. Tevergeefs floot hy het en riep het luid by den naam. Het had zich vermoedeiyk losgerukt en was weg- geloopen. De jonge man vloekte verdrietig. Daarop ging hy zyn paard zoeken en wel op den weg, waarlangs hy gekomen was. Misschien verlangde het verstandige dier naar den stal terug, dien het voor twee uur ver laten had, en dus keerde Komlós Vincze snel besloten naar de czarda aan den Theissoever terug. Vóór den morgen moest hy weer in 't bezit van zyn paard zyn. Zoo ver kwam het echter niet. Een troep gendarmen omsingelde hem een uur gaans van de stad. Tevergeefs schoot hy zyn pistool af. Hy raakte niemand en werd ontwapend. De gendarmen waren ook in het bezit van z(jn paard, dat zy in de nabyheid van de afgebrande herberg onbeheerd gevonden had den. Zy hadden het dier wel herkend en zochten nu den eigenaar. Geen ander dan hy kon do brandstichter zyn. Men deed hem boeien aan en bracht hem terug naar Csongrad. Het gerecht zat den volgenden dag onder voorzitterschap van den magistraat, om den gevangen Betyaar te ver- oordeelen. Komlós Vincze hield pertinent vol, dat hy het niet gedaan had. De oude Jacob, die met moeite uit zyn brandend huis ontkomen was, bevestigde dat niemand behalve Komlós Vincze en de oude zigeunerin in den afge- loopen nacht in zyn huis geweest was. „Men zoeke de oude zigeunerin," zeide de Betyaar. „Zy alleen kan het huis in brand gestoken hebben, uit wraak dat zy, zooals do waard zelf verklaart, het huis uitgegooid is 1" De voorzitter schudde het hoofd. „Eene oude zigeunerin zoeken? Dat is de wind zoeken 1 Dat is een slechte uitvlucht, myn zoon." „Ik was daar niet." „Zeg ons dan, waar je wel waart. Waar was je, toen het huis in vlammen opging?" De roover liet het hoofd hangen. Een enkel woord had hem kunnen redden, een enkel woord. Maar zou hy verraden, dat Boriska hem in het donkere tuinpaviljoen van het vaderiyk landgoed rendez vous gegeven had? Hem, den uitgestootene, den roover? Zou hy haar voor hare liefde aan de kaak stellen, haar leven met schande beladen? Dat zou haar dood zyn. Neen, liever wilde by sterven l „Ik kan, ik mag niet zeggen, waar ik was. Maar ik heb de czarda niet aangestoken." De voorzitter haalde de schouders op. De leden van het gerecht glimlachten verachte* ïyk. De misdaad kon wel is waar niet be wezen worden, maar er waren verdachte om standigheden van ernstigen aard tegen den Betyaar. Men veroordeelde hem dan ook niet ter dood, maar tot twintig jaar zware kerker straf. Twintig jaar in den kerker I Men deed Komlós Vincze boeien aan en wierp hem in de kazematten der vesting. Twintig jaar droog by zyne ketenen. Iiy verkeerde met niemand, behalve met den ouden kerkermeester, die hem zyn voedsel bracht. Hy was een der gewilligste, volg zaamste gevangenen. Hy deed geen poging om te vluchten en er kwam geene klacht over zyne lippen. Stom en gelaten droeg hy zyn lot. Twintig jaren zyn een lange tyd en wol geschikt om een hart te breken l Een licht straal, die door de tralies van het kleir.e ven stertje zyner donkere cel viel, hield hom staande en de gedachte, dat ook twintig jaron eenmaal voorby moesten gaan. En zy gingen voorby. De kerkermeester maakte op zekeren dag zyne boeien los. „Het doot my leed, dat gy heengaat, hoe zeer het my om uwentwege verheugt", zeide hy daarby. „Wie weet," antwoordde de bovryde ge vangene, „ik heb my aan myne ketenen ge wend. Ale ik ooit weer by u mocht komen, zou ik deze gaarne willen dragen. Bewaar ze voor my." „Wilt gy terugkomen?" „Ik droeg ze twintig jaar lang zonder

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1