N°. 10868 A°. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Woensdaa: 31 Juli. LBIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden- i 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel moer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Officieel© Renuisgevingen. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Ba g. en Weths. vaD Woubrugge makon bekend, dat het verzoek van J. BOOT aldaar, tot het mogeo oprichten van een scheepstimmerwerf (voor rjeeren aoheepebouw) en emodery, door hen i9 geweigerd. Leiden, 30 Juli. De Vereenigde Rotterdamsche tooneelisten onder directie der heeren Le Gras en Haspels sloten gisteravond de reeks hunner kermis- voorstellingen in den Leidscken Schouwburg met „Madame Sans Gêne," van Sardou, welk stuk in den loop van den winter alhier reeds tweemalen was opgevoerd en toen uitvoerig in ons blad is besproken. Wy zullen er daarom niet verder over spreken en evenmin over de opvoering. Genoeg zy het te vermelden dat het publiek op alle rangen zeer talryk was opgekomen, dat de aanwezigen zich blykbaar weer kos telijk amuseerden en dat de verschillende actrices en acteurs met mevr. Van Eysden Vink en den heer "Willem Van Zuylen aan het hoofd by voortduring levendig werden toegejuicht. Voor de akte Hoogduitsck L. O. is te 's-Gravonhage toegelaten de heer A, J. J. Verbrugge, van Leiden. Hedenmorgen vertrok van het decanaat Zoeterwoude naar Den Brielle eene processie, bestaande uit 311 personen. Voor de hoofdakte zyn te Utrecht toe gelaten de heeren R. A. Den Ouden, van Bodegrave, en A. Van Kersen, van Gouda. De heer P. Kolkert, te Kampen, heeft de benoeming tot ouderwijzer aan de Chris telijke school te Katwijk aan Zee (hoofd de heer Van der Waal) aangenomen. Ds. J. J. Van den Broek, predikant te Noord wykerhout, is beroepen by de Ned.-Herv. gemeente te Harlingen. Door den gemeenteraad van Oudshoorn is overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. mot 6 tegen 1 stem besloten, aan de bestaande gezondheidscommissie op haar verzoek ontslag te verleenen. De aanleiding tot dit besluit ligt in de minder goede verstandhouding met Burg. en Weths., die oordeelden dat de voor stellen der commissie te weinig rekening hielden met de finantiêele krachten der ge meente. Voor het examen Engelsche taal is toegelaten mej. C. Vermeer, van Haarlem mermeer. Zooals reeds is gemeld, is by de Tweede Kamer ingekomen de overeenkomst tusscben Nederland en België tot regeling van de internationale telephoongemeenschap tusscben beide staten. Hut tarief is bepaald op ƒ1.45 voor Neder land en 3 fr. voor België voor een gesprek van 5 minuten, welke tyd in bepaalde ge vallen tot drie minuten kan beperkt worden. Tusscben twee zelfde personen kunnen niet meer dan twee gesprekken achtereenvolgens worden toegestaan, tenzy er vóór of gedurende de beide gesprekken geen andere aansluiting is govra; gd. Mededeelingen van den Staat genieten de voorkeur. De duur daarvan is niet beperkt. Abonnementen voor vaste uren kunnen genomen worden voor dagelyksche gesprek ken van ten minste 10 minuten. De duur van zulk een abonnement is minstens een maand en kan van maand tot maand verlengd worden. Het tarief per maand-abonnement voor 10 minuten spreken daags is 43.50 voor Nederland en 90 fr. voor België. Te Arnhem is plotseling, ten huize van zyne familie, waar hy logeerde, overleden dr. H. W. Van Rhyn, de nestor der Zutfensche geneeskundigen. De overledene was een kundig geneesheer en om zyne voortreffelyke eigenschappen zeer geacht man. Lange jaren was hy de voorzitter van de gezondheids commissie te Zutfen. Van af de oprichting van het geneeskundig staatstoezicht (1865) was by tot voor weinig jaren altfjd een yverig lid van den Geneeskundigen Raad voor Gelderland en Utrecht. Toen Van Rhyn den 80 jarigen leeftijd bereikt had, meende hij voor deze onderscheiding verder te moeten bedanken. De overledene zou over weinige weken zyn 83ste jaar ingaan. Niettegenstaande dien hoogen leeftyd, had hy een zoodanig hart voor zyne zieken, dat de grysaard nog een dag voor zyn dood van Arnhem naar Zutfen op en neer reisde, om eene ernstige patiënte, vroeger door hem behandeld, te bezoeken. Ons land telt een hoog geacht en bekwaam geneesheer minder. Zaterdagavond werd eerst te Utrecht be kend dat mgr. H. Van de Wetering, tot aartsbisschop benoemd, van Hilversum zou komen voor zyn bisschopswijding. Betrekkelijk onverwacht kwam dat bericht. Daaraan en aan de omstandigheid dat er geen offlciëele ontvangst aan 't station zou plaats hebbon, was het toe te schry ven, dat daar by aankomst weinig menschen tegenwoordig wa ren. Die ontvangst had plaats door een paar geestelijken, in een gewoon rijtuig, waar mee mgr. naar 't aaitsbisschoppelyke paleis aan de Nieuwegracht werd gebracht, om eeni gen tyd daarna van daar, nu in vol ornaat, naar de Metropolitaankerk aan de Lange Nieuwstraat te worden gevoerd, waarr door de hoofddeur, de plechtige intocht plaats had. De plechtige mis, waaronder de nieuwe kerkvoogd kanonikaal werd geïnstalleerd, werd opgedragen door den hoogoerw. vicarius-gene- raal, mgr. P. P. v. d. Burgt, by welko ge legenheid het koor de Missa in honorem sancti Henrici, van H. Halier, zong, terwyl by de inhuldiging werd gezongen „Ecce sacerdos magnus" en „Tu es Petrus". In het priesterkoor bevonden zich vele geeste lijken uit het aartsdiocee8 (w. o. ook dr. H. J. A. M. Schaepman), terwyl de keurig ver sierde kerk met eene talryke schare van ge- loovigen gevuld was. Na een toespraak door mgr. v. d. Burgt brachten de geestelijken hem hunne hulde, o. a. door 't kussen van den ring, waarna de nieuwe aartsbisschop het woord tot geestelyken en geloovigen richtte en diep ge roerd verklaarde zich bewust te zyn van de zware taak, hem op de schouders gelegd, maar die hy onder hoogeren bystand trouw hoopte te vervullen. Utrechts katholieke gemeente, die in deze bisschopsbenoeming haar wenech vervuld ziet, hoopt dat de werkzaamheid van mgr. v. d. Wetering tot in lengte van dagen zyn moge. De Hilversumsche gemeente daarentegen treurt over 't verlies van haren herder, als hoedanig hy zich in den korten tyd van zyn daar zyn heeft doen kennen. Yoorloopig als reeds gemeld keert mgr. Van de Wetering naar zyne pastorale ge meente terug, om op nader te bepalen dag blyvend bezit van den aarts-bisschoppelyktn zetel te nemen. Aan de „Locomotief" wordt uit Den Haag gemeld dat de ingenieur van den Indi- schen waterstaat, H. H. Van Kol, de bekende Rienzi, thans met verlof in Nederland, met 1 Sept. wegens lichamelyke ongeschiktheid gepensionneerd wordt. De heer P. Van der Vliet, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accynzen te Tilburg, heeft bedankt voor de hem aangeboden betrekking als controleur van financiën in West-Indié. Benoemd is tot directeur der stoomzui- velfabriek te Tolbert P. Zandstra, te Roden. Door hot bestuur der Huishoudschool te Utrecht is, met ingang van 1 Nov., benoemd tot leerares aan die school mejuffrouw N. Cariot, to Voorburg, die haar opleiding aan de Haagsche Kookschool ontving. Te Nijmegen is overleden mr. H. C. Hooft Hasselaer, oud 82 jaren, in loven oud-burge meester van Purmerend. Er is geen politiek nieuws, zegt de Haagsche kroniekschryver van de „N. Gron. Ct", en dat is niet te verwonderen, omdat er geen politioke mannen zyn. Alles loopt weg uit Den Haag. Voor de departementen breekt nu de komkommtrtyd aan en de ministers maken er gebruik van om wat te gaan uitblazen. Zoo gaat, naar ik hoor, de premier, minister Röell, den lsten Augustus op reis, om den 18den terug tekeeren. Gunt de minister zich wat rust, hy gunt het even wel ook aan de menschen, die zyn arbeii verlichten. Ik weet niet, of de heer Röell de eerste minister is, en wellicht de eenige, die bepaalde vacanties voor zyn departement heeft vastgesteld, maar my werd verzekerd dat de ambtenaren van buitenlandsche zaken tot den rang van commies, indien zy dat wenschen, 14 dagen verlof kunnen krygen, de hoogere ambtenaren zelfs 4 weken. In de vorige 'week slaagden voor het notarieel staatsexamen, voor het eerste ge deelte de heeren: M. A. C. E. Keulen, te Kerkrade; W. G. J. Van Heerde, te Amster dam; E. J. M. De Kat, te Delft; J. W. De Wyn, to Nieuwer-Amstel; J. N. M. Robert, te Utrecht; en voor het tweede gedeelte de heeren: T. L. F. Roersch, te Oosterhout; J. A. Biermasz, te Heerde; M. Van der Laan, te RotterdamM. M. W. De Lint, te Spykenisse; W. F. H. Van Schouwen, te 's Gravenhage; W. F. Van Campen, to Nieuwer-Amstel; C. L. A. M. Van Gils, te Breda; J. G. Klaassen, te Spankeren; H. C. De Jongh, to Zalt-Bommol; A. A. Versluys, te Hoogland; en H. Heynen, te 's Gravenhage. Het XXste Nederlandsche Nationaal Zangersfeest zal 9, 10, 11 en 12 Augustus te Deventer worden goviord. Diroctouron zullen zyn de heeren J. H. L. Ryken en Leon C. Bouman. Als solisten zullen optreden mej. Jeannette De Jong en de heeren Joh. Mes- schaert en Rogmans. Medewerking wordt verleend door de Arnhemsche orkestvereni ging, de kapel der grenadiers en jagers, die der Bossche schuttery en die van het 1ste regiment huzaren. Op het programma komen voor: „Fingal" van Arnold Krug, „'s Menschen bestemming" van Brandts Buys, fragmenten uit Ryken's „Norma", „die Allmacht" van Schubert Liszt, en de „Abendmahlsscène" uit den „Parsifal." Onder de door de solisten te zingen liederen is een Ritterballade (manuscript) van den heer J. H. Kok, te Arnhem, welke door Rogmans zal worden voorgedragen. Ten beho3ve van het Nederlandsch Museum te Amsterdam is door den heer James De Fremery, te 's-Gravonzande, ten geschenke gegeven een zilveren tabakskomfoor, uit de eerste helft dezer eeuw. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. De schilder Blommers is benoemd tot ridder der Leopoldsorde. De geheele uitslag der examens ter ver krijging van eene akte als onderwyzer of onderwijzeres is als volgt. Geëxamineerd Werden 468 mannel. en 617 vrouwel. candi- daten; er slaagden 302 mannel. candidaten en 434 vrouwelijke. De minister van binn. zaken heeft aan de commissiën, in 1895 belast met het afne men der examens- in vreemde talen, alsnog aan de commissie voor do Franscho taal toe gevoegd als lid den heer L. Chatelain, oud- leoraar aan de hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus te 's-Gravenhago. Voor het huldeblyk der Drentsche vrouwen aan de Koninginnen is ruim ƒ2800 'oyeen- gebracht. Door het comitó is een schildery aangekocht van den schilder Van Hamel, voorstellende een gezicht op Anderen, ge meente Anloo. De schildery, vervat in een sieriyke lyst, zal den Koninginnen worden aangeboden, begeleid van een album, waarin de namen der geefsters zyn opgeteekend door den heer A. Grevenstuk, te Amsterdam. Het album zal versierd zyn met het wapen der provincie in zilver on op een lessenaar rusten. Te Meppel heeft het feestcomité besloten, by het bezoek der Vorstinnen op Donderdag 5 September een allegorischen optocht te houden en vuurwerk af te steken. Tevens zal men zien gedaan to krygen, dat de ver- eenigingen, die aan dien optocht deelnemen, zich met hare banieren by den rit der Koning innen op een geschikt punt zullen opstellen. Door de Zwolsche gymnastiekvereniging is besloten, in den optocht by het aanstaande bezoek der Koninginnen met een zoogenaam- den fcedelwagen deel te nemen. Burgemeester en Wethouders der Frie- sche noodlydende gemeente Westdongeradeel, van oordeel dat in de armverzorging eene betere regeling moet gebracht worden, brachten in de jongst gehouden vergadering van den Raad een ontwerp verordening op de burger lijke armbesturen ter tafel, waarin ingrypendo veranderingen worden voorgesteld. De Raad, eenparig van oordeel, dat eene betere regeling der bedeeling hoogst wenschelijk is, stelde het ontwerp in handen eener Raads commissie, bestaande uit do heeren K. Sipma, te Nes, L. Bon ma, te Holwerd, E. Kuipers, te Hantumbuizen, W. Bierma, te Holwerd, en D. Grasina, te Fornaard. De Nederlandsche Bell-Telephoon-Maat- schappy beeft hut plan om eene intercom munale telephoonlyn te leggen van Amersfoort naar Hengeloo, met zylynen van Hengeloo naar Enschedee en van Hengeloo naar Almeloo, zoo de waarborgsom door don minister van waterstaat niet te hoog wordt gesteld. De minister van marine heeft: lo. de luits. ter zee 2de kl. H. E. baron Van Asbeck en L. J. C. L. De Vriese met 10 Aug. a. s. onderscheidenlijk geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hollevoetsluïs en gedeta cheerd aan boord van Hr. Ms. kanonneerboot „Bulgia" (rol van genoemd wachtschip); 2o. met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot adspirant-administrateur by de opleiding te Willemsoord de jongelingen M. Meinesz, H. B. Van Dam, D. Kaan, P. A. Snellen van Vollenhoven en J. K. W. Franssen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 2 Aug. niet plaats hebben. Het stoomschip „Burgemeester DenTex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 28 Juli te Southampton; de „Genoral", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 27 Juli Ouessant; do „Kaiser", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 27 Juli van Marseille; „de „Prinses Sophie," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Juli Dungenessde „Utrecht" arriveerde 28 Juli van Batavia te Rotterdam; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 27 Juli van Port Said; de „Gedé", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 28 Juli van Marseille; de „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 29 Juli Point de Gallo;de „Smeroe", van Rotterdam naar Batavia, arri veerde 27 Juli te Gibraltar; do „Spaarndam" vertrok 27 Juli van Nieuw York naar Rotterdam; de „Veendam" arriveerde 27 Juli van Rotterdam te Nieuw-York; do „Prins Willem VI" arriveerde 29 Juli van West- Indië te Nieuw-York. By koninklyk besluit is agreatie verleend aan de door het kapittel der ridderlyke Duïtsche orde Balye van Utrecht gedane keuze van E. J. baron Van Pallandt, commandeur der ridderlyke Duitsche orde Balye van Utrecht, tot coadjutor dier orde. De kapt.-luit. ter zee J. C. Van Wessem, met 6 Aug. a. s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. monitor „Tyger" en dat bevel alsdan opgedragen aan den luit. ter zee lste kl. J. Bollaan. Ei'ii avond ia het Kurliaus te S. 3) Tien minuten later wordt het jonge mensch onrustig, rekt zich uit, om naar den bediende om te zien, doch tevergeefs; overal ziet hy ysjes brengen, doch zyne Lize wordt vergeten. Ik begryp niet waar die vent biyft; ■weet jy zyn nummer nog? Ik geloof niet, dat ze nummers hebben, Eduard! Wolzeker, lieveling, die hebben ze altyd weet je dan nog, hoe of hy er uitziet, want hij zal een standje hebben. Wacht, is het die niet? Sta eens even op, Lize! Die déar! neen links, met dien zwarten koevel I Ik geloof het wel, maar ik durf er niet op zworen I Dat hoeft ook nietl Zeg, wanneer breng je het ys, hè? Wat is dat hier voor bediening? Ja, mijnheer, ik kan niet iedereen tegeiyk helpen Wat, moet jy hier iedereen bedienen? Wat is dat voor gekheid? Je haalt me gauw ys en dadeiyk 1 De man verdwynt. Wat kan men onredelyk spreken, als men verliefd is en de aange bedene wordt niet gauw genoeg op hare wenken bediend I O, daar heb je myn besten vriend! Bonjour, amice 1 Deze keert zich om. Mag ik je eens even aan myn meisje voorstellen? En dan is er een gebuig en gefeliciteer en worden er nog eenige woorden gewisseld, waarna de vriend vertrekt, den ander achter latende, verrukt, dat hy weer eens heeft kunnen voorstellen en eeuwig nieuwsgierig, hoe Frits zyn aanstaand vrouwtje wel vinden zou. Ik geloof wel, dat hy haar mooi vindt, dacht de blind-verliefde. Nu, dat denkt men natuurlyk altyd; niemand is zóó mooi en zóó lief en zóó smaakvol en zóó élégant in de oogen van een aanstaand echtgenoot, als het meisje zyner keuze, en zoo veronderstelt hy ook, dat iedereen haar minstens „mooi" moet vinden. Later komt het ys gelukkig. De jongedame laat het zich welgevallen en uit daarna den wensch om eens te gaan loopen. Daar gaan ze dan gearmd, zoo innig gelukkig in eikaars bezit, met eene toekomst voor zich, waar Dooit de zon zal ondergaan, waar ze eeuwig zal schynen, in hun oog. En toch, elke zon nygt ter kimme, vroeg of laat, eene lieflyke herinnering achterlatende, of eene, vermengd met sombere overdenkingen, welke den mensch in den avond zyns levens wee moedig in het verleden doen zien. Doch zy beiden staren nu in de laatste stralen der ondergaande zon en roepen haar uit hun liefhebbend hart een tot weerziens op mor gen toel De bovengaleryen, voornameiyk bezet door rookende heeren met hunne respectievelyke echtgenooten, zien er in de pauze ook vrjj verlaten uit. Nu, het is dan ook geen wonder, dat die dames verlangen naar de frissche lucht, want het kan geducht warm wezen. De kinderen, natuurlyk veelal present, zyn nog lastiger dan thuis, zooals over het paard getilde kleinen steeds zyn, die gewend worden mede uit te gaan en altyd hun zin te krygen. Toe, pa, dwingt een meisje van ongoveer acht jaar, ga nu mede naar beneden; we zitten al zoo lang en wat heb je er aanl Hé ja, stemt eene oudere editie er mede in; dat moesten we doen; we kunnen hier niet altyd blyven braden; alle meisjes gaan eens wandelen in de pauze; kykmaar! Mama is reeds overeind op het bevel harer dochters, doch papa, die niet zoo jong meer is en bly eens uit te rusten van de beslom meringen van den dag, laat zich zoo gauw niet beprateD. "Wat hebben jullie weer een haast en mama natuurlyk ook; 't is onbegrypelyk, Julie, zooals je die kinderen verwent; maar ik bedank er voor, dan moet je voortaan maar alleen met ze gaan; ik gelyk wel jullie speel pop, die je maar op en neer laat daDsen van boven naar beneden; neen, om den dood niet, ik biyf waar ik ben! Papa is rood van woede, maar zyne vrouw daarentegen neemt de meisjes heel bedaard by de hand en zegt: Komt, kinderen, laten wy maar samen gaan, papa is kwaad! Ze wilde er aan toevoegen: „als vanouds", maar bedacht zich nog bytyds. Ze ziet ge lukkig niet den verwytenden blik, welke haar volgt; 't zou baér wel nietpereooniyk treffen, maar voor de kinderen, die toch al zien, dat hun haan steeds koDing kraait, zou de aan blik van den beleedigden vader nog erger ge weest zyn. Hy bromde iets tusschen de saam geknepen lippen, iets onverstaanbaars voor een ander, doch het gaf lucht aan de opwellingen van zyn gekrenkt hart. Hy ge voelde zoo diep zyne onmacht tegenover die drie vrouwelyke wezens, die het steeds eens waren om zich tegon hem, het hoofd des huisgezins, te verzetten. Arme vader l Welk een gevoel voor een man, vooral voor een bejaarden man, met eene jonge vrouw en twee kinderen, in huis niets te beteekenen, en buitenshuis, voor het oog der wereld, evenmin; want hy wist dat de menschen om hem heen het gezien en ook gehoord hadden. Zoo, Van Kasse, zoo alleen? Daar was een oude kennis, en met zulk een man, die iemand goed begrypt, kan men zoo gemakkelyk praten en dat verzet het leed. Spoedig daarop waren dan ook beide heeren in druk gesprek gewikkeld en vergat de bedroefde man voor eeDigo oogenblikken het verdriet, hem aangedaaD, onder het rooken van een smakeiyk sigaartje, totdat de kapel wederom hare uitvoering hervatte, de vriend hem vaarwel zei en hy de terugkomst van vrouw en kinderen 2at af te wachten. Zy, van haren kant echter, hadden dapper tus schen de menschen heengedwarreld, nu en dan eens geknikt tegen goede bekenden, waren eens aan den praat gehouden door eenige kennissen en ontmoetten juist een familielid, toen ze op het punt waren zich strandwaarts te begeven. Zoo, hoe gaat het met jou, Julie? We hebben elkaar in lang niet gezien, zeide de oom vriendeiyk; en de man, waar is de man? Die zit boven, gaf ze koel ten antwoord; hy had geen zin om mede te gaan, en de kinderen wildon eons naar beneden en nu troonen ze me naar het terras; och, ze zyn jong en ik ook, en we houden nu eenmaal van de vroolykheid, nietwaar, kinders? Dag, oom! En zoo wandelden de drie lustig voort en vergaten weldra, dat er iemand was, die hen wachtte. Zy, de moeder, dacht er wel aan, maar ze was nu niet van plan zich altyd te laten regeerende meisjes hadden geiyk,het was er niet om uit te houden en hy moest nu steeds boven zitten, om maar te rooken, en zy vond het verschrikkelyk, aldierookers om haar heen. Voila, dat is doodeenvoudig! Ze zou wel zorgen, dat ze voor het eindo weer binnen waren. Mina, zei een aardig blondinetje, zie jt, daar mevrouw Van Kasse met dio kindoren, die ziet men nu eeuwig zonder haren man; men zegt dat het zulk een ongelukkig huwe- lyk is, daar ze hem getrouwd heeft, omdat ze een ander, dien ze hebben wilde, niet krygen kon. Ocb, Jeanne, dat moet je niet gelooven, antwoordde hare oudere zusteral dio praatjes van de menschen; zo vertellen zooveel kwaad; wie weet, wat ze van ons wel rondbazuinen. Zie liever eens naar de sterren aan den prach- tigen blauwen hemel en naar de volle maan daar kyk ik liever naar, dat stemt den mensch beter, geloof me. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1