N°. 10867 A\ 1895 feze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Dinsdas 30 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenI f 1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 29 Juli. Op a. s. Donderdag 1 Aug., des voorm. tien uren, zal ten raadhuize te Zoeterwoude de openbare aanbesteding plaats hebben van het opsteken en blusschen der straatlantaarns in 1895/96 en te halfelf zal de verpachting van het vischwater der gemeente geschieden Beroepen ie naar de Ned.-Horv. gemeente te Breedevoort de. Koops, te Valkenburg, by Leiden. Den 6den Augustus a. s. hoopt A. C. A. Schoonemoyer den dag te herdenken, dat hy vóór 25 jaren werd aangesteld tot rijksveld wachter, in welk tijdperk hy op de navol gende standplaatsen is gestationneerd geweest: Middelburg, Leiden, Somraelsayk, Rotterdam, Kolynsplaat, Bodegrave, en sedert April 1888 te Utrecht. De Staatscourant van 28/29 Juli bevat de volgende benoemingen (by kon. besluit van 26 Juli) tot 2den luitenant van cadets, herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie By net wapen der infanterie: by het lste reg. S. A Reitsma, W. Dozy, J. P. Weegewijs, L. T. A. Van Hasselt en A. A. Klercq; by het 2de reg. J. N Van den Berg, G. Le Poole, J. W. Van Oorschot, P. F. W. Van Romondt en J. C. Grotendorst; by het 3de reg. L. A. Bedet, R. L. Scbolton, P. J Roogaert, A. M. Vorstman en W. F. Engelhart; by het 4de reg. J. Tersteeg, M C. T. Van Ryen en J. H. C. P. Brandt; by het 5de rog. P. K. M. O. Gude, J. H. Hardenberg, J. R. L Jans en F. E. Knoote; by het 7de reg. A. Meyroos en G. Van Tienhoven; by het 8ste reg. jhr. E. R. Van der Wijck, T. L. Van Maaren on S. baron Van Heemstra. By het wapen der cavalerie: by bet lste reg. huzaren jhr. H. A. Van Reigersberg Ver 8luys, R. O. Van Manen en L. Roelfsema; by het 2de reg. N. J. C. J. ThirionC J. G. L. Van den Berg van Saparoea en W. J. H. Brandon; by het 3de reg. J. H. Pynappel en R. A. baron Van Hardenhroek van Lockhorst. By het wapen der artillerie: by het lste reg. vesting artillerie G. C. Pragor, J. Irish Stephenson en I. Bessem; by het 2de reg. H R. Boeree, J. Kloosterhuis en M. Irish Stephenson; by het 3de reg.H.L. J.Haakman en jhr. J. G. L. Calkoen; by het 4de reg. H. J. Van Eyk. By het wapen der genie, by het corps genie troepen J. Van Oldenborgh en J. Gualthérie van Weezel. By bet wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indiö, J. H. C. Vastenou, M. W. Broekman, W. V. B. Van Bylevelt, J. E. W. Verschuur, H. Van der Sande, C. C. H. Smit, J. J. Mulder, W. L. Einthoven, W. B. Regen- hardt, G. E. Visscher, P. H. v. d Linde, A. J. Ensink, J. D. Cox, H. P. C. Hoetjer, W. A. H. Du Cloux, C. W. Van Ginkel, J. F. E. Willerasz, F. M. L. Horsting, A. Hartevelt, F. B. Nunnink, H. J. Van Zyll de Jong, T. D. Struick en H. Romswinckel. By het wapen der cavalerie van het leger in Ned. Indië J. Amesz, A. W. Schneider en C. L C. De Bruin. By het wapen der arti!lerie van het leger in Ned.-Indië, H. J. D. De Fremery, W H. C. Holle, W. A. Blits, N. J. G. E. Rückert, A. R T. Bouman, H. C. J. Smoets, J. J. F. A. Beunk, H. Kerremans, C. Führi, G. J. Voorwyk, J. Schültz en R. Van Eek. By het wapen der genie van het legfr in Ned. Indiö, H. Van Tongeren, T. Van Erp en P. Van Drimmelen. In ruim 72 jarigen ouderdom overleed gisteren te 's-Gravenhage mr. J. Kappeyne van de Coppello, oud-minister van binnen- landsche zaken, oud-lid van de Tweede en Eerste Kamer. Als uitstekend jurist van klassieke vor- ming, als een man van diepzinnige studio, groote scherpzinnigheid en vernuft, oefende hy jaren lang de rechtspr^ktyk uit en be kleedde hy vroeger de betrekking van ryks advocaat. Als schryver leverde hy vaak weten schappelijke beschouwingen van hooge waarde in rechtsgeleerde tydschriften en bladen In 1852 door 's Gravenhage schier een parig tot Kamerlid afgevaardigd, vertegen woordigde hy de residentie tot 1866 en later Haarlem van 1871 tot 1877. Vooral na den dood van Thorbecke nam hy een hoogen rang in by de liberale partij Ten gevolge van de bekende adresparagraaf over het onderwys noopte hy het tweede ministerie-Heemskerk tot aftreden en (rad hy zelf voor binnenlandsche zaken op in htt liberale Kabinet, dat de schoolwet van 1878 tot stand bracht. Ook stelde hy het departement van waterstaat in, doch trad in 1879 af, wegens weigering der Kroon om tot de grondwets herziening te machtigen. Do rol van Kappeyne in het staatkundig loven is van overwegenden invloed geweest op de politiek der laatsto 15 jaren. Waarschynlyk zal de begrafenis aanstaanden Woensdag te twaalf uren op Eik en-Duinen plaats hebben. De Nedorlandsche mail, met berichten uit Oost Indió, wordt hedenavond hier ver wacht. By koninklyk besluit is met ingang van 1 Sept. a. a. benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Middelburg, J. C. Fischer, aldaar. Benoemd, by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot militair apothekers P. C. Endt, geboren to Zaandam, en J. F. Pool, geboren te Druten. Aan J. Cuyle (zich ook schry vende J. Kule), een pensioen toegekend van f 181. De heer J. F. A. Pool benoemd en aange steld tot militair apotheker der 2de klasse by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië. Ter voldoening aan art. 59 der Grondwet heeft de minister van buitenlandsche zaken aan de Tweede Kamer doen toekomen een afdruk van de op 11 April jl. te 's-Graven hage tusschen Nederland en Belgiö gesloten overeenkomst tot regeling van de internatio nale telephoon-gemeen8chap tusschen beide Staten. Bij koninklyk besluit van 26 dezer is de aanstelling van mr. J. F. Houwing tot gewoon hooglet raar aan de gemeentelyke universiteit te Amsterdam bekrachtigd. Voor de akte Engelsch (L. O.) zyn te 'ts Gravenhage toegelaten de heeren F. F. Duyverman, van Leiden, en H. J. Knobbout, van Boskoop. Voor de hoofdakte zyn te Haarlem geslaagd de heeren J. Rodenboog, H. Kunsel en M. Kikkert, te Aalsmeer. De minister van binnenlandsche zaken hoeft: lo. met ingang van 1 Aug. a. a. aan J. H. Coronel, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als bediende (amanuensis) by het Koninklyk Penningkabinet; 2o. voor het tydvak van 1 September 1895 tot en met 31 Augustus 1896, aan de Polytechnische School benoemd: tot tweeden assistent aan hot bacteriologisch laboratorium A. Van Deldon, technoloog, te Nieuw-Beerta, en tot assistent by de geodesie, het landmeten en waterpassen F. J. H. M. Thys, civiel-ingenieur, te Delft. De minister van marine heeft: lo. den kapitein luit. ter zee G. A. Van der Mieden, bel. st met do betrekking van stafofficier der zeemacht in de maritieme directie te Amster dam, met 1 Aug. a. s. eervol van die be trekking ontheven en op non act. gesteld; 2o. den luit. ter zoo 2de kl. jhr. G. L. Van Panhuys, gedetacheerd by het departement van marine en toegevoegd aan den clïef der afdeehng Hydrographie, met 1 Aug. a. s. eervol van de detacheering ontheven en op non act. gesteld; 3o. den officier van adm. 2de kl. A. L. Koops, uit Oost-Indiö in Neder land teruggekeerd, op non act. gesteld. Do gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 30 dezer niet plaats hebben. De generaal majoor jhr. L. J. H. Teding van Berkhout, commandant der stelling van het Holl. Diep, zal eerstdaags den dienst met pensioen verlaten. (N. E. C.) Op Zondag 11 Augustus a. s. zal met veel luister herdacht worden het 250 jarig bestaan van bet gymnasium en het klooster der Prtters Franciscanen te Megen (N.-B). Zy, die het examen van geöxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, moeten zich daartoe vóór 25 Augustus a. s. 8chrifteiyk by het departement van binnen landsche zaken aanmelden. De Loidsche Zwemclub hield gisternamiddag in de zweminrichting „Rhynzigt" haren aangekondigden nationa- len zwemwedstryd. De voorteekenon waren niet erg gunstig, in zooverre althani dat, al had men hier met een waterfeest te doen, men ditmaal over te veel water zou te beschikken hebben, want voortdurend vielen er hevige regenbuien. Het terrein was als gewooniyk met vlaggen en wimpels versierd en, rekening houdende met het weder, was de opkomst van het publiek, w. o. ook dames, die met parapluies gewapend kwamen aanzetten, vry bevredigend. De wedstryd, welke om twaalf uren een aanvang nam, en waaraan door zwemmers uit Leiden, Amsterdam, Rotterdam, Uirecht en Arnhem werd deelgenomen, had den volgenden uitslag: No. 1. Rugzwemmen voor adspirant-leden der „L. Z.-C." Lengte der baan 40 meter. 4 Deelnemers. Pryseen kunstvoorwerpE. Douwes Dekker in 395/s sec. Premie: een kunstvoorwerp: W. Burck in 49j/5 sec. No 2 Buikzwemmen voor leden der „L. Z.-C.", die vóór 1 Mei 1895 geen prys gewonnen hebben. Lengto der baan 80 meter. 9 Deel nemers. Prys: Zilveren medaille: W. L. Immink te Rotterdam in 1 m. 13 sec. lste premie: Bronzen medaille: H. A. De By Jr. te Rotterdam in 1 m. 15 sec. 2de premie: Bronzen medaille (uitgeloofd door de leden J. P. L. Hagen en P. H. Romeyn), S. J. Sala te Leiden in 1 m. 22 sec. No. 3. Waterspelen (kersonhappen) voor leden der „L. Z.-C.", beneden 18 jaren - 5 Deelnemers Prys: een kunstvoorwerp: Just O'Breen in 1 m. 26 sec. Premie: Ide n, D. G. Draayer in 1 m. 27 sec. No. 4. Buikzwemmen voor jongen3 van de Kweekschool voor Zeevaart Genooligd door een der loden. 8 Deelnemers. Do tyden liepen van 1 ra. 21 sec. tot 2 m. 6 sec. Elk der jongens ontving een toepasselyken prys, nl. een kistje sigaren, een gevulden sigaren koker, een vuursteen, enz. No. 5. Rugzwemmen voor leden der „L. Z.-C." - Lengte der baan 80 meter. 5 Doel nemers. Prys: Groote zilveren medaille: N. E. O te Amsterdam in 1 m. 43/e sec. Promij: Groote bronzon medaille: J. F. De Vogel te Rotterdam in 1 m. 9 sec. No. 6. Rugzwemmen voor leden der „L. Z.-C.", die vóór 1 Mei 1895 geen prys ge wonnen hebben. Lengte der baan 60 meter. Prys: Zilveren medaille: L. Bouman te Amsterdam in 68%/s sec. Premie: Bronzen medaille: E. A. Kruysse te Amsterdam in 59®/s sec. No. 7. Buikzwemmen voor adsnirant-leden der „L. Z.-C." Lengte der baan 60 Meter. 4 Deelnemers. Prys: een kunstvoorwerp: E. Douwes Dekker in 1 m. 9/s sec. Premie: een Kunstvoorwerp: Just O'Breen in 1 m. IO'/j sec. No. 8. Buikzwemmen voor gediplomeerden der „L. Z.-C." Lengte der baan 60 meter. 9 Deelnemers. Prys: Zilveren medaille: S. J. Sala in 1 m. 10'/5 sec. lste premie: een kunstvoorwerp: C. A. J. Quant in 1 m. 16 sec. 2de premie: Idem: D. G. Draayer in lm. 23 sec. No. 9. Buikzwemmen voor leden der „L. Z.-C." Lengte der baan 160 meter. 4 Deel nemers. Prys: Groote zilveren medaille, uitgeloofd door een der leden: C. W. V«»n Hasselt te Rotterdam in 2 m. 48'/s sec. Premie: Groote bronzen medaille, uitgeloofd door een der leden"W. Mensens te Arnhem in 2 m. 49'/$ sec. Noï 10. Duiken. Diepte 31/» Meter. 8 Deelnemers. Prys: Groote zilveren medaille, uitgeloofd door een der leden U. V. W. te Utrecht in 24Vs 80C- PremieGroote bronzen medaille, uitgeloofd door een der ledenC A. J. Quant te Le den in 255/s sec. No. 11. Waterspelen (het aan wal brengen van varkensblazen) voor leden der „L. Z. C." 6 Deelnemers. Prys: een kunstvoorwerp: G. J. Sala in 1 m. 14 sec. Premie: een kunstvoorwerp: J. F. De Vogel in 1 m. 49*/s sec- Het bestuur der „Leidsche Zwemclub" be staat uit de heeren C. J. Leendertz, voor zitter; J. M. O'Breen, vice-voorzitter, W Draayer, secretaris; C. W. H. Verster, penning meester, E Th. Witte en M. Rappard, com missarissen. De weistryd zelf wekte by de toeschouwers veel belangstelling op, de mededingers werden voortdurend luide toegejuicht en vooral de waterspelen wekten den lachlust op, in hot byzonder do pogingen om in het laatste nommer 6 blazen te gelyk aan wal te brengen. Van allen mislukte dit echter, ook met 5 cn 4, totdat het getal op 2 werd bepaald. Tojn slaagden er van de 6 kampioenen nog slechts Niet alleen vóór, maar ook tydens de wedstrijden vielen er plasregens, en in de tweede pauze, tusschen No. 9 en 10, een zoodanig met sterken wind gepaard gaande, dat elfs vlaggenstokken braken en met wimpel en al naar benoden kwamen. Alles zocht toen ondtr de veranda langs het bassin een goed of liever droog heenkomen. De wedstryd was om vyf uren afgeloopen en toen werden de pryzen uitgereikt door een der leden van de jury, den heer De Groot, president der „Rotterdamsche Zwemclub". De overige leden der jury waren de hoeren B. R. R, Capteyn, voorzitter van den „Nederlandschen Zwembond"; W. E. Bredius WEz., secr tariu van idem en voorzitter van de „Amsterdarosch) Zwemclub"; J. M. O'Breen en H. J. Van Nouhuys, te Leiden. De uitreiking der pryzeu geschiedde met toepasselyke aanspraken en gelukwenschen, met het herhaalde uiten dat de herboren „Leidsche Zwemclub" steeds in bloei moge toenemen en dat zy als afdeeling een sieraad moge uitmaken van het groote geheel, dat de echt nationale sport in eere tracht te houden, nl. van den „Nederlandschen Zwem bond", uit welks voorzitters naan spr. dezj eervolle taak volbracht, omdat de heer Cap teyn, wegens het gevorderde uur, waarop de wedstryd was afgeloopen, verhinderd was zelf langer te blyven. Toen de wedstryd was afgeloopen, begen de zon heeriyk te scbynen. Eet. avond iu liet kurliaus te S. 2) Maar die menschen van de contróle zien er altyd zoo onaangenaam en zoo kwaad uit, precies alsof ze een ieder met hun blik willen doorboren, en dat gaat óók niet; ze zyn toch de kening niet! Degetn, die dit in het midden brengt, heeft ook niet geheel ongeiyk, want het is opmer- keiyk met wdke waardigheid die lui de menschen en de kaarten beschouwen, en in dien men zich niet heel netjes en onderdanig gedraagt en op alle passende en onpassende vragen, welke zy soms stellen durven, niet bedaard en vriendeiyk antwoordt, dan loopt men steeds gevaar om weggestuurd te worden. Geen wonder ookl Men kiest hoofdzakelyk voor deze beambten (zoo werd my verteld) mannen, die vroeger sergeant zyn geweest, en die nu het best de recruten heeft kunnen uitschelden, die wordt door de Kurhaus-directie gekozen om het den bezoekers aangenaam te maken. En de menschen, die nu by dit geval der dame al binnenzaten, staken ook de hoofden by elkaar en hoopten iets op te vangen omtrent het gebeurde; doch dat gaat moeilijk, want de gesprekken, welke dooreen- loopen, zyn te lastig voor combinatie. Ieder een gaat weder zitten, want dit weten ze ten minste: dat er eene weggestuurd is, en dat is eene afwisseling om over te denken, voor de habitués in ieder geval. Gedurende de eerste nummers dus van het programma zyn er steeds laatkomers, die zich vlug naar binnen werken; verder op den avond houdt dit natuuriyk op, doch niet het gevlieg en geduw om de stoelen heen; den geheelen avond door zyn de paadjes bezet of worden begaan door menschen, die on- mogelyk plaats konden krygen, muzikaal zyn en erg gesteld op Kogels muziekdezen worden steeds gehinderd door anderen, die naar buiten moeten, omdat ze het niet langer in de benauwdheid kunnen uithouden, of eens een dansje gaan doen in de conversatie zaal, of wederom om andere redenen. Dat is ztker: er is een voortdurend gescharrel; rust kent men er zelden, zelfs niet onder de lieflykste muziek, zoodat de dirigent van het orkest menigmaal knorrig omkykt; er is steeds ge praat en gelach, steeds een hinderen van elkander, nu ten opzichte der zitplaatsen, dkn wegens het doordringen, en deze neemt dit kwaiyk en die wederom dikt. Op het oogen- blik klinkt het „Largo" van Handel, en daar dit by het Haagsche publiek nogal gewild is, doet iedereen zyn best eens stil en rustig te zyn. Dit gaat dan ook vrfiwel voor eene stampvolle zaal; alleen het kraken der laarzen en der trappen, veroorzaakt door menschen, die het toch niet langer boven of beneden kunnen uithouden, neemt weder veel van de illusie weg. Maar men is het algemeen eens: er moet wkt wezen! Toch oordeelen sommigen wederom anders, want men „sst" nog eens en vergeet te bedenken, dat men zelf daar mede ook stoort. Hé, ik wilde, dat die lui thuisbleven, die nooit eens even kunnen wachten met dat trappen loopenwat doen ze hier I De dame, die deze gedachte overluid durft uiten, wordt wederom aangekeken door een oud heer, die een en al „er in" was en nu weder „er uit" is. 't Is toch bespotteiyk, dat je hier nooit spreken kunt of de menschen kyken oml Zoo oordeelt zy, die aanmerking maakte op het loopen der anderen. Het „Largo" is uit en het orkest zal eenigen tyd zwygen, om vervangen te worden door de schuttery buiten. Vele menschen blyven zitten uit angst om hunne plaats te verliezer., anderen kunnen het onmogeiyk langer uithouden en offeren in vredesnaam dat genot op; eenigen kunnen dat gerust doen, omdat ze vóór in de zaal besproken zitplaatsen hebbenanderen wederom hebben afspraken om elkaar in de pauze te vinden en moeten er dus ook uit. Zeg, Fie, ga jy maar met Jan, hoorl Ik zal wel op de stoelen passen. Fie, eene oude jongejuffrouw, jeugdig uit gedost, dringt met Jan, haren ongetrouwden broeder, door de opgestapelde menigte; dat naar buiten gaan is ook zoo gemakkelyk niet; daar heeft men geduld voor noodig. Fie, niet zoo dringenen de broer trekt haar ruw by den arm; dat gaat zoo niet; rustig watik kan je niet byhouden Nu ja, maar ik moet de lucht in, merkt Sophie op; ik kaa het nu eenmaal niet zoo lang uithouden in die snikhitteik kan me maar niet begrypen dat se niet beter venti- leeren Yentileeren? Vindt je die stuk of zes groote, openstaande ramen nog niet genoeg? Ik vind, dat 't juist altyd tocht I Tocht? Daar achter in die benauwde zaal? Dat is óók watl Als ik de baas waal maar Marie moet steeds de plaatsen kiezen ouder gewoonte, dan ging ik hier zitten, zie je, hier heeft men de lucht. Nu, lucht kan je thuis ook hebben, als je voor een open raam gaat zitten, maar we komen hier voor de muziek, daar betalen we ons geld voor, en daar Kogel nu byna nooit buiten wil spelen, moeten we kiezon tusschen lucht en Kogel, want Kogel in de lucht, dat bestaat nu eenmaal niet l En boven dien, waarom ga je dan mee, biyf voortaan thuis; je moet er altyd dadeiyk weder uit, zóó als je er in bentl Zoo, en al die andere menschen dan? O, dat zyn meest allen geabonneerden die hooren deze muziex alle avonden, dat verandert I Nu, ik ben dankbaar, dat wy niet ge abonneerd zyn, hoor! Altyd in dien bakoven, en dan zulk eene moeite om er uit te komen ik zou je danken, is me dat eene zomerver- makeiykheidlGoddank, pf, pf, daar voel ik weder de zeelucht en hoor wel wat minder mooie muziek, maar ben toch blydat ik hier sta Zomervermakeiykheidl Dat begreep deze niet geabonneerde niet helder I Daarvoor komt men ook niet in het Kurhaus; men zou het eene zomersche concert zaal kunnen noemen, waar de Hagenaars heengaan, omdat de muziek werkeiyk uitstekend mooi isdan, omdat alle kennissen het doen; ook om met nieuw modisch 3 toiletten te schitteren, anderen te zien, die de mode nog nauwkeuriger by houd jd, aan afspraakjes te voldoen of nieuwe ken nis aan te knoopen. Ook voor ouders, mot verscheidene dochters gezegend, is deze uit gang niet te versmaden; in de pauze toch worden ze eens afgehaald en wandelen dan op en neer langs do zeezyde van het terras en dat is aangenaam; zóó komt men in kennis! Die zyn blyven zitten, verlangen dan wel iets te gebruikenvan alle kanten hoort men „aannemen!" roepen en de kelln r* komen zwaar beladen met opgestapelde bladen aanvliegen, om een ieder zoo spoedig mogelyk te laven. Lize, wat zal je gebruiken? En dat pas verloofde mannetje buigt zich naar zyn meisje om orders te ontvangen. Ze hebben nog een aardig plaatsje gevonden, wel op zyde van een pilaar, zoodat ze Kogel moeilyk kunnen zien, maar dat is niets; als ze zeiven maar door de kennissen worden opgemerkt, dan zyn ze tevreden; veel ruimte hebben ze ook niet, maar .dat is ook alweer niets, integen deel, zoo dicht by elkaar is gezellig. Geef my maar een ysje, Eduardje weet wel, dat mag ik zoo graag. Aannemen, één ysl Asjeblieft, mynheer 1 Ik hoop maar, dat hy het gehoord heeft, engel! Nu ja, het heeft geen haast l Nu, merkt iemand op, die dichtby zit, men kan wel zien, dat dat een geëngageerd paar is; wat kykt hy verliefdl (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1