N°. 10864 (§eze (jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 Juli. Feuilleton. De noodlottige fauteuil. "Vrijdag 26 •Juli. A°. 1895 LSIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER ADVERTENTIËN "Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de atad wordt 0.05 berekend. Officiëele Kouiiisjjevingen. Burgemeester en Wot houders van Zoetermeor brengen ter openbare keunie, dut de door hen aan den Raad overgelegde reken.ng van de inkomsten en uitgaven dier gemeente, over den dienst van 1894, gedurende veertien dagen, on wel van Dinsdag den 23sten Juli tot en met den öden Augustus aan staande, op do Secretarie dier gemeente voor een iedor ter lezing is i odergelegd en aldaar tegen be taling der kosten, in afdohrift, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Op de Amsterdamsche tentoonstelling voor het hotel- en reiswezen zfin toegekend: eere- kruisen aan dr. P. J. Kaiser en de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij een gouden medaille aan de heeren Scbudel Co., allen te Leiden. Ook de bekende firma Draisma van Valken burg, te Leeuwarden, ie voer bare inzending levertraan wederom met goud bekroond. Gedurende de 1ste helft der maand Juli zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: A. Verwey, Delft; Consul v. Edioburg, 's-Gravenhage; v. Kalke, Oud Btierland; A. De Ridder, Rotterdam; A. Beecker, Sloterdfik M. De Haan, Utrecht. Briefkaarten: A. Eggers, E. "Werter, P. v. Wyk, Amsterdam; N. Schellinghout, A. Lin- schoten, 's-Gravenhage; J. Smit, Rotterdam; J. v. Dam, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar het buiten land: C. Becker, Solingen; Sanders De Wit, Wiesbaden; Barouchier, Parijs. Bij de door den heer G. Blommestein, architect, gehouden aanbesteding tot het bouwen van een fabrieksgebouw aan do Haagsche Trekvaart te Zoeterwoude, nabij Leiden, waren de volgende inschrijvingen gekomen van de heeren J. Botermans f 4800, H. Verhaaff ƒ4989 en H. P. L. Vorst f 5010. Door den Raad der gemeente Tor-Aar Ie eervol ontslag verleend aan den heer H. Jager als onderwijzer en aan mejuffrouw A. Dondorff als onderwijzeres aan de openbare lagere school aldaar. De rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente Ter-Aar over den afgeloopen dienst 1894, welke den Raad is aangeboden, is gedurende veertien dagen ter inzage voor een ieder op de gemeente secretarie neder- gelegd en aldaar tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gestold. Benoemd is tot onderwijzer aan de open bare lagere school aldaar de heer Huibrecht Groenendijk en tot onderwijzeres aan dezelfde school .mejuffrouw Jacoba Agatha Bos, beiden wonende te Alfen aan den Rijn. 0ndank6 een request, aan de Hooge Regeering verzonden en onderteekend door een d(rt'gtal inwoners van Waddingsveen, om den heer P. Rupke als burgemeester niet te herbenoemen, is ZEA. toch opnieuw als zoodanig voor zes jaren die waardigheid op gedragen. Ds. Harwigeen, van Harmeien, heeft het beroep naar de Geref. Kerk te Waddings veen niet aangenomen. Benoemd is tot onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de openbare school te Zoet'Tmeer-Zegwaard mej. A. E. C. Geerligs, te Z g.vaard. Door den minister van financiön zijn benoemd tot experts voor de invoerrechten do heeren: J. J. Kreling, M. Sanson, G. A. Jacobs en J. M. Scheffer te Rotterdam; A. J. Willing, J. B9kker, J. De GraaD, J. M. Klint en L. C. C. Wolfgramm te Amst» rdatn; H. Koppel Jz., L. Lansberg, K E. M. Van Waveren, J. A. Van der Kolk en F. C. H. Swertz te 's-Gravenhage, en A. Meyer HCz. te Nieuwer-Amstel. Van de 57 jongtlieden, die zich hebben aangemeld voor het toelatingsexamen tot het reserve-kader, dat den 12den dezer in ver schillende garnizoensplaatsen werd afgenomen, hebben 3 niet voldaan. De overigen verwierven een bewijs B, dat hen in staat stolt, reeds dadelijk, of eerlang, eene verbintenis als vrfi willigers voor het reservekader te sluiten. Zij toch, die nog ongeoefend waren in de behandeling van het geweer, moeten, alvorens tot zoodanige verbintenis to kunnen worden toegelaten, aanvullingsexamen in den wapen handel afleggen. Door den minister van koloniën is de heer P. J. Van der Ham ter beschikking ge steld van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bjj de gouvernementsmarine daar te lande. Te 's Gravenhage is opgericht eene af- deeling Zuid-Holland van de „Broederschap vaü Ryks ontvangers." Te Deventer worden pogingen aangewend, om van gemeentewege een pensioenfonds opge richt te krygen voor weduwen en weezen van gemeente ambtenaren. Veeartsen, die verlangen benoemd te wor den tot assistent aan 's Ryks Veeartsenyschool te Utrecht, voor hot ty ivak van 1 October 1895 tot en met 30 September 1896, op eene bezoldiging van 1000 'sjaars, moeten voor 1 September a. s. met opgaaf van leeftyd en overlegging van hun diploma van veearts, schriftelijk daarvan doen blyken in een aan den minister van binnenl3ndsche zaken gericht en aan den directeur van voormelde inrichting in te zenden verzoekschrift. Men schryft aan de „Tel." uit Rotterdam: Het kermisstuk, de volgende maand in den Grooten Schouwburg te Rotterdam te geven door Le Gras en Haspels, getiteld„De Duivel en door Alex. Faassen, zal in het laatste tedryf eene episode uit den Lombok-oorlog bevatten. Aan verschillende Lombok strijders moet het verzoek gericht zyn, daarby hun medewerking te verleenen. Tot rector-magnificus aan de universiteit te Arasterdam is voor het studiejaar 1895/96 benoemd prof. dr. Max Conrat. In de gemeente Zevenhuizen is eene verordening uitgevaardigd op het vonten langs de hulzen, wat niet toegestaan wordt zonder echrilteiyke vergunning van den burgemeester. Gisteravond om zeven uren werden de pryswinnende liedertafels „Zang en Vriend schap" en „Haarlems Zanggenot" by hun terugkeer van den Zangerskryg te Luik feestelijk ingehaald. Een groote menigte was op het Stationsplein en overal, waar de stoet pisseerde, verzameld. Voorop ging de alles ordenende inspecteur van politie, daarachter kwamen de tamboers der schuttery met hun gewichtigen tamboer-majoor, gevolgd door de vrooiyk blazende muzikanten van Kriens, en dan kwam de eigenlyke stoet, bestaande uit een eindelooze filo van vehikels, landauers, jan pleiziers, tentwagentjes, victoria's, enz., gevuld met de feestcommissie, de besturen der overwinnende zangvereenigiogen met hunne vaandels, de leden in vroolyke groepen vereend; daarachter de vereeniging „J. J. Cremer" en „Proza en Poëzie'' mot vaandels en leden, allen bereid om te deelen in de huldebetuiging aan de dappere zangers, die in den vreemde Hollands naam van een muzikaal land te zyn hoog hadden gehouden. Na een langen tocht door de stad eindigde de stoet in de sociëteit „Vereeniging," waar do eigenlyke verwelkoming plaats vond. Tal- loozo speechen getuigden van de waardeering, die Haarlems muzikale krachten genoten, en van dankbaarheid voor die waardeering. Na tuurlijk verhoogde de kapel der dd. schuttery de opgewektheid, die zich nog laat in den avond, ja nog later toonde, zooals dat steeds het geval pleegt te zyn, waar behaalde lauweren door vrienden gewaardeerd worden. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen gisteren deel 10 can- didaten voor de faculteiten der godgeleerd heid, enz. Toegelaten 6 candidaten: de heeren G. Kolfschoten, L. Netelenbos, B. Tichelman, H. A. Weststrate, A. J. P. Boeke en H. J. Passtoors. Afgewezen 2 candidaten. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 5 candidaten geëxamineerd. Toege laten drie candidaten: de heeren M. Daniëls, W. Nuyens en E. Strüt^r. Van de beide candidaten, met wie het examen was voortgezet, werd alsnog toege laten de heer H. J. M. Van den Bergh. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, heeft zich te Kampen een eigenaardig geval voor gedaan by de laatst gehouden verkiezing van leden voor den gemeenteraad, een geval, zooals wellicht nog nergens ooit is voorge komen. Voor de verkiezing van zes leden kregen zeven candidaten eene volstrekte meerderheid. Er waren uitgebracht 881 stemmen, van on waarde en blanco 7, volstrekte meerderheid 438 Hiervan verkregen de heeren H. De Graaf 724, H. M. L. Oudendijk 588, W. Meulenkamp 545, mr. Th. Ruys J.Pzn. 523, F. Van Doorn 453, P. H. C. Engelenberg 446 en W. "W. Van Riemsdijk 442, terwyi ook op anderen nog een groot aantal stemmen was uitgebracht. De heer W. W. Van Riemsdyk, die 442 stemmen en dus 4 stemmen boven de vol strekte meerderheid verkreeg, is beschouwd als niet gekozen. De heer P. B. C. Engelenberg heeft thans verklaard zyn mandaat niet te aanvaarden. Er is dus eene nieuwe vrije verkiezing uit geschreven voor één lid van den gemeenteraad op Woensdag 31 Juli a. 8. Vermelding verdient nog, dat van de R.-K. kiezers, 97 in getal, by de jongste verkiezing 96 ter stembus opkwamen; de andere was door ziekte verhinderd. Twee bewoners van het eiland Schokland gaven de vischvangst er aan en kwamen uit zee om te stemmen. Het „Handelsblad" verneemt dat de Nederl. Bell Telephoonmaatschappy dezer dagen een voorstel omtrent de exploitatie van de telephoon te Rotterdam by het gemeente bestuur aldair zal indienen. De abonnements- prys zou goedkooper zyn dan indien de voor stellen omtrent gemeentelyke exploitatie worden aangenomen. De bekende beeldhouwer Pier Pander, te Rome, vertoeft thans in Friesland, waar hy geboren is. Maandag jl. kwam hy te Olter- terp (gem. Opsterland) aan, waar zyne ouders met hun schip gelegen zyn. Het „Utr. Dbl." verneemt, dat het plan bestaat, dat by het aanstaande bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan de provincie Drente HH. MM. ook een bezoek zullen bren gen aan Willemsoord en de daar gevestigde koloniën der Maatschappij van Weldadigheid, waarvan H. M. de Koningin-Regentes bescherm vrouwe is. Ook wijlen Z M. Willem III be zocht deze koloniën. Het stoomschip „Kaiser", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 22 Juli van Napels; de „Kanzier" arriveerde 22 Juli van Hamburg en Amsterdam te Tanga; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Juli te Genua; de „Prinses Wilhelraina" vertrok 24 Juli van Batavia naar Amsterdam; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Juli te Padang; de „Amsterdam" vertrok 24 Juli van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Deucalion", van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 24 Juli Port-Said. Gr etn.en<jd Nieuws. Aan do telephoon alhier is aan gesloten onder No. 243 de firma Parmentier en Zonen, op de Lammerenmarkt. De afdeeling Roelof-Arendsveen van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur heeft besloten om ton huize van Th. Wagenaar aldaar in het begin van Aug. eene publieke verkooping te doen houden van droge bloembollen, hoofdzakeiyk van tulpen en narcissen. De 21-jarige zoon van den heer A. S., te Haarlemmermeer, die als zetbaas in eene slachtery te Amsterdam diende, heeft zich te Sloten door een revolverschot van het leven beroofd. Eeno liefdesgeschiedenis schynt hiervan oorzaak. Men schryft ons uit Oud e-W e t e- ring: Voor oenigen tyd kreeg C. Hoogeveen alhier, die wegens brandstichting in de ge vangenis zat, om redenen van gezondheid kwytschelding van straf. Hy schynt v. n deze gunst geen dankbaar gebruik te hebben willen maken; heden toch is hy in handen van den officier van justitie te Haarlem ge steld, dewijl hy zich op verschillende plaatsen onrechtmatig had trachten meester te maken van andermans goed. De uitslag van de harddravery te Hoofddorp op 23 Juli is als volgt: Aantal deelnemers 12. l6te prys Van Wickevoort Crommelin te Heemstede; 2de premie Buis te Amstelveen; 3de premie Houtkooper te Haarlemmermeer. Troostprys Sinck te Sloten. Tonnetj s kruien, jongens 12-15 jaar, 24 deelnemers. 1ste prys H. Visser; 2deprys H. Noordhuizen; 3de prys B. Dekker. Sprietloopen, boven de 18 jaar, deelnemers 15, gedeeld door de 5 overbly vendenH. De Vries, W. Thuis, J. Kreeft, H. Rykelykhuizea en C. Van Weelden. We Jloopen, jongens van 15-18 jaar, deel nemers 7. 1ste prys J. Van der Eem, 2de prys J. De Vries, 3de prys P. Kamp. Zakloopen, jongens tot 12 jaar, deelnemers 17. 1ste prys H. Batenburg, 2de prys H. Lieuwes, 3de prys C. Slikker. Houtjes rapen, meisjes tot 12 jaar, deel neem8ters 25. 1ste prys K. Lammers, 2do pry3 J. Lantzendorffer, 3de prys J. Boeser. Balletjes dragen, meisjes 1215 jaar, deel neemsters 21. 1ste prys L Does, 2de prys M. Van Driel, 3de prys B. Raven. Gisterochtend omstreeks vier uren had op een stoomschip in de Rynhaven te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats. Twee der werklieden, in het ruim werkzaam, werden getroffen door de ijzeren laadbak, waarvan de ketting gebroken was. De eeno was onmiddeliyk dood en is naar huis ge bracht. De andere werd per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Daar bleek dat het linker onderbeen, de linker-bovenarm en "net linker sleutelbeen gebroken waren en hy ook ernstige kwetsuron aan het hoofd had be komen. Door den commissaris van politie, den heer W. F. Leyds, is met den heer Johs. Van Wotki, in de woning van laatstgenoemde aan den Stationsweg te Rotterdam een onder zoek ingesteld, hetwelk aan het licht gebracht heeft dat er, behalve de effecten, niets ont vreemd ia. De bijouterieën, waarvan de ledige étuis gevonden zyn, zyn niet ontvreemd en bevinden zich in het bezit van de rechtheb bende. De landbouwer van Stadspolder, gemeente Beerta, die den vorigen Woensdag voor do rechtbank te Winschoten terechtstond wegens verduistering van effecten ten nadeelo van zyn nicht en tegen wien door het O. M. een gevangenisstraf van drie jaren werd ge vorderd, is door de rechtbank vrygesproken, met bevel tot invrijheidstelling. Voor het kantongerecht te Steen- wyk stond gisteren wederom G. Stegeman, landbouwer te Staphorst, beter bekend als het Staphorster boertje, terecht wegens onbe voegde uitoefening der geneeskunde. Het O. M. vorderde twee maanden gevangenisstraf. i) Hoe aandoenlijk ie het, als men, op rijper leeftijd gekomen, papieren uit den vroegeren tijd doorsnuffelt 1 Uitgeknipte stukken van couranten, oude boeken, nota's, intieme en officiëele invitatiebriefjes, programma's van concerten, op welke de muziek dikwijls oven moeilijk te verteren was als de diners, welke aan die concerten voorafgingen, brieven van vriendenenz. Dan volgen waardeloos geworden aandeden .ter waarde van 50,000 franken, uitgegoven door eene Maatschappij, die reeds lang geleden te niet ging. Ik werp ze alle in het vuur. Mijne school- hoekon en die mijner kinderen gaan den zelfden weg op. Een telegram van mijne -vrouw, waarin ze mij het eerste tandje van mijne kleine meid aankondigde nu heeft zij de twee en dertig voltallig dus het telegram gaat op het vuur. "Wat is er nu nog? Eene invitatie voor een bal in de Tui- lerieënWelk eene bespotting.... In het vuur met die invitatiekaart, om in het lot der Tuilerieën te deelen Terwyi ik zoo in myne papieren aan het Tommeien was, kwam my een klein reis journaal in handen. Het waren herinneringen, die gedurende een vyfjarig verblyf in Polen door my opgeschreven waren. Ik was daar heengegaan met den post van Keizeriyk Commissaris by het Russische gouvernement, voornaneiyk om de ontwikkeling der boeren gade te slaan. Ik doorliep dat oude reisjournaal en was verbaasd er zoovele merkwaardige ontmoe tingen, die ik beleefd en reeds byna vergeten had, in te vinden. Eene van deze is wel de moeite waard hier medegedeeld te worden juist zooals ze ge beurd is. Het is de geschiedenis van een fauteuil. Het was omstreeks tien uren in den avond. De temperatuur was lauw en vochtig, zooals dikwyis na een warmen Julidag voorkomt. Ik had den geheelen dag in de brandende zon doorgebracht om de grenzen te bepalen eener nieuwe bezitting, welke den boeren op eon der gronden van den graaf Walewsky toe gestaan was. Doodelyk vermoeid dommelde ik in. Myn rytuig ging slechts zeer langzaam voort. Er was geen maneschyn, maar de hemel was donkerblauw en met sterren bezaaid. Opeens verscheen aan den horizon een schitterend licht. Wy reden juist het bosch uit. - Waar is de brand? vroeg ik den koetsier. Hy bedacht zich een oogenblik, vervolgens krabde hy zich het hoofd, zooals dit by het volk van Polen de gewoonte is, en ant woordde - Het sct'ipt my toe, dat het kasteel van Wi8china in vlammen staat. - Wischina? En zyn wy daar ver van ver- wyderd? De postiljon krabde zich weder het hoofd en zoide na eenigon tyd Slechts eene myi. Is er een gebaande weg van hier naar Wischina? Ja, wy kunnen caby den kruisweg des Trois Croix den straatweg van Posen over steken, en dan zullen wy er over een half uur zyn. Komaan, dan maar vooruit, en ge krygt twee roebels fooi, als ge er spoedig aankomt. De postiljon maande zyne vier paarden met de zweep aan en de beesten vlogen als de bliksem vooruit. Ik bad besloten om den ouden graaf Nicolas Dikowsky ter hulp te snellen. Ik mocht hem gaarne iyden. Ik besefte welk eene verschrik- keiyke ramp het waB, in eene onbewoonde streek zyn goed eene prooi der vlammen te zien worden, zonder hnlp in de nabyheid te hebben. Ik dacht aan de kostbaro bibliotheek, de antieke kunstschatten, de eeuwenoude familie portretten, die in het kasteel, waarop ik zoo dikwyis gastvry ontvangen was geworden, aanwezig waren. He wist van welk nut, in zulke omstandigheden, de hulp van vier kloeke mannen zou zyn. Wy waren met ons vieren, daar ik myn secretaris en myn ordonnans by my had, welke laatste naast dan postiljon had plaats genomen. De twee beloofde roebels werkten mede om ons spoedig op de bestemde plaats te brengen. Toen wy naderby kwamen, bemerkten wy dat het kasteel zelf niet in brand stond, doch slecht3 de bijgebouwen door de vlam waren aangetast. Men hoorde het geschreeuw der lieden, het blaten der schapen, het geloei der koeien, hot geblaf der honden en het gehuil der jachthonden. Geen twyfel was mogelyk: de rykgevulde korenschuren waren door de vlammen aangetast. Eindeiyk reden wy het voorplein op. Het was er als helder dag, door het schynsel der vlammen veroorzaakt. De edele slotvoogd, met zyn militair uiteriyk en langen witten baard, herinnerde mij aan een generaal te midden van den veldslag. Hy was in het midden van het voorplein gezeten op een fauteuil, waarvan het Spaan- sche leder by het schynsel der vlammen helder schitterde. De graaf gaf op kalmen toon zyne bevelen aan onderhoorigen. Ah, welk een verrassing I Ik dacht dat ge te Parys de wonderen der tentoonstelling aanschouwdet I" riep hy, mu de hand toe stekend, en op zulk een kalmen toon, alsof by my by een gewoon bezoek begroette. Hoe komt gy hier? Met weinige woorden verhaalde ik den graaf, dat ik, den brand bemerkt hebbende, tot zyne hulp was toegesneld. BravoI dat is goed, antwoordde hy; nu blyft gy by my soupeeren; ik heb juist van daag twee prachtige kreeften gekregen en m|Jn intendant heeft twee wilde eenden geschoten, die myn kok heeriyk kan toebereiden. Ik kon my niet genoeg verbazen over den graaf, die, terwyi zyn voorvaderiyk kasteel door de vlammen bedreigd werd, met onbe zorgd gelaat en vroolyken blik over groote kreeften en wilde eenden spreken kon. Ik maakte hem opmerkzaam op het dreigendo gevaar. O, myn Hemel 1 Als het moet verbranden, dan zal bet tóch wel gebeuren. Dit zal geon beletsel zyn voor een echten philosoof, om het goede der aarde te genieten. In twoo eeuwen tydB is dit kasteel driemaal verbrand en het is mogelyk, dat het nog eens gebeuren zal. Laat ik my het genot niet ontnemen, u dezen nacht by my te houden. Ge ziet wol, het vuur zal spoedig gebluscht zyn I De graaf Dikowsky was maarschalk. Hy was een edelman in den vollen zin des woords, goed ontwikkeld, een kunstverzame laar; maar het meest trachtte hy, als echt ridder, zyne reputatie als wynproever te hand haven. Hy was een gastheer, die het zyn gasten aan niets liet ontbreken, zoodat iedereen gaarne by hem kwam. Hy was reeds lang weduwnaar en bad zyne eenige dochter Bronia Dikowsky in een klooster te Versailles laten opvoeden Hy had haar uit de handen der geesteiyke zusters aan een Fransohen prins ten huweiyk gegeven. Hy leefde geheel alleen op Wischina en hield steeds het oog op de bereiding zyner likeuren, confituren, enz. Ieder jaar ging hy eenige weken by zyne dochter doorbrengen, doch hy verkoos het verblyf zyner voor vaderen verre boven het prachtig hotel in de CbampB Elysées. Wordt vervolgd.) DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1