N°. 10861 Dinsdag 33 «Juli. A°. 1895 (Deze /Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 Juli. Feuilleton. DE BRUIDSSCHAT. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Yan 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 26 Juni, kan 23 Juli alhier worden verwacht. Directeuren van het Bataafsch Genoot schap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam hebben benoemd tot leden consul tanten dr. E. Van Ryckevorsel te Rotterdam, dr. M. Snellen, directeur van het Kon. Ned. meteorol. instituut te Utrecht; tot leden: dr. G. Bakker, leeraar aan de H. B. school te Schiedam, dr. W. Van Bemmelen, assist.-dir. van het Kon. Ned. instituut te Utrecht, dr. J. F. Van Bemmelen, leeraar aan het gymn. te 's-Gravenhage, dr. J. Büttikofer, conser vator aan 's rijks museum van nat. historie te Leiden, dr. Ch. Ali Gohen, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht te Groningen; dr. M. C. Dekbuyzen, privaat docent te Leiden; dr. B. J. Goossens, leeraar aan de H. B. school 'te LeidenL. Van Italië, gemeente-apotheker te Rotterdam; J. Scbrooder van der Kolk, ïyks-ingenieur voor de spoorwegen te 's-Gra- vonhage; J. A. Lindo, directeur der gemeente werken te 's-Gravenhage; dr. J. C. Loman, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam; J. Schotel, ingenieur te Rotterdam; dr. W. Stortenbeker, leeraar aan het gymnasium te Delft; dr. P. A. Vos, apotheker te Rotterdam. Door de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde zijn de volgende leden aangezocht, om zitting te nemen in een commissie tot stichting van een gedenkteeken voor Con- stantyn Huygens: mr. C. Bake, mr. "W. H. De Beaufort, dr. N. Beets, dr. P. J. Blok, P. A. M. Boele van Hensbroek, dr. J. C. G Boot, dr. Jan Ten Brink, dr. H. J. Eymael, dr. Paul Fredericq, dr. R. J. Fruin, mr. J. N. Van Hall, C. H. Den Hertog, Arn. Ising, dr. G. Kalff, dr. W. P. C. Knuttel, dr. J. P. N. Land, dr. H. E. Moltzer, dr. H. J. Polak, mr. H. P. G. Quack, dr. H. J. A. M. Schaepman, D. F. Scheurleer, dr. J. Verdam, dr. J. v. d. Vliet en dr. J. A. Worp. De commissie, die het recht zal hebben zich Andore personen, ook buiten de Maatschappij van Letterkunde, te assumeeren, zal geheel zelfstandig, onafhankelijk van de Maatschappij, Werkzaam zijn. De uitslag der examens aan de Kweek school voor Machinisten te Amsterdam is als volgtVan de 23 leorlingen der 4de afdeeling verlaten 15 de inrichting, van de 30 leerlingen der derde afdeeling gaan 20 over naar de 4de afdeeling, van de 23 leerlingen der 2de afdee ling gaan 11 over naar de 3de afdeeling, van tie 32 leerlingen der 1ste afdeeling gaan 21 over naar de 2de afdeeling. Van de 97 adspiranten is o. a. geplaatst in de afdeeling „Technici"': de heer H. Borger- ding, van Leiden. Voor de hoofdakte is te Utrecht geslaagd de heer C. Hoogendoorn, van Hoofddorp. Te Oude-Wetering is met het doel •j,verbetering van het kerkgezang", een kinder koor opgericht, onder directie van den heer A. Van Loon, onderwijzer te Leimuiden, dat nu reeds 39 leden telt. Het kerkgebouw der Remonstranten wordt hiervoor belangloos ten gebruike afgestaan. De lessen zullen des Zon dags worden gegeven in genoemd kerkgebouw, van des namiddags halfdrie tot halfvier. Tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs zyn bij kon. besluit o. a. de vol gende subsidiön verleend, boven en behalve de bijdrage, bedoeld b\j art. 45 der wet van 17 Aug. 1878, laatstelijk gewijzigd by de wet van 8 Dec. 1889Katwyk f 1500; Monster 1700; Egmond aan Zee ƒ3750. De stukken, welke hierop betrekking heb ben, zjjn opgenomen in bijvoegsels der Staats courant van 21/22 dezer. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen Zaterdag deel negen candidaten voor de faculteit der gofgeleerd- heid, enz. Toegelaten werden drie candidaten, do heeren: M. Carpentier Alting, J. Nogant, R. H. Woltjer. Afgewezen vier candidaten. Het examen wordt voortgezet met twee candidaten. Voor de faculteit der geneeskunde zyn ge ëxamineerd vijf candidaten. Toegelaten vier candidatende heeren O. Ackens, F. M. Jaeger Jzn., M. Wentbolt, Ph. J. Stok. Afgewezen één candidaat. Voor de beide diplomata is één candidaat geëxamineerd, die toegelaten is voor oiploma A, de heer H. A. Teuwisse. Do candidaat voor diploma A, met wien het examen was voort gezet, is alsnog toegelaten: de heer W. W. Brouwer. De gezant van Nederland bij het Brus- selsche Hof, jhr. Van Pestel, opvolger van baron Gericke van Herwijnen, is Zaterdag door koning Leopold in plechtig gehoor ontvangen tot overhandiging zijner geloofsbrieven. In gala-rijtuigen begaven de gezant, de eerste secretaris, jhr. Testa, en de attaché der legatie, jhr. Van Rappard, zich naar bet paleis, waar ze door den koning in het blauwe salon werden ontvangen. De minister van buitenlandsche zaken, de heer De Burlet, stelde den gezant aan den vorst voor, die zich met jhr. Van Pestel geruimen tijd onderhield. Z. M. vei kondigde den lof van den vroegeren gezant, baron Gericke van Herwijnen, on verzocht onzen vertegenwoordiger aan H. M. de Koningin en H. M. de Regentes zijne eerbiedige hulde te betuig m. Met nadruk maakte do vorst melding van de vriendschappelyke betrekkin gen, die beide volkeren verbinden, en sprak den wensch uit dat voorspoed en grootheid Nederlands deel mochten zijn. De gezant betuigde den vorst zijnen oprech ten dank en keerde na een onderhoud van drie kwartier met hetzelfde ceremoniëel naar het „Hotel de France" terug. De te Amsterdam gevestigde mannen- zangvereeniging „Kunst door Oefening", direc teur de heer F. J. Roeske, heeft gisteren op den internationalen zangwedstrijd te Luik den eersten prijs behaald. Op 17 October 1870 werd te Delftshaven het standbeeld onthuld van Piet Hein, in tegenwoordigheid van Z. M. wijlen Koning Willem III. H;t voornemen bestaat, eene commissie te vormen, om deze gebeurtenis na 25 jaar feestelijk te herdenken. Tot directeur van de maatschappij voor zeevisscherij „De Hoop", te Schiedam, is be noemd de heer H. Van der Toorn Jzn., reeder te Scheveningen, die in verband hier mede zijn reedery, uit 7 schepen bestaande, naar Schiedam zal overbrengen. De Amsterdamsche bladen melden dat prof. dr. A. Pierson zijn voornemen heeft te kennen gegeven, zijn boogleeraarsambt aan de universiteit aldaar neer te leggen. Zulks is geschied bij de volgende mede- deeling, door don heer en mevrouw Pierson aan ambtgenooten en vrienden gericht: „De winter, in Italië doorgebracht, heeft mi) geen herstel mogen brengen; op last mijner geneesheeren zoek ik thans rust en buitenlucht in het vaderland. Om beide te vinden, zal ik binnenkort ont slag uit mijne betrekking vragen en trekken wij dezer dagen naar den huize „Veldhorst", bij Zutfen, waar wy ons metterwoon vestigen, zoovele goeie vrienden hier achterlatende, van wie wy hopen, dat zij zich met dit naar den vorm minder hartelijk p. p. c. willen tevreden stellen. Afscheidsbezoeken te brengen, is ons tot ons groot leod wezen ontzegd." By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 20 dezer is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opge dragen het examineeren van hen, c'ie eene akte van bekwaamheid voor middelbaar onder wijs in land en tuinbouwkunde en houtteelt of de akte voor lager on ierwijs in de land bouwkunde, bedoeld by koninklijk besluit van 3 Augustus 1879 (Stsbl. 148), wcnschen te verkrijgen, voor het jaar 1895 zitting zal houden te Wageningen. Verder zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie F. B. Löhnis, inspecteur van het middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op do landbouwscholen; tot leden: L. Broekema, directeur van de Rijkslandbouw school te Wageningondr. H. Bos, J. Van Dam, S. Lake, dr. O. Pitsch en G. Reinders, leeraren aan die school; dr. J. Ritzema Bos, buitengew. hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit alhier en leeraar aan do Ryks- landbouwschool te Wageningen; J. Heidoma, Rijkslandbouwleeraar te Groningen; I. G. J. Kakebeeke, id. te Goes; dr. A. M. Prins, id. te Deventer; P. Van Hoek, id. te 's Her togenbosch; dr. K. H. M. Van de Zande, directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn; D. Bas Backer, bloemkweekcr te Apeldoorn; Jac. P. R. Galesloot, boomkweeker alhier; P. F. L. Waldeck, secretaris der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, te Loos duinen. (Sts.-Ct.) Het voornemen bestaat om met 1 Januari 1896 over te gaan tot do invoering van straf registers en van anthropometrische signale- ments-kaarten, volgens het systeem Bertillon. De laatste zullen worden opgemaakt in de huizen van bewaring en in do arrondissements hoofdplaatsen, in de rijkswerkinrichtingen en in de politiebureelen te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, zoo noodig ook in de straf gevangenissen. De Regeering wenscht de aan te wijzen ambtenaren reeds geruimen tijd vóór 1 Januari a. s. met de werking der stelsels ver trouwd te maken en vraagt by eene wijzi ging der justitiebegrooting 4500 aan voor invoering der stelsels. Bij koninklijk besluit van 19 dezer is de generaal-majoor J. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oye, van den staf der genie, adjudant in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning, laatstelijk ter beschikking van den minister van oorlog, krachtens het bepaalde sub lo. van artikel 38 der wet van 28 Aug. 1851, op non activiteit gesteld, ge rekend van 11 Juli jl. Z. Exc. Hamid-bey zal heden op het Loo aan de Koningin Regentes de geloofs brieven overhandigen, waar by by geaccredi teerd wordt als buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van den sultan van Turkye by het Nederlandsche Hof. Voor den Njordooster Locaalspoorweg is door particulieren en gemeenten voor oen bedrag van ƒ1,236,750 geteekend. De minister van marine heeft: lo. aan den luit. ter zee 1ste kl. J. P. Van Rossum, met 1 Aug. a. s. opgedragen de betrekking van permanent lid der commissie tot het examineeren van zee officieren en adelborsten; 2o. den luit. ter zee 1ste kl. G. A. De Cocq en dien der 2de kl. S. De Ranitz, uit Oost Indië in Nederland toruggekeerd, op non activiteit gestel j; 3o. den luit. ter zee 2de kl. L. P. De Stoppelaar, geplaatst by 's Ryks werf te Amsterdam en toegevoegd aan het hoofd van bet vak van uitrusting aldaar, met 1 Aug. a. s. op non-activiteit gesteld en ver vangen door den luit. ter zee 2de kl. N. C. Beynen. Eerstgenoemde officier wordt met 10 Aug. daaraanvolgende tydeiyk geplaatst als 1ste officier aan boord van Hr. Ms. monitor „Luipaard", ter vervanging van den luit. ter zee 1ste kl. II. W. De Joncheere, die mede met dien datum op non activiteit wordt gesteld. De gewono audiöntio van den minister van oorlog zal op Donderdag 25 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 20 Juli van Perim de „Deucalion", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 18 Juli van Algiers; de „Smeroe" vertrok 20 Juli van Rotterdam naar Eatavia; de „Admiral" vertrok 20 Juli van Durban naar Rotterdam en Hamburg; de „Afrikander", van Amsterdam naar Kaapstad, vertrok 20 Juli van Londen; de „General", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 19 Juli van Marseille; de „Prins Maurits", van W.-Indië naar Amsterdam, vertrok 21 Juli van Havre; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw York, passeerde 21 Juli Dover. By koninkiyk besluit zyn benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats gemeente Zwolle, C. Van der Valck, candidaat-notaiis te 's Gravenhage, en W. Bas Bakker, candidaat notaris te Apeldoorn. Benoemd tot leeraar aan de Ryks- hoogere burgerschool te "Winterswyk, M. Van den Ende, te Winterswyk. Goedgekeurd dat V. Cats, burgemeester van Goor, is benoemd tot secretaris dier gemeente. De kapitein luitenant ter zee J. C. Joekel met 1 Aug. a. s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. monitor „Cerberus" en dat bevel alsdan opgedragen aan den kap.-luit. ter zee S. K. Sybrandi. Pensioen verleend aan: C. De Zeeuw, 73; D. Boerée, 219; A. Van Herwynen, ƒ145, J. A. Verveen, 1261 'sjaars. De met verlof in Europa aanwezige kap. der inf. van het leger in Ned.-Indië P. Silver- giater Hoogstad, op zyn verzoek, met ingang van 1 Aug. a seervol uit den mil. dienst ontslagen met toekenning van pensioen. De Oost-Indische ambtenaar met verlof J. A. C. Hamelton, laatstelijk waarnemend architect 2de kl. by den waterstaat en's lands burgerlyke openbare werken in Ned.-Indië, op zyn verzoek, wegens physieke ongeschikt heid, met ingang van 1 Aug. 1895, eervol uit '8 lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gr emengd Nieuws. Het specialiteiten gezelschap van Frits Van Haarlem zal, morgenavond te bo- ginnen, deze week in de Stadszaa! optreden. Volgens de blaien te Utrecht, waar het nu voorstellingen geeft, is het weer in een nieuw kermiskleed gestoken. Nieuwe sujetten, nieuwe kostumes, nieuwe aardigheden, Dieuwe excen triciteiten Alleen één ding is weer hetzelfdo als vroeger: het succes. Frits Van Haarlem geniet er ook nu weer denzelfden by val als anders. Hy kwam, zag en overwon. Een goed orkest opent den avond en voor het optreden der verschillende personen werd al dadeiyk zooveel belangstelling getoond, dat reeds even over achten geen t; feitje, geen behooriyke zitplaats zelfs, in „Tivoli" meer te bekomen was. Die belangstelling wordt ten hoogste verdiend genoemd. Het programma is ryk aan afwisseling en elk nummer lokt (.one toejuiching uit, welke doet zien dat het publiek er zich werkeiyk amuseert. Dat zal zeker dus ook hier wel het geval wezen. Een extra-trein der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappy van Leiden en Den Haag vervoerde heden een 400 tal processie gangen naar Brielle. Door het „Hbl." wordt gemeld dat aan soldaten, die by de Leidsche studenten feesten politiediensten hebben verleend, dezer dagen eene gratificatie van75 cents werd uitgekeerd. Zy hadden daarvoor gedurende 24 uren achtereen assistentie verleend! Te 's-Gravenhage is een vennoot schap opgericht met het doel de exploitatie van een sportterrein en arena op gronden, gelegen aan do Laan van Nieuw Oost Indië op ongeveer 200 M. afstand van den Bezui en hout. Het plan bestaat daar te doen houden nationale paarden- en houdententoonstellingen, concours hippiques, wLippet races, tentoon stellingen van pluimgedierten en landbouw producten, wieier- tennis- en voetbalwedstry- den, kindersportfeesten, gymnastiek boog- Als je een ryk huwelyk deedt, zoudt gy my een onbezorgden ouden dag kunnen verschaffen. Geeft gy daaraan de voorkeur boven ons dagelyksch samenzyn, zoolang de duur daarvan afhangt van onszelven? Ik ben geen egoïst, Philippe; wat voor u het beste is, moet het zwaarste wegen, en ik geloof, dat je met den heer Veina gelukkig Boudt kunnen zyn. Of heb je iets tegen den man Dat weet u wel beter; hy bevalt my toog het best van alle mannen, die ik ontmoet heb en die werk van mij maakten. En ik herhaal, dat ook voor m dat huwelyk gelukkig zou zyn. Dat zou ten minste eene reden wezen om ja te zeggen, maar, beste vader, maak Ou geene illusies 1 De man denkt er niet aan om me te trouwen. Wy zitten kasteelen in do lucht te bouwen. Laten we liever over wat anders praten dan over die malligheid! 't "Was zoo'n mooi kasteel, zeide Devallet al 8 tot zichzelven. Dat is het ook, maar daarom is het heter er niet lang naar te kyken. Dan treft het maar meer, als het ineenstort. Devallet wist nu genoeg; als Veina zflne dochter vroeg, zou zy hem niet weigeren, en de uitnoodiging, die den volgenden dag komen zou, kon hy dus aannemen. Den anderen dag werd er een zeer vor- melyk briefje van mevrouw Sluitering bezorgd, waarin zy den heer Devallet en zyne dochter uitnoodigde, den volgenden Zondag familiaar te komen dineeren. Philippe was alleen thuis, toen het briefje kwam. Zoo haar vader was thuis geweest, misschien ware er een ge sprek gevolgd, waarvan het slot was, dat zy weigerde. Maar nu ze alleen was en zich herinnerde, dat zy de Sluiterings eigeniyk verwaarloosd had, nam ze en daarom alleen de uitnoodiging aanZy had bovendien zoo'n net toiletje, dat haar zoo goed stond en zy zou Veina Diet opzoeken: zy had zelfs het huis vermeden, maar nu zy gevraagd was, kon zy toch moeiiyk wei geren Dat zou onbeleefd zynEr was immers toch geen sprake van een huwelyk met dien mynheer Veina? Dan zou zy zeker de uitnoodiging niet aannemen, maar door ze nu af te slaan, zou zy den schyn op zich laden, dat zy wezeniyk aan zulke dingen dacht Toen Devallet thuiskwam, vernam hy van zyne dochter, als een nieuwtje, dat zy Zondag uit dineeren waren gevraagd.... zy liet hem zelfs raden by wien uit eene aardigheid, en Devallet raadde tot tweemaal toe mis. Nu Philippe de uitnoodiging had aange nomen en verklaard had, dat zy Veina gaarne mocht ïyden, leed het geen twyfel, of de zaak zou in orde komen. Het was er dus goed en wel „door" en Devallet voelde zich gelukkiger dan hy in jaren geweest was. Zyne dochter bezorgd 1 En dan zulk een prachtig huwelyk I Het kostte hem moeite het geheim niet te verraden aan haar, die er het nauwst by betrokken was. Den eersten dag hield hy zich goed; den tweeden dag ook, maar den derden dag, den Vrydag-morgen, toen zy hem dea middags naar de fabriek bracht, omdat zy in de buurt moest wezen, kon hy zich niet langer bedwingen, en liet hy zich by bet naderen van het gebouw de opmerking ontvallendat zult ge zoo dikwyis niet meer doen, Philippe! En waarom niet, vader? Gaan de zaken aan de fabriek niet goed? "Welzeker, maar de onze, of liever van jou, gaan beter. Om die enkele bestellingen, die nog niet eens zeker zynl Bestellingen 1 Je begrypt toch wel, dat het den heer Veina om iets anders te doen is dan om je schilderwerk. Hy wil je trouwen. Dat schynt een idéé fixe van u te zyn. Dat is het ook, maar 't rust op goede gronden. Er ontbreekt maar aan, dat hyzelf het u gezegd heeft. Dat heeft hy ookmaar nu zeg ik niets meer. En Devallet snelde naar de fabriek. Neen, vader 1 vader! hoor eens even. Maar vader stond niet stil; hy hep voort; eerst by den ingang keerde hy zich nog even om en knikte veolbeteekenend lachend haar toe, om zyne woorden te bevestigen. Toen was hy verdwenen. Dus was het dan toch waar l Zy zou mevrouw Veina worden I Had zy dien man lief? Had zy hem liever dan haar vader? Mocht zy haren vader alleen laten en hem alleen doen achterbiyven als zy naar Indiè ging? Zou zy gelukkig wezen in de Oost? Wie weet, welk leven haar wachtte, en hier had zy alles wat zy verlangde. Zy zou toch dwaas zyn, wanneer zy dat alles prys gaf voor eene onzekere toekomst. Neen, zy zou weigeren en toch, het vooruitzicht was zoo schoon 1 Zy, een meisje zonder fortuin, zou eene schat- ryke dame worden; alles hebben, wat zy begeerde 1 Kon zy dat weigeren? Do decoratie, welke Philippe dien namiddag onderhanden had, zal wel zeker nooit de bewondering van het publiek hebben opge wekt, on zy was, in sti yd met hare gewoonte, stil en norsch tegenover do jeugdige deco rateurs, die met haar werkten. Zoodra de arbeid geëindigd was, keerde zy met haastige schreden Daar hare woning terug, alsof zy daardoor weder eerder in ge zelschap van baren vader zou zyn, die toch eerst op den gowonen tyd thuiskwam, des Vrydags later dan op do andere dagen, omdat dan de commissarissen kwamen. Maar toen hy tegenover baar was gezeten en zyne meerschuimen pyp rookte, terwyi Philippe een lampenkap onderhanden had, die evenwel weinig vorderde, werd de zaak, die beiden vervulde, het onderwerp van een gesprek, dat tot laat in den avond onafgebroken werd voortgezet. 'b Zaterdags bleef Devallet den geheelen dag op de fabriek en kwam hy eerst tegen zes uren thuis. Met verlangen zag Philippe dit oogenblik te gemoet; het werd later dan gewooniykzeker was er iets byzonders gaande aan de fabriek. Als het maar iets goeds was Helaas! op het gelaat van Devallet, die over zevenen thuiskwam, was duideiyk te lezen, dat het zeer zeker niets goeds was, en by liet zyne dochter niet lang in onzekerheid. Ik heb gedaan gekregen, Philippe, sprak hy met beesche stem, en van je huwelyk komt ook niets. Je vader is weggejaagd! voor schurk weggejaagd! Hy is een diefwel zeker I een dief 1 Als men dertig jaar lang geen stuiver, neen, geen cent aan zyne patroons heeft te kort gedaauDat is dan mijn loonl De oude man wierp zich op een stoel neder en begon te snikken. Philippe bracht hem langzamerhand tot bo daren en vernam nu uit zyne telkens afge broken mededeelingen wat er gebeurd was. Den vorigen dag was een der commissarissen, de heer Botermans, gekomen om de kas na te zien en de boeken to controleeren. Alles was in orde bevonden en Devallet had ook verantwoording gedaan van eene kleine zaak, die door hem in orde was gebracht, en daar voor eene ronde som, driehonderd gulden, afgedragen. Een bankbiljet van dat bedrag bad hy aan Botermans gegeven. Dien morgen had de boekhouder, wien hy het restant, enkele guldens, ter hand stelde, naar de driehonderd gulden gevraagd. Devallet had gezegd dat de heer Botermans ze had, maar dien middag had de heer Botermans verklaard zo niet te hebben ontvangen. (Wordt vervolgd»)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1