Rtfks hoogere burgerschool te Groningen, J. R. Tninhof, thans leeraar aan de hoogero burgerschool te Apeldoorntot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Tilburg, H. A. J. Van Swaay, thans leeraar aan de hoo gere burgerschool en burgeravondschool te Nijmegen. Met ingang van 2 Aug. a. s., de 2de luit. by het corps mariniers J. Van Haaf- ten bevorderd tot lsten luit. bij dat corps. Met ingang van 1 Aug. a. s.: lo. de kapi tein ter zee H. A. Schippers, gedetacheerd by het departement van marine, eervol ont heven van de betrekking van chef van den marine-staf, en die botrekking opgedragen aan den kapitein ter zee F. J. Stokhuyzen, onder detacheering van dezen hoofdofficier by gemeld departement; 2o. de kapt. ter zee H. A. Schip pers voornoemd, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en hem toegekend: a. een pensioen van ƒ2100 'sjaars en b. eone verhooging van dat pensioen ten bedrage van 750 'sjaars ingevolge c van art. der wet van 1 April 1875; 3o. bevorderd: tot kapt. t/z., de kapt.- luit. t/z. L. C. Rovers; tot kapt. luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. "W. H. Souman; tot luit. ter zee lste kl. de luit. ter zee 2de kl. C. W. De Visser, en tot luit. ter zee 2de kl. da adelborsten lste kl. A. Quispel, W. H. De Waal en M. K. Medenbach; 4o. de luit. tor zee 2de kl., W. H. De Waal voor den tijd van 2 jaren op pensioen gesteld en hom gedurende dat tijdvak toegekend: a. een pen sioen van f 400 'sjaars en b. eeno verhooging van dat pensioen, ten bedrage van ƒ75 'sjaars, ingevolge c. van art. 1 der wet van 1 April 1875. Een pensioen van 3000 verleend aan mr. B. H. Upmoljer, gewezen ontvanger van het recht van successie. Met ingang van 1 Juni 1895 een pensioen verleend van 1240 aan G. A. Kien, gewezen rerificatour lsto categorie bfi 's Ryks be lastingen. Aan C. F. Rechlien Morra, commies by de Mgemeene Rekenkamer, toegekend de per- 60Deele titel van hoofdcommies buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. De luit. kol. J. F. H. Boonacker, van den staf der genie, op pensioen gesteld en het bedrag van zijn pensioen vastgesteld op ƒ1766 'sjaars; aan genoemden hoofdofficier, te rekenen van den dag, waarop zyn pensioen ingaat, de rang verleend van kolonel; benoemd, by hot wapen der genie, tot kapt. de lsto luit. jhr. G. F. Van Panhuys en tot lsten luit. de 2de luit. A. W. P. Stoop van Strfien, beiden van het wapen, thans op non-act.; bfi don staf van dat wapen, tot kolonel de luit. kol. R. Sturms, en tot luit.-kol. de majoors A. M. Polvliet en G. J. Blaauw, rilen van dien staf; tot majoor do kapitein J. W. Kaiser, van het corps genietroepen; tot kapitein do eerste luit. J. A. Nebbens Sterling en P. Huffnagel, on tot eersten luit. de tweede luit. H. W. Forbes, allen van dien staf; bij het corps genietroepen, tot majoor, de kap. D. G. Nelemans, van den staf van het wapen; tot eersten luit. de tweedö luit. W. H. C. Doorman, van het corps. Benoemd, voor don tfid van vfif jaren, ge- rokend van 5 Juli 1895, bi) het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gez. 2de klasse, de heer J. Wieringa, arts. Op zfin verzoek, eervol ontslag verleend aan T. Van der Tooien, als waardsman van den polder Oud- en Midden-Ky veland of het Binnen Kijveland (Z. H). De Oost.-Indisch ambtenaar met verlof R. Metelerkamp, laatstelijk onlerwfizer lste kl. bfi hot openbaar lager onderwijs voor Euro peanen en met dezen geiykgestelden in Ned.- Indiö, op zijn verzoek, gerekend van ultimo Juli 1895, eervol uit's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De met verlof hier te lande aanwezige kol. der inf. van het leger in Ned.-Indiö L. L. Bodet, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Oct. 1895, eervol uit den militairen dienet ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemeeuteraad vau Lelden, Vervolg der zitting van Donderdag-namiddag. Do vóór punt 4 der agenda (voorstol in zake de oprichting van een krankzinnigenge sticht, mot suppletoiren staat van begrooting, dienst 1895, ad ƒ75,000) aangevangen ge heime zitting duurde drio kwartier. Tl)doos die geheime vergadering had de hoor Dekhuy/.en, wethouder, de zitting ver laten. Na heropening der vergadering werd door den Voorzitter dadelijk aan do orde gesteld hut vijfledige voorstel van B. en Ws. betref fende genoemd gesticht. Zonder hoofdelijke stemming werd besloton: lo. dat op hot buitengoed „Endegeest" door do gemeente Lei ien zal worden opge richt een krankzinnigengesticht voor ten booste 350 lijders 3de kl. en met een mi imi.ii van twee geneeskundigen; 2o. B. en Ws. te machtigen, krachtons art 7 der wet van 27 April 1884, (Sts.bl. no. 96), tot regeling van liet Staatstoezicht op krankzinnigen, aan H. M. do Koniogin- R-gentes vergunning te verzoeken tot op- richting van bovenbedoeld krankzinnigenge sticht 3o. ter bestrijding van de kosten, benoodigd voor do voorloopige maatregelen, in verband uiet do oprichting van het gesticht, aan B. »n Ws. een krediet te verleonen tot oen be drag van ƒ4000; 4o. te benoemen een Raadscommissie van vier leden onder voorzitterschap van een der leden van lit t Dagelyksch Bestuur, door dat college aan te wijzen, en aan die commissie op te dragen, den Raad van advies te dienen omtrent de wijze van directie en beheer van het op te richten krankzinnigen gesticht; de benoeming en bezoldiging van het personeel; het maken van de noodige verordeningen en instruction en daaromtrent aan den gemeenteraad voorstellen in te dienen 5o. B. en Ws. te machtigen, een oproeping te plaatsen voor de benoeming van een ge neesheer-directeur van het gesticht op een nader te bepalen jaarwedde. Punt 1 werd goedgekeurd nadat de Voor zitter, naar aanleiding van oen opmerking van den heer Pera, had medegedeeld, dat by de opening van het gesticht niet dadelijk twee geneeskundigen zullen noodig zfin. Punten 2 5 werden zonder debat goed gekeurd. Evenzoo ook de suppletoire staat tot ver hooging der begrooting dienst 1895, in ont vangst en uitgaaf met 75,000 tot vinding der kosten van den aankoop van het buiten goed „Endegeest" ter oprichting aldaar van het gesticht. Daarna werd overgegaan tot de benoeming der in art. 4 bedoelde Raadscommissie van vier leden. Benoemd werden de heer Zaayer met 16 stemmen (1 op den heer Van Hoeken en 1 biljet blanco); de heer Siegonbeek Van Heukelom met 16 stemmen (1 op den heer Van Lidth de Jeude en 1 blanco); de heer Van Dissel met 15 stemmen (1 op den heer De Vries en 2 bilj. blanco), en de heer De Vries met 14 stemmen (1 op don hoer Hassel- bach en 3 bilj. blanco); de beide eersten hoogleeraren in do faculteit der geneeskunde, de beide laatsten ingenieur en dijkgraaf van Rfinland. Voor zoover aanwezig, namen de gekoze nen de benoeming aan, terwijl de Voorzitter tevens mededeelde door den heer Zaayer ge machtigd te zfin er kennis van te geven dat ook deze de benoeming aannam, en dat door het College van Dageiyksch Bestuur de burge meester was aangewezen om als Voorzitter van genoemde commissie op te treden. Verder niets meer aan de orde zynde en niemand meer het woord verlangende, werd de vergadering gesloten. In den loop der zitting was van den heer Zillesen bericht ontvangen dat ook hy wegens uitstedigbeid verhinderd was haar by te wonen. Internalionalo Invitatie-Tentoonstel ling van den „Ilnagsclien Kunstkring" in de Academie van Beeldende Kunsten. I. Gisteren te halfdrie werd bovengenoemde expositie in tegenwoordigheid van vele go noodigden geopend door den tegenwoordigen Voorzitter van den Kring, mr. F. W. J. G. Snydor van Wissenkerke. In zyne rede deed spr. o. a. uitkomen waar aan doze tentoonstelling haar ontstaan voor- nameiyk te danken had. Het was hier niet het doel geweest om, zooals dit by de „Drie- jaariyksche" het geval is, eenigo zalen met schilderyen te vullen, die door hun over lading meer aan de collectie van een ryk ge worden parvenu doen donken, dan aan eene verzameling van kunstwerken, neen hier heeft men ernstig getracht een zoo harmo nieus mogeiyk geheel te vormen, om een waardig overzicht te geven van de Neder- landscbe kunst dezer dagen vooral, terwyi tevens vele buitenlandsche artisten werden uitgenoodigd, die welwillend aan de roepstem gehoor gaven. Behalve schilderyen, aquarellen, teekeningen, etsen en beeldhouwwerken, is er in twee nevei - zalen eene belangwekkende afdeoling Bouw kunde byeengebracht, terwyi ook aan de Kunstnyverheid eeno plaats werd ingeruimd. Spreker betuigde verder zyn dank aan den Minister van Binnenl. Zaken, mr. Van Houten, die door zyne tegenwoordigheid een bewys gaf dat der Regeering de kunst ter harte gaat; en eindigde met den wenscb, dat ook de pers hare ondankbare, vorantwoordelyke taak naar waardo zou vervullen. Velen toch, zullen hier van impressionisten en neo impres sionisten, idealisten en pointillisten, symbo listen en néo-symtolisten, werk aanschouwen dat hun nog vreemd is. Do plicht der pers is volgens spreker de lezers voor te lichten. Zeer sober, doch uiterst smaakvol zien de zalen er uit. De wanden zyn met mat groone stof bekleed, terwyl aan 't fond een tapyt (ontwerp van Colenbrander) is opgehangen. - D or een velum wordt 't bovenlicht getemperd.Achteram is eene estrade, waarop beeldhouwwerken en voorwerpen van kunstnyverheid eene plaats verkregener voor is eene verzameling fayence van de Plateelbakkory „Rozenburg" opgesteld. Het spreekt vanzelf dat oen groot aantal artisten de opening bywoonden, o. a. De Bock (oprichter en vroeger praeses van den Kring), Akkeringa, Bauer, Etienne Bosch, Breitner, Brommer, Ives Browne, Hyner, Van Hoytema, EJzard Koning, V. n Konynenburg, Lange, Lapidoth, Frits Maris, raej. Schenck, Floris Verster, Haverman, Horssen, De Josselin de Jong, Moulyn, Rink, Toorop, Odé Jr., e. a Ook de architecten Berlage, Brouwer, Krom hout, Leeuw, Limburg, Paul Du Rieu en Jurriaan Kok merkte ik op. Het algemeene comité bestaat uit de heeren Snyder van Wissenkerke, Mr. Ridder Huyssen van Kattendyke, W. Nyhoff, J. Th. Crenier, A. P. Godon, Dr. J. D. De Jong, E. L. Graaf Van Limburg Stirum, Jhr. Mr. V. E. L. De Stuers, Mr. F. A. P. Baron Wittert van Hoog land, en het bestuur voor de expositie wordt gevormd door de kunstschilders de heeren Th. Do Bock, H. J. Haverman, P. De Josselin de Jong, A. LaDge, S. Moulyn P. P. Rink en J. Th. Toorop, den architect J. H. Mialaret en don beeldhouwer A. W. M. Odé Jr. Het spreekt vanzelf dat ik op de exquisite keur-verzameling hier nader terug hoop te komen, doch de lezer houde echter wèl in het oog dat de verslaggever noodwendig zyne per- soonlyke opinie moet weergeven; de werken, die door my dan ook niet worden genoemd, want de bespreking van allen (de catalogus vermeldt niet minder dan 370 nummers) zal be- zwaariyk gaan, zullen wellicht weder anderen boeien, doch indien myne gebrekkige bosprekin- gen slechts die uitwerking mochten hebben, dat zeer velen, die dezer dagen de Hofstad bezoeken, er door worden opgewekt ook een kykje aan den Boschkant te gaan nemen, dan acht ik myne moeite reeds ruimschoots beloond. En een herhaald bezoek is deze interessanto verzameling ten volle waard. C. V. Gr e in e n g- cl IV i e n w s. Een kort, maar vooral dooréén verbazend dreunenden slag hevig onweder, vergezeld gaande van een stortbui, ontlastte zich hedenmorgen omstreeks halftien over Leiden en omstreken. Door den bliksem werd toen een groot gat geslagen in een bint, beboorende tot eene party afbraak van de fabriek der firma Jan Zuurdeeg en Zn., aan den Ouden Singel, welke herbouwd wordt. Het hout begon te smeulen, maar dit werd spoedig door water verder belet. Donderdag-avond werd door iemand, die de Groenesteeg onder Oegstgeest passeerde, een persoon gevonden, die dwars over de rails van de Katwykscho stoomtram lag. De politie werd gewaarschuwd, die den man per handkar naar eene plaats bracht, waar by veilig zyn roes kon uitslapen. Ware hy niet gevonden, ongetwijfeld kon het dan slecht met hem afgeloopen zyn, want een kwartier daarna passeerde daar juist de tram. De Haagsche arrondissements- rochttank deed heden uitspraak in de zaak van de twee personen, die terechtstonden wegens ernstigo mishandeling van een onbe zoldigd ryksveldwachter, toen deze hen be trapt had op strooperyen op grondgebied van II. K. H. de groothertogin van Saksen. De eerste beklaagde werd veroordeeld tot drie jaren, zyn mede-beklaagde tot twee jaren gevangenisstraf. Yrygesproken werd de jongeling uit het Leger des Htils, die terocht heeft gestaan onder do aanklacht van verduistering van gelden, welke hy voor zyn patroon, een Amsteraamsch koopman, moest innen tydens deze een gelegenheids uitverkoop hield in het „Casino," te 's-Gravenhage. Door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie by bet kantongerecht te Helder is appèl aangeteekend tegen het vornis van den kanionrochter, waarby de heer A. P. Staalman, lid van de Tweede Kamer, is veroor deeld lot betriling van twee goldtoeten van 1, wegens overtreding der Arbeidswet. (De eisch van het O. M. was zeven geldboeten, elk van 10). Ook de heer Staalman heeft daarop hooger beroep aangeteekend. Gisternacht werden op de Kruis kade te Rotterdam drio heeren aangerand. Één hunner werd daarby tot tweemaal toe tegen de straat geworpen en van zyn horloge en portemonnaie beroofd. De heeren waren niet opgowassen tegen de zes straatroovers, die bon aanvielen, ondanks hunne pogingen om zich de aanvallers met hunne wandelstokkon van het ïyf te houden. Één der aangevallenen hoeft geneeskundige hulp moeten inroepen. Te Rotterdam was Woensdag avond de Katondrechtsche laan in rep en roer. Da vrouw van den kastelein W. aldaar was er met een kostganger van door gegaan en had eenige huizen verder een kamer gehuurd. Da buren wildon nu met geweld de woning binnendringen en de vrouw onderhanden nemen. De kostganger echter wapende zich met een revolver en hield de menigte zoo lang van de deur af, tot er politie verscheen, die de rust herstelde en de menigte uit elkaar dreef. Een pleiziertocht met hinder cissen. Het corps brandmeesters der vry- willige brandwoer te Rotterdam maakte gis teren zyn jaariykschen feesttocht naar Am sterdam. Naby het eiland Mrrken strandde echter de pleizierboot, gelukkig zonder ernstigo gevolgen. De opvarenden werden door visschers schuiten uit hun netelige positie gered en naar Amsterdam gebracht. Gisteravond omstreeks elf uren is naby Delftshaven eene roeiboot, waarin twee man gezeten waren, overvaren door eeno 6leep'ooot van de „American Pttroleum- Company", komende van den Hoek-van Holland. De beide drenkelingen, vader en zoon, wisten zich aan do boot vast te houden tot dat hun van de sleepboot eeno lyn werd tocgogooid, en zoo koncen zy beiden aan boord worden gehescbon. Met dat al is een deel der netten, dis de roeiboot, op zalmvfoigst uit, achter zich aan voerde, vernield en brak do sleepboot hare schroef, waarmede zy in de netten verward was geraakt. Gisteren hooft de arr. rechtbank te Amsterdam (vacantiekamer) uitspraak go- daan in de zaak tegen J. B. Polder en J. Winter, beklaagd: de eerste van het ver vaardigen en uitgeven, de andere van het uitgeven van valsche munt, en hen veroor deeld resp. tot gevangenisstraffen van drie jaar en één jaar en zes maanden De hulp der brandweer te Amster dam werd gisteravond ongeveer te elf uren ingeroepen voor een uitslaanden brand in de 3de Wittenburgerdwarsstraat. In het huis van perceel 25 is gevestigd de bakkery des heeren De Vries, terwyl de drie bovenhuizen door drie gezinnen waren bewoond. Op het eerste bovenhuis woonde het gezin van Van Maarschalkerwaard. De man was nog even de deur uit en de vrouw zou naar de achterkamer gaan om zich te bed te begeven. Zooals gewoonlyk nam zy de peer uit de lamp, die in de kamer hing, om die mede naar aebter te nemen. Niet denkend aan een stoof, die in haar nabijheid stond, struikelde zy, waardoor de brandende petroleumlamp viel en in een oogenblik alles in lichterlaaie stond. De vlam sloeg een oogenblik fel uit, doch de brand weer wist bet vuur tot dit bovenhuis te be perken, hoewel toch ook de bovenverdiepingen te lijden hadden. Gelukkig konden alle bewoners zich intyds met de kinderen redden. De kinderen van Van Maarschalkerwaard werden in veiligheid ge bracht, daar de vrouw zóó verschrikt was, dat zy geen besef had de trap af te gaan, zoodat een overbuur, Van Leeuwenstein, haar met behulp van een ander bewoner der straat naar beneden moest dragen. Allo bewoners waren tegen brandschade verzekerd. (Hbl.) De kaashandel in de vorige week kenmerkte zich door vluggen omzet en ver beterde pryzen, voornamelijk van de beste soorten, waarvoor in den laatsten tyd do aanvoeren belangrijk verminderden. Ook naar afwykende soorten was moer vraag. Edammer, die het heele voorjaar in vergelyking met Goudsche kaas zeer laag genoteerd stond, werd met willigen handel tegen hoogeren prys verkocht. In de Alblasserwaard werd in de afgeloopen week van ƒ17 tot 22 besteed; in de Lopi- per- en Krimpenerwaard liepen de pryzen van lsto soort Goudsche van 22 tot 26, zwaardere 29 tot 30, 2de soort 16 tot 20*/a, Dörby lste soort 23 tot 25, 2de soort ƒ201/» tot 22, Edammer lste soort f 25 tot 27, 2de soort ƒ21 tot 23'/,. Te IJ 1st zouden de leerlingen der openbare school, begeleid door hunne ouders en onderwyzers, per boot een pleizier- tochtje doen. Een timmermansknecht, die daarvoor verlof vroeg aan zyn baas, tegen stander der openbare school, werd dit ge weigerd. Dit vernam een andere arbeider, die daarop dreigde: „Dan stem ik den baas ook niet." De baas was nl. toevallig ook candidaat voor den gemeenteraad. Nog geen half uur later had de knecht het verlof reeds verkregen. Bezig met eenig huiswerk op zolder te verrichten, zakte de weduwe B te Lienden, door den vermolmden vloer en bleef op de ellebogen hangen. Op haar hulp geroep snelde de beneden-bewoonster toe, die, den hachelyken toestand, waarin baar zeer zwaariyvige buurvrouw boven haar hoofd hing, bemerkende, de tegenwoordigheid van geest had, na op een stoel geklommen te zijn, haar met een bezem tegen te houden en zóó het verder doorzakken belette. Nadat ook boven hulp was opgedaagd, werd de ontstelde weduwe met vereende duw- en trekkrachten uit haar hangende positie ver lost en gelukkig een groot ongeluk voor komen. Omtrent het gebeurde in de Vuchtsche heide verneemt de „Nbr." het volgende: In de zoogenaamde „Hut", dio zich een treu rige beruchthoid heeft verworven, was sedert 13 jaren een gepens. O.-I. militair commensaal. Deze had Maandag jl. zyn pensioen ont vangen. Toen hy tegen den avond thuiskwam, vond hy in de „Hut" het gewone bezoek, een aantal huzaren, enz. "Wat er gebeurd is, ligt alsnog in het duister. Dinsdagmorgen beklaagde zich echter in een herborg de bewuste persoon, dat hy 'savonds te voren ergerlyk was mishandeld geworden. Later op den dag vond men zyn ïyk in een sloot naby de Vuchtsche heide. Het bleek dat hy eenige verwondingen had. "Wel wordt de dood nu in verband ge racht met de mishandeling en de op hem gevonden wonden, met zekerheid is tot nog toe echter niets mede te deelen. In de omstreken van hetTjeuke- meer (Fr.) heerscht tegenwoordig groote be drijvigheid met het laden van schepen met hooi, die via Lemmer met hunne vrachten naar Holland oversteken. De hooihandtlaars hebben de hooilanden om genoemd meer ge pacht en gehooid, en verkoopen dit hooi in Holland tegen ƒ11 de 1000 pond. Deze handel is voordeelig, want door den ryken oogst kost het booi in Friesland gemiddeld 7 a 8 gld. per 1000 pond. Het Dagelyksch Bestuur van den A. N. "W. B. heeft ingevolge art. 128a van het reglement na ad7ies ingewonnen te hebben van do Commissie voor Ryoewyzen verboden, deel te nemen aan den Zondag 21 Juli te Utrecht te houden wedstryd mot Miss J. Wilson of aan andere nummers, die daar op dien dag verreden worden. Overtreding van deze bepaling zal worden gestraft met intrekking van het rijbewys. Ook de firma Verschuere, te Oosterhout, heeft te Antwerpen een fabrieks gebouw aangekocht om tot margarine-fabriek te worden ingericht. Degemeenten Amersfoort, Utrecht en Vreeswyk zullen, vanwege de Pruisische regeering daartoe aangewezen, bezocht worden door de Pruisische hoofdambtenaren, de heeren Schweckendieck, Deesel, Hermann Kisker en Rörte, tot het bezichtigen van de kanaal- en sluiswerken. De gemeentebesturen van gemelde go- meenten zyn door den Commissaris der Koningin uitgenoodigd, dien heeren daarbyi eenige faciliteiten te bowyzen. Krachtens besluit van de wet gevende vergadering van Pennsylvanië, is het voortaan verboden aan het bier vitriool, opium, aluin, Spaansche peper, glucose en campêchq- hout toe te voegen. Wat hebben de arme bier drinkers daar tot dusver veel moeten vtrduwen, wat niet in hun lievelingsdrank behoort 1 Danjero, Japans beroemdste tooneelspeler, gaat eene kunstreis ondernemen door Europa, met een Japansch gezelschap. E en teiep honische wekker is thans te Niouw-York ingevoerd en maakt daar zeer veel opgang. Tegen een geringe vergoeding kan de geabonneerde zich door het boofdbureel op een bepaald uur in den morgen laten op bellen. Tegenover de tot dusverre bekende wekkerklokjes biedt de telephonische wekker het voordeel, dat de toestel blyft doorbellen totdat de slaper ontwaakt is, het bed verlaten en antwoord gegeven heeft, terwyl eerstge noemde eenvoudig afloopt en aan zwygt. Mark Twain, de bekende Ameri- kaansche humorist, is in staat van kennelyk onvermogen- verklaard. By bet bankroet van zyn uitgever Webster, te Harsford, moet Twain zijn geheele venr.ogtn v rloren hebben. Vyfvoudigo moord. Een vree- selljk drama heeft plaat- gehad te Grury, in het Fransche kanton Issy-l'Evöque. Een in woner dier plaats, zekere Mulot., heeft zyne schoonmoeder, zyne vrouw en zyn dochtertje, een kind van drie maan .en. vermoorJ. Twee buren, die de slachtoffers van Mulot ter hulp snelden, werden getroffen, <ie eorsto door elf messteken, de tweede door verscheidene steken in den onderbuik. Mulot, die 31 jaar oud is, had rustig het avondmaal gebruikt met zyne cnoonouders, by welke hij inwoont N* riet et-n gingen /.y gezamenlyk uit; alleen de schoonvader, 74 jaar oud, was te bed gegaan Vrouw Mulot verliet hare bloedverwanten, om een bal te bezoeken. Haar man zeide haar terug te komen en ging met haar naar huis, waar twist ontstond. Woedend greep Mulot een groot slachtersmes, om er zyne vrouw mee te treffen; deze liep weg. De schoonmoeder, die insgeiyks was buitengeloopen en om hulp riep, werd door Mulot achtervolgdhij doodde haar met een enkelen steek in de richting van het hart. Tom zijne vrouw vervolgende, haalde hy haar 150 meter verder in en bracht haar 11 messteken toe, waaraan zy een paar uren later stierf. Naar huis terugkeerende, doodde hij ook zyn kind, dat hy in het wiegje doorstak. De scboonvador, die was opgestaan, gaf den moordenaar een vuistslag, maar deze beet z\jn schoonvader een vinger af en bracht hem daarna 14 messteken in bet hoofd toe. Eene buurvrouw, dio op het gerucht kwam toege- loopen, werd eveneens gekwetst. Zy is het eenige slachtoffer, dat waarschyniyk in het leven zal blyven. De moordenaar was gevlucht in de richting van Ternans, zyne geboorteplaats, maar hy is op den weg daarheen aangehouden. Een gevangene, bestemd voor de strafgevangenis te Leeuwarden, trachtte hedenochtend te 's Gravenhage, door ver broking van het slot der hem aangelegde handboeien, zyn geleiders, twee veldwachters, te ontkomen. Hij liep weg in de richting van de brug oy de Rynstraat, alwaar hy door een burger gevat werd en uitgeleverd aan de veldwach ters, die hem nu stevig de armen bonden en verder transporteerden. De gevangene, die zoo %lug ter»been was, moet een veroor.leeliog ondergaan wegens het zich bedrieglijk meester maken van rywielen. De aanslag tegen Stambuloff. Het orgaan der regeering van Bulgarye, de „Mir," geeft zyne veiontwaardiging te kennen over den moordaanslag op Stambuloff en eisebt een voorbeeljige straf voor de schuldigen. Den dag vóór den moord S(hreef hetzelfde blad: Stambuloff is een spio.i. Hy en Pettkoff verdienen, dat men hun huis in brand steekt en hun de beenderen één voor éón uit het lichaam rukt. Opmerkelyk is, dat de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden to Sofia allen van de laatste receptie van den minister van bui tenlandsche zaken zyn weggebleven Te Weenen wordt met verontwaardiging er op gowezen, dat de rogeering, door Stambuloffs reis naar Karlsbad te beletten, moreel mede schuldig is aan zyn moord. Ook wordt liet afgekeurd, dat vorst Ferdinand altyd buitens lands is, wanneer in zyn land dingen voor vallen, die eene zware verantwoordeiykbtid medebrengen. Veel besproken wordt een artikel der Rus sische „Nowostivan 29 Mei, waarin gezegd wordt dat vorst Ferdinand op reis ging, opdat Stambuloff zou vermoord worden gedurende zyne afwezigheid; men vreesde evenzeer, hem een proces aan to doen, als hem naai het buitenland te laten gaan. Zyne onthullingen zouden den vorst en de regeering te veel compromitteeren. Daarom zeide men te Sofia openlyk, dat de eenige uitweg was, hem te vermoorden. Dit profetische artikel heeft, meent men, toen den moord verhinderd en de tegenwoordige afwezigheid van den vorst doen uitstellen. Op den dag van den moord verscheen te Weenen en te Parijs een smaadschrift tegen

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2