N°. 10855 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F* euilleton. EENE EERESCHULD. Dinsdag 16 Juli. A°. 1895 IDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. i. f 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER, AD VERTEN TIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ofliciëele Kenuisgevingen. Burgemeester en Wethouders T&n Lieee brongen tor koDois van belanghebbenden, dat op Woensdag 17 Jnli a. a. gelegenheid zal worden gogeven tot koatoloozo inêoiing en herinënting voor h©B, die ■icb op do gewono spreekuren bij één dor genees kundigen aanmelden. Burgemeester en Wethouders van Woubmgge bretigeD ter kennis van de ingezetenen, dat de Gemeenteraad, in verband mot hot plan tot hot gevc-n van eene betere richtiDg aan den weg bg de brug te Hoogmado, het voorneroen heeft te verklaren, dat twee gedeelten zijkant-weg, bekend bg 't kadaster in sectio A 968, gedeeltelgk groot 23 cA., niet meer ter openbaren dienst- bestemd zgn. Bezwaren daartegen kunnen worden ingebracht Téér of op 24 Juli a. e. Burgemeester en Wethouders vao Woubrugge herinneren den ingezetenen, naar aanleiding van art. 108 der plaatselgke Politie-verordening. aan hunne ▼erpliohting om jaarlijks vóór 1 Augustus huDne weg-, schoi- of andere slooten of vaarten behoorlijk te reiDigen. Bg de schouwdrgving niet in orde zijnde, zal de kooto beloopen zijn. Leiden, 15 Juli. De Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in het arrondissement Leiden hield Zaterdag hare tiende jaarlóksche ver gadering in „De Vink", bij Leiden, onder leiding van haren voorzitter, jbr. mr. J. Beelaerts van Blokland, arrondissements- schoolopziener, die de vergadering, te halfelf ongeveer, opende met eene toespraak, waarin verschillende zaken, het onderwijs betreffende, in herinnering werden gebracht. Na de regeling en afdoening van eenige huishoudelijke zaken, trad als spreker op de heer F. A. H. Schreinemakers, die eene be langrijke rede hield over Erfelijkheid en Ver anderlijkheid in de Natuur, met name in de planten- en dierenwereld," door tal van spre kende voorbeelden opgehelderd, welke rede met groote aandacht gevolgd en met levendig heid toegejuicht werd. Daarna sprak de heer W. J. Lampe over hot Teekenonderwjjs, waarop eene warme discussie volgde, die veel verschil van meening over dit onderwerp openbaarde. Door sommige sprekers werd het nut van dit leervak op de lagere scholen, vooral ten platten lande, alerk betwjjfold en de tijd, daaraan besteed, als verloren beschouwd. Intusschen was door eene commissie de rekening van den penningmeester (met een voordeelig saldo van ruim f 165) nagezien. De oommissie stelde voor den penningmeester te dóchargeeren en de rekening goed te keuren, met dankzegging aan den heer De Jong voor S{jn nauwkeurig beheer. Voor de aftredende bestuursleden, de heeren Brouwer en De Jong, werden gekozen do heeren H. C. Van der Heyde, te Leiden, en J. Corbeau, te Zoeterwoude, die de benoeming aannamen. De keuze van de plaats voor de volgende bijeenkomst werd ditmaal, in verband met feestplannen wegens het tieDjarig bestaan der Vereeniging, aan het bestuur overgelaten. Feestplannen van de leden worden ingewacht het bestuur tot 31 December a. s. Aan den oprichter der Vereeniging, mr. J. F. Houwing, werd namens de vergadering een telegram van gelukwensching gezonden met zijne benoeming tot hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam, waarop weldra telegraphisch met dankbetuiging werd ge antwoord. Met een woord van dank aan de aanwo- zigen, inzonderheid aan de sprekers, sloot de voorzitter de vergadering, die door 130 leden, waaronder vele dames, werd bijgewoond. Ook de heer J. A. Van Hamel, lid der plaatselijke schoolcommissie te Leiden, woonde de ver gadering b(j, een blijk van belangstelling, dat zeer gewaardeerd werd. Te 2 uren bracht een extra-trein van de stoomtram het grootste deel der leden naar de Koninklijke Fabriek van de heeron Van Kempen, te Voorschoten. Vóór „Berbice" afge stapt, werden de dames en heeren door do familie Van Kempen ontvangen. Na het ge bruik van eenige ververschingen, op de meest heusche wfjze aangeboden, werd door de bezoekers, in groepen van 10 a 12 persomn afgedeeld, de tocht naar en door de fabriek onder geleide van de heeren zeiven aanvaard, en alles met de meeste belangstelling be zichtigd. Menige uitroep van verbazing of bewondering, menig oogenblik van diepe stilte getuigde daarvan. Dankbaar voor het leerrijke genot en opgetogen over de vriendelijke en gulle ontvangst der familie Van Kempen, nam men afscheid, om per tram of te voet huis waarts te keeren. Vooral om het laatste nummer van het programma zal deze tiende vergadering nog lang in het geheugen der leden bewaard blijven. Op de door de faculteit van wis- en natuur kunde aan de rijks universiteit te Utrecht uitgeschreven prijsvraag, het berekenen van de loopbaan der planeet Stea, is een ant woord ingekomen, dat de gouden medaille werd waardig gekeurd. Bij het openen van bet naambriefje bleek de schrijver van het onder het motto „Trustra Signorum obitus speculamur et ortus", inge zonden antwoord te zijn de student A. Panne- koek, doctorandus in de wis en sterrenkunde aan de rijks universiteit te Leiden. Gedurende de 2de helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: J. Schouten, Amsterdam; G. G. Bies, wed. M. Vink, v. d. Voort,'s-Gravenhage; J. Misson, Leiden; K. De Haas,PoelgeestD. Boogaards, Rotterdam; N. v. d. Bovenkamp, Jansen, Utrecht BriefkaartenJ. Redeker, A. Ebbens, Amsterdam; D. v. Litb, L. v. Veen, K. Schat- tenkerk, 's-Gravenhage; C. E. A. Willebrands, Nijmegen. Brieven, verzonden naar het buitenlandF. J. C. Doesburg, Brooklyn; L. Tiesell, Califor nia; T. Heylen, Brussel. Onder presidium van den heer Hoogen dijk heeft te Waddingsveen een bijeenkomst plaats gehad van kiezers, die geen lid waren eener hierbestaande kiesvereeniging, ten einde candidaten te benoemen voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad op Dinsdag 16 Juli. De opkomst was vrij talrijk. Als candidaten werden genoemd en besproken de heeren Ph. v. d. Breggen, J. C. v. d. Torren, G. Van Lange, J. v. d. Heuvel, A. Witteman, F. A. v. d. Torren^ L. F. Hoogendijk en Jac. De Vos. Na gehouden godachtenwisselingen verkre gen de heeren Ph. v. d. Breggen, G. v. Lange, A. Witteman en L. F. Hoogendijk de meeste stemmen, zoodat zü als candidaten voor de liberale partij werden geproclameerd. Met eeD welmeenend woord van dank aan de belang stellenden, die waren opgekomen, sloot de voorzitter, nadat de heer v. d. Torren een ieder op 't hart had gedrukt trouw ter stem bus op te komen, deze vergadering. Van R. K. zyde zijn als candidaten gesteld de heeron A. Witteman en Jac. De Vos. Van anti-rev. zijde worden als candidaten genoemd de heeren Faassen, Van Rijn, Schra- vendyk en H. Zwart. Mej. M. J. Posthumus, sedert November 1893 onderwijzeres aan de openbare school te Woubrugge, is in gelijke betrekking be noemd aan de openbare school te Nieuwer- kerk a/d. IJsel. Hare Majesteiten zullen 25 Juli de land bouwtentoonstelling en het concours-hippique te Arnhem bezoeken. In het Oranjehotel te Scheveningen is aangekomen de erfgroothertog van Baden, wiens gemalin later wordt verwacht. Ook prins Max van Baden komt daar. Mgr. Rinaldini, vroeger internuntius te 's Gravenbage, zal den pauselijken stoel te Brussel vertegenwoordigen. De heer Hamid Bey, de nieuwe Turksche gezant by ons Hof, is in de residentie aan gekomen en aan den minister van buiten- landsche zaken voorgesteld door jhr. Van der Staal, den met verlof te 's-Gravenhage ver- toevenden gezant te Konstantinopel. Te Sittard is, naar van daar gemeld wordt de officieels tyding ontvangen, dat aldaar de Winter-Landbouw8chool zal gevestigd worden. Biykens by het Departement van Marine ontvangen bericht, ia Hr. Ms. fregat „Johan Willem Friso," onder bevel van den kapitein ter zee H. Quispel, in den voormiddag van 12 dezer te Cadix aangekomen. Aan boord was alles wèl. Te Cadix werden toebereidselen gemaakt voor eene vriendschappeiyke ontvangst van het Nederlandsche eskader. De heer H. Mulder heeft tegen 1 Sept. eervol ontslag gevraagd als conrector aan het gymnasium te 's-Gravenhage. De minister van justitie heeft den voor zitter van de Eerste Kamer medegedeeld, dat het eindverslag over het wetsvoorstel- Pynappel betrekkeiyk de falllissementswet, hem geen aanleiding geeft tot een nota van antwoord. De minister van marine heeft lo. de kapitein-luit. ter zee W. A. Cambier, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, op non-act. gesteld; 2o. den lsten luit. der mariniers J. A. H. L. baron Melvill van Carnbée, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, met 16 dezer en den lsten luit. der mariniers J. P. A. Termaat, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en belast met het bevel over het daar aan boord inge scheepte detachement mariniers, met 16 Aug. a. 8. ter beschikking gesteld van den commandant van het corps mariniers. Aan den lsten luit. Termaat wordt alsdan opge dragen de betrekking van adjudant by de 2de afd. mariniers te Willemsoord. Met laatstgemelden datum worden de 1ste luits. der mariniers J. M. Ente van Gils en A. De Timmerman geplaatst respectievelyk als off.- instructeur by het Koninkiyk Instituut voor de marine te Willemsoord en aan boord van Hr. Ms. wachtschip aldaar; laatstgenoemde tevens belast met het bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Juli Kaap St.-Vincent; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Juli Kaap St. Vincent; de „Kanzier", van Amsterdam naar Zuid-Afrika, passeerde 14 Juli Aden; de „Laertes", van Batavia naar Londen en Amsterdam, passeerde 14 Juli Bevesier; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 14 Juli te Southampton. By koninkiyk besluit van 12 dezer is aan den heer P. W. Steenkamp, op zyn ver zoek, met ingang van 1 Oct. a. s., eervol ontslag verleend als hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de goede diensten, in die betrekking be wezen. By koninkiyk besluit van 11 dezer is aan den heer H. F. Gelpke, op zyn verzoek, met ingang van 15 dezer, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Amsterdam. De Oost-Indische hoofdambtenaar E. P. C. Sol, lid der Algemoene Rekenkamer in Ned.-Indië, op zyn verzoek, met ingang van 1 Aug. a. 8., wegens pbysieke Ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. De heer J. P. C. Hartevelt, thans tydelyk lid der Algemeene Rekenkamer van Ned.-Indië, benoemd tot lid van dat collego. Vergund aan den heer W. L. F. C. ridder Van Rappard, werkzaam by Hr. Ms. gezant schap te Brussel, het aannemen der versier selen van ridder der orde van de Eikekroon, hem door den groothertog van Luxemburg geschonken. Aan J. Smeding, laatsteiyk portier by het Rijksopvoedingsgesticht en de byzondere straf gevangenis voor meisjes te Montfoort, verleend een pensioen van f 484 's jaars. Met ingang van 1 October a. s., aan den machinist by 'sRykswerf te Amsterdam H. Schut, eervol ontslag uit 's Ryks dienst verleend. Met 27 Juli a. s. de kapitein-luitenant ter zee D. A. Mensert eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. schoener „Zeehond", en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee A. C. Van der Sande Lacoste. Benoemd, voor den tyd van vjjf jaren, ge rekend van 24 Mei 1895, by het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot reserve-officier van gez. 2de kl. D. Ris, art. De ritmeester jhr. J. E. Meyer, van hot 2de reg. huzaren, op non-activiteit gesteld. TWEEDE KAMER. Zegelrecht van effecten. By het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot verhooging van de bestaande zegelbelasting werd door vele leden instem ming betuigd met de strekking van dit wets ontwerp, en werd door hen het door anderen aanbevolen denkbeeld van eene beursbelasting niet beaamd, waarby intusschen de opmerking werd gemaakt, dat zulk een belasting ook andere artikelen dan effecten ter Beurze zou moeten treffen. Over de vraag of de heffing de nominale dan wel de reëele waarde der effecten zou moeten treffen, bestond verschil van gevoelen. Men vond voorts aanleiding tot de opmerking, dat de min of meer subtiele onderscheidingen tusschen speculatie papier en fondsen voor geldbelegging, tusschen binnen- en buiten- landsche effecten, niet meer moeten gemaakt worden. Op den omzet of de rentabiliteit van een fonds zou een verschil van éón of twee per mille geen invloed oefenen. In alle afdeelingen werd meer in 't byzon- der besproken het verschil van het percentage der heffing in elke categorie van effecten, waaromtrent uiteenloopende meeningen wer den ontwikkeld; ook over de gunstige uitzon dering voor pandbrieven van hypotheekbanken werd eenerzyds ongunstig geoordeeld. De wenscbeiykheid werd bepleit om vry te stellen aandeelen en obligatiën van gering bedrag en leeningen van provinciën, gemeen ten en waterschappen, doch ook deze denk beelden ontmoetten tegenspraak. Stoomlramvjegen. Rentclooze voorschotten. De Regeering heeft voorgesteld uit 's Ryks schatkist rentelooze voorschotten beschikbaar te stellen tot een bedrag van een derde der aanlegkosten, ten behoeve van den aanleg van stoomtramwegen, van: lo. Rotterdam naar de Hoeksche Waard, tot een maximum van f 266,667 en 2o. Oldenzaal naar Denekamp en Oldenzaal naar de Pruisische grens in de richting van Gronau, te zamen tot een maximum van f 94,000. Deze rentelooze voorschotten worden onder te stellen voorwaarden toegekend aan do concessionarissen voor den aanleg van do aldaar genoemde stoomtramwegen. Voor den eerstgenoemden stoomtramweg is door de betrokken streek subsidie toegezegd, vertegenwoordigende in verschillende vormen een contante waarde van f 30,772. Voorts is door de Prov. Staten van Zuid- Holland een subsidie toegezegd tot een maximum-bedrag van f 235,894. Het denkbeeld is in overweging om, na hot openen der lyn, een omnisbusdienst van de brug te Barendrecht naar Stryen in het leven te roepen, terwyi wellicht ook een stoomboot- veer van Numansdorp op Willemstad en op Ooltgensplaat, Den Bommel en Stad aan het Haringvliet in werking zal komen. S3) Ook hij herkende reeds op een afstand lijno voormalige verloofde. Eerst hield Alber- tine zich of zij hem niet zag, maar Ueeg kwam recht od haar af, blijkbaar met het plan haar aan te spreken. Dat was toch eigenlijk verregaand onbe schoft, maar op straat moest z(j haar fatsoen bewaren en op z(jne mededeeling, dat hij naar Rotterdam was gekomen enkel om haar te spreken, antwoordde zij, zoo bedaard mogelijk Zooals u ziet, mijnheer, schikt mi) dit niet; ik ga juist naar Den Haag. Toch niet naar mij, om geldzaken! vroeg Ueeg met zijne gewone domheid. Juist, om geldzaken, antwoordde Alber- tine, en zag hem verwonderd aan. Hoe kon Meeg weten, dat zij De Bellancourt ging be talen? Nu krijg ik zeker ook wat? vroeg hij met een glimlach, en verbeeldde zich heel innemend en geestig te zijn. Zeer zeker; ieder op zyn beurt, ant woordde Albertine, aan den gewonen inhoud Tan hare brieven getrouw. Dus dan zou ik wel terug kunnen keeren? De trein neemt iedereen mede, die een plaatsbiljet heeft. En Albertine ging door en richtte zich naar het loket. Ondor den Indruk van de twee ton en misleid door de antwoorden van Albertine, begreep Ueeg, dat hjj, om dien aandrang in zijne brieven eenigszins goed te maken, niet beter kon doen dan een kaartje voor juffrouw Trommelman te nemen, en hij bood haar dit aan met de vraag, of zij er tegen zou hebben om samen te reizen. Was Albertine eerst nog kortaf tegenover hem geweest, plotseling maakte zich eene andere gedachte van haar meester. Zy ver anderde geheel van toon en aarzelend en be deesd sprak zjj, terwijl zij hare mooie oogen op hem vestigde: Zou mi) dat wel passen, mijnheer Meeg? Ik weet nietals u er tegen hebt Als u het wenscht, zou ik onbeleefd zijn te weigeren, nu u zoo vriendelijk is geweest plaats voor mjj te nemen, viel Albertine hem in de rede en zjj ging naar den gereedstaan- den trein en stapte in een coupé, waar Meeg zich naast haar zette. Geen andere pas sagiers namen bi) hen plaats en de trein vertrok. Ik ben misschien wel wat onbescheiden geweest met mijn brieven, begon Meeg, wien het vooral te doen was om den indruk weg te nemen, dien zijn herhaald vragen om be- taling gemaakt moest hebben. Och, mijnheer Meeg, spreek daarvan nietl Dat wij u nog niet betalen konden, heeft mama en mi) meer leed gedaan dan u het verlies van uw geld. Mij vooraleindigde zjj met een zucht. ZU zag hem weder aan met hare smachtende oogen, die nu een wee- moedige uitdrukking hadden. Meegs hart begon te kloppen. Dat mooie, Ueve meisje zou zijne vrouw geworden zyn en uit eigen beweging had hy haar van zich gestooteni De eerste dagen, toen hy nog ver vuld was met het verlies van de vyf en twintig duizend, die Trommelman hem had ontstolen, had hy Albertine even sterk verwenscht als haren vader; maar toen er eenigen tyd was voorbygegaan, had hy toch menigmaal met spyt teruggedacht aan die enkele dagen, dat hy zoo familjaar en prettig samen was met een levenslustig, bekoorlyk meisje, dat zyne liefkoozingen aannam en beantwoordde en dat zoo aardig en onderhoudend met hem kon praten. De arme meid bad part noch deel aan hetgeen haar vader had gedaan 1 Maar het was voorbyhy had zyn woord teruggenomen het was uit tusschen hen; het was nu een maal zoo en kon niet anders wezen. Maar nu zy weer by hem was, herleefde in hem het gevoel, dat hem toen zoo gelukkig had ge maakt. En zy was weder geheel als vroeger, zy praatte weder als in den tyd, toen zy ge- engageerd waren, en toen by, van plaats wisse lend, naast haar ging zitten, schoof zy dichter by hem en terwyi zy vertelde wat er al met haar gebeurd was sedert zy Den Haag had verlaten en hoe treurig zy het tegenwoordig had en met welk een angst en vrees zy en hare moeder de toekomst tegemoet zagen, toekende zy onder het praten werktuiglyk op zyne knie denkbeeldige figuurtjes en hy voelde het kleine, tengere vingertje heen en weer gaan en toen zy hare kleine hand terugtrok om haren zakdoek uit te halen en een paar tranen af te wisschen, toen was Meeg, die wel dom, maar in zyn hart toch zoo kwaad niet vras, zyne aandoening niet meer meester. Tine, willen wy maar weerzooals vroeger?.... sprak hy half fluisterend. Willem, ik zou weer gelukkig zyn, ant woordde ze en haar hoofdje boog zich tot hem over en rustte op zyn schouder, zóó dicht by hem, dat hy de verzoeking niet weerstaan kon, en toen de trein stilstond, was de heer Willem Meeg weder verloofd met juffrouw Albertine Trommelman. Meeg had geene ouders meer en was meerder jarig; Albertine had reeds vroeger de toe- stemming van haar vader en moeder ge kregen zy konden het dus desnoods dadelyk pubhek maken en gearmd in de stad komen. Maar Albertine maakte eenig bezwaar. Zy zou haren goeden naam, hoe kort ook, in gevaar brengen. Het was beter, alB zy eerst de kaartjes verzonden; zy zou er wel voor zorgen; zy ging toch langs den drukker, en 't was beter dat zy nu Bcheidden. Den vol genden Zondag konden zy zich in het publiek vertoonen. Daarom gingen zy elk een anderen weg: Meeg naar zyne kamers, Albertine naar de kamers van De Bellancourt, die gelukkig in het andere gedeelte der stad waren. Het was meer dan twyfelachtig of De Bellan court op dit uur thuis zou zyn, maar in elk geval kon zy dan vernemen, wanneer zy hem spreken kon. Maar zie, de luitenant was thuis. Dat gebeurt geen tienmaal in het jaar, zeide De Bellancourt, haar te gemoet gaande, 't Is of ik een voorgevoel heb gehad, dat ik zulk een aangenaam bezoek zou krygen. Misschien nog veel aangenamer dan ge denkt. Dat kan niet. Een visite van u is bet toppunt van myn wenschenl Vreeseiyk galant I En als ik je nu eens geld kwam brengen? Geldt herhaalde De Bellancourt, brong jy my geld? Heb je voor me in de lotarji gespeeld? Neen, 't is een eereschuld; een schuld van zevenhonderd gulden. Zevenhonderd guldentoch niet van Emiiie Verset? Juist; van Emiiie Verset; die heeft ze my gezonden om aan jou ter hand te stellen. Ze kan den brief niet aan je zelf richten, want dan zou baar aanstaande jaloersch zyn. Je weet er alles van 1 schryft ze. Van haar verloofde? Neen, van dat geld. Ja, ik begryp het ten minste wel. Dus heeft ze een ryk huwelyk gedaan? Gedaan niet, maar ze z a 1 het doen. Nu, dat komt op hetzelfde neer, wilde De Bellancourt zeggen, maar hy dacht aan het verbroken engagement van Albertine en zeide; 't Is een lief meisje; ik hoop dat ze een gelukkig huwelyk doet. Zy verdient het en den ritmeester zal het ook goed te pas komen. Maar dat geld had nu zoo's haast niet. Niet? vroeg Albertine, die het couvert uit haren zak had gehaald en er over nadacht hoe zy het verklaren zou, dat er maar zes honderd vyf en zeventig gulden waren. (Wordt vervolgd.) DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1