Gelegenheids-Piano's. Cultuur-Maatschappij voor Java's Oosthoek. 5 jCt. lsli Hïl-OWiallltelil Dit ƒ600,000.— lïertÉP wetens Mmm, iensl C. O. BENDER, Hoogewoerd 90. N°. 10854. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Hulde aan Generaal Vetter en het Oost-lnd. Leger. EHiisclag 16 Juli 1895, Firma J.HOEFFTCKE& Zn., Voorbanden KORSETTEN van af 1.75. Ook fraaie Fransche Korsetten. INSECTENPOEDER Het Poetspoeder 441214 van het Verkoophuis WERELD-TENTOONSTELLING Groote Finale Uitverkoop wegens Sterfgeval Eenige weinig gebruikte, zeer goede IPianino's, uit huur gekomen, zijn heden in onze Magazijnen voorhanden. 4918 32 Billijke conditiën en prijzen van f ÏOÖt' 800, LEVERING ONDER GARANTIE. Maandag 15 Juli. A°. 1895. LEIBSCH PRIJS DEZER- COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER AD VERTEN T1ËNT Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Derde Blad. Finantiëele Kroniek. De fondsenhandel verkeerde in de afge- loopen week niet in zulk een gunstige positie als in de vorige, die zich door eene bij zonder gunstige stemming kenmerkte. Ver schillende kleine invloeden, ieder op zichzelf Tan geen groote beteekenis, werkten tot de gewijzigde houding mede, waaronder in de eerste plaats de minder sterke vraag voor geld belegging. In do plaatsing der met Juli dis ponibel gekomen kapitalen was in de vorige week reeds voor het grootste gedeelte voor zien, zoodat deze steun ditmaal ontbrak. Daarenboven verkeerden de buitenlandsche markten in oen vrfl groote onverschilligheid voor al wat Staatspapieren aangaat, terwijl de in voering der Chineesch Russische leeningen ook een gedeelte der gewone belangstelling aan de markt onttrok. Zoowel de Duitsche beurzen als Parijs zijn op het oogenblik geheel onder den invloed eener met koortsachtige opgewondenheid stijgende belangstelling voor minwaarden. De opwinding der Duitsche markten werd gaande gehouden door verschil lende geruchten van groote finantiöele onder nemingen, waarvan verwacht wordt dat zij een tijdlang aan de markt een nieuw leven zullen geven. Hetgeen daaromtrent wordt ver nomen, behelst voornamelijk het plan tot op richting eener op zeer groote schaal wer kende Bank voor Goudmijnexploitatiën, waarbij de eerste firma's en bankinstellingen zouden deelnemen. Evenzoo neemt in Frankrijk de deelname in goudmijnwaarden eene ongekende uitbrei ding en moet zelfs bij groote instellingen, waartoe ook de Ottomaansche bank zou be- hooren, het plan in overweging zijn genomen, om te Johannesburg, in de Transvaal, een goudmijnbank op te richten, met een kapitaal van 100 millioen franken. Bij eene dergelijke strooming is het niet te verwonderen, dat de aandacht van de gewone alledaagsche waarden wordt afge trokken en de attentie zich meer op specu latief gebied gaat concentreeren, want oen opmerkelijk teeken is het toch, dat eerste bankinstellingen en firma's in het openbaar het initiatief gaan nemen tot deelname in goudmijn-ondernemingen. Hoe meer dus de Bpeculatie den nieuwen weg uitgaat, hoe meer ook de gewone markt aan kracht zal gaan verminderen, en dit laatste valt nu in de laatste dagen juist meer en meer te bespeuren. De Am8terdamsche beurs heeft weinig of niets met minwaarden te maken; daar ont breekt dus ook geheel een directe invloed, zoodat de locale soorten een geheel zelfstandig verloop behielden. Onder de Staatsfondsen werden voor namelijk de 31/1 pets. in aanzienlijke bedragen voor buitenlandsche rekening gekocht, waar door zij niet onbelangrijk in koers konden vooruitgaan. Een gelijk koersverloop kan wor den vermeld voor Koloniale en Cultuur- ondernemingen, die bfina zonder onder scheid slechts tegen verhoogde koersen werden verhandeld. Hoewel de Ned.-Ind. Handels bank ditmaal niet tot uitkeering van eenig dividend kon overgaan, had dit toch niet den minsten invloed op den koers barer aandeelen, daar deze juist eene vrij flinke verbetering aantoonen. De oorzaak hiervoor is gelegen in de gunstige prijzen, welko thans op de suikermarkt be dongen worden, welke, bij het belang, hetwelk de meeste Indische credietinstellingen bij dit artikel hebben, natuurlijk grooten invloed op de jaarsresultaten moeten uitoefenen. Om dezelfde reden ondervonden ook aandeelen Handelmaatschappij, Vorsten landen, Koloniale Bank, min of meer belangrijke verbetering. Anders was het gesteld met de aandeelen der diverse Tabak- ondernemi n g e nwelke, aanvankelijk eenigszins vooruitgaande, ten slotte de behaalde winst moesten prijsgeven, op de minder gun stige taxatie, welke den eerstdaags in veiling komenden partijen tabak ten deel viel. Obligation Duin water-maatschappij liepen nogal terug, nu het bleek dat voor de rijzing, welke in den vorige week had plaats gevonden, geen voldoende redenen werden aangegeven. De berichten, welke dienaangaande waren uitgestrooid, waren dan ook bijzonder weinig zeggend. Aandeelen Petroleum- bronnen ondervonden weer goede vraag, ten gevolge waarvan de koers flink kon ver beteren. Voor aandeelen Trans valia be stond iets meer belangstelling dan sedert langen tijd voor dit fonds het geval was. Na hetgeen hierboven reeds omtrent minwaarden is gezegd, behoeft hierover niet meer uitgeweid. Zooals reeds gezegd, was de markt der Europeesche waarden over het algemeen flau wer, door de concurrentie, haar door de goud mijn-speculatie aangedaan. Italianen en Porfcugeezen ondervonden den invlosd daarvan, in aansluiting bij Parijs, terwijl de Russische markt natuurlijk geheel veron achtzaamd bleef in verband met de invoering der nieuwe Chineesch-Russische leeningen, welke een buitengewoon groot onthaal hebben gevonden. Wat betreft de stijgende inkomsten van Portugal, doen de bekend geworden cijfers eenigszins eene raming maken, volgens welke de opbrengst der inkomende rechten op ongeveer 12,500 conto's gerekend wordt, dus 1100 c. méér dan het bedrag, waarboven de obligatiehouders voor de helft in de meer dere opbrengst gaan deelen. Wanneer deze verwachtingen bewaarheid worden, zal op de eerstvolgende coupon eene verhoogde uitkee ring kunnen plaats hebben, welke die van Januari met ongeveer de helft zal overschrijden. Spanjaarden waren iets flauwer op be richten, dat de jonge koning ongesteld zou zfin; ten minste dit wordt als reden aange geven. Turksche fondsen waren nogdl onbe stendig, evonals de berichten omtrent de verstandhouding der mogendheden tegenover de Turksche regeering. Niettegenstaande alle ongunstige en weinig vriendschappelijke beschouwingen, blijft het tot schermutselingen op papier beperkt en schijnen de mogendheden toch niet tot het aannemen eener scherpere houding te willen overgaan. TransAfrikaansche Sporen deel den geheel in de willige stemming voor Portugee8che fondsen; Kon. Portugeesche Sporen bleven ditmaal bijna geheel ver laten. Het schijnt dat de mogelijkheid eener conversie der 3 pets. Zuid-Italiaansche Spoorweg-o bligatiën ty) de Italiaan- sche regeering ernstig overwogen wordt. De vrfl ingewikkelde verhouding, waarin dit papier zoowel tot de regeering als de Spoorwegmaatschappijen staat, zou daarmede verdwijnen en een gewoon Staatsfonds in de plaats der Spoorweg-obligatien treden. Het plan zou zijn den obligatiehouders eene om wisseling hunner stukken voor te stellen in 4'/a pets. belastingvrije rente. Daardoor zou worden verkregen eene vermindering der goudbehoefte, aangezien de 4'/2-pcts. rente in valuta wordt uitgegeven. Verder zou de Staatsdienst niet onbelangrijk worden verlicht door opheffing der thans verplichte uitloting. Tusschen deze plannen en de uitvoering daarvan ligt nog eene breede klove, en veel zal tot het tot-stanc-komen afdoen, tegen welke voorwaarden de 4'/2 pets. rente aan de obligatiehouders zal worden aangeboden. Aandeel-, n Fastowo hadden een ongun stig verloop, hetgeen niet te verwonderen is na de verontrustende mededeeling, welke omtrent deze waarden in de dagbladen is ge publiceerd. Aan overmaat van duidelijkheid lijdt het bericht zeker niet, en voorloopig is het raadzaam niet al te veel waarde te hechten aan mededeelingtn, die zmder noodzaak en vermooJelyk niet zonder overdrijving worden uitgestrooid. De Z u i d A merikaansche markt be hield grootendeels hare zeer gunstige stem ming. Mexicanen bleven sterk voor Duitechland gezocht. De inkomende rechten zouden over het nu geëindigd dienstjaar eene vermeerdering van ruim 2 millioen dollars aantoonen, waaruit dus wel eene belangrijke verbetering van den handelstoestand zou mogen worden afgeleid. Omtrent Brazilië wordt gemold, dat eene nieuwe leening, groot 6 mihoen pd. st., met het huis Rothschild zou zijn tot stand gekomen. Ook Argentinië onderhandelt over eene conversie dor Staats schuld in een 4-pcts.-fonds, waarbij de in komende rechten der zeehavens tot onder pand zouden worden aangewezen, welke door oen speciale commissie, ten behoeve der obligatiehouders, zou worden beheerd. Niettegenstaande zeer verontrustende be richten over een ophanden zanden oorlog tusschen Peru en Bolivia, gingen de koersen der Peruvian Co. belangrijk om hoog, in verband met de stijgende ontvangsten, welke over de maand Juni eene vermeerdering van 40,000 doll, aanwijzen. De rijzing der aandeelen Ned. Bank v. Z u i d-A f r i k a staat natuurlijk in ver band met de groote voorliefde, welke op dit oogenblik in zoo sterke mate voor Zuid Afrikaansche waarden in bet algemeen heerscht. De Amerikaansche Spoorweg- markt is- geheel zonder bijzonder nieuws. De handel kan zich langzamerhand verbeteren en de spoorwegontvangsten houden daarmede, op bescheiden schaal, gelijken tred. De oogst- berichten blijven uitstekend luiden, doch een gevolg hiervan is dat de prijzen van graan en mals gedrukt worden. Dit nu is weer van invloed v« o de spoorwegontvangsten, daar de spoorwegmaatschappijen hunne tarieven geheel naar de oogstprijzen zullen moeten regelen. Do U n i o n - P a c i f i c zal op een gedeelte harer lijnen een verlaagd tarief in voeren. Een slecht vooruitzicht 1 Rtynlandschc Bank. EERSTE HAMER. Voor loop ige verslagen. lo. Bepalingen tot beveihgiDg in fabrieken en werkplaatsen. Vele leden betuigden hunne instemming met deze voordracht. Intus- schen worden ook bezwaren geopperd. Voor ondernemingen, die niet in bloeienden toestand verkeeren, zoude het gevaar kunnen geboren worden dat zfl de kosten der naar aanleiding der wet haar opgelegde verplichtingen niet zouden kunnen dragen en genoodzaakt zouden worden het bedrijf te staken, weshalve erop aangedrongen werd dat de Regeering met beleid en voorzichtigheid de wet zoude uit voeren en niet te zvvaren druk op de indus triëelen zoudo leggen. Eenige leden vreesden dat juist de arbeiders, te wier behoeve deze bepalingen gesteld werden, er het nadeel van zouden ondervinden, doordien er minder onder nemingen zouden worden op touw gezet. 2o. Wetswijziging ten gevolge van de uit breiding der gemeente Rotterdam. Een groot aantal leden waren weinig ingenomen met dit wetsvoorstel, omdat h. i. daarbij gereageerd werd tegen een der hoofdbeginselen van de wet van 9 April 1877, welke ten doel had het aantal kantongerechten in te krimpen en zoodoende den rechters voldoende werkzaam heid te verzekeren. Andere leden achtten de vermeerdering van het aantal kantongerech ten niet voldoende gemotiveerd en zouden er de voorkeur aan geven, indien de gemeente Rotterdam in twee kantongerechten werd ver deeld en de andere gemeenten ingedeeld wer den bij de omliggende kantongerechten. Daar op do verandering van toestand van den grif fier van het kantongerecht te Sliedrecht geen acht is geslagen, ofschoon hij door verminde ring van het aantal ingezetenen in zijn res sort zflne inkomsten zeer zal zien verminde ren (hetgeen wellicht ten aanzien van den griffier te Ridderkerk in mindere mate het zelfde is), wenschte men de aandacht van den minister hierop te vestigen, opdat nog eene voorziening ten deze zou kunnen getroffen worden. 3o. Bepalingen tot het tegengaan van over- matigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen. Vrij algemeen werd er op aangedrongen dat. voorloopig niet te ver zoude gegaan worden met de uitbreiding der inspecties; geconstateerd werd dat thans de aanstelling van vrouwelijke inspecteurs mogelijk is en men vroeg of de minister voor nemens was eene wijziging der Arbeidswet voor te stellen met het oog op de moeilijk heid in de practflk der bewijslevering van „doen van arbeid". 4o. Wijziging en aanvulling der wet tot instelling eener Rijkspcs-.spaarbank On er scheidene leden betreurden dat in deze voor dracht het z.g. Staatsschuldboekje vervallen was, en deeiden niet de zienswijze der Regee ring, dat er gevaar zoude kunnen ontstaan voor vermindering van het aanzien van en het vertrouwen in de Rijkspostspaarbank, als bfl het te gelde maken van „carnets de rente" bleek, dat de inlegger eei.ig verlies geleden had. 5o. Uitbreiaing der Haagsche Rechtbank. Teleurstelling werd betuigd dat zoo korten tijd nadat de minister had gezegd niet over tuigd te zijn van de noodzakelijkheid eener uitbreiding, thans eene vermeerdering van het personeel der Rechtbank werd aangevraagd. Voorts had men bezwaar, dat een vast aan tal wordt voorgesteld in plaats van een maximum, waarvan eventueel zou kunnen worden afgeweken, hetwelk deze leden wenschten, daar volgens hen dit wetsvoorstel in hoofdzaak zïin oorsprong vond in bestaan- den tijdelijken achterstand. Van meening, dat er nog andere rechtbanken zijn, welke met een minder aantal rechters dan de Haagsche Rechtbank evenveel, zoo niet meer zaken behandelen, drongen eenige leden aan op eene betore verdeeling der ressorten, ten einde tot eene meer gelijkmatige ver deeling van den arbeid te goraken. Eenige leden hadden in plaats van uitbreiding der Haagsche rechtbank liever herstel gezien van de rechtbank te Leiden Eindverslag. Blijkens het eindverslag der commissie uit de Eerste Kamer over het voorstel-Pijnappel tot wijziging der wet op het faillissement en de surséance van betaling, werd algemoen de verwijdering uit art. 1 van de woorden „indien dit in het gemeenschappelijk belang zijner schuldeischers wenschelflk wordt ge oordeeld" eene verbetering geacht, terwijl door velen de verandering van omschrijving van „die ophoudt te betalen" en „die in den toestand verkeert dat bij heeft opgehouden te betalen" evenzeer als eene verbetering werd aangemerkt. Eenige leden bleven betreuren dat volgens de nieuwe wet ook een niet- koopman zal kunnen failliet verklaard worden. Voorstel Lokman. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Eerste Kamer bericht, dat het voor loopig verslag der commissie van rapporteurs over het voorstel-Lobman tot wijziging der onderwijswet hem geene aanleiding heeft gegeven tot eenige schriftelijke mededeeling. De loopers binnen de gemeente en de Agen ten van het Leidsch Dagblad buiten Leiden bezorgen op verzoek het Dagblad alléén des Zaterdag-avonds ad 2'/, Cent per nummer. Geen beter adres voor het reparecren en sloffceren van Meubelen, zoowol als Biljarten, alsmede voor Verhuizingen van Inboedels, dan bfi H. HEEREWEER, Aalmarkt 16, Lelden. 4841 10 De KIESVEREENIGING „Nederland en Oranje" stelt voor de verkiezing van Ge meenteraadsleden van Rijnsburg als Candidaat d 4916 10 Namens het Bestuur, J. VAN EGMOND Dz., Pres. A. VAN DEN EYKEL Az., Loco-Secr. Gevestigd te AMSTERDAM. Commissarissen: W. H. BLAAUW, lid der firma Blaauw Co., ivaarn. VoorzitterAmsterdam. C. W. GROSKAMP, Directeur der Soerabaiasche- Bank en Handelsvereeniging J. J. P. VOM RATH, lid der firma Deichmann Vom Rath J. J. WITSEN J.JznHaarlem. J. G. VON HEMERTAmsterdam. Directeur: De INSCHRIJVING op 600 Obligatie» ad ƒ1000.tegen den koers van 100 pCt. wordt opengtsteld op van des voormiddags 9 tot des namiddags A udd, ten kantore van de Heeren J. A. MATTHES Co., Amsterdam ADR. OFFERS Zn., Rotterdam, SCHEURLEER ZOONEN, 's Gravenhags, alwaar Prospectussen en Inschrijvingsbiljetten verkrijgbaar zijn. Amsterdam, 11 Juli 1895. 4875 52 slechts gedurende aeht dagen, tot on gekend lage prijzen, van eene partij Winkel- goederen, als: PenDen- en Griftenkokers, Photograpbiestandaards, Zakpotlooden,Sptllen, Kleur- en Prentenboeken, Pijpon en Sigaren- pijpen, enzenz. Zie Etalage by BACKER, Breestraat 91. Winkeliers flink rabat. 4799 11 Breestraat 94, Leiden. Instrumentmakers van het Zieken huis der Rijks-Universiteit. Been beugels, Breukbanden, Buikgordels, Elastiek e Kousen, Knickappen, Korsetten op maat, die borst en maag vrijlaten en geene onaangename druk king veroorzaken,en rechthoudende Korsetten (ook voor Kinderen), die de verkromming tegenhouden. 808 26 HET PERZISCH is het meest afdoende middel tegen alle soorten ongedierte en kost slochts 50 Cts. per pakje. poetst beter dan de poetspommade, geeft een buitengewoon helderen glans, maakt geene krassen en grijpt het motaal niet aan. Per pakje 10 Cts. Verkrijgbaar te Leiden bfi J. J. POLLNIAW, Nieuwe Rijn. te AMSTERDAM. Dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van Leiden naar Amsterdam retour: Gezelschapskaarten voor 10 personen ver krijgbaar, voor lsto Kajuit f 7.50, 2de Kajuit ƒ5.-, bij don Agent C. VERRA en aan boord der Booten Ondernemer, 3994 14 W. D. CARSJENS. van voorhanden Meubelen, Stoelen, üplegcls, Schilderijen, enz. in de Meubel- en Stoelen-Fabriek van de Firma B. F. RAMAKERS. 173. Haarlemmerstraat 173. 13. Nlcuwslraat 15. 8205 10 DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9